Cjroen 2 rwarL-jJexelsin het hart-, zuivering Oudeschild feestelijk in gebruik gesteld Hoe warm het was en hoe ver Onderzoek naar reizen en vakantie Wb „Rondje" eiste 24 uitvallers Texels meisje bij treinramp omgekomen Eerste stap op ideale situatie weg naar /paarbank TESO heeft gegevens nodig In Den Burg is het gezellig winkelen mm Schuur in het Noorden in as gelegd Tien snelheidszondaars ■mÊMffl tSISP SilNMPiï 1 1 Ook 's avonds vanaf 19.30 tot 21.00 uur. Alleen zaterdags tot 17.00 uur. Winkeliersvereniging Den Burg DINSDAG 29 JUNI 1976 89e JAARGANG No. 9087 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Nod. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW mw een capaciteit van 1.000 inwonerequiva lenten (wat voor Oudeschild alleen on geveer voldoende was) maar was niet van een ideaal ontwerp. Het was dan ook de eerste zg. Pasveerinstallatie in Nederland, wat illustreert dat Texel voorop liep bij de verwerking van afval water. De nieuwe installatie is 6.000 i.e. Het grootste deel van de capaciteit (4.000 i.e.) is nodig voor de verwerking van het afvalwater van De Eendracht. Dit water wordt met een rioolgemaal en persleiding naar de zuivering getrans porteerd en wordt daar gemengd met het afvalwater uit Oudeschild. Dit men gen gebeurt in een zg. selector, waar te vens een deel van het retourslib van de installatie wordt bijgemixed Gebleken is dat de werking daardoor verbetert. Tevens heeft in de selector denitrificatie (stikstofonttrekking) plaats waardoor het effluent (het uiteindelijk afgelever de gezuiverde water) vrijwel stikstofloos is en zonder bezwaar in de Schilsloot kan worden geloosd. Vandaar komt het uiteindelijk via Dijkmanshuizen of de Schans in de Waddenzee terecht (zie vervolg pagina 2) Tegen zeven uur gisteravond heeft een felle brand de houten bollenschuur van de Gebroeders Trap in de polder Het Noorden in de as gelegd. Het met asbest golfplaten gedekte gebouwtje was oud en weinig waardevol. De wellicht nu noodzakelijke nieuwboow zal echter minstens vijfduizend gulden vergen. In de schuur stonden wat landbouwwerktui gen die de hitte waarschijnlijk goed hebben doorstaan. Een partij aluminium buizen (voor beregening) die naast het gebouw lag opgeslagen, ging echter goeddeels verloren. De oorzaak van de brand is geen raad sel. Men was 's middags bezig geweest met het verbranden van riet (dat als bollendek had gediend) en naar huis ge gaan voordat het laatste vuur was ge doofd. De vlammen bereikten de houten gecarbolineerde wanden van het ge bouwtje, dat na weinige minuten als een fakkel brandde De brandweer van zowel Den Burg als De Cocksdorp gingen erop af, maar er viel niets meer te redden. Men kon daar om alleen-de laatste resten doven en wat nog overeind stond omtrekken. De 19-jarige Jeanette Kikkert van hoeve „Hoorn en Burg" is zondag bij de treinramp bij het Belgische Neuf- villes om het leven gekomen. Haar tweelingzusje Marja werd zwaar ge wond; zij moet een onderarm missen. De meisjes waren opweg om hun vakantie in Frankrijk door te brengen. Bij de ramp zijn in totaal tien Neder landers omgekomen. DE KOOG Bij een snelheidscontro le op het langs het bos lopende gedeelte van de Dorpsstraat in De Koog deelde de verkeerspolitie tien bekeuringen uit. De hoogste score was 97 kilometer. Ook een brommer werd aangehouden wegens te hard rijden. De burgemeester stelt de installatie in werking Links dijkgraaf L. de Ruiter van het Hoogheemraadschap OUDESCHILD - De vernieuwde riool zuiveringsinstallatie van Oudeschild is feestelijk in gebruik gesteld. Burge meester W. H. Sprenger mocht plech tig op de knop drukken waardoor de beluchtingsapparatuur van de oxyda- tiesloot zich in beweging zette. Een en ander werd gadegeslagen door een grote schare genodigden, bestaande uit het algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap van de Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en Westfriesland, het bestuur van het wa terschap Texel, gemeentebestuur van Texel en anderen. Het bestuur van het Hoogheemraad schap had de plechtigheid opgenomen in een aangename excursie naar Texel. De heren lieten zich op het raadhuis door dijkgraaf Marius Roeper het een en ander vertellen over de gecompli ceerde waterhuishouding van Texel. Na de openingsplechtigheid in Oudeschild gebruikten ze de lunch in strandhotel Prinses Juliana" in De Koog en maak ten per bus een rondrit over het eiland. De ingebruikneming van de RZI van Oudeschild was dan ook een belangrijk moment want het was de eerste fase van het zuiveringsplan dat het Hoogheem raadschap voor heel Texel in petto heeft. Deze .zuivermgstechnische oplossing" voor het eiland, ontworpen door het in genieursbureau Dwars, Heederik en Verhey b v., voorziet in de uitbreiding van de bestaande installaties bij Ever- stekoog, Oosterend en De Cocksdorp, het stichten van een nieuwe installatie bij 't Horntje en het slopen van de be staande installaties van Den Burg en Den Hoorn. Verreweg de grootste installatie wordt die bij Everstekoog Met een capaciteit van 40 000 i.e. (inwonerequivalenten) zal