Cjrom 2rwartsjexels in het harL, Zomerrecreatie werk ook voor Texelaars Miss Noordholland: „Ik houd niet van kapsones O „Kort geding" was genoeglijk woordenspel Bouwdorp" op speelweide Den Burg Groeivoorstanders slecht gemotiveerd flcwilccpéhdiïbediet. QePoboplu mm bank. /paarbank TV Andere Guido Mevrouw Koolhaas opent bibliotheek 11 DINSDAG 30 MAART 1976 89e JAARGANG No. 9063 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW tt Het zomerrecreatiewerk krijgt dit jaar een wat andere opzet. Het zal niet meer uitsluitend zijn gericht op kinderen van seizoengasten maar ook op de Texelse jeugd. Op initiatief van de Stichtingen Open Jeugdwerk en Witte Burcht zal iets worden gedaan voor de vrij grote groep kinderen waarvan de ouders in het seizoen werkzaam zijn. In samenwerking met het Expressiecentrum Den Helder zal gedurende twee weken in Den Burg een zg. „bouwdorp" worden gehou den voor kinderen van 8-11 jaar. Met deskundige begeleiding zal de jeugd hier intens en vrij bezig kunnen zijn en een soort jeugdstad van de grond kun nen brengen. Het Helderse expressie centrum dat in de marinestad al enkele jaren een dergelijk project begeleidt, is bereid ook aan de Texelse opzet mee te werken. Texel zal dan wel voor tien vrijwilli gers moeten zorgen die twee weken de leiding over het bouwdorp zullen voe ren. Net als in Den Helder krijgen zij een salaris van ƒ100,per week maar moeten dan wel een door het Expressie- centrum te geven kadercursus volgen van vijftien uur. De gedachten gaan in het bijzonder uit naar leerlingen van de pedagogische academie of de sociale academie. Het Expressiecentrum wil ge durende 'de twee bouwdorpweken een eigen docent voor algemene leiding en begeleiding op Texel stationeren. Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk ging donderdagavond tijdens een in De Bijenkorf te Oosterend gehouden vergadering akkoord met dit plan. De kosten van de kadercursus, de be geleiding van het bouwdorp door een docent en de mogelijke instructie van andere in het zomerwerk in te schakelen assistenten worden geraamd op ƒ4406, die voor de helft door het CRM-ministe- rie worden gesubsidieerd. De Stichting Cultureel Werk neemt de andere helft van de kosten voor haar rekening als mede de kosten van de aan te trekken vrijwilligers plus sociale lasten, wat be tekent dat het project Texel zo'n ƒ5.000,gaat kosten. Voldoende animo? De grote vraag is of het zal lukken van Texel zelf een tiental vrijwilligers aan te trekken. Men wil het in ieder ge val proberen want het is stellig de moeite waard. Bij het bouwdorp zal het niet alleen om bouwen gaan, maar ook om de be oefening van allerlei aktiviteiten, zowel op het gebied van spel als van creativi- s h teit. In geval van slecht weer zal ook binnenakkommodatie beschikbaar zijn Somber Een definitieve regeling in rijkssubsi- dieverband met het jeugdwerk en zo- berrecreatiewerk laat voorlopig op zich wachten. Het ingediende subsidiever zoek voor de aanstelling van een of twee jeugdleiders zal voor 1976 en waar schijnlijk ook voor 1977 niet worden in gewilligd. Men zal het dus met de voor lopige regeling moeten blijven doen. In het kader van de voorlopige regeling fungeerde Jaap Dirksen vorig jaar als teamleider van 1 mei tot 31 augustus. Dat zal opnieuw gebeuren. Bij cultureel werk is men van mening dat het zomer recreatiewerk vrij behoorlijk heeft ge functioneerd Toch wil men nu ook voor het op de toeristen gerichte zomerwerk naar een andere regeling. „Sportreal" In dit kader is van belang de bereid heid van de stichting Texelse sportraad om te gaan meewerken aan een lande lijk project voor sportieve recreatie „Sportreal", dat ook door CRM wordt gesubsidieerd. Er worden gratis mate riaalpakketten ter waarde van ongeveer ƒ500,beschikbaar gesteld en er zijn mogelijkheden voor plaatselijke projec ten in het kader van de aktie. De sportraad wil op Texel een project van 6 weken opzetten: van 20 juni tot en met 8 augustus. Gedurende die tijd kan worden beschikt over een van het CIOS te Heerenveen afkomstige ploeg van vier man. Hun salaris en andere kosten belopen een bedrag van 3 360,De Sportraad zorgt voor begeleiding en ad ministratie terwijl het CIOS in feite organiseert. De sportaktiviteiten zijn in de eerste plaats bedoeld voor mensen die normaal nooit of bijna nooit aan sport doen. Zowel de binnen- als bui- tensportakkommodaties van Texel zul