Cjrocn 2wgrlsJ~exels in het Zeevaartmuseum officieel geopend 70 Noorders vierden uitbundig feest pijdeMelkn^ in Den Hoorn Burgemeester liet anker vallen Polder 't Noorden 100 jaar Polder vond eindelijk identiteit beker frambozenvla halve liter van 96 voor ct. geldig t/m zaterdag 2 9 mei DINSDAG 25 MEI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9078 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Lengeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PROOUKTEN destijds ook nog aan Oudeschild ge dacht. De keus was echter op Den Hoorn gevallen met als belangrijkste argu ment dat alleen daar een veilig onderko men voor de kostbare collectie Baumann- Verburg-Komng kon worden gereali seerd. Restauratie van het kerkje past bovendien in het streven naar monu mentenherstel dat vooral in Den Hoorn gebiedende eis is. Het dorp moet iets terugkrijgen van zijn glans als loods mansdorp De burgemeester, refererend aan het verdwijnen van de naam Loodsmanswelvaren" hoopte dat met het scheepvaartmuseum een nieuw stuk „welvaren" in Den Hoorn zou komen en dat niet alleen in economische zin. Dia-serie Alleen al door de beperkte ruimte is de getoonde collectie in 't museum door zijn omvang niet bepaald indrukwek kend. Bovendien zullen alleen insiders de zeer hoge kunst\Vaarde ten volle we ten te waarderen, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is dat de gemiddelde vakantieganger die het museumpje be zoekt enigszins teleurgesteld wordt. Het is daarom een goede gedachte geweest er een levend element aan toe te voegen in de vorm van een doorlopende pro jectie van dia's met geluid, vervaardigd door mensen van het Natuurrccreatic- centrum met een tekst van J. A. van der Vlis. In een serie, ook voor Texelaars zeer interessant, wordt duidelijk ge maakt welke enorme betekenis de scheepvaart destijds had voor de eco nomie van Texel en in het bijzonder van Den Hoorn. Een groot deel van de bevol king was eeuwenlang afhankelijk van de scheepvaart. Hoogtepunt was de pe riode waarin de rede van Texel lig plaats was voor de oorlogs- en handels vloten die wachtten op gunstige wind om uit te varen, uur. Kraak Die dia's worden vertoond op de zg. „kraak", de bovenverdieping van de kerk. De heer F. Schellinger, voorzitter van de Doopsgezinde kerkeraad toonde zich over deze bestemming van de kraak erg ingenomen. In het overzicht dat hij gaf van de geschiedenis van de Texelse Doopsgezinden kwam naar vo ren dat de kerk van Den Hoorn van 1709 tot 1922 onafhankelijk functioneer de maar van 1922 - 1941 samen was met die van Den Helder hetgeen samenhing met een verschil in leeropvatting. In 1941 sloot men zich echter aan bij Den Burg In de Hoornder Vermaning is van af 1770 gekerkt Zoals alle „Vermanin gen" werd het gebouw krachtens de dis criminerende overheidsregels niet aan de openbare weg gebouwd. De heer Schilling adviseerde iets van deze ge schiedenis te vermelden op een bord buiten het gebouw. Verder werd bij de openingsbijeen komst nog het woord gevoerd door de heer J. G. Berkhout, provinciaal mu seumconsulten, de heer J. P. Kikkert namens de VVV en door de heer C. Ellen uit Oosterend. Bel Laatstgenoemde trad naar voren in het gezelschap van Jaap Bakker uit Ou deschild en overhandigde als geschenk de fraaie koperen bel die jarenlang in de Oudeschilder visafslag heeft dienst gedaan Toen de afslag verdween zorg de Ellen ervoor dat de mogelijk waarde volle administratie van 'de afslag voor het nageslacht bewaard bleef en wijlen Albert de Puyzelaar ontfermde zich over de bel. Nu er expositieruimte was gekomen waar deze bel een waardige en veilige plaats kon krijgen werd hij voor dit doel overgedragen. Cor Ellen (links) en Jaap Bakker met hun bel. Met één welgemikte bijlslag hakte burgemeester Sprenger vrijdagmiddag in Den Hoorn een touw stuk, waardoor een zwaar scheepsanker in het zand stortte. Met dit toepasselijke gebaar