Cfroen 'kwartsJexels in het harL, Tarief baatbelasting afhankelijk van verschillende factoren B en W geven meer tijd voor indienen bezwaarschriften o Zevende dagsadventisten twee weken op Texel kt Nauta wil geld liever uit O. G. -belastinghalen Inhoud, oppervlakte, soort van gasleiding A kt ie voor gezond leven jrg >ft PORTABLE TV voor Olympische prijs PORTABLE TV 31 CM Electrohuis Tot dusver matige belangstelling voor bestemmingsplan Krakers van Texel gestuurd Woensdag ringsteken op de Groeneplaats Vrouw door fietser aangereden OOILAMMEREN VRIJDAG 23 JULI 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9094 6 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902 COURANT Verschijnt dinsdags en vrjjdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW De met terugwerkende kracht per 1 januari 1976 in te voeren baatbelas ting krijgt een andere grondslag dan aanvankelijk de bedoeling was. Het plan om een categorie-indeling te hanteren was voor het ministerie van economische zaken onaanvaardbaar, zodat B. en W. nu voorstellen uit te gaan van het aantal kubieke meters inhoud en het aantal vierkante meters oppervlakte. Naar gebruik en ligging zullen drie groepen onroerende goe deren worden onderscheiden. Het hoogste tarief geldt voor huizen die aan een gasdistributieleiding liggen (zoals in de dorpen); de tweede groep be treft huizen die aan een transportleiding liggen (veelal in het buitengebied) en de derde groep betreft voor recreatief gebruik bedoelde onroerende goederen. Zoals onze lezers zich zullen herinne ren is de baatbelasting ingevoerd om de aardgasleiding door de Waddenzee te kunnen betalen. De belasting moet niet alleen worden betaald door bewoners (eigenaars) die op het aardgas zijn aan gesloten, maar ook door degenen die zouden kunnen aansluiten, dus door de genen die in de buurt van een transport- of distributieleideing zitten. Over de vraag of inderdaad tot in voering van de baatbelasting moet worden overgegaan bestaat binnen het college van B. en W. overigens geen vol ledige eenstemmigheid. Wethouder Nau ta voelt ervoor om het benodigde geld niet via de weinig populaire baatbelas ting maar door een hogere onroerend goed-belasting binnen te halen. Zowel de overwegingen van de minderheid als de meerderheid zijn inmiddels onder ogen gebracht van de raadscommissie voor financiën die er maandagavond a.s. in openbare vergadering in het raadhuis over zal discussieren Te weinig aansluitingen Op het ogenblik zijn op Texel onge veer 900 percelen op het aardgas aange sloten. Als alles meeloopt zullen dat er tegen het eind van het jaar ongeveer 2.000 zijn, maar dat is nog te weinig want de gemeenteraad heeft de Firma )e Liefde destijds de garantie gegeven lat er 2 800 aansluitingen zouden ko nen Voor elke aansluiting die tekort is :ou de gemeente per jaar ƒ180,aan ie Firma De Liefde moeten betalen Vis de garantiebetaling de gemeentelijke lraagkracht teboven zou gaan, moeten ie plaatselijke belastingen worden ver- ïoogd Dat is de konsekwentie van de jeruchte belastingverklaring die de ge- neenteraad, daartoe gedwongen door [edeputeerde staten, destijds heeft moe- en afleggen. Met de garantiebetaling leeft de nu aan de orde zijnde baatbc- asting echter niets te maken. Deze is Jitsluitend bestemd om de door de Gas- inie aangelegde pijpleiding door de Vaddenzee te betalen. Niet doen Het college van B. en W. heeft er zich log eens ernstig over beraden of het wenselijk zou zijn af te zien van de baat belasting en het benodigde geld uit de per 1 januari a.s. te heffen onroerend goed-belastaing te halen. De meerder heid kwam echter tot de konklusie dat dit niet juist zou zijn. Argumenten wa ren: de gemeenteraad heeft zich in au gustus 1974 