Omdraaien verkeersrïchting op 15 mei van kracht VI -1 programma mr:i. VERVOLG VAN PAG.l Behoud visserij VERVOLG VAN PAG.l Doorbraakplan Zon, maan en lioo£ water PASEN ONGEKEND DRUK rm vast 5 i*r— Op 15 mei worden in Den Burg ver keersmaatregelen van ongekende om vang van kracht. Dan gaat nl. de ver anderingen in het kader van het ver keerscirculatieplan in. In vele straten zal het bestaande eenrichtingverkeer worden omgedraaid, het voetgangers domein in het centrum zal worden uit gebreid en de bebording zal worden teruggebracht en verduidelijkt. Het verkeerscirculatieplan is bedoeld om een aantal „knelpunten" in de ver keersafwikkeling op te heffen, het par keren buiten het centrum te bevorderen en het stimuleren van voetgangers en fietsverkeer. Meer dan vroeger krijgt het centrum van het dorp een „erffunc- tie". Het is overigens slechts de eerste fase van het plan. Voorlopig zal men het nl. nog moeten doen zonder doorbraak tussen Groeneplaats en Elemert en het is te verwachten dat aan de hand van ervaringen in de praktijk later nog klei ne veranderingen in het plan worden aangebracht. Het zal na 15 mei wel even moeten wennen. Een troost is dat alle maatrege len gedurende het hele jaar gelden zodat het bij één keer wennen kan blijven In de nieuwe situatie zal men vanaf het Schilderend Den Burg kunnen blij ven inrijden maar door het omdraaien van het eenrichtingverkeer kan daarna bij De Spar de Weverstraat worden in gereden. Vanaf de Groeneplaats wordt het mogelijk te rijden door de Binnen- burg naar de Stenenplaats waar men dan niet alleen de Waalderstraat in kan maar ook de Kogerstraat Verder wordt het mogelijk vanaf de Weverstraat de Warmoesstraat in te rijden tot aan de Elemert. Hier kan men het centrum ver laten want de Elemert wordt in de rich ting van de Keesomlaan éénrichting. In het overige deel van de Warmoesstraat blijft de bestaande rijrichting gehand haafd. Ook in de Gasthuisstraat wordt de verkeersrichting omgedraaid; de si tuatie in de Burgerhoutstraat blijft on gewijzigd Het Achterom wordt éénrich- VRIJDAG 16 APRIL In Centrum 147 spreekt mevrouw Licht over woninginrichting, aanvang 20.00 uur. Belangstellenden welkom. ZATERDAG 17 APRIL Op het muzieknisterrein te Oosterend heeft om 19.30 uur een drumbandop treden plaats, onder andere met mede werking van de Fanfarenzug Schloss Ricklingen. De in Catharinahoeve op Texel gemaak te opname van het amusementspro gramma „Bij ons in het noorden" wordt door de KRO-televisie uitge zonden. MAANDAG 19 APRIL Bij Nieuweschild houdt de sportvissers club de paaswedstrijd van 9.30 - 12.30 uur. Op het parcours Wezenland begint om 9.30 uur een rit in het kader van de voorjaarscompetitie van de wielerver eniging Texel. DINSDAG 20 APRIL In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt om 20 00 uur een inspraakbijeenkomst gehouden over de ontwikkeling van de recreatie op Texel. WOENSDAG 21 APRIL Adjunct directeur Van Trigt van de so ciale dienst houdt voor de Platte landsvrouwen van De Cocksdorp-Ei- erland een praatje over zijn werk op uitnodiging van het eendagsbestuur. tingverkeer met uitzondering van het stukje tussen Bakkers Ijzerhandel en de Wilhelminalaan. De Haffelderweg wordt éénrichtingverkeer in de richting Emmalaan; de Julianastraat houdt de zelfde rijrichting. Na de Weverstraat zal iu ook het gemotoriseerde verkeer wor den geweerd uit de Hogerstraat en het grootste deel van de Burgwal. Fietsers in beide