(jroen 7\varL-Jexeh in het harL Beperking verdere groei recreatie gewenst Ged. Staten tegen vergroting kapaciteit veerverbinding Binnenkort start onderzoek naar aanleg reservefuiken 2000 Spaarbiljetten /paarbar aan toonder hoge cBen zeer rente maakrumet m~y we/t nadariand B. en W. wensen alternatief vosr kaartenhuis DERDE PARABOOL IN STRAALZENDMAST Reacties op slachting schapen door honden Staatsnatuiirmonumenten Grondtransakties M. WARNAAR BEHEERDER KRIM 0.1.s. Oostereml houdt fancy fair TAXI (02220) Niet op naam en dus gemakkelijk overdraagbaar. Voor 2 of 5 jaar vast. SPA A RSPF.CIA LIST'EN SINDS,18 (7 VRIJDAG 5 MAART 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9056 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Ron Lodewijks, Noord wester 21, Den Burg, tel. (02220) 3986. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct per mm excl. 4% BTW Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn tegen capaciteitsver groting van de veerverbinding Den Helder-Texel. Het provinciaal college meent dat daaraan geen behoefte bestaat gezien de door haar gewenste beperking van de verdere recreatieve groei op Texel. GS vinden het nog zeer de vraag of een ontwikkeling tot maximaal 47 duizend toeristische slaapplaatsen in 1985 wel toelaatbaar is. Dit staat in het voorontwerp streekplan voor de kop van Noordhol land en Texel. „Tot 1985 zal de groei in ieder ge val sterk gefaseerd moeten verlopen. Met het oog op handhaving van ei genschappen, die het eiland zijn aan trekkelijke karakter verlenen is het noodzakelijk dat de verblijfsrecreatie naar een eindtoestand groeit. Uitbrei ding van enige omvang is nog slechts verantwoord in het vigerende bestem mingsplan De Krim", zo laten GS ver der weten. Verdere uitbreiding wordt „slechts in zeer beperkte mate" toegestaan en uitsluitend als dit noodzakelijk is in het kader van sanering van bestaande ter reinen en gepaard gaat met afbouw van centrale verblijfsrecreatieve voor zieningen. „Uitgewerkte bestemmings plannen zullen hierin inzicht moeten verschaffen", aldus GS. Het provinciaal college constateert in het voorontwerp-streekplan dat tijdens de weekeinden in het zomerseizoen sprake is van een tekort aan vervoers capaciteit. „Door het grote aanbod van recreatieverkeer ontstaan er soms lange wachttijden. Gezien het beperkte aantal dagen waarop deze situatie zich voor doet is uitbreiding van de veerverbin- dingscapaciteit echter niet gerechtvaar digd". GS willen op andere wijze de vervoerssituatie in de vakantieperiode verbeteren. Als mogelijke maatregelen noemen zij spreiding van het vervoers aanbod middels een reserveringssysteem en stimulering van de recreanten hun auto op het vaste land achter te laten. Een nadere studie in breder verband Het terrein aan de Ruijslaan bij De Koog waar het Maartenhuis is gelegen zal ook na de opheffing van het insti tuut de bestemming „gezondheidscen trum" behouden, zo hebben B en W. besloten Dit hangt samen met hun stre ven om andere voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg naar Texel te halen, mede met het oog op de werkgelegenheid In de begrotingsvergadering hebben meerdere raadsleden de (onvermijdelij ke) opheffing van het Maartenhuis be treurd en erop aangedrongen een der gelijke of soortgelijke voorziening aan te trekken. Beveiliging telefoonverkeer Een ploeg van de PTT-antennebouw- dienst uit Kootwijk heeft dinsdag de derde parabool bevestigd in de straal- zendmast bij de PTT-centrale in Den Burg. De parabool, die een doorsnede heeft