Uitstekend spel St. Jan in carnavaisstuk van Bomans s Meningsverschil over breedte dijkweg Oudeschild-Ceres NOG GEEN HONDERD MENSEN IN 'T SKILTJE SVC voert blijspel op In bedrijfsbaven Oudesebild Twee RO-commissieleden tegen appartementenbouw Kalme hoorzitting over bestemmingsplan Oudeschild BEZWAREN TEGEN RADI0PEILSTATI0N EERSTE LEPELAARS GEARRIVEERD Bromfietser gewond VUURWAPENS IN BESLAG GENOMEN B. EN W. WILLEN KEUZE GEBRUIK OPEN LATEN IN AFWACHTING VAN VERKEERS0NBERZ0EK L« Technisch beter Twisk versloeg Oosterend SVC kon zegereeks tegen Dirkshorn niet voortzetten SVO 2 werkte tweemaal achterstand weg Verdiende zege ZDH 2 Slecht spel Boys-dames 1 Toppositie behouden Magere zege Boys 3 Boys-dames 2 klopte St. Adelbert met 21 Zaalvoetbal Bowlingnieuws OUDESCHILD Op verzoek van de vereniging Gemeenschap Oudeschild voerde de toneelvereniging „Sint Jan" dit jaar het traditionele carnavalsstuk op in 't Skiltje. De keus was gevallen op het twee bedrijven tellende „De huisti ran" van Godfried Bomans en dat was een bijzonder gelukkige greep. Het sprankelend geschreven stuk was niet alleen bijzonder vermakelijk door zijn tekst maar vooral ook door de voortref felijke vertolking. Het leek wel of het verhaal speciaal voor „Sint Jan" was bedacht, want voor elke rol had men de juiste persoon kunnen inzetten. Het was dan ook buitengewoon jammer dat er niet meer belangstelling was voor deze uitvoering. Er waren nog geen honderd toeschouwers zodat heel wat stoelen van 't Skiltje leeg bleven. Het was opvallend dat met name de Oudeschilders zelf het lieten afweten. Wat kwam kijken was voornamelijk trouwe Sint Jan-aanhang. Het verhaal gaat over de zeer hard vochtig optredende oude kolonel Bie- derlack die niet alleen een tiran is voor zijn vrouw, maar vooral ook voor zijn dochter Marie. Het is haar zelfs niet ge gund contacten met de andere sexe te leggen. Vertegenwoordigers van die an dere sexe, die zich desondanks aandie nen kunnen erop rekenen het huis uit gegooid te worden. De natuurlijke drif ten laten zich door het militair vertoon echter niet beteugelen en met name de pogingen van verloofde Jan hebben tenslotte succes. De kolonel tekent ech ter pas de kapitulatie nadat hij geruime tijd in een kast is opgesloten geweest. Goed gebracht Een eenvoudig verhaal dus met een niet zo verrassende afloop. Toch was het uitermate boeiend door de wijze waar op de verschillende figuren werden ge typeerd. Met name de rol van de tiran niserende kolonel kwam uitstekend uit de verf dankzij de buitengewone wijze waarop Wim Keijzer zich in deze kari katuur van de militair-pur-sang inleef de. Keijzer schreeuwde zich schor, pau zeerde op de juiste momenten om de gein van bepaalde kreten tot zijn recht te laten komen en bracht voldoende nuanceringen aan. To Graaf-Visser deed het uitstekend als dochter Maria. Het gevoelige meisje, vol bewondering voor de Held die haar hardvochtige vader moet klein krijgen kwam goed tot haar recht. Dirk Witte was „geknipt" voor de rol van verloofde Jan, een tamelijk bang uitgevallen figuur die meer met behulp van geluk en alcohol dan door echte moed de kolonel dwingt zijn schoonva der te worden. Dirk bracht de angst, ontzetting, geforceerde moed en andere stemmingen prima over. Kees Witte móest wel een succes zijn als de huis knecht Hendrik, een uiterst neutrale fi guur die te midden van de liefdesperike len aan alle partijen zijn afgemeten „ad viezen" geeft en tracht iedereen te vriend te houden. Het was een rol waar in Witte zijn talent weer eens volledig