UrNDi De Koog niet gelukkig met verkeersmaatregelen Dorpscommissie wordt spreekbuis bevolking VERVOLG VAN PAG.1 Raadsvergadering „Privacy gewaarborgd met automatisering bevolkingsadministratie" KRUISWOORDPUZZEL DE KOOG - De Koog heeft nu een „echte" dorpscommissie, die niet al leen is belast met het organiseren van festiviteiten en het stimuleren van het verenigingsleven maar zich ook zal opwerpen als volwaardige gespreks partner voor het gemeentebestuur. Tot dusver heeft de Oranjevereniging in De Koog steeds als een soort dorps commissie gefunctioneerd, maar deze vereniging is als spreekbuis van de Koger bevolking eigenlijk nooit van de grond gekomen. Weliswaar bracht het bestuur de grieven en wensen van De Koog bij de hogere instanties ter sprake maar het was erg moeilijk de gevoelens van De Koog te peilen om dat een echte verenigingsband ont brak. Dat wordt nu anders en woens dagavond is er in hotel 'De Toekomst' een goed begin gemaakt. Zeventig personen hadden gehoor gegeven aan de oproep om present te zijn, wat voor De Koog een ongekend goede opkomst is. Al direkt werden allerlei dorpsproblemen ter sprake gebracht die het bestuur bij de gemeente aan de orde zal stellen. Een goed functionerende dorpscom missie is van grote betekenis voor de plaatselijke democratie, die met een ge meenteraad alléén niet behoorlijk func tioneert. Vooral daarom moest de Oran jevereniging nieuw leven worden inge blazen en een bredere doelstelling krij gen. Door het houden van enkele ver gaderingen per jaar zal worden gepeild wat er aan wensen en verlangens leeft. De naam Oranjevereniging werd ge schrapt. De leden van de Oranjevereni ging zijn automatisch aangeslotenen van de dorpscommissie geworden. Met uitzondering van mevrouw B. Luberti- van Bergen (die zich na het bereiken van de 90-jarige leeftijd liever wilde te rugtrekken) werd het zittende bestuur herkozen en werd de heer Sieb Keijser eraan toegevoegd. Het voorstel om me vrouw Luberti tot erelid te maken werd met applaus begroet Besloten werd de contributie te stel len op ƒ10,per gezinshoofd per jaar en er zal aktie worden gevoerd om het aantal leden flink uit te breiden. Naar aanleiding van vragen over het gemeentelijke fietspadenplan deelde voorzitter M. Mantje mee dat er een fietspad Ruijslaan-Ruigedijk in voor komt, lopend langs de bosrand. Het plan is bestekklaar maar het is twijfelachtig of het geld tijdig beschikbaar komt om nog dit seizoen tot aanleg te kunnen overgaan. Aanleg van het pad betekent dat bij het voetbalveld wat bomen zul len verdwijnen zodat daar een schutting moet komen. Gedurende het winterseizoen is De Kaaps-nol het dorpshuis van De Koog. Als zodanig functioneert het echter nog niet volwaardig onder andere omdat het er te koud is. Ook het ontbreken van een toneel wordt als een ernstig gemis ge voeld. De heer Mantje beloofde een en ander ter sprake te zullen brengen bij het bestuur van de Recreatiestichting en bij beheerder C. Witte Ouwe Sunderklaas De kinderen die in De Koog Ouwe Sunderklaas hebben gevierd, hebben al lemaal een aardigheidje gehad. Uitrei king van verschillende prijzen voor de beste voorstellingen werd achterwege gelaten, onder andere omdat die zeer goedé voorstellingen doorgaans niet het werk van de kinderen zelf zijn maar van de ouders. Het nu ingevoerde systeem van „éénheidsprijzen" had echter lang niet bij iedereen genade gevonden. Deze vorm van nivellering heeft het compe titie-element verdrongen en een der aanwezigen was zelf van mening dat op deze wijze het Ouwe Sunderklaasfeest