Cjrom Zjwartsjexels in het Afwisselende muziekavond onder strakke leiding 120 mille subsidie voor schuur Eelman Taxicentrale DE K000 Kadobonnen Vergoeding Landschapskosten Tel. (02228) 555 cEén van onzè^ente- Q i q tarieven,Spaardeposito Vt voor 5jaar vast 2/0 west nededond genidkkelijkéén adres voor al uw geldzaken FA. KIKKERT T. VAN DEN HEERIK WEG UIT RAAD Geld uit woning gestolen Inbraakalarm Havenrestaurant Texel (02226) 310. Ko°0, wvwa /u/w l-> #-##- rw* r*m P. btw directeur Hans Mulder. ?d slot van de openbire muziekschoolavond zorgde. Rechts voor een Als de gemeenteraad er vanavond mee akkoord gaat zal de heer M. H. Eelman aan de Schilderweg nabij de Hogeberg een in het landschap pas sende schapenschuur bouwen en ter dekking van de extra kosten een over heidssubsidie van ƒ120.000,- ontvan gen. Van dat bedrag komt ƒ40.000,- voor rekening van de gemeente; de rest betaalt het ministerie van CRM. Tot deze kostbare oplossing zijn B. en W. gekomen na bestudering van meer dere andere mogelijkheden om de heer Eelman (die had gevraagd om een goedkope zg. Meiert Boon-schuur maar daarvoor geen vergunning krijgt) Dag en nacht. Badweg 1. Ook voor ziekenfonds. te helpen. De raad wordt voorgesteld het beroep van Eelman tegen de wei gering van de Meiert Boon-schuur on gegrond te verklaren. De Meiert Boon-schuur waarvoor Eel man in juni van dit jaar vergunning vroeg zou worden opgetrokken uit be tonelementen, 20 x 15 meter (300 m2) groot zijn en een dak van golfplaten hebben. B. en W. vonden een dergelijke grootschalige schuur van beton onaan vaardbaar in het landschappelijk kwets bare gebied van de Hogeberg en wei gerde 4 augustus de vergunning, con form het advies van de welstandscom missie. Eelman kreeg van de raad te ho ren een andere oplossing te zoeken. Een gebouw met houten of bakstenen gevels zou wel aanvaardbaar zijn; eventueel zou wel een betonnen plint van hoog stens een meter kunnen worden toege laten. De heer Eelman ging in beroep bij de gemeenteraad waarbij hij erop wees dat schuren van betonelementen elders op Texel en zelfs in het gebied van de Hogeberg (gedoeld werd op de veelbesproken schuur van Dijt) wel zijn toegelaten. De door B. en W. voorgestelde bouw wijze zou zeker ƒ20.000,extra kosten; bovendien zou een reeds toegezegde pre mie van het ontwikkelings- en sane ringsfonds (20°/o van de bouwkosten) vervallen omdat deze tot uiterlijk 23 mei 1975 kon worden aangevraagd. Eel man betoogde dat hij de schuur drin gend nodig heeft. Zijn bedrijf (30 ha grasland) telt 350 schapen en een moge lijke uitbreiding tot 500. Eelman lichtte zijn argumenten nader mondeling toe tegenover de beroepsschriftencommis- sie. De meerderheid van die commissie (mevrouw Vlas en de heren Weijdt en Beumkes) ging niet akkoord met het bouwplan maar vonden het wel accepta bel als alle gevels zouden worden be timmerd methout vanaf 80 a 100 cm vanaf de begane grond. De meerkosten van ongeveer ƒ10.000,zouden geheel door de overheid gedragen moeten worden. Een minderheid van de com missie, de heer C Koorn, ging wel ak koord met de betonnen schuur onder voorwaarde dat er een boomsingel om heen zou worden geplant. Het optreden van het vioolensemble onder leiding van mevrouw J. Beumkes- Breen gaf veel voldoening. Het valt niet mee om op de viool in korte tijd iets te bereiken dat prettig in het gehoor ligt. Na een orgelsolo en optreden van het blokfluitensemble gaf het koperensem ble nogmaals blijk van goede techniek- beheersing. Liesbeth Keijser speelde op de piano lekker in het gehoor liggende melodieën en voor een prima slot zorgde de kopergroep met slagwerk. Met succes deed de school een beroep op de offervaardigheid van het publiek ten behoeve van het instrumentenfonds. De school heeft dringend behoefte aan uitbreiding en vernieuwing van het in strumentarium, met name voor de bui tendorpen. De heer Th. van den Heerik heeft om bekende redenen bedankt als lid van de gemeenteraad. De fractie van Texels Belang beraadt zich nog over de opvol ging. Naar stemmenaantal komt de heer C. Zijm uit De Cocksdorp in aanmer king, direkt gevolgd door de heer J. de Beurs. DE KOOG Een familie uit De Koog miste vrijdag een geldkistje waar in zich een bedrag van ƒ800,- a ƒ1.000,- bevond. Het kistje is vrijwel zeker ge stolen. Bij horlogerie-juwelier Martin Tromp in de Weverstraat trad zaterdag het in braakalarm in werking. Buren waar schuwden de enkele huizen verderop vertoevende heer Tromp toen zij het sirenegeloei hoorden. Toen Tromp poolshoogte nam bleek een achterdeur open te staan. Er werd niets vermist. De politie neemt echter aan dat de deur niet goed op slot heeft gezeten en is gaan klepperen waarbij het alarm is overgegaan Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Voor de jaarwisseling verzorgen wij gaarne uw koude schotels, o.a. hors d'oeuvre zalmmayonaise Russische eieren huzarensalade DINSDAG 23 DECEMBER 1975 89e JAARGANG No. 9037 TEXELSEWCOURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Verschijnt dinsdags «n vrijdags. Postbus II V Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,15 p. kw. Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De 50 cent Incasso; los 40 oenL Bank: Amrobank, Nsd. Mldd. Bank, Rabobank De jaarlijkse openbare avond van de muziekschool Texel werd vrijdag voor het eerst gehouden onder leiding van de nieuwe directeur Hans Mulder. Dat deze, evenals zijn voorganger, een liefhebber is van kopermuziek bleek uit het programma waarin het koper ruimschoots en kwalitatief goed aan zijn trekken kwam. Het overigens zeer afwisselende programma ken merkte zich verder door strakke lei ding. Er werd volgens nauwkeurig ge pland draaiboek gewerkt waardoor percies op de aangekondigde tijd kon worden geëindigd. Hoewel het gehalte van de avond goed was, moet de openbare uitvoering van de school toch niet worden gezien als een pres tatieshow. Het is veel meer een gele genheid waarbij de school laat zien welk een scala van opleidingsmoge lijkheden zij biedt waardoor met name de betrokkenheid van de ouders wordt vergroot. Overigens blijft het hier niet bij. Di recteur Mulder kondigde aan het slot van de avond aan dat in januari een aantal openbare lessen zal worden ge geven waarbij tevens met de docenten kan worden gesproken over de vorderin gen. In februari en maert zal bovendien een aantal zg. speeluren worden gege ven Goede opening Het programma werd vrijdagavond voortreffelijk geopend met een Intrada voor koper en pauken van Jos de Klerk Na het openingswoord door de heer P. Bakker, voorzitter van de commissie van toezicht, kwamen koper en pauken opnieuw aan het woord in een suite van R. Valentino. Een selectie van Kon. Texels Fanfarekorps, DEK en Excelsior gaf in dit vier delen tellende werk uit stekend partij. Een goede bijdrage le verde ook Dick de Lugt en Jeanine Vlas in piano quatremains. Na twee duetten voor altsax kwamen de fluiten aan bod' in Terzetto van Hof- meister. Het door negen leerlingen onder leiding van directeur Mulder gevormde koperensemble bracht vervolgens Cal- deron en Zwei studiën ten gehore, waarna Paul van Etten het pas aange schafte orgel bespeelde. Dit orgel kon worden betaald mede dank zij een bij drage van het Anjerfonds. Onder leiding van leraar W. Mönch speelden zes kinderen op gitaren en met een blokfluit voor de melodie bekende songs als Donna Donna, Drunken Sailer etc. Opnieuw kwam het koper aan bod in Canzona for Brass. Een van de hoogte punten van de avond werd gevormd door het optreden van pianist Frans Bakker die een drietal preludes van Chopin op uitstekende wijze vertolkte. Verreweg de grootste groep die voor het voetlicht kwam was de koorklas on der leiding van D Wassink met een aan tal bekende liedjes. Na de pauze zorgde de blokfluitklas met pianobegeleiding van de heer Kas- senaar voor blije (kerst)geluiden. Leden van de volwassenencursus (education permanente!) speelden drie 17e eeuwse dansen, waarvan via een accordeonbij- drage een korte maar krachtige fanta sie voor drie slagwerkers" ten gehore werd gebracht. Het door architectenburau Alkema gemaakte ontwerp voor een dubbele stolp schuur voor de heer Eelman De schuur gaat vier maal zoveel kosten als de door Eelman oorspronkelijk gevtaagde Meiert Boon-schuur. In de totale kosten f160.000,zal echter f120.000, door gemeente en rijk worden bijgedragen Beide stolpen, door een tussenlid van vier meter met elkaar verbonden zijn eikaars spiegelbeeldElke stolp is voorzien van een inspringende wagendeur. Het dak rust op een spantconstructie. De totale lengte van beide schuren bedraagt 32 meter. B. en W. handhaafden echter hun standpunt. Ze erkenden dat al eerder een Meiert Boon-schuur in het Hoge- berg-gebied is gebouwd maar dat werd destijds niet door B. en W. maar door de raad (in beroep) toegestaan. B. en W. hebben zelfs nog geprobeerd dit raads besluit te laten vernietigen maar van hogerhand zag men geen reden tot in grijpen en stelde dat de raad, wat de welstand betreft, een andere mening kan hebben dan het college. B. en W. vinden het „wegstoppen" van een lelijk gebouw achter een boom singel een slechte oplossing. Ook voor betimmering van de betonnen gevels met hout voelen ze niets omdat dan al tijd nog de lelijke golfplaten zichtbaar blijven; bovendien zou zo'n plan niet subsidiewaardig zijn. „Wanneer over heidsgeld aan particuliere bouw wordt besteed, dan moet met bouwwerk ook in zijn geheel goed zijn, anders is het on verantwoord en onjuist daarvoor sub sidie te geven. Subsidieverlening enkel uit een oogpunt van welstand achten wij slechts toelaatbaar wanneer het gaat om de instandhouding van een zeer spe ciaal, waardevol gebied. Voor Texel is dat in ieder geval het landschapsreser vaat De Hogeberg. En dan nog is ons inziens die subsidiëring alleen verant woord voor zover het abnormale wel- standseisen betreft, die aan gebouwen in een dergelijk gebied worden gesteld". Op grond van het bovenstaande zijn B. en W. bij het bepalen van de subsi diebasis dan ook niet uitgegaan van een „kale" Meiert Boon-schuur omdat deze door zijn materiaalkeuze zo storend is in het landschap van Texel dat zij het (zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 1