was de officiële opening van het scheepvaartmuseum, ondergebracht in de voormalige Doopsgezinde kerk, een feit en had Texel er een aardige attractie bij. Zoals bekend is de Hoornder Verma ning gerestaureerd en biedt thans plaats aan een collectie kunstvoorwerpen op zeevaartgebied: schilderijen, tegelta- belast met de voorbereidingen begelei ding van het scheepvaartmuseum en betreurde het dat de 88-jarige mevrouw Baumann wegens met haar leeftijd sa menhangende bezwaren niet van de partij kon zijn De nagedachtenis van de heer Baumann was geëerd door een bloemenhulde bij zijn portret in de ex- positierumte. De heer Mantje bracht dank aan het echtpaar Sprenger voor het schenken van een Makkumer tegel tableau. Het was enigszins beschadigd maar na restauratie is het een waarde volle bijdrage voor de collectie gewor den. Spreiding In het verleden heeft het vraagstuk of Texel zijn musea moest spreiden of juist zoveel mogelijk concentreren in één gebouw geruime tijd in discussie ge- Onder het crttisch oog van vele genodigden kapte de burgemeester de ankerfros. bleaus, scheepsmodellen, gravures, ge bruiksvoorwerpen. Het meeste is afkom stig van wijlen Dr. Baumann uit Hilva- renbeek die de verzameling enkele jaren geleden aan de gemeente Texel legateer de. Verder zijn artikelen afkomstig van de gemeente, de Stichting Texels Mu seum en enkele particulieren. Gehoopt wordt dat nog meerdere particulieren die over op de zeevaarthistorie betrek king hebbende kunstvoorwerpen of cu riositeiten beschikken, deze aan het mu seum in Den Hoorn willen afstaan. Het Hoornder museumpje valt onder de zorgen van de Stichting Texels Mu seum. Omdat de voorzitter van deze stichting (de heer S. Bakker) buiten Texel vertoeft, werden de genodigden in „Op Diek" ontvangen door de heer M. Mantje. Hij Verwelkomde onder meer de leden van de commissie die zich heeft staan. De heer Mantje vond het van wijs heid getuigen dat het gemeentebestuur uiteindelijk voor een zekere spreiding had gekozen waardoor Den Hoorn zijn „eigen" museum kon krijgen naast het wagenmuseum in De Waal, de oudheids kamer in Den Burg en het Natuurrecrea- tiecentrum in het toeristengebied bij De Koog. Als „ouwe Doopsgezinde" zei Mantje het prettig te vinden dat het kerkje nu zo'n goede bestemming heeft gekregen Aan burgemeester Sprenger overhandigde hij een geschenk ter her innering aan de ingebruikneming: een ankertje Loodsmansdorp Nog maar enkele jaren geleden ston den op Texel vijf Doopsgezinde kerken. Daarvan is niet zoveel meer over De burgemeester toonde zich voldaan over de „redding" van de Hoornder verma ning en hoopte dat ook voor de andere nog bestaande gebouwen een zinvolle bestemming zou kunnen worden gevon den. Voor de stichting van het scheeps vaartmuseum heeft het gemeentebestuur Voorzitter Th Witte overhandigt het herinneringsfotoboek aan dijkgraaf At. Roeper Meer dan 100 reünisten en inwo ners van polder '1 Noorden waren vrij dagmiddag aanwezig op de feestelij ke bijeenkomst in „De Bijenkorf te Oosterend. De reünie werd, evenals de overige programmaonderdelen van de festivi teiten rond het 100-jarig bestaan van de polder een groot succes. Bewoor dingen als: „de polder heeft eindelijk zijn identiteit gevonden" waren alom te horen. 's Middags werd het woord gevoerd door de voorzitter van het feestcomité Theo Witte, burgemeester mr. Wim Sprenger en dijkgraaf Marius Roeper. Er werd hierin nadere toelichting gegeven op de situatie in polder 't Noorden in verleden, heden en toe komst. RECHTOP VEILIGHEID Burgemeester Sprenger ging in zijn felicitatiespeech nader in op de vers in het geheugen liggende 3 januari toen de polder ontruimd moest worden in ver band met de kans op een dijkbreuk. Hij verklaarde nogmaals dat men van officiële zijde er alles aan doet om ver hoging en versteviging van de Wadden zeedijk er zo snel mogelijk door te krij gen. „Want", aldus