Kamerleden Knot en Roelsnóg snellere dijkverhoging wenselijk Bungalowpark „De Toes" gekocht door L. Stroo Overtuigd van urgentie na tweedaags bezoek aan Texel Ooievaar voelt zich thuis Qjk fiü?/poorbon Inbraak in „Veronica" Thijsseschool won voetbaltoernooi Waarschuwing Onder invloed uit de bocht Het hoeft geen luchtkasteel te blijven. Neem 'n hypotheek van de Nutsspaarbank. Aflossing aangepast aan uw budget. DINSDAG 6 APRIL 1976 89e JAARGANG No. 9065 T EXE L.S E ™COllRANT Uitgave. BV v/h Langeveld De Rooij Verachljnt dinsdag, en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 - Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De CjT 'f' 7 I 50 cent Incasso; los 40 cent. Koog, tel. ("-» - en Wesse, B. Po, Cos, WUriSj ^^.^'11X3^ „Ik ken de Texelaars een beetje. Ze zijn gemoedelijk en goed van vertrou wen. Het heeft daarom te lang geduurd voordat ze spectaculaire aktie gingen voeren om hun dijken sneller verhoogd te krijgen", aldus kamerlid J. Knot (PvdA), lid van de vaste commissie van verkeer en waterstaat, die samen met zijn partij- en commissiegenoot P. A. Roels een tweedaags bezoek aan Texel bracht om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de dijkenproblemen. Ze spraken met het bestuur van het wa terschap Texel, het gemeentebestuur, de heer L. J. VVeijdt van Rijkswaterstaat en met het uit de dorpscommissies ge formeerde aktiecomité dat de tocht naar Den Haag organiseerde. Gistermiddag vlak voor hun terug keer naar Den Haag hoorden we hun conclusie: „We zijn gesterkt in de ge dachten dat die dijkverhoging een veel spoedeisender zaak is dat tot dusver is aangenomen. Door gemeente en water schap is in het verleden wel bij herha ling aandrang uitgeoefend, maar dat is tegenwoordig helaas onvoldoende om werkelijk wat te bereiken. We hebben het gevoel dat andere gebieden die de zaken minder netjes aanpakten wat eer der zijn bediend. Texel heeft zeker wat geleerd". Ter plaatse De kamerleden kwamen op eigen ini tiatief voor twee dagen naar Texel ,,Ter plaatse praat je minder formeel en met meer mensen dan in de bijeenkomsten in Den Haag. Je ziet en voelt meer". De heren sluiten niet uit dat de uit voering van de dijkverhogingsplannen nog meer wordt versneldt. Knot: „Het moet zo snel mogelijk en dat is voor mij niet zo'n rekbaar begrip; ik denk dan aan een jaar of twee". Roels: „Aan enke le belangrijke voorwaarden voor snelle uitvoering is op Texel al voldaan. Er spelen hier geen onteigeningsproblemen en het overleg met natuurbeschermings instanties is ook achter de rug". Geld speelt wèl rol Dus alleen een kwestie van geld? Roels: „Er wordt wel eens gezegd dat geld bij deze dingen geen rol speelt om dat de middelen voor de Deltawerken nu eenmaal gereserveerd zijn. Maar de snelheid van wegwerken is wel degelijk afhankelijk van het beschikbaar stellen van het geld Extra geld voor Texel be tekent vertraging elders. Geld speelt dus wel een rol". De kamerleden zeggen dat zij tenmin ste zullen letten op de naleving van de beloften die minister Westerterp heeft gedaan Die belofte moet gestalte krij gen in uitgewerkte plannen. Maar ze vinden het ook de moeite waard te stre ven naar verdere versnelling van de uitvoering. Twee jaar? Het is technisch zeker mogelijk de dijkverzwaring in bijvoorbeeld twee jaar klaar te hebben. De heer Roels wil de over die gedachte wel eens filosofe ren en stelde dat in dat geval de werk- haven te klein is voor de hoeveelheid materiaal die dan naar Texel zou moe ten komen. Er zou dan geen plaats meer zijn voor de kotters, zodat de aanleg van een visserijsteiger noodzakelijk zou zijn. Die steiger kan niet worden betaald door de gemeente maar het rijk zou ervoor kunnen zorgen door de steiger als onder deel van het dijkverzwaringsprojekt te beschouwen. Om dan te zijner tijd mèt de haven aan de gemeente te worden overgedragen, waarbij kan worden be keken in hoeverre (de voor