„Ome" Wim Fock: Texel is een pracht eiland -■ I Deelnemer Olympiade van Berlijn '36 Tweede blad Texelse Courant vrijdag 23 juli 1976 Dt.hniiui ilTi.n'oiynpiH'hc Spe/ttl Berlijn en denk erom jongens: niet te breed voorstaan want dan geef je meer trefkans aan je tegenstander; goed aan de verdediging denken, dus vooral niet kwaad worden;en nog maals, sportief boksen hè De scheidsrechter kijkt de beide opponenten aan. akkoord, allebei begrepen vraagt hij dan Van twee kanten wordt nu ja geknikt. Ze geven elkaar een schou derklopje en gaan ieder naar de eigen hoek. De arbiter gaat in de neutrale sector van de ring staan. Dan klinkt het: helpers weg, eerste ronde!" En terwijl de bel weerklinkt begint de partij. „Nou, via het wielrennen eigenlijk. V' Dat deed ik al zo'n beetje sinds m'n vijftiende Eerst bij de „Peddelaars" Later ben ik overgestapt naar „Le Champion". Ik ben op een winter bij de boksclub teredht gekomen. Dat vond ik nodig in verband met indoortraining en zo. Dat ging wel aardig zeiden ze daar. En mij boeide het ook nogal dus ik ging me helemaal op het boksen toeleggen Bij de vereniging „Hercules", die be staat nog. In het begin bokste ik alleen maar oefenpartijtjes en deed ik de trai ning. Het is enorm goed voor je spieren. Ik kan eigenlijk wel zeggen dè sport waarbij je alle spieren zo'n beetje ge bruiken moet. Roeien is ook zo'n sport. Mevrouw Fock komt binnen met de koffie; met taart vandaag. Ze wijst op een kastje dat achter haar man in een hoek van de kamer staat. Er staat een zestal bekers op die met diverse par tijen verdiend zijn. We lezen de namen van diverse grote steden waar de ont moetingen zich in de dertiger jaren heb ben afgespeeld- Oslo, Stavanger, Keulen, Berlijn. ten. Ik werd daarna gevraagd of ik te gen Jarl Johnson wilde uitkomen. Die was toen zwaargewichtkampioen van Scandinavië (boven 162 pond) Het was een gewichtsklasse hoger maar als degene die in de lagere gewichts klasse zit dat toestaat mag een zwaar gewicht tegen een halfzwaargewicht uit komen. Dat gebeurde dus, want ik voelde me prima in die tijd". Het werd evenwel een nederlaag voor Wim Fock, alweer op punten. Er zitten nog veel herinneringen aan deze Jarl Johnsson in het fotoboek wat hij toont. Eén ervan is zelfs gesigneerd en voor zien van een groet. De scheidsrechter is een spor tief gebruinde al wat oudere man met grijs haar. Hij heeft de partij goed in de hand. Het is duidelijk dat hij bij de minste overtreding direkt zal ingrijpen. Onsportiviteit duldt hij niet. Voordat hij de ring inklom zei hij: „Geloof me. Er is geen sport die zo karaktervormend is als de bokssport. Moed is er voor nodig en zelfbeheer sing. De eerzucht komt er aan te pas. En ach, af en toe krijg je wel eens een flinke tik, nou èn? Ik zeg altijd maar ie kunnen er wel op slaan, maar er doorheen slaan ze nooit". Ome" Wim Fock heeft recht van spreken. Hij is op en top sportman. Hij traint nu hij 67 jaar is nog immer de eugd van Texel in de goede boks- techniek. Hij was amateurkampioen van Nederland in 1936 en nam deel aan de Olympische Spelen van Berlijn, nu precies 40 jaar geleden I Amsterdam en Texel Wie precies is Wim Fock? Hoe lang woont hij op Texel, vraagt en geboren Texelaar dan altijd. Want én ding is duidelijk, Wim Fock heeft lier niet zijn hele leven gewoond. Dat mtkent hij dan ook niet. „Ik kom uit Amsterdam", zegt hij. „Ik ïad daar een goed lopend garagebedrijf amen met mijn broer. Maar de plan- lenmakers van de hoofdstad hadden bij le bouw van de nieuwe metro een fout- e gemaakt. Hierdoor verzakten vrijwel 11e huizen van de buurt en ook de pan- len waarin de Oosterparkgarage geves- igd was". Hij legt uit dat de verzakking is ont- itaan doordat het