Cjroen ZwartsJexel s in het hart Teso vervoerde 14.000 auto's (i i Waterfabriek zes weken uitgeschakeld O PAASDRUKTE ENORM fltm/ccpendJMiet. hdefiaMplu m uw bank. /paarbank Medicijnen verloren Aanrijding zonder letsel Zuster Maris Stella viert gouden feest Texel bracht 15.000 kilo kleding bijeen Politie had rustige paasdagen Mishandeling Caravans vernield Geld was niet vals Weer tweede-woning-kwestie voor de rechter Auto's total loss bij hotsing op berucht kruispunt Gluurder Vergeefse jacht op drughandelaar Tegen stilstaande taxi gebotst GAAT HEEL TEXEL HAAR DE HAAIEN? VRIJDAG 23 APRIL 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9069 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. COURANT Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 50 cent incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw Verschijnt dinsdags en vrijdags. Texel /iet terug op bijzonder drukke Paasdagen. Van donderdag tot dinsdag werden door TESO in beide richtingen totaal 13.969 auto's vervoerd. Dat is een toename van 25,8% in vergelijking met Pasen vorig jaar, toen 11.168 auto's over het Marsdiep werden gebracht. Deze vergelijking met vorig jaar is echter niet eerlijk want Pasen viel toen aanmerke lijk vroeger nl. op 30 en 31 maart. Reëel is een vergelijking met 1974 toen Pasen ook halverwege april viel. Toen werden bijna evenveel auto's vervoerd nl. 13.257. Toch is er ook in vergelijking metdie periode sprake van aanmerke lijke toename van drukte want een weck vóór Pasen waren er ook al zeer veel toeristen op Texel. Dit verklaart ook waarom er in de genoemde dagen moer auto's van Texel naar Den Helder (7.010) zijn gebracht dan van Den Helder naar Texel (6.959). De veel betere drukte- spreiding blijkt ook uit het aanzienlijke aantal gasten dat thans nog op het ei land verblijft. Door dit verschijnsel is sprake van een bijzonder goed voorsei zoen zonder onverwerkbare pieken. Donderdag j.l. kwamen 1529 auto's (vorig jaar 1262) naar Texel; vrijdag 2022 (1725); zaterdag 1341 (1174), zon dag 687 (694); maandag 670 (723) en dinsdag 710 (595). Van Texel naar Den Helder gingen donderdag 609 (449) au to's; vrijdag 699 (457); zaterdag 796 (467); zondag 862 (661); maandag 2365 (1867) en dinsdag 1679 (1130). Spreiding Het vervoersaanbod was goed ge spreid, waardoor abnormaal lange wachttijden uithieven De maximum wachttijden lagen gedurende een zeer korte tijd rond de 3V2 uur. Vrijdag wa ren beide schepen van 6.35 - 21.40 uur in de vaart en werd geruime tijd gepen deld. Zaterdag was pendelen niet nodig; de tweede boot was toen van 9.05 - 16.05 ingeschakeld. De afvoer maandag gaf de grootste drukte te zien. De gasten wa ren bereid vroeg uit de veren te gaan zodat gedurende de hele dag alle boten geheel vol waren. De tweede boot assis teerde van 8.05 - 21.55 uur en er werd geruime tijd gependeld zodat vrijwel de volledige vervoerscapaciteit van TESO NILLFISK STOFZUIGER tijdelijk ƒ429,- ELECTROHUIS uua/t nadarland - werd benut Ook dinsdag was pendelen nog nodig; de tweede boot werd ingezet van 6.35 - 8.35 uur. VVV VVV-directeur Jaap Dekker is tevre den. Ernstige problemen bij de opvang van gasten deden zich nauwelijks voor. Niet alleen de hotels, bungalows en ap partementen waren uitstekend bezet maar ook de campings trokken veel toe risten; vrijwel allemaal caravanners. Niet iedereen kon worden geholpen Wie op de bonnefooi naar het eiland was gekomen en zijn gezin niet over ver schillende vakantieadressen gespreid wilde hebben moest wel eens worden te leurgesteld. Uit reakties viel op te ma ken dat velen naar Texel waren geko men naar aanleiding van recente publi caties. Met name het aan Texel geweide artikel in het Duitse vrouwenblad „Für Sie" heeft veel respons gegeven en was zelfs aanleiding voor boekingen voor de zomervakantie van 1977. Ook de NBT- aktie („Kom naar de Wadden") werpt duidelijk vrucht af. De leider van een groep kinderen die de Paasdagen op Texel hebben doorge bracht, liet de politie weten dat in de buurt van De Koog medicijnen zijn ver loren die bij inwendig gebruik gevaar lijk kunnen zijn. Het gaat om capsules in een bruin flesje met zwarte dop, voor zien van