Vogelwachter Kalis 1 april met pensioen Geboren en getogen bij de vogels HARTEKREET UIT DE PRAKTIJK Zon, maan en hoog water Bridgeclub .Groot Slam' j Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 26 maart 1976 De Geul. veertig jaar geleden. Het gebied zag er toen uit zoals de twee Horsmeertjes nu; een broedgebied in opkomst. Een van de meertjes wordt nu voor het publiek afgesloten. De lepelaars zijn er ook weer De zon komt 28 maart op om 6 24 uur en gaat onder om 19.07 uur; 31 maart op om 6.17 uur en onder om 19.12 uur. Maan: 30 maart N.M.; 7 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 26 maart 4 31 en 17.23 Zaterdag 27 maart 5.46 en 18.30 Zondag 28 maart 6.46 en 19.22 Maandag 29 maart 7.32 en 20.05 Dinsdag 30 maart 8.14 en 20.40 Woensdag 31 maart 8.15 en 21.11 Donderdag 1 april 9.24 en 21.39 Vrijdag 2 april 9.53 en 22.06 Zaterdag 3 april 10.22 en 22.33 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. De ontmoeting Groot Slam-Gorredijk eindigde in een overwinning voor de Texelse vereniging. Er werd gespeeld volgens het Mitschell-duplicatie systeem Dit houdt in dat door iedere partij een aantal viertallen wordt gevormd, dat te gen elk viertal van de andere partij een gelijk aantal spellen duplicatie speelt. Ondanks dat Groot Slam met een be trekkelijk zwakke formatie uitkwam wisten zij toch met 25-4 M P. te over winnen. De beste viertallen waren: echtpaar Duin, Bos, v. Sambeek; mevr. De Laat, Kellner, Blonk, Veenema; echtpaar Van Empel, Blom, Van Lenten. Score resp. 20-3, 20-0, 16-4. daag de dag is daar voor de kiekendie ven weinig meer te halen. Door de ont watering, de ruilverkaveling en de an dere manier van boeren is de vogelstand er enorm teruggelopen". NAAR DE STAAT „Vanaf 1955 ben ik bij het Staatsbos beheer. Na een jaar mocht ik als vogel wachter in de Geul werken. Dbar was ik erg blij mee, want als Hoomder ken de ik het gebied van kindsaf aan In mijn jeugd zag de Geul er heel anders uit. Het was een gebied zoals de Hors- polders tegenwoordig. Er is in al die ja ren heel wat veranderd. Ik kan me nog herinneren dat we de lepelaar voor het eerst als broedvogel in het terrein kre gen. Er broeden tegenwoordig meer vo gelsoorten dan vroeger; vorig jaar had den we er meer dan zestig! Ik heb wel het idee dat verschillende vogelsoorten veel minder in aantal voorkomen dan vroeger. Ik ben er van overtuigd dat de Horspolders er over een jaar of twintig, dertig net zo uit zullen zien als de Geul nu. De afgelopen jaren heeft er trouwens al van alles gebroed". Kalis heeft de afgelopen jaren duizen den mensen in z'n reservaat rondgeleid. ,.Het is heel belangrijk dat de mensen zien wat er allemaal in zo'n gebied leeft. Dan begrijpen ze waarom het terrein in het voorjaar en de zomer is afgezet". O WANDELPAD „Ik wil best bekennen dat ik er jaren geleden een zwaar hoofd in had. Er werd toen een wandelpad aangelegd van de camping Loodsmansduin naar het strand. Het pad liep dwars door de meeuwenkolonie en we zeiden tegen el kaar: als dét goed gaat.Maar ik moet eerlijk bekennen dat het erg mee gevallen is. De mensen houden zich over het algemeen goed aan het pad. Sinds de uitkijkpost aan de Mokweg is gemaakt, hebben we in het terrein trouwens nog maar weinig last van inloop. Daar ben ik wel erg blij mee. De broedvogels op Texel zijn vandaag de dag toch voor het grootste deel aangewezen op de terrei nen van Natuurmonumenten en Staats bosbeheer. Dan moeten we toch erg zui nig op die gebieden zijn om tenminste te bewaren wat er nog over is van de vroegere rijkdom". Kalis is een enthousiast postzegelver zamelaar en ook tuinieren doet hij met plezier. Hij zal zich dan ook beslist niet vervelen na z'n pensionering. „Ik zal nog vaak naar de Geul gaan Iedere keer is zo'n gebied weer anders. Verder heb ik meer tijd om de andere gedeelten van het eiland te bekijken. In het zuiden van Texel ben ik natuurlijk overal geweest, maar het noordelijk deel, daar kom ik niet veel. Vroeger reisden de mensen niet veel. Toen ik twaalf was, kwam ik voor het eerst in Den Burg. We gingen naar de kermis". Sinds afgelopen weekend is de Geul weer voor het publiek afgesloten. De eerste lepelaars zijn in het gebied aan gekomen en het broeden van de vogels zal niet lang meer op zich