AGEND4 Pannenbier bij NIOZ Kleiduivenwerpmachines roepen meer bezwaren op Bowlingbond zag terug op geslaagde competitie Grootste gebouw van Texel opening van het seizoen in „Veronica" Botsing met schade Illegale caravan verwijderd Taxi zwaar beschadigd Zuigelingenbureau Geslaagd Zon, maan en hoog water Badmintonnieuws Dronken buitenlander viel politieman aan Commando-overdracht op de Mok Havenfuik 't Horntje wordt gerepareerd Burgerlijke stand 89e JAARGANG No. 9079 VRIJDAG 28 MEI 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld 4 De Roolj Verachljnt dinsdags en vrijdags. Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 j J l i Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kvv Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De V, A «t/y 7 4/ /9 P 'f'fl Wt" 50 cent Incasso; los 40 cent. Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post. Oost TT^IjK.Tt ^EJl˧ J(S i/ //A fjwyi/ FtfLii Bank: Amr0 bank- Ned- M,dd- Bank- Rabobank 34, Oosterend, tel. (02223) 902. *-ƒ Wff W V r a r w Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Als belangrijkste argument tegen de kleiduivenschietbaan noemt Strijbos de loodvergiftiging. Vogels vergiftigen zich door de op voer lijkende loodkorrels op te pikken. Uit onderzoek is volgens Strij bos gebleken dat veel vogels slachtoffer worden van de hagelkorrels. VASTE DATA Iedere donderdagavond om 20.00 uur bijbelstudie ten huize van Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42 in Den Burg Iedere donderdagmiddag aanvang 15.30 uur bejaardcngymnastick in 't Skiltje te Oudeschild. Elke zaterdagochtend kan oud papier worden bezorgd bij de voormalige smederij van Kil jan aan de Gasthuis straat (ten bate van de Werkwinkel). Jehovahs Getuigen houden elke dins dagavond, acht uur, bijbelgesprekker op de adressen Bernhardlaan 112 ti Den Burg en Ploosterstraat 4 te D< Cocksdorp. Iedere donderdagochtend, aanvang 9.30 uur bcjaardengymnastiek in het Ro de Kruis-geoouw aan de Jonkerstraat. Iedere maandagavond om 20.00 uui tekenclub onder leiding van Lende van 't Noordende in het. voormalige Boogerd-gebouw aan de Bernhard laan. Deelname mogelijk voor 17 - 27- jarigen. A.s. zaterdag als vanouds te De Koog. Voor U speelt een zeer bekend duo. De bouw van het NlOZ-hoofdgebouw in het Horntje (verreweg Texels grootste gebouw) vordert naar wens. Het afgelo pen weekend werd het hoogste punt be reikt wat gepaard ging met enig feest gedruis. De werknemers van de Bataaf se Aannemings Maatschappij maakten onder leiding van mensen van de vaste NlOZ-staf een rondgang door het com plex en kregen het een en ander te ho ren over de aard van het wetenschappe lijk werk dat hier straks verricht zal worden. Op het dak van het gebouw werd op plechtige wijze de laatste portie beton gestort op het hoogste punt: de liftkoker. De foto geeft hiervan een beeld. Na afloop was er een gezellig samen zijn waarbij er voor gezorgd werd dat niemand dorst leed. Er wordt thans gewerkt aan de eerste fase van het complex- het hoofdgebouw met twee laboratoriumgroepen Het hoofdgebouw, 11 meter boven zeeniveau, omvat ruimten voor directie, biblio theek, redactie NlOZ-tijdschrift, foto-af deling, administratie, studentenlabora- Bij een aanrijding op het kruispunt Monnikenweg-Tempeliersweg werden een Daf personenauto en een VW-busje beschadigd De Daf werd bestuurd door een vrouw uit Den Helder; zij gaf geen voorrang aan het van rechts komende busje, bestuurd door J.V. uit Midwoud. Personeel van Staatsbosbeheer heeft een caravan verwijderd die was neerge zet op het erf van het door krakers be woonde „Sandershuus" op de Hogeberg. De caravan was van J.O uit Oosterend die hier met zijn vriendin wilde gaan wonen. De caravan is overgebracht naar het opslaggedeelte van de SBB-camping in de Dennen. Op het haventerrein van 't Horntje kwam taxibestuurder H J van B. in botsing met een door C.J.T bestuurde vrachtauto. Hoewel de vrachtauto voor rang had moeten verlenen, kwam vast te staan dat Van B. erg hard heeft gere den. Hij trok een remspoor van 28 meter. De betrokken chauffeurs kwamen met de schrik vrij, maar de schade, vooral aan de taxi, was zeer aanzienlijk torium, auditorium, werkplaats en op slagruimte Deze eerste fase zal in mei 1977 gereed zijn Een jaar later zal de rest zijn voltooid De bouwaktiviteit in 't Horntje, die dan meer dan 30 miljoen gulden heeft gevergd, zal dan voorlopig worden gestaakt. De vaste staf van het NIOZ bestaat momenteel uit 120 man; dit zal uitgroeien tot 180 man. