1' 1 U 1'. 1 1 1 1 1" p H 1 1" J r Jurr. Beumkes overleden Lunler verzorgde modeshow voor Vrouwengilde Zuigelingenbureau KRUISWOORDPUZZEL i 51 39 s' Brommer uit verkeer genomen Jongelui drongen vakantiehuisje binnen Andere Verweiius Belastingnormen „Draaimolen" en „Mallemolen" in Molenstraat Bowlingbaan Klok biedt diverse spelmogelijkheden Midgetgolf in „De Koogel" Vanmiddag zal op de begraafplaats van Oudeschild de teraardebestelling plaatshebben van de heer Jurriën Beumkes, die dinsdagochtend in het C. E. Gollards Rustoord na een kort ziekbed overleed. Hij werd 87 jaar. Beumkes v/as de enige nog in leven zijnde TESO-medewerker van het eer ste uur. Als 18-jarige trad hij op 14 au gustus 1907 bij de toen juist opgerichte onderneming in dienst als conducteur. Na de huurschepen Baron Rengers, Mi nister Havelaar, Ade van Holland en De Kampioen nam TESO in 1908 het ei gen schip De Dageraad in gebruik waar op Beumkes vele jaren zijn taak ver vulde In die dagen kochten de passa giers hun kaartje aan boord; pas in 1957 kwamen in Oudeschild loketten. Die heeft Beumkes niet meer meegemaakt want op zijn 65e verjaardag (26 januari 1954) ging hij met pensioen. Voor de wijze waarop hij zijn vertrouwenstaak verrichtte kreeg hij de zilveren ereme daille verbonden aan de orde van Oran je Nassau. De heer Beumkes werd des tijds gekozen uit 60 sollicitanten en ge noot een aanvangssalaris van ƒ10,per week, wat niet slecht was want een on derwijzer kreeg toen ƒ11,Beumkes had na de lagere school 2% jaar lang de zg. Franse school in Den Burg bezocht Het was de bedoeling dat hij opgeleid zou worden tot ambtenaar bij de spoor wegen Dat ging niet door omdat dui delijk werd dat door overmatige belang stelling voor vacatures bij de spoorwe gen weinig kans was op aanstelling en Beumkes ging enkele jaren varen op het beurtschip van D. Bruin. Als jongen voelde hij zich nauw betrokken bij de oprichting van TESO en de eruit voort vloeiende legendarische strijd met de maatschappij van Bosman. Bij TESO diende de heer Beumkes onder de di recteuren Haakman, Stompf en Van der Vlies en onder de kapiteins De Groot, Duinker, List en Vlas. Ook na zijn pen sionering bleef Beumkes zich zeer nauw met TESO verbonden voelen. Hij was een nooit ontbrekende bezoeker van de aandeelhoudersvergadering en hield een uitgebreid documentatiearchief over TESO bij. Door zijn wijsheid en gemoe delijkheid mocht Beumkes zich tot de meest populaire Texelaars rekenen. (Archieffoto 1954). Voor de afdeling Texel van het R.K. Vrouwengilde verzorgde de fa. Lunter woensdagavond een modeshow in de hal van de Sint Jozefschool. De belangstel ling was zeer groot: 120 leden gaven acte de presence. De kinderkleding werd geshowd door Ingnd en Simonë van der Werf en de tienerkleding door Helena Joma. Na de pauze (met koffie en door Lunter aan geboden gebak) fungeerde de gilde-le den als mannequins en showden diverse kleding in de maten 38 tot en met 46. Extravagante ontwerpen werden niet getoond. Het accent lag op het draagba re en betaalbare, zowel in de vlotte als meer klasieke stijl. Het tonen van diver se soorten romantisch nachtkleding met dusters vormde het slot van de show. De schoenen kwamen van de firma Hooger- heide. Het was de laatste bijeenkomst van het winterseizoen. Op 11 mei maken de dames nog een reisje naar de bloemen veiling van Aalsmeer en de Zaanse Schans Wie zich nog niet heeft opgege ven kan dat alsnog doen bij mevrouw T Witte, telefoon 2676. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 13 april, om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 14 april,, om 13.30 uur 2 3 4 5 7 8 9 10 ii 12 13 15 17 19 21 24 2b 27 29 30 32 33 34 35 36 38 40 45 M 47 48 43 51 52 53 56 58 Horizontaal: 1. af 4. zuidvrucht 6 smalle plank 8. boos 9. deel van een drukpers 11. Europeaan 13. goud (Frans) 14. eensgezindheid 16. of dergelijke (afk.) 18 deel van een tafel 20. uurwerk 21. kleur 23. familielid 25. overal 26. zangvogel 28. halswervel 30. bijbelse naam 31. kostbare stof 32 nobele 34. soort stof 36. soort brandstof 37. sportterm 39 plaats in Zeeland 41. gevierde zangeres 44. tocht 45. per expresse (afk.) 46. juist, krek 50. de lezer heil (Lat. afk.) 51. baby-doek 53. aanstonds 55. trechter van netwerk 56. treiter 57. voortbrengsel 58. mannelijk dier Verticaal: 2. Engels bier 3. woede 4. telwoord 5. leeftijd (Frans) 7. luchtig verblijf 8 geneesheer 9. voorstelling in de slaap 10. militair (afk.) 11. gelukkig nieuwjaar (afk.) 12. gevaarte 13. deel van het hoofd 15. kostbare stof 17. onverstandig 19. mossteppe 20. vrucht van de kokospalm 22. verdrietig 23 geografische aanduiding (afk.) 24 water in Brabant 25. wandeldreef 27. drank 29. voorzetsel 32. gebrek 33. verlaagde toon 34. munt (afk.) 35 nobele 36. raad 38. et cetera (afk.) 40. verlangen 42. precies 43. ouderloos kind 46. oude vochtmaat 47. bijwoord 48. hetzelfde (afk 49. harde val 52 nachtvogel 54. tijdperk De W. uit De Cocksdorp trok de aan dacht van de politie omdat hij opval lend snel op zijn bromfiets reed. Aan de brommer bleek ingrijpend te zijn ge sleuteld. Er was een andere cylinder, carburateur en tandwiel in aangebracht. Deze werden door de politie verwijderd en in beslag genomen waarna De W. zijn vervoermiddel weer terug kreeg. Op camping „Kogerstrand" werd ont dekt dat een der vakantiehuisjes was opengemaakt; dekens werden vermist. Later bleek dat twee 16-jarige jongens en een 17-jarig meisje (allen uit Keulen) zich toegang hadden verschaft en de de kens hadden gebruikt om de overnach ting in een ander huisje wat geriefelij ker te maken. De in bouwvallige staat verkerende woning aan de Postweg is eigendom van de kleine aannemer Verwelius uit Hui zen. (Zoals bekend moet Verwelius het huis opknappen of afbreken; anders zal de gemeente voor afbraak zorgen op kosten van Verwelius) In Huizen is ech ter ook de B.V. Bouw- en Exploitatie maatschappij G. Verwelius gevestigd, een' tamelijk groot bedrijf met een om zet van 50 miljoen per jaar. Verschil lende Noordhollandse relaties van dat bedrijf menen nu dat deze Verwelius het conflict met de gemeente Texel heeft. Men verzocht ons erop te wijzen dat dit onjuist is. De „grote" Verwelius heeft op Texel nog nooit aktiviteiten ontplooid maar hoopt dit binnen afzien bare tijd wel te doen en wel in opdracht van Newomij in het plan De Krim Tussen de Gewestelijke Raad van Noordholland van het Landbouwschap en de Inspecteurs der Directe Belastin gen in Noordholland (uitgezonderd 't Gooi) is overeengekomen om voor het kalenderjaar 1975 (boekjaar 1975-'76) de belastingnormen te wijzigen t.o.v. de noren die in het vorig kalenderjaar c.q. boekjaar hebben gegolden Deze nieuwe normen zijn onderstaan opgenomen. De richtlijnen dienen als maatstaf voor de aanslagregeling voor de agrari sche bevolking in Noordholland, wonen de in de inspecties der directe belastin gen te Den