laten wach ten. Kalis zal de laatste dagen van z'n loopbaan in een nog groter gebied dan vroeger voor de nodige rust moeten zor gen. In overleg met Rijkswaterstaat zal nl. ook het westelijke Horspoldertje wor den afgesloten. De laatste jaren is het aantal broedvogels in dit gebied toege nomen. Bovendien wordt ook de plan tengroei steeds belangwekkender. Ter- wille van het publiek zal er een .rond wandeling worden uitgezet, die wordt aangegeven door palen met blauw ge kleurde koppen. Het blijft dus mogelijk een wandeling in het poldert je te ma ken. Bij het Staatsbosbeheer hoopt men dat de vogels meer rust zullen krijgen als de wandelaars op een vaste route blijven. Voor het oostelijke poldertje is afslui ting nog niet nodig. „Als ik met de jonge vogelwachters praat, kunnen ze zich maar moeilijk voorstellen hoe rijk Texel vroeger aan vogels was. Vandaag de dag is er nog veel te zien, maar vergeleken bij vroeger We zijn bij Jaap Kalis, de vogelwachter van de Geul, die op 1 april a.s. met pensioen zal gaan. Kalis heeft z'n hele leven een grote belangstelling voor de natuur gehad. „Als kind speelde ik altijd al in de duinen. In het voorjaar zochten we naar nesten. Je mocht in die tijd overal in de duinen komen Toch was het grootste deel ongerepte natuur; er kwamen niet veel mensen. Je werkte zes dagen in de week en toeristen had je nog niet. IN DE PET Op het boerenland broedden in mijn jeugd nog veel vogels. Overal op Texel liepen in het voorjaar eierenzoekers. Ieder had z'n eigen zoekgebied. Van de boer kreeg hij toestemming en in ruil daarvoor lette de eierenzoeker op de schapen en de lammeren. In de omge ving van Den Hoorn liep in die tijd een man of acht die een paar weken achter elkaar niets anders deden. Als je er slag van had kon je er meer mee verdienen dan met gewoon werk. Vooral als de paasdagen laat vielen bleven de prijzen lang hoog. De eieren die werden gevon den gingen in de pet. Ik heb zelf wel eens 30 kievitseieren onder m'n pet ge had. De eieren werden een tijdlang op gekocht door Boon Ik heb wel mee gemaakt dat hij 's avonds met twee manden vol kievitseiren thuis kwam Dan kun je wel nagaan dat er in die tijd heel wat eieren te vinden waren. NAT VERLEDEN De omstandigheden waren toender- tijd ook heel anders Een groot deel van Texel stond tot het einde van april on der water. Een goede bemaling was er nog niet. Dat maakte het Texelse boe renland ideaal voor de vogels. Behalve kieviten broedden er ook heel wat grut to's, tureluurs en kemphanen. Eigenlijk alle vogelsoorten die nu nog op het land van natuurmonumenten in Waalenburg voorkomen. Ieder ei dat gevonden werd ging mee naar huis. De kievitseieren worden verkocht als ze wat opleverden, de rest werd door de mensen zelf opge geten. We waren met z'n elven thuis en dan stond er regelmatig een schaal met eieren op tafel. Het gebeurde nog wel eens dat er een bebroede tussenzat. Nou, ik was niet zo'n liefhebber van eieren. Sommige mensen aten de eieren zo uit het nest Ik maakte eens mee dat iemand zes eendeëieren uit een nest achter el kaar leegslurpte. GANZENROER In de winter zaten er in die tijd in de Mokbaai veel rotganzen. Die vraten van het zeegras dat er toen nog groeide. Op de ganzen werd regelmatig gejaagd. Dat gebeurde wel eens met de ganzenroer, een soort kanonnetje. Het stond op de dijk en werd gevuld met kruit, hagel en kranten. Dat laden ging niet zo vlot, maar als ze schoten werden er meestal wel een stelletje geraakt. Ook als het donker begon te worden, werd er door de jagers nog wel eens geschoten, hoe wel dat eigenlijk niet mocht. Maar ja, er werd nauwelijks toezicht uitgeoefend op de bepalingen voor de jacht, 's Mor gens vroeg trokken we er dan wel eens op uit om te kijken of er nog ganzen lagen die de jagers de vorige avond niet meer hadden kunnen vinden. Dat jagen ging de hele winterperiode door, ook bij vriezend weer. Ik heb wel meegemaakt dat de jagers onder lakens in de sneeuw op de vogels schoten". ZWAAR WERK Kalis heeft een tijdlang bij de Gebr. Witte op De Ark in Den Hoorn gewerkt. „In de zomer was het zwaar werk. Voor al als er gehooid moest worden. Bij droog weer ging 's avonds de fietslan taarn wel eens op de ladder. Dan wou je wel naar bed als je thuis kwam". Een paar