Reparatie in het Horntje duurt week langer Voor het weekend Witte Burcht" heeft nieuwe beheerders Schade aan fuikbodem valt erg tegen SPORTSHOP van het raadhuis BADKLEDING „Strooppot" Slaapzakken Luchtbedden GEGEVENS GEVRAAGD VOOR „TEXELT0ERIST" Zuigelingenbureau Proefschrift Holkema Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodsiachtingen Kerkdiensten TESO ziet zich genoodzaakt in de week na Pinksteren een aantal boot diensten te schrappen omdat de repa ratie van de bodem van de fuikhaven van 't Horntje veel meer tijd vergt dan was verwacht. In tegenstelling tot de vorige week zullen alleen ochtend diensten vervallen: van Texel 6.05, 7.05 en 7.35 uur en van Den Helder 6.35 uur. Dat geldt voor woensdag, don derdag, vrydag en waarschijnlijk ook zaterdag. Bij nader onderzoek van de kapotte fuikbodem met behulp van een televi siecamera is gebleken dat de betonlaag op veel plaatsen zodanig is „opgelost" dat in feite alleen los grond is overge bleven. Op deze plaatsen zijn verzak kingen ontstaan door zand dat door het schroefwater van de schepen onder de bodem is weggespoeld. De heer C. P. Harting van Rijkswaterstaat: „Het is veel erger dan we verwacht hadden Onder water is het een puinhoop. Er is vorige week zo'n 1000 ton asfalt in de gaten gestort, maar we hebben zeker de dubbele hoeveelheid nodig om het karwei af te maken". In de nacht De reparatiewerkzaamheden in 't Horntje veroorzaken veel nachtelijke aktiviteit. Er is een vijftal „Aquaphalt"- speciaal voor moeilijke maten Herstel in oude luister schepen en er zijn (de uitvoerders meege rekend) 13 man bij betrokken. Zij zijn in dienst van „Bitumarin" uit Zaltbommel, een maatschappij met ongeveer 120 werknemers, gespecialiseerd in onder- waterwerk. „Bitumarin" verricht veel werk in het Delta-gebied Daar ligt ook het vlaggenschip van de onderneming, de Jan Heimans, een mattenlegger die op het ogenblik in de Oosterschelde zijn domicilie heeft. Kapitein Adrie Arends heeft de leiding Van de Texelse operatie van „Bitumarin". Het grootste Aqua- phalt-schip in 't Horntje is een soort va rende asfaltfabriek. Verder beschikt men over een vulstoftanker, een bitu- mentanker, een zandschip en een sleep bootje. Gaten vullen Kapitein Arends: „De bodem van de fuik moet precies 6 80 meter diep zijn. Overal waar het dieper is wordt giet- asfalt gestort, een mengsel van bitumen, zand en vulstof". De bitumen wordt per vrachtauto aangevoerd uit Pernis. De vulstof is ge malen mergel uit Zuid-Limburg die eveneens per as wordt aangevoerd. Het zand komt van Texel zelf. De mannen van „Bitumarin" werken van negen uur 's avonds tot zeven uur 's morgens. Het is niet precies te zeggen wanneer het re- paratiewerk aan de fuikbodem is vol tooid. Minder goed weer is één van de factoren die remmend kunnen werken. Tijdens het Pinksterweekend wordt er niet gewerkt, zodat TESO dan eventueel zijn volledige vervoerscapaciteit kan be nutten om de verwachte grote toeristen- stroom te verwerken. In oorsprong was De Strooppot een sober opgezette stolp van Noordhollands model. Volgens de legende zou de boer derij zijn bekostigd met goud, afkomstig van een gestrand schip. Dit goud kon voor de schout en schepenen verborgen worden gehouden door het op het laatste moment in de strooppot te gooien waar door de huiszoeking geen resultaat op leverde. Wat van het verhaal waar is, is moeilijk te zeggen Maar een feit is dat het Texels meest bekende legende is ge worden, vooral door toedoen van oud VVV-directeur Oskamp, die het verhaal in de jaren vijftig elke week vertelde in de zaal van „De Oranjeboom" voordat daar de Texelfilm van Herman van der Horst werd vertoond. Voorbeeld De Strooppot was een karakteristiek, in het landschap passend gebouw Mo derne agrarische bedrijfsvoering was er op den duur echter niet meer mogelijk en ook de bewoners genoten weinig com fort. Toen de hoeve eigendom was van de heer U. Bousma (1961) werd daarop een ingrijpende