ANWB reageert positief op ontwerp streekplan 4IGCND4 O o Concours hippique FALMER jeans Strandloop paal 9 had 115 deelnemers Eierlandse duinen dicht tot 31 juli Gezusters op dievenpad Expositie „Verbindingen" naar NRC Nieuw in de Sportshop Vissterfte in Eierland Sarasani gesloten Bromfietsen in botsing Aanrijding op berucht kruispunt Olympische portable T.V. 299,— Electrohuis Weer gokautomaat in beslag genomen Verkeersborden vernield Het viel mee Alcoholmisbruik Probeer eens gratis een kleuren°tv Electrohuis VERVOLG VAN PAG. 1 In navolging van het Texelse college van B. en W. en diverse groeperingen heeft nu ook de ANWB zich in een brief tot GS gericht met haar mening over het voorontwerp Streekplan Kop van Noordholland en Texel. De toeris tenbond doet dit tegen de achtergrond van één van haar belangrijkste doel stellingen: het behartigen van de be langen van haar leden en van het al gemeen belang op het gebied van toe risme, recreatie, milieu, landschap, vervoer en verkeer. Men memoreert in de eerste plaats in tensief betrokken te zijn geweest bij een deel van de voorbereiding van het plan als adviserend lid in een paar werkgroe pen van de streekcommissies. Over het algemeen vindt de ANWB dat het ont werpplan aan haar verwachtingen vol doet De enkele ristricties die men heeft, betreffen hoofdzakelijk zaken waarvan men gehoopt had dat deze nog krachti ger aangepakt zouden worden Vliegveld Zo wijst men op de ontwikkeling van het vliegveld Men blijkt een meer fre quenter gebruik van het vliegveld Texel voor het toeristenverkeer krachtig af te wijzen omdat hiervoor voorlopig vol gens de ANWB geen mogelijkheden zijn. Men acht voorts aanvulling op het streekplan noodzakelijk met regels voor de sport- en reklamevluchten, parachu tespringen en rondvluchten. Wanneer men de rust voor de natuur en de re creatie in het Waddengebied wil behou den, dienen drastische beperkingen te worden gesteld aan het aantal en de aard van de vluchten, zegt de ANWB in haar reaktie Er wordt aan toegevoegd dat men ook uitziet naar een regeling voor de periode en de gebieden waarbo ven gevlogen mag worden. Aan de strandloop die zondagavond bij het Hoornderslag gehouden werd, hebben in totaal 115 sportievelingen meegedaan. Voor de snelsten had Strandpaviljoen Paal 9 enkele prijzen beschikbaar ge steld. De prijswinnaars hiervan waren Bernd Ruter uit Heilbronn, die de (door Rijkswaterstaat uitgezette) 8 km in 28.30 minuten liep, en Klaus Digel uit Stutt gart bij de heren. Bij de dames was A. Postema de snelste, terwijl Anja Zijm, Gerda Zijm en Alie van der Vis uit Ou- deschild de tweede plaats deelden. Bij de jongens waren Gert-Jan Dekker uit Den Hoorn en Tonie Philips uit Amster dam de snelsten. Bij de meisjes werd door Carla Vlaming en Brigitte Fehmer het snelst gelopen. Alle deelnemers kre gen een fraaie vaan. De volgende strandloop is zondag 25 juli, 19 00 uur. Ook het broedterein Eierlandse Dui nen (vroeger ,,De Knm") blijft wat lan ger voor publiek gesloten, nl. tot 31 juli. De reden is niet dat er nog gebroed wordt maar dat de vegetatie buitenge woon kwetsbaar is geworden als gevolg van de aanhoudende droogte. Als in het gebied wordt gelopen, ontstaat veel stuifschade waarvan het herstel kost baar is. De politie heeft vrijdagavond twee vrouwen (zusjes) aangehouden en over gedragen aan de districtsrecherche Alk maar Ze waren op heterdaad betrapt toen zij bij een winkel in De Koog kle ding stalen. Bij verhoor en nader onderzoek bleek dat zij meerdere winkels in De Koog en Den Burg hadden bezocht en ook op het vasteland hun slag hadden geslagen. Het betrof de 29-jarige C B. uit Heerhu- gowaard en de 25-jarige H.B. uit Den Helder. De totale waarde van de buit is meer dan ƒ1.000, Tot en met woensdag a.s. is de exposi tie Verbindingen Texel in vervoering, Texel in beroering" nog te zien in het raadhuis. Wie overdag geen tijd heeft kan de tentoonstelling woensdagavond bekijken. Daarna gaat de expositie naar het Natuurrecreatiecentrum en blijft daar voorlopig ter bezichtiging. Donderdag begint