D Airsi/i O U loopt nu eenmaal risiko Zwemtochten over Marsdiep Texel in vervoering, Texel in beroering Gemeente wint tweede woning- zaken /paarbank Geluidsoverlast GV en elektra in verpleeghuis ZDH viert feest ZDH blijft oud papier verzamelen VVV-leden akkoord met begrotingswijziging Bikini-maniak in aktie Geslaagd Schildpad gevonden Geslaagden beroepsonderwijs WASAUTOMATEN Electrohuis Baldadigheid Foutparkeerdsrs beboet Geslaagd Gemeenteraad vergadert Brand veroorzaakt door defekt elektriciteit? VOORKOM BRAND DOOR KORTSLUITING. FA. BRUINING EN AGTER UlMïi In hoger beroep is de gemeente win naar geworden van de tweede woning zaken „Groenendaal" en B. Gieze. De Alkmaarse arrondissementsrechter heeft de eigenaresse van „Groenendaal" schuldig verklaard aan overtreding van de gemeentelijke leefbaarheidsverorde ning (die het in gebruik hebben van een pand als tweede woning verbiedt) zon der overigens een boete op te leggen. Ook de heer B. Gieze werd schuldig verklaard, de eerder door de kanton rechter opgelegde boete van 25,werd door de Alkmaarse rechter gehandhaafd. Bij de gemeente is met voldoening van de uitspraken kennis genomen, om dat de rechtsgeldigheid van de gemeen telijke verordening erdoor is bevestigd. De Texelse zaken worden door veel an dere Nederlandse gemeenten die met het tweede woning-probleem kampen, als belangwekkende testcases be schouwd. De nu verliezende partijen kunnen nog in cassatie gaan bij het Amsterdam se gerechtshof In de kwestie „Groenen daal'1 is dat zelfs waarschijnlijk. Gedurende het afgelopen weekend zijn op het politiebureau verschillende mel dingen van geluidsoverlast binnengeko men Het warme weer is veelal oorzaak van het open laten staan van ramen waardoor men buren laat meegenieten van muziek waar deze buren op dat mo- men meestal geen behoefte aan heb- herrie in de omgeving van de Binnen- burg en bij een etablissement te Oude- schild. Vakantiegangers van het vakan tieoord Dennenrust klaagden over ge luidsoverlast van de kermis te Den Burg terwijl in De Koog klachten werden ontvangen over geluidsoverlast, afkomstig van de Bowling aan de Boodt- laan. De fa. J. Schoo zal de centrale ver warming en luchtverversingsinstallatie in het verpleeghuis „Samen-Eén" aan leggen. Hij was de laagste inschrijver bij de onlangs gehouden aanbesteding. Schoo schreef in voor ƒ344.445,24 inclu sief BTW. De tweede inschrijver was CVI met ƒ380.630,80 incl. BTW. Electrohuis Bakker legt voor ƒ228.300,- (exclusief BTW) elektriciteit aan in het verpleeghuis. Andere inschrijvers waren J. Agter met 257.553,- en VEM met ƒ246.828,18 beiden exclusief BTW. Indien de weergoden de zwemmers goed gezind zijn zullen dit jaar op de volgende data lange afstand zwem tochten worden gehouden. Dit zijn za terdag 24 juli (Den Helder-Texel), zon dag 25 juli (Texel-Den Helder-Texel) en 14 augustus (Den Heider-Razende Bol). Alleen de zwemtocht op zondag 25 juli zal als wedstrijd worden gezwom men. De andere twee worden als pres tatietochten gekwalificeerd. De gedachte het Marsdiep „non stop" in beide richtingen over te ste ken bestond, volgens de organisato ren, al jaren Daarom heeft vorig jaar een groepje geselecteerde zwemmers deze tocht als „try-out" gezwommen. Het resultaat was zodanig dat de or ganisatoren besloten dit evenement in het programma op te nemen. Daar echter de afstand ongeveer 12 km be draagt en er i.v.m. het tij vrij stevig moet worden gezwommen is gekozen voor de wedstrijdvorm. Het deelne mersaantal zal hier beperkt worden tot 15 zwemmers. Naast een persoonlijke en een wisselprijs voor de winnaar, is ook voor de nummers 2 en 3 een fraaie prijs beschikbaar. Verder ontvangt el ke succesvolle deelnemer een aanden ken aan deze tocht. Prestatietochten De twee prestatietochten (Den Helder- Texel en Den Helder-Razende Bol) zijn oversteken van ongeveer 5 kilometer, die ongeveer a. \l/z uur duren. Er wordt gebruik gemaakt van zeestromin gen. Ter beveiliging van de zwemmers varen kleine wendbare volgboten mee. Ze worden bemand door een schipper en een lid van de Kon. Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen (KNBRD). De ze begeleiders zullen indien nodig let terlijk bijspringen Medische begelei ding zal tevens aanwezig zijn met de kens een zuurstoftherapiepaneel e.d. Tevens zal er radiocontact tussen de volgboten onderling en de wal bestaan. Iedere boot zal 3 tot 5 zwemmers bege leiden. Zowel boot als zwemmers zullen ter identificatie voorzien zijn van resp vlag en caps in een bepaalde kleur Zij onderscheiden zich daarin van de andere groepen. Zwemvaardigheid vereist De minimumleeftijd die is vastgesteld bedraagt 14 jaar terwijl jeugdige deel nemers tot 17 jaar een handtekening van een der ouders nodig hebben. De nadedond" spaarspeciahsten sinds 1817 organisatoren kunnen namelijk juridisch niet verantwoordelijk worden gesteld voor enige schade of ongeval tijdens de tocht(en) aan de deelnemers ontstaan. Toestemming tot deelname wordt slechts gegeven indien de organisatoren uit de verstrekte gegevens een positieve indruk t.a.v de voor deze tochten vereiste zwemvaardigheid hebben gekregen. Wegens de toenemende belangstelling wordt de inschrijving 14 dagen voor de respectievelijke startdata afgesloten. Dit betekent dat men zich nog kan aanmel den tot en met woensdag 10 juli. Men kan dan een formulier halen bij het zwembad Molenkoog te Den Burg. Er kunnen voor de prestatietochten maar 60 deelnemers worden ingeschreven. Resumerend zijn de startdata en tijden de volgende: Zaterdag 24 juli (prestatietocht) „Texeltocht", vertrek 11 00 uur, ver zamelen in restaurant „Lands End" na bij havenhoofd om 9.30 uur. Zonwag 25 juli (vvedstrijdtocht) „Texel-Den Helder-Texel", vertrektijd 12.00 uur, verzamelen zoals boven om 11.00 uur Zaterdag 14 augustus (prestatietocht) „Razende Bol", vertrektijd 11.30 uur, verzamelen zoals boven om 10 00 uur. Trainingsavonden i.v.m. de wedstrijd en de tochten worden gehouden bij de Waterfabriek van Oudeschild op maan dag en donderdag om 19.00 uur en in het zwembad Molenkoog op zaterdag van 17.00 - 18.00 uur. Bij eventuele vragen kan men zich telefonisch wenden tot het zwembad Molenkoog, telefoon (02220) 3373. In verband met het onberekenbare karakter van de weergoden zijn de vol gende reservedata vastgesteld: „Texeltocht", zaterdag 7 augustus, vertrek 11.10 uur, verzamelen 9.45 uur „Texel-Den Helder-Texel", zondag 8 augustus, vertrek 12.20 uur, verzamelen 11 00 uur. „Razende Bol", zaterdag 28 augustus, vertrek 11 15 uur, verzamelen 9.45 uur. DEN HOORN In het kader van het 45-jarig bestaan van de Hoornder sport vereniging ZDH heeft men een groot aantal festiviteiten georganiseerd. Hier volgt het programma zoals dat werd opgesteld voor vrijdag en zaterdag. Vrijdag 9juli: 19.00 uur: Opening jaarmarkt met vro lijk spuitvoetbal 19.00 - 22.00 uur: Jaarmarkt met grote rommeltjesmarkt ■fr 15 stalletjes kunst en antiek •fr schapenscheren ■fc portret tekenen pottenbakken lür emailleren schiettent -fr Hinderlooper schilderkunst demon stratie -fr rad van avontuur Zaterdag 10 juli: 14.00 uur- Artiestenvoetbal. ZDH voet balt tegen Nederlands meest beken de artiesten. 16 00 uur: Boksdemonstratie met grote Nederlandse vedetten. 14.00 - 17.30 uur. Grote rommeltjes- markt. 19.00 uur: Opening jaarmarkt (zie vrij dag 9 juli). 20.00 uur: Parachutespringen op ZDH- terrein. Hoofdprijs nummers van de verlo ting. 20.30 uur: Prijsuitreiking verloting. Al le nummers worden door de Texel se notaris getrokken. 