Tentoonstelling „Dorp in de winter" bood veel inspiratie Nieuwe Komedie met „aangepast" stuk Streekplan i Knecht van twee meesters" te GVT geeft „ouderwetse" uitvoering „Versier je leven" in Gentrum 147 Brandje veroorzaakte veel schrik Onnodige brandmelding SVO-fancy fair bracht ƒ2200,— op VERVOLG VAN RAG. 1 Sport vissersnieuws Klaverjasclub „De Zwaan" De volksdansgroep zorgde voor een levendig effekt op de tentoonstelling ,,Dorp in de winter". Voor het eerst sinds 1973 geeft de Gymnastiekvereniging Texel weer een uitvoering op zaterdag 3 april in de Burgemeester De Koninghal onder lei ding van Gerard Vos. 's Middags om 1.30 uur begint de jeugduitvoering (door leden tot 10 jaar) en om 19.30 uur gaat de grote uitvoering van start. Na afloop is er bal in hotel „De Zwaan" met mu ziek van Humpy Dumpy. „Het wordt een ouderwetse uitvoe ring", vertelde ons leider Gerard Vos, „waaraan door vrijwel alle leden wordt deelgenomen. „Dat algehele meedoen vinden we belangrijker dan het alleen maar laten zien van topprestaties. Maar om de uitvoering spectaculair te maken zorgen we toch wel voor wat showwerk met meerdere verrassingen". Aan de uitvoering wordt muzikaal meegewerkt door het amusementsor kest van het Kon. Texels Fanfare-DEK onder leiding van Jan Wieten. Belangrijkste doel van de uitvoering is de ouders en andere belangstellenden te laten zien wat zoal op de GVT-lessen wordt gedaan. De nu te houden uitvoe ring was eigenlijk al voor het afgelopen najaar gepland, maar door de leiders- wisseling is het er niet van gekomen. De afgelopen drie maanden is hard gewerkt om de uitvoering ingestudeerd te krijgen, een nogal korte tijd maar verwacht wordt dat het enthousiasme een erg positieve rol heeft gespeeld. Het GVT-bestuur hoopt dat van de uitvoering een ledenwervend effekt zal uitgaan. Wie belangstelling heeft voor de vereniging is overigens ook op de lessen welkom voor een vrijblijvend kijkje. Inlichtingen worden graag gege ven door mevrouw E. Heerschap-Ver stegen, Witte Kruislaan 33, Den Burg, telefoon 3173 Donderdag 25 maart start de serie „Versier je leven" in Centrum 147 aan de Bernhardlaan. De bedoeling is om op een leuke manier, al pratende met elkaar iets meer te weten te komen van de dingen om ons heen, waar wij direkt mee te maken hebben. Er zit een logi sche opbouw in de serie. De eerste avond zal gaan over kleding, de laatste over stedebouw. Hieronder in volgorde, met de namen van degenen die de avond begeleiden: 25 maart: Kleding met Anneke Kikkert. 1 april: Kamertje inrichten met Ineke Reitsma. 8 april: Bloemen en planten in huis met mevrouw Rijk. 15 april: Binnenhuisarchitectuur met mevrouw Licht. 22 april: Over tuinen met Piet Bakker. 29 april: Stedebouw met Piet v. d. Hoe ven. Men kan op deze 6 avonden inteke nen, de kosten zijn dan 10,de eerste avond te voldoen. Heeft men echter interesse voor één van de avonden, dan kan dit ook na even een telefoontje, Den Burg 3368 of 3468, gepleegd te hebben i v.m. het ma ximale aantal deelnemers van 15. Men betaalt voor een z.g. losse avond dan ƒ2,50. Alle avonden beginnen om 20 00 uur en duren ±2-2^ uur. Centrum 147 is in principe voor jon geren tussen de 17 en 27 jaar, dit mag echter voor ouderen geen bezwaar zijn de drempel van het centrum te over schrijden. Iedereen is dus welkom. Woensdag 24 maart a.s. zal de Nieuwe Komedie in de Burgemeester De Ko ninghal, tweemaal het stuk „De knecht van twee meesters" brengen. Om 13.30 uur voor de leerlingen uit de lagere klassen van het voortgezet onderwijs; om 20.00 uur voor de leerlingen uit de hogere klassen. Aansluitend op de laat ste