Cjrocn kwartsJexels in het harL, Voorkom belemmering door overleg O paardeposito 't /paarbank OVERMOEDIG KTF-DEK MAAKTE HET ZICH TE MOEILIJK Advies H. G. Kuipéri: SPOEDIG CDA OP TEXEL hoge ^Een zeer rente maakfUmet eeti Paardestal wordt gesloopt Voorlichting over beroep en studiemogelijkheden Vrijdag diavoorstelling in Herv. kerk De Cocksdorp Plattelandsvrouwen voor 2, 3,4 of 5 jaar vast. Wel vrij voor aankoop van een eigen huis. SPAARSPECIALISTEN SINDS 1817 l we/t naderiandj DINSDAG 17 FEBRUARI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9051 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus II - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw. 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW „Om de tafel gaan zitten en praten, praten en nóg eens praten!", aldus het advies van de heer H. G. Kuipéri uit Wassenaar, oud-hoofdingenieur-direc teur van de Landinrichting, tijdens de causerie die hij hield voor de leden van de Texelse afdelingen van de landbouworganisaties en Bloembollen cultuur. Het was zijn antwoord op de vraag wat de agrariërs moeten doen om te voorkomen dat door het nieuwe bestemmingsplan voor het buitenge bied en door een toekomstige park- status van Texel ernstige belemmerin gen in de weg worden gelegd. De heer Kuipéri liet zich overigens niet verlei den tot de uitspraak dat geen enkele belemmering voor een boer aanvaard baar is. „Ook andere dan agrarische belangen spelen tegenwoordig een rol, dat is nu eenmaal een realiteit". De heer Kuipéri sprak voor een stampvolle zaal, het bewijs dat de vra gen rond bestemmingsplan en land schapspark nog steeds sterk leven bij de agrariërs. De problematiek is extra aktueel wegens het zeer binnenkort ter visie komen van het ontwerpplan voor het buitengebied. Felicitatie Spreker feliciteerde zijn gehoor met de via een demonstratie bereikte toezeg ging van minister Westerterp dat de Texelse dijkverhoging zal worden ver sneld. Hij vond het echter zeer beden kelijk dat dergelijke buitenparlementai re akties tegenwoordig nodig zijn om de uitvoering van reeds lang geleden vast gestelde plannen af te dwingen. ,,Hoe komt dat? Is er gebrek aan bestuurs kracht of is er sprake van een ondoor zichtig samenspel tussen aktiegroepen en overheid?" Kuipéri sprak afkeurend over het opnieuw ter discussie stellen van eenmaal door het parlement vast gestelde wettelijke plannen, vooral als mensenlevens in het geding zijn bij de Deltawet. „Wat eenmaal in het parle ment is besloten moet zonder vertraging worden uitgevoerd", aldus de spreker. Kuipéri schetste de huidige situatie rond het agrarisch grondgebruik in Ne derland. Tachtig procent van het opper vlak is in gebruik bij agrariërs. Maar de niet-agrariëres uit de steden hebben steeds meer belangstelling voor dit ge bied. Zij zouden het willen houden zoals het is, terwijl de boer, economisch daar toe gedwongen overgaat tot schaalver groting, aanschaf van machines en ra tionale bedrijfsgebouwen. Deze verande ring roept in niet-agrarische kring ver zet op. Dat verzet komt o.a. van degenen die de natuurwetenschappelijke waar den van het landelijk gebied willen be houden alsmede van degenen die de cul tuurhistorische elementen van het land schap op Texel bijv. tuinwallen en scha penboeten) in stand willen laten De wet op de ruimtelijk ordening die het maken van bestemmingsplannen voorschrijft, poogt de verschillende belangen even wichtig aan hun trekken te laten ko men. De nota's over landschapsparken en nationale parken zijn er gekomen om te bereiken dat tenminste in bepaalde delen van het land een aantrekkelijk en gevarieerd landschap in stand blijft. Geen gevaar Een nationaal park achtte spreker geen gevaar voor de agrariërs