Catamaranvaren aan Westerslag Sport voor alle vezels van het lichaam ,WAT IK ZEGGEN WOU..' Iets over kleiduivenschieten Avondvierdaagse „Migo" kampioen Rondje om Texel Eindstanden zaalvoetbalcompetitie Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 15 juni 1976 De watersport op Texel mag zich verheugen in een steeds grotere populariteit. Een van de nieuwste telgen van de watersportfamilie hier is de catamaranclub. Ze is gevestigd aan het Westerslag waar men bij een frisse bries steevast een aantal van deze zeilboten tussen strand en kim kan waarnemen. De bovenaan scherpgepunte zeilen trekken de belangstelling van veel strandbezoekers. En als de zeilers terugkeren door de branding van de Texelse Noordzeekust staat er steevast een aantal belang stellenden aan de waterkant om hen op te vangen. kt Wat zijn de beweegredenen voor zeezeilers? Hoe is deze drang te verklaren en is het iets wat aangeboren moet zijn om het goed te verrichten. Volop vragen dus, die een antwoord waard zijn. Jan Hennink is aktief lid van de ca tamaranclub en Henk Koopman is de beheerder van de catamaranzeil- school. Op Texel enkele van de kenners bij uitstek dus. Ze vertellen er iets over. Een catamaran is het beste eenvoudig te beschrijven als: een tweetal kano's die door middel van een horizontaal aan gebracht vlak gedeelte gekoppeld zijn. Op het midden van dit vlakke deel is de mast aangebracht (hoogte zo'n 8 meter) Hieraan zit het zeil dat, als het volledig gebruikt wordt, een oppervlak heeft van ongeveer 16 m2. De lengte van het vaar tuig is 5% meter en de diepgang zonder zwaarden is minimaal: ongeveer 30 cen timeter. Eerste in Nederland Henk Koopman: „Vorig jaar hebben we al een beetje proefgedraaid en dit jaar zijn we met de eerste catamaran- zeilschool begonnen. Het is de eerste in Nederland en er wordt les gegeven in catamarans van het type Cat 460". De zeilschool heet naar de plaats waar hij gevestigd is n 1. „Westerslag" en er wordt gevaren met een vijftal bo ten. De catamaranclub heeft inmiddels meer dan 35 leden op het eiland, die ook allemaal vanaf het „Westerslag" moeten vertrekken en landen omdat dit de enige plaats op Texel is waar dat toegestaan wordt. Er is hier ook een reddingboot aanwezig om eventuele drenkelingen op te pikken. De boot is voorzien van een 18 pk motor. Zelfrichtcnd ,Het zijn de regels", zegt Koopman. „Maar als je het catamaranvaren goed beheerst heb je eigenlijk geen redding boot nodig. Ze zijn namelijk zelfrich- tend". Het betekent dat door een enigszins asymetrische aanbreng van de zwaarden met behulp van een touw dat onder de kiel door aangebracht is het vaartuig bij omslaan opgetrokken kan worden. Binnen enkele minuten staat het zeil dan weer vertikaal op het water. De catamaranvereniging heeft van de gemeente 40 meter strand ter beschik king gekregen. Het ligt zuidelijk van het voor zwemmers bewaakte strand al daar. Op het punt waar de strandhuis jes eindigen begint het domein van de catamaranvaarders. Jan Hennink: ,Er wordt daar nog een heining aangebracht en er komt een ge bouwtje op het strand waarin alles op geborgen kan worden". Hij noemt als voorbeeld: zeilen, zeil- pakken en motoren. Gastleden Voor mensen met een eigen boot die tijdelijk op het eiland zijn is er een gastlidmaatschapskaart verkrijgbaar. Men kan dan tijdelijk van de faciliteiten hier gebruik maken. Hennink: ,Je hebt ook mensen die met de catamarans een kustzeiltocht maken vanaf Zuidholland bijvoorbeeld. Die va ren iedere dag een traject. Tot voor kort was er voor hen aan de Noordzeekust hier geen aanloophaven. Deze