LwR Juist nu! een Esta diepvriezer kopen Een gesprek om over na te denken \-en R Texels volksleven Fa. Jac.de Graaf Zn. f LAND jf BOUW Voor al uw KANTOORMEUBELEN Een Esta diepvriezer is je beste spaarpot! (02220) 3151 het boek van de tv-uitzending tijdelijke voordeelprijs f 16,50 dus snel naar uw boekhandel Kweekbestrijding op bouwland Bejaardenbond vergadert Schietoefeningen Ir. Kupéri spreekt over gevolgen bestemmingsplan buitengebied Open Jeugdwerk verdiept zich in jongerenwerkloosheid Bowlingcompetitie Klaverjasclub „De Zwaan" DIRK DEKKER: Uitgezocht en toegelicht door dr. Tjaard W. R. de Haan. De dorpsnovelle was een geliefd genre in de vorige eeuw. Maar het meeste van wat de dorpsnovellisten schreven zal ons nu nauwelijks meer interesseren. Dirk Dekker (1822-1898) die Texel beschreef in tientallen verhalen, steekt bij zijn kunstbroeders gunstig af: hij schrijft sterke verhalen waarin iets gebeurt, temidden van een kleurig volksleven, dat hij voortreffelijk weer geeft. Wij kozen een zevental verhalen van zijn hand, voor het eerst opgenomen in „Nederland", alle van illu straties voorzien door zijn collega J. C. Leich, tekenleraar „aan den Helder". Een kaartje uit 1835 laat het eiland zien zoals het was zonder de latere inpolderingen. Omvang: plm. 224 pagina's, geïllustreerd. Formaat: 15 x 23 om. INTEKENPRIJS: ƒ20,90 (na verschijnen ƒ23,50, maart/ april). Gebonden in fraaie band, in drie kleuren bedrukt. INTEKENEN KUNT U BIJ UW BOEKHANDEL vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel bv/vh l_ang«v#l<j on do Rooy pontstraat 10 don Burg-Taxal postbus 11 tel 02220-2741 Nu een diepvriezer kopen is verstandig, want de prijzen zijn nu op z'n laagst. Bovendien betekent het dat u al snel kunt profiteren van alle gemak ken, die een diepvriezer u biedt. ESTA DIEPVRIESKAST type EV 2500, bruto inhoud 246 liter. Prijs nu 615,- ESTA DIEPVRIESKIST, type KF 30, bruto inhoud 303 liter. Prijs nu 620,- nieuw onderzoek naar het menselijk gedrag in de samenleving gebonden Sesam-speoial met veel afbeeldingen in kleuren en zwartwit na 30-4-1976 28,50 Ook deze Sesam-special zal wel weer spoedig uitverkocht zijn bij de uitgever Bosch Keuning nv vh Langeveld endeRooybv den Burg Texel M'n vorige baan brengt mee, dat er nog altijd belangstelling is voor alles wat zich in de landbouw afspeelt. Dat betreft niet alleen „wel en wee" van de landbouw op ons eigen Texel, maar ook wat er in de landbouw in andere stre ken zich afspeelt. Naar ik meen is dit ook wel gebleken uit mijn artikelen reeks over onze reis naar Californië. Maar ook in „kleiner verband" kan ik het niet laten om iets op te doen, dat betrekking heeft op alles wat de land bouw betreft. Op familiebezoek in andere delen van ons land is het meestal m'n streven om door gesprekken met agrariërs iets te weten te komen over het reilen en zeilen van de landbouw in dat gebied. Die con tacten zijn over het algemeen gemakke lijk te leggen. Je stapt op de fiets en als je „ergens" iemand bezig ziet, die ken nelijk tot de agrarische bevolking be hoort probeer je een gesprek aan te kno pen. Uiteraard lukt dat in het ene geval beter dan in het andere, maar vooral als men bemerkt, dat je iets meer van het landbouwbedrijf afweet dan een normale stadse vakantieganger komt het gesprek wel op gang. In wat nu volgt wil ik iets van zo'n gesprek vertellen. Ergens in het Oosten 't Was in de periode, waarin op heel veel bedrijven gewerkt wordt aan het karwei, dat nodig is om te voldoen aan de voorschriften van de jaarlijkse „schouw" van de Waterschappen. Slo ten en tochten moeten gezuiverd wor den van gras, riet en kroos. Het eerste, wat me opviel was dat dit werk voor een nog veel groter deel dan in ons gebied met „de hand" gebeurde. Op diverse plaatsen waren de boeren bezig om met de zeis het overtollige gras uit de sloten