Cjrocn kwartsJexels in het harL, NIEUWE DIREKTEUR VOOR RST Taxiverordening roept veel bezwaar op DRIE MAANDEN GEËIST TEGEN JOOP K. B. Daalder leidt nationale aktie van kottervisser Brandkast gestolen uit supermarkt Boze ondernemer veroorzaakte tumult Inslaan ruiten niet te bewijzen Snelheidscontrole Ongelukkige val van paard Meisje bekneld tussen auto en garagedeur Weet U waar ANTIEK ook ANTIEK is? VRIJDAG 30 APRIL 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend. 89e JAARGANG No. 9071 10 PAGINA'S Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw Verschijnt dinsdags en vrijdags. De Recreatiestichting Texel heeft een nieuwe directeur. Het is de 48-jarige H. G. van der Doel, thans nog adjunct-di recteur bij Daf Bedrijfswagens in Am sterdam. Per 1 juli zal hij zijn functie aanvaarden. Voor die tijd hoopt hij over woonruimte op Texel te beschikken. De heer Van der Doel werd in grote eenstemmigheid door het bestuur geko zen uit 45 sollicitanten. Hieronder be vonden zich 4 Texelaars en 3 oud-Texe laars. Geen der sollicitanten voldeed aan de vrij hoge diploma-eisen die in de advertentie waren gesteld. Dat gold in het bijzonder voor de heer Van der Doel die in het bedrijfsleven een typische self made carrière achter de rug heeft. Hij begon als jongste bediende. In zijn hui dige functie draagt hij tot tevredenheid een belangrijke verantwoordelijkheid. Het Amsterdamse Daf-bedrijf telt ca honderd werknemers en heeft een omzet van vele miljoenen De nieuwe RST- man heeft bewezen een goed economisch inzicht te hebben, met mensen te kun nen omgaan en over organisatietalent te beschikken. De goede indruk die de schriftelijke sollicitatie wekte, werd la ter bij nader contact bevestigd en ook het psychologisch onderzoek waaraan de candidaat zich moest onderwerpen leverde een gunstig rapport op. De benoeming tot directeur van de RST betekent voor de heer Van der Doel geen echte promotie. In salaris gaat hij er belangrijk (ca 25%) op achteruit, maar hij heeft dat graag over voor wo nen en werken op Texel. Hij was voor zijn sollicitatie nog nooit op het eiland geweest, maar kent vergelijkbare le vensomstandigheden Hij is geboren in Zeeland (Zierikzee) De heer Van den Doel is gehuwd en vader van vier kin deren, allen jongens. DE KOOG In de nacht van woens dag op donderdag werd uit Daalders Su permarkt in De Koog de complete brandkast weggehaald. De kast is van het merk Escolit, is 1.23 meter hoog, 61 cm breed en 52 Vi* cm diep. Er zat onge veer duizend gulden in maar ook een belangrijk deel van de boekhouding die voor het bedrijf van veel grotere waarde is. De daders konden vrij makkelijk bin nendringen want de winkel wordt mo menteel verbouwd en is aan de achter zijde met een provisorisch schot dicht gemaakt. De politie gaat ervan uit dat de diefstal door minstens twee personen moet zijn gepleegd, gezien het gewicht van de brandkast: 100 kg. Tips die tot aanhouding van de waarschijnlijk nog op Texel verblijvende daders kunnen leiden, zijn uiteraard welkom. De politie hield dinsdag snelheidscon trole waarbij proces verbaal werd opge maakt tegen verschilende snelle rijders Op de Bernhardlaan werden er zeven aangehouden en in de Dorpsstraat te De Koog vier. Op de Beatrixlaan, waar de laatste tijd veel wordt geklaagd over te hard rijden werden 86 auto's gecontro leerd maar dit leverde geen bekeuringen op. DE KOOG Mevrouw Kikkert-Bra- keveld kwam woensdag bij een val van haar paard zo ongelukkig te vallen, dat zij per ambulance naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Zij