de visserij uitstekend bruikbare steiger) moet wor den doorberekend Het is ook te verwachten dat bij nog snellere dijkverhoging een tweede as- faltfabnek noodzakelijk is en het staat wel vast dat de wegen het zwaar te ver duren krijgen. DE KOOG Vrijdagochtend vroeg is ingebroken in het cafetaria „Veronica" aan de Dorpsstraat in De Koog. Exploi tant S. J. Rijk ontdekte dat de kassa was geforceerd; een bedrag van ongeveer 150,was eruit verdwenen De dader heeft zich toegang verschaft tot het be drijf door een ruit van het achterhuis met een baksteen in te slaan De politie heeft de zaak in onderzoek. Door het elftal van de CVO-school met 10 te verslaan is het eerste team van de openbare lagere Thijsseschool za terdag winnaar geworden van het schoolvoetbaltournooi 1976. In afwijking van vorige jaren was deze keer ook een penaltybokaal uitgeloofd. Na elke wed strijd mochten de elf spelers een straf schop op het doel van de tegenstander nemen; de resultaten telden voor een aparte competitie, die uiteindelijk werd gewonnen door de Sint Jozefschool (die met 64 van de CVO-school won). Op de foto het kampioenselftal van de Thijsseschool. Staand van links naar rechts: Wilke Wasenaar, Martin Boots- ma, Joop Kuitse, Willem Polman, Sidney van Zon, Gert Coevert en Cor Barends. Zittend: Douwe Bootsma, Christian Ot- ten, John Rozeboom, Erik Kramer en René Kossen. Nog steeds zijn stickertjes van de dijk- verhogingsaktie te koop, naar het be kende ontwerp van Harry Tielemans. Ze zijn verkrijgbaar in twee formaten (de kleinste is ook voor fietsen en bromfiet sen geschikt) en kosten resp. 50 en 75 ct. Ze zijn verkrijgbaar bij mevrouw Lem- stra in Den Burg en Fr. Schellinger in Oudeschild. Op laatstgenoemd adres kunnen ook winkeliers die de stickertjes willen doorverkopen (voor hen geldt korting) zich vervoegen. De voor het seizoen geldende ver keersmaatregelen zijn weer van kracht geworden. Dat betekent onder meer dat de Dorpsstraat van De Koog gesloten is voor alle verkeer behalve voetgangers. Dat het nog moet wennen blijkt uit de grote aantallen overtreders. Zij worden thans niet meer gewaar schuwd maar kunnen direkt rekenen op een bon van de politie Zoals bekend is de Dorpsstraat alleen toegankelijk voor verzorgend verkeer voor 10.00 uur 's morgens, dat dan wel gebruik moet maken van de Kaapstraat om de Dorps straat in te rijden. De politie heeft ook bekeuringen uit gedeeld aan automobilisten die hun wa gen in het Achterom in Den Burg had den geparkeerd. Bewoners van de Wil- helminalaan en Weverstraat klaagden dat hun aan het Achterom gelegen uit ritten waren geblokkeerd. Al meer dan een week verblijft een ooievaar op Texel. Het dier wordt regelmatig gesignaleerd op een stuk weiland tegenover „De Noordkroon" in Waalenburg en af en toe ook in het Kogerveld. De opvallende vogel laat zich het makkelijkst waarnemen vanuit de auto. Te voet benaderen is moei lijk (zoals onze fotograaf moest er varen) want de ooievaar gaat dan al gauw op de wieken en strijkt zo'n honderd meter verder weer neer. De vogel maakt een zeer montere indruk. Hij zoekt in het gras en langs de slootkant voort durend naar voedsel en uit de hap- slik bewegingen valt af te leiden dat er inderdaad genoeg te eten is. Toch is te verwachten dat de vo gel ons eiland spoedig weer zal verlaten; hij gaat nl. zwerven als hy geen soortgenoten ontmoet. De ooievaar, zo goed als zeker een wild exemplaar is bij zijn terug keer uit het Afrikaanse winterver blijf te veel in een westelijke koers geraakt. Zo vroeg in het jaar is op Texel nog nooit een ooievaar ge signaleerd. Sinds 1960 zijn van Texel zeven waarnemingen be kend, vrijwel alemaal in mei. OOSTEREND - De heer J. van Strien heeft zijn bungalowpark „De Toes" aan de Koningweg bij Oosterend ver kocht aan de heer L. Stroo uit Eier- land en diens broer. Het acht jaar ge leden gestichte bedrijf zal per 15 mei a.s. worden