van Texel; het gaat uitsluitend om de dui nen van 3.500 ha. Bij een nationaal landschapspark (heel Texel) ligt het mo gelijk anders maar het is in het huidige stadium van planning onmogelijk de ge volgen voor de agrariërs aan te geven. Spreker liet blijken dat een landschaps park kan worden ontlopen door posw tief mee te werken aan het maken van het bestemmingsplan voor het buitenge bied. Het is een mogelijkheid om op lo kaal niveau de belangen zo veilig moge lijk te stellen. Onontkoombaar Bepaalde belemmeringen zijn onont koombaar; een behoorlijke schadeloos stelling moet deze aanvaarbaar maken. Zonder het te willen heeft de agrariër er naast de voedselproduktie een nieuwe taak bij gekregen- landschapsproduktie. Ook voor dit produkt moet hij worden betaald, maar de afnemers mogen er dan ook zekere eisen aan stellen. Spre ker was van mening dat met de boeren best valt te praten over deze problemen, zolang de zaken niet dwangmatig van hogerhand worden aangepakt. Het zelf maken van een bestemmingsplan als re sultaat van overleg tussen alle belang hebbenden in het gebied vond Ir. Kui péri de juiste remedie. Daarbij liet hij blijken niet geheel op de hoogte te zijn van de ontwikkelin gen op Texel. Overleg tussen alle be langhebbenden voor een bestemmings plan is immers al geruime tijd gaande en (misschien wel mede daardoor) is de aanwijzing tot landschapspark naar de achtergrond verschoven. Ir, Kuipéri vond het onbillijk dat agrariërs opgescheept blijven met land schapselementen die anderen willen be houden maar waar hijzelf alleen maar economisch nadeel van heeft. „Wat wer kelijk uniek is moet aan het particulier bezit worden onttrokken tegen een be hoorlijke vergoeding en verder door de overheid in stand worden gehouden". Voorzitter C. Zijm constateerde met tevredenheid dat Texel het dus blijk baar goed doet. Er wórdt hier gepraat, maar wat de schadeloosstellingsmoge lijkheden betreft was hij verre van ge rust. Tegen Tijdens de discussie na de pauze werd nogal wat onvrede geuit. Iemand als de heer Boerhorst verklaarde pertinent te gen elke beperking te zijn. Hij meende dat de toeristen evenzeer genieten van een landschap waarin geen beperkingen gelden. Kuipéri veroordeelde dit stand punt. De agrariërs vormen 6 - 7% van de totale Nederlandse bevolking maar hebben 80°/o van het grondgebied in be zit. Van hen mag redelijkerwijs worden verlangd dat zij rekening houden met de miljoenen anderen. „Beperkingen zullen moeten worden aanvaard; de mate waarin dit moet gebeuren dient punt van discusie te zijn. Bedenk zelf iets redelijks anders worden u straks de be perkingen opgelegd en ontstaat er een polarisatie waarmee niemand is gebaat". De heer M. Bakker van hoeve 'Astrid' bracht naar voren dat Texel juist een landschapspark veroorzaakt als het ak koord gat met een bestemmingsplan „vol beperkingen". Hij verwachtte dat de agrariërs het loodje zullen leggen, hoe wel deze evenzeer recht hebben op een goedbelegde boterham als ieder ander. Bij het vaststellen van planschade voor zag hij onoverkomelijke praktische moeilijkheden. „Het is onmogelijk vast te stellen welke ongunstige economische gevolgen zullen voortvloeien uit beper kingen die nu worden opgelegd. Laat die mensen vrij. Je moet niets verbieden" Waarbij Bakker wees op het feit dat Nederland met zijn landbouwprodukten moet concurreren op de wereldmarkt. Het is duidelijk wat de gevolgen zijn als het moet worden opgenomen tegen lan den waar de landbouw zijn gang kan gaan. Vrijheid Bakker vond dat het landschap het best is gediend met vrijheid. Wat vroe ger werd gemaakt omdat het nodig was voor het bedrijf, wordt nu mooi gevon den. Wat is mooi? Wat nu wordt ge bouwd omdat het nodig