19.00 - 22.00 uur: Jaarmarkt met vele attrakties voor jong en oud. DEN HOORN Hoewel de schuur van Dirk Beumkes (belangrijke opslag plaats voor oud papier) is verbrand, gaat het inzamelen van oud papier door ZDH gewoon door. De vereniging zal de be schikking krijgen over een container die zeven ton kan bevatten. Nog nader zal worden bepaald waar deze komt te staan. Zoals mocht worden verwacht zijn de VVV-leden tijdens de buitengewone le denvergadering akkoord gegaan met de door het bestuur voorgestelde begro tingswijziging. Slechts zeven leden ga ven acte de precence. Directeur Jaap Dekker maakte van de gelegenheid gebruik om een overzicht te geven van de resultaten van de aktie die het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) speciaal voor de Wadden heeft gevoerd. De campagne heeft 5500 re- akties opgeleverd voor het waddenge bied als geheel. Hoeveel daarvan uitein delijk in boekingen is uitgemond is niet na te gaan, maar aangenomen mag wor den dat er alle reden tot tevredenheid is. Met de VVV reserveringsdienst gaat het uitstekend. Velen hebben van deze eenvoudige methode gebruik gemaakt om met name in het voorseizoen een vakantie te bespreken. De objectieve wijze waarop de adspirant-gasten door middel van het geïllustreerde boekje worden voorgelicht wordt algemeen ge waardeerd De reserveringsdienst moet in het komende naseizoen opnieuw vrucht gaan afwerpen De wens kwam naar voren de hotelarrangementen (die gelden voor de periode buiten het zo merseizoen) voortaan langer te laten doorlopen. Dit orp het „gat" tussen Pinksteren en het begin van de zomer vakanties op te vullen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn aan de Bernhardlaan en de Meester Kraaistraat in totaal vier bikini's van de waslijn weggenomen De politie meent met een maniak te doen te hebben. De handelswaarde van deze tweede hands goederen kan onmogelijk risico van dief stal waard zijn. Het is ruim 50 \aar geleden (26 mei 1926) dat het nieuwe stoomschip Marsdiep" in de vaart kwam Bovenstaande foto werd genomen vanaf de haven van Den Helder waar men aan boord ging voor de oversteek naar Oudeschild Harry de Roest uit Den Burg slaagde aan de Rijksuniversiteit van Groningen voor het doctoraal examen geschiede nis. Hij is per 1 augustus a s. benoemd tot leraar geschiedenis aan het Marcus- college te Grootebroek in Noordholland. De familie Van Lingen trof zater dagmorgen een schildpad aan op de weg die loopt van de haven 't Horntje naar het gebouwencomplex van RIVO en NIOZ. De herkomst van het dier is niet bekend. De mogelijkheid bestaat dat de schildpad uit een auto is gevallen. Ook kan het het eigendom van een bewoner van een van de naburige huizen zijn De rechtmatige bezitter kan de schild pad afhalen bij het Natuurrecreatiecen- trum waar het door de politie heen werd gebracht. WOENSDAG 7 JULI Folkloristische aktiviteiten in het cen trum van Den Burg. Vanaf 14.00 uur demonstraties oude ambachten Om 16.00 uur optreden op de Groeneplaats van kinderdansgroep, kinderboerenka- pel, verloting schapevacht. Om 19.30 uur wordt de Pinksterbruid ingehaald, om 20.00 uur gevolgd door het optre den van de groep Oude Dansen. Ten slotte is er vrij dansen in oud Texelse sfeer in hotel „De Lindeboom-Texel". Informatiestand van de Texelse kerken en orgelbespeling in de Hervormde kerk in Den Burg van 14,30 - 16.30 uur. Seven Up houdt een juttersaktie voor kinderen met schatgraafwedstrijd om 14 00 uur op het strand van De Koog bij paal 21. Deelname gratis. In de Dennen wordt een avondonënta- tietocht gehouden, start om 22.00 uur op het kruispunt bij hotel Bos en Duin (Bakkenweg-Westerslag-Rozendijk) Deelname ƒ1,per persoon of ƒ2,50 per gezin. Informatiestand van de Texelse