kon demonstreren. Rika Rijk-Anema was ook de juiste vrouw op de juiste plaats: het sloofje dat zich allang heeft neergelegd bij de wil en wet van haar echtgenoot. De figuur van de assurandeur Witte- bol (die ook naar de hand van Maria dingt maar geen succes oogst omdat hij niet met waarachtige liefde maar met commercieel succes schermt) moest wat extra sjeu geven aan het verhaal, dat anders wel erg simpel zou zijn verlopen. Aad van Heerwaarden bracht deze rol tot tevredenheid. Voor alle spelers geldt dat zij (on danks een korte periode van instuderen) een uitstekende rolkennis toonden. Er werd flitsend en vrijwel zonder aarze ling gespeeld. Op zijn plaats is een woord van lof voor de regisseurs Kees Witte en Wim Keijzer en ook voor Juul Swarthof bij wie de zorg voor de grima- ge weer in goede handen was. De toneelgroep van SVC voert zater dag het blijspel „De onbetaalbare lood gieter" op in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. De entreeprijs bedraagt 3,50 gulden; na afloop is er discobal, verzorgd door Piet Zijm. De RO-commissieleden F. Blanken (Pakt) en W. Helder (werkgroep Land- schapszorg) hebben zich donderdag avond gekeerd tegen het opnemen van de mogelijkheid in het bestem mingsplan Oudeschild tot de bouw van 12 appartementen in de bedrijfs- haven. De beide commissieleden vinden dat B. en W. hard bezig zijn de limiet van 47.000 slaapplaatsen (aantal genoemd in het recreatiebasisplan) als streefgetal aan te houden en niet als uiterst maxi mum dat gedoogd kan worden. Helder meende dat er gegronde redenen aan wezig zijn om aan te nemen dat de 47 duizend overschreden zullen wor den. Landschapszorg heeft aan de hand van een inventarisatie berekend dat Texel nu meer dan 42 duizend recreatie ve slaapplaatsen heeft. B. en W. voeren aan dat de 12 appartementen als gedeel telijke compensatie dienen voor ge schrapte recreatieve ontwikkelingen na bij Ceres en in het plan Zielman. Blan ken: „Dit spreekt mij niet zo aan". De burgemeester voerde aan de apparte menten het laatste restant zijn van wat eens in veel ruimere mate in Oudeschild aan recreatieve ontwikkelingen moge lijk was. De vrijdagavond gehouden hoorzitting over het bestemmingsplan Oudeschild heeft weinig nieuwe feiten aan het licht gebracht. Eigenlijk kon nauwelijks van een hoorzitting gesproken worden want slechts een enkeling liet zijn stem horen. Dat B. en W. van de verkcersdoorbraak nabij 't Buurtje hebben afgezien was voor het overgrote deel oorzaak van de zeer rustige hoorzitting, waarbij toch nog zo'n 40 belangstellenden aanwezig wa ren. Nadat B. en W. op aandringen van de werkgroep Landschapszorg de bomen langs het Mieland (voormalige Puzzel- weg) van de plankaart hadden ge schrapt werden op de nieuwe, aangepas te, kaart forse groensingels nabij de NH kerk getekend. Nadat de heer T. A. He melrijk zijn bezwaren tegen deze bos- sages voor zijn woning had kenbaar ge maakt kwam J. Stolk tijdens de verga dering van de commissie Ruimtelijke Ordening hierop terug Hij vond het tussentijds aanbrengen van veranderin gen niet zo elegant omdat het dan voor 'tegenstanders van zulke nieuwe ont wikkelingen niet meer mogelijk is bij de gemeente bezwaar te maken. Dat kun nen zij dan pas doen als het bestem mingsplan ter goedkeuring bij Gedepu teerde Staten is beland. „Dat maakt het niet eenvoudiger bezwaar te maken", aldus Stolk. Ambtenaar Van Dijk noem de dit de normale rechtsgang en liet ver der weten dat als er op dit gebied van bezwaarschriften problemen zijn de ge meente bereid is de