Harry Tielemans: „Ik maak geen hoogdravende kunst" Tentoonstelling tot 2 januari in het raadhuis Uit eten met kerst bij Hotel-restaurant ,Marinus' Kerstplaat met kinderkoor 5,95 Electrohuis „WAT IK ZEGGEN WOU.." baeven mvn lezers - butten veaaktwoordqjjkfcd wn m reoutm Fors verlies SVO 2 Boys-dames 2 ten onder Texelse Boys won derby Belangrijke telefoonnummers De Koog klopte Callantsoog BOOMPLANTDAG IN 00STEBEN1) Licht van Troost Klaverjassen De Zwaan „Het is geen hoogdravende kunst. Er valt niets aan toe te lichten", aldus Har ry Tielemans (46) uit De Koog als hij praat over de olieverfschilderijen en gouaches die hij sinds gisteren expo seert in het raadhuis. De kunstminnen- den weten dus wat hen te wachten staat: herkenbaar werk. Herkenbaar in twee opzichten. De platen zijn niet alleen naar de natuur geschilderd, maar ze zijn ook allemaal op Texel gemaakt. Het is niet moeilijk de mooie plekjes te her kennen en dat is een eenvoudig genoe gen op zichzelf. En net als bij het werk van de vorige exposant Blok v. d. Vel den geven ook de schilderijen van Har ry Tielemans de beschouwer het besef dat Texel wel een erg mooi eiland is. De aantastingen van de laatste tien tallen jaren hebben vele schilderachtige plekjes niet doen verdwijnen. Die schoonheid beperkt zich niet tot de Muij de Slufter en de Hogeberg maar is ook te vinden in de jonge polder Het Noor den waar Harry Tielemans een schitte rende plaat maakte van het water bij de molen En de boerderij „Het eind van de wereld" (die niet eens goed genoeg is voor de monumentenlijst) is ook al zo'n gebouw dat eerst door Harry Tielemans geschilderde moest worden voordat de schoonheid van dit opstal met onder en nabijgelegen grond ten volle tot ons doordrong. Bescheiden correctie Als een fotograaf iets storends uit zijn beelden wil verwijderen moet hij retou cheren. Wat dat betreft heeft een schil der het makkelijk want hij laat eenvou dig weg wat hem niet aanstaat Harry Tielemans heeft bij het maken van zijn Texelse landschappen niet al te veel van dit soort correcties toegepast, maar een enkele keer kon hij het toch niet laten. Lichtmasten zoekt men in zijn schilde- irijen vergeefs en soms worden de fraaie elementen uit een landschap wat bij el kaar geschoven om een mooi geheel te krijgen. Het is duidelijk dat Harry Tie lemans hangt naar het oude, het ontech nische. Blijkens een bordje op zijn fraai gelegen huis aan de Ruigedijk is hij „nostalgiseur" waarmee hij doelt op zijn nevenberoep antiekhandelaar. De verkoop van antiek en die van nieuwe schilderijen van ouwe dingen sluit wel op elkaar aan. Recent werk De 12 gouaches (plakaatverfschilde- rijen) en 10 olieverfschilderijen die in het raadhuis zijn te zien zijn allen in het afgelopen jaar gemaakt. Zowat de helft was voor de expositie al verkocht hoe wel het lang niet allemaal opdrachten waren. „Ik schilder w^t me boeit", zegt Gerookte zalm met toast en boter Pête van het huis met stokbrood en boter Heldere bouillon van gevogelte met garnituur Heldere ossestaartsoep met madeira Reebiefstukjes met een fijne iwildsaus Warme appelsalade, pornmes poiles, pornmes bemis IJsomelette Sybérienne Hazerug of reebiefstukjes met een fijne wildsaus Waldorfsalade met walnoten of warme appelsalade pommes marquises, pornmes croquettes 44,50 per couvert Gerookte zalm met toast en boter Kertspudding Heldere bouillon van gevogelte met garnituur 40,per couvert Pate van het huis met stokbrood en boter Tongfilets Veronique met witte wijnsaus en muscaatdruiven Heldere ossestaartsoep met madeira Galantine van kalikoen in room/cognacsaus Reebiefstukjes met een fijne wildsaus, warme appelsalade, pommes pailles, pommes bernis Hazerug of reebiefstukjes met een fijne wildsaus, Waldorfsalada met walnoten of warme appelsalade, pommes marquiiseSj pommes croquettes IJsomelette Svbériënne Kerstpudding Mocca koffie met likeur of cognac Moccakoffie met likeur of cognac 60,per couvert 55,per couvert Voor reservering Hotel - Restaurant Marinus, Postweg 224 - 226, De