Cjroen kwartsJexels in het harL, Jan Witte liep weg uit gemeenteraad 09 Doorbraakplan in de ijskast Mogelijkheid tot behoud van Texelse kottervloot Zuidewind: Noodplan is reële oplossing Verbitterd over aantasting toeristische reserve .pijdeMelkn^ Bij aankoop van liter slagroom ]/2 liter hopjesvla van 96 TAXI (02220) 2000 VRIJDAG 16 APRIL 1976 89e JAARGANG No. 9068 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9.80 p. kw Verschijnt dinsdags en vrijdags. De instandhouding van de reserve voor toeristische uitgaven op de ge meentebegroting van dit jaar, was dinsdagavond in de raadsvergadering inzet van een conflict dat zo hoog opliep dat het SCF-raadslid Jan Witte voor het raadslidmaatschap bedankte en verbitterd uit de raadsvergadering wegliep. Buiten de raadszaal volgde onmiddellijk fraktieberaad, burgemees ter Sprenger bemoeide zich ermee en na vijf minuten had men Witte zover dat hij in de raadszaal terugkeerde. Het liep dus met een sisser af, maar Witte had aldus wel laten blijken dat zijn eerder geuite dreiging dat hij zou opstappen als de gemeenteraad de toeristische reserve zou aantasten, niet loos was. Zoals bekend haden B. en W een groot aantal financiële maatregelen en kunstgrepen voorgesteld om het gat van een half miljoen in de gemeentebegro ting te dichten. Een van de voorstellen was de post toeristische reserve (waar mee de gemeente allerlei voor de kwali teit van de recreatie belangrijke voor zieningen wil bekostigen) voor één keer niet trendmatig te verhogen, waardoor een bedrag van ƒ21.670,werd uitge spaard. De meerderheid van het college van B. en \V. en de raad vonden dat de toe ristische reserve royaal genoeg was om dit stootje te verdragen en vonden het schrappen van de trendmatige verho ging vooral verdedigbaar omdat anders de post „onvoorzien" op de begroting geen enkele ruimte meer zou bieden voor onverwachte uitgaven in de rest van het jaar. De minderheid van het colege, wethouder Jook Nauta, achtte aantasting van de toeristische reserve onverantwoord gezien het grote belang van kwaliteitsverbetering van de recre atie. Er mag dan momenteel een flink bedrag aan reserve beschikbaar zijn, feit is dat er binnenkort al veel van worden opgesoupeerd, onder andere door uit voering van het toeristische rijwielpa denplan. Onaanvaardbaar Op krachtige en emotionele wijze kreeg hij steun van zijn fractiegenoot Jan Witte die het knabbelen aan de toe ristische reserve onaanvaardbaar vond. Kwaliteitsverbetering van de recreatie is voor Texel van levensbelang, vooral rtu het er naar uitziet dat de economi sche toekomst van het eiland geen al ternatieven biedt Toen het op stemming aankwam keerde de hele SCF-fractie zich tegen het schrappen van de trend matige verhoging plus Daan Welboren van het Pakt. Na het bekend worden van de 105 uitslag sprak Witte ijzig: „Voorzitter, ik verzoek u mij toe te staan de raad te verlaten. Dit is voor mij on- Naar aanleiding van de vele bezwa ren tegen de geplande doorbraak Groe- neplaats-Elemert hebben B. en W. beslo ten dit plan voorlopig wat laten rusten en de konsekwenties nog eens te overwe gen. Burgemeester Sprenger zei dins dagavond in de raadsvergadering dat het plan niet van de baan is maar er is niets meer aan gedaan. Zoals bekend was de via artikel 19 te realiseren door braak onderdeel van het verkeerscircu latieplan voor Den Burg. Dit plan zal nu zonder doorbraak worden verwezenlijkt. Nog voor Pinksteren zal de rijrichting geldig t/m 2aterdag l/april. ALLEEN VOOR MELK UNiE OF HORNA PROOUKTEN verteerbaar; ik wil mijn tijd niet langer verspelen". Mr. Sprenger bracht in het begin van de discussie naar voren dat gezien de ernstige begrotingsproblemen waarmee de gemeente kampt het niet juist is de post toeristische reserve onaantastbaar te verklaren. Bij handhaving van de trendmatige verhoging zou de post on voorzien op de begroting van ƒ31.399, slinken tot minder dan ƒ10.000,wat onverantwoord is. De toeristische reser ve voor een keer niet verhogen is min der ernstig, temeer daar de achterstand in de verhoging later