voorstelling vindt een nabespreking plaats in de kantine van de LTS. Deze laatste voorstelling is ook voor belang stellenden toegankelijk. Toegangsprijs voor belangstellenden is ƒ5,CJP-ers en pas-65-houders betalen ƒ3,50. De Nieuwe Komedie heeft „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldini aan de aktualiteit aangepast. Paul Bin- nerts heeft voor de tekst zorggedragen en Heieen van Meurs voert de regie. Gaat het bij Goldini uiteindelijk om de liefde (het gaat natuurlijk onder dat ui terlijk om de macht en het geld), de Nieuwe Komedie is buitengewoon di rekt in haar benadering. De „knechten" zijn de werknemers, de „gelieven" zijn belangrijke indus trieën, de „dottore" is de regering (mooie persiflage op Den Uyl) en „Pan- talone" is uiteraard het kapitaal. In een flitsende comedia-dell'arte-stijl worden de gevolgen van fusies en mo nopolies voor de werknemers op de plan ken gezet. De kostuums waarin men zich over het toneel beweegt zijn (evenals de maskers) bijna hetzelfde gebleven als in Goldini's tijd (18e eeuw). De Nieuwe Komedie zegt hiermee te willen bijdra gen aan het bewustwordingsproces van de werknemers. Dit, om de noodzake lijke informatie over te dragen (welke hen veelal onthouden wordt) en om in zicht te krijgen in de machtsverhoudin gen. Na voorstellingen te hebben gegeven in Den Haag speelde men het stuk tot en met 20 maart in de Brakke Grond aan K )e t In ter oe| at ïbi ije. n I ell D. de Amsterdamse Nes. Over het alge meen waren de perscommentaren op deze voorstelling positief. Vooral het aansluiten op de aktualiteit oogstte veel lof. Alleen „Het Binnenhof" vond dat bewerker Paul Binnerts het teveel zocht in simplificaties. Medespelenden zijn: Ursula de Geer, Edgar Danz, Jeroen Rooyakkers, Trudy Derksen, Bart Scheepens. Cecile van der Poel, Valentijn Ouwens, Edo Douma en Bert Edelenbos. OOSTEREND Zondagochtend te gen 10,00 uur ontstond brand in de wo ning van de familie A. Boogaard in Ze venhuizen. Op de kachel was vuur ont staan, mogelijk door plastic speelgoed dat er door de bij de kachel spelende kinderen was opgelegd. Het plastic is blijkbaar gesmolten en in brand ge raakt. Hoewel de geur en roetvorming nau welijks twijfel lieten bestaan, werd bij controle van het speelgoed niets ver mist. Het brandje was niet echt gevaarlijk maar veroorzaakte toch grote schrik Mevrouw G Boogaard-Hin (haar man was naar de kerk) was op dat moment in de keuken bezig en zag bij terugkeer in de kamer de vlammen Ze stuurde de kinderen het huis uit en verliet ook zelf de woning. Dat ging moeizaam omdat ze herstellend is van een beenbreuk en in het gips loopt. De familie kon van de schrik bekomen bij de buren Abma en Nauta. De inmiddels gearriveerde brandweer hoefde niet te spuiten en controleerde voor alle zekerheid zowel kachel als rookkanaal. De schade bleef beperkt tot roetaanslag op plafond en wanden. m 1 telp hop ïste iller br rnd oerl nslc eeg Di ■de ine ti t uzi ITS 1 ;ni( I I Jel K ïlde ïllel tva sak Je a di n v nd and 0o£ n J T DE COCKSDORP De manifestatie „Dorp in de winter" zaterdag en zondag in het Eierlandsche Huis was deze keer verzorgd door de creativiteitscommis- sie. In vele stalletjes werd een goede indruk gegeven van de mogelijkheden die het cursuspakket heeft geboden en opnieuw zal bieden. Dit zal stellig een positief effekt hebben op de deelname in het nieuwe cursusseizoen dat in sep tember van dit jaar van start gaat. Veel mensen maakten van de gelegenheid ge bruik om suggesties tedoen voor nieuwe cursussen. De aktiviteiten van de creativiteits- commissie zijn tot dusver succesvol. Honderden mensen