voor de kinderen om zeep wordt gehol pen. Ook werd de wens naar voren ge bracht dat de deelnemende kinderen niet in De Kaaps-nol maar weer in het dorp zelf zullen spelen. Verkeersprobleem In De Koog is men verre van geluk kig met de thans van kracht zijnde ver keersmaatregelen. Het voor het hele jaar geldende verbod om de Dorpsstraat in te rijden is het grootste deel van het jaar zinloos. Velen trekken er zich dan ook niets van aan, waardoor chaotische toestanden en ongelukken ontstaan. Men was het erover eens dat het huidige sy steem de burgerlijke ongehoorzaamheid in de hand werkt. Gepleit werd voor een gewijzigd systeem waardoor de maatregelen alleen gedurende de zomer en gedurende de korte vakantiepieken buiten deze periode van kracht zullen zijn. Maar er gingen ook enkele stemmen op om de hele Dorpsstraat gedurende het hele jaar geheel af te sluiten. (Thans mag men in de winterperiode de Dorps straat wel inrijden via de Kaapstraat). Ook de parkeerbepalingen verdienen herzien te worden omdat ze niet tot te vredenheid stemmen. Mantje: „Zoals het nu is, is het niet goed. We zullen met de gemeentelijke verkeerscommissie gaan praten en vragen om maatregelen die respect afdwingen". Ook werd gevraagd om aanleg van een fietspad langs de Pontweg tussen 't Mauwerke en de woning van Blok v. d. Velden in het belang van de verkeers veiligheid. De planologische bestemming „ge zondheidscentrum" voor het Maarten huis-terrein aan de Ruijslaan bij De Koog mag breed worden opgevat, zo werd door het college gesteld naar aan leiding van een vraag van de heer L. J. Weijdt. Men wil de bestemming handha ven om nieuwe vestiging van een ge zondheidsbevorderend instituut moge lijk te maken. Weijdt was niet zo opti mistisch. ,,Als men geen reeël plan heeft, moet het worden mogelijk gemaakt dat met het gebouw iets anders gebeurt. Anders staat het straks jarenlang onge bruikt met verkrotting als gevolg". Weijdt kreeg geen medestanders. Men vond het best denkbaar dat het Maar tenhuis weer een op de gezondheid ge richte instelling onderkomen gaat bie den, wat van belang is voor de werk gelegenheid, al vond Jan Witte „leef baarheidsversterkend element" een sympathieker klinkend argument. Het Maartenhuis zal overigens niet per 1 juni worden opgedoekt zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar pas tegen het eind van het jaar. Het stichten van vervangende akkommodatie in „De Vluchtheuvel" bij Bergen-Schoorl vergt de nodige tijd. De burgemeester zei dat de gemeente dan wel voor de taak staat de veiligheidsacpecten te regelen. (Het houten gebouw voldoet niet aan de brandveiligheidseisen). Horntje Het is de bedoeling dat de rioolzuive- ring van 't Horntje vóór het zomersei zoen 1977 in gebruik wordt gesteld, al dus deelde wethouder Jan Zuidewind mee (op een vraag van C. Koorn) ter verduidelijking van de mededeling dat de zuivering in 1977 wordt gemaakt. Cor Ellen deed verbolgen omdat Rijks waterstaat niet onmiddellijk de strand opgang bij De Koog heeft hersteld. Om op het strand te komen moet je nu naar paal 17 gaan, wat Ellen vooral bezwaar lijk vond in het geval van scheepsstran- ding, waarbij de KNZHRM met het wip pertoestel in aktie zou moeten komen. Uit de mededeling dat RWS de opgang voor Pasen in orde zal maken trok hij de conclusie dat Rijkswaterstaat blijk baar liever de belangen dient van de Texels grootste parkeerterrein aan de Nikadel wordt ook tijdens het drukste deel van het seizoen zeer slecht benut. Niet alleen de afstand tot het dorpscen trum speelt een ongunstige