(jroen kwartsJexels in het Bij voldoende belangstelling Avond-mavo Texel start op 1 september Dépendance Den Helder Nieuwe ambulance voor ziekenvervoer Koger drumband bestaat 10 jaar Klei moet wegspoelen van ?and in de Slufter beletten Burgerlijke stand Interessante avond over klederdraehten Zangdienst in Den Burg Optreden brandweer werd niet op prijs gesteld Vrouwengilde Texel hield voorlaatste avond seizoen '75-76 te mêmmB JrE*er Mm JE MOEDERS TAAL HET OPEN BOEK VRIJDAG 26 MAART 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9062 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Bij voldoende belangstelling zal op 1 september van dit jaar een avond mavo van start gaan. De opleiding is bestemd voor mensen van 16 jaar en ouder die niet in de gelegenheid zijn geweest de gewone dagmavo te vol gen. De avondmavo vergt drie avonden per week waarbij van 19.00 tot 22.00 uur les wordt gegeven. De Mavo-4 opleiding duurt 3 jaar en de Mavo-3 opleiding 2 jaar. De totale kosten per deelnemer bedragen ongeveer ƒ200,- (bestaande uit ƒ60,- lesgeld, ƒ10,- tot ƒ20,- vergoeding voor papier en andere benodigdheden en ƒ120,- aan boeken). Toelatingseis is dat men het volledige basisonderwijs met vrucht heeft doorlopen. De lessen zullen door van Texel afkomstige leerkrachten worden gegeven. Aan het slot van de opleiding doen de leerlingen het normale Mavo-examen (tegelijk met de leerlingen van de gewone dagopleiding) dat bestaat uit een schoolonder zoek en een schriftelijk examen. Het diploma heeft dezelfde waarde en geeft dezelfde rechten als dat van de dagopleiding. De Texelse avondmavo wordt een de pendance van de avondmavo van Den Helder. Momenteel volgen vijftien Texe laars daar de opleiding. De geïsoleerde ligging van Texel doet zich daarbij wel als een bezwaar gelden. De deelnemers moeten ruimschoots vóór het eind van de les vertrekken om de laatste boot te kunnen halen. Mede naar aanleiding daarvan is door de Helderse school het initiatief genomen tot het stichten van een dependance op Texel. Enkele we ken geleden werden zowel het gemeen tebestuur als de leiding van de Rijks scholengemeenschap Texel benaderd en konden snel spijkers met koppen wor den geslagen. Het staat vrijwel vast dat aan leraren die bereid zijn aan de op leiding mee te werken geen gebrek zal zijn en men verwacht ook dat de animo van adspirant-leerlingen groot zal zijn. Een leerlingental van dertig wordt wel als minimum beschouwd om te kunnen beginnen. Om de belangstelling te peilen zullen vrijdagavond 2 april om 20.00 uur en za terdagochtend 3 april om 10.00 uur in formatiebijeenkomsten worden gehou den in het RSG-gebouw aan het Schil derend. Geïnteresseerden kunnen hier alle gewenste inlichtingen krijgen en zich eventueel direkt opgeven. De lesavonden zullen in overleg met de leerlingen worden vastgesteld, maar de maandag, woensdag en donderdag lijken het meest voor de hand liggend. De opleiding omvat 6 vakken waarvan Nederlands en Engels verplicht zijn. Verder kan worden gekozen uit Frans, Duits, aardrijkskunde, geschiedenis, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie en handelswetenschappen. Geen middenstandsdiploma De Mavo-opleiding is te vergelijken met de vroegere ULO-opleiding, maar De drumband „Voorwaarts Mars" in De Koog bestaat binnenkort 10 jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum zal vrijdag 2 april in „De Kaaps-nol" een gezellige feestavond worden gehouden. Bij die gelegenheid zal een verloting worden gehouden Om deze tot een suc ces te maken