Kaatsers hielden regiowedstrijd Van het dorp naar de stad" lSPORTSHOP Wisselbeker voor R. Schiphof Droogte rampzalig LAND t BOUW Pil Strandloop Paal 9 zware opgave Festiviteiten 40 jaar ZDH Ruwvoederpositie jighelEUILLETON latamaran „Funny 300" nu voor ƒ650,— X Kinderspijkerbroeken Tweede blad Texelse Courant dinsdag 27 juli 1976 ko lij pajj elij db en e 11 :ake TTo lonrr/liirirfn rlrAArrto mat rln Traditiegetrouw hield de kaatsvereni- ging Texel '70 op 24 juli zijn regiowed strijd Noordkop Noordholland. Er werd gestreden om een vvissclbeker die sinds 1971 op het spel staat door kaatsvereni- gingen uit Den Helder, Alkmaar en Texel. Er werd gekaatst met een afvalronde waarin de parturen die in de eerste ron de afvielen uitkwamen. De winnaars van de eerste ronde speelden om drie prijzen Zij speelden ook om de wissel- beker die in 1971 voor de beste kaatsers van het winnende partuur beschikbaar was gesteld door de Fa. Bakker, Groe- neplaats, Den Burg. Beker De beker werd in de voorafgaande ja ren gewonnen door de volgende kaatsers R Bos, Den Helder (1971); R. Berken- >sch sr, Den Burg (1972); A. Ploeg, Alk- »09Faar (19^3); J Hylkema, Den Helder 11974) en J. Schoot, Den Helder (1975). Thans waren de eerste prijswinnaars Schiphof, Den Helder, J. v. d. Ploeg 1,5'rjn R. Berkenbosch sr. (Texel). Schiphof gustl'erdiende ook de wisselbeker. De over- 00 Ivinning kwam na een zware strijd te- errjen het partuur D. Boonstra, Den Helder n D. de Vries en S. Wiersma uit Alk- ige Inaar. Met de standen 55 en 64 wist iet partuur van R. Schiphof de laatste wee punten binnen te halen en zodoen- le de wedstrijd te winnen. Zij ontvin- p ten ieder een beker. 'tenl De derde prijs was voor D. Stienstra, ;avc4)en Helder; J. Greydanus en D. Deinum in lit Alkmaar In de afvalronde ging de uit (jerste prijs naar L. v. d. Zee, Texel, P onn ?spel erle| Met 75 deelnemers was de tweede [oor ZDH georganiseerde strandloop •ederom goed bezet. Het uitgezette par- >urs bleek ditmaal aanmerkelijk zwaar- ler dan de vorige keer omdat het tij niet meewerkte. De acht kilometer werd ierdoor een te zware opgave voor de imes van wie niet een de tocht uitliep. I Bij de heren werd Rückjer Bartrel uit teulen eerste met een tijd van 29.40 mi- juten. Hij werd op de voet gevold door eerste binnenkomende Texelaar. Het Jas A de Ridder uit De Koog die twee- werd. Zoals vermeld volbracht niet Jn van de dames het parcours. De door jrandpaviljoen Paal 9 beschikbaar ge lelde prijzen bleven dus staan tot de plgende keer Bij de jongens werd Gert-Jan Dekker frste en finishte Hans Arnout als twee- (beiden Hoornders). Brigitte Fehmer ii Hermien Lap werden eerste en twee- b bij de meisjes. Als snelste Hoornder won Kees Hin van|tmaal de uitgeloofde pul bier. cen*De volgende strandloop is zondag 1 de Jong en K. Roedema, Den Helder. De tweede prijs was voor B Smits, Texel, A. Brandsma, Alkmaar en G. de Bildt, Den Helder. Terwijl de derde prijs ging naar het partuur L. Hiemstra, Alkmaar, R. Bos en M. de Haan uit Den Helder Uitstekend werk De wedstrijden stonden onder leiding van J. K. de Boer uit Alkmaar die uit stekend werk verrichtte hetgeen ook ge zegd kan worden van de familie Huizin- ga die de spelers in de De Koninghal verwende. Resumerend kan Texel '70 terugzien op een goede wedstrijddag met goed weer waarbij de belangstelling enigs zins tegenviel. Er wordt op iets meer bezoek gere kend wanneer op 4 september op de speelweide weer een grote wedstrijd wordt gehouden. Hieraan zullen kaat sers deelnemen van een 15-tal vereni gingen uit geheel Nederland. DEN HOORN Op het sportterrein van Den Hoorn worden donderdag 29 juli voor de laatste keer van het seizoen aktiviteiten gehouden in het kader van het 40-jarig bestaan. Evenals vorige week is er ook ditmaal een uitgebreid programma. Er is weer stuntwerk van 5 ervaren parachutisten te verwachten. Ook zal er opnieuw geweldig gelachen kunnen worden om het spuitvoetbal. Het programma ziet er als volgt uit: 7.00 uur n m. damesvoetbal Den Hoorn