rol maar ook het feit dat het terrein nauwelijks ver licht is en dat er geen bewaking is. Au tomobilisten hebben niet het gevoel dat hun wagen daar veilig is, wat overigens in de praktijk ook blijkt De dorpscom missie zal daarom vragen om bewaking en verlichting. Het verzoek om ook het Mienterglop van straatverlichting te voorzien werd geen haalbare kaart ge acht. Het betreft hier duidelijk buiten gebied, waarvan de bewoners de konse- kwenties maar moeten aanvaarden. Er zijn nog diverse andere voorstellen gedaan, betrekking hebbend op verbete ring en beveiliging van met het verkeer samenhangende voorzieningen. Verder werd nogal wat gemopperd over het planologisch beleid ten aanzien van De Koog, in het recente en verdere verle den. Met name de Orchismient (door zijn tweede, meestal leegstaande woningen een soort spookdorp) werd een planolo gische aanfluiting genoemd. Het be stuur heeft wel eens tegen die tweede woningen geprotesteerd maar toen was de gang van zaken al lang niet meer te rug te draaien. Het wordt vooral be treurd dat de weinige mensen die in de Orchismient wel permanent wonen in een sociaal gezien verre van ideale si tuatie verkeren. De gemeenschapszin en dus de leefbaarheid van De Koog (toch al moeilijk als gevolg van seizoensin vloeden e.d.) kordt er ernstig door be dreigd. Het waarborgen van de privacy was het thema dat centraal stond in de dis cussie van de gemeenteraad over de automatisering van de bevolkingsad ministratie. De raad nam genoegen met de uitspraak van de burgemeester dat de nieuwe gemeenschappelijke re geling grotere waarborgen voor het behoud van de privacy biedt dan welk ander systeem dan ook. Het nieuwe systeem houdt in dat bij mechanische verwerking van persoons gegevens gebruik wordt gemaakt vap magneetbanden die gecentraliceerd wor den opgeslagen in een rekencentrum dat door de overheid beheerd wordt. Daar toe heeft de gemeente zich aangesloten bij het gemeenschappelijke centrum voor automatisering Noordholland (CVA). De voorbereidingen in het nieuwe sy steem worden uitgevoerd door twee particuliere bedrijven: Kodak in Odijk dat de microfilmen maakt en Farrington Data Processing Holland b.v. in Haar lem waar de films worden uitgetypt en machinaal worden ingelezen en wegge schreven naaf een magneetband. De pa gina's met uitgetypte (en dus leesbare) gegevens gaan terug naar de desbetref fende gemeenten, waar zij vernietigd worden. Het nieuwe systeem treedt na 1 juli in werking en vervangt het pons kaartensysteem dat de dienstverlening Overheidsadministratie (DOA) in Al phen aan de Rijn hanteert. Met dit be drijf heeft de gemeente een contract tot 1 juli; de minister heeft bepaald dat de DOA niet meer voor de bevolkings administratie gebruikt mag worden; hij is van mening dat dergelijke geheime gegevens niet bij particuliere service bureaus mogen worden ondergebracht. Mevrouw Vlas trok fel van leer tegen het nieuwe systeem, vond dat de privacy van de burger onvoldoende gewaar borgd is maar stemde niet tegen. Blan ken en Weijdt vonden de regeling een verbetering, alleen wilde de Pakt-frac- tievoorzitter wat meer weten over het doen en laten bij de particuliere bedrij ven. mensen die aan het toerisme geld ver dienen dan van mogelijke schipbreuke lingen Als de wipperploeg op het strand van De Koog moet zijn is rijden via paal 17 een veel te grote omweg wat verlies van kostbare minuten betekent. „Dat is kletsen als een kip zonder kop", oordeelde L. J Weijdt die zijn RWS-collega's in bescherming nam door erop te wijzen dat het weinig