Grote reputatie op geheel Texel Pieter Mosk 50 jaar veeverloskundige Markante figuur jubileert W "•X'\ mm Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 16 april 1976 r~ mïtm K. „'t Waait weer puur fóndaag Pieter Mosk (72) staat op de dijk van polder 't Noorden bij de boerderij van Theo Witte. De late middagzon daalt over het land. „Kiek, deer hèi je ze Z'n gestrekte arm wijst op een twaalf tal witte schapen, dat op enige afstand graast. Ze zijn omgeven door witte en zwarte lammetjes. „D'r heb 'n swörte ram bee weest" Mosk stapt over het hek en staat dan in de wei. Z'n dikke brille- glazen schitteren door het laag inkomende zonlicht. „Kom dón Er is een speciale niet te definiëren vriendelijke klank in z'n stem als hij tot de schapen praat. Ze reageren er direkt op en de hele kudde komt aangelopen. De dieren kennen hem, en hij kent de dieren, vanaf het prilste begin van hun bestaan. Het is 50 jaar geleden dat hij zijn vak voor het eerst uitoefende (3 april 1926) en sindsdien heeft hij zich ontwikkeld tot een prima vakman. De boeren van Texel kennen hem allemaal; Piet Mosk van Oosterend. Veeverloskundige. Vroeger waren de maanden maart en april een geweldig drukke tijd voor Mosk. Hij weet zich nog te herinneren da* er jaren waren waarin hij in het seizoen bij ongeveer 125 verlossingen werd geroepen, en dan dagenlang niet aan rust toekwam. Zijn leven is nu een stuk regelma tiger geworden omdat de leeftijd toch wel mee gaat spreken. Er is nog slechts een tiental boeren die hij bijstaat in deze tijd nu het meeste jongvee gebo ren wordt. Pieter Mosk heeft zich in al die jaren grote faam verworven. De veeartsen prijzen hem om zijn erva ring en zijn kunde. Als blijk van waar dering ontving hij op de jubileumdag van hen een grote mand bloemen en planten, vergezeld van een fles drank. Het geheel staat te pronk op de tafel in de bejaardenwoning die Mosk tesa- men met zijn vrouw nu een viertal ja ren in Oosterend bewoont „Strender- tuus" staat er op de zijgevel. We zitten in de gezellige huiskamer die uitziet op oud Oosterend en de Strender kerktoren. Aan de wand hangt een foto van het „Sandershuus" in win tertooi. „Van daaruit zijn we getrouwd Da's nou ook al weer meer dan 45 jaar geleden", zegt mevrouw Mosk terwijl ze koffie met koek presenteert. Ze is een geboren Texelse („Diekmanshuzen") en zorgt door haar levendige natuur voor een opgewekte sfeer. Pieter Mosk zelf zit op de bank, in boerenkiel zoals hij sinds jaar en dag gewoon is. Hi] is dui delijk rustiger dan zijn vrouw We pra ten over vroeger en over het begin van zijn loopbaan VADER WAS OOK FILDER Zijn vader was slager en kwam uit het Noordholandse Oudesluis bij Scha- gen. Daar werd Pieter ook geboren Via Oosterland op Wieringen kwam het ge zin Mosk toen Pieter 15 jaar oud was, naar Oudeschild. Het gezin Mosk van toen is inmiddels een echte Texelse familie geworden en de naam is bij iedereen op het eiland be kend. Pieter Mosk nu: .Vader was ook „fil- der". Dat noemden ze toen zo. Ik had daar al jong belangstelling voor. Er was geen verlosing waar vader bij geroepen werd of ik ging mee" Het slagersvak lag hem niet zo erg. ,,'t Eigenlijke slachten ging me goed af, maar het langs de huizen gaan met vlees; dat stond me totaal niet aan. Voor al in die tijd hadden de mensen hier niet veel geld en knibbelden altijd. Je kon met de mooiste biefstukken aan komen, die waren dan toch niet goed. Alleen om het nog goedkoper te krij gen. Nee, daar kon ik helemaal niet te gen Als aanloop tot zijn latere beroep als veeverloskundige had Mosk evenwel in de slagerij een geweldige anatomische leerschool. Soms kocht hij een dood kalf dat hij dan ontleedde. In het begin kreeg hij wel hulp van zijn vader maar die was nogal ongedurig. .Vader was geen echte leermeester. Hij was wel