kan worden inge haald. Wethouder Nauta noemde deze stap echter onaanvaardbaar, omdat eerst geen nieuwe belangenafweging heeft plaatsgehad. Heel wat uitgaven in de naaste toekomst zullen ten laste van de toeristische reserve komen. Nauta wilde alleen met het besluit tot het schrappen van de trendmatige verhoging akkoord gaan als de raad daarbij tevens zou be sluiten dat de trend volgend jaar wordt verdubbeld. Hij noemde het zeer betreu renswaardig dat de gemeente, die de kwaliteitsgedachte herhaaldelijk huldigt daaraan nu gaat tornen. Bert Weijdt van Texels Belang schaar de zich achter het meerderheidsvoorstel. Hij herhaalde wat hij in het verleden steeds naar voren heeft gebracht: de indirekte kosten, veroorzaakt door het toerisme, zijn de belangrijkste oorzaak van de financiële problemen van de ge meente Hij wilde zoveel mogelijk ruim te in de begroting houden. Witte kwam daarop al gauw met zwaar geschut. Na het grote belang te hebben geschetst van uitvoering van de kwaliteitsvcrbeteringsplannen („Er is een prioriteitenlijst van 76 punten; daar van moet wat uitgevoerd kunnen wor den") zei hij „konklusies" te zullen trek ken voor het geval de raad niet met hem mee zou gaan. in de centrumstraten worden omge draaid. Na Pasen beginnen de re constructiewerkzaamheden op het kruispunt Gasthuisstraat-Weststraat. Wethouder Jook Nauta zei dat als ge volg van de op handen zijnde maatre gelen het verkeer in de Kecsomlaan mo gelijk toeneemt maar daar zal door ver keersmaatregelen wa\ aan worden ge daan. Ook werd meegedeeld dat de onder nemers in Den Hoorn hun bezwaren te gen de verkeersmaatregelen hebben in getrokken. Op een vraag van Daan Schilling zei de burgemeester dat dit niet onder druk van de gemeente is ge beurd maar op eigen initiatief van de betrokkenen Aan de Slufterweg staan restanten van een bouwval, eigendom van de heer J. J. van der Sar uit de Krim in Over ijssel. B. en W. hadden hem aangeschre ven deze resten op te ruimen of het huis te herstellen Op het verzoek van Van der Sar om herstel is het college inge gaan. Zuidewind zei dat Van der Sar op de plaats van de bouwval een huis wil bouwen. Dat is toegestaan, ook nadat de resten zijn opgeruimd, als betrokke ne zich tenminste aan de voorgeschreven termijnen houdt. Overbelasting De veronderstelling van Daan Welbo ren (naar aanleiding van het jaarverslag van Cultureel Werk) dat op de afdelin gen ruimtelijke ordening en culturele zaken sprake is van overbelasting werd door de burgemeester bevestigd. Eén Fried Blanken (Pakt) verklaarde mede namens zijn fractiegenoten Ellen en Beumkes ook het meerderheidsvoorstel te steunen omdat hij het niet juist acht te de post „onvoorzien" op de begroting zo klein te laten worden. Daan Welboren, de enige Pakt-man die de SCF-ers steunde, bracht naar vo ren dat de commissie voor recreatie en natuurbehoud spoedig een beslissing moet nemen over de besteding van de L. J. Weijdt van Texels Belang maak te dinsdagavond van de rondvraag van de raadsvergadering gebruik om een krachtig pleidooi te houden voor redding van de door de quoteringsmaatregelen bedreigde visserij. Hij wilde dat Texel contact zou opnemen met andere visse rijgemeenten om te trachten de huidige impasse te doorbreken. Zoals bekend trekt het merendeel van de Nederlandse man staat aan het hoofd van beide afde lingen. Men is doende een eind te ma ken aan de persoonlijke overbelasting die zich hier voordoet. Welboren had, evenals andere raadsleden veel lof voor hetgeen de Stichting Cultureel Werk aan aktiviteiten ontplooit. Een van de vra gen die Tine Vlas-van der Vlies over het jaarverslag stelde had betrekking op de proeftijd die voor de beheerder van het Eierlandsche Huis heeft gegolden. Mr. Sprenger zei dat die proef bevredigend is verlopen. Geld terug Verder zei ze het onjuist te vinden dat het geld dat beschikbaar is gesteld voor de aanleg van een speeltuintje in wijk 99 maar daarvoor nooit is besteed, teruggestort had moeten worden in de gemeentekas inplaats van het uit te ke ren aan de dorpscommissie. Loco-secre