(jroen 2,'warL-Jexels in het harL, 38 jaar lang de vinger aan de economische pols van Texel Watersporters slaagden voor belangrijk certificaat Raho-direkteur neemt afscheid Einde van Graaf-dynastie d)miloüpendJüediet. QePwioplu mm bank. /paarbank Automobilist na vlucht van bed gelicht Vakantiegangers blusten heidehrandje Na Pasen geen krant Motorrijder licht gewond Dronken automobilist in Den Helder opgevangen DINSDAG 13 APRIL 1S76 TEXELSE 89e JAARGANG No 9067 Uitgaver BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B Post, Oost 34, Oosterend. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De gaande en de komende man. Links de nieuwe Rabo-bank directeur R. Veenstra Theo Graaf, directeur van de Rabo-bank Texel beschouwt zijn officiële afscheid op vrijdag 23 april als een noodzakelijk kwaad. Het liefst zou hij geruisloos verdwijnen, maar hij ziet wel in dat dat een heel merkwaardige indruk zou maken na een vlekkeloze staat van dienst van 36 jaar. En dus zal in hotol Juliana te De Koog een afscheidsshow volgens klassiek model worden afgev/erkt, compleet met ontvangst der genodigden door 't bestuur, gelegenheid tot toespraken, het drinken van een drankje en persoonlijk af scheid nemen, dit alles zonder uitbundig jolijt en volgens strak tijdschema zoals van een serieuze bank mag worden verwacht. Dc heer Graaf wil wel toegeven dat het een interessante funktie is ge weest die hij de afgelopen veertig jaar heeft bekleed. Hij heeft al die tijd de vinger aan de pols van het economisch gebeuren van Texel gehouden en het fi nancieel reilen en zeilen van duizenden Texelaars van nabij gadegeslagen. Beter dan anderen was hij in staat de mensen van het juiste advies te voorzien. Bij het beoordelen van de crediet- waardigheid speelden niet alleen de door de cliënt op tafel gelegde gegevens een rol maar ook zijn financiële repu tatie en die van het „nest" waaruit hij kwam. Dit „aanvoelen" zonder er een onrechtvaardig vooroordeel van te ma ken waardoor bepaalde mensen kansen krijgen en anderen nooit was een uitda ging die Theo Graaf altijd graag heeft aanvaard. En met resultaat: het aanpak ken van een klant die zijn verplichtin gen niet nakomt is een hoogst zeldzame gebeurtenis in de geschiedenis van de plaatselijke Rabo-bank. Familie Vooral de familiebanden hebben ver oorzaakt dat Theo Graaf in zijn funktie terecht kwam. Eerste kassier (de func tieaanduiding „directeur" bestaat nog maar kort) van de in 1904 opgerichte Texelse Rabo-bank van wijlen Piet Graaf, in 1923 werd opgevolgd door Comelis Graaf die zich nogal eens liet asisteren door zijn zoon Theo. Het heeft er nog even naar uitgezien dat Theo een carrière zou opbouwen in Zuid Afrika Zijn broer Jaap was daar in 1938 een aannemersbedrijf begonnen Theo sloot zich voor enkele jaren bij hem aan, maar toen in 1940 de kassiersfunktie op Texel vacant kwam en het bestuur liet blijken hem graag te willen benoemen, legde hij de troffel neer en keerde terug. Theo Graaf speelt al jaren met de gedachte om nog eens een bezoek te brengen aan Zuid Afrika: het zal er nu eindelijk van kunnen komen. Groei Op de toenmalige Boerenleenbank werkten 36 jaar geleden drie mensen; nu zijn het er 32. De enorme groei van de bank blijkt ook uit andere getallen. Er zijn thans 1560 leden, 9800 spaarders (spaarders en opnemers van privélenin- gen hoeven geen lid te zijn), 3700 reke ninghouders, er is totaal voor zo'n 35 miljoen gulden kapitaal uitgezet en het totale bedrag aan spaargeld beloopt nu 40 miljoen. Het is nog niet lang geleden dat de heer Graaf alle credietaanvragen persoonlijk behandelde en aan het be stuur advies uitbracht. Delegatie is nog maar een begrip van de laatste jaren. „Ik ben er trots op dat onze bank een zeer overwegend marktaandeel heeft op Texel, maar nog meer op de wijze waar op de Rabo organisatie zijn cliënten te gemoet treedt. We zijn nogal soepel. Toen de kottervissers het moeilijk kre gen hebben we ze geschreven dat er met ons wel te praten viel voor het geval ze hun verplichtingen niet meer op de af gesproken wijze konden voldoen" Boercnbank Hoewel de naam het niet zo duidelijk meer zegt, verloochent de bank zijn „boeren"traditie niet. De agrariërs heb ben veel geld nodig voor investeringen in nieuwbouw en apparatuur en kloppen daarvoor als regel aan bij de Rabo-bank. Financieringen