Cjroen 2tmrL-Jexels in het harL> Sportuitwisseling groot succes Veel sportieve ervaring opgedaan flcccilccpehdJMiel. 5)efidïaplu m mbank. /paarbank JONGE VROUW OP POSTWEG OMGEKOMEN Mo reed door Auto tegen tuinwal Brandweer hoefde niets te doen x Visser ernstig gewond Gaféruzie op straat voortgezet Meierblis '76 DINSDAG 4 MEI 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koeg, tel (02228) 734, en Wes6el B. Post, Oost 34, Oosterend. 89e JAARGANG No. 9072 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct per mm excl. 4% BTW Wethouder J. J. Westdorp (sportzaken) begroet zijn Wmterswijkse collega de heer F. Knoop Zowel door Texelaars als door Winterswijkers werd bij het afscheid van de 550 Gelderse sportlieden bevestigd, dat de sportuitwisseling opnieuw een groot succes is geweest. Burgemeester C. de Vries van Winterswijk feliciteerde ,na afloop van het festijn de Texelaars met hun overwinning (4432) en zei er zeker van te zijn dat de banden, die bij de uitwisseling van vorig jaar zijn ontstaan, beves tigd werden. Texel heeft revanche kunnen nemen ten opzichte van het vorig jaar toen om streeks 400 eilanders Winterswijk be zochten en met verlies terug keerden De uitslag was toen 14-13. MEER SPORTEN Er werden dit jaar aanmerkelijk meer sporten beoefend en ook 4e telling van de resultaten had men anders georgani seerd. Organisator Gert Praamstra: „We hebben dit jaar een systeem gehanteerd waarbij voor iedere wedstrijd twee pun ten voor de winnaar waren. Dit gold dus niet voor een bepaalde tak van sport op zich (zoals vorig jaar) maar voor iedere gehouden wedstrijd". TE VROEG De uitwisseling begon op koninginne dag nogal paniekerig omdat de auto bussen niet met de geplande boot op het eiland aankwamen. Ze waren daardoor een half uur eerder bij de sporthal waar op dat moment nog bijna geen Texelaar h uua/t n«d«rland viteit en 100% qua ontmoeting van sportmensen uit twee verschillende de len van ons land". De burgemeester zei verder dat de Stichting Cultureel Werk Texel momen teel onderzoekt of een dergelijke uit wisseling niet een steviger financiële ba sis zou kunnen verkrijgen dan thans het geval is. Hij wenste de stichting veel suces bij het onderzoek. CADEAU Tenslotte overhandigde Mr. Sprenger zijn Winterswijkse collega De Vries een klein cadeau, en hij voegde er aan toe dat dit slechts een kleine voorbode is van het grotere geschenk dat op een la ter tijdstip nog overhandigd zal worden Het was namelijk nog niet klaar. Met het retourneren van de Wmterswijkse vlag aan de heer De Vries besloot burge meester Sprenger de sportuitwisseling waarna de bezoekers met een tiental bussen vertrokken. HARTELIJK DANK Gert Praamstra, die wij na afloop spraken: „Omdat het schier onmogelijk is persoonlijk alle medewerkers, gastge zinnen en verenigingen hetzij mondeling hetzij schriftelijk per brief te bedanken voor hun medewerking wil ik dat graag via de krant doen. Heel, heel hartelijk- bedankt. We hebben ons eiland en zijn bewoners opnieuw van de goede kant laten zien". Door auto gegrepen DE COCKSDORP - De 27-jarige Hil- da G. Kooi uit Eierland is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks 2.45 uur om het leven gekomen toen zij ter hoogte van haar woning (num mer 64) de Postweg overstak en door een auto werd gegrepen. Het ongeluk had plaats bij vrij dichte mist. Hilda Kooi (sedert ongeveer een jaar woonachtig op Texel en werkzaam in de koffieshop van het IJsbeertje in Den Burg) was door een taxi naar huis gebracht. Deze was als gevolg van het slechte zicht haar huis