Cocksdorp, tel. (02222) 221. SVO 2 heeft in de uitwedstrijd tegen WGW 3 een forse 50 nederlaag gele den die voornamelijk na de pauze tot stand kwam. Voor de rust kon SVO de schade tot één treffer beperken en als de ploeg wat zorgvuldiger met de vele kansen was omgesprongen had de score er heel anders uitgezien. Het technisch veel betere WGW nam na de rust af stand van een zwak spelend SVO Een gehavend Texelse Boys- dames 2 (een aantal speelsters kwam niet opda gen) kon geen vuist maken tegen Pur- merland en ging op eigen veld met 02 ten onder. Deze stand was al bij de rust bereikt. Het tweede doelpunt kwam tot stand uit een penalty. De derby tussen Texelse Boys 3 en ZDH 2 werd 'n 42 zege voor de thuis club. De krachtsverhouding in het veld was niet zo groot doch de aanval len van de Boys waren wel gevaarlijk. Na 20 minuten spelen werd de bal na een goede voorzet van G. Veeger door een ZDH-speler in eigen doel gewerkt. 10 minuten later trof P. van Heerwaar den via een slecht genomen strafschop wegens hands toch de roos en nog voor de rust werd het weer via P. van Heer- waarden zelfs nog 30 Ook in de twee de helft hadden de Boys weer het eerst succes. E. Stiekema liet met een fraaie kopstoot no 4 noteren. Hierna was het de beurt aan ZDH dat met 2 tegendoel punten de uitslag van haar een wat draaglijker aanzien wisten te geven. Politic (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Callantsoog heeft dit weekend twee maal de punten in De Koog achter moe ten laten. Zaterdag wonnen de junioren met 110 en zondag behaalde het tweede weer eens een overwinning. De Koog, zonder P. Nowak, had in de eer ste helft nogal wat moeite met de te genstander. Callantsoog kwam dan ook na 20 minuten al op 10 via een gave kopbal. Hiervoor had K. van Beek voor De Koog een prachtige kans gemist. Hij was de keeper al gepasseerd, maar schoot voor het lege doel juist naast. Toch kwam De Koog voor de rust nog op gelijke voet. Een indirekte vrije trap in het strafschopgebied werd door P. Kingma goed benut: 11. In de tweede helft keek De Koog al weer snel tegen een achterstand aan Op een afstands schot van 20 meter had keeper Ver- seput geen verweer. 21. Na goed door zetten was het W. Sangers die weer ge lijk maakte. Met nog een half uur te spelen was er weer van alles mogelijk. Toen K. van Beek na een combinatie met J. Kingma, De Koog op 32 bracht was de wedstrijd wel beslist. Enkele minuten voor tijd werd het door W. San gers zelfs 42 in deze prima geleide wedstrijd. OOSTEREND De verbouwing van de School met de Bijbel in Oosterend is vrijwel voltooid. De school is twee fraaie lokalen rijker geworden. De tuin achter de school moest worden voorzien van bomen en heesters en deze gelegen heid is door schoolleiding en gemeente aangegrepen om er een boomplantfeest van te maken. Eigenhandig zetten de leerlingen van de zesde klas donderdagmiddag de boompjes in de grond, onder vakkundi- Het Licht van Troost wordt gesloopt. Dat vermeldde de krant van 12 augus tus j.l. Texelaren, ik had eerder moeten ageren, dan zou de hele Ouwe Sunder- klaas vól zijn geweest van Lichten van Troost. Want de werkgroep Landschaps- zorg had goede plannen, om het bouw werk in dezelfde constructie te houden. Dus geen lange kale buis. Woordvoerder Govers van het Loodswezen vond het huidige licht niet economisch en achtte primair: een zakelijke opstelling t.a. van de navigatie. De manier van vervoer werd te duur enz. Maar ik ben nog lang niet zeker, dat we maar voetstoots toe moeten geven aan de moderne zakelijk heden. Zolang nog dit Echte Licht van Troost als éérste groet je tegemoet komt, naderde 'e eiland Texel, dan acht ik het behoud van uiterst belang. Het is het eerste monument dat je ziet. De prachtige tekening van Niek Welboren in 't blad van 12 augustus maakt die krant al goud waard. Is er nog iets aan te doen om gezamenlijk tot een goed compromis te komen? Wie wil zich er voor inzetten? Dan gaan we tenminste nog een gelukkig nieuwjaar tegemoet. G Roeper-Eelman Tijdens de eerste