zin heeft een strandopgang te herstellen direkt nadat deze is weggeslagen. Nog geruime tijd na storm en hoog water heeft ver dere strandverlaging plaats en vooral in de eerste maanden van het jaar is de kans dat zo'n afgang bij de dan nog veelal voorkomende stormen direkt weer wegslaat extra groot. En aangezien zo wel schipbreukelingen als duinafslag bij storm plegen voor te komen, is de kans dat de redders voor een zojuist weggeslagen strandafgang komen te staan niet uitgesloten en het kost dan meer tijd om alsnog naar een andere strandafgang te rijden dan dat zij dit meteen zouden hebben gedaan Over de bereikbaarheid van het strand is al jaren van goed overleg tussen RWS en de KNZHRM. Er wordt altijd voor ge zorgd dat het strand op meerdere plaat sen bereikbaar is en men weet precies waar. Strandvonderij Ellen was het er niet mee eens dat de huidige regeling voor de strandvonderij ongewijzigd blijft Hij wilde terug naar de situatie van jaren geleden toen de aangespoelde goederen openbaar werden verkocht, zodat ieder de kans kreeg wat te verwerven. Ellen verwachte van zo'n openbare verkoping een hogere op brengst en hechtte ook waarde aan het folkloristische karakter van zo'n evene ment. De heren C. Koorn en C. Dros waren het met hem eens, maar de bur gemeester herinnerde eraan dat destijds tot onderhandse verkoping werd over gegaan in het belang van de benadeelde rechthebbenden en daarom behoort het in de eerste plaats te gaan. „Ik geloof dat de folklore vooral bestaat uit het onttrekken van de goederen aan de offi ciële strandvonderij". Schilling vond het prettig dat door de schriftelijke uiteenzetting van de burge meester in ieder geval duidelijk was ge maakt dat na de januaristorm niets on rechtmatigs is gebeurd. Dat de hulp strandvonder een deel van het aange spoelde hout zelf kocht is niet strijdig met de regeling. Horizontaal: 1. soort versiering 7. springen van een band 13. vis 14. het treurige 16. voetbalvereniging 17. sierstruik 19. voor (in samenstelling) 20. bosgod 22. bolgewas 23. rivier in Frankrijk 25. selenium (afk.) 26. projectiel 28. niet scherp 29. ten gunste van (afk.) 31. meisjesnaam 33. geografische aanduiding (afk.) 34. verbeelden 35. voorzetsel 37. inhoudsmaat (afk.) 38. inhoudsmaat 40. soort papegaai 42. hoofddeksel 44. primitief wapen 45. onmiddellijk 48. modern communicatiemiddel 50. voorzetsel 51. flauw 52. plaats in Korea 54. tandarm zoogdier 55. bevel 57. wig 59. zijrivier van de Donau 60. enzovoorts (afk.) 61. titel (afk.) 63. al 65. per meter (afk.) 66. enig 69. van het heilige roomse rijk (Lat. afk.) 70. rivier in Overijssel 72. Frans lidwoord 73. ontvangdraad 76. watering 77. rondreis 78. verbrijzeld graan Verticaal: 1. globe 2. tentoonstellingsgeb. in A'dam 3. fotoboek 4. wandversiering 5. de oudere (afk.) 6. beroep 7. vorm van kieren 8. Frans lidwoord 9. grote bijl 10. jongensnaam 11. plaats in Gelderland 12. gewone 15. meisjesnaam 18. voedsel 21. spil 23. elektr. geladen deeltje 24. gelijkmatig 27. zoogdier 28. hevig 30. afdeling 32 afgodisch 34. roof diertje 36. land in Azië 39. jongensnaam 41. duur der dingen 43. getal 45. redetwist 46. vernis 47. samenstel van buizen 48. deel van het kippenhok 49. in een rechte lijn brengen 53. gewicht 56. groet 58. gebaar 60. larve van de langpootmug 62. zangnoot 64. aanzien 65. per expresse (afk.) 67. windrichting 68. inhoudsmaat 70. hond 71. meer (Duits) 74. windrichting (Engels) 75. nummer (afk.) DONDERDAG 11 MAART De N.H. kerk Den Hoorn houdt een ge meente-avond; 20.00 uur. Texelse