Bezwaren tegen verbindingsweg tussen Elemert en Parkstraat UIMA Kritiek op overheid en pleidooi voor produktievergroting Doorbraak trekt verkeer aan" Vergadering bedrijfsvereniging jj JONGEN SPEELDE MET LUCIFERS OP VEERBOOT Belangrijke telefoonnummers Meersportenvereniging Garnavalskluchi „St. Jan" in Oudeschild gesloten om de verkeersintensiteit op de Elemert te beperken. In dit verband wordt gewezen op de aanwezigheid van verschillende scholen, de Gereformeer de kerk en de uitmonding van het bus station langs de Elemert. De bewoners geloven dat de verbin dingsweg tussen Parkstraat en Elemert uitnodigt tot snel rijden waardoor on gelukken ontstaan. Zij stellen voor de parkeervoorzieningen langs de bestaan de randwegen uit te breiden, onder meer Tegen de plannen van B. en W. voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Elemert en de Parkstraat be staan in Den Burg bezwaren. Een groep bewoners rond de Elemert heeft een bezwaarschrift opgesteld waar voor zoveel mogelijk handtekeningen worden verzameld. De schoolbesturen is verzocht dit bezwaarschrift ook te steunen. In de brief wordt het college gevraagd om een autovrij centrum van Den Burg. De verbindingsweg wordt als verkeersaantrekkend en daardoor als een gevaar voor de verkeersveilig heid gezien. Ook de werkgroep Ver keer en Vervoer uit in haar bezwaar schrift bezwaren van gelijke strekking. De bewoners van de West-, Graven- en Warmoesstraat willen deze straten verkeersarm houden en van een goe de bestrating laten voorzien. Door het indienen van een bezwaar schrift grijpen tegenstanders van de verkeersdoorbraak de artikel 19-proce- dure aan om alternatieven te geven voor het totale verkeersbeleid van B. en W. Deze procedure wordt gezien als de eni ge kans voor het maken van bezwaren. De rest van de verkeersplannen is na melijk niet in strijd met het geldende bestemmingsplan. Afbreuk De groep bewoners rond de plaats waar de doorbraak zal komen vinden een autovrij centrum van Den Burg es sentieel voor de leefbaarheid van Texels hoofdplaats. „Auto's horen in het cen trum niet thuis", vinden zij. De verbin dingsweg doet juist afbreuk aan de leef baarheid, zo staat in het bezwaarschrift. In plaats van deze doorbraak willen de bewoners dat het gedeelte van de Ele mert tussen Keesomlaan en Warmoes straat voor doorgaand verkeer wordt af- Enkele voor zichzelf sprekende beelden, gemaakt tijdens het gekostumeerd ijsfeest op de ijsbaan van Den Burg. bij de Vogelenzang. „Hierdoor is het centrum op enkele minuten vanaf de auto lopend bereikbaar". Gepleit wordt voor herstel van de vroegere gevelwand van de Parkstraat. Een enquête onder de bewoners van West-, Graven- en Warmoesstraat wijst uit dat 96% tegen gemotoriseerd ver keer in deze straten is, en 100% voor verbetering van de bestrating en de aan leg van beloopbare trottoirs. In een brief aan B. en W. wordt melding van deze enquête gemaakt; verdere opposi tie tegen de verkeersplannen van het college wordt door deze buurtbewoners niet gevoerd. DINSDAG 10 FEBRUARI De gemeenteraad vergadert in het raad huis, aanvang 19.30 uur. In het Vormingscentrum (het voormali ge Boogerd-gebouw aan de Bernhard- laan) wordt een voorlichtingsavond over parachutespringen gegeven; 20.00 uur. In de Landbouwschool spreekt me vrouw Laan voor de Vrouwenbond van het NW over vakantie voor ge handicapten; 20 00 uur. WOENSDAG 11 FEBRUARI In „De Witte Burcht" wordt een leden vergadering van de NKV afdeling Texel gehouden; 20.00 uur. Voor de bejaarden van De Cocksdorp wordt in het gebouw naast de Her vormde kerk een dia-avond gegeven, aanvang 19.30 uur DONDERDAG 12 FEBRUARI In „De Lindeboom-Texel" wordt een ge zamenlijke avond gehouden van de landbouworganisaties en Bloembol lencultuur met als spreker Ir. Kupéri „Problemen rond het agrarisch grond gebruik" met beschouwing van het bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied; 20.00 uur. In de Helderse schouwburg „Een kani- baal zoals jij", aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug. VASTE DATA Iedere donderdagmiddag, aanvang 15.30 uur, wordt in het dorpshuis 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. Oud papier ten bate van de Jeroengroep kan elke avond (behalve zaterdag) tussen 19.00 en 20.30 uur worden af gegeven bij de paardenstal aan de Hollewal in Den Burg. Elke woensdagmiddag van 2 tot 3 uur is wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Elke woensdag van 19.00 - 20.30 uur er in de muziekschool legpuzzetheek. TESO-personeel heeft aan boord van de „Marsdiep" een scholier betrapt die in een der toiletten rommel in brand stak. Het sterke vermoeden bestaat dat hij ook debet is geweest aan het brandje dat in 1974 op een der