vakman, maar het een ander bijbrengen, dat lukte hem niet. Hij zei iets een keer, misschien twee, maar de derde keer kon je een schop krijgen!" KNECHT BIJ VEEARTS NOORDIJK Toen de 21-jarige Pieter Mosk uit mi litaire dienst kwam ging hij in Den Burg als knecht werken bij veearts Noordijk. Hem waren de anatomische kwaliteiten en de kennis van de jonge Pieter opgevallen toen hij hem bij vader Mosk aan het werk zag. Noordijk stelde Pieters vader voor, zijn zoon hij hèm in de leer te doen. Er was vraag naar een goede veeverloskundige op Texel, opdat de veearts zelf zich meer met het over- ge werk kon bezighouden. De opleiding voor het officiële diplo ma kostte ƒ600,wat in die tijd een enorm bedrag was. Veearts Noordijk stelde zoveel vertrouwen in Pieter Mosk dat dankzij hem het geld op tafel kwam. Pieter ging toen in de leer bij een be faamd veeverloskundige in Koegras: Bram Stipriaan. De opleiding duurde 9 weken en al na enkele weken liet deze hem zelfstandig werken. Stipriaan stierf later aan miltvuur dat hij in een nood- slachtplaats door besmetting van dood vee had opgelopen In Koegras haalde Pieter Mosk de voor dit vak vereiste papieren. Hij is nog de enige particulier op Texel met deze officiële erkenning van het Mini sterie van Landbouw en draagt het al tijd bij zich. ZELFSTANDIG Hierna werd hij zelfstandig veeverlos kundige op het eiland. Er was werk te over in het seizoen. Heel Texel riep hem te hulp als er moeilijke gevallen optra den, of verwacht werden. „Je had in die tijd wel telefoon, maar voor een uur per dag. Dan liep het vaak storm en had ik de komende nacht en volgende dag een heel lijstje af te wer ken Hij noemt een paar abnormale ver lossingen. Bijvoorbeeld als de kop van een nog niet geboren kalfje verkeerd ligt. Met een haakje dat achter de oren of in een hoek van het oog wordt aan gebracht, kan dit veranderd worden en krijg je een normale geboorte. Bij twee lammetjes (schapen werpen meestal twee lingen) kunnen de poten om elkaar heen zitten en kunnen de twee diertjes er niet uit. Een moederdier kan ook te nauw gebouwd zijn waardoor moeilijk heden kunnen optreden. In dit geval moet men overgaan tot de keizersnede (aan de zijkant van het lichaam) om moeder en kind te redden. „ZET DE STIER ER MAAR OP JONGENS!" Het is Mosk opgevallen dat met de komst van de KI op Texel het aantal kritieke geboortegevallen bij koeien nog al is teruggelopen. De bouw van de koe is anders geworden. T\yee jaar nadat men met KI was begonnen ontdekte Mosk het al. De kalveren kregen een be tere lijn en kwamen vlotter ter wereld. „Vroeger deden ze maar wat. Elke koe moest kalven, al was 't een bok wat mo del betreft. Zet de stier er maar op jon gens! Geen wonder dat ik er van de tien soms zeven moest villen!". Villen is een ingrijpende maatregel Met een scherpe draad die als zaag fun geert wordt het kalf in de koe in stuk ken gesneden en komt in brokken naar buiten. Het gaat dan in de eerste plaats om het leven van het moederdier. De laatste jaren hoeft er vrijwel niet meer gevild te worden. De veearts heeft een dermate goede uitrusting dat men tot opereren (keizersnede) over kan gaan. Pieter Mosk haalt dan ook in voorkomende gevallen er tegenwoordig direkt de veearts bij. Veelal wordt dan gezamenlijk overlegd hoe men te werk zal gaan. EERBIED VOOR HET LEVEN Veearts Den Houter: „Piet Mosk is een heel kundig man. Het is een prakticus met een enorme ervaring Hij heeft een enorme hekel aan de knoeiers onder de boeren. Het kan hem razend maken. Hij mag dan uiterlijk vroeger (en nu nog wel) een ruwe vrijbuiter zijn geweest, voor alles stonden en staan in zijn vaar- del de woorden: Eerbied voor het leven. Een dood lam bijvoorbeeld bezorgt hem een zware mineurstemming. Piet wil van alle moderne methodes op de hoog te blijven. Hij is