Mitde straf voor RST-direkteur „WAT IK ZEGGEN WOU.." Taxi Grootjen (02220) 2284 van het raadhuis Kollektevergunning geweigerd Zwemles zwembad Kindercrèche in de zomer Meierblis Dag en nacht één tarief Belangrijke uitbreiding Bakker's Ijzerhandel Nationale herdenking 1976 Meisjes CVO-school wonnen toernooi Nieuwe telefooncentrale Burgerlijke stand Goedgekeurd aardappelpootgoed Jelleboog-team kampioen ALKMAAR De meervoudige kamer van de Arrondissementsrechtbank heeft dinsdag Th. v. d. H. uit Den Burg we gens verduistering en valsheid in ge schrifte veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maan den en een proeftijd van twee jaar. De eis was gelijkluidend. Het milde vonnis werd ingegeven door de overweging dat de voormalige RST-directeur al zeer zwaar is gestraft door de publiciteit, zijn ontslag, het moeten prijsgeven van al zijn functies en het elders helemaal op nieuw moeten beginnen. Betrokkene heeft per 1 mei een functie aanvaard als campingbeheerder in Noordholland. Zo dra de bedrijfswoning gereed is, zal hij verhuizen. President Mr. J. A. Markus nam ruim schoots de tijd om zich te laten informe ren over de omstandigheden waaronder de fraude heeft kunnen plaatsvinden De officier Mr. W. Jansen memoreerde de bekende feiten en legde er vrij sterk de nadruk op dat Van der H. in financieel opzicht onbeperkt mandaat had en nau welijks werd gecontroleerd. Zoals be kend schafte de directeur goederen aan en liet werken uitvoeren voor rekening van de RST De leveranciers werkten mee, waarbij als een der belangrijkste een woninginrichter in Den Hoorn werd genoemd die bereid was de rekeningen zodanig te schrijven dat het leek alsof de leveranties voor het RST-bedrijf wa ren De officier toonde voor deze mede werking begrip- de RST was immers een uitstekende klant van het bedrijf. Niet blijvend Van der H stelde enkele malen na drukkelijk dat het nooit zijn bedoeling was geweest zich het RST-geld blijvend toe te eigenen. „Toen de zaak aan het licht kwam was ik al bezig met de te rugbetaling". Toen hij door het bestuur in de gelegenheid werd gesteld volledige opgaaf van de verduistering te doen., was hij verre van volledig. Hij bleek voor ƒ9.400,te hebben verzwegen. Zijn verklaring voor de rechtbank: „Ik moest die opgaaf binnen 24 uur doen. Omdat ik overspannen was en geen contact mocht opnemen met de leveranciers heb ik verschillende dingen over het hoofd gezien". Van het gefraudeerde bedrag is inmiddels ƒ20.000,terugbetaald en voor het restant van bijna ƒ10 000,is een schuldbekentenis getekend en zal nog een regeling worden getroffen Totale inzet Van der H. leefde voor zijn werk. De RST was als het ware zijn bedrijf en de ze meer dan normale betrokkenheid kan een verklaring zijn voor het feit dat de directeur ook in financieel opzicht te weinig onderscheid maakte tussen zijn zaken- en privéleven, De reclasserings- ambtenaar sloot niet uit dat bij Van der H. ook onbewust het gevoel kan hebben gespeeld dat hij zich kon permitteren, gezien zijn inzet en verdiensten, gebruik te maken van het RST-geld. Die opvat ting werd gedeeld door de officier, die liet doorschemeren het wel erg hard te vinden dat Van der H. voor alle schuld opdraaide terwijl de omstandigheden en de houdmg van anderen toch belangrij ke mede-oorzaak waren. „De fraude heeft hem klein gemaakt en vernederd". De officier stelde dat Van der H. hier door in feite zijn straf al heeft gehad maar achtte toch een bestraffend gebaar in de vorm van voorwaardelijke gevan genisstraf op zijn plaats. In tegenstelling tot de gewoonte wees Mr. Markus, na een kortdurend besloten beraad, direkt conform vonnis. Het verzoek van de