basis „Westerslag" is ook voor hen nu te be reiken". Zonnig De zeilschool is nog klein maar Koop man ziet de toekomst zonnig tegemoet. „Het is een prima punt voor zeilers", zegt hij. „Vooral voor hen die het trekt door de branding te varen. Het geeft een heel bijzonder sfeer tussen die bruisende golven door te gaan en je één met de boot te voelen". We vragen Koopman of het zeilen je in het bloed moet zitten of dat het volle dig aan te leren is. Hij reageert er op met de opmerking dat je wel een beetje avontuurlijk moet zijn en „een doordouwer". „Het is echt een sport waarbij 'het op de tanden bijten' vereist is". Waaghalzerij dus,opperen we. „Nou nee, dat natuurlijk niet", vaart Henk Koopman uit. „Het is een echte stoere sport, waarbij je ale vezels van je lichaam moet ge bruiken!" Brandingzeilen Van de vijf boten waarover de zeil school beschikt zijn er drie uitgerust met een fokzeil. Twee varen zonder. Die zijn speciaal voor leerlingen in het catama ranzeilen. Door de gustige ligging van Wester slag zijn er allerlei soorten van branding aanwezig om te oefenen. Koopman: „Het is wel de bedoeling enigszins bekwame zeilers in de oplei ding te krijgen. Wc geven zowel les in het omgaan met catamarans als in het brandingzeilen". De belangrijkste details die tijdens de lessen worden behandeld zijn: golftech- niek, omslaan en gewoon" doorvaren, zeilen op stroom en de surftechniek. De totale cursus vereist ongeveer 10 uur, en de zeilers mogen zelf kiezen hoe ze dit indelen. Ze kunnen het in één dag doen maar ook verdeeld over meerdere dagen. Dit scheelt echter wel aanzienlijk in de kosten omdat een zeiler die het pro gramma in één dag wil afwerken ƒ200, betaalt en iemand die er meerdere da gen over wil doên daarbij nog pension en kampeerkosten moet betalen. Dit laatste geldt dus niet voor Texe laars. Succes verzekerd Ook Jan Hennink is zeker van het succes van catamaran varen. Hij zegt: „Vorig jaar augustus hebben we een voorlopig bestuur samengesteld en nu hebben we al 35 leden, dat zegt nogal wat". In een foldertje lezen we: Brandig- zeilen, een 'ruige' sport, die echter niet zo moeilijk is als het lijkt. Ook u kunt het leren! Belangstellenden omtrent de cursus kunnen zich voor nadere bijzonderheden wenden tot: H. M. Koopman, Drijver- straat 18, Postbus 70, Den Burg, tele foon (02220) 2013 of 3396. Belangstellenden voor de Catamaran club kunnen inlichtingen krijgen bij: J. Hennink, Pelikaanweg 78b, De Koog, te lefoon (02228) 323. BREVEN VXN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID »N OE REDAKTJE Ug et ser mi- gen erij, lere vor- >nge ske- reel- sken Er is de laatste tijd nogal wat te doen )ver het kleiduivenschieten. Vooral ïoorde men kritiek op het schieten en )ver de aanwezigheid van een kleidui- enbaan op De Mok. Na alles wat er tegen te berde is ge tracht is het zinvol, naar mijn gevoel, >ok eens een ander geluid te laten ho en Als men „duiven" hoort noemen in erband met schieten, rijst bij de onwe- ende misschien de gedachte, dat het een iloedig ceremonieel zou zijn, waarbij le arme beestjes bij dozijnen tegelijk lit de lucht zouden worden gehaald loor zich in hun ondergang verlustigen de schutters, hoe meer hoe liever. Niets is minder waar. Wat is namelijk iet geval? Wat is een kleiduif, in het rans pigeon d'argile, Duits tontoube? let is een schoteltje (gemaakt van klei n teer, natuurprodukten dus) dat door uddel van een soort katapult, in een raaiende beweging gebracht om het ichting te doen behouden, weggeslin- [erd wordt tot ongeveer vijftig meteer, ■aarbij snelheden tot ca 90 km bereikt morden. De bedoeling is dit schoteltje te aen, zodat het verpulverd wordt. De chutter maakt hierbij gebruik van een ubbelloops jachtgeweer, meestal kali- er 12, en geschoten wordt met hagel 10. 