Robert Bedford als vliegenier „WAT IK ZEGGEN in „The great Waldo Pepper" provinciaal bestuur van noord-holland Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 5 maart 1976 F-- - •- - - gySJlfSjl 1 Raadsvergadering Wereldgebedsdag Zon, maan en hoog water Oriënteringsnota „Veerverbinding" HAARLEM HEEFT EEN MENING OVER DE KOP VAN NOORD-HOLLAND EN TEXEL... UOOK? B. en W. in de roes van het groeigeloof Klaverjasclub „De Zwaan" BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE =3. V- =53;-*• -F- - - V:,V. Vrijdag en zaterdag vertoont het City theater de Franse oorlogstragedie „Le vieux fusil" (Nederlandse titel: Het ver borgen geweer) van Robert Enrico. De gruwelijke SS-represailles, zoals die in de tweede wereldoorlog plaatsvonden (o.a. Putten en in Frankrijk Oradour), zijn de werkelijkheid waarop deze film is gebaseerd. Een chirurg, merkend dat de Duitsers tegen het einde van de oorlog nerveus beginnen te worden, brengt zijn vrouw en dochtertje naar een klein plaatsje buiten hun woonplaats. Het is daar dat door toeval een SS-patrouille de vrou wen en kinderen in een kerk samen drijft en afslacht. Wanneer de man hen na een week vindt, verandert de goed zak in een wrekende fanaat, die wel overwogen te werk gaat bij het uit roeien (stuk voor stuk) van de Duitsers Deze hebben zijn familiekasteeltje uit gezocht als tijdelijk onderdak. Daar is de wrekende weduwnaar in het voor deel omdat alleen hij alle geheime gan gen kent. Met een oud en verroest jacht geweer, geladen met zware, voor wilde zwijnen bestemde patronen, voltrekt hij het vonnis. In nu en dan nogal geforceerde aan doende terugblikken (flashbacks) krij gen we tussen het verhaal door te zien hoe groot zijn liefde voor de vermoorde vrouw was. Hoewel het de drijfveer van 's mans aktie wel wat meer diepgang geeft, een nu en dan storende techniek. Dit neemt niet weg dat „Le vieux fusil" een film is die behoorlijk boven de middelmaat uitsteekt en dat niet in het minst door de acteerprestaties van Philippe Noiret (bekend uit o.a. „La grande bouffe") in de hoofdrol. Romy Schneider speelt de rol van de echtge note. (18 jaar). - - -jJr Zondagmiddag 3 uur en zéér oude maar tevens zeer echte Tarzanfilm. Johnny Weissmuller (de enige, onbe twiste en onherroepelijke Tarzan), speelt de hoofdrol in ,Tarzans avonturen". Hij wordt ditmaal zelfs neergeschoten door hebberige ivoorjagers. Zijn vrienden de apen, zorgen er voor dat hij nog op tijd op de been is om Jane te redden uit de klauwen van de leeuwen. „Tarzan and his mate" (originele titel) is kostbaar antiek en daardoor bezienswaardig. (Al le leeftijden). Zondag, maandag en dinsdag (20.00 uur) „The great Waldo Pepper". Regis seur George Roy Hill, zowel als hoofd rolspeler Robert Redford zijn buiten hun beroep enthousiaste vliegers. Voor al Hill droomde er al jaren van een film te maken over de avontuurlijke luchthelden van kort na de eerste we reldoorlog. Deze waaghalzen waren na hiin ontslag als oorlogsvlieger, terug in eigen land, zonder werk. Zodoende vlo gen ze met hun wankele tweedekkers van plaats naar plaats, om daar met steeds gewaagdere stunts voor een soort kermisattractie te zorgen. Het vliegver keer moest toen nog op gang komen, dus veel anders was er voor hen niet te doen. Over een van de beroemdste on der hen, Waldo Pepper, gaat dit verhaal. Redford bepaalde contractueel dat het stuntwerk door hemzelf verricht zou worden. Hijzelf waagt de dure nek, in de open cockpit van een in 1917 ge bouwde sigarenkist. Het is ook Redford die op 1.000 meter boven de grond over de vleugel heen en weer loopt Een glad gemaakte film die vooral be doeld is als kijkspel. (Toegang 14 jaar). Dinsdagavond 9 maart, aanvang half acht, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Beëdiging van de heer J. C. Dros als raadslid. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededlin- gen. 4. Benoeming van een gemeentelijk waarnemer in het bestuur van de VVV Texel. De aanbeveling, in alfabetische volgorde, luidt: 1. de heer J C. M. Nau- ta; 2 de heer D. F. G. Schilling; 3. de heer D. N. Welboren. Hierbij zij aange tekend, dat de meerderheid van het col lege van burgemeester en wethouders van mening is, dat de waarnemer uit het college dient te komen. Een minderheid, i.e. wethouder Westdorp, is van mening dat de waarnemer uit de raadsleden, niet wethouder, behoort te worden aan gewezen. 5. Verlening van eervol ontslag aan de heer J. H. de Boer als ambtenaar van de burgerlijke stand. 6 Benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand; aanbevolen wordt de heer J Commijs. 7. Vaststelling van een verordening tot verdeling van de werkzaamheden tussen de verschillende ambtenaren van de burgerlijke stand. 8. Vaststelling van tweede verorde ning tot bepaling van de uren, waarop het bureau van de burgerlijke stand voor het publiek zal zijn geopend. 9. Automatisering bevolkingsadmini stratie. 10 Vaststelling van het bestemmings plan Oudeschild. 11. Beslissing op een verzoek van de Stichting Katholiek Onderwijs Texel, ingevolge artikel 72 van de Lager-on- derwijswet 1920, om medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van haar lagere school. 13. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1974. 14. Wijziging van de begroting grond bedrijf 1975. 15. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. 16. Wijziging van de begroting grond bedrijf 1976. 17 Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. De bijeenkomst in het kader van de wereldgebedsdag (vrijdag, heden) wordt in De Cocksdorp gehouden in het ge bouw naast de Hervormde kerk, aan vang 20.00 uur. Na afloop koffiedrinken. De zon komt 7 maart op om 7.13 uur en gaat onder om 18.31 uur; 10 maart op om 7.06 uur en onder om 18.36 uur. Maan: 9 maart E.K.; 16 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 5 maart 10.40 en 22.58 Zaterdag 6 maart 11.08 en 23.24 Zondag 7 maart 11.36 en 23.52 Maandag 8 maart 12.08 en Dinsdag 9 maart 0.23 en 12.42 Woensdag 10 maart 1.09 en 13.39 Donderdag 11 maart 2.29 en 15.07 Vrijdag 12 maart 4.05 en 16.46 Zaterdag 13 maart 5.42 en 18 15 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Graag zou ik middels deze ingezonden brief enkele opmerkingen plaatsen bij de oriënteringsnota „Veerverbinding". In de nota staat dat er een derde (dub beldeks) veerboot moet komen. Redenen hiervoor zijn de overbelasting van de huidige twee TESO-veerboten en de lange wachttijden in de zomermaanden. Hajema verwacht dat het aantal te ver voeren personenauto's in 1985 tot 700.000 a 900.000 zal stijgen. (Nu bijna 500.000) „Deze stijging zal voornamelijk te wijten zijn aan de groei van het aan tal dagrecreanten, de vakantiespreiding alsmede het afnemen van 't gemiddelde aantal overnachtingen per gezinsvakan tie". (N.B. even verder wordt geschre ven: „Het college meent dat voorname lijk het nog te groeien aantal slaapplaat sen invloed zal hebben op nog langere wachttijden bij de veerdienst") Uit de keuze voor een derde (dubbel deks) boot kan afgeleid worden dat men erin berust dat het eiland „overspoeld" gaat worden door auto's. De opstellers van de nota verwachten blijkbaar wei nig van het streven van de regering om te komen tot een selectiever autoge bruik en zijn zelfs niet bereid om een aktief beleid te voeren om de komst van de auto's van de vakantiegangers op het eiland af te remmen. De uitbreiding van de vervoerscapaci teit naar het eiland zal