heeft waar schijnlijk kwetsuren opgelopen aan de rug. Ze viel door een onverwachte schrikbeweging van hét paard. Een 11-jarig meisje uit De Koog raak te woensdagavond bekneld tussen de auto van haar vader en de garagedeur. Het meisje zou de deur openmaken. De vader wilde de wagen was achteruit rij den om wat meer ruimte te geven, maar schakelde per ongeluk vooruit. Het liep gelukkig tamelijk goed af; het meisje liep slechts wat onschuldige kneuzingen op. Dc leden van de commissie algemene zaken hebben in hun openbare vergade ring van dinsdagavond vrij veel kritiek naar voren gebracht op het ontwerp voor een Texelse taxiverordening. Tij dens een discussie die 3Va uur duurde was het vooral dc heer J. C. Dros die tegen tal van artikelen bezwaren maak te en in enkele gevallen de meerderheid van dc commissie meekreeg. Hij vond heel wat bepalingen overbodig en an dere artikelen veroordeelde hij omdat hij vond dat ze onvoldoende rekening hielden met de Texelse praktijk en een ongewenste betutteling van de betrok ken taxiondernemers inhielden. Ver wacht mag worden dat aan de verorde ning nog wat zal worden gesleuteld voordat deze aan de raad zal worden aangeboden. De vergadering ging bijna niet door nadat Dros zijn gramschap had geuit over de late toezending van de uitnodi ging en de bijbehorende stukken. Om die reden kon over de verordening pas worden geschreven in de Texelse Cou rant van dinsdag j.l. waardoor de men sen in het buitengebied te laat werden geïnformeerd waarbee de democratische meningsvorming bepaald niet was ge diend. Voorzitter J. Nauta liet weten dat bij de verzending van de stukken iets was misgegaan. Ze waren wel verstuurd maar nooit aangekomen. Zelfs de meest betrokkenen, de taxiondernemers, had men op het laatste moment een uitnodi ging en een exemplaar van de verorde ning moeten thuisbezorgen. Nauta meende dat de ernst van de zaak niet moest worden overtrokken, maar zei ze ker niet te willen vergaderen in een sfeer van verdachtmaking en stelde voor de bijeenkomst te verdagen. Zover wilde Dros echter niet gaan. Incident Een van de aanwezige taxionderne mers, Henk Grootjen uit Oudeschild, zorgde voor een onverkwikkelijk inci dent door zich met de besprekingen te bemoeien, luidkeels en in krasse termen van zijn afkeuring blijk te geven. Dat was naar aanleiding van het voorstel om de taxistandplaats bij de veerhaven zodanig in te richten dat de op passa giers wachtende taxi's (net als in Am sterdam) achter elkaar komen te staan. Passagiers zijn dan verplicht bij de voor ste in te stappen waardoor voor de taxi's geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Voorkeur van passagiers voor een bepaalde taxiondernemer is dan niet meer mogelijk, tenzij de passagier te voren een taxi belt die dan op een apar te standplaats buiten de rij komt te staan. „Jullie vreten van mijn brood", aldus Grootjen woedend, die geen goed woord had voor de bemoeienis van de ambtenaren en de commissie omdat zij volgens hem onvoldoende kundig waren. Hij liep weg uit de zaal maar kwam nog een keer terug om zijn tirade af te ron den. Het bleek echter dat de bezwaren van Grootjen ook door het merendeel van de commissie konden worden ge deeld. Nauta legde uit dat de nieuwe veror dening zowel in het belang is van on dernemers als publiek. Optimaal ge bruik van de taxi (beperking „lege" ki lometers), vermindering van ongezonde concurrentie en duidelijkheid voor de consument in de vorm van vaste tarie ven en de taxameter. Oorspronkelijk was het de bedoeling geen vaste, maar