van twee meter hangt halverwege de mast op 35 meter hoogte en is ge richt op de zendmast van Wieringcr- meer. Omdat het nog geruime tijd zal duren alvorens de bijbehorende appa ratuur is geïnstalleerd, zal de antenne pas in september in gebruik worden ge nomen. Vanaf dat moment zal al het telefoon verkeer met het vasteland erdoor wor den verwerkt en krijgen de zeekabels dus een reservefunktie Het is dus in de eerste plaats een beveiliging van de te lefoonverbinding. Voor het a.s. seizoen zullen bovendien belangrijke verbete ringen in de telefooncentrale worden aangebracht, waardoor het locale tele foonverkeer op Texel (tussen de dorpen onderling) sterk zal worden verbeterd. moet uitwijzen welke oplossing de beste is; in afwachting van de resultaten moe ten beslissingen, gericht op capaciteits vergroting van de veerdienst, worden aangehouden, zo menen de Gedeputeer den. RESERVE FUIK Gewezen wordt op de kwetsbaarheid van de veerverbinding doordat aan bei de zijden van het Marsdiep slechts één fuik is. GS willen dan ook dat op korte termijn begonnen wordt met het uit werken van plannen voor het aanbren gen van reserve-aanlegmogelijkheden. „Het risico dat door slijtage een ernstig defekt aan de aanleginrichting ontstaat wordt steeds groter", vrezen GS. BESCHERMING Het aantal strandslagen mag van het provinciaal bestuur niet verder worden uitgebreid De aanleg van nieuwe par keerterreinen in de duinen wordt even min toegestaan. „Om de druk op het duingebied te verminderen zullen dag- recreatieve voorzieningen voor de ver- blijfsrecreanten worden getroffen", kondigen GS aan: „deze omvatten onder meer de ontwikkeling van een fietspa denplan (waamee de gemeente al is be gonnen) en bosaanleg nabij De Cocks- dorp. Dit laatste is voorwaarde voor uit breiding van De Krim". GS wijzen er in dit verband op dat de „buitengewone waarde" van het Texels duingebied voor het rijk aanleiding is geweest dit ge bied op de lijst van potentiële nationale parken te plaatsen. „Over de betekenis en konsekwenties van een dergelijke aanwijzing bestaat nog geen duidelijk heid". VOORLICHTING Het voorontwerp streekplan voor de kop van Noordholland en Texel is een voorlopige keifze van GS uit de diverse ontwikkelingsmogelijkheden in dit ge bied. De resultaten van de twee jaar ge leden gehouden inspraakprocedure zijn bij deze keuze betrokken. Over het voorontwerp wordt donderdag 18 maart vanaf 20.00 uur een voorlichtingsavond in hotel „De Lindeboom-Texel" gehou den. Met de werkgelegenheidssituatie is het in de kop van Noordholland en op Texel treurig gesteld. De toekomstver wachtingen van GS zijn dan ook niet hoog gespannen. Tekenend voor deze situatie is dat in tien jaar tijd slechts zeven bedrijven met een kleine hon derd werknemers zich vanuit het zui den van de provincie Noordholland in de noordkop vestigden. „In de be staande industriële bedrijven mag, ze ker op Texel, slechts worden gehoopt op behoud van de bestaande werkge legenheid voor de toekomst", voor spellen GS somber. De kans dat Texel mosselverwerkende industrie krijgt is vrijwel verdwenen. GS: „Als het mogelijk is wordt de Oosterschelde afgesloten met een wa- terdoorlaatbare dam waardoor de mos selcultuur daar gehandhaafd kan blij ven. Mocht de aanleg van kunstmatige mosselverwaterplaatsen toch noodzake lijk blijken dan geeft het ministerie van Landbouw en Visserij, daarbij de voor keur aan het zuiden van Nederland". TERUGGANG Daar komt bij dat de situatie in de visserij door de internationale quote