Helder, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Zaandam, Haarlem le en 2e afdeling. Amsterdam, Hoofd dorp en Amstelveen. Normen voor eigen gebruik (kalenderjaar 1975, boekjaar 1975-'76) Voor in eigen gebruik geproduceerde produkten, welke ten behoeve van het huisgezin zijn besteed, worden de vol gende bedragen bij het inkomen geteld: melk per gezinslid 65, eieren per gezinslid 25, groente per gezinslid 40, fruit per gezinslid 25, aardappelen per gezinslid 25, Voor gezinsleden beneden de leeftijd van 12 jaar geldt de helft van de bo vengenoemde bedragen, terwijl voor grote gezinnen naar omstandigheden de norm lager wordt gesteld In deze normen zijn de waarde van de huisslachting en het eigen gebruik van boter en kaas niet begrepen. Normen voor aanfokkosten jongvee (kalenderjaar 1975, boekjaar 1975-'76) Rundvee: ƒ150,voor in dat jaar geboren kalf ƒ300,voor kalf naar pink ƒ300,voor pink naar vaars ƒ300,voor vaars paar koe Paarden: 275,voor in dat jaar geboren veulen 275,voor veulen naar enter ƒ275,voor enter naar twenter ƒ275,voor twenter naar trekpaard Schapen: 50, voor een lam geboren in het voorjaar 25,voor lam naar eenjarig schaap 25,voor eenjarig schaap naar fok schaap Waarde van de veestapel voor de vermogensbelasting (per 1 januari 1976) Melkkoeien, 3 jaar en ouder ƒ1500, Vaarzen, tussen 2 en 3 jaar ƒ1200, Pinken, tussen 1 en 2 jaar ƒ1000, Kalveren, tot 1 jaar 600, Schapen, 3 maanden en ouder 200, Lammeren, tot 3 maanden 125, Paarden ƒ1500, Twenters ƒ1200, Enters 900, Veulens 600, Zeugen 500, Mestvarkens 250, Biggen 75,— Kippen 2, Stamboekvee met een goed exterieur en goede produktiegegevens moet in het algemeen worden aangegeven op de normbedragen verhoogd met 30°/o. Indien kan worden aangetoond dat men stamboekvee heeft, dat niet aan bovenstaande eisen voldoet, kan dit la ger worden gewaardeerd. Hoogwaardig stamboekvee moet echter hoger worden gewaardeerd dan op normwaarde ver hoogd met 30°/o. I ondernemers-aktiviteiten Den Burg is ingaand morgen twee zaakjes rijker. Ze zijn ondergebracht in één winkelpand (Molenstraat 21 van Jac. Zijm) en heten respectievelijk De Draai molen en De Mallemolen. De Draaimolen is een grammofoon- platenhandel die wordt gedreven door Gerard Witte en Alex Verburg. Zij heb ben deze commercie naast een andere dagtaak in vaste dienst. Gerard werkt bij de Rabobank en Alex Verburg bij Langeveld De Rooij. Door elkaar af te wisselen is het zaakje voortdurend (behalve op zondag en dinsdag) bemand. Beiden interesseren zich in het bijzon der voor muziek. Ze menen qua prijs en sortiment een aantrekkelijke kollektie te kunnen bieden en richten zich in het bijzonder op een genre platen waarvoor de liefhebbers tot dusver op Texel moei lijk terecht konden Wat niet uitsluit dat vader Abraham en Mieke Telkamp ook in de kollektie prijken. Het is voorts de bedoeling in gebruikte grammofoon platen te gaan handelen. Wie op een elpee is uitgeluisterd, weet dus wat hij ermee kan doen. Omdat de initiatiefne mers vooral uit liefhebberij handelen, zijn mensen die alleen maar willen luis teren en praten over muziek ook wel kom. De andere helft van de winkel wordt in beslag genomen door De Mallemolen een handel die speciaal is gericht op in- en verkoop van tweedehands kleding. Wie over leuke kledingstukken beschikt kan deze bij de Mallemolen bezorgen waar ze dan te koop worden aangebo den. Risico is er niet aan verbonden, want de aanbrenger krijgt pas het geld als het betreffende