uitdrukkelijk voor baatbe lasting uitgesproken; dit standpunt is ten opzichte van gedeputeerde staten steeds volgehouden en door dat college geaccepteerd. Door de baatbelasting worden alleen gebate percelen belast, wat rechtvaardig is. Via de onroerend goed-belasting zouden de aardgaslasten voor rekening komen van alle Texelaars, dus ook degenen die nooit zullen kun nen aansluiten. Bij 'n hogere onroerend goed-belasting ter dekking van de aard- gaslast legt de gemeente zich bovendien beperkingen op voor wat betreft de ruimte in deze belasting. Onroerend goed-belasting kan nl. maar tot een ma ximum worden geheven. Door geen baatbelasting te heffen maar de onroe rend goed-belasting hiervoor te verho gen, ontneemt de gemeente zich dus een stuk toekomstige belastingruimte. Wethouder Naula voelt er echter toch voor het benodigde geld via de onroe rend goed-belasting te innen, eventueel gecombineerd met een tijdelijke opslag per m3 gas. Dat in dat geval ook de met- aangeslotenen meebetalen vindt Nauta niet zo'n sterk argument omdat ook de garantie aan de Firma De Liefde als mede de bestuurlijke en ambtelijke in spanningen via de algemene middelen lopen Het komt trouwens meer voor dat iedereen meebetaalt aan voorzienin gen waarvan niet iedereen profiteert. Bovendien is aardgas niet alleen een be lang voor de gebruikers maar ook voor de hele bevolking: het milieu is ermee gediend en seizoenverbreding wordt er door gestimuleerd Als de bijdrage voor de zeeleiding uit de gemeentebegroting betaald had kunnen worden, had dat vrijwel zeker gebeurd. De gemeente be weert bovendien zelf dat de kosten van de leiding uit de algemene (rijks)midde- len zouden moeten worden gedekt. Nau ta vindt gedeeltelijke betaling van de gasleiding uit de onroerend goed-belas ting verantwoord in combinatie met een hoger gastarief voor de gebruikers. Zo wel het algemene belang als het ver- bruikersbelang komen dan tot hun recht. Op tekening Op 't raadhuis wordt al weken gewerkt aan tekeningen waarop alle aansluitbare percelen op Texel zijn aangegeven, voor zien van begrenzingen van verschillende kleuren om de aard van het onroerend goed aan te geven. Het gaat om totaal 130 tekeningen. Om praktische redenen zal het college die niet allemaal aan de raadsleden toesturen. Gebaat Alleen huizen die in de buurt van een transport- of distributieleiding liggen moeten baatbelasting betalen. Om dat SPECIALE KROONPBIJS Er zou wat meer belangstelling kun nen zijn voor het nieuwe bestemmings plan voor het Texelse buitengebied, dat sinds ruim een week in het raadhuis voor ieder ter inzage ligt. De indruk be staat dat zelfs direkt belanghebbenden het belang van dit plan onvoldoende on derkennen of geen tijd hebben om er aandacht aan te schenken. Direkt be langhebbend zijn alle bewoners van het buitengebied. Zij kunnen zich verrassingen in de toekomst besparen door te gaan kijken welke bestemming hun grond en gebou wen in het plan hebben en welke voor schriften voor hen gelden. Eventueel kan bezwaar worden gemaakt (bij de ge meenteraad, vóór 14 augustus) tegen be stemming of voorschrift. Reeds is geble ken dat in het plan nogal wat foutjes voorkomen. De betrokken eigenaar kan deze het best zelf opsporen en daarmee vervelende beslommeringen in de toe komst voorkomen De praktijk leert tel kens weer dat de mensen over het alge meen niet weten welke mogelijkheden en beperkingen zij hebben bij bouw, verbouw, aanleg van sloten, aanbrengen bebossing e.d. Dat blijkt eerst als een aangevraagde vergunning wordt afge wezen. Het bestemmingsplan is dagelijks op werkuren te zien. Een ambtenaar geeft desgewenst toelichting. Wie overdag niet kan, is vrijdagavond (heden) welkom van 19.00 tot 20.00 uur. Meer tijd De termijn