mr. Sprenger, „even als de bewoners van de rest van Texel hebben ook de Texelaars in polder 't Noorden recht op veiligheid". WATERHUISHOUDING Dijkgraaf Marius Roeper gaf een kor te schets van de geschiedenis van de pol der. Hij deelde mee dat het vooral van belang voor de waterhuishouding van een groot deel van het ingepolderde Texel was dat deze polder werd aange legd Het gebied waar de polder zou ko men werd in 1865 door het Waterschap Texel aangekocht. Vooral de verkorting van de kustlijn was iets dat erg zwaar woog bij de dis cussie om het gebied in te polderen. Hij zei er momenteel zeer tevreden mee te zijn dat men dit positieve besluit toen toch genomen heeft. RUILVERKAVELING Voorzitter Theo Witte kon zich volle dig verenigen met de woorden van de heer Roeper Hij herinnerde er nog maals aan dat het polderland er tot de ruilverkaveling 1953 - 1961 met erg best voor stond Het was alom bekend dat grote gedeeltes van de polder be stonden uit vierde klas grond. Hele stuk ken waren onvruchtbare zandgrond. Vooral het gebied dat bekend staat als de „Bemes" nabij de Waddenzeedijk was er slecht aan toe. Zoutlagen kon men eertijds zien liggen op het land. De situatie in de tegenwoordige pol der is er heel wat beter aan toe Witte gaf enkele cijfers van de agransche si tuatie zoals deze in 1975 was. Men telde toen 750 stuks melkkoeien, hetgeen be tekent dat bij een gemiddelde opbrengst van 5.000 kg melk per dier men kon re kenen op 3.750.000 kg melk. Aan jongvee waren er 575 exemplaren in de polder, voorts 320 meststieren. Het totaal aan tal schapen en lammeren bedroeg 4.500 stuks. Theo Witte rekende voor dat aan vee men dat jaar (1975) een opbrengst had voor een bedrag van ƒ3.085.000, „Ook op het gebied van de landbouw behoeven wij niet onder te doen voor an dere gebieden in dit land", aldus Theo Witte. „Onze 65 ha bouwland staan borg voor een opbrengst van ƒ260.000,en ook de 7,5 ha bloembollencultuurgrond brengt de bezitters een meer dan rede lijke opbrengst. Hier is het totaal ƒ112.500,—". Al met al een algemeen totaal op brengst van zo'n 3,5 miljoen gulden in 1975. Op het gebied van de modernisering is men al ver gevorderd. Men heeft de beschikking voor 10 koeltanks voor de opslag van melk en ook zijn er reeds 8 ligboxenstallen gebouwd. HERINNERINGSFOTOBOEK Witte dankte in zijn toespraak ieder die meegewerkt heeft om dit feest tot een succes te maken. Dit bracht hem naar het moment om een herinnerings fotoboek te overhandigen aan de heer Roeper van het Waterschap Texel. Het album bevat een scala van alle bewo ners van het Noorden met hun boerde rijen en/of andere behuizing. Het zal een plaats krijgen in het archief van het Waterschap. FOLKLORISTISCH PROGRAMMA De verdere middag werd besteed aan het afwerken van een folkloristisch pro gramma dat door enkele bewoners was samengesteld Er werd een serie dia's vertoond van de polder die van commen taar werd voorzien door mevrouw Riet Huitema. Verdere medewerkenden waren de da mes Witte en Roozendaal en de heer en mevrouw C. Dijker en F. Roeper. DIJKWACHT De festiviteiten in de avond werden bijgewoond door vrijwel alle inwoners van de polder en een aantal genodigden. (Ongeveer 175 man). Hierbij waren ook de mensen van de dijkwacht aanwezig die op die spannende januaridag aan de Waddenzee over de polder waakten. Theo Witte: „Woorden schieten tekort om deze mensen te bedanken. Dit is een mogelijkheid om tenminste iets terug te doen en we hopen dat ze het allemaal erg op prijs stellen". VERRASSING Dè verrassing van het avondprogram ma was het optreden van het muziek korps Excelsior dat onverwacht een se renade kwam brengen voor de hier bij eengekomen Noorders Het muzikale gedeelte van de avond werd verder verzorgd door het duo Humpy-Dumpy. Een koud buffet com pleteerde de avond, en er was bal na, tot in de vroege ochtend.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1