Cjroen'wartsj'exehin het harL, Steeds meer ongerustheid over Texels economische toekomst Nieuw rondvaartschip CJ G<§paardeposito nubypaarbonU Geen alternatief voor afgeremd toerisme Fraude bij VVV Texel 1 Verkoop van gebruikte kleding hoge cEen zeef Tehte maakfUmet eeii Wk A CAvl Van onze correspondent TEXEL - De 27-jarige Tex> se wachtmeester der rijkspoii .T. van der K. is wegens frau buiten functie gesteld. Vrachtauto zakte door brug Brandje in keuken tijdig ontdekt Vrijdag „kort geding" in „De Lindeboom" budbwr j i Vader en kind met fiets gevallen Nieuwe exploitant voor torenrestaurant voor 2, 3,4 of 5 jaar vast. Wel vrij voor aankoop van een eigen huis. l wCfy uic/t nadariandj DINSDAG 23 MAART 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9061 COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. Heusdensebaan so, tei [04242)53: Bouwcentrum. Weena 700, Rotter# v 'f* VERWARREND KOPJE Driemaal is scheepsrecht zal menig een hebben gedacht bij het lezen van een bericht in het Algemeen Dagblad, dat van een wel heel alarmerende kop was voorzien. Van een derde fraude is op Texel echter geen sprake want het gaat hier om het tweede geval, waarbij Verbond voor Veilig Verkeer gemaks halve was afgekort tot VW. Niet zo leuk voor vrienden van Texel en VVV- directeur J. W. Dekker (die uit ervaring weet hoe oppervlakkig sommige mensen lezen en oordelen) heeft dan ook om rectificatie gevraagd. EIERLAND Vrijdagochtend zakte de heer W. jr. met zijn vracht auto door de houten brug toen hij de parkeerplaats van het vliegveld wilde verlaten om de Postweg op te rijden. Niemand verwonderde zich over dit on fortuinlijke gebeuren want het bord bij de brug geeft als maximum toelaatbaar gewicht 600 kg aan. De vrachtauto was ongeveer tien keer zwaar en had het terrein dus via de ingang voor het restaurant moeten ver laten. Het was niet eenvoudig om de gloednieuwe wagen weer op de weg te krijgen. De firma Kaczor uit Den Burg zette niet alleen zijn kraanwagen in maar kreeg ook assistentie van een landbouwkraan en enkele vrachtauto's. Schade aan de in de sloot terecht ge komen vrachtauto was daarbij niet te vermijden. Wat de werkgelegenheid betreft wacht Texel geen rooskleurige toekomst. Scho ne industriën staan niet te trappelen om zich op het excentrisch gelegen ei land te vestigen, de hoop dat de mossel- industrie hierheen zou komen is inmid dels in rook vervlogen en sinds de quo- teringsmaatregelcn moet ook de ver wachting dat de visserij een toenemend aantal arbeidsplaatsen zal bieden wor den herzien. Het enige dat nog soulaas kan bieden is de op zichzelf niet zo ar beidsintensieve recreatie maar de re creatieve ontwikkeling wordt nu plan matig flink afgeremd. Woorden als af bouw en stabilisatie klinken steeds va ker, maar vanuit kringen van onderne mers begint daartegen nu protest te klinken. Zij zien het spookbeeld van ge lijkblijvende inkomsten en stijgende kos ten. Donderdagavond kwam dat naar vo ren tijdens de informatie die in hotel ,,De Lindeboom-Texel" werd gegeven over het voorontwerp streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Hoe wel het definitieve streekplan er nog lang niet is, komt uit het voorontwerp toch de teneur van verdere afremming naar voren. Verschillende vragenstellers lieten blijken dit een nogal bittere pil te vinden. Indirekt Wethouder Jook Nauta, sprekend als voorzitter van de inspraakgroep niet- agrarische werkgelegenheid wees erop dat recreatie voor Texel niet alleen een direkte maar vooral ook een indirekte vorm van werkgelegenheid is. Stabilisa tie van de recreatie zal aanmerkelijke werkeloosheid tot gevolg hebben want Gisteravond tegen zeven uur werd brand ontdekt in het huisje van „Joppe" Rijk aan de Burgwal in Den Burg. De buren (familie G. Huisman) zagen dichte rookwolken onder de pannen vandaan komen. Rijk was juist vertrokken naar de markt in Purmerend, maar had ver geten het gascomfoor uit te draaien waarop een pannetje vet stond. Dit raakte in brand en ook de boven het aanrechtje aangebrachte planken. Het heeft