taris G. A. Oskam (secretaris P. Beem- sterboer is metvakantie in Indonesië) zei dat het geld inmiddels inderdaad aan de gemeente is teruggegeven, nadat ook de pogingen van de dorpscommissie om in de wijk een speeltuintje van de grond te krijgen op niets waren uitgelopen. Ariërverklaring Het Israel Comité Nederland had de gemeente een brief geschreven met het verzoek te verklaren dat de gemeente nooit een verklaring van niet-Jood zijn zal afgeven, dus in overeenstemming met de bepaling van de minister die on langs heeft verklaard er bezwaar tegen (zie vervolg pagina 2) gelden van de toeristische reserve. „We moeten het geld niet zomaar pakken als het nodig lijkt". De burgemeester stelde dat het college het principe van de trendmatigheid van de toeristische reserve niet wil aantas ten „We willen alleen de tijdelijke ex tra toevoeging uitstellen". Snel erdoor Nauta zei dat niet te hoog moet wor den opgekeken tegen het bedrag aan toeristische reserve. Er is wel ƒ250.000,- maar slechts 60.000 gulden daarvan kan aan kapitaalslasten worden besteed en juist dat bedrag wordt door de jaarlijkse trend verhoogd. Zojuist zijn vier aan vragen om subsidie naar Den Haag ge stuurd Als die worden gehonoreerd zijn we snel door die 60.000 gulden heen". Bert Weijdt betreurde het dat zoveel drukte wordt gemaakt over die twintig mille toeristische reserve. „Als de trend niet wordt geschrapt is er haast geen re serve meer in de begroting en dat levert grote problemen op" Explosie Jan Witte was daarop aanleiding voor een emotionele ontploffing door Weijdt toe te voegen dat hij het belang van de recreatie voor Texel kleineerde. Hij sug gereerde dat zijn stellingnamc in deze door hogerhand was opgelegd en deelde Weijdt in bij de krachten die momenteel streven naar consolidatie en stabilisatie. „Texel wordt naar de keel gegrepen. Het enige wat ons nog perspectief kan bie den, recreatie van hoge kwaliteit, mag niet in gevaar worden gebracht". Weijdt werd daarop erg boos. „Niemand legt mij iets op. Dit is een verdachtmaking dat ik mij niet houd aan mijn eed van zuiverheid. Als u dit niet terugneemt, verlaat IK de raad!" Witte zwakte zijn beschuldiging wat af door op te merken dat de politieke visie van de heer Weijdt wel eens ver band zou kunnen houden met zijn (niet van de plaatselijke economie) afhanke- kottervissers zich niets van de quote ringsbepalingen aan omdat compense rende maatregelen van overheidswege uitblijven. Weijdt stelde voor het jaar lijkse raadsreisje op 6 en 7 mei niet naar landschapsparkcngebieden te maken maar naar Nederlands grootste visserij- gemeente Urk. Wethouder Jan Zuide wind liet blijken hiervan weinig te ver wachten. Het probleem is dat er in de visserijwereld onenigheid is ove. 'cze zaak. Weijdt wees op een aantal misstanden bij het bevissen van de Noordzee door diverse landen. Momenteel worden kot ters voor afbraakprijzen te koop aange boden, maar op hetzelfde moment wor den in Engeland kotters gebouwd, be stemd voor de visserij in de Noordzee. Onbevredigend is het dat de haringvis serij wordt teruggedrongen terwijl De nemarken in feite het haringtekort heeft helpen veroorzaken door 500 000 ton jonge haring weg te vissen Onrecht vaardig is het ook dat nu de grootste hoeveelheden vis mogen worden aange voerd door schepen die in het verleden ook veel kilo's in de vorm van onder maatse vis vingen, dus de medeveroor zakers van de terugloop van de visstand. Het quoteringsprobleem is uiterst ac- cuut; deze week gaan de meeste kotters over het toegestane maximum heen. Jan Zuidewind wees erop dat de vis sers de situatie zelf onnodig moeilijk maken door met een harde kop door te gaan totdat zij aan de ketting worden gelegd. Voor gemeentelijke initiatieven samen met andere visserijgemeenten verwachtte hij geen soulaas. Plaatselijke oplossing? Zuidewind zei dat hij voor de Texelse vissers wel een oplossing weet Dat be treft een „noodplan" voor vijf jaar dat behoud van de volledige vloot van veer tig kotters zou kunnen betekenen Het idee is in visserskringen al eens ter spra