Groen c2wartsJexeU in het harL, HANS BAKKER (28) DIREKTIE-ASSISTENT WV Aardgasenquête begint maandag 2000 Zomervakantie Y- /paarbank Verzwaring zwakste dijk volgend jaar van start Begeleidingsbrief somt kosten op van het raadhuis Jutterstentoonstelling zaterdag nog open Scapinoballet in Schouwburg .Lichtboei" zendt Stet-show direct uit TES0-VERV0ER IN KERSTPERIODE STERK GESTEGEN Steeds meer kleur in VVV-krant Toneelgroep oud-leerlingen speelt in twee dorpen Zaalvoetbal TAXI (02220) Boek nu uw Vlieg-, bus- en treinreizen, bungalows en appartementen gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken l wCzs uwt ngdariond VRIJDAG 9 JANUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9040 COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktlo: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3966. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De 28-jarige Hans Bakker uit Den Burg is dinsdagavond benoemd tot di rectie-assistent van de VVV Texel. Maandag a.s. zal hij zijn werkzaamhe den beginnen. Hans Bakker, geboren en getogen op Texel (zoon van Martin Bakker) was een van de vijftien personen die naar deze funktie hebben gesolliciteerd. Hij heeft een 3-jarige opleiding aan het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme (NWIT) te Breda gevolgd waar hij de richting differentiatie, pla nologie en recreatie koos en zich daar naast in het bijzonder verdiepte in toe ristische publiciteit en binnenlands toe risme. Daarvóór volgde hij in Zeist een MULO- en kweekschoolopleiding. Hans Bakker solliciteerde reeds in sepit. 1975 Zoals bekend heeft de aanstelling op zich laten wachten als gevolg van het onderzoek waaraan het Texelse VVV- apparaat werd onderworpen en de be slissing over verdergaande gemeentelij ke subsidiëring. Hans Bakker zal worden belast met de leiding van de interne organisatie, de voorbereiding en begeleiding van de propaganda, de verzorging van reser veringsdienst en hotelarrangementen, assistentie verlenen bij de voorbereiding van drukwerk en de propagandistische aktiviteiten binnen de Waddenfederatie coördineren. Hierdoor zal directeur J. W. Dekker belangrijk worden ontlast, waardoor hij zich onder meer kan bezig houden met contacten met de leden en ook beter in staat zal zijn vergaderingen e.d. buiten Texel bij te wonen. De jutterstentoonstelling „Tussen licht en donker" in de Bartimeushoeve te Oosterend is ook zaterdag a.s. nog ge opend en wel van -0 00 - 12.00 uur, 14.00 - 17.00 uur en van 19.30 - 22.00 uur. Deze extra openstelling moet wor den beschouwd als compensatie voor het afgelopen weekend toen de stemming op Texel zich niet bepaald leende voor ten- toonstellingsbezoek. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. In deze rubriek hopen wij u weke lijks op de hoogte te houden van de stand van zaken inzake het aardgas. Op maandag 12 januari a.s. zal wor den gestart met een huis-aan-huis-be- zoek, waarbij u de vraag wordt voorge legd, of u een aansluiting op het aard gas wenst. Vooraf ontvangt u een uit voerige brief, waarin veel informatie is opgenomen. Begonnen wordt in Den Burg, en wel hoek Emmalaan-Schilderend, om dan via de Beatrixlaan de ring om Den Burg af te werken. Vervolgens komen De Waal en Oosterend aan bod, dan weer Den Burg en daarna De Koog, maar hiervan zal wekelijks mededeling wor den gedaan. Inwoners die een gasmeter hebben en gas afnemen, kunnen via een betaal kaart opdracht geven voor automatische afschrijving van een vast bedrag per maand Dit bedrag is een voorschot; na afloop van een bepaalde periode wordt de stand opgenomen en vindt verreke ning plaats. De bedragen zijn hieronder