Stichting „Voor kind en moeder een tehuis" te Vlaardin- gen om op Texel een ïnzamelingsaktie te houden, onder meer door verkoop van briefkaarten, is door B en W. gewei gerd. De stichting komt niet voor in het kollekteplan 1975 en de gemeente heeft al te maken met een toenemende vraag van plaatselijke verenigingen om in de zg. vrije periode een kollekte of loterij te mogen houden. Als nog meer vergun ningen worden afgegeven wordt teveel offervaardigheid van de bevolking ge vraagd, aldus B. en W. in hun weige- ringsbesluit. Ze wijzen erop dat de Hen drik Pierson Stichting de doelstelling van de genoemde stichting zeer dicht benadert zodat het gevaar voor duplice ring niet denkbeeldig is. Omdat bij de inschrijving voor zwem les vorige week woensdag zeer veel ad- spirant zwemmers teleurgesteld moesten worden heeft men besloten een wacht lijst voor het komende jaar aan te leg gen. Er worden dan lijsten aangelegd voor kinderen en eveneens voor volwas senen. De heer Gert Pansier van de „Mo lenkoog" deelde mee dat er nu reeds 200 kinderen voor les zijn ingeschreven. Al le belangstellenden voor de wachtlijst worden nu verzocht zich maandag 3 mei tussen 2 en 5 uur te willen melden bij het zwembad. Telefonisch afspreken is ook mogelijk onder nummer 3373 Den Burg. GYMNASTIEK ZDH Wegens de sportuitwisseling met Win terswijk zal er op zaterdag 1 mei geen gymnastiek zijn. Ingaande 8 mei zijn de tijden van de gymnastiek voor jongens 8.00 tot 9.00 uur en voor de kleuters 9.00 tot 10.00 uur. BREVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Met grote verbazing hebben bestuur en leiding van de peuterspeelzaal in De Koog het artikeltje onder deze kop in de Texelse Courant van dinsdag gele zen. Deze verbazing gold niet de aankon diging dat er deze zomervakantie een kindercrèche in Den Burg geëxploiteerd zal worden door de peuterspeelzaal ,,'t Kwetternest". Hiervan waren wij zeer goed op de hoogte. Ettelijke vergaderin gen met de besturen van de verschillen de Texelse peuterspeelzalen, zowel in het gemeentehuis onder auspiciën van de Stichting Cultureel Werk als onder ling, waren aan dit onderwerp gewijd. Ons was nl in aanvang gevraagd of wij het belang inzagen van een kinder dagverblijf op Texel. Dat zagen we in derdaad. Een eerste stap om hiertoe te komen, was het laten doordraaien van één der peuterspeelzalen gedurende de zomer Als plaats voor zowel het één als het ander werd als vanzelfsprekend het centraal gelegen Den Burg gekozen. Mevrouw H. Boekel-Kooyman van ,,'t Kwetternest" zag wel mogelijkheden en verklaarde zich bereid dit te organise ren. Zij verkreeg hierbij alle steun van Cultureel Werk Deze steun ging zelfs zóver, dat een gedeelte van de subsidies, bestemd voor de peuterspeelzalen, o.i. ten onrechte, beschikbaar gesteld werd voor de realisatie van deze zomercrèche. Het seizoenprobleem manifesteert zich het sterkst in De Koog, meldt het arti kel. Ook hiervan is de peuterspeelzaal te De Koog uiteraard goed op de hoogte. Er is voor ons echter in die tijd geen enkele ruimte beschikbaar. Aangezien Cultureel Werk zich ten doel had gesteld de zomercrèche in Den Burg te doen slagen eventueel ten koste van de andere peuterspeelzalen gezien de subsidieverdeling viel reële steun voor een initiatief voor een zomer crèche in De Koog van deze zijde dit jaar niet te verwacvhten. Nu betreurt men het dat er nog geen initiatieven in deze richting door ons zijn ontplooid, maar zijn we wel gestimuleerd? Overigens wensen wij mevrouw Boe kei die waarschijnlijk ook liever op een minder aanvechtbare wijze was ge steund alle succes met de zomer crèche Bestuur en leiding peuterspeelzaal „Olleke