is wordt over een aantal jaren ook mooi gevonden en moet dan misschien worden beschermd. Heb maar vertrouwen in de boeren; dat zijn geen landschapsverniclers. Als ze de wereld gaan bevriezen zijn alle agra riërs straks rijp voor CRM!" Raadslid L. J. Weijdt bleek ook niet veel vertrouwen te hebben in planma tige landschapsbescheming. Het was hem opgevallen dat de meest onleefbare toestanden ontstaan, daar waar het meest planmatig en het meest gedetail leerd te werk is gegaan. Het ergerde hem dat hij het aanwijzen van wat „mooi" is in het landschap een zeer klei ne groep aan het werk is. „Het percenta ge van de mensen dat dergelijke dingen wil behouden is veel kleiner dan u denkt", aldus Weijdt die had geconsta teerd dat de toeristen op Texel over het algemeen nauwelijks kijken naar tuin wallen en schapenboeten maar veel meer geïnteresseerd zijn in moderne landbouwmachines zoals combines. Weijdt vond dat 't landschap van Texel er bepaald niet op was vooruit gegaan, juist door planmatige maatregelen. De beplantingen van vooral wegen in het kader van de ruilverkaveling vond hij helemaal niet geslaagd Het typisch open karakter van het landschap is er door verloren gegaan. Dat was hem vooral opgevallen toen hij een jaar of vijftien geleden weer op Texel ging werken na jarenlang verblijf elders. Ook de verdichting van de bebouwing van het buitengebied vond hij weinig ge slaagd. Makkelijk protesteren Verder vond hij dat het protesteren tegen vermeende landschapsaantastin gen wel erg wordt uitgelokt en makke lijk gemaakt. „De mensen die proteste ren lopen daarmee geen enkel finan cieel risico maar veroorzaken wel kost bare vertragingen. Dat zou anders wor den als de protesterenden zouden moe ten opdraaien voor een bepaald percen tage voor de extra kosten die zij veroor zaken". Op de vraag van oud-wethouder J. C. Dros of de spreker een definitie wist voor het begrip „landschappelijke waar de", antwoordde deze ontkennend. „Dat is iets subjectiefs. Voor ieder ligt dat anders". Dros achtte een ongestoorde landbouwproduktie voor Nederland (ex port 18 miljard per jaar) van groot be lang, vooral als te zijner tijd het gas als exportgebruik afvalt. Raadslid Rienstra wees op het econo mische verband dat bestaat tussen land bouwproduktie en aanverwante bedrij ven op Texel. „Voor het teruglopen van die andere bedrijvigheid is geen schaderegeling". Oneerlijke CRM-concurrentie De bedenkingen tegen de aankopen door CRM van landbouwgrond werden door de spreker gedeeld. Hij adviseerde dergelijke ontwikkelingen te bestrijden door regels te stellen in het plan bui tengebied. Een der aanwezigen stelde dat CRM oneerlijke concurrentie pleegt door zoveel voor de grond te bieden dat andere agrariërs die er eventueel inte resse voor hebben geen kans hebben. Ir. Kuipéri stelde dat als de geboden bedra gen werkelijk buiten verhouding zijn er alle reden is om in Den Haag aan de bel te trekken. Opslag oud papier opgeheven Volgende week begint de firma Drij ver met het slopen van de paardestal aan de Hollewal, in verband met de op handen zijnde bouw van het verpleeg huis. Dat betekent dat de opslag van oud papier van de Jeroengroep die hier was gevestigd, wordt opgeheven. Op het pu bliek wordt het dringende beroep ge daan te stoppen met het hier bezorgen van papier. Pas over enkele maanden zal Jeroen de nieuwe opslagplaats in „De Zwalkersburcht" gereed kunnen hebben. Hier komt ook de papierpers die zolang elders wordt opgeslagen. Intus sen gaat Jeroen wel door met het ver zamelen van oud papier maar dat ge beurt door de jongens zelf, door huis- aan-huis bezoek. Binnenkort zal worden beslist over de oprichting van een Christen Demo cratisch Appel Texel. De kiesverenigin