9, een fijne hagel. Men kan dit doen met losse werpma- hincs om te oefenen en men kan deze port bedrijven op een vaste baan, waar- ij een machine laag en de andere hoger opgesteld, terwijl de posities van aaruit wordt geschoten in eën halve irkel zijn aangegeven ten opzichte van et punt waar de duiven elkaar kruisen ls men beide machines tegelijk zou la in werken. De totale breedte van zo'n aan is ongeveer 40 meter. Hierbij wor- en om de baan bepaalde veiligheids zones aangehouden van ca 350 meter, omdat de hagel maximaal deze draag wijdte heeft. Oefenen met losse machines kan in principe overal waar ruimte is. Het meest ideale is natuurlijk een vaste baan, men kan de machines laten staan en zoekt hiervoor een plaats waar men de minste hinder voor anderen veroor zaakt. Wat is nu de sport hierbij? Zoals bij elke sport gaat het om be paalde prestaties. Het bereiken van een grote vaardigheid, waarbij men onder ling wedijvert in het bereiken van het beste resultaat. De sportvisser probeert een zo groot mogelijke vis te verschalken of het grootste aantal (waarbij deze diertjes wel sneuvelen). De boogschutters, tussen haakjes voor een boogschietbaan is ook een hinderwetvergunning nodig, pro beert een zo hoog mogelijke score te be halen. Hierbij is concentratie en kracht nodig, zoals voor bijna alle sporten. De schaker probeert de koning van de te genstander mat te zetten. De bokser slaat zijn tegenstander k.o. Zo kan men doorgaan. De kernpunten bij het kleiduiven schieten zijn reactievermogen en snel heid, zuiver richten en concentratie. Wie deze eigenschappen goed weet te ont wikkelen zal een goede prestatie kun nen leveren. Lichamelijke conditie speelt een grote rol Wie voor een wed strijd goed aan de zwier is geweest en veel gerookt heeft, zal waarschijnlijk weinig klaarmaken op de baan. Er wordt wel gezegd, dat het een sport voor enkele uitverkorenen zou zijn. Hierop kan men zeggen er is geen sport, die niets kost. Het kleiduiven schieten op Texel is voor een ieder mo gelijk, de club beschikt over een geweer, waar ieder mee kan schieten, het lid maatschap van de club, waarbij men tevens lid is van de landelijke vereni ging K.N.S.A., hetgeen staat voor Ko ninklijke Nederlandse Schutters Asso ciatie, kost 50,per jaar. Er zijn niet veel clubs, die het met zo een lage con tributie doen. Bijkomende kosten zijn natuurlijk de patronen, die wanneer bij grote hoeveelheden gekocht, door de club tegen een redelijke prijs aan de leden geleverd kunnen worden. Onder de le den vindt men dan ook alle geledingen van de maatschappij vertegenwoordigd, broederlijk verenigd op de baan, met be langstelling ieders prestaties volgend. Waarom nu op Texel kleiduivenschie ten zal men zeggen? Het simpelste weer woord is: waarom niet. De kleiduiven- schietsport neemt in Nederland en inter nationaal een grote vlucht. Nederland heeft in Swinkels zelfs een internatio naal kampioen. Veel Nederlandse ge meenten hebben een baan. Er zijn zelfs burgemeesters, die zich gelukkig prijzen een baan in hun gemeente te hebben (echt waar). Bovendien moet ieder het recht hebben de sport te bedrijven, waar hij of zij zin in heeft. We leven in een democratie, ook op Texel, waarin andere sporten ook beoefend mogen worden. Het voetballen is regelmatig op TV te zien, er wordt gezeild, geturnd, gecrosst, etc. zonder dat dit ter discussie wordt gesteld. Laat staan