verbouwing uitgevoerd die zowel het een als het andere sterk verbeterde De hoeve werd zelfs door de afdeling Huishoudelijke Voorlichting van de toenmalige Streekontwikkeling als voorbeeldobject aangewezen en een tijd lang voor bezichtiging opengesteld. Bij de verbouwing werd de stolp uitge breid met een vleugel die ondanks het rieten dak weinig karakteristiek was, mede omdat de grootteverhouding tus sen stolp en aanbouw ongelukkig was. De heer Hennink wil het gebouw zo veel mogelijk zijn oude luister terugge ven, maar hij wil niet zover gaan om de aanbouw uit 1961 te slopen. Wel zal hij trachten dit deel door het aanbrengen van andere kozijnen en een houten voor schot er wat beter te laten uitzien. De gevels van het oude gedeelte wil Hen nink terugbrengen in de staat waarin ze zich in de jaren '20 (foto) nog bevon den. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Inspraak structuurplan Ter afronding van de inspraakproce dure voor het voorontwerp-structuur plan Texel houden B en W. op dinsdag 8 juni a.s. om 20.00 uur een hoorzitting in het raadhuis te Den Burg. Aan de orde komen: 1. nota uitgangspunten structuurplan Texel; 2. oriënteringsnota veerverbinding Texel-Den Helder; Over twee onderwerpen uit bovenge noemde nota's hebben B. en W. eerst thans hun standpunt bepaald. 3. kamperen in het buitengebied: „bij vrijstelling van de voorschriften kunnen B. en W. toestaan dat bij een voor permanente bewoning gebruikte woning gedurende het zomerseizoen maximaal één tent op het erf mag wor den geplaatst, zulks op een maximum afstand van 50 meter van de woning, één en ander voor zover op het erf geen zomerwoning is gebouwd, of aan de gronden geen recreatiebestemming is toegekend". In de periode dat het bestemmings plan Buitengebied geen rechtskracht heeft zal voorgaande regeling d m v. een wijziging van de Kampeerverordening kunnen werken De mogelijkheden voor het kamperen in het buitengebied worden ondermeer beperkt om de volgende redenen: a beperking van het aantal tegelijk aanwezige verblijfsrecreanten in het buitengebied, b. beperking van de tijdsduur van het recreatief gebruik ervan; c het „andere" karakter niet gecon centreerde van deze vorm van ver- blijfsrecreatie wordt op deze manier benadrukt; d. uitsluiten van bedrijfsmatig exploite ren van sta- en toercaravans buiten bestaande recreatieterreinen De regeling dient mede ter vervanging van het „familiekamperen". In samenhang met voorgaande rege ling is in het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied de mogelijkheid opgeno men aan het agrarisch gebruik onttrok ken bedrijfsgebouwen te veranderen in een recreatieboerderij. B. en W. kunnen het bestemmingsplan zodanig wijzigen (onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordhol land) dat gesaneerde agrarische bedrij ven kunnen worden tot recreatieboerde rijen. Deze wijziging is alleen mogelijk in dien: a. het desbetreffende agrarisch bedrijf beëindigd is, b. de bij het desbetreffende agrarisch bedrijf behorende gronden vrijkomen voor (schaal)vergroting van bestaan de agrarische bedrijven Het maximum aantal recreatie-eenhe den mag tien bedragen, waarbij het ma ximum oppervlak per eenheid 70 m2 mag worden. SPORT weverstraat SHOP den burg Het eerste nummer van de toeristen- krant Texeltocrist in nieuwe vorm ver schijnt binnenkort. Zoals bekend moet de krant de recreanten zo volledig mo gelijk informeren over alles wat voor hem van belang kan zijn. Belangrijk onderdeel van het informatiepakket is de evenementenagenda. Op dit moment zijn de gegevens voor deze agenda nog lang niet volledig, wat het gevaar in houdt dat bepaalde evenementen onver meld zullen blijven. De samenstellers van Texeltocrist doen daarom een zeer dringend en laatste beroep op de organi satoren van wandeltochten, muziekuit voeringen, kaartavonden, sport(vis)-ak- tiviteiten, tentoonstellingen, markten etc. om hun plannen voor de MAAND JUNI en de eerste week van juli zo