len ter beschikking van dit project moe ten staan. De totale kosten waarvoor de stichting cultureel werk komt te staan zullen ongeveer ƒ5.000,bedragen Na het seizoen zou het project ook ten dienste van de Texelaars kunnen wor den voortgezet. Zowel het voor Texelaars bedoelde bouwdorp als het in eerste instantie voor de toeristen bedoelde „Sportreal" vormen samen een behoorlijk stuk va kantiewerk Daarnaast zal ruimte moe ten blijven voor andere, incidentele ak tiviteiten (bijv. van bestaande vereni gingen) terwijl goede onderlinge con tacten tussen alle organiserende instan ties als hoogst belangrijk worden be schouwd. Jaap Dirksen zal weer worden inge schakeld als algemeen coördinator van 1 juni tot 15 augustus, nu bijgestaan door zijn vrouw. Voor het aantrekken van assistenten en bijkomende kosten is van het totaal voor het zomerrecreatie werk beschikbare budget nog ƒ2.300, beschikbaar. Dat is vrij krap en daarom zal worden geprobeerd het budget nog wat te verruimen, bijv. door een bijdra ge van de Recreatiestichting. Het centraal bestuur van de stichting cultureel werk ging met deze opzet ak koord De heer J C Roeper vroeg zich wel af in hoeverre het recreatiewerk in een behoefte voorziet De aantallen deel nemers in het afgelopen seizoen vond hij niet indrukwekkend en hij meende ook dat een project als het bouwdorp van meer belang is voor de jeugd in de stad die in de vakantie uitsluitend op de straat is aangewezen dan voor de Texel se jeugd die op het eigen eiland alle kan ten op kan. In ons artikel over de rechtzaak „Haagse" Joop was sprake van een ze kere Guido die bij de beschreven vernie ling betrokken was geweest. De heer Guido Laffree, exploitant van café „On der de Pomp" te De Koog, vertelde ons dat veel mensen denken dat hij de be trokken persoon was. Hij vindt dat erg vervelend en zou graag zien dat we als nog zouden vermelden dat Guido Laf free met de kwestie niets heeft te ma ken. Wat dan bij deze is geschied. Mevrouw A. C. Koolhaas-Gijzelaar uit Den Burg zal zaterdag 22 mei de open bare bibliotheek aan de Drijverstraat- Bernhardlaan officieel in gebruik stel len. Mevrouw Koolhaas treedt binnen kort af als bestuurslid van de Stichting Openbare Bibliotheek. Zij en wijlen haar man de heer R. Koolhaas zijn destijds nauw betrokken geweest bij de totstand koming van de biliotheek. Jarenlang heeft de familie Koolhaas de Nutsbiblio- theek (die in de openbare bibliotheek is opgegaan) behartigd. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS DE COCKSDORP - Noordhollands mooiste meisje woont in De Cocksdorp op Texel. Het is de 16-jarige Antoinette (Netje) van Rossum die bij de donder dagavond in de Pino nachtclub in Alk maar uit 12 deelneemsters werd geko zen. Het was voor haar en haar ou ders een volslagen verrassing. Netje: „Ik ben van nature erg onzeker. Ik hóópte natuurlijk wel, maar dat ik nummer één zou worden was een don derslag. Ik kan het nog niet begrij pen". Bij het bekend worden van de uitslag huilde Antoinette tranen met tuiten van pure emotie. Ook haar ouders hebben het heugelijke gebeuren nog niet hele maal verwerkt. De heer A. van Rossum: „Het is nog niet helemaal tot me door gedrongen. De wereld staat nu voor Netje open Ze kan zoveel verdienen als ze wil want er is veel vraag raar goede wQJi nedarlond - Het „kort geding" dat vrijdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" werd gehouden is een van de aardigste eve nementen geworden die het Centrum 147 (het vormingscentrum voor jonge volwassenen) ooit heeft georgani seerd. Er was een behoorlijke belang stelling en bij het verdedigen en be strijden van de stelling („Het maximaal aantal toe te laten toeristen moet worden teruggebracht tot de huidige stand van 42.000") kwam voor menig een nieuw feitenmateriaal ter tafel. De pleidooien veroorzaakten overigens hoegenaamd geen verandering in de mening van het publiek, zo bleek uit de stemmingen die vóór en na de be handeling werden gehouden. De belangstellenden vormden een ge- meleerd publiek. Toch had het kort ge ding als blijk van publieke opinie nau welijks waarde omdat de stelling op een heel wat betere wijze werd verdedigd dan aangevallen. Blijkbaar had Centrum 147 vergeefse moeite gedaan om goed van de tongriem gesneden groeivoor standers te vinden want de mening om verder te gaan dan het thans aanwezige aantal toeristen werd bepleit door de heren Jan Hennink