tegen een aantal Duitse dames. Tussen 7.30 en 7 45 uur n,m. zal er een landing van parachutisten plaatsvinden, gevolgd door een spuitvoetbalwedstnjd om 8 15 uur n.m. t eri aar aan Te: foklj jcksdj rpe>1 idescl igustus. Start 19 00 uur bij Paal 9. MEDEDELINGEN Z.D.H. Onder leiding van Haagsma wordt vrij dag a.s. (7.00 uur n.m.) weer met de trai ning begonnen. In het vervolg dus weer iedere vrijdag en dinsdag. Alle spelers van 16 jaar en ouder worden tijdig op het veld verwacht. Er wordt met een rustige training begonnen (op zaalschoe nen). Uiteraard een mooie gelegenheid voor de spelers die nooit komen trainen, te beginnen. Nieuwe spelers zijn natuur lijk van harte welkom. Het is dè moge lijkheid om weer in goede conditie de nieuwe competitie in te gaan. Momen teel is er geen selectiegroep. Haagsma begint met een schone lei. De nieuwe competitie wordt gespeeld met 3 seniorenelftallen, junioren A en C en natuurlijk de pupillen. Het juiste trainingsrooster volgt nog. Indien mogelijk af berichten telefo nisch melden bij Haagsma, telefoon (02230) 21021 of bij Ferry Zwanenburg, (02226) 272. De langdurige droogte met de onge kende hoge temperaturen hebben de ak kerbouwers, maar vooral de veehouders- schapenhouders voor extra problemen gesteld. Alle jaren hebben we hier wel droogteschade in de landbouw, maar zo extreem als dit jaar is na 1959 niet meer voorgekomen. De droogte begon reeds vroeg in het voorjaar met hoge tempe raturen. Vrij snel waren de eerste uit drogingsverschijnselen er in het gras land waar te nemen. C. van Groningen repte er onlangs in deze krant al over. Veehouderij Het grasland ligt er totaal verdroogd bij. Van weidegras is er in totaal geen sprake meer. De meeste dieren lopen op kaal verdord grasland. Vele sloten zijn droog. De situatie is vrij hopeloos. Al leen in deze sector beloopt de schade voor de Texelse veehouders al miljoe nen guldens. Bij niet omslaan van het weer zal dit bedrag alleen nog maar hoger worden. De ruwvoederpositie voor de komende winter was al te klein en bovendien wordt veel ruwvoer nu reeds aangesproken. Bijna alle melkkoeien worden nu bijgevoerd met hooi en/of kuilgras dat voor de komende stalpe- node bestemd was. De tekorten worden hierdoor alleen nog maar groter en als het weer deze week omslaat kan er mis schien nog wat ruwvoer bij gewonnen worden. Bij de verdroogde graslanden zal het wel enige tijd duren voordat er weer een weidesnede aan gras op staat. Akkerbouw Ook in de akkerbouw is de schade reeds groot. De granen rijpen te vroeg af Regen kan voor dit gewas weinig of niets meer goed maken. De aardappelen zijn op vele percelen ook verdroogd. De aanzet van het aantal stuks knollen was er wel maar ze blijven veel te klein van stuk en de opbrengsten zullen tegen vallen. Mocht er nog regen van enige betekenis komen, dan is de kans op doorwas erg groot. De suikerbieten lagen op vele perce len reeds te „slapen". Hierdoor is er vrij veel blad verloren gegaan dat nodig is voor de produktie. Bij voldoende regen water (dit gewas gebruikt bij een volle produktie ongeveer 4 en in uiterste ge vallen 6 mm water per dag) kan er nog een redelijke opbrengst verwacht wor den. Ditzelfde geldt voor de voederbie ten. De smjmais had zich goed ontwikkeld met de hoge temperaturen hoewel het de laatste week op menig perceel moei lijk werd met de droogte. Ook dit gewas zakte terug. Eerste opbrengsten Er is reeds wintergerst van een nog redelijke stand geoogst. Dit gewas stond op een diepbewerkt perceel en had als zodanig de eerste droogte nog vrij goed doorstaan. Het is dus nog vrij goed ont snapt aan de droogte. Dit vroege gewas, dat volgens mij meer aandacht verdient van de Texelse akkerbouwer, omdat het net voor de Texelse droogteperiode klaar kan zijn, gaf een opbrengst van 4700 kg graan per ha. Dit is een redelijk getal. Was het normaal afgerijpt dan was de opbrengst zeker 500 tot 1000 kg per ha hoger geweest. De korrel was nu erg „mager". Bij een volgroeide korrel was bovengenoemde opbrengst zonder