te maaien. In de ge sprekken, die ik met deze ..werkers" had bleek, dat het niet alleen kleine be drijfjes waren, waar dit werk op deze voor ons begrip wat primitieve wijze gebeurde. Er stonden ook veehouders achter de zeis. die naar mij bleek dage lijks zo'n 40 melkkoeien hadden te ver zorgen. Met één van deze veehouders kreeg ik een gesprek, dat wat dieper ging dan het grasland, de koeien en de melkprijs. Wat kan een landbouwvoorlichter? Na wat informele vragen van mijn kant over de grootte van het bedrijf, het aantal koeien, de produktie van de die ren enz. had de veehouder in kwestie wel door, dat hij niet met de normale stadse vakantieganger had te maken. Z'n eerste gedachte was dat hij te maken had met een collega-veehouder uit een andere streek van ons land. Na even „vissen" van zijn kant vertelde ik hem een gepensioneerde landbouwvoorlich ter te zijn. De man in kwestie vertelde mij, dat z'n contacten met de landbouwvoorlich ting maar heel schaars waren. Het zat er niet in dat hij een opvolger op z'n bedrijf zou krijgen. Hij had er daarom niet zo'n behoefte aan om van land- bouwvoorlichters te horen hoe hij ziin bedrijf zou kunnen ontwikkelen. Ik kreeg daarbij de indruk, dat hij het werk van de landbouwvoorlichters niet helemaal kritiekloos volgde. Na geïnformeerd te hebben in welk deel van ons land ik had gewerkt en hoeveel jaar ik me met dit werk had be zig gehouden kwam opeens de vraag: „Heb ie in al die iaren één boer, die er geen slag van had wel eens zo ver ge kregen, dat hij wat we hier noemen een „pietere" boer werd?". Ik voelde direkt, dat deze vraag voor hem in feite geen vraag was, maar dat hij er van overtuigd was, dat ik deze vraag ontkennend moest beantwoorden U wilt wel van mij aannemen, dat je daar direkt nog niet klaar voor bent. Je hebt als landbouwvoorlichter de pre tentie. dat je toch wel iets voor de be drijven, die aan je zorg zijn toever trouwd kunt betekenen en dat werd hier in zekere zin aangevochten. Ik ben begonnen hem een aantal ge vallen te noemen, waarvan ik meende, dat er door m'n werk toch wel iets ver beterd was. Het bleek, dat m'n gesprekspartner daaraan ook niet twijfelde. „Maar", was z'n vraag, „waren dat nu echt boeren, die er zonder uw werk niets van terecht hadden gebracht. Ik weet heel goed", vervolgde hij, „dat je boeren, die er slag van hebben informatie kunt geven, waarvan ze voordeel hebben, maar het gaat me nu om boeren, die niet voor dit vak in de wieg gelegd zijn. Heb je daar wel eens iets bereikt?" Hij kwam nu goed op gang en vervolgde: „Zoals ik net al zei komt er bij mij nooit of hoogst zelden een landbouwvoorlichter op het erf, maar ik kan u zo een paar adressen geven, waar ik de landbouwvoorlichters nog al eens zie en ik geef ie op een briefje, dat mijn bedrijf er beter voor staat dan van die boeren". Hij ging nu aan één stuk door: „Je moet het kunnen ze ik maar en als dat niet het geval is stop er dan maar mee, want het wordt nooit iets, al zou de landbouwvoorlich ter tweemaal per week op zo'n bedrijf komen, dan is het nog „pet"." Voorzichtig bracht ik in het midden, dat het niet zo gemakkelijk is voor een landbouwvoorlichter om op een moment te zeggen: Ik stop er mee, want het wordt toch niets. Tenslotte heeft iedere landbouwvoorlichter ook nog „sociaal gevoel". Op dit laatste argument van mij kwam van de kant mijn „opponent" de wat scherpe opmerking „Noem je dat sociaal gevoel? Denk je niet, dat het een bezoe king is om je levenlang bezig te zijn in een baan, die je niet aankunt. Ik kan je zo een paar gevallen noemen van men sen, die er als boer niets van terecht brengen, maar het in een andere baan heel goed zouden hebben gedaan". Blijkbaar keek ik bij deze laatste op merking wat „ongelovig", want hij ver volgde: „Of denk je soms ook, dat ie mand, die voor boer niet deugt ook ner gens