deze in staat zijn het afvalwater te zuiveren van Den Burg, De Koog, Den Hoorn en de recreatieterreinen in Ger- ritsland, Everstekoog en langs de dui nen van Eierland. Het transport van het afvalwater naar de zuiveringen ge schiedt met persleidingen en rioolgema len. Zuivelfabriek De oude zuivering van Oudeschild had - 1 'w, :- Br •- IÉireËlïi»ÉËliï iÉESllllÉ Een aantal wandelaars op het Texelse strand bij Den Hoorn, aan het begin van het meest afmattende rondje" uit de wandel geschie denis van Texel. Wat dacht u van Spaarbiljetten aan toonder? Ze zijn niet op naam, dus makkelijk overdraagbaar. Keuze uit 2 of 5 jaar vast. -uia/t nadarlond spaarspecialisten sinds 1817 TESO is begonnen met een uitge breide enquête onder reizigers die van de veerdienst gebruik maken. Het bestuur wil op korte termijn over aktuele gegevens beschikken om be slissingen te kunnen nemen over de voorrangsregeling om beter gefun deerd te kunnen reageren op provin ciale en andere plannen die gevolgen hebben voor de toekomst van de veer dienst. Sinds het afgelopen weekend worden op de opstelterreinen zoveel mogelijk automobilisten aangehou den, waarbij extra hulpkrachten zijn ingezet. Er wordt gebruik gemaakt van vier soorten enquêteformulieren: voor vrachtverkeer, voor auto's met voorrang, voor personenauto's, voor een groep „diversen" (zonder auto) en voor reizi gers die naar het vaste land terugkeren. De enquête belooft interessant feiten materiaal op te leveren, ook ten behoe ve van anderen die zich verdiepen over de toekomst van Texel. Vragen Via de enquête wordt geïnformeerd naar woonplaats, tijd van vertrek, tijd van aankomst in Den Helder, vertrek- tijdstip boot, aantal meereizende perso nen, ingedeeld naar leeftijd, doel van het bezoek aan Texel, aantal nachten ver blijfsduur, verblijfsakkommodatie, waarom men de auto meeneemt, waar om juist die dag wordt gereisd, hoeveel jaar men al naar Texel komt, hoe vaak men vorig jaar op Texel is geweest, waarom men een V-kaart heeft gekocht, hoe vaak men in de winter naar Texel komt en hoe vaak in de zomer, of op Texel wordt overnacht en in welke ak- kommodatie, enz., enz. Zonder auto Bij de groep die zonder auto komt wordt gevraagd waarom de auto werd thuisgelaten en worden alle gegevens gevraagd met betrekking tot verblijfs duur en de plannen die men heeft op Texel. Enkele vragen uit de enquête voor de thuisreizigers: wat was uw be langrijkste vervoermiddel op Texel; weet u het aantal gereden kilometers; fietst u in uw woonplaats wel eens, hoe vond u het op Texel (druk, rustig, juist goed), bent u tevreden (of ontevreden) over uw verblijf en waarom; zijn op Texel voldoende recreatiemogelijkheden, waaraan men zoal een bezoek heeft ge bracht (strand, bos, duinen etc., boot tocht, Texelroute etc.); heeft u de auto voor uw vakantie op Texel echt nodig gehad; bent u van plan Texel nog eens te bezoeken; als u de auto na aankomst op uw vakantieadres niet meer zou mo gen gebruiken, zou u dan toch naar Texel blijven komen? enz. Het warme weer van de laatste dagen was er tevens de oorzaak van dat onge veer een kwart van de wandelaars die zaterdag het traditionele „Rondje om Texel" liepen, uitviel. In totaal waren in de vroege ochtend van de 26ste juni 110 moedigen aan de (naar zou blijken) erg afmattende tocht begonnen. Toen om 20 minuten over acht zaterdagavond de laatste deelne mers terug waren bij het Havenrestau rant bleek het aantal uitvallers 24 te be dragen 110 deelnemers Het aantal deelnemers verschilde niet zo veel van vorig jaar. Er waren in 1975 116 wandelaars ingeschreven. Het aan tal uitvallers bleef toen echter beperkt tot 7. Het Rondje om Texel (65 kilometer) werd gelopen door in hoofdzaak deelne mers van de overkant. Er deed ongeveer een derde Texelaars mee. De eerst bin nenkomenden arriveerden om 20 minu ten voor vier in de middag. Het waren J. Brouwer en L. van der Vis uit Öoster- end. Landelijke normen Volgens de landelijke normen werden alleen deelnemers tussen 16 en 50 jaar toegelaten. Er was volgens de heer C. A. de Grave, een van de organisatoren, duidelijk te constateren wie getraind waren en wie niet. Er waren namelijk mensen die na tien kilometer al op me disch advies moesten opgeven en ande ren die na afloop tot nog wel 10 kilome ter extra in staat waren. Oefening baart kunst, ook bij het wandelen, aldus De Grave, In totaal hielpen 10 mensen (deels van het Rode Kruis en deels van het organi serende comité) bij het begeleiden van de tocht. LAWAAIKLACHTEN De politie heeft het afgelopen week end opvallend veel klachten over hin derlijk lawaai te verwerken gehad. De klachten betroffen enkele café's in Den Burg, popboerderij Sarasani en een bowlingbaan in De Koog. Alle lawaai- adressen kregen bezoek van de politie die van de respectievelijke exploitanten verlangde dat de volumeknop van de apparatuur wat werd teruggedraaid. In enkele gevallen ontstond de hinder voor al omdat men wegens de hitte de ramen van de gebouwen wijd open moest laten.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1