kerken en orgelbespeling in de Hervormde kerk van Den Burg van 14.30 - 16.30 uur. DONDERDAG 8 JULI In het kader van Sportreal trimmen op de campings Kogerstrand, Loodsmans duin, De Krim en Sluftervallei van 9 00 - 10 00 uur. Kosten ƒ1,per per soon of ƒ2,50 per gezin Vliegers maken voor het gehele gezin in de kantine van vakantiecentrum Den nenoord aan de Grensweg Per deel nemer moet ƒ1.75 (voor materiaal) worden vergoed Aanvang 10.00 uur. Bij het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp wordt een volleybaltoernooi ge houden, aanvang 19 00 uur. Tevoren inschrijven is mogelijk via telefoon (02222) 380. Kosten per persoon ƒ1, Tennistoernooi voor gasten en Texelaars op de tennisbaan aan de Elemert in Den Burg van 10.30 - 15.00 uur. In schrijving kost ƒ2,50 per persoon. Barbecue in de Dennen (barbecueplaats aan de Randweg) om 21 30 uur. Be gonnen wordt met een spannend bos- spel Inschrijving en betaling vóór 15.00 uur mogelijk bij alle VVV-bu- reaus van Texel. Daar krijgt men de deelnemerskaart met beschrijving van de route De kosten bedragen ƒ8,per persoon, rechtgevend op vlees en drie consumpties. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een zangavond gegeven met medewerking van hetkoor „Advendo" aanvang 20.30 uur Muzikale mede werking van gasten wordt op prijs ge steld. Rondleiding en torenbeklimming in de Hervormde kerk van Den Hoorn tus sen 14.30 en 16 30 uur Tot 29 juli is in de expositieruimte van het raadhuis een fototentoonstelling met als motto „Texel in vervoering; Texel in beroering". De expositie geeft een indruk van de diverse vormen van verbinding die Texel in de loop der ja ren met het vaste land heeft gehad. Het gaat vooral over TESO, die in het begin van deze eeuw werd opgericht uit onte vredenheid over de bootdienst die door de Alkmaar Packet werd geëxploiteerd. De foto's geven een beeld van de diverse schepen die dc onderneming in de loop der jaren in de vaart had en van de moeilijkheden die zich soms voordeden bij het onderhouden van de veerdienst. Bij stormvloeden liep de toenmalige haven van Oudeschild onder water en Vorige week werden door Beroepson derwijs Texel in de kantine van de tech nische school, in het bijzijn van de ou ders der leerlingen, de leerkrachten en enige bestuursleden, de diploma's uitge reikt. De geslaagden waren: Afdeling landbouwonderwijs Het C-diploma werd behaald door: H J Kikkert, J. R. van der Laan, N. J. Slot en A F. Veeger. Het diploma machinaal melken be haalden: H. J. Kikkert, N J. Slot, A. F. Veeger en A. J. Keijser. Afdeling technisch onderwijs Mechanische techniek. Het C-diploma (overwegend theoretische opleiding) be haalden: A. H. Bonne, C Brans, C. Bre mer, J. C. A. Drijver, F. Duinker, J. El len, J. A Eelman, T. H. R. T. Haarsma, F J. Kellner, A. W C. Schoenmaker en A. S. Wit. 3 leerlingen zullen in augus tus a.s een herexamen afleggen, 3 leer lingen werden afgewezen. Mechanische techniek. Het B-diploma (overwegend praktische opleiding) be haalden. P. R Alkema, G. W. J Bak ker, G. Ellen, G. Hoep, F. Leijen, B. Me- dema, J. C. Reij, E. W. J. Roeper, P J. van Sikkeleras, Th J. Timmerman, P. C. Vlaming en J. W Zijm. 2 leerlingen wer den afgewezen. Bouwtechniek. Het C- diplama (over wegend theoretische opleiding behaal den: S. J. H. Huitema, J T. Veenbaas, M. M. Witte en M. J. M. Witte. Bouwtechniek Het B-diploma (over wegend praktische opleiding) en 1 leer ling een verklaring ontvingen: J. van den Berg, A.' M. N Boogaard, J. C. El len, G. J. Keijser, S. J. A. Maas, J. Sijt- sma en R. A. Witte. 