kledingstuk is ver kocht. Het kan een oplossing zijn vooral voor leuke kinderkleding die meestal te klein wordt voordat deze versleten is. Ook creatieve handvaardigheid op tex- tielgebied wordt graag verkocht zoals poppen en beesten. Veel mensen houden zich bezig met het maken ervan en het geeft voldoening dat alles wat men niet zelf in huis wil houden op deze manier bij andere liefhebbers terecht kan ko men. Ook diverse soorten wol en andere benodigdheden voor textiele handvaar digheid is in de Mallemolen te koop. Het zaakje is in handen van Gerda van Dijk en Gerrie Smit. Afgezien van het gezamenlijk huren van de bedrijfsruimte staan zij volko men los van de grammofoonplatenhan- del. De Mallemolen is maandagochtend en woensdag- en zaterdagmiddag ge opend. De bowlingbaan van H. J. Klok aan de Dorpsstraat in De Koog is verbouwd en uitgebreid met diverse andere speel- mogelijkheden. Naast minibowling en (in de openlucht) midgetgolf kunnen va kantiegangers en Texelaars er nu ook terecht voor tafeltennis, biljarten en voor een soort tafelvoetbalspel. Het spel wordt gespeeld op een tafel met een schijf die kan glijden op een luchtkus sen. De spelers moeten de schijf bij el kaar in het doel zien te krijgen volgens de regels van het voetbalspel. In de speelzaal staan voorts biljarts in drie soorten: het gewone Hollandse, het Rus sische (met 10 ballen) en het Ameri kaanse (met 24 ballen). De speelzaal biedt aldus voor „clck wat wils" en zou vooral bij minder gunstig weer wel eens in een behoefte kunnen voorzien. Er is verder een gezellige zitmogelijk- heid met open haard. De heer Klok ver telde ons dat hij beslist geen bar heeft willen maken (,,Dat heeft iedereen hier al") om op deze manier het spelen in fa milieverband gezellig te houden. De heer Klok was 22 jaar geleden de eerste die op Texel met een midgetgalf- baan begon Ook op bowlinggebied is hij de pionier: hij opende zijn (mini)bow- lingbaan 11 jaar geleden. Verbouwing Voor het uitbreiden van het aantal spelmogelijkheden is een vrij ingrijpen de verbouwing nodig geweest. Vooral het aanzien van het bedrijf (tot dusver een soort garage) is thans goed. Het hele complex beslaat een oppervlak te van 2.000 m2, er is nog voldoentie ruimte voor uitbreiding in de toekomst. Belangrijk voor de exploitatie is dat één man het hele bedrijf kan runnen; alle speelmogelijkheden kunnen vanaf één punt worden gecontroleerd In de zo merperiode zal een extra man assisten tie echter niet kunnen worden gemist. De tot dusver geheven prijzen blijven gelijk Bowlen kost 75 cent per spel; minigolf en tafeltennis ƒ1,25. Klok: „Ook mensen met een kleine beurs kunnen zich veroorloven hier een paar keer per week met hun kinderen binnen te stap pen". De verbouwing werd naar een ont werp van architectenburau Alkema uit gevoerd door aannemer B. Gieze. Voor elektra, loodgieterswerk, sanitair en dakbedekking zorgde J. v. d. Vis. DE KOOG Bowlingbaan „De Koo gel" in De Koog biedt vanaf zondagmid dag a.s. ook de mogelijkheid om midget golf te spelen. De golfbaan is overdekt en aangelegd op de plaats waar zich eerst het biljart bevond. Het is een vrij gecompliceerde machine die door de fir ma Koorn wordt gehuurd van de Neder landse Midget Golfbond. Het is de eerste van dit type in Nederland. De opper vlakte is niet groter dan 24 m2; niette min zijn er toch 18 verschillende holes. De verandering van handicaps wordt bereikt door een druk op de knop. Zondagmiddag