richtingen In verschillende eenrichtingstratcn zullen fietsers wel in beide richtingen mogen rijden. Dit zijn de Burgerhout straat. Waalderstraat, Stenenplaats, deel van de Binnenburg, Groeneplaats, Park straat, Weverstraat, stuk van het Schil derend, Achterom, Gasthuisstraat en een stuk Elemert. In de Weverstraat zullen fietsers alleen in de nchting van de Ste nenplaats mogen rijden. In de voor ge- jnotoriseerd verkeer afgesloten Hoger straat en Burgwal mogen fietsers ook in twee richtingen rijden. Het is belangrijk te weten dat in de eenrichtingstraten waar fietsers in beide richtingen rijden, het verboden is links te parkeren met een speciaal bord van gemeentelijk ontwerp (fiets met twee pijlen) zullen deze straten worden aan gegeven Het kaartje illustreert de ko mende veranderingen. De dik aangege ven straten in het centrum zijn voor alle verkeer in beide richtingen; de dunne straten zijn voor éénrichtingverkeer vol gens de pijlen. zijn maatregelen getroffen. De indruk bestaat dat van enige verbetering spra ke is; dat zal moeten blijken uit de me tingen die provinciale waterstaat vol gende maand zal uitvoeren. Het is echter realistisch ervan uit te gaan dat het be drijf altijd wel hinder zal blijven ver oorzaken. Taxi-verordening Op een andere vraag van Welboren zei Nauta dat de gemeentelijke taxi-ver ordening in ontwerp klaar is en na even tuele behandeling in de commissie alge mene zaken in mei aan de raad ter goed keuring zal worden voorgelegd. De raad kan erop rekenen het ontwerp binnen 14 dagen in huis te hebben. Rehabilitatie Vastgesteld is dat veel woningen in het rehabilitatiegebied van Den Burg zo slecht zijn dat het onverantwoord is ze volgens de gebruikelijke regeling te re habiliteren. Het probleem zal worden besproken met de staatssecretaris van volkshuisvesting. In de huidige situatie kan weinig worden gedaan. Blijkens de vele aanvragen uit de buitendorpen is het misschien wenselijk heel Texel tot rehabilitatiegebied te maken. De klein schaligheid van het werkterrein is een ongunstige factor gebleken. Aldus deelde wethouder Zuidewind mee naar aanleiding van de opmerking van Welboren dat niet alleen in Den Burg maar ook in de andere dorpen van verkrotting sprake is. Als in het oog springend voorbeeld noemde Welboren een pand aan de Diek in Den Hoorn De klacht van J C. Dros dat de Spin- baan in Den Burg nog steeds niet is voorzien van straatverlichting, werd door de voorzitter doorverwezen naar „Texelstroom" Bevestigend antwoord de Mr. Sprenger op de vraag van Dros of iemand die op het raadhuis stukken komt inzien, dat rustig mag doen in een apart vertrek. Dros wou ook wel eens weten wat er is terecht gekomen van de omvangrijke werkgelegenheid die wethouder Zuide wind verwachtte in Oudeschild Blij kens een artikel in de krant zou Oude schild door een bepaald soort bedrijfs vestiging economisch belangrijker worden dan De Koog. Zuidewind zei die verwachting nog steeds staande te willen houden. „Als de Oosterschelde dicht gaat zie ik reële mogelijkheden voor Texel, waaruit mocht worden geconcludeerd dat het om vestiging van de mosselindustrie gaat, een vorm van bedrijvigheid waarop niet zoveel mensen meer hoop hebben. School De Cocksdorp De voormalige openbare school van De Cocksdorp krijgt een andere bestem ming; recreatieve- en handelsdoelein den, zo kreeg Dros op een andere vraag te horen. Dros deed verder de suggestie enkele in de Bollekamer (het