betrokkenen de hel pende hand te bieden. Stolk plaatste verder vraagtekens bij de geplande groensingels waardoor zijn inziens de kerk voor een deel aan het gezicht wordt onttrokken. Helder legde uit dat de groenvoorzieningen al daar tot doel hebben de rommelige er ven weg te werken zodat het kerkje be ter tot zijn recht komt. Burgemeester Sprenger zegde toe, nog eens te bekijken of de getekende grote groene vlakken tot enkele plukjes kunnen worden te ruggebracht kunnen worden zodat een gebroken groensingel ontstaat. Tegen het voornemen van de Rijks luchtvaartdienst een radiopeilstation nabij het vliegveld te installeren zijn 13 bezwaarschriften door omwonen den ingediend. Zij maken bezwaar te gen dit radiobaken ondanks dat B. en W. niet van zins zijn hiervoor beper kende bouwhoogten in het bestem mingsplan op te nemen, hetgeen door de luchtvaartdienst verzocht was. Het college vindt dat de Rijksgebou wendienst op basis van vrijwilligheid overeenstemming met betrokkenen over bouwhoogten moet zien te bereiken. Vestiging van het radiopeilstation ten dienste van het nationaal en internatio naal luchtverkeer is in strijd met het be stemmingsplan. Een artikel 19 procedu re is hiervoor dus noodzakelijk. Donder dag 25 maart krijgen de indieners van de bezwaarschriften de kans hun bezwa ren tijdens een hoorzitting mondeling toe te lichten. In De Muy bevinden zich momenteel drie lepelaars. De eerste arriveerde al vrydagochtend 20 februari om 11.00 uur. Om hun rust te garanderen is gisteren begonnen met het plaatsen van de ver bodsbordjes rond de broedkolonie, een werk dat morgen gereed zal zijn. De Muy wordt weer vrij toegankelijk als de lepelaars zijn vertrokken, waar schijnlijk eind augustus. Gewoonlijk arriveren in De Muy de blauwe reigers iets eerder dan de lepe laars. Deze keer is het andersom, waar schijnlijk als gevolg van de vorstperio de waardoor de op Texel overwinteren de reigers een flinke klap hebben ge had. De grutto's die merendeels hebben overwinterd in Senegal zijn ook al te rug; ze werden o.a. in Waalenburg waar genomen. Massaal zijn ook de kieviten teruggekomen die als gevolg van de vorstperiode halsoverkop naar mildere streken waren vertrokken. In de jaren met strenge winters trokken de kievi ten (die bij vorst in voedselnood raken omdat zij dan de wormen niet meer uit de grond kunnen halen) merendeels naar Frankrijk en Ierland, maar de afgelopen jaren bleven grote troepen achter waar door kieviten hier ook 's winters alge meen werden waargenomen. In de Muy worden weer dagelijks ex cursies onder leading gegeven, vanaf 10.00 uur. Belangstellenden moeten een afspraak maken bij heit Natuur recreatie centrum. OOSTEREND Bromfietser A. E. uit Oosterenid botste zondagavond 'in de Muilderstraat tegen een lichtmast. Hij liep een liohfte hersenschudding en schaafwonden op en werd per ambu lance naar huis gebracht. E. kwam uit de richting Den Bug. Hij heeft blijkbaar de booht in de Mulder- straat te laat opgemerkt, waardoor hij van de weg raakte en tegen de paal botste. De bromfiets werd flink bescha digd. De politie heeft tegen H.B. uit De Koog proces verbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben van een luchtdruk pistool en een vuurbuks met telescoop- vizier en bijbehorende munitie. Ook te gen de leverancier van laatstgenoemd wapen is pv opgemaakt. Zowel het pi stool als de buks zijn in beslag geno men. Gezien was dat de jongeman over een pistool beschikte. Hij werd achtervolgd en aangehouden Daarbij kwam het pi stool te voorschijn; onderzoek