„De Traanroeier" kan weer draaien Voor het weekend Jutterstentoonstelling in Bartimeushoeve Cor Ellen en Simon Daalder EN DE KERSTDAGEN Molen 't Noorden ook klaar VERVOLG VAN PAG.1 120 mille voor schuur Erelid f Trekker onder water KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS: MAGAZIJNTJE UITGEBRAND Plattelandsvrouwen hadden gezellige adventsviering Solzenitsjin kocht boek TRAGEDIE OP TEXEL IN DUITS VERTAALD Opnieuw winterserie wandeltochten Kerstspel in De Zwalkersburcht Voethal met snert na Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten „Tussen licht en donker" is de toe passelijke naam die Cor Ellen heeft bedacht voor de jutterstentoonstelling die hij en zijn „collega" Simon Daal der van 29 december tot en met 3 ja nuari zullen houden in het vormings centrum voor blinden en slechtzienden de Bartimeus hoeve nabij Oosterend. Primair doel van deze expositie van aangespoelde voorwerpen is de Bar timeushoeve meer onder de aandacht van zowel de Texelaars als van de omstreeks kerst en nieuwjaar op Texel vertoevende gasten te brengen. Niet iedereen heeft bij de opening van het vormingscentrum van de gelegenheid gebruik gemaakt een bezoekje aan de Bartimeushoeve te brengen. Behalve de tentoonstelling kan men om dit ver zuim in te halen, ook de Bartimeus hoeve zelf bezichtigen. irreeel achten hiervan bij subsidieverle ning uit te gaan. Het college heeft bij de prijs van de kale schuur dan ook ƒ8.000,opgeteld daardoor aan de nor male welstandseisen voldaan kan wor den en komt dan (met verrekening van de uitkering van het saneringsfonds) op een prijs van ƒ40.000, Andere oplossingen Alvorens de uiteindelijke oplossing voor te stellen hebben B. en W. meer dere alternatieve bouwplannen overwo gen. Het eerste was een Meiert Boon- schuur voorzien van een bakstenen bui tenkant en een eterniet dak. Kosten, na aftrek van de subsidie van het sane ringsfonds, ƒ44.000,B. en W. gingen hiermee niet akkoord omdat ze het dak van etemietplaten lelijk en niet subsi diewaardig vonden. Het tweede plan ging uit van een schuur met gemetselde spouwmuren en dakpannen. De meerkosten zouden ƒ60.000,bedragen waarvan eenderde voor rekening van de gemeente en tweederde voor rekening van het rijk zou komen. B. en W. vonden het plan goed en ook Eelman ging akkoord, maar hij wilde dat de gemeente de garantie zou geven dat bij een eventuele uitbrei ding in de toekomst tot 400 m2 (dus ver lenging van het gebouw) ook de meer kosten van deze verbouwing door de overheid zouden worden gedékt. Het college had hiervoor begrip maar vond het bezwaarlijk dat de ontworpen schuur later nog eens zou worden ver lengd omdat het ding dan veel te impo sant zou worden. Beter dan zich hiermee op glad ijs te begeven vonden B. en W. het derde alternatieve bouwplan: een zg. dubbe le stolpschuur van 400 m2, van bak steen en voorzien van pannen. Het plan is gemaakt door architectenbu reau Alkema in nauw overleg met het gemeentelijke bouw- en woningtoe zicht, staatsbosbeheer en de heer Eel man zelf. Staatsbosbeheer had met de kwestie te maken omdat SBB ten behoeve van de heer Eelman op de Hogeberg een scha- penboet zou bouwen (Eelman heeft 9,5 ha van de staat in pacht) waarvan de kosten op ƒ40.000,werden geraamd. Als bij de woning van Eelman een schuur van 400 m2 zou komen, zou Eel man zich verbinden een oude houten schuur en andere weinig fraaie gebouw tjes aan de Leemkuil te slopen en de staat zou geen boet meer hoeven bou wen. De kosten van de dubbele stolpschuur vielen bepaald niet mee. Staatsbosbe heer en CRM boden toen aan deze schuur helemaal te betalen; Eelman zou dan de ondergrond van de schuur voor een symbolisch bedrag aan de staat overdragen en voor