Commissie R.O. vóór doorbraak Kort geding Artikel 19 heet hangijzer G. Bakker in sleutelpositie NOG GEEN STANDPUNT RADI0PEIL- 0NTVANGER HET OPEN BOEK Scheidsrechterscursus volleybal Inspraakprocedure streekplan VERVOLG VAN PAG.1 Ook na de donderdagavond gehouden openbare vergadering van de Commissie Ruimtelijke Ordening heerste er nog een aanmerkelijk gevoel van onbehagen omtrent de aangesneden onderwerpen. Men hield een hoorzit ting en debatteerde o.a. over het al of niet toepassen van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Dit in verband met het plan tot een ver- keersdoorbraak Groeneplaats-Warmoesstraat en de bouw van een radio- peil (ontvang) station nabij het vliegveld Eierland. Zoals bekend was hiertegen een groot aantal schriftelijke bezwaren inge diend die hierbij mondeling toegelicht konden worden. Burgemeester W. H. Sprenger ver klaarde in een inleidend betoog het hoe en waarom van de verkeersdoorbraak. Hij stelde, namens B. enW, dat een ver anderde rijrichting in het centrum van Den Burg zeer noodzakelijk is. Men wil tot een verkeersvrij (lees autovrij) Den Burg komen De doorbraak is noodza kelijk omdat het verkeer uit de Park straat voorlopig niet geweerd kan wor den. Postkantoor en Gemeentehuis moe ten goed bereikbaar blijven. Mr. Sprenger doelde voorts op de hier toe noodzakelijke aanleg van parkeer terreinen (Vogelenzang) en een verbete ring van de Parkstraat. In dit plan past de doorbraak tussen de winkels van Bakker en Moerbeek. Toelichting Wethouder J. Nauta gaf een nadere toelichting met tekeningen van het plan. Afhankelijk van het autoaanbod kan uit een viertal fasen gekozen worden. Omdat in een van deze fasen ook de Parkstraat als verkeersvrij staat aan gegeven ontlokte dit de heer G W. Ber ger (Werkgroep Verkeer en Vervoer) de opmerking dat de doorbraak dus in het geheel niet nodig is. Nauta: „Het duurzaam maken van fase 4 is op dit moment te ingrijpend. We houden liever enige speling door een plan waaruit desgewenst (ad hoe) een keuze kan worden gemaakt". De heer W. S. Keijser, die sprak na mens de bewoners van Weststraat, Gra venstraat en Warmoesstraat stipte nog eens extra aan dat in alle nieuwe plan nen de Warmoesstraat altijd overbelast zal blijven. Spijkers met koppen Burgemeester Sprenger reageerde hierop met de opmerking dat alle plan nen om te komen tot een verkersvrij centrum tot gevolg hebben dat bepaalde straten meer verkeer te verwerken krij gen Het zou een eeuwigdurend ver schuiven van de moeilijkheden zijn ,,Er dienen nu eens spijkers met koppen ge slagen te worden". Ook de heer G. C. Cadée (Werkgroep Landschapszorg Texel) en de heren J Feenstra en F. Visser (die een alterna tief plan indienden) vroegen de com missie nogmaals begrip voor hun be zwaren. De dupe Vooral de heer G. Bakker van de (aan de doorbraak gelegen) juwelierszaak toonde zich erg teleurgesteld over de plannen van B. en W. Hij verklaarde de dringende noodzaak niet in te zien Voorts onderstreepte hij dat zijn be drijf, dat nu reeds 35 jaar (sinds 1940) moeilijkheden heeft gehad i.v m. ver gunningen e.d., nu opnieuw de dupe kan worden Uitbreiding van het be drijf wordt met een verkeersstroom langs de deur helemaal onmogelijk. Bo vendien, aldus Bakker, zal er lawaai overlast komen want deze nieuwe door braak zal een verkeersaantrekkende werking hebben. Bij dit laatste deelde hij de mening van de heren Cadée, Berger en Mast die verwachtten dat het publiek rondjes zal gaan rijden. Felle tegenstand In de commissievergadering die aan sluitend aan deze hoorzitting werd ge houden toonden twee leden zich tegen het in werking