Ziekenhuis Tabaka is klaar I Expositie originele werken C. Jetses Droogte teistert Texel Opreis? y Wordt 1976 een „rampjaar"? f LAND r BOUW /paarbank Mede dankzij hulp van Texel Verlichting; op Nikadel-terrein Tweede blad Texelse Courant dinsdag 20 juli 1976 Het ziekenhuis in Tabaka gezien vanuit de lucht De operatiekamer Bij Tabaka in Kenia is een prachtig ziekenhuis gebouwd, eigendom van het bisdom Kisii. Het is tot zegen voor de wijde omgeving waar 't tot dusver met de medische voorzieningen slecht was gesteld. Het ziekenhuis is tot stand gekomen, mede dank zij de aktie die pater Kees Witte enkele jaren geleden via de Texelse Courant voerde. Het beroep op de offervaardigheid van de Texelaars was niet vergeefs. Op de speciale rekening bij de Rabo-bank kwam méér binnen dan hij had durven hopen. Van dit geld bleef geen cent aan de strijkstok hangen: De op brengst werd persoonlijk aan pater Witte in Kenia overhandigd en ter plaatse controleerbaar door .eigen" mensen besteed aan dit zeer tastbare project. Feestvreugde was er onlangs op de kraam- afdeling van het nieuwe ziekenhuis toen daar een drieling werd geboren. Als er geen zie kenhuis was geweest zouden de kinderen waarschijnlijk niet in leven zijn gebleven. Onlangs kwam pater Witte voor een vakantie van enkele maanden naar Texel. Hij liet ons wat foto's zien die een indruk geven van het juist gereed gekomen en volledig ingerichte zieken huis. Tevens incasseerde hij het geld dat op de Rabo-bank werd gestort nadat de aktie feitelijk al was afgesloten. Pater Witte was erg blij met dit financiële extraatje; het kan in het ziekenhuis goed worden besteed aan allerlei zaken waarvan de noodzaak in de praktijk is gebleken. Op dit moment draait het ziekenhuis nog niet op volle toeren. Dat zal wel het geval zijn als het personeelsbestand binnen enkele maanden op het vereiste peil is gebracht. Het ziekenhuis heeft als nevendoel werkgelegenheid te ver schaffen aan inlandse verpleegsters en verpleeghulpen, een belangrijk onder deel van het ontwikkelingswerk aldaar Pater Kees Witte: „Het is een prachtig project geworden. Ik wil graag van de gelegenheid gebruik maken om dank te brengen aan de Texelaars voor het be langrijkste aandeel dat zij geleverd heb ben". DE KOOG Op het parkeerterrein van de Nikadel in De Koog is men doen de met de aanleg van verlichting. Er ko men twaalf hoge masten voorzien van „kraaiennesten", grote bundels lampen met grote lichtopbrengst. Het is een hele verbetering want er stonden tot dusver slechts twee kleine lichtmasten op het terrein. De duister nis was een der oorzaken dat automobi listen hun wagen niet graag op dit ter rein achterlieten. De kans op braak, diefstal of vernieling was vrij groot. De lichtinstallatie wordt aangelegd door de firma Pilkes in opdracht van de ge meente. Dezelfde onderneming heeft het onderhoud van het gehele Texelse straatverlichting in handen. Volgens het oorspronkelijke plan had de verlichting op het parkeerterrein in De Koog al met Pinksteren moeten branden, maar door lange levertijden van het benodigde materiaal is het pas deze week zover. ap»a ,,Een bijzonder boeiend en origineel geheel". Dit was een opmerking die we konden horen van een bezoeker van de tentoonstelling die momenteel te zien is achter in de winkel van de fa. Langeveld De Rooij te Den Burg. De expositie geeft een uitgebreid beeld van het werk van de tekenaar Cornelis Jetses. Jetses is de man geweest die de tekeningen voor de beroemde leesplankjes ontwierp. (Aap, noot, Mies). Hij maakte de tekeningen bij de boekjes van Ot en Sien en ook de bekende platen die vroeger op de wanden van een schoollokaal niet mochten ontbreken. Een van de bekendste voorbeelden is wel een school plaat waarop het gehele leesplankje terug te vinden is. De te bezichtigen werken zijn 48 originele tekeningen en aquarellen van deze kunstenaar. De beheerder van de tentoonstelling vertelde dat het een bijzondere eer is geweest dat Texel is uitgekozen om deze werken aan het publiek te kun nen tonen. ,,De belangstelling is nu al overweldigend". De expositie is op Texel tot 24 juli. De toegang is gratis. I Toen ik een paar dagen geleden kort achter elkaar een aantal Texelse boeren sprak was het onderwerp van het ge sprek uiteraard de „droogte". Afhanke lijk van het feit of de gesprekspartner een meer pessimistische of optimistische nslag heeft, varieerden de conclusies pan: „1976 wordt een rampjaar" tot „Als er binnen niet al te lange tijd voldoende ivater komt, kunnen in