waarbinnen bezwaren kun nen worden ingediend tegen het plan sluit oficieel op 14 augustus. B. en W. hebben gisteren echter besloten dat ook bezwaren die daarna nog binnenkomen, zullen worden aanvaard en wel tot een nog nader te bepalen datum medio sep tember. Het is de bedoeling half sep tember een extra hoorzitting te houden over het plan. Het ontwerp bestemmingsplan is met bijbehorende kaart te koop voor ƒ50, Wie dat geld er niet voor over heeft en het plan toch rustig wil bestuderen kan zich vervoegen bij de openbare biblio theek-leeszaal waar sinds gisterochtend vijf exemplaren van het plan ter inzage liggen. Verzoek Het besluit van B. en W. om wat meer ruimte te geven voor het indienen van bezwaren is waarschijnlijk de reaktie op een verzoek van vijf leden van de com missie voor ruimtelijke ordening. Me vrouw Vlas-van der Vlies en de heren Van Asselt, Dros, Koolhof en Stolk had den het college schriftelijk verzocht de tervisielegging met één maand te ver lengen. Dit in verband met de zomer- drukte en vakanties waardoor velen niet in staat zijn het plan behoorlijk te be studeren. Hoewel de wet officieel geen mogelijkheid biedt tot verlenging van de tervisielegging, heeft het college toch be- m hun overwegingen en pré-advies aan de raad te betrekken. DE KOOG Maandag werd gecon stateerd dat de leegstaande woning bij Korvers Kooi aan de Ruigedijk door on bekenden illegaal in gebruik was geno men. Toen de politie een onderzoek in stelde bleek dat een raam was openge broken. In het huis stonden koffers en andere spullen; de eigenaars waren echter niet aanwezig. De politie nam de spullen mee naar het bureau en kon la ter de eigenaars aangehouden. Het waren de uit Rhenen afkomstige C.M. (19), J.L. (19) en E.L. (18). Ze kregen hun eigen dommen terug en gaven gevolg aan het dringende advies om Texel te verlaten. De woning aan de Ruigedijk staat al ge ruime tijd leeg. De eigenaar, Staatsbos beheer, is voornemens er binnenkort de nieuwe kooiker, Hans Kiewiet (nu nog woonachtig in De Waal) in onder te brengen. In hel kader van het circus werden in de afgelopen weken diverse wedstrijden voor kin deren gehouden waarvan de prijswinnaars hun werken aan directeur Toni Boltini van het gelijknamige circus mochten aanbieden. De foto geeft een beeld van dit'gebeuren in de piste van circus Boltini De prijswinnaars waren Anja Bakker (kleurplaat ingekleurd), Marit de Porto (tekening gemaakt) en Peter Smit uit Vlaardingen (vlieger gebouwd). De kinderen mochten een middag in het circus doorbrengen en ontvingen ieder een foto met handtekening van Toni Boltini die hier de vlieger van Peter Smit bewondert nader aan te geven is bepaald dat pan den als „gebaat" worden beschouwd als zij in woonkernen liggen op ten hoogste 40 meter van de distributieleiding en bij transportleiding (in het buitengebied) op ten hoogste 100 meter van de leiding. Dat laatste houdt verband met het feit dat men in het buitengebied verder van de weg pleegt te bouwen. Voor recrea tieterreinen (bungalow- en caravanter reinen) is een maximumafstand van 500 meter vastgesteld De voor heffing van baatbelasting in aanmerking komende recreatieterreinen liggen praktisch alle aan een weg waarlangs een distributie-; of transportleiding ligt. Door de ge noemde afstand wordt bereikt dat alle bungalows of caravans op het betref fende terrein worden belast en niet een paar die toevallig binnen de grens van 40 of 100 meter vallen. Op grotere afstand van de leiding ge legen huizen vallen dus niet onder de belasting, maar de eigenaars zouden (als zij de hoge aansluitkosten ervoor over zouden hebben) toch wel van het gas ge bruik kunnen maken. In het kader van het folkloreprogram- ma zal woensdagavond, aanvang 19.00 