snel mogelijk door te geven. Het gaat om de aard van het evene ment, de plaats, de aanvangstijd en de eventuele deelname- of entreeprijs. Eventuele foto's of tekeningen die als illustratiemateriaal bij de aankondigin gen kunnen dienen zijn eveneens wel kom Vermelding in Texel toerist is kos teloos. De zuigelingen, die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt Dokter Secgers, dinsdag 8 juni om 14 00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 9 juni om 13.30 uur. De mogelijkheid is in het ontwerpplan opgenomen om de agrariërs bij bedrijfs beëindiging een reële bestaansmogelijk heid in de recreatie te geven. Aan deze oplossing, in samenhang met het beperkte kamperen in het buitenge bied, wordt de voorkeur gegeven, boven de mogelijkheid tot het plaatsen van bijv. 2 tenten of caravans dan wel 2 in pandige recreatieeenheden 4. Veerverbinding. B. en W. zijn van mening dat voor al les de veerverbinding veilig gesteld dient te worden, daarom is dan ook thans een beleidsbeslissing genomen, welke in twee delen uiteen valt: a. op de korte termijn dient er bij de bestaande haveninrichtingen op Texel en Den Helder een tweede fuik van het huidige type gebouwd te worden Tevens dient er op korte termijn een 3e boot van het huidige type in de vaart gebracht te worden. Voorgaand standpunt kan worden aangemerkt als een minimum eis ter veiligstelling van de veerverbinding. b Op lange termijn zullen nadere be leidsbeslissingen genomen moeten worden over zaken als ondermeer uitbreiding van de capaciteit van de veerverbinding. Het spreekt vanzelf dat de op de kor te termijn beslissing gebaseerde uit voering van werken en werkzaamhe den aanpassing aan de op de lange termijn te nemen beslissingen niet mogelijk mogen maken. 5. Voorontwerp-streekplan voor de kop van Noordholland en Texel. Bovendien zal aan de orde komen het door het gemeentebestuur in te nemen standpunt ten aanzien van het vooront werp streekplan. Tijdens de zitting zal door B. en W. een toelichting gegeven worden op hun voorgenomen standpuntbepaling in deze Voorgaand bericht komt mede in de plaats van een uitnodiging voor deze bijeenkomst aan degenen die eerder meegedaan hebben aan de inspraakpro cedure voor streek- en structuurplan. Na ons dinsdag gepubliceerde artikel over de hernieuwe uitgave van het be roemde proefschrift van F. Holkema „De plantengroei der Nedcrlandsche Noordzee-eilanden", werden wij van verschillende kanten benaderd met de vraag waar dit boekwerk te koop is. Ter volledigheid delen we hierbij mee dat de heruitgave van dit zeer bijzon dere boek op 25 juni verschijnt. De voor intekenprijs is ƒ48,50. Na 25 juni komen de kosten op ƒ55,Het boekwerk is verkrijgbaar bij Fa. J. Nauta, Wever straat, Den Burg. Er is slechts een be perkte oplage. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tol dinsdagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Dokter R. R. SIEBINGA, De Oocksdorp, tel. (02222) 234 Bij geen gehoor (02220) 2323. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot dinsdagmorgen 8.00 uur Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp 'kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in heit Groene Kruisgebouw, Wittte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodsiachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 6 juni, Ie Pinksterdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. De Roest m.m.v. Kon. Texels Fanfare korps, Pinksterzendingscollecte. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker, feestelijke Pink- sterdienst, afscheid van Zon dagsschoolkinderen. Pinkster zendingscollecte. Na de dienst koffiedrinken met gasten. Den Hoorn 10.30 uur ds. Hoekstra m.m.v. Interkerkelijk koor o.l.v. Dyo Wassink. Zendingscollecte. De Koog 9.00 uur ds. Hoekstra Zendingscollecte. 11.00 uur ds. Kuitse Zendingscollecte. De Waal 19.30 uur ds. Hoekstra Zendingscollecte. Oosterend 9 30 uur ds. De Gier Pinksterdienst. Collecte voor de zending. 