maximumtarieven in te stellen, doch de taxiondernemers zelf gaven de voorkeur aan vaste prijzen. De verordening wil de samenwerking tussen de ondernemers verbeteren met als toekomstig doel één taxicentrale. Bij de onderhandelingen over de ver ordening heeft de gemeente voorname lijk gesproken met een werkgroep, be staande uit twee vertegenwoordigers van de taxibedrijven (de heren Grootjen en Van de Wetering). Deze .uiteenlopen de" figuren vond de gemeente wel re presentatief voor de groep van bedrij ven. Cor Ellen noemde het schrijven van een ingezonden stuk in de Texelse Cou rant door een der leden van de werk groep een indicatie dat er nog heel wat mankeert aan de goede overlegsfeer. Voor J. C Dros hoefde de verorde ning eigenlijk helemaal niet. Hij vond de huidige situatie niet slecht. Wat bijscha ven was volgens hem voldoende. Het overnemen van regels van andere plaat sen en het inwinnen van adviezen van ambtenaren op het vasteland vond hij zinloos omdat de Texelse taxisituatie niet me die van steden is te vergelijken Overcapaciteit? Zoals bekend zijn B. en W van me ning dat het huidige aantal taxi's op Texel (17) voldoende is. Kees Koorn vond dat het er teveel zijn In de oude situatie (waarbij het taxirijden als ne venberoep werd uitgeoefend en het niet hinderde dat de wagens soms een tijd ongebruikt bleef) lag het anders, maar nu is sprake van overcapaciteit. Dat draagt bij tot een bedenkelijke concur rentiestrijd met gevaarlijke toestanden (veel te hard rijden) als gevolg. Dros vond dat het niet de taak van de ge meente is dit tegen te gaan met een ver ordening. De politie moet daarop letten. „Ik zie ook wel eens een smid of een bol- lenkweker te hard rijden". Dros zei wel te willen stimuleren dat de taxi's beter over het eiland worden verdeeld Dat een dorp als Oosterend niet over een taxi beschikt vond hij verwerpelijk. Nauta stelde dat in ieder geval niet van de verordening kan worden afge zien. De overheid heeft de wettelijke plicht het taxivervoer te regelen. Verder werden nog wat aanmerkingen gemaakt op het voorgestelde systeem van bedrijfs- en chauffeursvergunnin gen. Cor Ellen zou graag duidelijk om schreven willen zien dat het besturen van taxi's verboden is voor mensen die dit als bijverdienste 's avonds willen doen maar overdag een drukke chauf- feursbaan hebben. Rekbare bazen Dros keerde zich tegen het stimuleren van schaalvergroting in het taxiwezen door te stellen dat verschillende kleine bedrijven veel soepeler reageren op ver- voerspieken zoals Texel die kent. „Ba zen zijn rekbaarder dan personeel Het liberale geluid van Dros kreeg ook ge stalte in zijn opmerking dat de overheid zich niet met het zakelijk beleid yan de ondernemers moet bemoeien doch alleen kwesties van algemeen belang moet re gelen Mevrouw Tine Vlas-van der Vlies had bezwaren tegen de mogelijkheid dat B. en W een bedrijfs- of chauffeursver gunning intrekken als betrokkene zijn taak niet goed genoeg vervult. „Als ie mand er met zijn pet naar gooit moet hij dat zelf weten en de gevolgen zakelijk ondervinden". Nauta zei dat tegen een dergelijke be slissing van B. en W. beroep mogelijk is bij Gedeputeerde Staten. Er moeten echt wel goede argumenten zijn. Dros wilde het artikel dat handelt over de taxicentrale uit de verordening peschrapt zien. Van Nauta mocht dat want het was niet meer dan het uit spreken van een wenselijkheid. Dros had overwegende bezwaren te gen het voorgesteelde systeem van vaste tarieven. „Stel alleen een maximum. Als iemand daaronder wil werken moet hij dat zelf