belemmeringen in de weg worden Waarom op De Mok? Deze vraag is ook vrij simpel te beantwoorden. Het is het uiterste puntje van het eiland, ver van wooncentra, bovendien militair oe fenterrein, waar een schot meer of min der niet opvalt. Het is een terrein waar normaler wijze niemand komt, omdat het door zijn militaire bestemming ver boden gebied is, niemand wordt daar dus gehinderd. De veiligheid is hierdoor te vens gewaarborgd. Maar de vogels dan, zal men zeggen. Kleiduivenschutters zijn ook vogellief hebbers en daarom wordt er tijdens de broedtijd niet geschoten, vrijwillig. Waarbij komt, dat vast staat, dat mili taire terreinen wat betreft flora en fau na ideale gebieden zijn, misschien om dat er zo weinig mensen komen, die de rust verstoren, bovendien stoort het knallen en vliegen de vogels veel minder dan men wel denkt. Neem Schiphol maar eens, daar moet men met speciale appa raten de vogels verjagen en daar neemt de hazenstand exorbitante vormen aan. Milieuverontreiniging door lood en kleiduiven? De kleiduiven verteren na verloop van tijd door zon en regen. Ge slachten lang hebben we water gedron ken uit loden leidingen zonder dat dit problemen gaf, en als u uw huisvogel een bakje hagel en een bakje zaad voor zet, moogt u raden wat het diertje zal opeten. Dat hagel als scherp opgenomen zou worden in plaats of scherfjes is kwalijke theorie, er zijn momenteel in Nederland op dit punt nog geen proble men waargenomen. Er zijn nog andere positieve aspecten van het kleiduivenschieten te noemen. Zoals veiliger omgaan met geweren. Het gevolg; een beter schot door de ja ger, hetgeen de hele sfeer om de jacht ten goede komt. Minder neiging over te gaan tot clandestien wapenbezit. Men kan immers de schietsport gelegaliseerd beoefenen. Zo kan men nog wel even doorgaan. Ik hoop echter hiermede een verhelde rend beeld te hebben gegeven en mis verstanden te hebben opgehelderd en misschien nog wel adspirantleden te hebben geworven, iedereen is welkom op onze baan. J. K. Feikema, De Koog Donderdag a.s. is de laatste dag van de avondvierdaagse. Omdat er altijd veel mensen de slotavond bloemen geven aan de wandelaars, gaat het laatste gedeelte van de route door Den Burg. De wandelaars komen Den Burg bin nen via de Slingerweg, de Weverstraat door. Via Binnenburg en Vismarkt gaat men naar het gebouw van de Coöp. Ei- erveiling PTV. Hier is het eindpunt. De laatste avond is de starttijd pas om 18.00 uur. Dit in tegenstelling tot de an dere avonden, wanneer er reeds om 17.30 uur gestart kan worden. SUCCES VOOR TEXELSE KINOLOGEN Op een tweetal hondententoonstel lingen hebben enkele Texelse kinolo- gen erg veel succes geboekt. Rond de Pinksterdagen nam men deel aan een tentoonstelling in de Rijnhal te Arn hem. Het weekend daarvoor was men present in Den Bosch in de Brabant hallen waar een groot aantal honden werd getoond. De Britse jachthond „Silver Amigo van Texalmore" (Migo) van Jenny La- gerveld werd in de ere-ring vierde bij de internationale tentoonstelling die de kinologenvereniging „Tilburg" in Den Bosch georganiseerd had. Beste van het ras In de Brabanthallen waren ruim 2200 honden te zien. Deze van Texel afkom stige Amerikaanse cocker spaniel 'Migo' behaalde in de open klas reuen de klas sering „uitmuntend". Het dier kreeg voorts plaatsing 1 en werd ook tot kam pioen reu en beste van het ras ver klaard. Bij de pointers had Gerard Zoetelief een tweetal honden ingeschreven. „Hor seshoe Danny van de Swarte Jagher" werd in de open klasse derde met de no titie „uitmuntend" „Aria van de Sonse Bergen" behaalde in de jeugdklas