merriehouders komen om 20.00 uur bijeen in hotel „De Lindeboom- Texel" om te praten over problemen rond de hengstenhouderij. In de „Raadskelder" wordt postzegel- beurs gehouden; aanvang 20.00 uur. De Onderlinge Rundveeverzekering houdt aanvang 20.00 uur vergadering in „De Zwaan". VRIJDAG 12 MAART Om 19.30 begint in de Hervormde kerk van Den Burg een biduur voor het ge was. De Vereniging Texel tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven die ren houdt in „De Lindeboom-Texel" jaarvergadering; aanvang 15.00 uur. Toneelvereniging „De Vriendenkring" herhaalt het stuk „Kontakt met Koot je", om 20.00 uur in het dorpshuis van Den Hoorn. Om 20.00 uur begint in „De Zwaan" de jaarvergadering gevolgd door een feestavond van de Wielervereniging Texel. ZATERDAG 13 MAART Rederijkerskamer UDI brengt in hotel „De Lindeboom-Texel" het stuk „Blijf zitten waar je zit"; 20.00 uur. Toneelvereniging ,,'t Amateurtje" her haalt om 20.00 uur in het dorpshuis van Oudeschild het stuk „Tropenkol der" (voor bejaarden) Vanaf 20.00 uur in 't Asiel aan de Burg wal: Psychedelische muziek met vloeistofprojectie; ieder is welkom. In de kapel van Zuid-Eierland wordt een feestavond gehouden met opvoe ring van het toneelstuk ,,'t Begon in Monte Carlo", 20.00 uur. ZONDAG 14 MAART Om 9.30 uur begint op het parcours van het Wezenland in Den Burg een trai- ningsrit van de Wielervereniging Texel. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij de ZDH-kantine in Den Hoorn worden gestart voor de openingswandeltocht van Het Gouden Boltje. MAANDAG 15 MAART Om 12.00 uur start de jongerendag van de Nederlands Hervormde en Doops gezinde gemeente. In „De Schakel" houdt de heer Van Rossum een diavertoning over Indo nesië voor oudere leden van de Her vormde gemeente; aanvang 14.30 uur. De afdeling Texel van de Plattelands vrouwen houdt een gezamenlijke broodmaaltijd gevolgd door de jaar vergadering in „Panorama"; aanvang 19 00 uur. In 't Asiel aan de Burgwal spreekt E. Stiekema uit Den Burg over „De so ciale functie van het cafébedrijf", aanvang 20.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. DINSDAG 16 MAART Zendingsarts Rob Moes en zijn vrouw maken in „De Schakel" kennis met de leden van Thesa; 19.15 uur Belang stellenden welkom. In hotel Dijkstra te De Koog houdt de Audioclub Texel een bijeenkomst over techniek. Deze keer „De tuner en de antenne". VASTE DATA Iedere donderdagmiddag, aanvang 15.30 uur, wordt in het dorpshuis 't Skiltje bejaardengymnastiek gegeven. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. Hollewal in Den Burg. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar. Elke woensdag van 14.00 - 15.00 uur is er in de muziekschool legpuzzetheek. Iedere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NVV van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bemhardlaan 112 t( Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20.00 urn tekenclub onder leiding van Lende van 't Noordende in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bemhard laan. Deelname mogelijk voor 17-27- iarigen. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241. Con tactpersoon: Méri Blanken, Tj akker- straat 35, Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20.00 uur. Elke zondagavond wordt in 't Asiel aan de Burgwal spelletjesavond gehouden vanaf 20.00 uur; organisatie: stichting Open Jeugdwerk. Elke donderdagavond wordt vanaf 20.00 uur spelletjesavond gehouden in Cen trum 147 aan de Bemhardlaan onder auspiciën van het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2