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Sicbenga, dinsdag 1 juni om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 2 juni om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 2 juni, om 15.00 uur. Irene Penha slaagde aan de kappers- school te Loosdrecht voor het diploma vakbekwaamheid eerste kapster. Zij is werkzaam bij Kocky's kapsalon in De Koog. De zon komt 30 mei op om 4.27 uur en gaat onder om 20.48 uur; 2 juni op om 4.25 uur en onder om 20.51 uur. Maan: 29 mei N.M.; 5 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 28 mei 7.59 en 20.17 Zaterdag 29 mei 8.42 en 20.56 Zondag 30 mei 9.19 en 21.36 Maandag 31 mei 9.56 en 22.14 Dinsdag 1 juni 10.31 en 22 55 Woensdag 2 juni 11.07 en 23.36 Donderdag 3 juni 11.43 en Vrijdag 4 juni 0.16 en 12.20 Zaterdag 5 juni 0.57 en 12.58 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Maandag a.s. zal de laatste trainings avond van het seizoen 1975-76 zijn. Plaats: sporthal „Ons Genoegen", aan vang omstreeks half acht. Opperwachtmeester Timmer van de rijkspolitie Texel liep een blauw oog op en een gekneusde enkel toen hij in ge vecht raakte met een Peruviaan die hij wegens dronkenschap wilde insluiten. De buitenlander, een 23-jarige stu dent, kwam schreeuwend bij het bureau zijn beklag doen omdat hij bij het hotel waar hij een kamer had besproken niet werd binnengelaten Opper Timmer concludeerde dat de dronkenschap oor zaak van het niet toelaten was en bracht hem naar de cel. De man werd daarop zeer agressief, sloeg de heer Timmer te gen de grond en ging hem op de enkels staan. Uiteindelijk kwam de politieman echter toch als winnaar uit de worste ling tevoorschijn. Na de nacht in de cel te hebben doorgebracht werd de Peru viaan via de parketpolitie Alkmaar als ongewenste vreemdeling het land uitge zet en per vliegtuig naar Lima gebracht. Aantal bootdiensten geschrapt In tegenstelling tot het oorspronke lijke voornemen zal de havenfuik van Het Horntje (waarvan de bodem gaten en scheuren vertoont) toch met spoed worden gerepareerd. Bij nader inzien wordt het ontverantwoord geacht de huidige situatie te laten voortbestaan. Alleen bij voorzichtig varen van de veer boten zou het kunnen, maar in de prak tijd zal er van die voorzichtigheid wel licht niet zoveel terecht komen omdat de komende zomer veelal gependeld zal moeten worden. Glracht wordt he dich ten van de gaten in drie nachten uit te voeren. Om zoveel mogelijk tijd te hebben zullen de eerste en laatste bootdiensten komen te vervallen. Op dinsdag 1 juni, woensdag 2 juni en donderdag 3 juni zijn de diensten van 6.05, 7.05 en 7.35 uur van Texel geschrapt (de eerste boot vaart op die dagen dus om 8.05 uur) als mede de diensten van 6.35 en 21.35 uur uit Den Helder De reparatie zal worden uitgevoerd met een fabnekschip van de firma Bitu- marin uit Zaltbommel. Op zeven meter diepte zullen onder water de gaten en scheuren worden gestopt met een asfalt- mengsel. Het karwei kost enkele tonnen. Voor het geval in eerder genoemde nachten spoedeisend ziekenvervoer no dig is, kan een beroep worden gedaan op een helicopter van de marine Het amfibisch oefenkamp De Mok heeft een nieuwe commandant Al na korte tijd is de majoor der mariniers J. C. C. Dekker opgevolgd door de kapi tein der mariniers D van der Weijde Voor laatstgenoemde zal de functie ook van korte duur zijn want over enkele maanden zal zijn functie worden inge nomen door de definitieve opvolger, de majoor der mariniers Sauerbren, die thans nog in de West verblijft. Woensdagochtend om kwart voor elf heeft op de Mok de plechtige comman do-overdracht plaatsgehad van 19 tot en met 24 mei 1976 Geboren: Marco, zv. Rudolf C. Beers en Anna G. Barhorst; Rina, dv. Fulps N. Duinker en Jeannette I Groenhof; An- nemieke, dv Albert Kooiman en Jantina V. Flokstra. Overleden: Willem van Heerwaarden, oud 91 jaar, wonende te Den Burg; Cor nells Huisman, oud 83 jaar, wonende te Den