een etiket met de naani van het patiëntje en de aantekening „driemaal daags één capsule". Wie het flesje vindt wordt verzocht het bij cle politie te be zorgen. DE KOOG De Belgische scholier S. fietste zondagmiddag op de Badweg te De Koog en sloeg linksaf om de Ruys- laan op te rijden. Op dat moment werd hij ingehaald door de automobiliste me vrouw R Bosman uit De Koog. Auto en fiets werden beschadigd; de betrokke nen kwamen met de schrik vrij. Recente foto van zuster Maris Stella, zoals weinig Texelaars haar zullen kennen: met modernekap. Woensdag a.s. viert zuster Maris Stel la in het Sint Jozef verpleeghuis in Heemskerk haar 50-jarige professie. Voor vele honderden Texelaars vormt zuster Maris Stella een aangename jeugdherinnering. Zij was hoofdieidster van de naar haar genoemde Katholieke kleuterschool en was als zodanig 36 jaar op Texel werkzaam. Ze verliet het ei land toen zij 65 werd. Zij werkte nog twee jaar aan de bisschoppelijke kweek school in Haarlem en aanvaardde toen haar huidige betrekking waarin zij nog bijzonder aktief is. Zuster Maris Stella. Oostenrijkse van geboorte, hoorde tot de groep van zus ters van de orde van de Allerheiligste Verlossers die zich in 1937 op Texel ves tigden, in Den Burg en De Cocksdorp. Ze belastten zich onder meer met de lei ding van de kleuterschool en met de verzorging van bejaarden in de Sint Jan-stichtig aan de Molenstraat. Het kloostertje in De Cocksdorp werd later opgeheven. In Den Burg zijn thans nog vier zusters werkzaam, allen in het be jaardenhuis Sint Jan. De 50-jarige professie van zuster Ma ns Stella wordt woensdagochtend her dacht in een kerkdienst om 10.00 uur in het Sint Jozef verpleeghuis, gevolgd door een receptie. Voor wie een kaartje of ander blijk van felicitatie wil zenden: het adres is Kerklaan 7a in Heemskerk. De in alle dorpen gehouden kleding- inzameling ten bate van de Stichting Mensen in Nood is een eclatant succes geworden. Texel bracht maar liefst 15 ton, merendeels goed bruikbare kleding bijeen. Twee grote vrachtwagens waren nodig om deze hoeveelheid naar Den Bosch te vervoeren. Vorig jaar leverde de aktie op Texel 12.000 kg op. De orga nisatie (mevrouw Brasser uit Oosterend voor de buitendorpen en mevrouw Zijrn- Snik voor Den Burg) verzocht ons dank te willen brengen aan allen die op een of andere manier aan het welslagen heb ben meegewerkt. Het blijft mogelijk om voor het goede doel kleding te bezorgen Men kan da gelijks terecht in het bejaardenhuis St. Jan. Bij de politie had men over het orde- en verkeersverloop tijdens de Paasda gen geen ernstige klachten. De enorme drukte in aanmerking nemend is er wei nig gebeurd. Ongelukken met ernstig letsel deden zich niet voor. Het meest moest worden opgetreden tegen overtre ding van de parkeerverboden. Vooral in De Koog waar de mensen hun wagens neerzetten in de Dorpsstraat en langs de Ruyslaan vielen tientallen bekeuringen. Groepscommandant W. Nijholt is van mening dat het kwaad op een andere manier dan bekeuringen moet worden tegengegaan. In de huidige situatie zijn de automobilisten er erg moeilijk toe te bewegen hun auto op het grote parkeer terrein aan de Nikadel te zetten. Auto's opengebroken Het gevoel dat de wagen daar niet veilig staat, is terecht. Ook dit paas weekend werden weer enkele auto's opengebroken. Een Duitser liet de po litie zondag weten dat zijn aan de Zee kraal achtergelaten Volkswagen was opengemaakt (hot tochtraampje was in geslagen) en dat voor ƒ850,aan arti kelen was verdwenen. Nog grotere scha de leed de Duitse toerist J v.d.B. wiens aan de Nikadel geparkeerde Mercedes zaterdagavond werd opengebroken. Ont vreemd werden een zonnebril, een 400 mm Meijer telelens, verrekijker en een lange leren jas. De totale waarde be droeg ongeveer ƒ1400, De zccwatcrontziltingsinstallatie van „Tcxclstroom" in Oudcschild is woens dag uitgeschakeld in verband met een grote onderhoudsbeurt die vijf tot zes weken zal duren. Gedurende die periode zal Texel zijn drinkwater uitsluitend uit de duinen betrekken. Het water heeft dan ook weer de „ouderwetse" bruine kleur en is ook aanmerkelijk harder. Een gespecialiseerd bedrijf is woens dag begonnen