van 100% (met garantie van het borgstellingsfonds) zijn geen uitzondering. Volgens Graaf staan de Texelse boe ren er economisch niet beroerd voor maar het valt hem telkens op dat er ge weldige verschillen zijn. Het is vooral het onderscheid in vakmanschap dat in de respectievelijke boekhoudingen kei hard naar voren komt. „Onder precies dezelfde omstandigheden heeft de een aan het eind van het jaar niets en de an der twintig mille overgeboerd. Het is dus logisch dat de bank niet alleen naar de financieel-economische omstandighe den kijkt maar ook het gebleken vak manschap bij de beoordeling betrekt". De geldverslindende maar economisch noodzakelijke mechanisering van de landbouw is voorlopig nog in volle gang Het is bijvoorbeeld te verwachten dat alle veehouders binnen afzienbare tijd Een 20-jarige automobilist uit Den Burg ging er in allerijl vandoor toen hij zaterdagochtend omstreeks vier uur van de controlerende politie een stopteken kreeg De identiteit van de jongeman was snel vastgesteld, waarna hij van zijn bed werd gelicht. Op het politiebu reau werd een bloedproef genomen. In verband met de verwachte piek in het rijden, onder invloed, heeft de politie de „alcoholcontrole" geïntensiveerd. Vooral 's nachts worden veel mensen aangehouden Dank zij snel en massaal optreden van kampeerders werd zaterdag een heide- brandje nabij camping „De Bremakker" in de kiem gesmoord. Enkele tientallen vierkante meters heide gingen in vlam men op. Een gelukkige factor was de windstilte. Het vuur is waarschijnlijk aangesto ken door kinderen, vlakbij een plek waar kinderen hutten bouwen en zich op allerlei andere manieren vermaken. Bij het zien van de rook en vlammen werd de brandweer gebeld door exploi tant-eigenaar J. Koning. Toen de vuur- bestrijders arriveerden was de zaak al door de snel te hulp geschoten vakan tiegangers met zand geblust. Ook uit het bovenstaande blijkt weer dat het gevaar voor bos- en heidebrand als gevolg van de aanhoudende droogte bijzonder groot LATE STROPER De politie betrapte op heterdaad een 30-jarige Texelaar die in de duinen ten zuiden van de Badweg bezig was met de hand een fasant te vangen. In verband met het uitvallen van Paasmaandag als werkdag, zal de krant van dinsdag 20 april niet verschijnen. Wij verzoeken onze adverteerders hiermee reke ning te houden. Zaterdagmiddag gaf de 69-jarige au tomobilist P.D. uit Den Burg op het kruispunt Elemert-Pontweg geen voor rang aan de van de veerhaven komende motorrijder E. van H. uit Haarlem. Bij de botsing liep Van H. een blessure op aan de knie die door dokter Seegers werd behandeld. Zijn achteropzittende echtgenote kreeg lichte kneuzingen De automobilist bleef ongedeerd; de motor werd zwaar beschadigd. Een attente Texelaar waarschuwde zaterdag de politie dat een automobilist in kennelijke staat op de Pontweg reed. Toen de politie in aktie kwam was de man juist de boot opgereden. De politie in Den Helder kreeg evenwel een seintje zodat de chauffeur op het haventerrein van Den Helder kon worden aangehou den. Dezelfde avond kreeg de Texelse politie een soortgelijke tip, maar in dat geval was een speurtocht vergeefs. VAT VERGIF OPGEVIST De kotter TX 68 van v. d. Vis viste de afgelopen week een vat op met een kennelijk gevaarlijke vloeistof Via de politie is het vat naar de gemeentelijke opslagplaats gebracht. een melktank zullen hebben aange schaft, daartoe gestimuleerd door de zuivelfabriek die van het bussensysteem afwil. Terloops merkt de heer Graaf op dat hij niet gelooft dat de zuivelfabriek De Eendracht nog lang in stand zal wor den gehouden. De fabriek is daarvoor veel te klein. Op dit moment is de op heffing misschien niet aan de orde, maar' zodra de apparatuur in de fabriek aan vernieuwing toe is, is er volgens hem niet aan te ontkomen. Van klein naar groot Op de plaats waar zich nu vishandel Mosk in de Gravenstraat bevindt was het ouderlijk huis van de muziekleraar Piet Graaf en in deze woning ging de boerenbank in 1904 van start. In 1911 verhuisde het bankkantoortje naar de voormalige bakkerswinkel van Simon Zijm op de hoek Zwaanstraat-Warmoes straat. In hetzelfde kamertje waarin de bankzaken werden afgehandeld werden ook de muzieklessen gegeven In 1918 weer een verhuizing, nu naar het voor malige huis van Jan Leen („Redt bijbel en scheurkalender!"). In 