stellen van een artikel 19 procedure: de heren W. Helder en F Blanken. Blanken: „Men dient in deze IE MOEDERS TAAL NIEUW. Een BOEKENWEEK-ELPEE vol vers vaderlands hitwerk. „ZING JE MOERS TAAL" met Robert Long, Lucifer, Bots, Alexander Curly, Kayak, Earth Fire, Maggie Macneal, Boude- devvijn de Groot, Focus, Peter Koelewijn Fungus en Doctorandus Pee. De teksten zijn niet mis. Ze werden ge schreven door CEES BUDDINGH, SIMON CARMIGGELT, JUDITH HERZBERG, IIARRY MULISCH, NICO SCHEEPMAKER, THEUN DE WINTER EN VELE, VELE ANDEREN. Waar haal je zo'n plaat Bij Kee Teil? Arkade? Nee, de plaat (met een fraai tekstalbum) is tijdelijk voor slechts 12,50 verkrijg baar in lees- en schrijfwarenwinkel Binnenburg 3 (tel. 3657) kwestie eerst de Gemeenteraad te raad plegen. Verder moet een begrotingswij- zignig hiervan (de inwerkingstelling van artikel 19 en de doorbraak) niet het ge volg zijn. Daar is iedereen tegen". Standpunt niet gewijzigd Burgemeester Sprenger verklaarde dat het standpunt yan B. en W. niet ge wijzigd was door de hoorzitting. De heer J. R. van Dijk van de afdeling Ruimtelijke Ordening en Planning zei in aanvulling hierop dat de ingekomen be zwaren in de meeste gevallen gericht zijn op bijkomstige punten. Zij doe len niet direkt op het ja of nee van een doorbraak. Het is eigenlijk alleen de heer G. Bakker die juist daartegen di rekt bezwaar heeft gemaakt. Notariële overeenkomst Dit laatste was voor de heer J. Stolk reden zich niet uit te spreken over in werkingstelling van de artikel 19 pro cedure. Hij vroeg zich af of de nota riële overeenkomst met Bakker onge daan kan worden gemaakt i.v.m de winkelgalerij. Uit hoofde daarvan wilde hij eerst nader advies over de mogelijk heden van de heer Bakker. Op de vraag van Stolk of de heer Bakker in zijn eentje de hele zaak kan ophouden moest de burgemeester beves tigend antwoorden. De overige leden van de Commissie waren van mening dat er geen bezwaar was tegen het in werking stellen van ar tikel 19. Hiermee werd het advies van de Commissie Ruimtelijke Ordening aan het college van B. en W. positief. ARTIKEL 19 WET OP RUIMTELIJKE ORDENING Voor het gebied (waarvoor een voorbereidingsbeslult geldt of een ontwerp voor een herziening van een bestemmingsplan ter Inzage is gelegd) kunnen B. en W. vrijstelling verlenen van voorschriften van het geldende bestemmingsplan mits vooraf van GS de verklaring is ont vangen dat zij tegen het verlenen van de vrijstelling geen bezwaar hebben. Alvorens de verklaring te geven horen GS de inspecteur van Ruimte lijke Ordening. Verder is artikel 15 lid 3 van toepassing, luidende: ,,Aan een vrijstelling als bedoeld mogen slechts voorwaarden worden verbonden ter bescherming van be langen ten behoeve waarvan de be palingen waarvan vrijstelling is ver leend in het plan zijn opgenomen" met TNO over een eventueel combine ren van antennemasten op het eiland antwoordde burgemeester Sprenger dat dit contact er was geweest. Men had evenwel meegedeeld dat van een com binatie geen sprake kon zijn in verband met het speciale type station. Het is technisch niet verantwoord, de werking zou in dat geval nihil zijn. In de hierop aansluitende commissie vergadering vroeg de heer Helder zich af of het niet beter was geweest als de Rijks Luchtvaartdienst en de Rijksge bouwen Dienst eerst contact hadden op genomen met de agrariërs in het be trokken gebied. Ook vond de heer Stolk de gang van zaken onbevredigend Hij stelde dat als het station er komt en er blijken achter af moeilijkheden, de gemeente weinig meer in te brengen heeft. De heer Blanken vroeg of het moge lijk is dat, als