de schuur jaarlijks ƒ4.000,pacht betalen. Dat liep spaak want Eelman wilde maximaal ƒ1.335, pacht betalen. Na lang wikken en wegen heeft het college toch aan het dubbele stolp-plan willen vasthouden omdat het een afdoende en kwalitatief hoogwaar dige oplossing is. De oude opstallen aan de Leemkuil verdwijnen, en het gebouw hoeft in de toekomst niet te worden uit gebreid (dus geen financiële konsekwen- ties voor de overheid in een later sta dium). De heer Eelman is met dit plan akkoord gegaan. In het uitvoerige pré-advies aan de gemeenteraad stellen B. en W. nadruk kelijk dat zij bereid zijn mee te werken aan de totstandkoming van goede be drijfsgebouwen in het Hogeberggebied, ook door het beschikbaar stellen van grote bedragen. „Maar dan ook alleen aan kwalitatief goede gebouwen, pas send in dit gebied. Wij vinden het on aanvaardbaar om subsidie te geven aan halfslachtige oplossingen, zoals het met hout bekleden van een Meiert Boon- schuur of de eerstgenoemde alternatie ve bouwwijze". Het college zegt dat net niet persé vaststaat dat alleen een za deldak acceptabel is of een stolp. Er zijn nog wel andere bouwwijzen denkbaar. Wat materiaal betreft wordt de voor keur gegeven aan „ouderwets" hout, metselwerk, pannen en riet. Een ander doel van de expositie is volgens Cor Ellen het publiek de weg te wijzen hoe zichzelf op alle mogelijke manieren bezig te houden. Het aandeel van Simon Daalder in de expositie bestaat uit munten die hij in de loop der jaren op het strand en het wad gevonden heeft. Terwijl anderen de gevonden munten weggooiden be waarde Simon ze in een kistje en zijn verzameling is m de loop der jaren fors uitgegroeid. Tot zijn bezit behoort ond,er meer een Zweedse amulet uit 1300. Cor Ellen laat wat grote voorwerpen zoals Cor Ellen zal zaterdag 3 januari worden benoemd tot erelid van het 4 Leidse studentendispuut „Neptu- nus". Dat staat in een brief die El- 4 len van het dispuut kreeg naar aanleiding van een verhaal over 4 hem in vele regionale bladen. Daarin kwam naar voren dat Ellen 4 Neptunus als zijn beschermheilige ziet. Het Leidse studentendispuut 4 heeft daar dezelfde gedachten over. Als symbool heeft zij de 4 drietand die naar alle bijeenkom- sten wordt meegenomen en de 4 studenten hebben ook een Neptu- nuslied gecomponeerd. Hetvoltal- 4 lige dispuut komt voor de plech- tigheid rond de erebenoeming van 4 Cor Ellen naar Texel. een 70 jaar oude baal rubber van 100 kilo zien. Maar ook uit zee opgeviste papieren behoren tot zijn kollektie. Zo zegt hij papieren in zijn bezit te hebben over de Cubaanse blokkade die door een Poolse boot overboord zijn gegooid. Ook heeft Ellen diverse papieren met gege vens over de situatie in havens van nog jonge Afrikaanse staten. De tentoonstelling „Tussen licht en donker" is geopend: maandag 29, dins dag 30 december, vrijdag 2 en zaterdag 3 januari van 10.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur en woensdag 31 december alleen 's morgens van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwjaarsdag is de expositie gesloten. De heer J. van der Star uit Het Noor den raakte gisterochtend tegen 7 uur met zijn trekker met aanhanger vast in het weke zand van De Slufter. Hij ging hulp halen, maar inmiddels kwam de vloed op en de trekker verdween geheel onder water. Het op de aanhanger gela den strandhout spoelde eraf. De trek ker zal moeten worden gereviseerd. Met behulp van twee andere trekkers lukte het naderhand het voertuig weer op het droge te krijgen. De heer Van der Star was met medeweten van strandvonder P. Kuip uit De Koog naar het strand gegaan om hout te zoeken. OUDESCHILD De molen „De Traanroeicr" in Oudeschild die enkele jaren wegens defektcn