opgenomen, zodat u zelf kunt nagaan, wat er maandelijks zal worden afge schreven. Mocht te veel of te weinig in rekening worden gebracht, dan zal een brief aan het Gasbedrijf Texel te Cu- lemborg opheldering verschaffen. Voorschottarieven per 1 januari 1976 per maand: uitsluitend koken 13, koken en gasgeijser 28, koken plus 1 kamergashaard 48, koken, gasgeijser en 1 kamer- haard 53, koken en 2 kamerhaarden 73, koken en centrale verwarming 88, koken, gasgeijser en centrale verwarming 93, koken, gasboiler en centrale ver warming 98, koken, gasgeijser, centrale ver warming en gasboiler ƒ103, gasgeijser en centrale verwar ming 88, alleen centrale verwarming 78, Omstreeks 1 juli a.s. zal de gasmeter worden opgenomen en zullen de tarie ven eventueel opnieuw worden vastge steld. Donderdagavond 15 januari treedt in de Helderse schouwburg het Scapino ballet op, aanvang 20.15 uur Opgevoerd wordt „De Notekraker". Er zijn nog en kele kaarten verkrijgbaar bij de afde ling culturele zaken van het raadhuis. Na afloop vaart een extra boot. De Kees Stet-show die vrijdagavond (heden) wordt gegeven in de Burge meester De Koninghal wordt door om roep „De Lichtboei" rechtstreeks uitge zonden. Dit gebeurt met speciale toe stemming van de PTT. Zoals reeds in de raadhuisrubriek is te lezen wordt maandag in Den Burg gestart met de al eerder in onze krant aangekondigde huis-aan-huis- enquête voor percelen op het aard- gasnet. De twee laatste dagen van de week voorafgaande aan de enquête ontvangen de mensen die aan de beurt zijn de vragenlijst alsmede een uitvoerige begeleidingsbrief. In deze brief wordt uitgebreid inge gaan op het geen aansluiting op het aardgasnet met zich meebrengt. Zo wordt een opsomming van de financiële lasten gegeven. Gemeten vanuit het hart van de straat wordt vijf meter dienst leiding gratis gelegd. Voor elke meter leiding meer moet 15 gulden worden be taald, exclusief 4% BTW. De vaste aan sluitkosten bedragen 350 gulden, 4°/o BTW niet inbegrepen. Voor dat bedrag krijgt men maximaal 4 meter koperen leiding vanaf de gasmeter tot buiten de gevel, een afsluitkraan en de noodzake lijke verbindingen. „Deze prijzen gelden alleen tijdens de massale aanleg. Als la ter moet worden aangesloten zullen de kosten vanaf de hoofdleiding volledig betaald moeten worden", aldus de brief. Richtprijzen Als richtprijs voor de kosten van de binnenleiding wordt genoemd: 20 gul den per strekkende meter voor een lei ding met een doorsnede van 15 mm en 25 gulden per strekkende meter bij 22 Onlangs meldden wij dat het kerst- vervoer van TESO met 10°/o was geste gen in vergelijking met vorig jaar. Thans zijn de vervoerscijfers voor de hele kerstperiode (vrijdag 19 december tot en met zondag 4 januari) bekend en deze laten nog een aanmerkelijk ster kere stijging zien. In genoemde periode werden 8.292 (7.454) auto's van Texel naar Den Helder vervoerd en van Den Helder naar Texel 8.463 (7.518) auto's. Totaal dus 16.755 (14.972) wat een toe name is van 1.783 auto's oftewel 11,9%. Overigens moet hieruit niet de kon- klusie worden getrokken dat ook het personenvervoer zo sterk is gestegen. Jarenlang hielden personen- en auto vervoer gelijke tred zodat de autover- voerscijfers maatgevend waren voor de toeristische ontwikkeling op Texel. On langs is echter gebleken dat het aantal personen per auto is afgenomen. Of het dit jaar met Kerstmis veel drukker is geweest dan vorig jaar kan dus pas op grond van de (thans nog niet beschik bare) personenvervoerscijfers worden bepaald. Volgens de plannen van Rijkswater staat zal het dijkgedeelte Oudeschild- Ceres aan het eind van dit jaar water- kerend