waterniveau in de on- lergrond van Amsterdam-Oost daalde loor de aanleg van de metroputten. Er :wam zuurstof bij de houten palen on er het bedrijf waardoor een rottings- •roces intrad „Toen was er geen hou'en meer 'an Er 'ntstonden steeds meer scheuren in de anden. Wij waren zo'n beetje de laat- ten die uit de Oosterparkbuurt ver rokken". Hij heeft in Amsterdam een hoop her- nneringen achtergelaten, dat wel (In de e Oosterparkstraat werd hij geboren) laar nu hij op Texel woont wil hij hier iet meer weg. Zijn echtgenote denkt er ook zo over. De familie Fock kwam hier al zo'n 20 aar regelmatig op vakantie Ze kenden et eiland dus, en toen er een kans as Texel is al geruime tijd hun nieuwe oonplaats. Hun huis staat op een stille laats aan de rand van Den Burg. ,Je kunt van hieruit binnen vijf mi- uten in het centrum zijn maar waar 'ij wonen komt vrijwel nooit enig ver eer" Ze hebben het wel getroffen en ze zijn erg blij mee. „De stilte van de Wad enzee vooral, als ik aan het vissen en", zegt „ome" Wim Die aanduiding „ome" is echt Am- erdams. Wim Fock wordt op deze ianier bij de boksschool aangeduid. Hij eeft er geen hekel aan. Het benadrukt i vriendschappelijke sfeer die er heerst. I Gevoelige snaar Hoe kwam u eigenlijk in de bokssport frecht, vragen we hem dan. Te oorde- 'n naar zijn reaktie wordt met deze ^Jraag een gevoelige snaar beroerd. Hij Vljgt even, en steekt dan van wal. „M'n eerste partij bokste ik toen ik 19 jaar was. Ik weet echt niet meer hoe m'n tegenstander heette. Hij was bijna een kop groter dan ik. Bovendien had hij al eerder wedstrijden gebokst. Ik kreeg advies van m'n begeleider Fokko Houtkoop. Die zei me bij het begin: Je laat hem eerst komen, dan plaats je wat plaagstootjes over links, en als hij dan in de verdediging gaat schiet je er in eens uit met een rechtse Wim Fock ziet de partij in gedachten weer voor zich, en hij vervolgt dan op montere toon. „Hel ging precies zoals Fokko had ge zegd. Hij kwam, ik ging over links, en toen die rechtse. Pal op de kaak! Hij was meteen knock-out!" We vragen hem wat voor gevoel dat geeft voor degene die zo'n stoot uit deelt. „Je voelt je belabberd, echt waar. Ik ben daarna ongeveer 3 jaar niet meer in wedstrijden uitgekomen. Zelfs daarna heb ik tijdenlang angst gehad om m'n rechtse te gebruiken. Weet je, toen ik die stoot plaatste ging die te genstander in de lucht knock-out. Hij tuimelde achterover in de touwen. Ik heb dat beeld nog jaren in m'n herin nering gedragen". De bokssport bleef toch boeien en z'n vrienden haalden hem over er mee door te gaan. Inmiddels deed hij, alround sportman die hij was ook al regelmatig mee met het rugby-team van AAV Niet op kracht In het halfzwaargewicht werd Wim Fock in 1936 kampioen van Nederland. Dat gebeurde in Bellevue te Amserdam. „Niet op kracht", zegt hij. „Ik ben een zuiver technische bokser". Dat moeten we beamen. Je zou beslist niet zeggen tegenover een oud-half- zwaargewichtkampioen van Nederland te zitten, als je op een warme zomer avond met hem zit te praten. Ik ging met het Nederlands team naar Noorwegen en kwam in Oslo uit tegen Aage Mörk die toen halfzwaar kampioen van Scandinavië was. Het werd een overwinning voor mij, op pun- Nederlands kampioen half zwaargewicht 1936 De jaren voor de laaste wereldoorlog waren voor wat de bokssport betreft bloeiende jaren in Nederland. Over het algemeen ging het uitstekend met de sport. De Olympische Spelen van Amster dam in 1928 leverden Nederland 6 gou den, 9 zilveren en 4 bronzen medailles op. Hiervan waren er twee voor bok sers. Bep van Klaveren behaalde in het vedergewicht (114 pond) de Olympische titel. De zwaarmiddengewicht (150 pond) Miljon legde beslag op een bronzen plak. De spelen van 1932 waren minder suc cesvol door een geringere afvaardiging uit de Lage Landen bij de zee. Tweemaal goud en 5 maal zilver, kwam hier uit de bus. De bokssport behaalde geen me dailles. Het wachten was op Berlijn 1936.... 