er geen art 19 procedure hieromtrent komt, er toch een achter deurtje is waardoor het project doorge drukt kan worden. In antwoord hierop verwees de burge meester naar het plan Buitengebied waarbij dit aan de orde zal komen Regeling afwachten Ondanks de stelling van de heren van de Rijks Luchtvaartdienst dat 't erg ur gent is dat het station er komt (liefst voor 1 mei) vond de commissie het niet gewenst nu een oordeel uit te spreken. Op voorstel van de heer J. Stolk ging men dan ook niet akkoord met de plaat sing nu, maar besloot men eerst te wach ten tot er een regeling op papier staat waarbij de belanghebbende agrariërs het meest gebaat zijn. Ter verhoging van het volleybalpeil op Texel organiseert de vereniging Mi- tra een scheidsrechterscursus. De cur sus staat onder toezicht van de NoVoBo en wordt gegeven door de heer A. J. Nolten, voorzitter van district 12 van de NeVoBo. Het ligt in de bedoeling om ge durende drie weken 6 lessen te geven volgens het schema- vrijdagavond en za terdagochtend. Iedereen kan meedoen aan deze cursus, dus ook geen leden van de NeVoBo. Vooral voor de teams die spelen in de eilandelijke competitie is deze cursus bijzonder belangrijk De ge slaagden worden gratis lid van de Ne VoBo, hetgeen diverse voordelen ople vert. Kosten zijn ƒ10— per deelnemer, voor de gehele cursus. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Taveerne „De 12 Balcken" in de Weverstraat te Den Burg. In De Koog kan men zich aanmel den bij W. Mets. De laatste gelegenheid tot opgeven is bij aanvang van de cursus; vrijdagavond 2 apnl om 21.15 uur in hotel 'Olympic'. Een ieder, die wenst deel te nemen aan de inspraakprocedure omtrent het Streekplan, wordt verzocht zich woens dag 31 maart te melden in hotel „De Lindeboom-Texel". De aanvang is om 20.00 uur. WOENSDAG 31 MAART De buurtvereniging van Midden-Eier- land houdt in de Strijbosschool ver gadering, 20.00 uur. DONDERDAG 1 APRIL Om 14.00 uur begint in „Lands End" te Den Helder een nationale biertapwed strijd met deelnemers van Den Helder en Texel. De raadscommissie voor financiën heeft in het gemeentehuis een openbare vergadering; 20.00 uur De hoorzitting betreffende de voorge nomen bouw van een radiopeilontvang- station voor vliegtuigen in polder Eier land ondervond minder belangstelling dat de hieraan voorafgaande hearing. Zoals bekend zijn tegen het plaatsen van dit station door de Rijks Lucht vaartdienst een twaalftal bezwaren bij het gemeentebestuur ingediend. De be langrijkste reden hievan is dat een be geleidende brief van Ir Appel (RLD) aan de agrariërs een verbod inhoudt op het aanbrengen van blijvende obstakels. tot een afstand van 600 meter geen enkel obstakel; tot 900 meter zijn obsta kels hoger dan 5 meter ongewenst, tot 1200 meter ligt de grens bij 10 meter en tot 1500 meter bij 15 meter....". De heer Benne van de RLD zwakte dit enigszins af Te extreem „Het is te extreem gesteld", verklaar de hij. „Zo stringent zijn we niet. De RLD is er niet tegen dat er bijvoorbeeld tractoren of andere landbouwvoertuigen binnen geringe afstand passeren. Waar het om gaat is bijvoorbeeld permanent prikkeldraad of gaas in de onmiddellij- ka nabijheid. Dit werkt storend op de ontvangst waardoor de positiebepaling van de betreffende vliegtuigen bur gerluchtvaart in het geding komt. Men dient voor dit station over een zo veel mogelijke vlakke omgeving te be schikken. De huidige gebouwen binnen de mogelijk storende cirkel zijn inge calculeerd bij het zoeken naar de meest geschikte plaats". „Waar we veel bezwaar tegen heb ben',' aldus de heer Benne, „is bijvoor beeld het plaatsen