duingebied bij Jan Ayeslag) staande bunkers tot uit kijktorens te maken Het zou een aardi ge attractie zijn zonder veel kosten. Aardgas Baatbelasting wordt berekend per per ceel per jaar. Daan Schilling van Texels Belang informeerde hoe het zit met ap partementengebouwen Geldt daar een tarief voor het hele gebouw of apparte ment? De burgemeester zei dat het col lege daar ook nog niet uit is. Een stand punt is spoedig te verwachten want de verordening op de baatbelasting moet binnenkort aan de raad worden aange boden. Fried Blanken zei dat het publiek op de hoogte zou moeten worden gesteld van de opbouw van het elektriciteitsta rief Vergelijking met tarieven in andere delen van het land is nu onmogelijk. Hij verzocht B. en W. de gemeentelijke ver tegenwoordiger in het Texelstroom-be- stuur op te dragen om dergelijke infor matie aan het publiek te vragen. Zuivelfabriek Blanken vond dat B. en W. geen mid del onbenut moeten laten om sluiting van de zuivelfabriek De Eendracht te gen te houden. Hij hield met sluiting ernstig rekening en veronderstelde dat het besluit daartoe al lang is genomen. Het verlies van vijftig arbeidsplaatsen is landelijk gezien misschien niet in drukwekkend maar in de Texelse ver houdingen wel. Dat zou nadrukkelijk onder ogen moeten worden gebracht van de minister van economische zaken. De burgemeester zei dat het college van de CV Noordholland de toezegging heeft gehad dat over eventuele veran deringen in het bedrijf tijdig zal wor den gesproken met het gemeentebestuur Zuidewind voegde eraan toe dat de eventueel uit het thans aan de gang zijnde structuuronderzoek bij de CV Noordholland voortvloeiende voorstel len, zal worden vergaderd zodra deze voorstellen in een beoordelingsstadium zijn. De publicatie over een op handen zijnde sluiting is in ieder geval voorba rig geweest. Sluiting zou niet alleen in grijpend zijn voor de vijftig werknemers maar ook voor de agrarische structuur van Texel. Ate Rienstra (SCF), zelf werkzaam op de zuivelfabriek, wist te vertellen dat in ieder geval serieus wordt onderzocht of de Texelse fabriek gehandhaafd kan blijven. te hebben dat gemeenten verklaringen afgeven inzake kerkelijke gezindte. De gemeente Texel heeft er uiteraard geen moeite mee dit toe te zeggen. Blanken vond het maar treurig dat zoiets niet vanzelfsprekend is. Hij noemde het er gerlijk dat er gemeenten zijn die on zorgvuldig met dergelijke gegevens om springen. Hij verlangde dat de gemeente het Israel-comité een brief zou schrijven waarin wordt uiteengezet hoe de Texel se werkwijze in deze is. Mr. Sprenger beloofde dat te zullen doen J. C Dros was het niet eens met de mededeling van B. en W. dat alle hui zen aan de Beatrixlaan op het riool zijn aangesloten. Hij noemde twee huizen, de panden 24 en 26 die dat kennelijk niet zijn want hier moet herhaaldelijk de kol- kenzuiger komen. Schoon Texel Er wordt weinig gevoeld voor een nieuwe aktie „Schoon Texel" waarbij de schooljeugd wordt ingeschakeld. Ge bleken is dat ook het onderwijzend per soneel er sceptisch tegenover staat. De indruk bestaat overigens dat het pu bliek milieubewuster wordt. Er wordt minder rommel neergegooid, maar wat er nog wel ligt geeft meer ergernis dan vroeger Dros vond dat de gemeente toch iets moet doen aan het schoonhou den van sloten en wegbermen. Nauta en Zuidewind dachten niet dat het zo erg dringend was, maar Dros zei tegen Zui dewind dat hij niet zo erg ver hoefde te