heeft stilgestaan is hersteld en zal over enkele weken weer draaien. Het geraamte van de mo len, het achtkant, is gedeeltelijk ver nieuwd evenals het metselwerk. Het remwerk van de molen is vervangen. Het karwei werd in anderhalve maand tijd uitgevoerd door een gespecialiseer de molenbouwer uit Zaandag ten koste van ongeveer ƒ45.000, Omdat er geen geld voor beschikbaar was heeft het herstel zo lang op zich la ten wachten. De gemeente Texel is eige naresse van de molen en draaide in eer ste instantie dus ook voor de kosten op. Een belangrijk deel van de herstelkosten wordt gedragen door monumentenzorg. Enkele jaren geleden bleek dat de vrij recentelijk gerestaureerde molen ernsti ge vervalverschijnselen vertoonde. Door verzakking was het remmechanisme on klaar geraakt, waardoor kortsluiting bij de sleepconstructie ontstond. Daarbij deden zich vuurverschijnselen voor, waardoor de molen tot twee keer toe bijna in brand raakte. Om die ramp te bezweren werd de molen stilgezet in af wachting van herstel. Slechts een keer heeft de molen even mogen draaien en wel ten behoeve van een televisiepro gramma over elektriciteitsopwekking door windmolens. Zoals bekend is „De Traanroeier" voorzien van een elektrici teitsopwekkingsinstallatie die eigendom is van Texelstroom N.V. Het Noorden Ook de restauratiewerkzaamheden aan de molen van Het Noorden (eigen dom van de Vereniging de Hollandsche Molen) zijn voltooid Het exterieur is DE KOOG Het magazijntje van Daalders supermarkt in De Koog is vrij dagmiddag door brand verwoest. Oor zaak was het spelen met lucifers door het 6-jarige zoontje van de familie Daal der samen met een neefje op de zolder van het gebouwtje. Aangezien de dakbedekking uit riet en pannen bestond en omdat op de zol der papierwaren waren opgeslagen, greep het vuur snel om zich heen en spoedig was sprake van een felle uit slaande brand die veel bekijks trok. Bijzonder snel was de brandweer ter plaatse. In een kwartier was het vuur gedoofd en was men er ter nauwernood in geslaagd de belendende panden te red den. De achterkant van de supermarkt waaraan het gebouwtje grensde werd echter geblakerd. In het magazijn waren voornamelijk levensmiddelen opgeslagen die voor het grootste deel verloren zijn gegaan, deels door brand- en deels door waterschade. De schade beloopt tiendui zenden guldens. Omdat de oorzaak van de brand bij de politie aanvankelijk niet bekend was, kwam gisterochtend nog de technische recherche naar Texel om een onderzoek in te stellen. Achteraf was dat niet no dig geweest omdat de jongetjes tegen over hun familie reeds hadden bekend. DE COCKSDORP In een sfeervol versierd Eierlandsche Huis hadden de Plattelandsvrouwen van Eierland maan dag hun adventsavond. De 82 aanwezige dames beluisterden het kerstevangelie, kerstliederen en -gedichten en genoten van een broodmaaltijd. Mevrouw Sprenger-Pool las een kerstverhaal voor van C. M. van Hille- Gaerthe uit de bundel „In het midden van de nacht" In de pauze werd gekol- lekteerd voor de aktie „Redt kinder ogen". In haar slotwoord reciteerde voor zitster mevrouw Gerda Witte-Ran het gedicht „Ik heb gedroomd o Heer" waarbij ze zich afvroeg waar de oor sprong ligt van alle geweld en ellende in de wereld. „Advent is een tijd van voorbereidingen. Probeer in huis, op straat en in het dorp de vrede te bewa ren. Wees een hulp voor anderen". In januari wordt het nieuwe bestuur van de afdeling gekozen. Kandidaten (bekrachtigd door 10 handtekeningen) kunnen voor 15 januari bij het zittende bestuur worden voorgesteld. Bejaarden Ook dit jaar bood de Eierlandse plat telandsvrouwenafdeling een advents- middag aan aan de bejaarden uit dorp en polder. Ruim vijftig personen