Bolleke", De Koog Wat betreft folkloristische aktiviteit gaat het op Texel hard achteruit. Nog niet zo lang geleden was het begin april gebruikelijk dat de Texelse jeugd spul len voor de meierblis ophaalde. Om streeks 30 april waren dan hier en daar grote hopen verzameld. De krant ver meldde zelfs na afloop welke blis het grootst was geweest. Het was dus een soort wedstrijd tussen de dorpen onder ling. Dat is helaas nu afgelopen. De maand april begint in dit opzicht wel positief. De jeugd begint in de vakantie hevig alle rommel weer op te halen. Van gemeentewege kijkt men onderwijl leid- zaam toe. Wat gebeurt nu evenwel? Als dan eindelijk enige dagen voor de 30ste april een paar mooie hopen opgeworpen zijn worden ze aangestoken. Op „Dennenoord" daarentegen moet vlak bij het bos nu een meierblis ge bouwd worden. Leuk voor de gasten, maar zonde voor de jeugd van Den Burg. Als het even tegen zit kunnen ze er nu niet heen. Het is veel te ver weg. Op het gemeentehuis is men waar schijnlijk niet op de hoogte van de Texelse folkloristische gebruiken, en dat is jammer. Ook met luilak wordt er van alles georganiseerd om de jeugd van de straat te houden. Nee, de Texelse folkloristische feesten gaan hard achteruit. B. Eenhoorn r ondernemers-aktiviteiten Het winkelpand van Bakkers Ijzer handel aan de Weverstraat krijgt nu ook aan de achterzijde (aan het Achterom) een echt gezicht. Dat was geen overda dige luxe want zowat de helft van de klanten maakt van de achteringang ge bruik, vooral omdat zich hier een par- peerterrein bevindt. Dit parkeerterrein is recentelijk opgeknapt door 'l te verho gen en van goed plaveisel te voorzien. Er is plaats voor 22 auto's. Verdere uit breiding in de toekomst is mogelijk dcor de ook in bezit van Bakker zijnde volks tuintjes erbij te trekken. De nieuwe in gang gaat er zeer „technisch" uitzien. Als eerste winkel op Texel worden auto matisch openende en sluitende schuif deuren toegepast. Bij de verbouwing, die thans in de afwerkfase verkeert, is de bedrijfsopper- vlakte met 220 m2 vergroot. De indeling van de winkelruimte wordt ingrijpend gewijzigd en een der vooringangen ver dwijnt. Er ontstaat aldus een beter over zicht waardoor niet alleen efficiënter kan worden gewerkt maar waarbij ook de winkeldiefstallen binnen de perken kunnen worden gehouden. Voor de naas te toekomst heeft Bakkers Ijzerhandel het plan om de gehele gevel aan de We verstraatzijde te vernieuwen naar een ontwerp van het Adviesbureau voor vi suele verkoopbevordering John M. Ver- berne te Delden. De nu in uitvoering zijnde verbou wing moet omstreeks 1 juli geheel vol tooid zijn. Het parkeerterrein is al se dert het vorige weekend in gebruik. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Door de Schietsportvereniging Texel, p.a. Pontweg 224, De Koog is vergun ning ingevolge de Hinderwet aange vraagd voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van twee kleiduivenwerpmachmes t.b.v. jacht- schietoefencn op een perceel grond nabij Mokweg 18 te Texel. Schriftelijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kan een ieder gedurende 10 dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaar schriften worden mede ter inzage ge legd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbren gen op een openbare zitting te houden op 20 mei 1976 om 11.00 uur in het ge meentehuis te Den Burg. Dinsdag 4 mei a.s. zal in het kader van de Nationale herdenking de gebrui kelijke kranslegging plaatsvinden op de begraafplaats van de Georgiërs en op de algemene begraafplaats. De kranslegging op de Russenbegraaf plaats zal op een in nader overleg met de vertegenwoordigers van de Russische