ke gebracht, maar tot een onderzoek is het tot dusver niet gekomen. Zuidewind zei dat het in ieder geval een reëel voor stel was, maar het schijnt dat men lie ver eerst het resultaat van een harde opstelling afwacht Over de aard van het noodplan dat door een noodcomité zou moeten worden uitgewerkt en begeleid lijke beroep en de burgemeester wilde het incident dan ook schielijk voor ge sloten verklaren. Maar Daan Schilling wilde toch nog even kwijt dat hij de op merking van Witte „van een ontzettend laag peil" vond „Als iemand zich totaal heeft ingezet voor Texel en zijn bewo ners is het wel Weijdt. Ik heb hier geen woorden voor; absoluut onaanvaard baar". Waarna Witte zijn beschuldiging introk. Onduidelijk De andere financiële maatregelen om het begrotingsgat te dichten gaven nau welijks aanleiding tot commentaar. Friend Blanken van het Pakt vond wel dat het pré-advies waarin B. en W. het probleem aan de orde stelden wat dui delijker geformuleerd had kunnen wor den Met name de eerste bladzijde is moeilijk te begrijpen. Er komt een zin van 79 woorden in voor; tijdens het le zen raakt men de kluts kwijt. Overigens hadden Blanken en de andere raadsle den veel lof voor de wijze waarop de fi nanciële operatie was uitgevoerd. Wel boren had bedenkingen tegen het voorne men om de sterkte van de sociale dienst niet uit te breiden; volgens hem was daar van overbelasting sprake. Ter ver duidelijking legde wethouder Westdorp uit dat zuster Haasnoot binnenkort de dienst verlaat; zij zal niet door iemand worden opgevolgd die in dienst is van de gemeente Texel maar door een func tionaris van de stichting voor Maat schappelijk werk in de kop van Noord holland en dat scheelt de gemeente dus een salanspost. Op verzoek van het college wordt mo menteel een intern onderzoek ingesteld naar het functioneren van de sociale dienst. Men is momenteel bezig met „tijdschrijven"; over afzienbare tijd zul len daar conclusies aan verbonden kun nen worden. Westdorp zei dat op alle af delingen van het raadhuis sprake is van een zekere overbelasting. kon Zuidewind zich niet verder uitla ten. Burgemeester Sprenger kapte de discussie over dit onderwerp af en be loofde dat de zaak zal worden bekeken. Principiële discussie Vervolgens bracht Weijdt bezwaren naar voren tegen het principiële karak ter van de discussie in de laatstgehou den vergadering van de commissie voor recreatie en natuurbehoud. Hij had bo vendien bezwaren tegen volgens hem onjuiste beweringen van de werkgroep Landschapszorg in het gesprek over de oriënteringsnota veerverbinding. Hij noemde dit „stoeien met de bootverbin ding" een zijspoor en herinnerde er aan dat de discussie alleen kan gaan over de aanleginrichtingen. Als TESO een boot zou laten bouwen die van de bestaande fuiken gebruik kan maken, kan nie mand daar wat aan doen. Hij merkte verder op dat ook dagjesmensen recht hebben op zon en vond dat Texel niet mocht worden „teruggebracht in een isolement waar het jaren onder gebukt is gegaan". De burgemeester, die liet blijken geen bezwaar te hebben tegen principiële dis cussies in commissies „als dat binnen zekere grenzen blijft" en voorkwam dis cussie over deze zaak op verzoek van Blanken. Laatstgenoemde vond dat de rondvraag niet is bedoeld voor het ter tafel brengen van kwesties die binnen kort als gewoon agendapunt in een raadsvergadering komen. De andere vragen in de rondvraag wa ren wel van het geschikte kaliber. Tine Vlas-van der Vlies wees op het gebrek kige onderhoud van het Esperantomonu- ment aan de Kogerstraat. De letters zijn gedeeltelijk onleesbaar geworden en de windwijzer op het torentje moet blijk baar nodig gesmeerd worden Daan Welboren vroeg hoe het zit met de hinderwetvergunning voor het stof en lawaai veroorzakende bedrijf van Keijser en Co in De Waal Wethouder Nauta zei dat het een ingewikkelde, al jaren slepende kwestie is. Er zijn metin gen geweest en naar aanleiding daarvan (zie vervolg pagina 2) MARTIEN VAN DE WETERING Ook voor rek. van Ziekenfonds

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1