gen van de ARP, KVP en CHU zullen een uitspraak moeten doen op basis van ontwerpstatuten voor het samenwer kingsverband. Momenteel is reeds sprake van samen werking tussen de betrokken fracties. Zij treden in de gemeenteraad als Sa menwerkende Christelijke Fracties op en houden samen hun vergaderingen. Ze zijn echter gescheiden de verkiezin gen ingegaan en het zou tegenover de le den dan ook niet juist zijn zonder hun inspraak tot „fusie" te besluiten. Interimbestuur Er is nu een interimbestuur gevormd dat tot taak heeft de resultaten van het overleg in de jaarvergaderingen van de In het RSG-gebouw aan de Elemert wordt woensdag (morgen) een uitgebrei de voorlichtingsavond gehouden voor leerlingen van de laatste klassen van Havo en Atheneum en hun ouders over beroeps- en studiemogelijkheden. De avond begint om 19.15 uur. Mr. v. d. Sluis geeft voor Atheneum-leerlingen voorlichting over de Vrije Universiteit in Amsterdam, drs. Van Oort voor Athe neum B-leerlingen over de Technische Hogeschool in Delft en drs. Versteeg voor leerlingen met Havo of Atheneum B-pakket over de HTS in Alkmaar Ver der zijn uitgenodigd: de heer Meyer van de pedagogische academie in Den Hel der (voor alle Havo en Atheneum-pak ketten), drs. Bartels (PTT, Den Haag) als deskundige uit het bedrijfsleven, de heer Böckering van de school voor de jour nalistiek in Utrecht (voor alle pakket ten, een vertegenwoordiger van de ho gere beroepsopleiding voor verpleeg kundigen in Amsterdam (alle pakketten met liefst scheikunde en biologie) en een voorlichter van de Vrije Universiteit die iets zal vertellen over de lerarenoplei ding nieuwe stijl (alle pakketten). In de Hervormde kerk in De Cocks dorp wordt vrijdagavond een dia-voor- stelling gegeven over Eierland en De Cocksdorp van vroeger. De dia's zijn gemaakt van kaarten en oude foto's en geven een beeld van het oude leven in dorp en polder. Mensen die foto's be schikbaar hebben gesteld hebben vrij toegang tot deze vertoning; van de an deren zal een kleine toegangsprijs wor den gevraagd ter bestrijding van de kos ten en ten bate van de bejaardenheis. De avond wordt georganiseerd door de commissie bejaardenreis. Woensdag 25 februari (en niet zoals in de bedoeling lag donderdag 19 fe bruari) verzorgen leden van de boeken club voor de Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Texel een avond in de LTS-kantine over het leven en de wer ken van de 17e eeuwse biologe en schil deres Marien Sibylle Merian. Aanvang 20.00 uur. In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt volgende week dinsdag om 10 00 uur een koffieochtend gehouden. De dames Rood en Joustra zullen een praatje houden over bejaarden- en gezinshulp. Het ontbreekt ons Koninklijk Texels Fanfarekorps-DEK niet aan moed. Men is niet bang om met tradities te bre ken, blijkens de totaal andere opzet van het winterconcert van zaterdag avond, voor het eerst onder leiding van Hans Mulder. Na het gebruikelij ke programma door orkest en jeugd orkest volgde een „taptoe" van ruim een half uur non stop muziek van de meest gevarieerde aard. Ook het in schakelen van tien zwarte majorettes om luister bij te zetten aan een popu laire hit door het jeugdorkest getuigt van moedige experimenteerlust. He laas was deze keer ook van overmoed sprake want het fanfare had in het programmadeel voor de pauze als een der klapstukken Jacque Offenbachs „Orpheus in de onderwereld" opgeno men en dat was duidelijk te hoog ge grepen. Ook minder kritische luisteraars (die wegens de bekendheid van dit stuk po pulaire klassiek toch precies weten hoe hetmoet klinken!) hoorden nogal wat fouten. Blijkens het openingswoord van voor zitter P J. Koorn was het fanfare zich van de zwaarte