hebben aan een van de opleidingen deelgenomen en hebben zich aldus bekwaamd in macramé, naaien, spinnen, boetseren, edelsmeden, wandkleden maken, tekenen, poppen maken, fotografie etc. De vaak bijzon der aardige resultaten vormden het af gelopen weekend een bonte tentoon stelling. Die expositie had het karakter van een levendige markt want het In disch koken (cursus van mevrouw Soe- wito) werd daadwerkelijk gedemon streerd en menigeen liet zich de Pansit Goreng dan ook goed smaken. Onver moeibaar waren de leden van de volks dansgroep in de zaal bezig. Vooral zondagmiddag was het erg druk. De belangstelling was zeker zo groot als vorig jaar toen „Dorp in de winter" nog in de veel kleinere zaal van Kikkert werd gehouden, waar men toen over de hoofden kon lopen. Zonder subsidie De creativiteitscommissie is aktief onder auspiciën van de Stichting Cul tureel Werk Commissievoorzitster me vrouw Elly Mast-Sperling zei ons er trots op te zijn dat de cursussen zich tot dusver financieel hebben kunnen be druipen, zodat er geen cent subsidie aan tepas is gekomen. Dat is echter alleen mogelijk bij de gratie van het enthou siasme van de docenten. In de naaste toekomst zal het nodig zijn docenten ook van buiten Texel aan te trekken en dan wordt het projekt een stuk kost baarder Aan de docenten worden geen bijzondere diploma-eisen gesteld. Ze moeten de betreffende stof uiteraard wel goed beheersen en didactisch vol doende bekwaamd zijn om een ander wat te leren. Wie suggesties heeft voor nieuwe cursussen of meent zelf een be paalde cursus te kunnen geven kan dat laten weten op het bureau culturele za ken, raadhuis Den Burg. Het streven is er evenals het afgelopen seizoen op ge richt de cursussen over zoveel mogelijk Texelse dorpen te spreiden. Een bewoner van de Beatrixlaan bel de vrijdagmiddag de politie met de me dedeling dat er brand was bij zijn bu ren op nummer 66. Hij leidde dit af uit rook en stank die uit de richting van de keuken kwam. Bij onderzoek bleek dat er meer sprake was van verbranding dan van brand, want het was een kip die bij het bereiden was vergeten en daardoor was veranderd in een niet meer voor consumptie geschikt zwart geval OOSTEREND De zaterdag door de sportvereniging Oosterend in het Ge bouw v. Christelijke Belangen gehouden fancy fair heeft bruto ƒ2.200,opge bracht. Nog enkele prijzen prijzen van de ver loting moeten worden afgehaald: we reldradio op lotnummer 109; pop op nummer 369; bal op nummer 324 en een tas op nummer 326. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer K Bur ger. Verdere uitslagen: het aantal knik kers bedroeg 474 Simon Jan Dogger en Jan Eelman waren er met 475 het dichtst bij. De naam van de pop was Chantal. De prijs ging na loting naar mevrouw A. M. Mosk-Nooij. Het schie ten werd gewonnen door de heer A. de Zwart met 34 punten. Extra kwetsbaar De heer 1 Beemsterboer attendeerde op de extra kwetsbare positie waarin Texel verkeert. Als GS geen enkele ruimte meer geven voor ontwikkeling, betekent dat in de naaste toekomst het gedeeltelijk wegvallen van een bestaans basis want alternatieven zijn er niet. En dat heeft weer zijn gevolgen voor aller lei openbare voorzieningen zoals onder wijs. Beemsterboer wees erop dat het gemeentebestuur zich terdege de onver vangbare waarden van het eiland reali seert en gaf er blijk van te vrezen dat GS zich de gevolgen van nog verdere beperkingen niet realiseren. De heer S. Kooi wist uit eigen waar neming dat veel bedrijven op Texel be staan bij de gratie van het toerisme. Te genover de enorme kostenstijgingen, waar deze bedrijven mee te maken heb ben moet