voor deugt. Erg veel mensen den ken, dat boer-zijn zo gemakkelijk is, dat iemand, die dat niet kan dan ook hele maal niets kan". Toen ik me haastte om te zeggen, dat ik er zo niet over dacht onderstreepte hij zijn mening nog eens met: „Boer-zijn is een vak, waarvoor je net zo goed als voor een ander vak in de wieg gelegd moet zijn. En ook in andere banen heb je mensen, die het kunnen en anderen, die er niets van terecht bren gen. We hebben hier op het dorp", ver volgde hij, „een schoolmeester gehad, die „waardeloos" was. De kinderen leer den niets en hij ging er zelf aan kapot. Op 't laatst is hij er mee gestopt en hij heeft nu een andere baan, waarin het prima gaat. En dat is met boer-zijn pre cies zo. En daar moeten landbouwvoor lichters ook wat meer aan denken. Ik begrijp niet wie het uitgevonden heeft om te praten van „een boerenkunstje" als het gaat om dingen die erg gemak kelijk zijn. Boeren is een vak en nog niet eens zo'n gemakkelijk vak". U zult wel begrijpen, dat dit niet de laatste woorden in ons gesprek waren. Maar ik geloof, dat het goed is, dat de lezers en ook ondergetekende eens over dit gesprek nadenken. C. v. Gr. Het is zeer goed bekend, dat kweek met chemische middelen bestreden kan worden. Het valt alle jaren op dat er nog aardappelen en bieten gestoord worden in hun groei door het aanwezig zijn van kweekgras. Veelal wordt er ge steld dat de kweek tijdens het ploe gen niet aanwezig of niet gezien was. Ook Italiaans raaigrasopslag kan nog wel problemen opleveren in een gewas bieten. Onverwachte verrassingen ko men voor, zo ook bij Italiaans raaigras- zaad dat soms twee jaar in de grond heeft gelegen. In het tweede jaar dat de grond „zwart" is kan het achterge bleven zaad nog grote problemen geven door de opslag die er dan komt. Wanneer de bieten op gronden ge zaaid gaan worden waarvan bekend is dat er kweekgras aanwezig is of dat er Italiaans raaigrasopslag te verwachten is dan is een bespuiting zeker op zijn plaats. Ook in twijfelgevallen lijkt mij een bespuiting snel rendabel, alleen als men er zeker van overtuigd is dat er geen gras als kweek en of andere opslag te verwachten is, dan is een bespuiting overbodige luxe. Wanneer het zachte weer aanhoud en de grond is geploegd en goed berijd baar dan kan een bespuiting thans wor den uitgevoerd. Naarmate de tijd kor ter is tussen de bespuiting en het zaaien des te groter wordt de kans op een groeiremming van het bietengewas. Ook een kweekgrasbestrijding in aardappelland kan nog plaatsvinden met het middel Eptam. Dit middel kan zeer goede resultaten geven in de be strijding van kweekgras. Hiermede zijn op Texel zeer goede resultaten gehaald door vlak voor het poten van de aard appelen het middel met een injecteur 10 tot 15 9m in de bewerkte grond te bren gen. J. Koolhof De afdeling Den Burg van de Alge mene Bond van Bejaarden houdt dins dagmiddag 17 februari de jaarvergade ring in hotel „De Lindeboom-Texel", aanvang 14.30 uur precies. De bestuurs leden J. Demison en D. Bierboer zijn af tredend maar herkiesbaar. De heer W. J. Boon is kandidaat gesteld voor de vacature D. Witte. Meerdere kandidaten kunnen tot maandag 16 februari worden opgegeven bij secretaresse D. Kooij- Kuijper, Beatrixlaan 74, Den Burg, tele foon 3767. De agenda vermeldt verder het optreden van het bejaardenkoor „Zanglust" onder leiding van mevrouw Ronday. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 2 tot en met 27 februari 1976 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. „Problemen agrarisch grondgebruik" Op uitnodiging van de gezamenlijke landbouworganisaties en de afdeling Texel van Bloembollencultuur geeft Ir. H. J. Kupéri donderdagavond a.s. in „De Lindeboom-Texel" een lezing onder het motto „Problemen rond het agra risch grondgebruik". De heer Kupéri heeft zich verdiept in de problemen die zich kunnen voordoen bij de toepassing van bestemmingsplannen voor buiten gebieden en de gevaren die er voor agrariërs zijn bij het instellen van na tionale landschapsparken. In het bijzon der zal worden ingegaan op de Texelse situatie. De heer Kupéri heeft bet Texelse bestemmingsplan voor het bui tengebied ter inzage gehad en zal er zijn visie over geven. Mede door de ervaring die de inlei der heeft opgedaan in andere gebieden van het land, achten de organisatoren het van het grootste belang dat zoveel mogelijk Texelse agrariërs de avond zul len bijwonen. „Wij verwachten dan ook dat u deze zeer belangrijke avond zult bezoeken zodat wij straks weten wat het bestemmingsplan buitengebied voor Texel voor u als ondernemer in de land bouw zal gaan brengen en welke belem meringen ons te wachten staan bij de uitoefening van ons en uw bedrijf. Wor den we straks toch parkwachter of blij ven we ondernemers die zich vrij kun nen ontplooien. Met een gezonde land bouw op Texel zal het eiland leefbaar blijven, anders wordt het wellicht een museumstuk", aldus de besturen van de organisaties in een gezamenlijk schrij ven aan de leden. De Stichting Open Jeugdwerk nodigt werklozen tussen 17 en 25 jaar uit om in 't Asiel te komen praten. „Omdat werkloosheid voor velen onder ons een flink probleem is en voor anderen misschien ontzettend fijn hebben we gemeend dat het best eens interessant zou kunnen zijn om er samen over te praten", aldus een brief die via het ar beidsbureau onder jonge werklozen is verspreid. Dat praten blijft niet beperkt tot het onderwerp werkloosheid, maar kan zich ook uitstrekken tot aanverwante proble men zoals lonen, vakantie, werkomstan digheden e.d. Mogelijk zullen de tijdens de gesprek ken opgedane ervaringen leiden tot be paalde projecten. Wie interesse of vra gen heeft kan 't Asiel (Burgwal 20) bin nenlopen tussen 10.00 en 17.00 uur of nummer (02220) 3554 bellen. De ge- spreksavond zal op een nader vast te stellen dag worden gehouden. De Pioniers nestelde zich nog vaster aan de top van de ranglijst door een 21 overwinning op Atilya. Hierdoor kwamen ze op 10 gewonnen en 2 verlo ren games uit 4 wedstrijden. Tegenval lend speelde De Koogel tegen Cross. Cross won met 21. JKM had weinig moeite met Rentenaar-Opel: 30. De Pins klom op naar de derde plaats op de ranglijst door een 30 overwinning op Wielewaal waar Henk Tjepkema ver onder zijn kunnen speelde. Voor de woensdag- en donderdagavond behaalde Han Brusselaars zowel de hoogste game als de hoogste serie, resp. 199 om 503. Bij de dames liet Silui van Beckum de hoogste game aantekenen met 166 pins terwijl Greetje Koom de hoogste score goonde: 427. Uitslagen: Old Timers-Ran Motoren 12 De Koogel-Cross 12 Prinses Juliana-Toyota 21 The Dogs-Millionairs 21 JKM-Rentenaar-Opel 30 Bistro-Sommeltjes 21 The Pins-Wielewaal 30 The Pioniers-Atilya 21 Programma: Ran Motoren-De Pioniers Old Timers-Cross De Koogel-King Com Siem Bremer-Toyota Prinses Juliana-Millionairs The Dogs-Rentenaar-Opel Prinses Juliana-Ran Motoren Siem Bremer-King Com The Pins-Atilya Bakker-Bakelaar waren op deze club avond het beste paar met 7172 punten. Ook v. d. Werf-Kooiman scoorde hoog met 7086 punten. Van Heerwaarden- Demison met 6854 punten en het echt paar Spaans met 6849 punten kwamen ook goed voor de dag. Met nog één avond te spelen is het echtpaar Spaans wel zeker van de twee de periodetitel, terwijl ze in de totaal stand Douma-Bakker steeds dichter na deren. Stand tweede periode pnt. m. Echtpaar Spaans 53.146 20 Douma-Bakker 51.335 19 Beers-Vinke 50.490 23 Wiersma-Eelman 50.475 14 Gebr. Witte 50.372 13 Totaalstand: pnt. m. Dauma-Bakker 110.189 38 Echtpaar Spaans 108.975 36 Echtpaar Van Heerwaarden 106.005 39 Wiersma-Eelman 106.591 34 Vermue-Timmerman 106.419 31

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 6