die niet erg overtui gend was (mogelijk omdat hij in werke lijkheid helemaal niet voor groei is) en de getuigen die hij had meegebracht (de heren H. Koopman, J. de Beurs en me vrouw Vlas-van der Vlies) vormden een minder strijdlustig front dan de andere partij. Merkwaardig was dat een van de be langrijkste argumenten om door te groeien naar 47.000 toeristen niet werd genoemd, nl. dat het volkomen stopzet ten van de groei op dit moment bete kent dat een reeds geaccepteerd plan als dat van De Krim niet kan worden uit gevoerd. Het ter tafel brengen van de vraag of dat wel fatsoenlijk is en wie de schade moet betalen had de discussie wat completer gemaakt. Bij de stemming (buiten aanwezigheid van de „hoofdrolspelers" Blanken en Hennink) bleek dat 25 aanwezigen de stelling onderschreven, 19 personen wa ren tegen en 10 hadden geen mening. Na afloop van de zaak bleek de onzekerheid te zijn toegenomen want toen gaven 12 personen op geen mening te hebben, 24 waren voor de stelling en 18 tegen. „We kunnen niet ongestraft doorgaan totdat de laatste middenstander vindt dat de groei ongewenst is", aldus Fried Blanken in zijn betoog voor onmiddel lijke stopzetting. Hij wees op het be perkte karakter van grondgebied en draagkracht van Texel en noemde Sylt en Valkenburg als droevige voorbeelden van wat gebeurt als de groei niet wordt gestopt. Als het recreatiebasisplan wordt uitgevoerd (groei tot 47.000 slaapplaat sen in 1985) betekent dat een toename met 3 000 auto's, terwijl de wegen nu al op de grens van overbelasting zitten. De praktijk zal bovendien leren dat het bij de officieel geplande toename niet zal blijven. In het verleden is herhaaldelijk gebleken dat de toeloop groter is dan men verwacht Voor het nemen van ri- goreuze besluiten moet men in deze niet bang zijn. Thans is duidelijk dat het huidige aantal toeristen meer dan ge noeg is. „We moeten stoppen nu het nog kan". Geen soulaas Blanken herinnerde eraan dat het ge tal van 47.000 bedden in het verleden (zie vervolg pagina 2) mannequins en fotomodellen. Nu ze Miss Noordholland is geworden geeft dat na tuurlijk een geweldige reklame De aan biedingen stromen dan ook binnen. Trouwens een maand geleden werd ze al gevraagd voor 90,per dag schoon Finale Antoinette won door haar uitverkie zing een fraaie bontjas, een fotorepor tage en een voortgezette mannequinsop leiding. In mei zal ze deelnemen aan de finale voor de Miss Holland-verkiezing, die wordt gehouden in hotel Bouwes te Zandvoort. Verder zit er een reisje naar Tokio in, waar ze deelneemt aan de Miss Young International-verkiezingen en ook vermeldt de agenda van de kers verse Miss het aanzitten aan di verse etentjes (waarvan er een is aangeboden door hotel Marinus) en het openen van een winkelcentrum. Geen kapsones Netje is erg gelukkig onder het suc ces, maar toch heeft ze een probleem. „Ik ben bang dat de Texelaars nu den ken dat ik me wat verbeeld en dat ik niet meer met iedereen wil praten. Nou dat is echt niet waar hoor. Ik wil hele maal geen kapsones hebben". Antoinette haalde vorige maand de (plaatselijke) pers met het bericht dat zij bij het modellenbureau Jean Paul uit Amsterdam was geslaagd voor het di ploma mannequin-fotomodel. Al eerder haalde ze bij de mannequin-school „Ele gance" in Amsterdam het „certificaat" met goede cijfers voor show, techniek, houding, beweging, make up en repre sentatie. Manager Henk Hendrikse van „Jean Paul" spoorde haar aan deel te ne men aan de verkiezingen in Alkmaar, een voorronde voor de Miss Noordhol- land-verkiezingen Van school af? Het resultaat is voor het bureau uiter aard ook mooi meegenomen Het zit erin dat Antoinette het behoorlijk druk zal krijgen. Dat ze de huishoudschool nog moet afmaken komt dan ook erg onge legen. Ze wil er dan ook graag af en onderneemt pogingen om ontheffing te krijgen van de leerplicht. Antoinette moest donderdagavond voor een ademloos toekijkend publiek (waaronder zich haar ouders bevonden) twee keer voor de kritisch toekijkende jury paraderen, één keer in het lang en één keer in badpak Het succes heeft ze mede te danken aan mevrouw Suze Reij van Kosmetiek die de natuur behulp zaam was en aan Kocky van de kapsa lon die zorgde voor een kapsel dat hele maal paste in de totaalindruk van het jeugdige modelletje. Beiden kregen dan ook een bos rozen als blijk van dank.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1