compensatie staan Als die wegvalt zullen faillissementen niet uit blijven. Kooi was bang dat ten aanzien van de problematiek tot dusver veel te Een der stalletjes: spinnen. De wedstrijd van 21 maart bij de Krassekeet werd in verband met de wa terstand verplaatst naar de Kaap. Aan deze wedstrijd deden 13 vissers mee die na twee uur vissen in het totaal 519 cm vis gevangen hadden. Op de le plaats kwam G. van Kranenburg 108 cm, 2. A. Banda 90 cm, 3. F. Bos 84 cm. Na drie wedstrijden is de stand aan de kop van het klassement: 1. A. Banda, 120 cm, 30 Vz pnt.; 2 F Bos, 108 cm, 281& pnt; 3. G. van Kranenburg, 108 cm, 24 pnt 4. S. J. Feenstra, 87 cm, 26Vz pnt. 5. J. Visser, 86 cm, 26^ pnt.; 6. W. Verhagen, 68 cm, 16^ pnt. De selectiewedstrijd Nederlands kam pioenschap kusthengelen van 20 maart j.l. is een succes geworden voor de sportvissersclub Texel, 5 van de 10 Texelaars gaan naar de eindwedstrijd. Zondag 4 april is de 4e wedstrijd op Texel van 8.00 - 10 00 uur v.m. bij het P.H hotel. Zondag 11 april gaat de sportvissers- club wederom naar de Afsluitdijk voor een tweekamp viswedstrijd tegen HSV „De Snoek" uit Hippolytushoef. De kos ten voor deze wedstrijd zijn ƒ6,25. Men moet daar zelf voor aas zorgen. Opgeven tot en met zondag 4 april. Voor vervoer aan de vaste wal zorgt HSV „De Snoek". Op 19 april is een paaswedstrijd. Deel nemers kunnen zich melden bij P. Ver- idealistisch is geredeneerd. De harde feiten liegen er niet om Kooi verwees naar het CIMK-rapport waarin de on misbaarheid van het toerisme voor de bedrijven op Texel duidelijk is aange toond Dit rapport, zo bleek uit de re- aktie van Van Agteren, had bij de sa menstelling van het voorontwerp streekplan geen rol gespeeld, maar be loofd werd dat dit stuk alsnog in de be schouwing zal worden betrokken. De heer Martin Bakker vond het best dat GS de groei op Texel willen stilzet ten, maar dat zou dan ook met de kos tenstijging moeten gebeuren. Dat kan natuurlijk niet en daarom is groei nodig, tenzij men de bedrijven gaat subsidië ren. Geantwoord werd dat GS de groei niet willen stilzetten doch slechts naar groeibeperking streven. Voor onder an dere horloger G. Bakker klonk dat wei nig overtuigend want er wordt in het voorontwerp wel degelijk gesproken over het werken naar een eindtoestand. Waarheen? Nauta: „Stabilisatie leidt tot vertrek van een deel van de beroepsbevolking. Waar moeten die mensen werk vinden?" Terloops merkte Nauta op dat de pro hagen, Wagemakerstraat 3, Den Burg. Voor leden van de sportvissersclub geldt een bijzondere regeling. Inlichtin gen kunnen worden ingewonnen bij het bestuur. Waar het vorige week al naar uitzag werd deze week op de clubavond een feit. Het team Douma-Bakker werd van de eerste plaats verdrongen en wel door het team Vermue-Timmermans dat maar liefst 7704 punten liet noteren. Bakker-Bakelaar werd tweede met 7145 punten en het echtpaar Van Heerwaar den kwam ook weer helemaal bij door een score van 6886 punten. Vrijdag 26 maart a.s. is de laatste ron de voor het kampioenschap van Texel. Dit belooft nog een spannende avond te worden. We vragen iedereen op tijd aanwezig te zijn en wensen alle deel nemers veel succes. Stand derde periode! pnt. m. Vermue-Timmermans 34.474 17 Gebr. Witte 33.286 10 Echtpaar Van Heerwaarden 32.834 11 Koomen-Keijser 32.200 11 Hartog-Caspers 32.165 11 Totaalstand: pnt. m. Vermue-Timmermans 146.288 48 Douma-Bakker 145.336 52 Gebr. Witte 145.320 39 Echtpaar Van Heerwaarden 144.571 52 Echtpaar Spaans 143.709 47 vincie blijkbaar niet de middelen heeft om bij te dragen in de extra kosten die het landschapsbehoud voor Texel