is het nodig dat de bevol king van De Koog met gulle hand prij zen en prijsjes beschikbaar stelt. Ge hoopt wordt dat ieder wat zal klaarzet ten, want een dezer dagen zullen de prij zen door huis-aan-huis-bezoek worden afgehaald. De feestavond is toegankelijk voor ƒ1,50 per persoon Het programma ver meldt onder meer het optreden van de jubilerende band, een show van dans mariekes en andere bijdragen die door de leden zelf zullen worden verzorgd. „Voorwaarts Mars" telt momenteel ongeveer vijftig leden Jarenlang is het een echte meisjesband geweest, maar sedert kort is ook een aantal jongens aangesloten. het mavo-diploma geldt niet als bewijs voor voldoende handelskennis zoals be doeld in de vestigingswet. Met andere woorden: wie alleen zijn middenstands diploma wil behalen blijft aangewezen op de bestaande avondcursussen. Het avond mavo onderwijs is wel er kend als vervangend onderwijs voor partieel leerplichtigen. Zoals bekend zijn jongeren die na tien jaar onderwijs gaan werken, verplicht twee dagen per week vorming te genieten. Als zij de avondmavo zouden bezoeken hebben zij aan deze plicht voldaan. (Overigens zal voor de partieel leer plichtigen op Texel nog een speciaal (dag)instituut van de grond worden ge bracht. Het merendeel van de Texelse daarvoor in aanmerking komende jon geren onttrekt zich thans aan de vor ming. Een tiental van de ongeveer vijf tig partieel leerplichtigen gaat naar Den Helder. Als op Texel een vormingsgele genheid is gesticht zal ongetwijfeld strenger op nakoming van de vormings plicht worden gelet). Dc belangstelling voor de avondmavo zou wel eens zeer groot kunnen zijn. Er zijn veel mensen die er spijt van hebben dat zij in hun jeugd niet méér hebben geleerd waardoor bepaalde beroeps- of voortgezette opleidingen voor hen niet toegankelijk zijn. Legio is ook het aan tal ouders dat graag hun doorlerende De Rijkswaterstaat heeft onlangs een bekleding van klei laten aanbrengen te gen de duinen van de Slufter. Over een lengte van ongeveer 600 meter is aldus een eind gemaakt aan de afslag die zich bij hoge vloeden, als de Slufter blank staat, voordoet. Al eerder zijn deze duinen „gewa pend" met kunststof waardoor voor het wegspoelen van grote zandmassa's niet meer behoefde te worden gevreesd, maar de laag zand waarmee het kunst stof is afgedekt verdween wel herhaal delijk en overdekte dan de kwetsbare begroeiing over een grote oppervlakte. Het werk is uitgevoerd door de fa. P. Daalder uit Alkmaar. Door menselijk toedoen is ook de uitmonding van de Sluftergeul verlegd. De monding was zo sterk in noordelij ae richting opge schoven dat de duinen aldaar bedreigd werden. van 17 tot en met 23 maart 1976 Geboren: Jasper, zv. Weihelmus A. Braam en Jacoba C. J. Raatgers; Chris tina Maria, dv. Gerbrand T. Zoetelief en Maria W. H Ingelaat; Nikoline, dv. Harmen R. Platte en Klasina Boon; Erna dv. Ruurd Kikkert en Grietje Fledderus; Christianne, dv. Jacob L. Zuijdweg en Gerritje Wijnen: Lydia Bregina, dv Jan Feenstra en Trijntje Bijlsma. Ondertrouwd: Wilhelm P. van Aper- lo en Johanna M. Boekei. Overleden: Willem J. Boersen, oud 70 jaar, wonende te Oosterend; Timotius de Porto, oud 70 jaar, wonende te Den Hoorn; Antje Brouwer, oud 82 jaar, wo nende te Den Burg. kinderen met het huiswerk zou wil len helpen of tenminste zou willen begrijpen met welke leerstof hun kin deren zich bezig houden. Dit is een maatschappelijk aspect van niet geringe betekenis want het in familieverband op gelijke golflengte kunnen praten wordt er zeer door