kijken; op het industrieterrein aan de Maricoweg ligt veel rommel. Cor Ellen meende dat het meeste vuil van de boe renerven komt „Naast de gemeente heeft ook het waterschap een taak bij het opruimen". De raadsleden waren het erover eens dat het onjuist is kinderen andermans rommel te laten opruimen, maar men was er zich ook van bewust dat het telkens verwijderen van over heidswege de slordigheid wel in de hand werkt. Het wordt immers toch wel op geruimd. Dros: „Openbaar vuil moet door openbare diensten worden verwij derd". MNRC Er is nog geen besluit gevallen over de eventuele openstelling van het Na- tuurrecreatiecentrum op zondag In de loop van deze maand zal wel een uit spraak worden gedaan door B en W. Jan Witte zei dat hij de naam „NRC" hoogst ongelukkig vond. „Vreemden be grijpen het niet. Die vragen naar het museum". Hij wilde het woord museum op een of andere wijze in een nieuwe be naming opgenomen zien: „Museum- en Recreatiecentrum" of zoiets. De burge meester vond de naam museum in ieder geval niet juist voor wat het centrum nu pretendeert te zijn Welboren stelde voor een prijsvraag voor een nieuwe naam uit te schrijven. Met als hoofdprijs gratis entree op zondagmiddag liiüelijke bestuursleden Wegens ziekte zijn de heren C. J. Wit te en J. D. Koning voorlopig niet in staat hun taak als dagelijks bestuurslid van de Stichting Cultureel Werk uit te oefe nen. De raad benoemde daarom met al gemene stemmen de heren J. J. West dorp en F. Schellinger als tijdelijke op volgers De heer Fokko Veenema wil bij zijn nertsfokkerij aan de Georgiëweg een dienstwoning bouwen. Dit is thans niet mogelijk omdat de bestemming van het terrein luidt: agrarisch gebied zonder bebouwingsmogelijkheden. B. en W. hadden tegen het plan echter geen be zwaar. Door het nemen van een voorbe- reidingsbesluit maakte de raad het voe ren van een artikel 19-procedure moge lijk. Op dezelfde wijze was men de heer L. Uriot van dienst die voor de Bur gerhoutstraat een bouwplan heeft dat ook niet helemaal in overeenstemming is met het huidige bestemmingsplan. Blanken zei graag te zien dat de uitgang van de woning van Veeriema aan de Georgiëweg wordt geprojecteerd en niet aan de drukke Waalderstraat. De voor zitter zei dat die mogelijkheid al was onderzocht maar op praktische bezwa ren is gestuit. Warmtemeters De raad ging ermee akkoord dat de gemeente zich garant stelt voor een le ning die de Stichting Bejaardenzorg no dig heeft voor het aanbrengen van warmte-isolatie in haar woningen, voor het ombouwen op aardgas van negen oliegestookte blokverwarmingskachels en voor het plaatsen van elektriciteit tunssen meters en warmtemeters. Henk Beumkes liet mede namens de andere Pakt-leden weten tegenstander te zijn van de meters. In de praktijk zou zijn gebleken dat de meters niet behoorlijk werken en het telkens opnemen ervan kost meer dan de energiebesparing op levert Door het college werd duidelijk gemaakt dat de raad daarover niet heeft te beslissen, het gaat slechts om het ga randeren van de geldlening. Maar men wil het bestuur van de Stichting Bejaar denzorg wel attenderen op het mogelijk ondeugdelijk zijn van de meters. Ate Rienstra vond warmtemeters toch wel zinvol. Al was het maar om burenruzie te voorkomen Bij gelijke stookkosten voor iedereen, wordt niemand gestimu leerd zuinig te zijn. Beumkes toonde zich ook geen voorstander van warmte- isolatie in 264 woningen van de woning bouwvereniging. De