1 leerling werd af gewezen. moesten de passagiers door TESO-per- soneel aan land worden gedragen. Bij strenge winters moesten de schepen een vaak vergeefse strijd leveren met de ijs massa's die zich voor de haven ophoop ten. Vermaardheid verwierf daarbij de stoomboot „Marsdiep" die door een bouwfout altijd slagzij maakte, maar zich ontpopte als uitstekende ijsbreker. De passagiers moesten wel eens helpen, door op het bovendek heen en weer te rennen. Het schip ging dan schommelen en wrong zich door het pakijs. De expositie is open op werkdagen en gratis toegankelijk. Op folklore- woensdagen ook in de avonduren. vanaf 599, Voornamelijk het overvloedig gebruik van alcoholica was er de oorzaak van dat acht jongelui uit Losser (Twente) van de Texelse politie het verzoek kre gen maandagochtend de meeste boot naar huis te nemen. De „Tukkers" ver plaatsten zich per bromfiets en veroor zaakten veel overlast. Vooral in de om geving van de Keesomlaan hielden zij de omwonenden uit de slaap door balda dig geschreeuw Zij kampeerden op de camping Loodsmansduin. In De Koog werden aan de Nikadel, Boodtlaan en Badweg ongeveer 50 be keuringen uitgedeeld aan foutparkeer- ders. Enkele geparkeerde auto's die de oorzaak waren van verkeersbelemme- ringen werden door de politie wegge sleept. DEN HOORN Oud-plaatsgenoot Jan Bruin slaagde aan de universiteit van Amsteram voor het kerkelijk examen. Dinsdagavond 13 juli vergadert de ge meenteraad, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1 Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Vaststelling van een voorbereidings- besluit voor een gedeelte van De Koog. 4. Idem voor Den Burg. 5. Advisering over het ontwerp-streek- plan Kop van Noordholland en Texel. 6. Wijziging van de verordening finan cieringsregeling huisvesting gemeente ambtenaren 1974. 7 Medewerkingsbesluit inzake de be schikking deelneming van het rijk in ga ranties van de gemeente bij woningver betering. 8. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1975. 9 Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1976. Een defect aan een elektriciteitssnoer tje is mogelijk de oorzaak van een bin nenbrandje in dc bungalow van de fami lie B. Bruin, vrijdagochtend j.l. Het vuur ontstond in de huiskamer bij de houten wandbetimmering boven een werktafel. De brandweer neemt aan dat er iets mis is geweest met de isolatie van het snoer van de zich hier bevindende lamp of de naaimachine, maar omdat het brandje zelf alle sporen heeft uitgewist is daar over geen zekerheid te krijgen. Het was geen felle brand omdat de vlammen zich bij gebrek aan zuurstof (de ramen waren dicht) niet konden uit breiden. De temperatuur in het vertrek liep echter op tot zeker 200 graden Cel sius, waardoor het hele interieur moet worden vernieuwd en de inboedel zwaar werd beschadigd. Door de hitte smolten alle plastic voorwerpen, be schadigde het fineer van een antieke kast en „bakte" de verf van een schil derij. Een kollektie fraaie kamerplanten ging eveneens verloren. De brand ontstond even na half acht. De vrouw des huizes lag nog in bed; de heer Bruin was al naar zijn werk. De kinderen sloegen alarm. Men handelde verstandig door de kamer gesloten te houden in afwachting van de brandweer. Wel werd getracht met een brandblus ser iets te doen via de opening van een ventilator, maar dat hielp weinig. De brandweer had het vuurtje snel onder controle. nniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Of erger Laat nü een aardlekschakelaar monteren. Veilig is veilig H Brink 6, De Koog, telefoon (02228) 482 - 283. H Tevens al Uw installatiewerk, aanleidingen, antennebouw, radio en tv. 1 Hliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi Voorkom dat n in het buitenland in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijd in een goede reisverzekering voor uw ge/in. m* auto. uw caravan, tent of boot?

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2