rijwieldekken werd gesticht. Vorige week werden aan boord weer verbrande snippers papier gevonden en viel de verdenking op de scholier, die sedert dat ogenblik scherp m de gaten werd gehouden. Vrijdag werd hij op heterdaad betrapt. De vrij vervoerkaart van de jongen is ingehou den en de zaak is in handen gegeven van de politie. Politie (02220) 2644 Brandweer (02220) 2066 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Iedere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 ti Den Burg en Ploosterstraat 4 te D( Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20.00 uul tekenclub onder leiding van Lenie van 't Noordende in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhard laan. Deelname mogelijk voor 17-27- jarigen. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Basketball. Bij de groep jongens van 12 tot en met 14 jaar is nog plaats voor een tiental liefhebbers. Onder enthou siaste leiding worden de spelregels en tactiek behandeld en beoefend. Oefen wedstrijden met teams uit Den Helder staan mede op het programma. Training: iedere woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur in de sporthal. Bij voldoende animo bestaat er voor dames van 20 jaar en ouder de moge lijkheid zich te bekwamen in de basket- ballsport. Trainingstijd in nader over leg. Aanmelden en inlichtingen bij me vrouw I. de Kleijn-Odinga, Den Hoorn, telefoon (02226)427. Tafeltennis. Bij de afdeling tafeltennis is momenteel geen aktiviteit te bespeu ren. Het bestuur van de MSV zou gaar ne in contact willen komen met perso nen die in het verleden enthousiaste ta feltennissers zijn geweest. Misschien be staat de mogelijkheid deze afdeling nieuw leven in te blazen. De gehele woendsagavond kan er in de sporthal gespeeld worden. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Inlichtingen bij K. Duin- ker, telefoon (02220) 3993. Op uitnodiging van de Gemeenschap Oudeschild zal toneelvereniging „Sint Jan" het jaarlijkse carnavalsstuk deze keer opvoeren in 't Skiltje en wel op zaterdagavond 28 februari. Een door Godfried Bomans geschreven stuk zal in studie worden genomen. Zondagmiddag 29 februari is er weer toneel in 't Skiltje, nu voor de kinderen. Ouders zullen het stuk „Het geheim van Pandolio" opvoeren, aanvang 14.30 uur MEDEDELINGEN Z.D.H. Woensdag wordt in „De Spil" een spelregelavond over zaalvoetbal gehou den. Alle junioren en senioren en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Vrijdagavond gaat, ijs en weder die nende, de training voor junioren en se nioren, onder leiding van Jan Haagsma, weer beginnen. Zowel op de training als spelregelavond wordt iedereen ver wacht. F.Z. Een in de loop van de morgen steeds groeiend aantal bezoekers maakte dat de algemene vergadering van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting dit jaar een goed bezoek ten deel viel. De vergadering werd geopend met een bij zonder woord van i welk om aan de heer P. Glas van het Consulentschap voor de Veehouderij te Alkmaar, de iheer C. P. Laan en de oud-bedrijfsvoonlichter C van Groningen. Het vrij uitvoerige openingswoord van voorzitter J. P. Herweyer bevatte diverse kritische noten. Gememoreerd werd, dat als gevolg van de droogte de ruwvoedervoorraden aan de lage kant bleven en ook de op brengst van de akkerbouwgewassen laag waren. Een verheugend feit was, dat de kwaliteit van Ihet ruwvoer, dat tegenwoordig in hoofdzaak uit voor- droogkuilgras bestaat, zeer goed jwas. De aardappelverbouwers krijgen als compensatie voor de te lage opbrengst een zeer goede prijs, De heer Herweyer hoopte, dat de regering niet toe zou ge ven aan de drang om voor de aardappe len een prijsstop in te voeren Wat de uitkomsten van de bedrijven betreft, kon worden gezegd, dat het boekjaar 1974/'75 wat betere uitkomsten gaf te zien dan het vorige jaar. Dank zij een wat gestegen melkprijs en duidelijk hogere vleesprijzen rekende Herweyer op een wat minder somber beeld voor het afgelopen jaar Wat de vooruitzich ten voor 1976 betreft was de heer Her weyer niet optimistisch. De afzet van zuivelprodukten stagneert, zodat de kans op een noodzakelijke verhoging van de melkprijs niet groot is. Kritiek op de overheid De kritiek had vooral betrekking op de stijging van de lonen. Hoewel naar het oordeel van Herweyer eerder aan leiding was voor verlaging van de lo nen, krijgen de ambtenaren er nog weer enkele procenten bovenop. Naar het oordeel van de heer Herweyer wordt de productieve sector veel te smal en breidt de dienstverlenende sector zich te veel uit. Kritiek was er ook op het beleid van het ministerie van C.R.M. In dit verband werd de aankoop van een groot bedrijf in het noorden van ons eiland genoemd. Herweyer zag het gevaar, dat