seizoenen lang werkte Kalis als kaasmaker in de zuivelfabriek „De Onderneming" in Den Hoorn. „Na de oorlog heb ik een tijdlang bij de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten gewerkt. In het zuidelijke gedeelte van Texel moest ik er op letten dat er geen eieren geraapt werden na de raap- tijd. Nadat de vogelwet van 1936 van kracht werd mocht er alleen nog naar kievitseieren gezocht worden. Dat was toegestaan tot een bepaalde datum. Dat toezicht houden was wel eens minder prettig omdat je de mensen nu eenmaal in de gaten moest houden. Maar ik moet zeggen dat ik veel medewerking van de boeren kreeg. Ik lette er ook op dat bij het werken op het land de nesten zo min mogelijk werden stukgereden. Daarom zette ik bij de nesten die ik vond een bosje riet of een stokje. De boeren of de loonwerkers konden de eieren dan altijd even opzij leggen". LASTIGE FOTOGRAFEN „In Bollekamer, het duingebied ach ter Den Hoorn, had ik ook toezicht. Dat was toen vrij toegankelijk. Je maakte een praatje met de mensen als ze versto ring veroorzaakten. Er broedden na de oorlog verschillende paren grauwe kie kendieven in het gebied Je had nogal eens last van fotografen die de vogels op het nest wilden fotograferen. Ik heb wel meegemaakt dat alle begroeiing rond het nest van een kiekendief was weggetrokken om een goeie foto te ma ken. Zo'n vogel kwam natuurlijk niet meer op z'n nest terug. Op een gegeven moment waren de kiekendieven plotseling allemaal ver dwenen. De eieren lagen nog in de nes ten, maar de vogels kwamen niet meer terug. Ik ben er nooit achter gekomen wat daarvan de oorzaak is geweest. Vandaag de dag zou er over zoiets veel De scheidende vogelwachter Jaap Kalis wilde graag een extra persoonlijke noot 4 X toevoegen aan het interview dat op deze pagina staat afgedrukt. Want hij heeft iets op zijn hart dat bij de hoogste autoriteiten op natuur- en vogelbeschermings- f gebied blijkbaar geen weerklank vindt. Het is zijn visie op het vraagstuk in hoe- 4 verre de mens mag ingrijpen in het natuurgebeuren 4 X „Ik vind dat de vogels op Texel in de afgelopen vijftig jaar hard achteruit zijn gegaan. Aan sommige oorzaken is niets te doen, zoals de betere ontwatering van het polderland maar de vogels zijn nu op een veel kleiner gebied somengedrongen4 X vele soojJ^n bij elkaar, en daardoor veel kwetsbaarder geworden. Elke vogel heeft 4 zijn natuurlijke vijanden. Dat is maar goed ook want anders zou het evenwicht i verbroken zijn. Wat blijkbaar iedereen vergeet is dat de ment ook bij die vijanden boort en dus regulerend mag optreden tegen meeuwen en kraaien die door hun 4 overmacht en brutaal optreden een ernstige bedreiging vormen voor de andere soorten. Hier niets aan willen doen is niet in het belang van de vogelwereld. Men- 4 sen uit de praktijk die de gevolgen van dit verbroken evenwicht dagelijks zien en 4 X er over klagen, worden door de wetenschappers niet serieus genomen Het wordt hoog tijd dat de theoretisch deskundigen en de mensen uit de praktijk eens met J elkaar gaan praten over maatregelen. Nu moeten jullie niet denken dat bepaalde 4 soorten nu maar met alle middelen door iedereen verdelgd moeten wordenhet moet in overleg en verantwoord gebeuren. Niet met gif ivant dan lijden ook X and ei e soorten eronder) en ook niet door schieten maar door het wegnemen van 4 de eieren of het bespuiten van de nesten. Op deze manier kan de geboorte van 4 ongewenste soorten sterk worden teruggedrongen. Dierenliefhebbers (en daar J J reken ik mezelf ook toe) zien daar tegenop, maar ze komen tot andere gedachten 2 als ze de resten vinden van tureluurs, kieviten, fasanten, wilde eenden en berg- 4 X eenden alsmede de leeggevreten eieren van deze soorten. Als we de natuur zijn X gang laten gaan door werkeloos te blijven toezien, zie ik de toekomst voor de 4 vogels somber in" ophef worden gemaakt. In die dagen vergeten dat ze vroeger ook het boeren- was dat anders. Die vogels waren weg. land als jachtgebied gebruikten. Van- Nou dat was jammer, maar er was toch niets meer aan te doen. De kiekendieven hebben na die tijd nooit meer in Bolle kamer gebroed. Er zijn nu ook veel minder mogelijk heden voor deze vogels. Je moet niet

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5