bij de jongeman thuis bracht de vuurbuks aan het licht. de st< D< vr ho ai de O tek laa Hl air e 1 5 i )d an eb ok vo jn ij 1 ijn me DO iel at „Een niet uitgewerkte conflictsitua tie", noemde burgemeester W. H. Sprenger donderdagavond tijdens de vergadering van de commissie Ruimte lijke Ordening het verschil van mening tussen Rijkswaterstaat en de gemeente over de gewenste breedte van de dijk weg tussen Oudeschild en het Ceres- poldertje. RWS is in het vooroverleg met de natuurbeschermers namelijk overeen gekomen deze dijkweg uitein delijk met een breedte van 4 meter op te leveren. De gemeente vindt dat, met het oog op mogelijke evacuatie van Oudeschild bij een dreigende waters noodramp, te weinig en wil een 5 me ter brede dijkweg. De gemeente zal over deze zaak opnieuw in overleg treden met Rijks waterstaat. Commissielid Wim Helder (werkgroep Landschapszorg) wees er op dat als de gemeente over de breed te van de dijkweg gaat praten RWS ook opnieuw overleg met de natuur beschermingsinstanties moet gaan voeren, hetgeen nogal tijdrovend zal zijn. KEUZE OPEN Burgemeester Sprenger liet weten dat de overeengekomen breedte tussen RWS en de natuurbeschermers de gemeente niet verhindert in haar bestemmings plan de mogelijkheid voor een 5 meter ,brede dijkweg tussen Oudeschild en Ceres open te laten. In dit verband wees hij er op dat B. en W. ook de mogelijk heid open laten om het vrachtverkeer via deze dijkweg naar het industrieter rein in Oudeschild te laten rijden. Daar mee komt het college terug op haar aan vankelijke standpunt (ingenomen naar aanleiding van de bezwaren tegen de doorbraak nabij 't Buurtje in Oude schild) waarin al voorkeur werd uitge sproken voor geleiding van vrachtver keer naar Oudeschild via Den Burg of De Waal. In deze filosofie werd er van uitgegaan dat de bewuste dijkweg 4 me ter breed zou worden. B. en W. menen nu echter keuzemogelijkheden open te moeten houden in afwachting van een veelomvattend verkcersonderzoek in het kader van het ontwerp structuurplan. De enige beslising die zij hebben geno men is af te zien van de gewraakte ver kcersdoorbraak en de breedte van het Bolwerk terug te brengen van 6 tot 4 meter plus een parkeerstrook. Wat er verder gaat gebeuren hangt af van de uitkomsten van het verkeersonderzock, dat over enkele maanden van start gaat. m UITSLAGEN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1976: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Westfrisia 13 Oosterend (Z) 2-DEK 4 33 Junioren: DWOW BI-Oosterend BI 0—3 Kaagvogels Bl-Tex. Boys BI 12 De Koog Bl-N.Niedorp BI 2—1 Texel Cl-Zeemacht Cl 22 Wiron Cl-Tex. Boys Cl 21 SVAP '74 Cl-Oosterend Cl 4—1 ZDH Cl-Nieuwe Niedorp Cl 30 Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys Al-De Koog Al 02 Texel A2-Texel Al 03 Afdeling B: De Koog Bl-Cocksdorp BI 01 Texel B3-Tex. Boys BI 05 Afdeling C: Texel Cl-Tex. Boys C2 10—0 Texel C2-Oosterend Cl 00 Tex. Boys Cl-Oosterend C2 21 ZONDAG 29 FEBRUARI 1976: Afdeling Noordholland: Oosterend-Twisk 01 Cocksdorp-Dirkshorn 02 Texel 2-Vios 3 3—1 BKC 2-Texel 3 1—0 Oosterend 2-Watervogels 3 44 ZDH 2-ZAP 5 4—2 Wiron 3-Tex. Boys 3 01 Zeemacht 3-ZDH 3 41 DWOW 6-De Koog 2 3—3 Junioren: Schagen BI-Texel BI 21 Dames: WSW-Texelse Boys 01 St. Adelbert 2-Texelse Boys 2 12 Oosterend heeft de op papier makke lijke thuiswedstrijd tegen Twisk met 10 verloren. Hoewel de thuisclub ge durende de hele wedstrijd wel een veld- overwicht had, was een doelpunt van Twisk-aanvaller Bobcldijk voldoende voor de overwinning. De eerste helft was