kwa men samen in het Eierlandsche Huis. Er werden kerstliederen gezongen en er werd naar gedichten geluisterd. Me vrouw M. Huitema las het kerstverhaal voor. De goed verzorgde broodmaaltijd werd eer aangedaan. De heer P. de Graaf maakte zich tot tolk van de aan wezigen door dank te brengen aan de velen die bij 't verzorgen van deze mid dag waren betrokken geweest. Hij hoop te op een herhaling volgend jaar. klaar, mogelijk zal ook iets aan het inte rieur gebeuren. Er is een kans dat ook deze molen weer gaat draaien, maar van betekenis voor de waterbeheersing van de cultuurgronden kan dat niet zijn om dat de molen niet in staat is het water op het na de ruilverkaveling van kracht geworden lagere polderpeil kan brengen en dus hoogstens betekenis kan hebben voor het naburige vogelbroedgebied. „Irago die auf Texel" is de Duitse titel van bet boek waarin de historicus J. A. van der Vlis uit Dlaricum de dramatische gebeur tenissen beschrijft uit de Russenoorlog die Texel aan het einde van de Tweede Wereld oorlog teisterde De Duitse versie is zojuist op de markt verschenen en wordt net als de Nederlandse versie, die iedere rechtgeaarde Texelaar in zijn boekenkast moet hebben, uitgebracht door de B V. Langeveld De Rooij. De omstandigheden waaronder de verta ling van het boek van Van der Vlis tot stand is gekomen mogen wel zeer ongebruikelijk worden genoemd. De Westduitse Trude Warner begon op eigen initiatief en niet in opdracht aan de vertaling van „de tragedie" Pas daarna nam ze contact op met de auteur die zeer geporteerd was van haar bedoelin gen. De drijfveer van Trude Warner voor de vertaling is haar landgenoten een idee te ge ven van en begrip bij te brengen voor het geen zich in 1943 op Texel heeft afge speeld. Het Duitse boekje heeft dezelfde afmetin gen als de Nederlandse pit gave en een op lage van 2.000 exemplaren. Opmerkelijk is dat de Russische schrijver Alexander Soltze- nitsjin „de tragedieinmiddels heeft aange schaft. Ook dit jaar organiseert de wandel sportvereniging een winterserie van 4 wandeltochten, waarvan men er min stens 3 moet lopen, om voor de herinne ringsmedaille in aanmerking te komen. De le wandeltocht wordt gehouden op zondag 28 december vanuit hotel Bos en Duin. Er kan gestart worden tussen 13.00 en 14.00. uur en er zijn 2 afstanden, 10 en 15 km. Bij voorinschrijving bedraagt het in schrijfgeld voor junioren tot en met 15 jaar ƒ2,50, leden van de vereniging ƒ0,25 minder. Personen van 16 jaar en ouder betalen ƒ3,50, leden hebben ƒ0,50 korting. Bij inschrijven aan de start be taalt ieder ƒ0,75 meer. Voorinschrijven kan men tot en met zaterdag bij H L. Ploeger, Beatrixlaan 66, telefoon (02220) 3971 of C. A. de Grave, Grensweg 3, telefoon (02220) 3552. Traditiegetrouw voeren de leden van die Jeroengroep op tweede kerstdag een kerstspel op in De Zwalkersburcht aan de Beatrixlaan. Het spel wordt twee maal gebracht: om 15.00 en 16.00 uur en iedere belangstellende is welkom. In de afgelopen jaren is gebleken dat vooral de kinderen veel genoegen aan het spel beleven. DEN HOORN Bar „De Spyker" in Den Hoorn organiseert op zaterdag 27 december voetbalwedstrijden op het ZDH-terrein. Om 14.30 uur begint een dames wedstrijd (Spyker-Casino) en om 15.30 uur een herenwedstrijd, eveneens Spyker-Casino. Na afloop wordt in De Spyker snert gegeten. De baten van het evenement komen ten goede van de Hoornder bejaarden. Uitsluitend voor spoedgevallen Beide kerstdagen Ingaande woensdag 18.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039 A.s. weekend van zaterdagmorgen tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van woensdag 24 december 18.00 uur toi maandag 29 december 13.00 uur Zr. HOL en Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. 