bevorderd. De Texelse avondmavo is niet zelf standig maar in de praktijk zal niemand daar wat van merken. De vorm is geko zen omdat een zelfstandige Texelse op leiding moet worden ingepast in het rijksonderwijsplan en dat kan jaren ver gen. Den Helder beschikt al over de ver eiste bevoegdheden. Ook Havo? Texel wordt de tweede dependance want in Schagen is er al een. Daaraan is ook een avond-havo verbonden, dus de hogere opleiding waar men met ULO- of mavo-diploma wordt toegela ten. Het is te verwachten dat Texel te zijner tijd ook een avond-havo (die wel de wettelijk voor vestiging vereiste han delskennis biedt) zal krijgen. Het lesgeld dat de deelnemers beta len is een fractie van de werkelijke kos ten. Het rijk subsidieert het salaris van de leerkrachten volledig en draagt ook bij in de kosten van akkommodatie en leermiddelen Van belang is tenslotte nog dat de vakanties van de avond mavo samenvallen met de vakanties van het gewone voortgezet onderwijs op Texel. Wie niet in staat is een der informa tiebijeenkomsten te bezoeken kan verde re inlichtingen krijgen (tijdens de schooluren overdag) bij de Rijksscholen gemeenschap, telefoon 2832, Den Burg. Bij het gebouw aan het Schilderend kan men ook een aangiftebiljet afhalen. Voor Plattelandsvrouwen Eierland DE COCKSDORP Voor de leden van de Plattelandsvrouwenafdeling De Cocksdorp-Eierland verzorgde mevrouw G. H. J. van Hees-Cino uit Amstelveen een avond onder het motto „Alles over klederdrachten". Zij nam het gezelschap mee voor een denkbeeldige reis door Nederland en liet ieder kennis maken met de in de diverse streken thuishoren de klederdrachten. Ze had een groot aantal poppen mee genomen die in de betreffende kleder dracht waren gestoken. De „reis" startte in Amsterdam waar de klederdracht van weeshuiskinderen de aandacht kreeg. Veel vaderlandse gezegdes hebben met klederdracht te maken. Klederdrachten zijn soms fleurig, maar even vaak sober en zelfs somber. In sommige streken waren de klederdrachten verre van ge zond; het lichaam werd erdoor mis vormd. Rijkdom, armoede, kerkelijke gezindte, getrouwd of ongetrouwd het was allemaal terug te vinden in de klederdrachten. Mevrouw Van Hees vertelde diverse voorvallen en wetens waardigheden en deed na de pauze za ken door meegebrachte poppen te koop aan te bieden. Leden die willen deelnemen aan het diner met de Zwitserse dames kunnen zich tot 1 april opgeven bij mevrouw I Zuidema-Klinger. Voor het jaarlijkse reisje zijn nog plaatsen vrij De tocht gaat deze keer naar Hoogovens. Men kan zich opgeven bij mevrouw v. Beek- Jannes, Muijweg, Zuid-Eierland. A.s. zondagavond wordt in de Gere formeerde kerk in Den Burg opnieuw een zangdienst gehouden. Dit keer in verband met de lijdenstijd een lijdens- zangdienst. Voorganger zal zijn ds. Dou- wes, terwijl organist K. Brouwer de ge meentezang zal begeleiden. Deze dienst zal via de ziekenomroep „De Lichtboei" worden uitgezonden. Er zijn liederen- bladen aanwezig. Aanvang 19.00 uur. Woensdagavond warende heer D. Witte („Elisabeth-hoeve" aan de Wes- terweg) en zijn zoon bezig wat dekstro van een aardappelkuil te verbranden. Toen Witte even weg was in verband met de komst van de veearts liep het vuur uit de hand. Door de straffe wind (in de richting van de met riet gedekte boerderij) laaiden de vlammen meters hoog op. De zoon belde de brandweer wat door de vader niet op prijs werd gesteld, want toen de spuitgasten arri veerden liet hij weten dat op blussen geen prijs werd gesteld. Hij zou het vuur zelf wel doven. Aangezien