augustus en sep tember de ruwvoedervoorraden nog 'link worden aangevuld". Daar onder tekende over het algemeen de neiging ïeeft om de zaken eerder van de don- cerc dan de lichte kant te bekijken, oelde ik me meer door de eerste conclu de dan door de laatste aangesproken. In ieder geval moeten we concluderen, lat op dit moment (14 juli) de vooruit lichten bijzonder triest zijn. Weliswaar vertellen de weersoverzich- en ons van buien, die elders gevallen ijn en in de komende dagen „hier en zullen vallen, maar we weten uit •rvaring, dat de kans, dat ons eiland tot lat „hier en daar" zal behoren niet zo ;root is. Bovendien is iedereen er van vertuigd, dat met één of enkele buien nood" niet voorbij is. Om de geheel ërdorde weiden weer groen te maken ijn wat men wel noemt een paar slor- ige weken nodig. :h- hte Geen uitzondering Het is in het verleden nog al eens oorgekomen, dat er in bijna heel ons ind geen plekje te vinden was, waar de roogte zo had toegeslagen dan op ons land. Afgaande op de berichten, die is dagenlang via de nieuwsmedia be iken moeten we concluderen, dat daar- an op dit moment geen sprake is. We fchoeven ons daarbij zelfs niet eens tot is eigen land te beperken. Uit geheel ^est-Europa komen berichten over gro- schade als gevolg van de droogte. Intussen staat het wel vast, dat er op et zo'n grote afstand van ons eiland 'aatsen zijn, waar de toestand lang niet catastrofaal is als op Texel Rijdend >or de kop van Noordholland zie je op verse plaatsen de koeien nog in groene eiden lopen en op de betere gronden in nieuwe IJsselmeerpolders staan de ikerbouwgewassen er goed voor. In !t eerste geval dank zij de mogelijkheid m beregening, in het tweede geval 'or de veel grotere watervoorraad, die goede gronden kunnen vasthouden. In die omstandigheden is het niet on- grijpelijk, dat ik vorige week uit de Hid van een 100% agrariër de wat range opmerking hoorde: „Ze moesten 'n heel Texel een landschapspark ma il". Ik had toen juist een fietstocht door de ernstig verdroogde polder Eier- land achter de rug en voor mezelf de conclusie getrokken, dat namen op boer derijen en woonhuizen als „Vruchtbaar- oord", „Weilust" en „Poldervreugd" in zo'n tijd een bespotting lijken te zijn. Inventarisatie Zonder de gevolgen van de droogte voor de akkerbouwers te willen weg schuiven meen ik toch wel te mogen zeggen, dat op dit ogenblik de veehou ders de droogteschade meer „aan den lijve" ondervinden dan hun collega's in de akkerbouw. Oudere boeren, die ge neigd zijn om de ontwikkelingen in de rundveesector kritisch te bekijken ma ken de wat cynische opmerkingen, dat nu weer eens duidelijk blijkt, dat het onverantwoord is om aantallen melk koeien te houden zo als thans op diverse bedrijven. „Dat kan niet op Texel". Een feit is het, dat de melkveehouders dik in de zorgen zitten. Naast de zorgen van dit moment zijn er die voor de komende winterperiode. Daaraan denkend ben ik inderdaad ge neigd te gaan spreken van een „ramp jaar". De voorraden kuilgras en hooi zijn op de meeste bedrijven nog minimaal, terwijl een aantal veehouders al genood zaakt is deze voorraden nu al aan te spreken. In een aantal gevallen is men een maand geleden al overgegaan tot het aankopen van hooi. De prijs, die men toen moest geven was al hoog, maar in vergelijking met de prijzen, die nu wor den gevraagd „schappelijk" te noemen. Men hoort nu prijzen noemen voor goed hooi van meer dan ƒ400,per ton, ter wijl voor graszaadhooi prijzen worden betaald van meer dan ƒ200,per ton. Enkele jaren geleden kreeg het laatst genoemde materiaal voor een groot deel de bestemming van „dek" voor de was- peenteelt. Hoewel de zorgen van de melkveehou der mogelijk wat groter zijn dan van be drijven, die meer gericht zijn op de scha penteelt moeten we ook hier de moei lijkheden niet onderschatten. Telkens hoor je verwonderde uitroepen hoe de dieren op weiden, waar voor het oog geen gras meer is te vinden het leven weten te houden. Van enkele kanten hoorden we berichten, dat schapen, die op dergelijke kale weiden de kost moe ten proberen te vinden teveel zand naar binnen krijgen. Naast de zorgen voor voldoende gras is het feit, dat de prijs van de lamme ren door de uitzonderlijke omstandig heden flink is gedaald. De toestand op de akkerbouwbedrijven Hoewel ik hiervoor de opmerking maakte, dat de veehouders op dit mo ment de gevolgen van de droogte wat duidelijker voelen moeten we toch van een zeer zorgelijke toestand op de akker bouwbedrijven spreken. Er zijn voor een groot