dan wel oud geworden, het betekent allerminst dat hij ouder wets is gebleven". Het is een opvallende uitspraak die erg tot de verbeelding spreekt. Hoe vaak zou het voorkomen dat de verhou ding tussen veearts en verloskundige zo optimaal is als hier? Er blijkt geen sprake van broodnijd te zijn. ROTKREUPEL De faam van Pieter Mosk gaat zelfs tot over de grenzen. Met name naar Duitsland waar enige jaren geleden veel rotkreupel heerste onder de schapen. Het is een gevreesde ziekte, die nogal besmettelijk is. Mosk maakte de reis er naar toe om mee te helpen het uit te roeien, hetgeen lukte. Hij legde de scha- penboeren uit hoe ze met een mesje de wegrottende hoornlaag van de hoef van het schaap konden snijden en de hoef hierna dienden in te smeren met vi triool. ONTELBAAR AANTAL KILOMETERS In de eerste jaren had Mosk alleen een fiets tot zijn beschikking om zich op Texel te verplaatsen. Het aantal op drachten was het allereerste jaar nog niet zo overmatig als het later zou wor den. Hij vertelt dat juist de eerste ver lossing waarbij zijn hulp gevraagd werd (een koe van Sijp Koning op „Byron") op een mislukking uit liep. Het was geen beste reklame natuurlijk, maar toch: „Dat eerste jaar kreeg ik 6 schapen en het tweede jaar al zo'n 120!". Hij heeft zodoende een ontelbaar aan tal kilometers moeten fietsen over het hele eiland Z'n klanten woonden in De Cocksdorp en Oosterend, en van Den Hoorn tot in De Waal. Na de fiets stapte hij over op een motor en sinds 1958 rijdt Mosk in een auto zijn klanten af. Tot voor kort hielp Pieter Mosk nog wel met wachtdiensten bij de dieren van boeren die daar geen kans toe za gen. Dat werd vooral nachtwerk. Mosk: „Niks waard, achteraf bekeken. Tja, het geld hè". Uit z'n gegroefde gezicht valt te begrijpen dat er vele herinneringen in z'n gedachten terugkeren. Hij vertelt het verhaal dat hij over vermoeid met de auto van de ene naar de andere boerderij moest rijden en toen in Waalenburg in de sloot belandde. De rest van de nacht bracht hij slapend in de half vol water staande auto door orrf in de vroege ochtenduren door het ge kwetter va* de vogels bij „Plassendaal" gewekt te worden. Toen hij het portier van de wagen opende stond hij weldra slapeng tot boven de knieën in het wa ter. Pieter Mosk lacht er nu om, en prijst zich ongelofelijk gelukkig Een paar meter verderop was het water zo'n 12 meter diep! STROOTJE Ondanks het feit dat Mosk echt geen hoog salaris bedong, waren er toch boe ren die zéker wilden weten of hij gedu rende de nacht werkelijk de wacht liep waarvoor hij betaald werd. Ze legden dan een strootje op de staldeur ter con trole. Dan, met een vriendelijke grijns lach op zijn gezicht: „Ik dronk wel eens een borreltje in die tijd, m'n werk heeft er nooit onder geleden. Het wachtwerk waarvoor ik aangenomen werd heb ik altijd gelopen". Pieter Mosk is nu helemaal gestopt met wachtlopen vanwege zijn leeftijd. Hij heeft nu nog ongeveer 10 klanten, goede kennissen die hij helpt als dat zo de dieren kennen hemen hij kent de dieren, vanaf het prilste begin van hun bestaan uitkomt. Hij kan het eigenlijk niet laten en dat is ook geen wonder als je zo ver groeid bent met een vak dat je al een halve eeuw hebt uitgeoefend ALS HET VOORJAAR WEER KOMT Het verlosgereedschap voor koeien is in Zoutkamp waar de enige zoon van het echtpaar Mosk woont. Met deze gift heeft Pieter Mosk zichzelf trachten te dwingen een punt achter het werk te zetten. Het gaat niet, en hij mijmert. „....als het voorjaar weer komt, dan vragen m'n vrienden me weer bij de schapen. Het ziet er naar uit dat Mosk na deze mijlpaal nog wel meer jaren zal vol maken als veeverlosser. Bij navraag blijkt hij ook nog wel boeren te assisteren bij het knippen van koeien, het kappen van hoeven, het be slaan van paarden en het castreren