3241. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wdlihelmdnalaan 94), 'b.g.g. 3541. Woensdag 24 december HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 23.00 uur Gemeensch. kerstnachtdienst. Aansl. Licht boei. Ds. Douwes, liturgie, en ds. De Roest, prediking, m.m.v Ohr. Mannenkoor Texel en Hans Mulder, trompet. De Koog 23.00 uur ds. Hoekstra Kertsnachtdienst, mjm.v. „Advendo" ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 23.15 uur De Koog 21.30 uur De Cocksdorp 21.30 uur Oosterend 23.15 uur Oudeschild 23.15 uur Den Hoorn 21 30 uur Donderdag, eerste Kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest m.m.v. Jaap v.d. Slikke, trom pet, en Jan v.d. Vis, orgel 16.00 uur Kerstfeest zondags school. De Cocksdorp 10 uur eemv. heer E. Loerakker. Feestelijke Kerst dienst, met muzikale en andere medewerking Den Hoorn 11.00 uur ds. Hoekstra m.m.v. Kon Texels Fanfare- corpsiD.E.K., coll. „Kerk en Wereld". De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra coll. „Kerk en Wereld" Oosterend 9.30 uur Ds. De Gier m.m.v. muziekgroep van „Ex celsior", collecte „Kerk en We reld". 15.00 uur: Kerstfeest met de kinderen. Oudeschild 20.00 uur ds. De Gier m.m.v. Texels Mannenkoor. Collecte „Kerk en Wereld". GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur Ds. Douwes met muzikale medewerking. 16.00 uur Kinderkerstfeest. Oosterend 9.45 uur ds. Steenhuis uit Enschede 14.00 uur Kerstfeest voor de kinderen van 5 tot 8 jaar. 16.00 uur Kerstfeest voor de kinderen van 9 tot 12 jaar. (Beide laatste diensten in het Gebouw). GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 00 uur en 16.00 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Kuitse m.m v. saxofoon-kwartet, kerk- busje Den Hoorn. Extra collecte 16.00 uur Kerstfeest Zondags school. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur De Cocksdorp 9.15 uur Oosterend 10 45 uur Oudeschild 10.45 uur Den Hoorn 9 15 uur. Vrijdag, tweede Kerstdag HERVORMDE GEMEENTEN De Cocksdorp 16 30 uur Kerst feestviering met de kinderen van de zondagsscholen. Den Hoorn 15.30 uur kerstfeest van de zondagsschool De Koog 10 uur dhr. Veldhuis coll. „Kerk en Wereld" De Waal 17.00 uur kerstfeest van de zondagsschool. Oudeschild 16.30 uur Kerstfeest met de kinderen van de Zon dagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Oosterend Kerstdienst verzorgd door de jeugd. Aanvangstijd wordt via de kerkdienst be kendgemaakt. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 15.00 uur Kerstfeest- viering met de kinderen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur De Cocksdorp 10.45 uur Oosterend 9.15 uur Oudeschild 9.15 uur Den Hoorn 10.45 uur Zondag 28 december HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Loerakker O u de j a a rscollecte. De Cocksdorp 10 uur ds. R. Kuitse van Den Burg. Maandcollecte. Den Hoorn 11.00 uur ds. De Roest oudejaarscolleote. De Koog 9.30 uur ds. De Roest De Waal 10.00 uur dhr. Veldhuis Oosterend 9.30 uur ds. Hoekstra Oudeschild 11.00 uur ds. Hoekstra Oudejaarscollecte. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 u. Kand. Bruning uit Amsterdam 19 00 uur ds. Douwes Oosterend 9 45 uur ds. Douwes 17.00 uur Kand. Bruning uit Amsterdam GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. De Gier JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur: Lezing. 19.30 uur Wachttoren-studie ROOMS-KATHOLIEKE KERK weekend 27 en 28 december 1975: Den Burg zaterdag 19.30 uur en zondag 10 45 uur De Koog zondag 9.30 urn- De Coaksdorp zaterdag 19.30 uur Oosterend zondag 19.00 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur

Texelsche Courant | 1975 | | pagina 2