ringsmaatregelen aanzienlijk verslech tert. „Op rijksniveau worden sanerings maatregelen voorbereid waardoor een deel van de kottervloot zal moeten af vloeien. GS konkluderen dan ook dat in het gunstigste geval de werkgelegen heid in de visserij stabiel blijft. Zij gaan echter uit van een verlies aan arbeids plaatsen en denken dat er in de noord- kop in 1990 nog maar 500 over zullen zijn. Door de verwachte teruggang in de visserij wordt afgezien van verbetering cq uitbreiding van de Oudeschilder ha- KAVELRUIL GS voorspellen dat de werkgelegen heid in de agrarische sector nog verder zal afnemen, met name in de akkerbouw en de veehouderij. „Van intensieve vee houderij is in het streekplangebied nau welijks sprake, op Texel zelfs in het ge heel niet". De agrarische structuur op Texel moet, waar nodig, worden verbe terd. „Dit kan worden bereikt door vrij willige kavelruil, waarbij de stichting ter verbetering van de agrarische struc tuur op Texel een bemiddelende rol kan spelen. Het beleid van GS in de landelijke gebieden zal gericht zijn op integratie van agrarisch grondgebruik, recreatie en natuur- en landschap. De Hogeberg moet landschapsreservaat worden In dit kader wordt geprobeerd het agra risch grondgebruik te beperken door het sluiten van beheersovereenkomsten. BALGZAND Het Balgzand. GS: „Inpoldering ont moet zeer ernstige natuurwetenschap- zeer geringe belangstelling van indus triële bedrijven zich in dit gebied te vestigen moet bij het onderzoek van een beperkte ontwikkeling worden uitge gaan. Aan een studie over verdere in poldering van het Balgzand (aanbeve ling Waddenzeecommissie) bestaat van provinciale zijde dan ook geen behoef te". DEN BURG Den Burg wordt in het streekplange bied aangewezen als hoofddorp. Als de capaciteit aan de westkant is benut be staat de mogelijkheid Den Burg in oos telijke richting verder uit te breiden. „Deze uitbreiding zal zowel door situ ering als vormgeving in het landschap moeten worden aangepast". GS laten in het voorontwerp verder weten dat de vuilnisstortplaats bij de Mokbaai voor alsnog wordt gehandhaafd. Het vlieg veld vinden zij alleen geschikt voor lich te vliegtuigen. Frequenter gebruik (toe- ristenvervoer) biedt weinig mogelijkhe den. Door het toenemende watergebruik dreigt op Texel 's zomers te veel water aan de duinen te worden onttrokken, menen GS. „Om dit te voorkomen zou de waterfabriek in plaats van 's winters pelijke bezwaren. De gevolgen van in dustriële ontwikkeling op het Balgzand zullen zich tot ver in het Waddengebied uitstrekken. Het Nederlands Econo misch Instituut heeft op verzoek van de gemeente Den Helder een voorstel ge daan over onderzoek naar mogelijkhe den voor Zeehavenontwikkeling op het Balgzand GS: „Gezien de tot nu toe Het verhaal over de slachting die twee honden zaterdagochtend onder schapen aanrichtten, heeft nogal wat reakties verwekt. Het is opgevallen dat veel hondenliefhebbcrs hun dieren veel beter dan vroeger aan de lijn houden, al mag worden verwacht dat dit wel weer minder zal worden als het drama van zaterdag in de vergetelheid raakt. Een lezeres verzocht ons nog eens te wijzen op de mogelijkheid om zijn hond een gehoorzaamheidstraining te geven. In De Koog houdt de heer L. Daalder zich daarmee bezig. Op draadloze wijze krijgt een hond een lichte maar onaan gename schok toegediend als hij niet gehoorzaamt aan het bevel om te ko men Deze training kan speciaal worden gericht op het voorkomen dat honden achter schapen aangaan. Hoewel het niet in alle gevallen de