Ambassade te bepalen tijdstip in de na middag plaatsvinden. De kranslegging bij de algemene be graafplaats vindt even na 8 uur in de avond plaats. Evenals voorgaande jaren wordt er geen stille tocht meer gehouden, even tuele belangstellenden en zij die een bloemenhulde willen brengen zijn wel kom bij de begraafplaats. Hier zal de gebruikelijke rondgang over beide be graafplaatsen plaatsvinden, waarna twee minuten stilte in acht genomen zullen worden. Na een Last-Post" signaal zal de kranslegging plaatsvinden, terwijl de sobere plechtigheid besloten wordt met het in top hijsen van de vlag Op de Texelaars wordt als gebruike lijk het beroep gegaan vanaf 6 uur 's avonds tot zonsondergang de vlag half stok te hangen, terwijl op de Horeca- exploitanten het beroep is gedaan de exploitatie van 19 30 - 20.30 uur zoda nig te doen geschieden, dat hieraan elk vermakelijkheidseffect ontbreekt en van 18.00 - 21.00 uur geen andere muziek ten gehore te brengen, dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De klokken zullen als gebruikelijk om 19.30 luiden. Het elftal van de CVO-school van Den Burg heeft woensdag het schoolvoetbal- tournooi voor meisjes gewonnen door het eerste elftal van de Sint Jozefschool met strafschoppen te verslaan. De ont moeting was 00 geëindigd. Strafschoppen speelden bij andere wedstrijden van dittournooi een beslis sende rol want de CVO-school had ook in de halve finale tegen de Thijsseschool aldus een overwinning bewerkstelligd. Totaal werd door 11 teams deelgeno men, alle lagere scholen waren vertegen woordigd. In de halve finale kwamen teams van Jozefschool, Thijsseschool, School met de bijbel uit Oosterend en de CVO-school Den Burg terecht De eindstand: 1. CVO Den Burg; 2. Jozefschool; 3. Thijsseschool 1 en 4. Oos- teerend met de bijbel. Op de foto de kranige dames van de CVO-school. Staand van links naar rechts: Ria Grisnigt, Nanja Huisman, Laurien v. d. Berg, Dianne den Haan, Ria Vinke en Christien Bas. Zittend: Rianne Bruin, Hanna Wendrich, Gertha Bruin, Marit Kikkert, Anneke West- broek en Wilma v. d. Vis. Oudeschild ƒ5, DEN De Cocksdorp ƒ14,- De Waal ƒ5,— De Koog ƒ6,50 Oosterend ƒ8, co C Den Hoorn ƒ6,50 Oost ƒ9, O 't Horntje ƒ7,00 irm-y \*M P/c HWP/£ '"P PI Teneinde verbetering te brengen in het telefoonverkeer zal in Den Burg op 4 mei om 11 uur 's morgens een nieuwe telefooncentrale in dienst worden ge steld. De opening zal worden verricht door burgemeester Mr. W. H. Sprenger, in te genwoordigheid van de directeur van het telefoondistrict Haarlem, drs. H. Beyer. De verbeteringen die zijn aange bracht en dinsdag in werking treden zullen het sterk toenemende interlo kale telefoonverkeer beter kunnen op vangen. Het aantal verkeersuitgangen is sterk uitgebreid. Men is inmiddels be gonnen het plaatselijke telefoonkabelnet te vernieuwen. van 21 tot en met 28 april 1976 Geboren: Sebastién. zv Maarten Boon en Cornelia C. van der Meer; Dennis, zv. Johannes P Jaspers en Anna F. M. Witte, Geertje Catholijntje Bianca, dv. Aldert K. de Ridder en Jannetje Woort; Richard Maurice, zv. Marius Stevens en Aaltje E. Ruiter; Monique Anna Catha- rina, dv. Hans G. van den Broek en Cor nelia M. Ran. Ondertrouwd: Harmanus Westendorp en Maria G. E. van Oosterhout. Overleden: Willem Witte, oud 52 jaar, wonende te Den Burg; Hendrikus Witte, oud 78 jaar, wonende te Den Burg; Jan tje Drijver, wv Bakker, oud 77 jaar, wo nende te Den Burg. Om de gezondheid van het aardappel gewas te bevorderen is in Noordholland enkele jaren geleden een aardappelteelt verordening ingesteld. Deze verordening schrijft voor dat voor de aardappelteelt op agrarische bedrijven en op particu liere