Hoorn; Andreas T. Gieles, oud 32 jaar, wonende te Den Burg. Bij B. en W. zijn nog meer bezwaren binnengekomen tegen de verlening van een hinderwetvergunning voor twee kleiduivenwerpmachines op het amfi bisch oefenkamp Texel. Zoals bekend heeft de schietsportvereniging Texel, die de kleiduivenwerpmachines overigens al geruime tijd in gebruik heeft, een derge lijke vergunning moeten aanvragen. Er was al een bezwaar binnengekomen van de heer H. Beumkes. Er zijn nu nog pro testen bijgekomen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de be kende ornitholoog Jan P. Strijbos, me vrouw C. Kalusche-de Winter en de heer J. Taapken van het tijdschrift „Het Vo geljaar". Verwacht wordt dat hier nog mondelinge bezwaren aan zullen toege voegd tijdens de bezwarenzitting die op 18 juni om 11.00 uur in het raadhuis wordt gehouden. Natuurmonumenten tekent protest aan tegen de werpmachines wegens de onmiddellijke nabijheid van een kolonie dwergsterns. Het betreft hier de enige broedplaats in Nederland van een zeld zame vogelsoort. De verontrusting die het kleiduiven schieten met zich mee brengt wordt een ernstige bedreiging geacht. Zondagsrust Mevrouw C. Kalusche, wonend aan het Molwerk, maakt bezwaar tegen de geluidshinder die het kleiduiven schieten veroorzaakt voor de omgeving. Ze meent dat door de week al meer dan genoeg onrust wordt veroorzaakt door militaire schietaktiviteiten bij De Mok en Den Helder en vindt het niet nodig dat er zondag ook nog lawaai wordt gemaakt. De heer J. Taapken meent dat de na delige invloed die de kleiduivenschiet baan heeft op de vogelstand, reeds is ge bleken. Hij vraagt B en W. een eind te maken aan de rustverstoring. Jan P. Strijbos noemt het maken van een kleiduivenschietbaan op deze plaats „onverantwoord en absurd" Hij vraagt de broedplaats voor dwergsterns direkt veilig te stellen en vindt het vreemd dat men een tijdlang zonder de vereiste hin derwetvergunning heeft kunnen schie ten. Hij acht het schieten een vorm van overlast voor de Texelaars, de recrean ten en de in de Mokbaai fouragerende vogels en wijst erop dat in dit geval geen enkel economisch belang is gediend. Het is slechts liefhebberij van een klein aan tal mensen. Loodvergiftiging? Wim Koorn reikt de wissel prijs uit aan het team van Ran Motoren, bestaande uit Kees en Anneriet Keijzer en Mieke Flens. DE KOOG Het is nooit een vraag geweest of een bowlingbaan het op Texel in de zomer zou „doen", maar of de Texelaars zelf voldoende „bowling- minded" gemaakt konden worden om ook 's winters leven in de brouwerij te houden was iets waar heel wat mensen aan twijfelden. Wat vorig jaar een vraag was is nu een weet: het spel is ook hier redelijk aangeslagen. De familie Koorn, exploitante van bowling „De Koogel" in De Koog ziet met tevredenheid terug op de afgelopen maanden waarin de door Koorn in het leven geroepen Texelse Bowlingbond bijzonder aktief was. Er werd een com petitie afgewerkt waaraan werd deelge nomen door 18 teams van drie man, dus 54 personen. Zeventig Texelaars zijn bij de bowlingbond aangesloten. De prak tijk elders heeft geleerd dat het animo nog jaren kan blijven stijgen. Voor de nieuwe competitie die in september of oktober van start gaat wordt dan ook meer deelname verwacht. In Bowling „De Koogel" werd het af gelopen najaar eerst een proefcompetitie gespeeld die liep tot december. Daarna volgde de echte competitie, die het af gelopen weekend werd afgesloten met feestelijke prijsuitreiking. Eerste en daardoor goed voor een trofee plus een wisselbeker werd het team van Ran Mo tóren bestaande uit Kees Keijzer, Anne riet Keijzer en Mieke Flens. Tweede The Dogs, bestaande uit Han Brusse laars, Henk Keijser en Peter Ipenburg. Derde King Corn (Henk Plaatsman, Ben Keunenger en Harry van Splunter. De poedelprijs ging naar „Sommeltjes" uit De Waal, een team waarbij de dames Hin, Tjepkema, Plaatsman en Mantje waren betrokken. De prijs voor de hoog ste game bij de heren ging naar Han Brusselaars (217 punten); de hoogste se rie (568) werd gemaakt door Kees Keij zer, Bij de dames werd de hoogste score voor zowel de games als de series ge maakt door Greetje Koorn-Penha.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1