met de schoonmaakwerk- zaamheden. Het reinigingswerk is zeer tijdrovend. De duizenden pijpen in de verdampervaten moeten stuk voor stuk worden doorgeraagd. Tot dusver werd de grote schoonmaak van de waterfa briek gehouden in oktober, maar in de praktijk is gebleken dat het be ter is dit werk vlak voor het seizoen te doen. Het risico van man kementen in een periode dat de fabriek onmisbaar is, wordt daarmee zo klein mogelijk. In oktober kan volstaan worden met een kleine reinigings- en controle beurt. Op de foto ziet men mannen van DE COCKSDORP De politie is op zoek naar degenen die drie bij de cam ping De Krim staande tourcaravans leeghaalden en ernstig toetakelden. Hoewel de caravans zelf geen bijzondere waarde meer hadden (ze waren bestemd voor de sloop) was er toch wel aanzien lijke schade omdat allerlei losse en vaste artikelen er uit waren geroofd De ca ravans waren op een terrein buiten de eigenlijke camping gezet (zodat de be heerder niets van het vandalisme heeft gemerkt) en waren eigendom van het verhuurbedrijf Brinkman. Tijdens de Paasdagen is de politie door meerdere mensen benaderd die meenden in het bezit te zijn van valse 5-gulden biljetten. De biljetten waren niet van het gebruikelijke harde „knis- ter"-papier en leken ook een afwijkend watermerk te hebben. De politie heeft inmiddels vastgesteld dat het niet om falsificaties gaat. Waar schijnlijk door een fout van de drukke rij moet een serie biljetten op een afwij kende papiersoort zijn gedrukt; ze zijn niettemin normaal geldig het cleaningsbedrijf BooyClean op een der etages van de fabriek bezig met het „ragen" van de 7.000 pijpen, wat gebeurt met slangen waaruit onder zeer hoge druk vloeistof spuit. De gemeente Texel heeft opnieuw de rechter ingeschakeld om een eind te ma ken aan het gebruik van een huis als tweede woning. Het betreft het pandje Postweg 173 (aan het eind van de Oor- sprongweg) dat door de heren Smit, De Dood en Leek uit Oudorp is gekocht van de gebroeders Prins en inmiddels als tweede woning in gebruik genomen. De gemeente wil door een uitspraak van de kantonrechter bereiken dat hieraan een eind wordt gemaakt. De kopers wisten welk risico zij liepen want een aanvraag om het huisje als tweede woning te mo gen gebruiken werd door het college af gewezen. De zaak dient op 4 mei. Bij een aanrijding op het beruchte kruispunt Pijpersdijk-Nieuwlanderweg in Waalcnburg werden vrijdagmiddag twee personenauto's onherstelbaar be schadigd; de inzittenden bleven onge deerd. f Van de Pijpersdijk uit de richting De Koog kwam de Oosterender W.E. Hij stopte om enkele op de Nieuwlanderweg naderende andere wagens voorrang te geven. Hij trok weer op maar er kwam toen nog een auto uit de richting Den Burg, bestuurd door de Amsterdammer R.E.B Deze kon een aanrijding niet ver mijden en ramde de wagen van E. in de flank. DE KOOG H.A.E (29) uit Amster dam deed bij de politie aangifte wegens mishandeling. E vertelde dat hij op de avond van Tweede Paasdag met een vriend een café in De Koog had bezocht Met de exploitant was een woordenwis seling ontstaan over de rekening. De ex ploitant zou daarbij een klap in het ge zicht hebben gegeven met o a een bloed neus als gevolg. De politie onderzoekt de toedracht. Een bewoner van de Bernhardlaan in Den Burg merkte dinsdagavond dat een man van middelbare leeftijd in zijn tuin stond en trachtte door de gordijnen van de slaapkamer te gluren. Hij stelde de politie op de hoogte. De politie heeft woensdag vergeefs jacht gemaakt op een jongeman die in De Waal aan twee meisjes hasj en he roïne heeft aangeboden. De meisjes wei gerden en stelden de politie op de hoog te. Het ging om een donkerblonde jon gen rijdend in een groene Renault R5 of R4. OUDESCHILD Door onoplettend heid botste bromfietser F.L. uit Delfzijl zondagmiddag op de Loodssingel te Ou- deschild tegen een rechts stilstaande taxi van Kikkert uit De Koog Er volgde een valpartij waarbij de brommer zwaar beschadigd werd en L schaafwonden en een geblesseerde neus opliep. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Adv. IM. (zie achterpagina 2de blad)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1