9 Oude sport Het boksen is een oude sport, maar in zijn moderne vorm werd het pas vastgesteld in 1860. De markies van Queensberry definieer de het toen als: het wedijveren van twéé vechters in een partij van beperkte duur waarbij ze alleen hun handen met bokshand- schoenen gebruiken. Alen mag elkaar alleen raken op bepaalde delen van het bovenli chaam. De partijen kunnen gewonnen wor den door knock-out, door een tegenstander te dwingen zich terug te trekken of op pun ten. Elke ronde in een wedstrijd is een vast aantal punten waard voor de winnaar. Bij het amateurboksen krijgt de winnaar van een ronde in het algemeen 20 punten en krijgt de verliezer minder punten in verhou ding tot het aantal treffers die hij op de juis te plaatsen heeft toegebracht. Bij het ama teurboksen kan een ronde niet onbeslist blij ven. Als beide boksers aan het einde van een Zondagmiddag 18 juli ,,De Bremakker"Diatste demonstratiepartij seizoen 1973-'76. 9 40 jaar geleden „Je staat er niet bij stil dat dit nu al 40 jaar geleden is.zegt hij dan „Dat was ook het jaar van de Olym pische Spelen in Berlijn, daar ben ik toen ook naar uitgezondenver volgt hij. ronde evenveel punten hebben, wint die bok ser die het meest in de aanval geweest is. Als de ronde dan nog onbeslist blijft wint de bokser met de beste stijl. Als de strijd dan nog niet beslist is wint de bokser die het beste verdedigd heeft. Bij ivedstrijdboksen voor amateurs boksen de deelnemers aan de open categorie 3 ron den van 3 minuten. In de overgangsklasse zijn dit gewoonlijk 2 ronden van 2 en één van 3 minuten. Beginners boksen partijen met 3 rondes van 2 minuten lengte Bokshandschoenen zijn opgevuld met paar de haar. Ze wegen 226 gram in amateunved- strijden en door zwaargewichten worden in sommige landen handschoenen van 283 gram gebruikt. De kleding van amateurs bestaat uit shorts en een hemd; profs dragen alleen shorts. Er worden hoge schoenen gedragen. 9 Naar Olympiade De opening van de Olympiade in Ber lijn woonde Wim Fock niet bij. De wed strijden waarin hij moest uitkomen be gonnen pas toen de Spelen zo'n dag of vijf bezig waren. De afstand naar Berlijn was niet zo groot dus de eerste dagen verbleef de boksploeg nog in Nederland Wim Fock: „Het is een gebeuren dat ik m'n levenlang niet meer zal vergeten. Buiten het feit dat ik daar meedeed. Al leen al dat ik er bij was. Dat ik in het Olympisch Stadion zat toen Jesse Owens daar kampioen werd Hij kan terugzien op een redelijk suc ces op de Spelen in Berlijn 1936. Er wordt en werd gebokst volgens het af- valsysteem. Wie verloor lag er uit. Er weren geen herkansingen. Wim Fock kwam in de eerste ronde uit tegen de kampioen van China. Wan Yung Lan had een lengte van zo'n 1.85 meter en stak dus een tiental centimeters boven de kampioen van Nederland uit. „Het was een snelle bokser", zegt Wim Fock nu. „Ik had het flink moei lijk met hem, maar toch werd mijn techniek beter geoordeeld dan die van Wan Yung Lan en won ik op pun ten". In de volgende ronde volgde een ontmoeting met de Deen Holm. Een halfzwaargewicht die nota bene had verloren van Aage Mörk. De Scandi- naviër die in het voorjaar van 1936 een nederlaag tegen Wim Fock had geleden. Het zag er dus positief uit voor de Nederlandse kampioen, maar (en we zullen wellicht nooit weten hoe het kwam) de partij ging verloren op punten, en de Olympiade was voor hem voorbij. Ook de overige Nederlandse deelne mers aan het boksen werden in de voor ronden