huur per woning wordt door de maatregel zeker 70, hoger. Daar komt dan de aangekondigde huurverhoging van 8 - 12°/o bij zodat de laagstbetaalden weer eens slachtof fer zijn Beumkes maakte verder bezwaar te gen de advertentiecampagne van de wo ningbouwvereniging die beweert geen vakbondsvertegenwoordjgers voor het bestuur te kunnen vinden. Beumkes zei dat het NVV in ieder geval niet zal ach terblijven en op de komende jaarverga dering met drie kandidaten zal komen. De zon komt 18 april op om 5.37 uur en gaat onder om 19.43 uur; 21 april op om 5.30 uur en onder om 19.48 uur. Maan* 21 april L.K.; 29 april N M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Het is te verwachten dat de paasdruk- te op Texel alle rekords zal slaan. Nu al doet het straatbeeld in Den Burg en De Koog aan het hoogseizoen denken. Alle hotelkamers zijn volgeboekt en dat geldt ook voor meer dan driekwart van de bungalows en appartementen. Onder in- yloed van het mooie weer zal de drukte in de komende dagen ongetwijfeld nog toenemen. De VVV houdt er rekening mee dat ernstige moeilijkheden zullen ontstaan bij het onderbrengen van men sen die zonder tevoren te hebben gc- .boekt naar Texel komen. Tot dusver is .jnen slechts op de hoogte van de nog 'Vrije logies met ontbijt-adressen waar door de kans groot is dat mensen moe ten worden teruggestuurd. Het overgro te deel van de toeristen bestaat uit Duit sers die een drie weken durende paas vakantie hebben tot 24 april. Daarna zijn nog enkele druktepieken te ver wachten, zoals het weekend van 30 april (er ontstaat een lang weekend doordat koninginnedag op vrijdag valt) en de periode 3-10 mei. Vrijdag 16 april Zaterdag 17 april Zondag 18 april Maandag 19 april Dinsdag 20 april Woensdag 21 april Donderdag 22 april Vrijdag 23 april Zaterdag 24 april 10.00 en 22.21 10 33 en 22.57 11.06 en 23.26 11.39 en 23.54 12.16 en 0.27 en 13.00 1.15 en 14.00 2 21 en 15 18 3.45 en 16.40 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur na hoog water. WEDSTRIJDEN OP MAANDAG In tegenstelling tot wat in het club blad staat vermeld spelen Texel 1 en Texel 4 op maandag a.s. om 14.30 uur en dus niet op zondag. ■fokt ZATERDAG 17 APRIL 1976: Junioren: Vesdo BI-Oosterend BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) W.Waard Bl-Tex. Boys BI. 14.30 u. (vertrek boot 13 05 uur) O'end B2-Geelzwart B3, 13 30.uur Texel Cl-Succes Cl, 13.30 uur Tex. Boys Cl-Call.oog Cl, 13.30 u. Oosterend Cl-Vesdo Cl, 13.30 uur ZDH Cl-Oudesluis Cl, 14.45 uur Texel C2-Schagen C2, 14.45 uur Tex. Boys C2-Zeemacht C3, 14 45 u Texel C3-HRC C6, 14.45 uur WGW C5-Texel C4, 14.45 uur MAANDAG 19 APRIL 1976: (TWEEDE PAASDAG) Afdeling Noordholland: Texel-RCZ, 14.30 uur WSW-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SRC 7-De Koog 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 4-Flevo 6, 14.30 uur Dames: Tex Boys 2-WSW 2, 14.30 uur Bij afkeuring terrein bus afbestellen te lefoon (02240) 2421. SAMEN REIZEN: ZATERDAG 17 APRIL 1976: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Tex. Boys BI en Oosterend BI. MAANDAG 19 APRIL 1976: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: De Koog 2 en Cocksdorp 1. MEDEDELINGEN S.V. Texel Tweede Paasdag speelt het eerste team van Texel haar laatste thuiswed strijd tegen RCZ. Er valt nog wat goed te maken na de smadelijke 51 neder laag die tegen RCZ in de uitwedstrijd werd geleden. De uitslag kan van be lang zijn voor het behouden van