zijn, wat betekent dat begin 1977 kan worden begonnen met de verzwaring van het veel slechtere ge deelte ten noorden van Oudeschild. Hiermee nog eerder beginnen moet als praktisch onmogelijk worden be schouwd. Aldus vernamen wij van de heer L. J. Weijdt, naar aanleiding van het algemeen heersende gevoel dat aktie moet worden gevoerd om de dijkverzwaringsplannen te versnellen. Zijn mededeling wordt bevestigd door Ir. P. Raat van de afdeling planning van Rijkswaterstaat in Haarlem. Hij is nauw betrokken bij het overleg over het tracee van de verzwaarde dijk Over het stuk Oudeschild-Nieuweschild is overeenstemming bereikt met de stich ting Natuur en Milieu Van die kant zal dus in ieder geval geen vertragende ak tie kunnen komen. Dit dijkgedeelte zal spoedig bestekklaar zijn en dus aanbe steed kunnen worden als het stuk Oude- schild-Ceres klaar is. Voortgang van de dijkverzwaringswerkzaamheden is der halve vrijwel verzekerd. Nieuwe dijk Het overleg is nog gaande over het stuk tussen Nieuweschild en de polder Het Noorden. Langs de bestaande dijk bevinden zich vele natuurhistorisch be langrijke watertjes die de Stichting Na tuur en Milieu graag in stand wil hou den. De stichting heeft voorgesteld de bestaande dijk ongewijzigd te laten lig gen en in zee een nieuwe dijk te leggen, die met een flauwe bocht van Nieuwe- mm-doorsnede (exclusief 16% BTW) De richtprijzen voor de ombouwkosten van gastoestellen zijn: voor een twee pits comfoor ongeveer 40 gulden; voor een vier pits kookplaat ongeveer 60 gul den; voor een vier pits gasfornuis onge veer 65 gulden en voor een keukengeij- ser variërend van ongeveer 50 tot circa 100 gulden. Deze kosten zijn sterk af hankelijk van types en leeftijd van de gastoestellen. „De omschakeling op aardgas zal veel kosten met zich meebrengen. B. en W. stellen u in de gelegenheid een financie ringsvoorschot van maximaal 3.000 gul- ,den aan te vragen; rente (ongeveer 8,5%) en aflossing moeten terugbetaald worden in 20 halfjaarlijkse termijnen", aldus het college. In de brief wordt ver der melding gemaakt van de gastaric- ven. Kleinverbruikers die niet meer dan 600 kubieke meter gas per jaar verbrui ken betalen 27 cent per kubieke meter, bij een vastrechttarief van 72 gulden per jaar. De grootverbruikers (meer dan 600 kubieke meter gas) betalen 20 cent per kubieke meter gas, bij een vast rechttarief van 114 gulden per jaar. Per jaar wordt gemiddeld 87 gulden baatbe lasting geheven. De VVV-krant „Voor Vrienden van Texel" wordt steeds kleuriger. De deze week verschenen eerste editie van 1976 wordt niet alleen gesierd door een fraaie kleurenomslag met het Sanders- huus maar heeft ook een zevental ad vertentiepagina's in kleur alsmede kleurenfoto's die betrekking hebben op Texel buiten het zomerseizoen. De leden krijgen de krant een dezer dagen toege stuurd Als gevolg van de succes volle tv-uitzending over vakantiemoge lijkheden op de Waddeneilanden zal de oplaag snel zijn uitverkocht. In februari wordt een nieuwe oplaag gedrukt. De inhoud van de krant ligt echter voor het hele jaar vast, met uitzondering van de gele akkommodatiepagina's waarvoor dus nog wijzigingen en aanvullingen kunnen worden ingediend. De toneelgroep van de oud-leerlingen van de lagere landbouwschool heeft on langs het blijspel „Een zoen van miss Urk" in studie genomen. Het drie be drijven tellende stuk, geschreven door Max Andrea zal op zaterdag 14 februari worden opgevoerd in dorpshuis De Wie lewaal te De Waal en op 21 februari in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp De regie wordt gevoerd door Giel Kuip In De Waal wordt na afloop de dans muziek verzorgd door