weten". Dros wilde dezelfde taxi-ondernemers echter toch wel in be scherming nemen door het voorgestelde kilometertarief van vijftig cent (in over leg met de taxibedrijven overeengeko men!) tot minstens 70 cent te verhogen. Dros had uitgerekend dat het voor vijf tig cent nooit zou kunnen. Cor Ellen snapte ook niet waarom het merendeel der taxi-ondernemers met het lage ta rief akkoord was <*egaan. „Ik ben ver- voersarm, maar zij worden nu arme ver voerders". De heer Dros en mevrouw Vlas vonden de bepaling dat de echtgenote of erven met het taxibedrijf mogen doorgaan als de bedrijfsvergunninghouder is overle den, overbodig omdat dit al wettelijk is geregeld. Nauta: Het artikel in de ver ordening is gunstiger dan de wet. Dros wilde dat iemand met een chauffeurs vergunning niet gebonden is aan één be drijf maar ook bij anderen moet kun nen werken. Verder vond hij een jaar lijkse medische keuring wenselijk. Hij en mevrouw Vlas wilden dat een be- drijfsvergunning langer geldig is dan de in de verordening neergelegde drie jaar en Dros was ook tegen de verplichting om een taxameter te hebben, maar als de meter onvermijdelijk was zou deze voor een goede klant uitgeschakeld moe ten kunnen worden. Ook Texelse kottervissers zullen van de partij zijn bij een grootscheepse de monstratie op 10 mei in Scheveningen en Den Haag. Aan deze Nationale Ma nifestatie, bedoeld om de aandacht van volk en parlement te vragen voor de benarde situatie waarin de kottervisse- rij zich als gevolg van de quotering be vindt, zal door 70 tot 80 kotters worden deelgenomen, waarvan 10 van Texel. Verder staat vast dat er minstens drie autobussen nodig zullen zijn om de Texelse demonstranten te vervoeren die over land naar Scheveningen willen. Het is de bedoeling dat tussen negen en tien uur 's morgens zowel de bussen als de kotters in Scheveningen aanko men. Er volgt dan een bijeenkomst in de visafslag waarop het woord zal worden gevoerd door verschillende voormannen uit de visserijwereld. Vervolgens gaan de vissers met bussen naar het Malie veld en lopen vandaar in demonstratieve optocht naar het Binnenhof waar een pe titie zal worden overhandigd aan de heer A. Roels, voorzitter van de vaste kamercommisie voor de visserij. De vis sers hopen op deze wijze meer te berei ken dan de ontwijkende antwoorden en vage toezeggingen die zij o.a. op 26 april van de minister hebben gekregen. Hoe wel het bepaald niet de bedoeling is dat iedereen aan de reis naar Den Haag deelneemt, zijn mensen die de zaak van de vissers serieus willen steunen, van harte welkom. De aktie wordt gesteund door de Stichting Nederlandse Visserij, overkoepelend orgaan van alle visserij- organisaties. Aktieleider, tevens voorzit ter van het aktiecomite is Ben Daalder, de voorzitter van de Texelse vissersver eniging DSTV. ALKMAAR Tegen de 34-jarige Joop K. (op Texel bekend als Haagse Joop) is dinsdagmiddag drie maanden gevangenisstraf geëist waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens bedreiging en vernie ling. De zaak diende voor de meervou dige kamer van de arrondisementsrecht- bank na een eerdere behandeling door de rechter in Den Helder. Dinsdag kwam vast te staan dat Haagse Joop inderdaad Ruud Vink in de patatkiosk van De Bee- rebar heeft bedreigd. Dat gold niet voor het aandeel dat Joop K. zou hebben ge had in het kapot slaan van de ruiten bij de familie Vink en bij mevrouw Van der Geest-Dernison aan de Graven- straatA De drie als getuigen opgeroepen be trokken leden van de familie Vink ver klaarden met eigen open te hebben