weinig gescheeld of ook het houten dakbeschot was doorgebrand en dan zou het huisje spoedig in lichter laaie hebben gestaan. De eerste die de strijd tegen het vuur aanbond was Dries Veldkamp die aan de overzijde van de straat woont en voor Joppe de sleutel bewaart. De brandweer was buitenge woon snel ter plaatse. Men kon onmid dellijk na de melding uitrukken omdat de hele ploeg bijeen was in de kazerne voor EHBO-les. Er werd met poeder ge blust; de schade is niet groot. Zaterdag a.s. in „De Schakel" In „De Schakel" (het gebouw bij de Hervormde kerk van Den Burg) zal zater dag 27 maart een verkoping van gebruikte kleding worden gehouden, georgani seerd door enkele leden van de Hervormde Vrouwenraad. De opbrengst komt ten goede aan „De Schakel". Woensdag, donderdag en vrijdag a.s. zal de te ver kopen kleding in hetzelfde gebouw worden ingezameld, telkens van 10.00 - 12.00 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Op het publiek wordt een beroep gedaan overtol lige maar nog in goede staat verkerende kinderkleding, truien, japonnen e.d. af te staan. Het gaat om schone kleding van goede kwaliteit maar ook is kleding welkom waarvan alleen de stof nog zodanig is dat handige naaisters er iets goeds van kunnen maken. Kleding is tegenwoordig erg duur. Het is daarom jammer dat veel mensen kleding die niet meer past of uit de mode is, weg gooien, Op diverse plaatsen in het men om dergelijke kleding in te zame len en voor zeer weinig geld (enkele guldens) te verkopen zodat het opnieuw wordt gebruikt. Het past bovendien in het streven om wat zuiniger om te sprin gen met de grondstoffen op aarde. Wat na de verkoping overblijft of onge schikt is om te worden verkocht zal be schikbaar worden gesteld voor de aktie „Mensen in nood" in het kader waarvan binnenkort in alle dorpen op Texel weer kleding, schoeisel en brillen wordt inge zameld. de werkgelegenheid in de landbouw loopt nog verder terug, evenals bij de visserij en de dienstensector (Maarten huis). In 1985 moet op een terugloop met 350 arbeidsplaatsen worden gere kend. Om het verlies te compenseren moet het aantal recreatieve slaapplaatsen op Texel met 9.000 toenemen, dus tot het planmatig vastgestelde cijfer van 47.000 waaraan gedeputeerde staten nu lijken te knabbelen. De indirekte werkgele genheid van het toerisme is zeer groot; één arbeidsplaats op 25 slaapplaatsen. Nauta was ongerust en wilde op korte termijn van GS weten of zij akkoord gaan met de groei naar maximaal 47.000 slaapplaatsen in 1985. Ook moet er snel een standpunt komen met betrekking tot de capaciteit van de veerverbinding. Oud-Texelaar G. van Agteren van de Provinciale Planologische Dienst beloof de deze overweging aan het provinciaal bestuur te zullen doorgeven. Hij merkte op dat Texel aantrekkelijk is voor toe risten omdat het zo ongelooflijk mooi is („hetgeen men pas ten volle beseft wanneer men naar elders is vertrok ken"). Die schoonheid moet blijven en onbelemmerd doorgroeien is daarom uit den boze. Nauta herinnerde eraan dat het behoud van Texel als aantrekkelijk eiland niet alleen mogelijk is door af remmen van de recreatieve groei, maar ook door maatregelen die de druk op de kwetsbare natuurgebieden verminderen. Nauta vond dat deze mogelijkheid meer aandacht verdient. (zie vervolg pagina 2) Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabebank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Over terugdringen maximum aantal toeristen Vrijdagavond 26 maart zal in hotel „De Lindeboom-Texel" een zg. kort ge ding worden gehouden met als stelling: „De maximum limiet van 47.000 toeris ten moet worden teruggebracht tot de huidige stand van 42.000". Die stelling houdt dus in dat geen enkele uitbreiding meer mag plaatsvinden, ook de reeds geplande niet. De stelling zal worden verdedigd door de heren Fried Blanken met als „getuigen" de heren M. Mantje, A. Maasdam en \V. Helder. De heer J. Hennink zal jje stelling aanvallen, ter zijde gestaan door mevrouw T. Vlas van der Vlies en de heren Koopman en De Beurs. Voorzitter