1923 overleend Piet Graaf plotseling Zijn broer Kees die ervaring in het werk had opgedaan doordat hij Piet af en toe hielp, werd door de ledenvergadering als opvolger gekozen. Op soortgelijke wijze wierp Theo zich op als vanzelfsprekend kandi daat. In de jaren dertig kocht de bank de twee monumentale huisjes van Pon- ger op de Vismarkt en zette er een ei gen gebouw van befaamde architectuur voor in de plaats. Kosten ƒ32.000, Tientje van Lieftinck De geldzuivering van na de oorlog bracht de grote massa voor het eerst in contact met de bank. Graaf herinnert zich hoe de mensen in rijen stonden te wachten. Het geld dat zij inleverden droeg soms de duidelijke sporen van het langdurig bewaren op een (vochtige) plek in of onder het huis. Met het geld kon de zg „heffing ineens" worden be taald en je kon ermee deelnemen aan de 30-jarige staatslening „Grootboek 46". Verder was het waardeloos, met uitzondering van een tientje dat ieder een kreeg, het tientje van Lieftinck. De bank werd in 1950 verbouwd (kosten ƒ50.000,en de in 1946 begonnen me chanisering van de administratie werd verder doorgevoerd. Maar al spoedig was nog meer ruimte nodig. De veelbe sproken aankoop van hotel „De Linde boom", van Kikkert via Vlessing, had plaats en er verrees een gebouw dat tot in lengte van jaren toereikend zou zijn. Maar de bankaktiviteit breide zich on verwacht snel verder uit. Graaf: „Voor al toen merkten we dat de Texelaar zeer bankminded is. Van de kinderen van 0-4 jaar heeft de helft al een spaarboekje bij de Rabo-bank De hoog ste score boeken meisjes van 15 - 19 jaar (zie vervolg pagina 2) Aan dc Hogere Zeevaartschool te Den Helder werd op 10 april j.l. het examen „Theoretische Kustnavigatic" afgeno men door het Kon. Nederlands Water- sportverbond. In totaal slaagden hier voor 22 Texelse watersportliefhebbers. Een van de cursusleiders, Gerard Kui per uit Urssum, deelde ons mede dat dit certificaat in het belang is voor zeilers die zich met hun vaartuigen buiten het zicht van de vaste wal op open zee be geven. Het is van toepassing op alle soorten pleziervaartuigen, zeilboten en kajuitjaehten. Ondanks het feit dat dit certificaat nog niet wettelijk verplicht is gesteld heeft het zijn nut voor de veilig heid in deze sport reeds bewezen. Eisen De eisen waaraan de cursisten onder andere moeten voldoen zijn de volgende: kennis van het aanvaringsreglement, kennis van het betonningssysteem voor de kust (boeien e d.), kennis en gebruik van de desbetreffende zeemansgidsen, de éénletter vlagsignalen en kennis van het magnetisch kompas. De heer Kuiper vertelde voorts dat men met dit certificaat recht heeft op het langs de Duitse kust verplichte vaar bewijs („Führerschein"). Een dergelijk bewijs is in de meeste landen van west Europa nog niet verplicht gesteld Joego slavië is hier onlangs toe over gegaan en in Italië is de verplichtstelkng in voorbereiding. Nieuwe cursus Dat het certificaat ook door de be roepsvaart op prijs wordt gesteld ver namen wij van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond in Amster dam. De voorkomende gevallen van het iet goed manoeuvreren door pleziervaar tuigen in de drukke scheepvaartroutes zijn legio. Er wordt hierdoor niet alleen gevaar veroorzaakt voor de pleziervaart zelf maar ook voor de beroepsvaart op zee. Aan de zeevaartschool in Den Helder zal eind september opnieuw een derge lijke cursus beginnen De duur ervan is ongeveer 3 maanden, met 7 cursusavon den waarop men gedegen onderricht krijgt. „Wrijfhout" De Texelse cursisten kregen hun op leiding afgelopen winter op het club schip van de watersportvereniging Texel „Wrijfhout". De docent was de heer Wa terdrinker van de Hogere Zeevaart school in Den Helder. De geslaagden zijn: P. R. Blankevoort, J. de Boer, H. A. Boersma, W. B. Boer- sma, P. R. Boots, P. Booy, L. Broere, H J. Coullou, C. Drijver, J. den Haan, H. de Harde, S. Hemelrijk, L. F. den Hou- ter, J. Inpijn, F. Kortenhoeven, J. J W. Ie Roux, J. Seepma, G. van Strien, G. v. d. Struys, B. Veldman, L. Westbroek en F. Wesselman. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot de secretaris van de watersport vereniging Texel, C. J. Eelman, Pijpers- dijk K 61 a, De Koog. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ h ujarl nederland -

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1