als gevolg van heit steeds kleiner wor den van het landbouwareaal de kosten voor de agrarische bedrijven op Texel zouden stijgen. De heer Herweyer sprak ernstige twijfel uit over het resultaat dat men met de aankoop van het bedrijf in polder De Eendracht wil bereiken. De kans, dat de ganzen werkelijk bin nen het bedoelde terrein zullen blijven, aohtte hij niet groot. Intussen meende de heer Herweyer wel te moeten opmerken, dat het tot de vrijheid van een eigenaar van de grond behoort om te beslissen, welke bestem ming hij aan de grond wil geven. De bedrijfsvoorliohter J. Koolhof gaf een zeer uitvoerig overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. We ontlenen daaraan het volgende. Rentabiliteit van de bedrijven Ook de heer Koolhof wees op de steeds maar stijgende kosten. Ondanks opmerkingen, die hij 'langs de weg' nog al eens hoorde, dat het nog wel meeviel, blijkt toöh duidelijk, dart, wanneer men de dingen op een rijtje zet, de kosten stijging onrustbarend is. Aan de hand van cijfers van een denkbeeldig bedrijf van 20 ha, met een veebezetting van 22 melkkoeien, 7 pin ken, 9 kalveren en 80 oudere schapen toonde de heer Koolhof aan, dat de bedrijfseconomische resultaten van een dergelijk bedrijf ver onder de nullijn liggen. Weliswaar is er als men zuiver uitgaat van ontvangsten en uitgaven een overschot van plm. 24 000,Gaat men echter een bedrijfseconomische op stelling maken, dat is er een verlies van plm. ƒ20.000,Het grote verschil wordt veroorzaakt doordat in een be drijfseconomische boekhouding over eigen grond grondrente wordt berekend, een rentebedrag wordt ingecalculeerd voor kapitaal in vee en werktuigen en de arbeidskosten voor de boer eveneens worden ingerekend. Ook uit de uitkomsten van een aantal bedrijven in Noord-Holland blijkt, dat de stijging van de opbrengsten die van de kosten niet kan bijhouden. Op deze bedrijven stegen de zgn. be- werkingskosten, waarin begrepen zijn de arbeidskosten, kosten van de werk tuigen en het loonwerk in de periode 71/ 72 tot 74/75 van ƒ1.499,per ha tot ƒ2.487,per ha. De overige kosten ste gen in dezelfde periode van ƒ2.244, per ha. tot ƒ3.912,per ha. Het totaal van de kosten kwam daardoor in deze periode van ƒ3.743,per had. op 6.399,per ha. Dat de opbrengsten niet in verhou ding stegen blijkt duidelijk uit het feit, dat er in 71/72 een overschot van ƒ218,per ha was, terwijl in 74/75 een verlies van ƒ433,per ha. genoteerd moest worden. De heer Koolhof zag als oplossing voor de stijgende kosten een productivi- teitsstijging. In dit verband noemde hij het verheugend, dat het aantal lig- boxen op het eiland sterk stijgt. Op het moment is de 40ste ligboxenstal op het eiland in aanbouw. Het aantal bedrij ven, waar in de melktank wordt ge molken is op dit moment al 70. Een indruk van de bedrijfsontwikke ling geeft ook het feit, dat in het jaar 1970 door 248 melkveehouders in totaal 20 miljoen kg. melk aan de Zuivelfa briek werd geleverd Op dit moment le veren 188 melkveehouders 27% miljoen kg. melk per jaar. De heer Koolhof was van' oordeel, dat uitbreiding van de bedrijfsomvang niet hoeft te betekenen, dat de boer een „slavenleven" krijgt. Hij wees daarbij op de mogelijkheid van bedrijf svereen- voudiging en arbeidsverliohting. Koolhof was er van overtuigd, dat dit I in veel gevallen betekent, dat er sahul- I den moeten worden gemaakt. De heer I Koolhof was echter van mening dat als I door een bedrijfseconomische begroting I kan worden aangetoond, dat een renda- I bele bedrijfsvoering mogelijk is, het ma- I ken van schulden niet als een last hoeft I te worden gevoeld. Diverse mogelijkheden voor opbrengstverhoging De heer Koolhof meent, dat vemieu- I iwing van grasland nog steeds noodza- I kelijk is. Vooral na het droge jaar 1975 I is de kwaliteit van de grasmat op veel I percelen sterk teruggelopen. Het op tijd Strooien van de stikstof in I het voorjaar blijft één van de belang- I rijkste mogelijkheden voor verbetering I van de kwaliteit en de hoeveelheid ruw- I voer. Ook dit jaar bracht de heer Kool- I hof naar voren, dat naar zijn mening I voor grasland, dat bestemd is om kuil- I gras te winnen, vroeg in het voorjaar direct een gift van 600 kg. kalkammon- salpeter verantwoord is. Er werd aandacht gevraagd voor de kalibemesting. Op veel bedrijven moet men er rekening mee houden, dat de hoeveelheid kali uit gier en stalmest niet voldoende is om aan de kalibehoef te van het grasland te voldoen. Koolhof was van mening, dart; nog te weinig gebruik wordt gemaakt van de goed verervende eigenschappen van de hoogwaardige stieren van de K.I. ver eniging. Ook de kosten voor de Rund- zie vervolg pagina 3

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2