aanvankelijk voorbijgereden en daarom omgedraaid. Er werd daarop tegenover de woning rechts van de weg gestopt, zodat mej. Kooi de weg moest oversteken Ze zag de uit de richting van Den Burg nade rende auto, bestuurd door de Duitser U B, (25) niet of te laat. De Duitser werd ook zodanig verrast dat hij zelfs geen po ging meer kon doen om een aanrijding le vermijden De taxichauffeur vroeg hulp per mobilofoon maar voor mej Kooi was het te laat. Zij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Mevrouw K. werd zaterdag op de Westerweg ter hoogte van „Groenen- daal" aangereden door een auto. Ze viel, maar werd niet gewond. Haar fiets werd echter flink beschadigd. De (witte) auto reed door. aanwezig was om de Winterwijkers te verwelkomen. Het verliep verder alle maal volgens plan en iedere gast-spor- ter kwam op het juiste adres terecht Vooral de zaterdag werd besteed aan het beoefenen van vele gevarieerde spor tieve prestaties. UITSLAGEN We geven een kort resumé van alle uitslagen uit de verschillende dorpen. Den Burg. Van de 12 gespeelde volley balwedstrijden kwamen 10 overwinnin gen op naam van Texel. Zaalvoet bal ging verloren (13). Overwinningen werden geboekt bij de onderdelen brid gen, gymnastiek dames, tennis en bad minton. Op de onderdelen tafeltennis, basketball, wielrennen, dammen en kla verjassen waren de Winterwijkers de betere. Totaal uitslag Den Burg: Texel 32 punten - Winterswijk 18 punten. De Cocksdorp. Overwinningen voor Texel op de onderdelen: gymnastiek da mes, volleybal dames en volleybal he ren. De voetbalwedstrijden werden bei de overwinningen voor Winterswijk. Totaaluitslag De Cocksdorp: Texel 8 punten - Winterswijk 4 punten. Den Hoorn. Hier behaalden de Win terwijkers op de onderdelen damesvoet bal en voetbal junioren B overwinnin gen. Voetbal senioren 1 ging naar Texel. Totaaluitslag Den Hoorn: Texel 2 pun ten - Winterswijk 4 punten. Oosterend. De sportieve prestaties van de Texelaars wonend in Oosterend wa ren bedroevend. Alle overwinningen gingen hier naar Winterswijk. Zowel bij voetbal, judo als gymnastiek waren de bezoekers beter op dreef. Totaaluitslag Oosterend: Texel 0 punten - Winters wijk 6 punten. De Koog. De enige uitslag uit De Koog in deze sportuitwisseling kwam van een voetbalwedstrijd (De Koog-Fortuna W) die door De Koog met 61 gewonnen werd Totaaluitslag De Koog: Texel 2 punten - Winterswijk 0 punten. ONDERZOEK Bij het afscheid van de Winterswijkse deelnemers zei burgemeester Sprenger dat bij het opmaken van de balans men kan vaststellen dat de uitwisseling voor 200% geslaagd genoemd mag worden. Hij zei: „Voor de volle 100% qua sporti- PRIJZEN AF TE HALEN EIERLAND De jeugd heeft een ge slaagde bonte avond gehad in de kapel van Zuid-Eierland. Van de verloting zijn enkele prijzen (taart en fles parfum) niet afgehaald. Het gaat om de lotnummers blauw 730 en 606. Afhalen bij J. van Bennekom, Muijweg 13. Bij het vertrek van de Win'erswijkse sporters dankte burgemeester C. de Vries Mr. W. H Sprenger voor de gastvrijheid van de Texelse bevolking De 18-jarige scholier S.R. verloor don derdagavond op de Pontweg ter hoogte van Den Burg de macht over het stuur van de oude Mercedes die hij had ge leend van F. uit De Koog. De jongen be landde met de wagen tegen de tuinwal en velde ook een lichtmast. Zelf kwam hij er vrijwel ongedeerd af maar de wa gen werd zwaar gehavend. De politie hoorde pas de volgende dag van het on geluk. Na het instellen van een onder zoek zal proces verbaal worden opge maakt. De wacht van het amfibisch oefen kamp Texel