19.00 uur Pinksterfeest met de kinderen. Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier Pinksterdienst. Collecte voor de zending. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes, met ne- vendienst voor alle kinderen. (Tijdens beide diensten is er kindercrèche achter de kerk). 19.30 uur ds. Douwes, Pinkster- zangdienst. Oosterend 9.45 uur Kand. Bruning uit Amsterdam. 19.30 uur Kand. Bruning GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 11.00 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Kuitse Extra collecte Bijzondere Noden Kerkbusje Den Hoorn. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.30 uur Lezing. „Houdt aan in gebed" 19.30 uur Wachttoren-studie ,De aanstaande bevrijding van de anti-religieuze bijl" ROOMS-KATIIOLÏEKE KERK weekend 5 en 6 juni Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 10 45 uur De Koog zondag 9.30 uur Oudeschild zondag 10.45 uur Den Hoorn zondag 9.15 uur Oosterend zondag 19.00 uur De Cocksdorp zaterdag 19.30 uur Maandag, 2e Pinksterdag: GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst ROOMS-KATIIOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Den Hoorn 10.45 uur De Cocksdorp 9.15 uur 99 He» nieuwe beheerdersechtpaar van de „Witte Burcht" aan de Molenstraat in Den Burg heet Ans en Kees Gieles. Zij zijn met ingang van 1 juni aan hun werkzaamheden in dit jeugdhuis be gonnen. De heer en mevrouw Gieles volgen hiermee de heer Willem Witte op, die de beheerder was sinds 1969. Op 1 maart van dat jaar werd de „Witte Burcht" geopend. Willem Witte was een der mede-op richters van de stichting die dezelfde naam voert en waarvan de heer Piet Zijm momenteel voorzitter is. Willem Witte Het pand waarin het huidige jeugd huis is gevestigd was tot het midden der zestiger jaren in gebruik als kleu terschool Deze functie verviel toen de nieuwe „Maris Stella"-kleuter3chool in gebruik genomen werd Het gebouw aan de Molenstraat raakte daarna in verval en heeft ongeveer vijf jaar geen bestem ming gehad. Het is de helaas overleden Willem Witte geweest die de stoot heeft gegeven tot de ingebruikname als jeugd huis Het pand werd met" steum van de organisatie „Charitas" verbouwd en ver nieuwd en kreeg zoals gezegd in 1969 de nieuwe bestemming. Niet alleen jeugdhuis Inmiddels is het niet alleen in gebruik als jeugdhuis maar vinden ook anderen onderdag in de „Witte Burcht". Men kan er terecht voor vergaderin gen, er is nu een bejaardensociëleit ge vestigd, het vrouwengilde komt er bij een, de drumband 'Margaretha Sinclair' houdt er repetities en iedere middag komt er een biljartclub oefenen. Ook is het op zondag het punt van samen komst van de slankelijnclub. Jeugdclubs komen er samen van september tot april. Alhoewel de statuten van de stichting de „Witte Burcht" nog steeds spreken van „jeugdhuis" is de bestemming dus inmiddels velerlei geworden. Het ligt in de bedoeling daarom de statuten te ver anderen en er als bestemming ,club- en buurthuis" van te maken maar deze (of ficiële) handeling gaat met nogal wat moeilijkheden gepaard. Goede naam voortzetten Ans en Kees Gieles hebben hun woning niet ver van de „Witte Burcht"; zij wo nen Hollewal 22. Zij komt oorspronke lijk uit Heiloo maar woont inmiddels al weer 30 jaar op Texel, en heeft 14 jaar ervaring opgedaan in de horecasector. Hij is een geboren en getogen Texelaar (Den Burg) en heeft gedurende 20 jaar bij de VTB gewerkt. Het echtpaar Gieles is 17 jaar getrouwd. Zij hopen dat in de toekomst nog meer verenigingen onderdak zullen vinden in de „Witte Burcht" dan nu al het geval is en doen hun uiterste best om de goe de naam die er mede door de bemoeie nissen van Willem Witte aan verbonden is voort te zetten. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het adres Hollewal 22, Den Burg, telefoon 3259 of anders in de „Witte Burcht". van Bitumarin" in de veerhaven van 't Horntje

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2