van hooioppers op geringe afstand of melkmachines die er voor langere tijd een standplaats krij gen". Zo vlak mogelijk Op vragen om het station een andere plaats te geven (bijv. de duinen, de Sluf ter of de Noordzee) werd negatief ge reageerd. Het is absoluut noodzakelijk dat de omgeving van het station zo vlak mogelijk is. Ook de suggestie om de mast op de vuurtoren te plaatsen moest hij negatief benaderen. De heer Benne wees erop dat in de praktijk is gebleken dat de an tenne niet hoger mag zijn dan 5Vz meter om een optimaal effect te verkrijgen. De Vliehors komt ook niet in aanmer king voor plaatsing. In de eerste plaats omdat daar schietoefeningen worden ge houden door Defensie en ten tweede omdat bij het uitvallen van het ont vangstation reparatie zo snel mogelijk en zo economisch verantwoord moet kunnen gebeuren. Combinatie onmogelijk Op een vraag van de heer J. Stolk of er door B. en W. contact was geweest steeds is genoemd als een absoluut ma ximum waarnaar bepaald niet moest worden gestreefd. Thans wordt het voorgesteld alsof die 47.000 noodzake lijk is, o.a. voor de werkgelegenheid. Blanken bestreed met klepi de opvat ting dat groei van het aantal recreanten soulaas biedt voor de (seizoen)werkeloos- heid op Texel. De heer Hennink wees op de moge lijkheden om de gevolgen van het toe risme te beperken. De auto's die de toe risten meebrengen moeten worden ge weerd door hogere veertarieven. Met het geld dat TESO dan extra vangt kan het openbaar vervoer worden gestimuleerd. De toeristische druk kan verder nog ver minderd worden door het konsekwent toepassen van de cencentratiegedachte en door verkeersmaatregelen. Hennink zei dat zeker in de huidige economische situatie enige groei van de bedrijvigheid op Texel nodig is, niet alleen in het be lang van de bouw- en aanverwante nij verheid maar ook voor de collectieve voorzieningen die bij vermindering van de werkgelegenheid straks wellicht geen bestaansbasis meer hebben. Verder is het een goede zaak dat een behoorlijk aantal mensen op Texel gelegenheid krijgt „het zuurverdiende vakantiegeld" uit te geven. Nu al kentering Hennink vond het praten over afrem mende maatregelen bovendien niet op zijn plaats omdat het al heel mooi zou zijn als het huidige aantal recreanten wordt gehandhaafd. In tegenstelling tot een lange reeks van jaren lijkt thans een kentering te zijn gekomen. Hennink zei van mening te zijn dat de bedreiging van de natuur vooral van de natuurmin- v naars zelf komt. De gewone mensen voe len zich prettig buiten de natuurgebie den, in de recreatiegebieden. Als getuige voor Blanken trad vervol gens op Wim Helder. Hij is lid van de Werkgroep Landschapszorg, een omstre den groepering die niettemin laat mer ken veel hart te hebben voor Texel, over nuttig feitenmateriaal te beschikken en daarmee „aktie op niveau" te voeren. De gemeente Texel meent dat het huidi ge aantal toeristen minder dan 40.000 is; de werkgroep daarentegen heeft becij ferd dat de „stand" in de buurt van de 42.000 ligt. Desgevraagd zei Helder dat de groep heeft gewerkt met de VW- lijsten, de huisnummeringslijsten, eigen informatie en waarneming. Bij de VVV staat vaak een lager aantal bedden geno teerd dan waarover de betreffende ver huurder werkelijk beschikt. Uiteindelijk concludeerde de Werkgroep dat een ra ming van 42 000 toeristen nog aan de lage kant is. Helder zei de toenemende verkeersdichtheid te beschouwen als een der bedreigingen voor de hoge kwaliteit van het oude land en de polders van Texel. De ongerustheid betreft niet al leen de kwetsbare natuurgebieden. Bij de boer Getuige mevrouw