duo The Free lancers uit Wervershoof en in De Cocks dorp door „Marjan and the Music Mas ters". Uitslagen 5 januari 1976: Oosterend 1-Texelse Boys 1 41 Texelse Boys 2-Oosterend 2 34 Badhotel-Brandweer 33 Oosterend 1 nam in de 10e minuut een voorsprong door een prachtig doelpunt van J. de Waard. In de eerste helft werd niet meer gescoord. Hoewel Oosterend nog wel even in moeilijkheden kwam door 2 minuten straftijd van Molanus. In de 2e helft echter liep Oosterend ver der uit door weer een doelpunt van De Waard. Texelse Boys kwam nog terug tot 2—1 door een doelpunt van M. Vee- ger maar had verder geen geluk met schoten tegen paal en lat. Oosterend wist uit te lopen tot 41 door doelpun ten van Androg en Buurmeester. Het team van Oosterend 2 speelde een goede wedstrijd en nam al gauw een 2o voorsprong zelfs met een speler van Oosterend op de strafbank kon Texelse Boys geen doelpunt maken. In de tweede helft kon Texelse Boys toch nog door 2 strafschoppen de achterstand verkleinen tot 43. Badhotel-Brandweer was een gelijk opgaande wedstrijd waar Brandweer al gauw een voorsprong nam, maar Bad hotel kwam terug door goed en rustig samenspel. Bij Brandweer ontbrak dat nog wel eens en werd er wat te onzui ver en gejaagd gespeeld. Uiteindelijk eindigde de wedstrijd in 33. De wedstrijden van vrijdag 9 januari beginnen vroeg: 18 30 uur: Casino-'t Galjoen 19.15 uur: Rab-Reizenboetiek 20.00 uur: Topido-F.C. Knudde MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds schild naar Krassekeet zou lopen. De haarbaarheid van dit alternatief wordt momenteel door Rijkswaterstaat bestu deerd. VRIJDAG 9 JANUARI In het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhardlaan is vanaf half acht gelegenheid om te schrijven aan po litieke gevangenen in het kader van de aktie van de afdeling Texel van Amnesty International. De Kees Stet-show in de Burgemeester De Koninghal begint om 20.00 uur. Kaarten zijn uitverkocht. De gymnastiekvereniging Oosterend houdt een buitengewone ledenverga dering in de kantine, aanvang 20.30 uur. ZATERDAG 10 JANUARI Om 20 00 uur begint in hotel „De Lin- deboom-Texel" de feestavond van de Vereniging van Vrienden voor het Paard. De Boksschool Texel geeft een demon stratie in het Eierlandsche Huis te De Cocksdorp, aanvang 20.00 uur. Om 19.30 uur komt de programmacom missie van de Stichting Open Jeugd werk in openbare vergadering bijeen in 't Asiel. In gebouw „De Schakel" bij de Herv. kerk van Den Burg wordt boekenhuil- dag gehouden. ZONDAG 11 JANUARI In de schouwburg van Den Helder wordt een koffieconcert gehouden. (Optreden Lenny Kuhr en haar trio). Aanvang 12 00 uur. Entree ƒ4,50. Kin deren, houders van een CJP en van een Pas 65 betalen ƒ2,25. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een zangdienst gehouden. DINSDAG 13 JANUARI In De Bijenkorf te Oosterend brengt de toneelvereniging „Sint Jan" hetstuk „Marcus de Waterman"; 20.00 uur. VASTE DATA Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. Oud papier ten bate van de Jeroengroep kan elke avond (behalve zaterdag) tussen 19.00 en 20.30 uur worden af gegeven bij de paardenstal aan de Hollewal in Den Burg. Elke woensdag van 19.00 - 20.30 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Elke woensdagmiddag van 2 tot 3 uur is er in de muziekschool legpuzzetheek. Iedere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NVV van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekken op de adressen Bernhardlaan 112 te Den Burg en Ploosterstraat 4 te De Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). N VSH-inf ormatiecentrum-middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1