duidelijk voor Oosterend. Via goed veldspel kregen de Oosterend-aanvallers goede kansen, die echter geen doelpunt opleverden. Twisk was wel iets sterker op het middenveld maar kon voor het SVO-doel toch niet echt gevaarlijk worden. Na de rust een zelfde spelbeeld. Na plm. 20 minuten spelen in de tweede helft scoorde Twisk echter een onverwacht doelpunt. Uit een onoverzichtelijke situatie schoot spits Bobeldijk van dichtbij raak. Oosterend reageerde onmiddellijk met een stevig offensief, maar technisch knap verdedi gend spel van Twisk voorkwam de ge lijkmaker. Na 3 achtereenvolgende overwinnin gen is SVC er zondag op eigen veld niet in geslaagd ook Dirkshorn een neder laag te bezorgen. De sportieve wedstrijd werd in de eer ste helft eigenlijk al beslist door twee, zij het niet zonder enig fortuin, door Dirkshorn gescoorde goals, de eerste di- rekt uit een corner en de tweede na een misverstand in de SVC-achterhoede Na deze goals trachtte SVC met man en macht wat aan de achterstand te doen. In de tweede helft toen SVC met wind mee speelde kreeg het een groot veld- overwicht. Dirkshorn wist echter met kunst- en vliegwerk (soms waren alle spelers van Dirkshorn in het eigen straf schopgebied te vinden) het doel schoon te houden. SVC probeerde van alles, mocht 8 corners op een rij nemen, maar de zo fel begeerde treffers bleven uit. Zelfs toen zijn keeper al gepasseerd was wist een achterspeler van Dirkshorn de bal nog uit het doel te koppen en de 2-0 overwinning voor z'n ploeg te behou den. SVO 2 slaagde er in de thuiswedstrijd tegen Watervogels 3 tot tweemaal toe in een achterstand van twee doelpunten weg te werken en zo een 44 gelijk spel uit het vuur te slepen. Binnen 10 minu ten profiteerde Watervogels tweemaal van fouten in de SVO-defensie. Een on verwacht schot van D. Oudendag bracht SVO weer in de running. De thuisclub ging door en het was weer Oudendag die scoorde: 22. Watervogels herstelde zich, kwam voor de rust nog op 32 en vergrootte deze voorsprong na de rust. SVO zette zich opnieuw schrap en toen D. v. d. Meer tijdens een solo in het strafschopgebied tegen het gras ging be nutte Oudendag de toegekende penalty, daarmee een hattrick scorend. In de laatste minuut maakte de thuisclub Wa tervogels nog de zege afhandig. Ditmaal was het M. v. d. Wetering die verkeerd wegwerken in de Watervogels-defensie afstrafte: 44. ZDH 2 heeft thuis een verdiende 42 zege op ZAP 5 behaald die groter had kunnen zijn als vooral na de rust niet zo slordig met de nodige kansen was omgesprongen. ZDH kwam voor de rust met 01 achter; Jack Schilling scoorde de gelijkmaker. Nadat Tony Waterman ZDH met twee doelpunten een 31 voorsprong had gegeven scoorde Schil ling opnieuw ZAP kwam nog terug tot 4—2. De dames van Texelse Boys 1 behaal den in de uitwedstrijd tegen WSW een magere 10 overwinning in een zeer matige wedstrijd. Het enige doelpunt werd halverwege de tweede helft ge scoord door H Kaercher-Schoo. Enige minuten eerder had Texelse Boys een strafschop gemist Ondanks een goed gespeelde eerste helft met vele scoringskansen kwam Texelse Boys 3 toch slechts met een be nauwde 10 overwinning uit de strijd tegen Wiron 3 te voorschijn. Nadat E. Stiekema een goede voorzet van P. van Heerwaarden doeltreffend had afgerond en een 10 voorsprong op het bord kwam werden de fraaiste kansen om zeep gebracht. In de tweede helft speel den de Boys beduidend minder en kreeg Wiron de gelegenheid het Boys-doel ste vig onder druk te zetten. Siem Zijm was in het doel echter goed op dreef en deze middag