zag donderdagavond aan de overzijde van de Mokbaai, tussen de veerhaven en het licht van Troost een vuur branden en waarschuwde de brandweer. Toen de brandweer de op gegeven plaats bereikte werd niets meer waargenomen Geruime tijd werd ge zocht; naderhand bleek dat het een kampvuurtje was geweest dat inmiddels was gedoofd. Een opvarende van de TX 67 „Koro- lijn-Maria", schipper-eigenaar \V. Pronk liep woensdagochtend een gecompliceer de linkerarmbreuk op, toen zijn hand tussen de spindel van de lier kwam. Mo- nenteel wordt in Leiden getracht de arm te behouden. Het ongeluk gebeurde tijdens het ha len van de netten op 20 mijl ten westen an Texel. Op draadloze instructie via Scheveningen Radio werd eerste hulp toegepast en de kotter zette zo snel mo gelijk koers naar Den Helder. Hier werd de man in eerste instantie naar het zie kenhuis Parkzicht gebracht; kort daarop werd hij doorgestuurd naar Leiden. Een minder ernstig ongeval deed zich in de nacht van donderdag op vrijdag voor aan board van de TX 37 „Pieter Anthonie" van A. van der Vis. Bij het halen van de netten op 70 mijl ten wes ten van Den Helder, kwam een opva rende met een been in een lus van de jumperdraad die juist werd opgehaald. Hij werd omhoog getrokken tot aan het blok. Dat zou verschrikkelijk zijn afge lopen als niet onmiddellijk de kracht van de lier was afgegooid. Nu bleef het bij een ernstige kneuzing van de knie De man werd direkt naar de wal ge bracht en in het ziekenhuis opgenomen In de nacht van zaterdag op zondag werd de politie geroepen bij een vecht partij op de Vismarkt. De moeilijkheden waren ontstaan in de J'Elleboog waar een onbekende met een glas had ge gooid en daarbij een serveerster had ge raakt. Zij liep een hoofdwond op en moest door dokter Siebinga worden be handeld. Het geval was mede aanleiding voor een handgemeen waarmee zich steeds meer cafébezoekers bemoeiden. Door eigenaar en personeel van de J'El leboog werden de vechtenden naar bui ten gewerkt. Daar werd de ruzie op het pleintje voor De Karseboom voortgezet, wat voor De Karseboom-exploitant Frans Pieterse aanleiding was om de po litie te bellen. Vier jongens met motoren uit Beverwijk zouden de aanstichters zijn geweest. Het waren Th.J.V en de drie broers Van A. waarvan eerstge noemde zelf een hoofdwond kreeg en ook naar de dokter moest. Ze ontkenden met stelligheid de vechtpartij te hebben veroorzaakt. Zij zouden uit pure zelfver dediging hebben gehandeld nadat de ca 80 bezoekers van het etablissement zich tegen hen hadden gekeerd. 't Is weer mei geworden. Naar oud- Texels gebruik is het begin van de lang verbeide zomer met het ontsteken van de meierblis over ons gekomen. De hitte van het vuur straalde op onze gezichten Kinderen renden rondom de brandende takkebossen; eerst met zwarte handen, later steevast ook met beroete gezichten. Het was vrijwel windstil toen de zon on derging op de dertigste april. Er was geen wolk te zien aan de hemel. Koninginnedag 1976 werd met een lichte nevel boven de sloten beëindigd, en toen de dalende zon dichter bij de einder kwam was er een schilderachtige waas over de velden. De vreugdevuren laaiden hoog op. De rookpluimen ervan verrezen daar weer boven, eerst rechttoe rechtaan de hemel in. Pas op grotere hoogte bogen ze en zwenkten af naar de zee achter de stran den en dijken van Texel. De winterpe riode is verleden tijd. Wie zei ook al weer dat het uit is met de traditie op ons eiland? De alternatieve meierblis van Dennenoord trok veel bekijks

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1