tot gevolg heb ben dat de komst van dagrecreanten niet meer geremd zal worden door de wachttijden bij de boot en dus massaal het eiland voor een paar uurtjes zullen komen bezichtigen. Zij bieden Texel weinig voordelen, maar wel veel nade len. De dagrecreanten zullen namelijk geen toeristenbelasting betalen en ook weinig geld op het eiland besteden Ze zullen daarentegen wel veel drukte op de Texelse wegen, hogere onderhouds kosten en verbreding van wegen ver oorzaken. De nota zegt voor een dubbeldeks schip te kiezen (dat men voorlopig als enkeldeksschip gaat gebruiken) omdat bij verdere groei van het verkeersaan bod alsnog tot gebruik van het boven dek kan worden overgegaan. Dat het gebruik van dit bovendek niet lang op zich zal laten wachten is duidelijk want TESO zal een schip van 28 miljoen gul den zo kort mogelijk op halve capaciteit laten varen. Aanpassing van de Texelse haven (kosten 15 miljoen gulden) zit er dus wel in en omdat de gemeente Den Helder waarschijnlijk zal weigeren dat de groeiende stroom auto's door de stad blijft rijden zal de veerhaven dus wel spoedig naar het Balgzand (kosten. miljoen gulden) moeten verhuizen. En daarmee wordt het door de grote af stand tussen het NS-station en de veer haven nog minder aantrekkelijk om met het openbaar vervoer naar het eiland te komen. Ja, een belangrijke dag die 9e maart 1976. Dan gaat het in de gemeenteraad niet over appartementen in De Koog of In Haarlem maakt het dagelijks bestuur van de provincie plannen voor Noord-Holland. Dat dagelijks bestuur is het college van gedeputeerde staten. Zes mensen, die zijn aangewezen door de 79 leden van provinciale staten, die u in 1974 hebt gekozen. Die zes mensen in Haarlem hebben nu een voorontwerp streekplan gemaakt voor de Kop van Noord-Holland en Texel. Daarbij is gebruik gemaakt van onderzoek en van inspraak uit uw gebied over enkele nota's. Als u wilt weten wat er van uw inspraakvoorstellen is verwerkt in het plan, kom dan naar één van de voorlichtingsbijeenkomsten: 8 maart: café restaurant De Maaier, Terpstraat 1 in Wieringerwerf 10 maart: regio-centrum De Noordkop, A. Mauvestraat 77 in Schagen 12 maart: dorpshuis De Uitkijk, M. Breetstraat 1, Sint Maartensbrug 15 maart: dorpshuis Prins Maurits, Dorpsstraat 79, Nieuwe Niedorp 17 maart; De Draaikolk, Dollardlaan 202, Den Helder 18 maart: Hotel De Lindeboom, Groene Plaats 14, Den Burg 19 maart: sporthal De Veerburg, Sportlaan, Kleine Sluis De voorlichtingsavonden beginnen om acht uur. Het plan geeft de voorlopige mening van gedeputeerde staten weer Provinciale staten beslissen uiteindelijk hoe het streekplan er uit gaat zien. Ze houden daarbij rekening met opmerkingen vanuit de bevolking. Het ontwerp-streekplan moet midden 1977 klaar zijn In het voorjaar van 1978 valt de beslissing over het plan. Een samenvatting van het voorontwerp-streekplan en verdere inlichtingen kunt u krijgen bij Bureau Voorlichting van de provincie, Dreef 3 in Haarlem, tel. 023-319010. schuren op de Hogeberg, maar dan wordt er beslist over de toekomst van het Gouwe Boltje! Nico Dijkshoorn, Baai 64, Lelystad NASCHRIFT: B. en W. hebben de oriënteringsnota van Hajema ter kennisname aan de raad toegezonden. Het college heeft zelf nog geen standpunt ingenomen inzake de veerverbinding en vraagt dit stand punt ook nog niet van de raad. Op de vergadering van dinsdagavond zal dus mogelijk wel over de nota worden ge sproken, maar een beslissing wordt niet genomen. Red. Deze conclusie kunnen we in ieder geval trekken uit de gedachten zoals die vastgelegd zijn in de nota veerverbin ding, welke dinsdag 9 maart wordt voorgelegd aan de raad. Namelijk het inzetten van een derde (dubbeldeks)boot. Gemaakt door