speelavond van de tweede periode lieten zich een paar na men zien, die er in de eerste periode niet in slaagden om zich bovenin te klasseren. Zo boekte het echtpaar Zijm de hoogste score met 7046 punten, ge- volgt door Eelman-Bakker met 6958 punten. De uitslag is: pnt. m. Echtpaar Zijm 7046 3 Eelman-Bakker 6985 2 v. d. Werf-Kooiman 6910 1 Witte-Veeger 6848 2 Echtpaar Spaans 6830 4 De totaalstand is nu: pnt. m Douma-Bakker 65143 Echtpaar Van Heerwaarden 63004 Echtpaar Spaans 62659 Bakker-Bakelaar 62145 Bakker-Vinke 61950 TEVOKONIEUWS ONDERLINGE WEDSTRIJDEN De volleybalvereniging Tevoko heeft tijdens haar trainingsuren onderlinge wedstrijden gespeeld. Speelsters en spe lers uit diverse teams werden samenge voegd tot geheel nieuwe teams. In halve competities probeerden 8 dames- en 4 herenteams elkaar de loef af te steken. Het werd uiteindelijk een erg geslaagde avond, waarbij de bij slager Kossen ge kochte prijzen door winnaars en verlie zers gezamenlijk werden geconsumeerd Trainingstijden Komende week is de training op woensdag 17 december en vrijdag 19 december weer normaal. ge leiding van de experts van de ge meentelijke plantsoenendienst, de direc teur van gemeentewerken en zelfs wet houder Jook Nauta. In korte tijd zaten de cotoneasters, elzen, eiken, lijsterbes etc. in de grond. Door de jeugd intensief bij de bomenplanterij te betrekken hoopt men vernieling van bomen te voorkomen. De bomen zijn een beetje van henzelf geworden. Excessen, zoals het met luilak omzagen van enkele bo men in hetzelfde Oosterend, zullen ho pelijk definitief tot het verleden gaan behoren. Op de foto ziet men de jongelui aan het werk. Het is de bedoeling in april volgend jaar weer een echt cen traal boomplantfeest te organiseren. Waarschijnlijk zullen bij die gelegenheid bomen worden geplant rond de sporthal in Den Burg. Harry Tielemans met stelligheid. Ik maak ze ter plaatse. In mijn auto zitten alle benodigdheden en als ik een leuk plekje tegenkom, kan ik zo beginnen. Soms moet ik vragen of ik een bepaald erf of stuk land opmag. De mensen ko men dan later kijken wat je ervan ge maakt heb en erg vaak willen ze zo'n schilderij dan hebben". Hoewel Harry Tielemans al meer dan twintig jaar op Texel werkt is dit zijn eerste zelfstandige tentoonstelling. Het kwam er nooit eerder van omdat hij zijn handen vol had aan zijn baan (teken leraar), bijbaan (antiek) en daarnaast jarenlang grote aantallen cartoons pro duceerde Het tekenen van cartoons stelt wegens de verminderde vraag niet zo veel meer voor en door nare omstandig heden kan Harry Tielemans al geruime tijd zijn leraarsberoep niet uitoefenen. Beter dan thuis zitten piekeren vond hij het om nieuwe wegen in te slaan, wat heeft geresulteerd in een stroom gouaches en olieverfschilderijen. De persoonlijkheid van Tielemans is trou wens ook heel anders geworden. De met alles en iedereen spottende tekenleraar is een man geworden tot wie de ernst des levens duidelijk is doorgedrongen en die bijzonder gevoelig is voor het oordeel van een ander. Misschien ver klaart dat de wat geladen-sombere stemming die uit zijn landschappen spreekt. „Mijn schilderijen hebben veel licht nodig", zegt hij. DIPLOMAZWEMMEN Zondag werd door een aantal Texelse kandidaten in het zwembad van Den Helder examen gedaan voor een diplo ma De volgende jongens en meisjes slaagden Diploma C (zwemvaardigheid 1)): Erik van Etten; Monica Smit; Edwin den Teuling; Tanja Rijkers; Lia Hopman; Jan Wiering en Ralp Grabowski. Diploma D (zwemvaardigheid 2): Li- selot Schemer; Mariëtte Smit; Monique Smit; Ingrid Bakker; Paul van Etten; Jaco van Trigt; Addie Smit; Yolanda van Tunen; Petra Bakker; Henriëtte v. d. Werken; Erwin Kleinveld; Margot Preng; Angelina Smit; Corina van Tu nen; Jeanette Smit; Hennie Festen; Jo- han Timmer; Marion de Wit en Mar- grete van Tunen. Diploma E (zwemvaardigheid 3): Jan Hopman; John Kleinveld, Wouter Tim mer; Petra van der Vis; Jacqueline Bak keren Els de Goederen.

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 7