even eens het predikaat „uitmuntend" en kreeg plaatsing 2. Definitie! kampioen Gedurende het Pinksterweekend hield de kinologenclub „Noviomagum" een internationale tentoonstelling te Am- hem. In totaal waren hier 1950 honden te bewonderen. Tweede Pinksterdag waren dezelfde Texelse kinologen met hun honden hier aanwezig. Ook hier behaalde de Amerikaanse cocker spaniel .Silver Amigo van Texal more" het kampioenschap. Het beteken de dat deze hond nu definitief kampioen van Nederland is. Men moet namelijk tenminste vier maal een kampioenschap behaald hebben. Het moet gebeurd zijn onder minstens drie verschillende keur meesters en het laatste kampioenschap moet behaald zijn na de leeftijd van 27 maanden. „Migo" is hiermee de eerste zelfgefokte Amerikaanse cocker spaniel reu die Nederlands kampioen werd sinds de invoering van dit ras. Dat was in 1953. In Arnhem verwierf ook de reu „Hor seshoe Danny van de Swarte Jagher" het kampioenschap. Het is zijn tweede in de open klasse. De andere hond van Ge rard Zoetelief („Aria van de Sonse Ber gen") behaalde in de jeugdklasse ook hier „uitmuntend". In tegenstelling tot Den Bosch (plaats 2) kreeg „Aria" in Arnhem plaatsing 1. Zoals enige tijd geleden reeds aange kondigd werd is op zaterdag 26 juni op nieuw het „Rondje van Texel" voor wandelaars georganiseerd. Dit jaar is het alweer het zesde jaar dat dit gehou den wordt Men dient er vroeg voor uit bed te komen maar dat zal voor enthou siaste wandelaars geen probleem zijn. Er wordt zoals gebruikelijk vanaf 't Horntje gestart tussen half zeven en ze ven uur 's ochtends. Deelnemers moeten minimaal 16 jaar oud zijn en ten hoogste 50 jaar. Verder moet iedere deelnemer in het bezit zijn van een keuringsbewijs (sportkeuring of doktersverklaring). Het inschrijfgeld be draagt bij voorinschrijving ƒ6,Leden van de wandelsportvereniging krijgen ƒ0,50 korting. Ook kan men inschrijven aan de start. Het inschrijfgeld wordt dan met ƒ1,verhoogd. Voorinschrijven kan gebeuren bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg of C. A. de Grave, Grensweg 3, Den Burg, telefoon (02220) 3552, postgiro 477087. Ook kunt u hier terecht voor verdere in lichtingen. Voorinschrijven is ook moge lijk tijdens de avondvierdaagse in de LTS. Sluitingsdatum is zaterdag 19 juli. Daarna telt het verhoogde inschrijfgeld. Kledingstukken en bagage worden weer per auto meegenomen. Bij de vuurtoren en in Oudeschild zijn 2 verplichte rust pauzes en verder zijn op diverse plaatsen weer hulpposten, waar Rode Kruis-help- sters zonodig assistentie verlenen. Senioren le klasse: Cors Dubbeldik 10 9 1 0 19 44-12 De Zwaan 10 6 2 2 14 47-31 Casino 10 6 2 2 14 34-25 Oosterend 1 10 5 3 2 13 33-18 Koffiebar 1 10 3 3 4 9 34-40 JKM 10 3 2 5 8 27-34 't Galjoen 9 3 1 5 7 27-33 Reizenboetiek 10 3 1 6 7 26-44 Rab 10 3 1 6 7 23-35 Texelse Boys 1 10 1 4 5 6 20-31 Jelleboog 9 2 0 7 4 11-23 Cors Dubbeldik kampioen. Jelleboog en Texelse Boys 1 degraderen. De wedstrijd Jelleboog-'t Galjoen zal niet meer worden vastgesteld. Senioren 2e klasse: Nioz 9 7 2 0 16 33-15 F.C. Knudde 9 6 1 2 13 45-31 Badhotel 9 5 3 1 13 24-20 Oosterend 2 9 5 2 2 12 31-26 Topido 9 4 3 2 11 42-26 Brandweer 9 4 1 4 9 30-32 Texelse Bovs 2 9 2 1 6 5 25-28 Koffiebar 2 9 2 1 6 5 22-39 Texel 9 1 2 6 4 26-30 Koffiebar 3 9 1 0 8 2 16-47 Nioz kampioen. Nioz en F.C. Knudde promoveren. Voor het seizoen 1976-77 kunnen zich nog nieuwe teams opgeven. Sluitingsda tum inschrijving seniorenteams 1 juli 1976 Sluitingsdatum inschrijving junio renteams 15 september 1976.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5