Ingenieursbureau Haje ma in opdracht van B. en W. De in het rapport gebezigde argumentatie: er wordt een stijging verwacht in het aan tal te vervoeren auto's. Dit omdat het aantal slaapplaatsen zal groeien tot 47.000; er een afname in het aantal over nachtingen per gezinsvakantie te be speuren valt; groei van het autobezit en er een groei van het niet-recreatieve vervoer te verwachten is. Ook de dag recreatie en de vakantiespreiding zijn argumenten van het bureau om een derde boot in te zetten. Maar, is deze derde boot noodzake lijk? En dan nog wel een dubbeldekker? Is er binnen het bestaande systeem geen verkorting van de wachttijden moge lijk? Moet altijd de vervoerscapaciteit aangepast worden aan het aanbod? Komt het achterwege laten van een derde boot de leefbaarheid van ons eiland niet ten goede? Worden we er wel zo veel beter van? De dagrecreatie zal onrustbarende vormen gaan aannemen omdat de wachttijden verminderd worden. Dit heeft hetzelfde effekt als wanneer er een brug dan wel dijkverbinding zou ko men. Het doorzetten van de plannen van het bureau betekent een dermate vergroting van de capaciteit dat Texel overspoeld gaat worden met auto's De leefbaarheid zal hierdoor opnieuw zwaar aangetast worden. (Verkeers slachtoffers, parkeerproblemen, e.d Wij zijn van mening dat uitbreiding van de vervoerscapaciteit ongewenst is. Wij veroordelen een dergelijke ontwik keling, omdat dit een explosie van het aantal dagjesmensen tot gevolg zal heb ben. De dagrecreant rijdt een rondje en drinkt hoogstens nog een kop koffie of een pilsje. Hier verdient geen Texelaar wat aan! (behalve de TESO). Voorts geloven wij dat de mogelijkhe den voor een reserveringssysteem nog niet voldoende zijn onderzocht Hierin zou de herinvoering van de T-kaart weer een rol kunnen spelen. Wat betreft de wachttijden, zou de toeristenindustrie haar gasten voor een deel op vrijdag en voor een deel op zaterdag kunnen laten komen. (Een soort weekindeling dus, spreiding door de gehele week zou ook tot de mogelijkheden kunnen behoren). Alhoewel, die paar dagen in het jaar dat er gewacht moet worden zijn toch ook niet zo erg? Iemand die voor een week of langer naar Texel komt kan best een paar uurtjes missen! Het college zal dit voorstel niet aan de raad voor kunnen leggen, als zij tevens de leefbaarheid van Texel wil verdedi gen! Laat iedereen die van mening is dat die derde boot er niet moet komen, dinsdagavond 9 maart om 7.30 uur aan wezig zijn, teneinde een massaal protest te laten horen in de raadszaal! Henk Smit en Peter Kooger De dames Vermuë-Timmerman scoor den tijdens de clubavond de hoogste punten: 7206. Moens-Oetelmans deden het opnieuw goed en klommen met 6950 punten naar de eerste plaats in deze pe riode. Het echtpaar Huisman kwam met 5 marsen en 6818 punten ook weer eens goed voor de dag. Stand derde periode: pnt. m. Moens-Oetelmans 13.978 3 Bakker-Vinke 13.559 4 Koomen-Keijzer 13.484 4 Vermuë-Timmerman 13.390 6 Echtpaar Ofrein 13.210 5 Totaalstand: pnt. m Douma-Bakker 128.832 46 Echtpaar Spaans 125.750 41 Wiersma-Eelman 125.537 41 Vermuë-Timmerman 125.204 37 Gebr. Witte 124.809 35 De strijd om het kampioenschap van Texel gaf een heel ander beeld te zien dan een maand geleden. Duin-Jaspers waren met 7310 punten de sterksten. Veeger-Witte en Bakker-Merckx waren met 7228 punten en 7010 punten ook nog vrij hoog. Hierna volgden het echt paar v. d Veen met 6973 punten en Koomen-Dijker met 6918 punten die daarmee de eerste plaats overnamen van Hin-Zoetelief die deze avond ver terug zakten. De stand is nu: Koomen-Dijker Veeken-Witte Eelman-Prins Vermeulen-Ofrein pnt. m. 20.151 2 19.977 7 19.399 5 19.342 6

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5