in het raadhuis een expositie van tekenaresse Nel Koorn- Kikkert. Deze tentoonstelling wordt op 30 juli gevolgd door een expositie van kunstschilder Toon de Haas uit Amstel- zeer goede pasvorm wit en marine vanaf ƒ64,95 witte jeans hesjes ƒ49,50 De ANWB ziet nauwelijks knelpunten met de in het streekplan neergelegde mening ten aanzien van de integratie van natuur en landschap enerzijds en de agrarische ontwikkeling anderzijds. Wel meent men dat er te weinig aan dacht is besteed aan meer positief ge richte instrumenten. Genoemd worden beheers- en onderhoudsovereenkomsten, subsidies voor landschappelijke verzor ging, een goede begeleiding van de agra rische ontwikkeling en landschapsbouw. Cultuurbehoud Een ander punt waarnaar de toeris tenbond verwijst is de op de plankaart voorkomende aanduiding Cultuurbe houd". Deze aanduiding wordt in het plan niet onderbouwd aldus de reaktie. Er is slechts een summiere toelichting en het aspect wordt slechts af en toe ter loops genoemd. Het ware nuttig geweest, zegt de ANWB, indien was stilgestaan bij de cultuurhistorische belangwekkende dor pen op Texel en andere interessante ne derzettingen in het gebied en de maat regelen die nodig zijn om het karakter daarvan te beschermen Niet alleen bij uitbreidingen van kernen. Ook bij stads en dorpsreconstructie e.d. moet met de structuur en het karakter van de aan wezige bebouwing rekening worden ge houden Van belang is ook het behoud van de gave silhouetten van dorpen als bijv. Den Hoorn en Oudeschild. Geen uitbreiding Voor Texel is men voorts van mening dat, gezien de totale omvang van de re creatie op het eiland en de grote druk op de natuur die plaatselijk al optreedt, geen verdere uitbreidingsplartnen kun nen worden geaccepteerd. Men vindt dat het tijdig gereed komen van de bebossingsplannen als voorwaar de moet worden gesteld voor de toe laatbaarheid van het verblijfsrecreatie- terrein De Krim. De uitbreiding kan vol gens de ANWB pas worden gerealiseerd nadat het aan te planten bos enige re creatieve opnamecapaciteiten heeft ver kregen. Men is bang dat de overbetreding in de aangrenzende duinen nog zal toe nemen indien men hiertoe nu al zou overgaan. Tenslotte onderstreept de ANWB dat wat betreft de verblijfsrecreatie er een duidelijk onderscheid dient te worden gemaakt tussen de situatie op Texel en de kustsrook van het vasteland. DINSDAG 20 JULI In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn vertoont vogelwachter Anne Boon zijn dia-serie over het vogel- en plantenleven in De Geul en Mokbaai, aanvang 20.00 uur. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog volleybalwedstrijden voor gasten en Texelaars. Inschrijving (per team of individueel) tussen 18.00 en 18.45 uur; aanvang 19.00 uur. Deelna me ƒ1,per persoon In het binnenwater bij de Oorsprong- weg in Eierland wordt een sportvis- wedstrijd gehouden, aanvang 19.00 uur. Aas- worm De voetbalvereniging ZDH in Den Hoorn organiseert een puzzelwandel tocht die om 19 00 uur start op het voetbalterein aan de Witteweg. Circus Boltini, aan de Nikadel in De Koog, geeft voorstellingen om 16 30 en 21.00 uur. De dia-serie „Mooi Texel" wordt aan vang 20 00 uur vertoond in de Her vormde kerk van De Cocksdorp. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een concert gegeven, verzorgd door Ans Starkenburg (fluit) en Dyo Wassink (orgel); aanvang 20.15 uur. WOENSDAG 21 JULI Circus Boltini, aan de Nikadel in De Koog, geeft voorstellingen om 16.30 en 21.00 uur. In Den Burg folkloristische aktiviteiten op de Groeneplaats en de straten van het centrum. Vanaf 14.00 uur demon straties oude ambachten. Om 16.00 uur kinderdansgroep, kinderboerenkapel en verloting schapevacht. Om 19 30 uur optreden drumband DEK uit Den Hoorn. Om 20.00 uur dansgroep Oude Dansen en om 21.30 uur vrij dansen in hotel De Lindeboom-Texel. Informatiestand van de Texelse kerken en orgelbespeling van 14 30 tot 16.30 uur. Een prestatieloop voor het testen van de eigen conditie gaat om 10.00 uur van start bij hotel Bos en Duin. Afstanden 3,5 en 7 km