van het programma be wust. Vooral de jeugdleden die de hele uitvoering meebliezen moesten een forse prestatie leveren. Zowel bij het samenspel als het solo- werk kwam naar voren dat de zwakte van het fanfare vooral in de technisch onvoldoende bugelsectie zit. Aanvulling hiervan met talentvolle krachten of nog meer studie is noodzakelijk om ook voor de toekomst wat veiliger te zitten Overigens zit het wel snor met het fan fare- de trompetten en trombones waren goed en de bassectie zelf uitstekend. Trots mag het fanfare ook zijn op mu zikanten als Frans Zegel (sopraan-sax) die zaterdagavond met zijn solo in „Or pheus" tot zeer eenzame hoogte steeg en daarmee helaas voor een pijnlijk con trast zorgde. Het concert werd geopend met „The Gladiators Ferewell" van Blankenburg die redelijk goed werd gebracht. Heel goed was de Oosterse Suite van Gerard Boedijn dat van dirigent Mulder een dichterlijk gebrachte mondelinge toe lichting kreeg. Het publiek herkende daardoor de aangekondigde stemmingen van de diverse passages wat het mu ziekgenot vergrootte. Het zou echter nog beter zijn als de toelichting in zijn ge heel vooraf werd gegeven en niet tus sen de verschillende delen afzonderlijk. Dat continuïteit blijft dan gehandhaafd en het al te sterke karakter van een muziekles wordt ermee voorkomen. De Suite Montagnarde van Moeren hout kwam goed tot zijn recht. Ook hier diverse stemmingen die door de pittig dirigerende Hans Mulder juist werden geïnterpreteerd. De kwaliteiten van de bassectie (waarop Mulder terecht zei, trots te zijn) kwamen naar voren in Them Basses van Huffine. Jeugdorkest Het jeugdorkest onder leiding van de heer Klaas Modder nam maar liefst zes nummers van het programma voor zijn rekening, wat ons voor de jongelui een nogal zware belasting leek. Uiteraard prentendeert het jeugdorkest geen top kwaliteit te brengen, het is meer een de monstratie van veelzijdigheid en ent housiasme. Het populaire Pappa Joe werd begeleid door een show van tien als zwarte Pieten uitgevoerde meisjes. Idee en uitvoering waren van de dames Uitgeest en v. d. Vis-Smit. De „taptoe" na afloop was een afwis selende non stop muziekshow, waaraan niet aleen orkest en jeugdorkest mee werkten maar ook de tamboers en het koperensemble van de muziekschool. Bekende en onbekende nummers wissl- den elkaar af, aan elkaar getrommeld en gespeeld door respectievelijk de tam boers (die daarvoor een eenvoudig mars je hadden uitgezocht en de koperblazers. Het was met recht voor elck wat wils: „Wilt heden nu treden" maar ook: „Oh when the Saints". Hoewel sommige luisteraars wellicht moeite hebben ge had met het verwerken van de toch wel scherpe overgangen is het idee zeker voor herhaling vatbaar. Dat het publiek meer dan tevreden was bleek uit een staande ovatie. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS betrokken partijen te brengen en verder uit te werken. Men wil ijveren voor één gezamenlijke lijst bij eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen. Het voorlopi ge bestuur wordt gevormd door de he ren C. W Hin (voorzitter), S. Bremer (secretaris), J. Daalder, J. Pranger, G Westerlaken en J. Driehuis. Zoals bekend komt het CDA landelijk nog niet van de grond wegens bepaalde verschillen van opvatting. „Dit bepaalt ook enigermate de ontwikkeling op Texel", aldus het interimbestuur. Desgevraagd vernamen we ter toelich ting van dit laatste van interim-be stuurslid J. Daalder dat de landelijke situatie waarin de CHU als oppositie partij tegenover de regeringspartijen AR en KVP staat de situatie op Texel totaal niet beïnvloedt. Alleen overwe gingen van meer principiële aard zou den dat kunnen doen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1