gedeelte van ons eiland geen gewassen, die niet minder of meer van droogte hebben te lijden. Voor enkele van die gewassen kan ook een spoedige verandering van het weer geen uitkomst meer brengen. Dit is met name het ge val voor de granen. Ir. Lardinois gaf dezer dagen als z'n mening, dat de opbrengsten van de gra nen in de EEG wel zo'n 15% beneden het normale zullen liggen. We zijn er van overtuigd, dat dit per centage in een groot aantal gevallen op ons eiland veel hoger zal liggen. Het is mogelijk dat in enkele gevallen met een halve opbrengst genoegen zal moeten worden genomen. In een heel enkel ge val zal de graanoogst zelfs achterwege blijven, omdat men vroegtijdig is over gegaan tot het maaien van het graan voor veevoer. Het feit dat dit in het verleden nooit voorkwam zal eerder een gevolg zijn van de uitbreiding van de melkveestapel dan van de ook nu weer gehoorde opmerkingen, dat een droogte als we nu beleven nooit eerder is voor gekomen. Het staat wel vast, dat ook voor een groot gedeelte van de aardappelen regen op korte termijn geen uitkomst meer kan geven. In ieder geval geldt dit voor de aardappelen, die voor de bestemming pootgoed worden verbouwd, omdat men al zeer binnenkort tot het doodspuiten van deze gewassen moet overgaan. Maar ook voor een goed deel van de voor con sumptie verbouwde aardappelen geldt, dat gerekend moet worden met een op brengst, die belangrijk beneden „nor maal" zal liggen. Het zit er dit in, dat we ook het komende seizoen zullen moeten rekenen op hoge aardappelprijzen Suikerbieten maken nog kans Al aan het begin van het groeiseizoen stond vast, dat in veel gevallen rekening moest worden gehouden met een op brengst, die niet maximaal zou zijn. De opkomst heeft in veel gevallen te wen sen overgelaten, waardoor er een groot aantal „holle" percelen is. Het planten- aantal is daar te klein om tot een hoge opbrengst te komen. Voldoende regen binnen enkele dagen kan bij dit gewas nog heel wat goed ma ken. We hebben in het verleden meer malen gezien, dat percelen bieten, die een flink aantal dagen „geslapen" had den na regen weer „wakker" werden, waardoor de gevolgen van de droogte helemaal verdwenen. Op diverse plaatsen in de polders is te zien, dat vooral voor het gewas bieten de diepgrondbewerkingen van de laat ste jaren een uitstekend resultaat geven. Percelen, waar het gewas op grond van vroegere ervaringen op dit moment ge heel verdroogd zou moeten zijn, verto nen nu nog weinig schade. Ook dit jaar is weer duidelijk te zien, dat de diepe bewerking voor gewassen als bieten en granen beter resultaat geeft dan voor een gewas als aardappelen en voor gras land Na de ervaringen van dit jaar staat het wel vast, dat de animo voor de diep- grondbewerking voorlopig wel zal blij ven en mogelijk zelfs zal gaan groeien. Komt er verandering? Nu ik een slot aan dit artikeltje ga maken is ons straatje nat door een re genbui. Zullen de voorspelde buien Texel toch aandoen? De laatste weken bleek me, dat de te genstelling tussen de wensen van de agrariërs en de toeristen, die ons eiland bezoeken niet algemeen is. Eén van de ze toeristen zei onder de indruk van de troosteloze aanblik van de Texelse wei den bij het begin van haar 14-daagse vakantie: „Het mag van mij gerust een week van deze vakantie regenen, want dit is niet om aan te zien". Tot slot dit verhaal: De meeste Texelaars herinneren zich zeker de droge zomer van 1959. Midden in deze droogtetijd ontspon zich tussen een Texelse boerin en de winkelier, die z'n wekelijkse ronde maakte een pessi mistisch gesprek over de ernstige droog te. In dat gesprek kwam het er als een zucht bij de boerin uit „Ging het toch maar eens regenen!" Nadat de winkelier vertrokken was zei een zoon van een jaar of tien, die ge tuige was geweest van het gesprek tus sen z'n moeder en de winkelier: „Moe der, het gaat vast niet regenen". Eerst schonk moeder geen aandacht aan de bewering van haar jongen, maar toen deze dit enkele malen herhaalde, vroeg ze: „Waarom dan niet?" En toen kwam het. „Moeder", zei de jongen, „er zijn op het ogenblik zoveel badgasten op Texel en die bidden allemaal om mooi weer. Daar kunnen we vast niet tegen op, want de meeste stemmen zullen wel gelden". Uit het voorgaande blijkt, dat de boeren in ieder geval één medestander hebben. C. van Groningen Service-in-reiszaken: buitenlands geld, reischeques, reiaverzekeringen en een kluisloket voor uw kostbaarheden. u>a/t oaderland - spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5