Deelname kost ƒ1,per persoon of ƒ2,50 per gezin. Op de speelweide aan de Boodtlaan in De Koog worden kinderspelletjes ge daan van 10 30 - 12.30 uur. Deelname kost ƒ0,50 per kind Bij hotel Bos en Duin start om 22.00 uur een avondoriënteringstocht in de Den nen. Deelname kost 1per persoon of ƒ2,50 per gezin. De wielervereniging houdt om 19.00 uur eentrainingsrit. Start op de Hogeberg. DONDERDAG 22 JULI Van 14 00 - 16.00 uur worden in de Her vormde kerk van Den Hoorn rondlei dingen gehouden, tevens gelegenheid om de toren te beklimmen. In de Hervormde kerk van De Koog wordt een zangavond, aanvang 20.30 uur gehouden. Medewerking van gas ten wordt op prijs gesteld; aanmelden bij De Schuilhut. In de Hervormde kerk van De Cocks dorp is een zangavond met medewer king van het jongerenkoor „The Mes sengers", aanvang 20.30 uur Van 9.00 - 10.00 uur wordt in het kader van Sportreal getrimd op de campings Loodsmansduin, Kogerstrand, Slufter vallei en De Krim. Kosten ƒ1,per persoon of ƒ2,50 per gezin Om 19.00 uur begint bij het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een volleybal toernooi. Inschrijving telefonisch via nummer (02222) 380 Kosten ƒ1,per persoon. In de „Kaaps-nol" op de camping Ko gerstrand vanaf 10.00 uur vliegers ma ken voor het hele gezin. Materiaalkos ten (ƒ1,75 per deelnemer) moeten wor den vergoed. Voor gasten en Texelaars wordt op de tennisbaan aan de Elemert in Den Burg een tennistoernooi gehouden van 10.30 tot 15.00 uur. Er is een prijs uit geloofd. Deelnemen kost ƒ2,50 per per soon. Op het ZDH-terrein aan de Witteweg in Den Hoorn vanaf 10.00 uur dames voetbal, spuitvoetbal en parachute springen. Circus Boltine, aan de Nikadel in De Koog, geeft voorstelingen om 11.00 en 15 00 uur. VASTE DATA ülke woensdagavond om 19 00 uur wordt op de Hogeberg een trainingsrit ge houden van de Wielervereniging Texel. Ook door toeristen kan worden deelgenomen. Tot half augustus houdt de Zusterknng van De Cocksdorp verkoop van zelf gemaakte artikelen. Dinsdagavonden 19,30 - 20.30 uur en woensdagochten den 10 00 - 11.00 uur. Plaats: gebouw tje naast de Hervormde kerk. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel houdt spreekuur op maandag tot en met vrijdag van 9.00 - 10 00 uur en van 14 00 - 15.00 uur. Adres Julianastraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4152. Iedere maandagavond klaverjassen in hotel „De Zwaan", aanvang 20.00 uur. De bibliotheek in 't verenigingsgebouw bij de Hervormde kerk van De Cocks dorp is open op maandag-, woensdag en vrijdagochtend van 10.00 - 11.00 uur en dinsdag-, donderdag- en vrij dagavond van 19.00 - 20.00 uur. Sinds vorige week doet zich in de Rog- sloot en het Eierlandse kanaal op vrij grote schaal vissterfte voor. Reeds hon derden karpers, snoekbaarzen en andere soorten zijn dood aangetroffen. Oorzaak is het warme droge weer van de laatste tijd. Hierdoor is abnormaal sterke algengroei ontstaan, waardoor het zuurstofgehalte van het water zeer laag is geworden Het kan nog erger worden als de algen afsterven en gaan rotten waardoor ook de laatste zuurstof uit het water verdwijnt. Vissterfte van een dergelijke schaal is in dit water 's zomers nog nooit voorge komen De heer C. Visman, pachter van het viswater, vindt het echter overdre ven om van een ramp te spreken. Hij verwacht niet dat alle vis zal verdwij nen. Het inmiddels omgeslagen weer is een gunstige factor. De paling loopt in ieder geval geen direkt gevaar. Paling die vrij kan rondzwemmen doet genoeg zuurstof op; als ze echter in fuiken te recht komen zijn ze snel dood. Sarasani is sinds zondag gesloten. Het besluit daartoe *werd genomen door pachter-exploitant Delma B.V. in ver band met financiële moeilijkheden. Er zou een faillissement in de lucht hangen, maar directrice mevrouw Bijleveld was niet bereid dit te bevestigen of te ont kennen. Zoals bekend is de popboerderij dit seizoen al eerder gesloten gweest, toen in verband met het niet voldoen aan ge meentelijke eisen. Met de huidige pro blemen heeft de gemeente echter niets uit te staan. De