uitgeschakeld. Bij alle 17 me dailles die ons land in Berlijn binnen haalde was ditmaal in tegenstelling tot Amsterdam 1^28 er niet een voor het boksen bij. Als deelnemer mocht Wim Fock dan uitgeschakeld zijn; hij had hier de kans om alle andere wedstrijden te bezoeken en heeft dat dan ook gedaan. „Het was allemaal wel erg strak ge organiseerd", zegt hij nu. „Dat had je nu eenmaal in het Duitsland van toen Het Olympisch Dorp bijvoorbeeld was 's avonds vanaf tien uur hermetisch afge sloten. Kwam je later, dan werd je ab soluut niet meer toegelaten en kon je in de stad een slaapplaatsje zoeken Die laatkomers waren natuurlijk meestal die atleten die al uitgeschakeld waren. Sportleider De Olympische Spelen bleven voort leven in Wim Focks herinnering en hij realiseerde zich al spoedig dat het blij ven uitkomen in bokswedstrijden nade lige gevolgen zou kunnen hebben. Hij stopte er dus na een paar jaar mee en werd in zijn vrije tijd sportleider en in structeur bij de boksclub „Ursus". Hij grijpt nog even terug naar de ja ren voor 1936. „In de tijd dat ik bij de „Amateur bokser" was kwam op een gegeven mo ment de functie van voorzitter vrij. Via mij is toen mijn vader in het bestuur gekomen en werd hij de voorzitter. Je ziet in dit geval kwanuniet ik via mijn vader in de sport, maar mijn vader via mij In totaal heeft hij zo'n 120 wedstrij den gebokst, won het merendeel en de overige partijen gingen meestal op pun ten verloren. Wim Fock is maar een maal knock-out gegaan. Dat was tegen de zwaargewicht Piet ter Meulen. „Hij gebruikte een back-hand slag. Die is nu verboden omdat er te veel on gelukken mee zijn gebeurd. Ik smakte in de touwen maar was eigenlijk maar zo'n 5 seconden dizzy. Dus eigenlijk maar de partij ging toch verloren". Wim Fock senior bleef gedurende de naoorlogse jaren sportleider naast zijn eigen besognes in het garagebedrijf aan de Oosterparkstraat. Enkele jaren ge leden coachte hij zijn zoon (Wim Fock ir.) die ook enige tijd succesvol bokste. Hij stond tegenover de broers Jan en Ru- die Lubbers maar is nu met de sport gestopt. Hij heeft zich nu volledig gericht op zijn hobby paardrijden 9 Rugby We vragen of Wim Fock sr. ook wel eens paardrijdt. „Ik, nou nee, niet zoveel O, voor ik het vergeet ik heb ook nog aan rugby gedaan". Hij haalt een forse foto uit de ach terkamer. „Parijs", verklaart hij. De foto toont een spelmoment uit een rugby wedstrijd. li m i Awm De publieke belangstelling was massaal toen de Boksclub Texel zich onlangs in Den Hoorn manifesteerde. „Ik zat toen in het Nederlands rugby- team dat ter gelegenheid van een we reldtentoonstelling in Parijs tegen Roe menië speelde". Hij wijst iemand aan op de foto. „Kijk, dit is dr. A. C. van Swol. Die zat toen ook in het Nederlands 15-tal. Hier sta ik aan de rechterkant". We zien een jongere uitgave van Wim Fock. Het is een aktiefoto uit de zomer van 1938. 9 Foto Enkele dagen later maken we zelf een foto van „ome" Wim Fock. Hij is de scheidsrechter bij een demonstratie wedstrijd van de boksschool Texel op camping „De Bremakker". Het is de laatste bijeenkomst van dit seizoen. De boksclub gaat op vakantie. De vereni ging bestaat nu anderhalf jaar, heeft ongeveer 45 aktieve leden en omstreeks 100 donateurs. In augustus komt de Ne derlandse Boksbond naar, Texel om de akkommodatie en dergelijke van de club te bekijken en te keuren. Wie weet kan de BST dan erkend worden en deel gaan nemen aan de nationale competitie. Wat „ome" Wim Fock betreft is de club er klaar voor. „We hebben goed materiaal, we hebben goede sportmensen. Ik zie het wel zitten hieren wie zou hem met zijn enorme sportervaring tegen kunnen spreken?

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5