waargenomen dat Haagse Joop het glas stuksloeg, maar op grond van verschil len in de getuigenverklaringen noemde de raadsman dit onmogelijk De zaak volgde direkt op die van de RST-directeur. „We gaan op een ander niveau door op Texel", sprak de presi dent Mr. Markus opgewekt, toen hij de officier Mr. W. Jansen het woord gaf. Deze verhaalde de gebeurtenissen van 8 oktober 1975 toen Haagse Joop met een mes in de hand Ruud Vink benaderde en onder meer zei dat hij er genoeg van had dat de jongens Vink telkens naar de nolitie liepen om over Joop K. te klagen. Volgens Ruud zou Joop K. iets hebben gesist in de trant van „Ik steek allebei je nieren kapot". In ieder geval voelde Ruud zich in de kleine ruimte van de patatafdeling bedreigd. Hij sprong over de balie en vluchtte naar de winkel van Mantje. Joop K. bracht naar voren dat hij be slist niet had willen dreigen. Hij had al leen maar geïmponeerd „Ik was bang dat hij anders heet vet zou gooien". Mr. Markus constateerde dat er voor Ruud alle reden was geweest om dit optreden als bedreiging op te vatten. Over het vervolg van het verhaal wa ren de lezingen minder eenstemmig. Na het incident in de Beerebar spoedde Haagse Joop en zijn metgezel Guido O. zich naar de woning van de familie Vink waar met een steekbeitel de ramen wer den ingeslagen. Vrijwel op hetzelfde moment was de politie ter plaatse want Joop en zijn gevolg waren al eerder aan de deur geweest maar vader Vink was toen niet thuis Mevrouw Vink waar schuwde echter de politie en haar man die van zijn baas bij de BAM vrij vroeg en naar huis kwam Volgens Joop waren de ruiten allemaal stukgeslagen door Guido O. Zelf had hij niets gedaan en had Guido ook geen opdracht gegeven. Zowel mevrouw als meneer Vink stel den dat zij met eigen ogen hadden ge zien dat Joop wel degelijk aan de ver nieling had meegedaan. Dat kon niet worden bevestigd door de als getuige opgeroepen wachtmeester J. J Nieu- wenburg (27) die bij arriveren op het strijdtoneel alleen Guido bezig had ge zien In het bijzijn van de politie kwam vader Vink naar buiten en gaf Joop K met een tafelpoot een klap op het hoofd Joop en Guido werden daarop afgevoerd naar de cel. In tegenstelling tot de raadsman wilde de officier wel aannemen dat Joop aan de vernieling had meegedaan. Het op treden van K. klopte volgens hem wel met diens sterke geldingsdrang en een neiging tot intimidatie en terreur. Hij vond het wel merkwaardig dat Joop K (die wegens een hartkwaal volledig ar beidsongeschikt is en in de WAO loopt) zich zo inspannend „als een dictatortje in de Texelse gemeenschap" opstelt. Vooral gezien de nog lopende voorwaar delijke veroordeling waarin het geval zich afspeelde, oordeelde Mr. Jansen dat een vrijheidsstraf op zijn plaats was. „Ik duld geen terreur of intimidatie; er moet rust komen In de stilte van de cel zal hij kunnen nadenken over wat hij heeft gedaan". De raadsman vroeg voor de bedrei ging om een geheel voorwaardelijke straf omdat ook de reclassering een der gelijk advies had gegeven en het geen bijzonder ernstig delict was Als Joop het gevang zou ingaan achtte hij diens gezin (wonend in een caravan aan de Bosrandweg) in gevaar. De vete tussen beide families is niet van vandaag of gisteren. In het verleden zou het zoontje van Joop K. al eens door een der Vinken zijn bedreigd en de klap met de tafel poot loog er ook niet om Van de ver nieling wilde de raadsman van Joop K vrijgesproken zien omdat het bewijs daarvan niet was geleverd. Uitspraak op 11 mei.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1