van het tribunaal is de (door beide partijen als onpartijdig aanvaarde) heer E. Bouwman, directeur van de technische school. De gang van zaken is dezelfde als bij de Kort Geding-uitzendingen tot voor kort op dé zondagavond door de televi sie. Het zou een interessante avond kun nen worden. De organisatoren (van Cen trum 147) hopen dat veel belangstellen den aanwezig zullen zijn om van dit woordenspel (met wel degelijk serieuze achtergrond) te genieten. SÊÊÊHH -J- T"" T J OUDESCHILD Zaterdagmiddag kwam dc heer Jac. Betsema uit Oude- schild op het haventerrein lelijk te val len toen hij voor het eerst zijn nieuwe racefiets gebruikte. Betsema had zijn dochtertje op de voorstang gezet en maakte een smak toen 't kind een voet je tussen de spaken stak. De kleuter liep een verwonding aan het voetje en een grote hoofdbuil op; de vader kreeg ernstige schaafwonden in het gezicht en leed nog meer pijn toen hij trachtte deze blessures met zeewater schoon te maken. Dokter Barnard liet de ziekenauto komen om voor afvoer naar huis te zorgen. OUDESCHILD De gebroeders Al- fons en Kees Boom uit Oudeschild heb ben voor hun rondvaartbedrijf een gro ter schip aangekocht. Het is de voorma lige HD 46 „Leuntje Jacoba" van de fir ma J. Wezelman die onder dezelfde naam maar een ander nummer („88" zonder TX) met passagiers zal varen en vissen op de Waddenzee. De kotter is gebouwd in 1962 bij Laan Kooi in Den Oever, heeft een lengte van 27,5 meter en een breedte van 6,50 meter. Het schip is dus aanmerkelijk groter dan de oude TX 88 die overigens wel eigendom blijft van de gebroeders Boom maar voortaan uitsluitend voor de visserij zonder passagiers. De nieuwe „88" zal ongeveer 100 passagiers kunnen vervoeren. Die opvarenden hoeven niet persé in de openlucht te vertoeven want kombuis en achteronder worden mo menteel omgebouwd tot een gezellig verblijf; in de nabije toekomst zal mo- DE COCKSDORP Het torenrestau rant bij de Eierlandse vuurtoren, eigen dom van de heer Th. van der Laan, heeft per 1 december j.I. een andere pachter gekregen. Het is de besloten vennootschap Horbi Food waarvan de heer F. C. Hopman uit Ongeren enig aandeelhouder is. Hopman heeft als bedrijfsleider de heer Jan Goudsblom aangetrokken; de ze zal in het restaurant de scepter zwaaien. Horbi Food pachtte al sedert twee jaar het strandpaviljoen bij de vuurtoren, ook eigendom van de heer Van der Laan. Het torenrestaurant is recentelijk opgeknapt en zal binnenkort zonder officieel vertoon maar in aan wezigheid van genodigden worden her opend. gelijk ook het vis- en nettenruim tot verblijf worden gemaakt. Demonstraties Op de „Leuntje Jacoba" zullen de pas sagiers op nog betere wijze dan vroeger met de visserij kennis kunnen maken. De pleziervaarten zullen het karakter krijgen van boeiende excursies, waarbij de vele apparatuur die de visserman te genwoordig ten dienste staat, wordt ge demonstreerd. Verder zal allerlei mate riaal, zoals zeekaarten, worden tentoon gesteld om als illustratiemateriaal te dienen voor hetgeen aan boord wordt verteld. Samenwerking De „88", die is voorzien van een 380 pk Bolnes motor, zal van 5 april tot half september voor de rondvaarten worden ingezet. Dirk Schagen van de TX 27 „Nova Cura" neemt dit jaar het naseizoen (waarin voor twee schepen onvoldoende emplooi is) voor zijn reke ning. Beide bedrijven werken op uit stekende wijze samen. Wat scheeps- grootte betreft zijn ze nu ook meer aan elkaar gewaagd want de TX 27 heeft on geveer dezelfde capaciteit. Veilig Zoals bekend zijn de rondvaartschepen onderworpen aan strenge veiligheidsei sen. Om aan de regels te voldoen hoeft aan de „88" niet zoveel veranderd te worden want de boot beschikt al over mooie hoge boorden. Er zal met één bokketuig worden gevist en wel over de achterkant van het (van een portaalmast voorziene) schip. Op de foto de „Leuntje Jacoba" bij het binnenlopen van de ha ven van Oudeschild. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS SPAARSPECIALISTEN SINDS 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1