de vier de plaats. Er wordt dan ook gerekend op een goe'de wedstrijd. Texel 4 ontvangt Flevo 6 dat vorige keer niet opkwam Hier is een reële mo gelijkheid aanwezig de punten op Texel te houden. Zaterdag ontvangen de junioren Cl, C2 en C3 thuis resp. Succes Cl, Scha- gen C2 en HRC C6. Met een beetje geluk kunnen ook de junioren de winstpun ten behalen. Het vierde juniorenteam (C4) speelt uit tegen WGW C5 Hopelijk kunnen we nu rekenen op een voledig Texel-elftal en de punten weer mee terug het Mars diep overgaan. Door het verlies van junioren C4 (vo rige week zaterdag) is junioren C3 zon der te spelen kampioen geworden. Een prachtig succes voor deze jongens en voor leider Joop Kramer. t.C. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, De allernieuwste LP's: Status Quo, Nazareth, Sandra, Nana Mouskouri, Genesis, Lenny Kuhr, Fats Domino, Klaus Wun- derlich, Marianne Rosen berg, Vicki Leandros enz. ook op Musicassettes. Verder veel keus in klas sieke LP's en kinderre pertoire Peppi en Kokki; De film van Ome Willem enz. En ook nog voor redelijke prijzen. Fa. Jan v. Wijn gaarden en Henny Kolk, Weverstr. 68, tel 2695 9 Linnenkasten, boe kenkasten, keukenkasten ARTIMA. tel. 3592 Bloembollen in een grote sortering kunnen wij uit voorraad leveren, o.a. Dahlia's in meer dan 40 soorten, Begonia's in vele soorten. Groot- en kleinbloemige Gladiolen, Gloxinia's, Achimenes, Aoidanthera, Anemonen, Call a's, Camna's, Gloriosa, Freesia's, Incarvillea, groot- en kleinbloemige Monbretia's, Omithoga- lum, Renonkels, Lelies en nog vele andere soorten. A v Strien, Schilderend 45b, tel (02220) 2904 Geruite blouses, flanel. Nu in de Twee Paardjes Broodroosters, Carmen krulsets, elektr. wekkers, koffiemolens enz. met 20% korting. Wandkon- taktdozen in- en opbouw en vele andere dingen op elekitragebied. Alles met zeer grote kortingen. Fa. Jan v. Wijngaarden en Henny Kok, Weverstraat 68, tel. 2695 Langs deze weg dank ik al'le vrienden en be kenden, die gedurende mijn verblijf in het zie kenhuis aan mij gedacht hebben d.m v. fruit en cadeaus e d. Mevr. Bre mer, Lieuwstraat 51, Den Burg Hoogtepunten uit „Der Messias" van G F. Han del door het London Symphony Orchestra olv. Colin Davis voor ƒ9,90 in De Draaimolen, Mo- lenstr. 21, Den Burg Te koop Topcon klein- beeldreflexcamera, lens F 1,8 58 cm, sluiter tot 1/1000 sec., met zoomlens; Tamron 95 250 mm, te sa men 700,Alles in goede staat. Tel. (02220) 2726 Eierverzameling te koop aangeboden. Zater dag te bevragen in de Twee Paardjes Groot en klein, voor een buro moet je bij Artima zijn ARTIMA, tel. 3592 De NVSH stelt zich Q de emancipatie van de mens ten doel. ook voor wat betreft de sexualiteit Voor autoplaatwerk en ruiiten. Dumpstore De Nederlanden, Voorburg gracht 285, Nrd. Schar- woude, (02260) 2171 De modernisering van ons huis hebben wij door de RABOBANK laten financieren Te koop Opel Kadett 1965 met mistlampen, radio en toerenteller. Boogerd 29, Den Burg Te koop 1 toiletwagen tje; 1 lichtdrukmachine, merk: „meteor", 220 V, 950 Watt; 1 elektrische ventilator, 220/440 V, 5 Hp; 1 transportabele ven tilator 280 V., in alle stan den verstelbaar; 1 elek trische waterpomp, com pleet met afsluiter en zuigslang 3", EMF motor 1,5 Hp, 1400 Rpm; 1 vier- iwielige aanhangwagen, laadvloerhoogte 20 cm, ideaail voor het vervoer van een boot oi.-d. Aris van Boven, Oudeschild, tel. (02220) 2721

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2