T. Vlas-van der Vlies (juist tevreden terug van vakantie in Oostenrijk waar naast het mooie landschap vooral de aard van de gast vrije bevolking indruk op haar had ge maakt) verklaarde tijdens het verhoor naast het kamperen in grote concentra ties ook het kamperen bij de boer mo gelijk te willen maken. Voor de boer is dat ook goed; die pikt op die manier een graantje van het toerisme mee. Mevrouw Vlas ging er ook vanuit dat de recreatie werkgelegenheidsbevorderend is: op ie dere 25 toeristen is een arbeidsplaats en dat mag men zich in deze tijd van toe nemende werkeloosheid best eens reali- Blanken hechtte weinig waarde aan het werkeloosheidsargument Het (van Nauta afkomstige) getal van 1 25 be streed hij. De stap van 42.000 naar 47.000 is 12°/o. Dat verschil kan het bestaande arbeidspotentieel wel aan. Sociaal probleem Blankens getuige was in deze A. Maasdam van het arbeidsbureau in Den Burg die over interessante cijfers be schikte. Van de 108 mannen en 76 vrou wen die op het ogenblik werkeloos zijn, is resp. 70 en 90°/o uit het seizoen afkomstig. Onder hen bevinden zich veel jeugdigen. Alleen voor de mannen is een beetje aanvullend werk; het gros loopt de helft van het jaar niets te doen. De sociale achtergronden van dat verschijn sel moet men niet onderschatten. Een jonge vent die geen werk heeft gaat een probleem vormen voor zichzelf en zijn gezin. Maasdam zei daarom erg blij te zijn met werkgelegenheid maar dan wel op jaarbasis. Recreatie geeft vooral werk in de topperiode en meer toeristen zal de behoefte aan personeel in de top dus wel doen toenemen. Maar na het seizoen komen er dan extra veel op straat te staan Die mensen gaan niet weg maar blijven hier 's winters wonen omdat in die periode veel recreatiewo ningen leeg staan. Daar is ook de kwali teit van de samenleving mee gemoeid want de ondernemers zijn wegens de schaarste in het seizoen niet zo erg selec tief bij het aanwerven van personeel en halen „van alles" naar Texel. Waarmee Texel dan in de winter blijft zitten. Waarom? Hennink wilde van strandexploitant H. Koopman weten waarom de toeristen naar Texel komen. Koopman verdeelde de vakantiegasten in twee categoriën: de natuurliefhebbers die bij voorkeur in voor- en naseizoen komen, geneigd zijn de gebaande wegen te verlaten en daarbij schade aanrichten en anderzijds de meer op „pret" ingestelde zomergas ten die vooral om het strand en de gezel ligheid komen. Blanjcens getuige M. Mantje uit De Koog vertelde dat Staatsbosbeheer de nodige voorzieningen heeft getrokken om haar eigendommen dienstbaar te ma ken aan de recreanten. Uitbreiding van bos is nodig om nog meer recreanten te kunnen ontvangen. Op dit ogenblik is de belasting al te hoog. Het publiek voelt dat zelf en reageert instinctief op die situatie door minder graag te komen. Mantje („Prikkeldraad is een belediging voor de mens") was voor onmiddellijk stoppen van de groei in afwachting van het (na 8-10 jaar) opgroeien van het bos bij De Cocksdorp. Hij zei overigens te verwachten dat daar voor geen bijzondere maatregelen nodig zijn want in de toeloop naar Texel is al een kentering te bespeuren en de prak tijk heeft in dergelijke gevallen bewezen dat een dergelijke kentering een neer gang aankondigt. Op vragen van Hennink antwoordde de heer Mantje dat als gevolg van de aankoop door CRM van Zeeburg de daar oorspronkelijk geprojecteerde recreatie niet doorgaat (strijdig met het nieuwe doel: rotganzen concentratie). Het ter rein „Kerckeland" is niet piekverhogend omdat het een dagrecreatieterrein is. Het onlangs hier toelaten van een onderwij zerskamp was een