om 14.00 uur zullen enkele ervaren mensen op midgetgolf- gebied een demonstratie komen geven in „De Koogel". Deze is toegankelijk voor ieder. DONDERDAG 8 APRIL Om 19.00 uur begint de paasmaaltijd van de federatie van Doopsgezinde zusterkringen. In de N.H. pastorie van Oudeschild wordt de Hervormde gemeenteavond gehouden; 20 00 uur. VRIJDAG 9 APRIL Om 9 00 uur begint in de sporthal het basketbaltournooi van de Rijksscho lengemeenschap Filmganger brengt in het City theater „Jeder für sich....", aanvang 20.00 uur. In de schouwburg van Den Helder wordt „Alles over liefde" opgevoerd, aan vang 20.15 uur Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel Kaarten nog verkrijgbaar bij de afdeling cul turele zaken van het raadhuis. ZATEHDAG 10 APRIL Om 9.00 uur begint op de terreinen van S V Texel en Texelse Boys het voet- baltoumooi van het voortgezet onder wijs. ZONDAG 11 APRIL Om 14 00 uur start op de Groeneplaats de Palmpaasoptocht van Den Burg. In Oudeschild begint de optocht om 14.30?uur op het schoolplein. MAANDAG 12 APRIL De munten- en ansichtenclub houdt de laatste ruilbijeenkomst van dit sei zoen in De Zwaan; 20.00 uur. In „De Schakel" geeft Amnesty Interna tional een informatieavond met film vertoning over Uruguay; 20.00 uur. DINSDAG 13 APRIL Filmganger brengt in het City theater „Snènes uit een huwelijk" van Ing- mar Bergman; 20.00 uur. Voor de NVV Vrouwenbond spreekt in de Landbouwschool G. Haikens over het gezinsvervangend tehuis De Ree- de; 20.00 uur. De heer Cor Bremer vertoont in dorps huis De Bijenkorf dia's voor de be jaarden van Oosterend en omgeving; aanvang 15.00 uur VASTE DATA Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kiljan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turf veld. Hollewal in Den Burg. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar Elke woensdag van 14.00 - 15.00 uur is er in de muziekschool legpuzzeltheek. Iedere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NVV van 19.30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 t< Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20 00 uui tekenclub onder leiding van Lenie van 't Noordende in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhard laan. Deelname mogelijk voor 17 - 27- jarigen. NVSH-informatiecentrum, -middelen depot en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan te Den Burg zijn iedere maandag van 20 00 - 21.00 uur geopend en telefo nisch bereikbaar onder nr. 3241 Con tactpersoon: Méri Blanken, Tjakker- straat 35. Den Burg, telefoon 3012. Iedere maandagavond bridgen in hotel „De Lindeboom-Texel" om 20 00 uur. TEXELAARTJES Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles inclu sief 4°/n BTW Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges jn kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa foto Boersen en Zonen, Hippo- lytushoef, telef (02279) 1482 Kocky's Kapsalon, Dorpsstraat 26, De Koog, tel. (02228) 575. Zonder afspraak. Geopend op dinsdagmorgen en don derdag, vrijdag en zater dag de gehele dag Tegelboetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9, Oosterend Boetiek open: van maan dag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur; vrij dags van 13.30 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 9 30 tot 12.30 uur en na afspraak, tel. (02223) 666 Verhuizingen en trans porten door geheel Ne derland. F. A. Kievit Zn., Den Burg

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2