vraagt. Zelfs voor het tuinwallenherstel komt de provincie niet over de brug Raadslid Jan Witte zag het streven naar verdergaande beperkingen door de pro vincie bevestigd door het voorontwerp streekplan waarin uitbreiding van het „zwaar" beschermde Hogeberggebied is voorgesteld. Witte bracht ook het kam peren bij de boer ter sprake. Blijkens de provinciale verordening is dat in de hele provincie mogelijk behalve aan de kust en op Texel. Raadslid J. C. Dros constateerde.dat de provincies blijkbaar verschillende richtlijnen hebben want op de andere Waddeneilanden is het kam peren bij de boer wel toegestaan. „Proeve" De heer Van Agteren lichtte het voor ontwerp toe in een betoog dat bijna een uur duurde. Hij deelde onder meer mee dat het thans gaat om „een eerste proe ve van wat het streekplan zou kunnen worden" en dat tot 15 juli gelegenheid bestaat er commentaar op te leveren. In september volgend jaar gaat het plan in procedure en naar verwachting zul len provinciale staten het in 1978 vast stellen. Het plan is opgezet volgens het stabilisatiemodel. Dat toch nog de moge lijkheid tot het bouwen van woningen wordt opengelaten is niet zozeer het ge volg van de nog te verwachten groei van de bevolking maar van de daling van de gemiddelde woningbezetting die zeer aanzienlijk is. Ook de geschilpunten tussen de uitgangspunten van Gedepu teerde Staten en de inspraakgroepen kwamen aan de orde. Zo willen GS Den Burg als hoofddorp beschouwen en al leen aldaar uitbreidingen van betekenis toestaan, terwijl de inspraakgroepen de bouw zoveel mogelijk over alle dorpen willen verdelen om ook deze kernen leefbaar te houden en een zeker voor- zieningenpeil aldaar te garanderen. Namens „Dijk en Duin" uit Hoorn (die begeleidend optreedt bij de in spraak) werd meegedeeld dat nu kan worden overgegaan tot het vergelijken van het voorontwerp streekplan met hetgeen de inspraakgroepen aan wense lijkheden hebben geuit. In het kader van de inspraak is eind mei gelegenheid om met de statencommissie te praten die speciaal hiervoor naar Texel komt. De gemeente Texel staat onder enor me financiële druk als gevolg van het onderhoud aan het uitgebreide wegen net. Volgens het voorontwerp streek plan komt daarin geen verandering, want op de kaart staan slechts twee we gen aangegeven waarvan het onderhoud ten laste komt van de hogere overhe den. De heer Oskam vergeleek Texel met de rest van de noordkop en consta teerde dat het eiland wat tertiaire en secundaire wegen betreft stiefmoeder- 1(? lijk is bedeeld. De Oosterenderweg bijv. u zou zeker tertiair moeten worden, zo- dat het ook financieel mogelijk wordt P er het dringend noodzakelijke rijwielpad naast te leggen. Een vertegenwoordiger van de provinciale waterstaat bracht naar voren dat er binnenkort een nieuw wegenplan komt zodat nog niet alle hoop is vervlogen. Overigens is de status die aan een weg wordt toege kend niet alleen afhankelijk van de in tensiteit waarmee deze gebruikt wordt, maar het Texelse gevoel in deze achter gesteld te worden zal zeker worden doorgegeven. Keuze De heer C. Koorn wees op een inkon- sekwentie: GS willen het agrarische areaal in stand houden maar zijn toch voor bosaanleg bij De Cocksdorp, ten koste van hetzelfde boerenland Van Agteren zei dat GS in dit geval de nood zaak van bosaanleg hebben laten pre valeren. De bijeenkomst in hotel „De Linde- boom-Texel" werd voorgezeten door de heer S. de Waard. Hij besloot de avond met een opmerking waarmee alle par tijen het eens konden zijn: „Laten we proberen het eiland leefbaar te hou-

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2