het ge vaar voor de omgeving intussen niet meer acuut was, ging men hiermee ak koord. Zonder een druppel waterte heb ben verspoten gingen de vuurbestrijders weer huiswaarts Naar aanleiding van dit geval ver zocht men ons er nog eens op te wijzen dat het stoken van open vuur na zes uur 's avonds alleen met speciale vergun ning is geoorloofd Het Katholieke Vrouwengilde afde ling Texel hield woensdagavond in De Witte Burght een broodmaaltijd waarna de heer Frans Hopman een uitleg gaf over diverse voedingsaangelegenheden. Het uit 92 personen bestaande gehoor kreeg uitgebreid uitleg over de historie van eetgewoonten en andere aspecten van de voeding. Het betoog van de heer Hopman han delde onder meer over het wecken van voedsel in vroeger dagen en het tegen woordige bereiden met behulp van ra dioactieve stralingsmethodes. Het was een gezellige avond waarbij iedereen veel belangstelling toonde en veel heeft opgestoken. Op 7 april zal de volgende en laatste avond van het seizoen gehouden wor den. Om 8 uur 's avonds zal de fa. Lun- ter een modeshow geven in de ontmoe tingshal van de Jozefschool aan de Bea- trixlaan te Den Burg. -,;'T- gen moet zijn om een ritje mee te ma ken. De wagen heeft ongeveer ƒ80.000, gekost. Het ziekenvervoer Texel heeft deze week een nieuwe ambulance in gebruik genomen. Het is een Opel (van het type Admiral) die wel als het kostbare neusje van de zalm op dit gebied kan worden beschouwd. De wagen is ingericht voor het vervoer van twee liggende patiënten en eventueel twee zittenden en is voor zien van allerlei medische hulpappara- tuur. Aan boord is een dubbele zuurstofset, waarvan er een uitneembaar is. Voorts slijmafzuigapparaat, bloeddrukmeter en materiaal voor infuus en bloedtransfu sie. Ook zijn alle medicijnen aanwezig die in de praktijk veelal nodig zijn. Zelfs is er een aansluiting voor een couveuse. Het in- en uitrijden van de brancards geschiedt op soepele en vlotte wijze. Uiterlijk lijkt de wagen veel op de al sinds 1967 in gebruik zijnde ambulance, maar de uitvoering is wat hoger en van boven breder. Dokter en verpleegster hebben daardoor wat meer armslag. De oude wagen, die er inmiddels 130.000 km heeft opzitten verkeert nog in goede staat maar krijgt nu een reservefunctie. Het ziekenvervoer beschikt nu over twee volwaardige wagens. Overbodige luxe is dat helaas niet want de ambu lance maakt per jaar zo'n 200 ritten naar Den Helder of andere plaatsen in het land Deed zich tijdens een rit een nieuw ziektegeval of ongeluk voor, dan moest de oude Peugeot-wagen in aktie komen en dat was behelpen Wat nu met de Peugeot gaat gebeuren is nog niet be paald. De nieuwe ambulance is ook puur autotechnisch gezien voor geen kleintje vervaard. De wagen heeft een top van bijna 200 kilometer per uur, is voorzien van stuurbekrachtiging en heeft een zo soepele vering dat het haast een genoe- NIEUW. Een BOEKENWEEK-ELPEE vol vers vaderlands hiitwerk, „ZING JE MOERS TAAL", met Robert Long, Lucifer, Bots, Alexander Curly, Kayak, Earth Fire, Maggie Macneal, Boude- dewijn de Groot, Focus, Peter Koelewijn Fungus en Doctorandus Pee. De teksten zijn niet mis. Ze werden ge schreven door CEES BUDDINGH, SIMON CARMIGGELT, JUDITH HERBERG, HARRY MULISCH, NICO SCHEEPMAKER, THEUN DE WINTER EN VELE. VELE ANDEREN. Waar haal je zo'n plaat. Bij Kee Teil? Arkade Nee, de plaat (met een fraai tekstalbum) is tijdelijk voor slechts 12,50 verkrijg baar in lees- en schrijfwarenwinkel Binnenburg 3 (tel. 3657)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1