overgedragen. „De Toes" omvat 20 fraaigelegen huisjes alsmede een bedrijfswoning, vijf garageboxen en een druivenkas. De nieuwe eige naar zal de exploitatie op dezelfde voet voortzetten en het park nog uit breiden met een speeltuintje voor de kinderen. De heer Stroo is eigenaar van hoeve „De Halm" aan de Hoofdweg in Eier- land. Omdat het een zuiver akkerbouw bedrijf is, kan hij zich veroorloven naar ,De Toes" te verhuizen en „De Halm" )p afstand te leiden. De heer Stroo, sinds 15 jaar Texelaar, heeft met de re creatie geen andere ervaring dan het verstrekken van logies en ontbijt. De gedachte om ooit eens iets groots op toeristisch gebied te beginnen, houdt hem allang bezig. Hij reageerde dan ook onmiddellijk op de advertentie in De Te legraaf waarin Bureau Eelman „De Toes" voor 1,6 miljoen gulden te koop aanbood. Snelle overeenstemming Zaterdagochtend kwamen koper en verkoper tot overeenstemming. Waar de heer Van Strien na 15 mei heengaat is nog niet bekend. Hij is nog zoekende en verhuist wellicht naar het vasteland. Eventueel kan Van Strien tijdelijk de woning van „De Halm" betrekken. Dat is voor hem geen onbekende omgeving want hij heeft er jaren gewoond. De nu 59-jarige Van Strien (die voordat hij in 1968 met „De Toes" begon tien jaar lang een loonwerkbedrijf had) heeft altijd gezegd dat hij op zijn zestigste met wer ken zou stoppen, wat als konsekwentie had dat hij nu moest gaan uitkijken naar een koper voor zijn bungalowpark. Van Strien: „Ik ben erg blij dat ik ie mand gevonden heb die het hele park wil overnemen. Als dat niet gelukt was, had ik tot verkaveling moeten overgaan. Verkoop op dit ogenblik is voor beide partijen erg gunstig. De verhuur voor dit seizoen is vrijwel rond; de koper weet dat hij direkt het vereiste revenu heeft". Kwaliteit „De Toes" is het enige bungalowter rein van betekenis op de oostelijke helft van Texel De totaal 42 huisjes blijken een welkome economische stimulans voor Oosterend te zijn. De heer Van Strien heeft sinds de oprichting ge streefd naar een zo hoog mogelijke kwa liteit. Hij had het voordeel dat al direkt over behoorlijke beplanting werd be schikt in de vorm van een oude boom gaard (familiebezit) maar deze is op fraaie wijze uitgebreid, zodat alle huis jes over een mooi beschut eigen terrein van ongeveer 800 m2 beschikken. Elk huisje heeft een eigen cv-installatie op propaangas. Er zal niet op aardgas wor den overgeschakeld omdat dit veel te duur is. Het volledige gasnet zou moeten worden vervangen en bovendien zou voor elk huisje vastrecht zijn verschul digd. Dank zij de kwaliteit en de ligging (die aantrekkelijk is voor mensen die met alleen interesse hebben voor het strand) is de gemiddelde jaarbezetting van „De Toes" zeer goed. DE COCKSDORP De 25-jarige J.K.V. uit Den Burg raakte zaterdag middag tegen half zes op de Stengweg bij de vuurtoren uit de bocht en verniel de met zijn Daf personenauto de afras tering over enkele meters. De auto moest door garage Kaczor naar Den Burg worden gesleept. Bij de blaasprocf bleek V. flink onder invloed van alco hol te verkeren. Op het politiebureau werd de bloed proef genomen. V's rijbewijs werd inge vorderd en zijn auto zal aan een tech nisch onderzoek worden onderworpen. V was met twee andere Texelaars aan de boemel geweest. Het ongeluk gebeur de toen zij terugkwamen van het Toren restaurant. Rijverbod In Den Hoorn legde de politie in de nacht van zaterdag op zondag een rij verbod op aan J.W.G O uit Wageningen. De man trok de aandacht toen hij in Den Hoorn met ongedimde lichten bleef rij den. De politiepatrouille nam de blaas- proef waarbij een promillige van 0,5 werd aangetoond O. mocht zijn tocht zonder auto vervolgen en de volgende dag op het politiebureau het sleuteltje terughalen. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS wCzJuug/t nactortond j

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1