tuinen en volkstuinen, uitsluitend pootgoed mag worden gebruikt dat dooi de Nederlandse Algemene Keurings dienst (N.A.K.) is goedgekeurd Landbouwers kunnen zelf hun poot goed telen en door de N.A.K. laten keu ren of kunnen door de N.A.K. goedge keurd pootgoed aankopen. Voor iemand die op een particuliere tuin of volkstuin (complex) een kleine hoeveelheid aard appelen teelt, bestaat die eerstgenoemde mogelijkheid niet. Er zal dus voor deze tuinen elk jaar goedgekeurd pootgoed moeten worden aangekocht. Indien gebruikers van particuliere of volkstuinen meer dan 50 kg pootgoed van één aardappelras aankopen moet het N.A K -certificaat dat men in de zak aantreft, worden bewaard. Als minder dan 50 kg wordt aangeschaft, dan moet altijd een nota worden gevraagd. Naast de prijs moet de verkoper op de nota vermelden' zijn naam, de aankoopda tum, de hoeveelheid en de klasse waarin het pootgoed is gekeurd. De nota moet worden bewaard teneinde deze bij con trole te kunnen lonen. J. Koolhof Met een overwinning op het team van RSG is het damesvolleybalteam van Jel- leboog kampioen geworden in de twee de klasse van de eilandcompetitie. Op de foto het kampioensteam met v.l.n.r.: Rob van der Kooi (coach), Alie Bocyen, Bep Zegel, Marian Bakker. Knielend v.l n.r Loes Geus, Anneke Eelman en Jolanda Vlaming. VRIJDAG 30 APRIL Op het Wezenland begint om 9.00 uur een wielerwedstrijd in het kader van de voorjaarscompetitie van de wieler vereniging Texel Sportuitwisseling Texel-W inters wijk Ontvangst van alle gasten en pleegge zinnen om 16.00 uur in de sporthal in Den Burg. Om 17.15 uur ontvangst in respectievelijke dorpshuizen en om 21.00 uur alternatieve meierblis op kampeercentrum Dennenoord, ge volgd door gezellig samenzijn in de kantine. Om 19.00 uur start op het haventerrein een autopedrace Oudeschild-Den Burg ZONDAG 2 MEI Van 8 00 - 10.00 uur wordt door de sportvissersclub Texel een wedstrijd gehouden bij De Hornt. Van 10.00 - 11.00 uur kan bij hotel „Bos en Duin" worden gestart voor een wandeltocht van de Wandelsportver eniging 't Gouden Boltje. De sportuitwisseling met Winterswijk wordt afgesloten met een gezamen lijke bijeenkomst op de Groeneplaats, aanvang 14 00 uur. MAANDAG 3 MEI In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt een inspraakbijeenkomst gehouden over verkeer en vervoer naar het ei land; aanvang 19.30 uur. VASTE DATA Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardengymnastiek in 't Skiltje te Oudeschild. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Elke dinsdagmiddag, 14.00 uur, trim men voor dames. Verzamelen op de parkeerplaats van het Turfveld. Hollewal in Den Burg. Elke woensdagavond van 7 tot 8 uur wordt in „De Zwalkersburcht" aan de Beatrixlaan spelletjesavond gehouden voor kinderen tot en met 13 jaar Iedere dinsdagochtend van 9.30 - 10.30 uur en van 10.30 - 11.30 uur huisvrou- wengymnastiek in de sporthal „Ons Genoegen". Bejaardenzang, iedere woensdagmiddag om half vier in de Landbouwschool. Iedere derde donderdag van de maand spreekuur NW van 19 30 tot 21.30 uur in het zaaltje van de Doopsgezin de gemeente. Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond. acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 t« Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorx) Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bejaardengymnastiek in het Ro de Kruis-geoouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20.00 urn tekenclub onder leiding van Lenie van 't Noordende in het voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhard laan. Deelname mogelijk voor 17 - 27- jarigen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2