oplossing is, kan op deze wijze toch menige hond worden bijgebracht dat het benaderen van scha pen onaangename gevolgen heeft. Verder wees een Texelse verzeke ringsman er ons op dat de verzekering in gevallen als dat van zaterdag altijd betaalt. Dit heeft echter niets met soe pelheid te maken, maar vloeit voort uit de polisvoorwaarden. Als de schade on der de polis valt staat de vergoeding bij bewezen schuld/aansprakelijkheid van de cliënt vast. De verzekeringsmaat schappij kan naar aanleiding van een ernstig geval of een herhalings- geval hoogstens de verzekering opzeg gen. Een poging om dan door een andere verzekeringsmaatschappij te worden ge accepteerd zou dan wel eens op moei lijkheden kunnen stuiten. WIELERSEIZOEN START ZONDAG Zondagochtend gaat het nieuwe sei zoen van de Wielervereniging Texel van start. Om 9.30 uur begint dan op het Wezenland een trainingsrit. Ook nieu welingen (zowel jeugd, junioren als se nioren) zijn welkom aan de start. ook 's zomers op volle capaciteit moeten draaien. Als dit „extra" water kan wor den bewaard is het mogelijk in de zomer ruim aan de vraag te voldoen PWN be studeert of het mogelijk is een in de winter te vormen buffervoorraad door infiltratie in een geschikt gebied (het waterwingebied nabij Den Hoorn7) op te slaan. De Staatssecretaris van CRM heeft besloten het poldertje Ceres, de oude dijk van Waalenburg en de Korvers Kooi bij De Koog tot staatsnatuurmo- nument te maken, zo blijkt uit bij het gemeentebestuur ingekomen brieven. De gemeente heeft een perceel bouw terrein aan de Bijenkorfweg in Ooster end verkocht aan de firma A. en W. Trap aldaar voor de bouw van een ze vental recreatiebungalows. Verder werd in de afgelopen periode een stuk indus- - trieterrein aan de Maricoweg in Den Burg verkocht aan de firma Schoo en Bakker. De heer M. Warnaar (33) uit Den Burg is met ingang van 1 april a.s. benoemd tot procuratiehouder-beheerder bij de Exploitatie Maatschappij De Krim. Het is de bedoeling hem na een jaar, bij ge bleken geschiktheid, voor te dragen als directeur. De heer Warnaar werd gekozen uit 17 sollicitanten, voor het merendeel van Texel afkomstig. De nieuwe man heeft bijna tien jaar lang gewerkt bij Lange veld De Rooij in Den Burg, waar hij de laatste jaren bedrijfsleider was. Voor dien was hij werkzaam bij de Stichting ter Bevordering van de Amateurfoto grafie in Amsterdam. Het EMK-bestuur heeft de vorige be heerder, J. Noorlander, in dienst moeten houden omdat 't gewestelijk arbeidsbu reau onvoldoende ontslaggronden aan wezig achtte. Bij het aanwerven van een nieuwe kracht is men uiterst be hoedzaam te werk gegaan. Tot de solli citatieprocedure behoorde onder meer een uitgebreide psychologische test. Verder is het de bedoeling de statuten van de EMK te wijzigen omdat de hui dige statuten het praktisch onmogelijk maken een directeur te ontslaan. De openbare lagere school te Ooster end houdt op vrijdagavond 5 en zater dagmiddag 6 maart een fancy fair, waarvan de baten ten goede komen aan de school voor de aanschaf van bijzon dere leermiddelen. Er zijn in de school allerlei aktivitei- ten zoals grabbelton, rad van avontuur, schietent e.d. Bijzonder is de markt waar door de leerlingen vervaardigde sieraden zoals kettingen, ringen, potten- bakerswerk en verder boeken en gram mofoonplaten verkocht worden. Ook aan de inwendige mens wordt ge dacht: allerlei soorten frisdrank, koffie en door leerlingen gebakken pata en poffertjes zijn te koop. MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1