bijna niet te passeren. Slechts een keer moest hij zwichten doch toen stond Th. Witte op de lijn om het leer de doortocht te beletten. Het tweede damesteam van Texelse Boys heeft zondag in Egmond een 2 overwinning op St. Adelbert behaald. Voor de rust schoot Angela van Heer waarden na enig gerommel voor het Eg- mondse doel 10. Tien minuten later was het Margriet Boogaard die na een mooie voorzet van Yvonne Veeger er 20 van maakte. St. Adelbert scoorde nog tegen. Bij de junioren wonnen het Swarte Schaep en de Thijsse Boys hun wedstrij den respectievelijk met 32 en 61. Brandweer had het tegen Koffiebar 3 gemakkelijk dan werd verwacht en liet zijn tegenstander ver achter zich: 71. Topido, lijstaanvoerder in de 2e klasse moest zijn le plaats verdedigen tegen Nioz dat 2 wedstrijden minder heeft ge speeld en 1 verliespunt minder had. Nioz startte zeer sterk en nam al binnen 5 minuten een 20 voorsprong. Hierna had Topido het overwicht en ondanks nog een doelpunt van Nioz werd de rust stand 32. Na de rust werd het een rommelige wedstrijd. Topido liet zich onnodig door het praten van de tegen stander uit het ritme halen en ging ach tereenvolgens 2 keer duidelijk in de fout, wat resulteerde in 2 x 2 strafmi- nuten. Vervolgens kreeg Topido nog een keer 5 minuten straftijd te incasseren en liep Nioz uit naar 52. Hierna kreeg de wedstrijd nog een onvriendelijk ka rakter. Scheidsrechter Dijker, die goed leidde, dreigde de wedstrijd te staken wat voorkomen kon worden door de be lofte van de spelers om zich beter te beheersen Topido verkleinde de achterstand nog wel tot 53 maar had toch te veel tijd verloren laten gaan. Eindstand 53 voor Nioz. 't Galjoen behaalde zijn tweede ach tereenvolgende overwinning. Nu moest Rab het onderspit delven. Rab nam door een misverstand in de Galjoenver dediging een 10 voorsprong, 't Gal joen liet het daar niet bij zitten, kwam terug en nam een beslissende 31 voor sprong. Rab stelde daar nog slechts één doelpunt tegenover. Koffiebar 1 leek aanvankelijk weinig moeillijkheden te ondervinden tegen Reizenboetiek, nam een 20 voorsprong en behield deze tot ruim in de 2e helft van de wedstrijd. Binnen één minuut werd deze voorsprong door Hans van Boven teniet gedaan. Dezelfde speler, erg sterk aan de bal, nam ook nog de derde goal voor zijn rekening. Het voor die tijd rustig spelende Koffiebar, ove rigens niet op zijn sterkst in het veld, raakte in paniek en Reizenboetiek kon zelfs 42 scoren. Koffiebar herstelde zich en ondanks 7 strafminuten wist men toch nog langszij te komen: 44. Programma donderdag 4 maart: 20.45 u.: Rab-Texelse Boys 1 21.45 u.: Koffiebar 1-Jelleboog 22.05 u Badhotel-Topido Tijdwaarneming: Oosterend 2. Commissiedienst: W. C. Witte. Programma vrijdag 5 maart: 18.00 u.: Bremakker-Lelytrappers 18.30 u.: Tex. Boys C2-CVO School 19.00 u.: FC Knudde-Brandweer 19.55 u.: Texel-Koffiebar 2 20.50 u. JKM-Dubbeldik 21.45 u.: De Zwaan-Reizenboetiek Tijdwaarneming: Rab-Topido Commissiedienst. H. L. Ploeger Uitslagen 25 - 26 februari 1976: Bistro-The Pins 03 Siem Bremer-King Corn 30 JKM-Atilya 0—3 Ran Motoren-King Corn 21 Old Timers-Toyota 30 De Koogel-Millionairs 12 The Dogs-Wielewaal 30 Siem Bremer-Rentenaar Opel 21 Cross-De Pioniers 12 Programma 3 maart 20.00 uur: Toyota-Ran Motoren Cross-Atilya Old Timers-Millionairs 3 maart 10.45 uur: De Koogel-Rentenaar Opel Siem Bremer-Sommeltjes The Dogs-King Corn 4 maart 10.00 uur: Prinses Juliana-Wielewaal JKM-The Pins De Pioniers-Bistro. du

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2