incidenteel gebeuren. Ontkennend antwoordde Mantje op Henninks vraag of het „natuurminded" maken van het publiek door middel van het Natuurrecreatiecentrum tot gevolg zou kunnen hebben dat de mensen meer de natuur in gaan en daar „dus" meer vernielen. Mantje: Het NRC is gericht op beter en zuiniger gebruik van ons na tuurgebied Mantje verklaarde ten slotte dat de huidige recreanten in de duinen en andere natuurgebieden erosie veroorzaken die jaarlijks ten koste van vele tonnen moet worden hersteld, ge deeltelijk als aanvullend werk. Overheidsdienst De heer Joop de Beurs (directeur van een grote graanhandel en tevens presi- lent-commissaris van de Exploitatiemaat schappij De Krim) merkte op vragen van Hennink op dat zijn opponent Blan ken alsmede de getuigen die hij had meegebracht allen in overheidsdienst zijn. Zij kunnen makkelijk voor stoppen zijn, want hun salaris houdt evengoed wel gelijke tred met de kostenstijging Voor zelfstandigen ligt dat anders. De Beurs zei ongerust te zijn over de econo mische toekomst van Texel. Van de po gingen om industrie op Texel te krijgen verwachtte hij niet veel. De gemeente biedt trouwens geen bijzondere facilitei ten (goedekope grond, elektriciteit e.d zodat de recreatie het enige is waarop men zijn hoop stelt. De Beurs zei dat de totale economie is gediend met groei van het toerisme. Er ontstaat een betere ba sis waardoor voorzieningen die er toch moeten komen (zoals de derde boot!) beter rendabel zijn te maken. Blanken: „Om de kostenstijging bij te houden moet op een of andere wijze meer bedrijvigheid plaatsvinden. Wan neer houdt dat op?" De Beurs: „Totdat de overheid de inflatie' aan banden legt" In zijn slotbetoog zei Hennink dat re creatie een vorm van schone industrie is, dat eilanden als Malta, Guerney en Jer sey enorm veel meer inwoners en toeris ten hebben en het daar blijkbaar toch is uit te houden en dat 47.000 toeristen in 1985 voor Texel een redelijk uitgangs punt is. Blanken stelde in zijn slotbetoog dat de noodzaak tot groei niet was aange toond. Het de laatste tijd veelgehoorde „sociale" argument dat Texel niet het recht heeft zijn gebied af te sluiten voor )p de naar recreatie hunkerende stedeling wees hij van de hand waarbij hij de vol gende vergelijking maakte In Neder land zijn veel meer mensen die van va der Abraham houden dan van het con certgebouworkest, maar daarom gaal men nog geen Abraham-muziek brengen in het concertgebouw werkeloosheid b( TEXELAARTJES Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/o BTW Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Wij monteren ook Shell Trelleborg autobuiten banden. Kievit, Koger- straat Te koop gasfornuis met grill, goed onderhouden. Ada v. Hollandstra at 6 Linnenkasten, boe kenkasten, keukenkasten. ARTIMA, tel. 3592 Tapijtreinigen, schoor steenvegen en alles wat schoon moet I Schoon maakbedrijf Harm Spigt, Pamassiastrrat 17, De Koog, tel f02228) 311 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land. telefoon (02225) 297 Volop hand- en moes appels. M. Huisman, De Veen, telefoon 2203 Wilt U met het TAXI BUSJE op ZIEKEN BEZOEK? Inlichtingen (02220) 2000 Met glas, verf en be hang van Arn. Looyer wordt uw huis veel mooier. Kom eens kijken Spinbaan 1, Den Burg, tel 02220-3179 H.H. Open haarden- bezitters: Husqvarna mo- torzagen reeds vanal ƒ435,Fa. Tatenhove. Oosterend Voor al uw tegel- et mozaïekwerk naar C. vat der Maden, Lieuwstr. 4 Den Burg, telef. (022201 3320 Servies- of legkast me: 6 legplanken Slecht ƒ129,—. ARTIMA, afd Zelfbouwmeubelen W EOS - n Ke Te

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2