van varkens. Ook is hij erg bedreven in het schapenscheren en heeft hierin zelfs in structie gegeven in enkele plaatsen in Drente en Noordholand, zoals kranten knipsels in een trots plakboek uitwij zen. Zelf houdt hij naast de twaalf schapen op het weiland bij de boerderij van Theo Witte ook nog enkele kippen en een geit. BEDRIJVIG EN OERSTERK Al met al is en blijft Pieter Mosk een bedrijvig man, ondanks een lichte rheu- matiek die hij (met succes!) tegengaat door een stuk aluin in zijn rechter broekzak te dragen. Ziek is hij eigenlijk nooit geweest. Alleen een twintigtal jaren geleden werd hij door een maagzweer tijdelijk geveld. Na een operatie waarbij het ab ces werd verwijderd was hij opnieuw de oersterke kerel die hij altijd geweest vas. Vrienden van Pieter Mosk: „Je staat er steeds weer versteld van. Hij heeft een fabelachtig uithoudingsvermogen, menigeen zou er bij zo'n inspannend le ven onderdoor zijn gegaan". Veearts Den Houter: „Als je bedenkt dat hij in de jaren 20 begon, toen er geen elektra was. geen antibiotica zoals te genwoordig en geen stromend water Ook mevrouw Mosk (Heintje) wordt door menigeen geroemd. Het echtpaar kreeg 10 kinderen waarvan er nog 9 in leven zijn. Vrijwel allemaal (op 2 na) zijn ze op Texel blijven wonen en ko men nog dikwijls even buurten. Nu geen van de kinderen meer thuis woont heeft het echtpaar Mosk eindelijk tijd om va kantie te houden. Sinds hun beider pen sionering maakten ze diverse reizen naar het buitenland. Per schip gingen ze naar Zweden en maakten ook een Rijnreisje mee. Met de auto bezoeken ze nog regel matig hun kinderen aan de overkant, in Heemskerk en Zoutkamp. HERINNERINGEN Het wordt donkerder in de huiskamer, een schemerlampje gaat aan en achter het raam is het silhouet van de Ooster- ender kerktoren. In gedachten zie ik Pieter Mosk weer tussen z'n schapen op de dijk staan en hoor ik de meningen van z'n kennissen over hem: Theo Witte: „Piet Mosk leeft echt in de natuur, hij maakt je opmerk zaam op broedende eenden en je ziet hem echt genieten van een boom die in bloei staat. Al zou je hem niet vragen te helpen dan doet hij het toch als hij ziet dat het nodig is. Hij heeft een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Mevrouw Witte: „Hij heeft erg veel aan zelfontwikkeling gedaan en veel ge lezen Daardoor kan hij over veel din gen meepraten. Vooral geschiedenis en politiek hebben z'n interesse Cor van Liere- „Als hij hier kwam bij een verlossing zei hij altijd: „Ze moeten net zo brullen dat de pannen op dak lig gen te klapperen. Dan weten we zeker dat ze er wat aan doen". Dat is typisch Piet. Hij had er altijd zwaar de pest in als hij een dood lam had". REUZE KEREL Van Theo Witte hoor ik het verhaal van een verlossing waarbij Piet Mosk danig aangeschoten op zijn boerderij verscheen. Witte: „Zo gauw hij bezig was verrichtte hij wonderen met z'n handen en had die drank helemaal geen invloed meer op hem Het is een man met een ijzeren gestel Hij gaat nooit voor één uur naar bed en zit 's avonds nog urenlang te lezen. Ik zie nog voor me dat Piet bij het verlossen van een koe zware shag pruimde omdat hij staande niet kon roken. Ik zeg niets te veel als ik zeg dat het een reuze kerel UNIEK IN DE WERELD Pieter Mosk is iemand om trots op te zijn. Dat geldt niet alleen voor zijn fa milieleden maar ook voor alle mede- Texelaars. Een 50-jarig jubileum als dit is waarschijnlijk uniek in Europa en wellicht in de wereld. Hoeveel dieren Pieter Mosk ter we reld heeft geholpen? Hij aarzelt even, dan zegt hij: „Ik weet het niet precies. Er zijn jaren geweest van 70 of 80 ver lossingen, ook van meer dan 130 Bij 110 per jaar denk ik zo'n zesduizend verlos singen; ongeveer tienduizend jonge die ren WESSEL B. POST

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5