gemeente is inmiddels door Delma wel op de hoogte gesteld van de sluiting. EIERLAND In de onoverzichtelijke bocht van het Postweg-fietspad achter het benzinestation kwamen gisteren twee jeugdige bromfietsers met elkaar in botsing. De brommers werden zwaar beschadigd; de berijders werden licht gewond. De betrokkenen waren de 19- jarige W.J.R. uit Wageningen en de 17- jarige A.B. uit Meppel. Ondanks de uitgebreide beveiliging met schrikhekken, knipperlichten en lichtmasten komen nog steeds aanrijdin gen voor op het kruispunt Nieuwlander- weg-Pijpersdijk in Waalenburg Vrijdag verleende de van de Pijpersdijk komen de Taunus-bestuurder W A. uit De Koog geen voorrang aan de op de Nieuwlan- derweg rijdende Simca-bestuurder G.J.K. uit Iepenveen. De wagen van A. werd aan de rechterzijde vrij zwaar be schadigd. De andere auto liep schade op aan de voorkant. Niemand werd ge wond. DE KOOG De politie heeft in een horecabedrijf in De Koog een speel automaat in beslag genomen. Het ding stond er zonder vergunning. Een aan gevraagde vergunning zou echter zeker worden geweigerd omdat het een uitge sproken ,,gok"automaat was, die in Ne derland niet zijn toegestaan Hoewel minder ernstig dan vorig jaar, worden ook dit seizoen allerlei staaltjes van vernielzucht geconstateerd. In De Koog bleken maendag diverse verkeers borden (o.a. aan de Badweg) te zijn ver bogen of omgedraaid. Ook verkeersbor den aan de Pontweg moesten het ont gelden. Zondag omstreeks het middaguur kreeg de politie de alarmerende melding dat op de Krimweg twee motorrijders uit de bocht gevlogen zouden zijn en zeer ernstig waren gewond. Politie, am bulance en dokter ijlden naar de opge geven plaats, maar het viel erg mee. Er was slechts sprake van een bromfietser die na een klapband was gevallen en wat schaafwonden had opgelopen. De politie hield vrijdag twee alcohol zondaars aan Texelaar A.H.K. reed zo slingerend over de Slufterweg dat hij de hele wegbreedte nodig had Het re sultaat van de blaasproef was aanlei ding voor de bloedproef. Ook een motor rijder uit Middelharnis viel door de mand Hij werd op de Postweg aange houden. tijdens de Olympische spelen. Henk Spigt me! burgemeester Sprenger en zilveren zweep tijdens het ererondje Het springen: voor velen een onmisbaar onderdeel van het Concours Hippique. van H. Spigt, gereden door T. Spigt-Wit- te. Naar deze combinatie ging tevens de onverwacht (door twee leden die ano niem wilden blijven) beschikbaar gestel- ,de prijs voor het schoonste geheel. Tweede werd Lyanneke van P. Daalder, gereden door mevrouw A Bakker-Witte. De derde prijs was voor Nelson van J. Uitgeest, gereden door mevrouw E. Luyckx-Bakker. Bij de tweespannen landbouwtuig- paarden voor luxe rijtuig gingen de le, 2e en 3e prijs resp. naar Miranda-Klau- dia, Kelieza-Nelson en Elieza Nora. Na een boeiende demonstratie door „De Kloppertjes" speelde het fanfare de afscheidsmars en werd opgevolgd dooi de drumband van DEK onder leiding van de heer M. Trap. Springen Hoewel veel mensen uit de paarden- wereld wat neerkijken op de springsport wil het publiek een onderdeel springen- op een concours hippique toch niet mis sen. Het individuele springconcours werd gewonnen door Anjo Kikkert met Zida. (0 fout, stijl 6). De tweede prijs was voor Reijer Keijser met Truida (0 fout, stijl 5V£) en de derde prijs ging naar Wim van der Linde met Karchie (0 fout, stijl 5). Deelgenomen werd ook door een Duitse, jeudige amazone Catrine Steins met het paard Sröller. Ze kreeg een pluim voor de deskundige (van de tv be kende) speaker Liefferinck voor haar fantastische zit en verzorgd toilet. Nogal een contrast met dit nummer vormde het „agrarisch" ogende concours van tweespannen landbouwtuigpaarden voor de landbouwwagen. De combinatie Kelieza-Nelson (berijder H. Spigt) werd winnaar. Tweede werd Lyanneke-Mo- nique, berijder P. Daalder en derde Zu- sanne-Hieja, berijder Fr. Bakker. De ereprijs voor de best in tuig gaan de fokmerrie ging naar Lyanneke van P. Daalder. i ti ide

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2