uur, op de Groeneplaats een ringsteek- wedstrijd worden gehouden. De organi satie is zoals gebruikelijk in handen van de Vereniging voor Vrienden van het Paard. De deelnemers moeten zich uiterlijk om 18.45 uur hebben verzameld op de parkeerplaats bij Garage Kaczor aan de Keesomlaan. Men moet zich voor maan dag a.s. hebben opgegeven bij secretaris J. Uitgeest, „Flora", Pontweg 141, tele foon (02220) 2565. Uitbreiding transportnet Nog dit jaar zal de Firma De Liefde het gastransportnet op Texel uitbreiden; het betreft de zg. tweede fase. Als eer ste wordt een leiding gelegd van Den Hoorn naar 't Horntje Daarna worden alle recreatieterreinen ten zuiden van De Koog „aan elkaar geregen" door ze met een transportleiding te verbinden. Deze leiding loopt van De Koog via de Schumakersweg en de Bosrandweg („El dorado", Turlfse Tent), naar de Pelikaan- weg Vandaar door het bos naar de Ca- lifomiëweg („Het Hooge Landt", „So What", etc.), dan verder via Vredelust, Bremakker, Tempeliersweg, Gerritsland en Rozendijk naar de Pontweg. Ook Oost krijgt dit jaar gas. De Duitse mevrouw B.V. werd op het fietspad bij de Ruijslaan aangereden door een fietser De wandelende vrouw maakte een onverwachte beweging waardoor zij door de achteropkomende wielrijder werd geraakt. Ze viel en liep een wond op. Per ambulance werd zij naar een arts in Den Burg vervoerd waar de wond werd gehecht. Te koop gevraagd (stamboek) Sneep drainage materialen bv Willemstad tel. (01687) 2500 of 2380 Een evangclisatiegroep van 65 jonge ren van de Zevende Dagsadventisten komt het komende weekend naar Texel voor een verblijf van twee weken. Er staat hen daar geen vakantie te wachten maar een periode van hard werken. De groep, luisterend naar de naam „De Vonk", heeft zijn tent opgezet op „Dennenoord". Van hieruit zullen ze evangelisatieaktivitciten ontplooien die belangrijk afwijken van wat men van geloofsverkondigers gewend is. Begonnen wordt met een grootscheep se verkoopaktie op maandag 26 juli ten bate van de melaatsen in de derde we reld. De medische adventszending houdt zich al jaren intens met leprabestrijding bezig en heeft belangrijke en succesvolle projekten opgezet in allerlei landen en ten behoeve van alle gezindten en ras sen, De opbrengst van de verkoopaktie maakt voortzetting van dit werk mede mogelijk. Het is de bedoeling in één dag alle huizen op Texel te bezoeken. Verder zal gedurende de twee we ken elke ochtend op „Dennenoord" een kinderprogramma worden geboden met bijbelse inslag: spel, handenarbeid en vertelling. Gezondheid Zevende Dagsadventisten leggen een direkte relatie tussen ziel en lichaam. Een gezond lichaam is in het belang van een gezond geestelijk leven. Zeven de Dagsadventisten roken niet en be trachten ook in andere opzichten een gezonde leefwijze. Ze willen dat in hun evangelisatiewerk uitdragen. Op de markt in Den Burg hebben ze een kraam waarin naast evangelische lectuur, ge- zondheidslectuur wordt verkocht als mede gezond voedsel De aandacht op de anti rookaktie wordt gevestigd door Smoking Sam, een rokende pop. Dezelf de pop zal op 24 augustus een rol spelen in een televisieuitzending van de NCRV als een speciale, door de Zevende Dags adventisten ontworpen anti rookthera- pie wordt geïntroduceerd. Deze therapie is bijzonder succesvol gebleken. Er wordt vanuit gegaan dat 70°/o van de ro kers die deze methode serieus volgen in derdaad blijvend met roken stoppen. De ihformatiekraam staat dinsdags, donderdags en vrijdags ook in de Dorps straat van De Koog en woensdag op de Groeneplaats tijdens de folkloreaktivi- teiten. Centrale coördinator van een en ander is dominee Kersten die ook op „Dennen oord" kampeert.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1