enige moeite gehaald. Het graszaad laat het op de meeste percelen in opbrenest afweten. Dit was enigszins te verwach ten omdat het veel te vroeg is afgerijpt of zelfs doodgebrand. Vele percelen wa ren reeds als kuilgras gewonnen door de schaarste aan ruwvoer. Gewassen op dicpbewerkte percelen Allerlei gewassen staan op gronden die de laatste jaren tot op plm. 1 meter onder het maaiveld bewerkt zijn. De zo mergranen hebben op deze percelen een redelijke stand. Het is dan ook te ver wachten dat de opbrengsten hiervan nog enigszins mee kunnen vallen. Er staat in elk geval meer stro en dat zal dit jaar1 ook zijn geld opbrengen. Ook graszaad had op deze percelen een betere stand De suikerbieten hebben hier weinig hinder ondervonden van de droogte. De opkomst was dit voorj aai echter niet altijd even regelmatig. Oor zaken die ons bekend zijn waren: zout- schade, T.C.A. en Pyraminschade en te nat bewerkt dit voorjaar met bij het zaaien een te lage bodemtemperatuur. De aardappelen laten het ook enigszins afweten doordat ze last ondervinden van de zoutconcentraties in deze gronden. Was het voorjaar normaal geweest en was er een normale hoeveelheid neer slag gevallen dan waren de boven genoemde narigheden voor een groot deel uitgebleven. Een aantasting die later tot uiting komt is de aantasting van het vrijleven- de aaltje. Ook dit jaar zien we op meer dere bieten- en aardappelpercelen „val len" in het gewas. Bij nadere aandacht blijkt dat de gewassen hinder ondervin den van het aaltje. Ze hebben een ab normale vrij oppervlakkig sterk vertakt wortelstelsel. Op de gronden waar dit euvel voorkomt is een grondontsmetting op zijn plaats. Het kan vergeleken wor den met een grote schoonmaakbeurt" van deze gronden. Er was reeds een tekort aan ruwvoer gewonnen voor de komende stalperiode op vele veehouderijbedrijven. Oude voorraden van vorige winter waren er ook praktisch niet meer. Maar toch was er nog hoop dat de zomer met de herfst nog iets goed kon maken zodat de voorra den ruwvoer voor de komende winter toereikend zouden zijn voor het vee dat op stal kwam te staan. Wat direkt niet verwacht was is dat de te kleine voorra den nu reeds in de zomer aangesproken moesten worden. Dit heeft er toe bijge dragen dat de ruwvoederpositie vrij ho peloos begint te worden voor de komen de winter Er is bijna gen ruwvoer bij te kopen omdat het er niet is. Rundvee houden op alleen krachtvoer gaat ook niet omdat de dieren een zekere hoe veelheid „structuurvoeder" moeten heb ben, waarvoor stro, hooi en/of kuilvoer de aangewezen middelen zijn Dus ruwe celstofrijke voedermiddelen Wat nog te halen van het eigen bedrijf Al naar gelang de grootte van het be drijf en de veebezetting per ha zijn er nog wel mogelijkheden met stoppelge wassen die er toe bij kunnen dragen dat de ruwvoederpositie nog iets wordt ver beterd. Mits we regenwater krijgen bin nen niet al te lange tijd. a. Opnieuw inzaaien grasland Mede door de droogte van voorgaande zomers is er de laatste paar jaar minder4 grasland vernieuwd dan in de vooraf gaande jaren. Meerdere percelen waren reeds „ver sleten", minder goede grassen en on kruid gaven het bestand dan weer. Op deze percelen staat nu ook geen gras. Wanneer ze nu gescheurd worden en er wordt nu een nieuw grasmengsel ge zaaid is de kans groot dat er in de ko mende herfst (mits er regenwater komt) nog vrij veel gras kan groeien. Van on verwachte regenbuien kan dit gras dan mee profiteren. b. Stoppelgewassen. Meerdere veehouders hebben reeds ja renlang de gewoonte om een perceel grasland te scheuren voor stoppelknol len of bladkool. Dit systeem voldoet goed waarbij het betreffende perceel meestal in het voorjaar weer wordt ingezaaid met een grasmengsel. In de loop van de volgende zomer komt het dan als gras land weer in produktie. De kans is dit jaar aanwezig dat nu de ruwvoederpositie zo slecht is, meer dere percelen grasland voor de teelt van een stoppelgewas gebruikt gaan worden. Naar gelang de bednjfsoppervlakte en de veebezetting per ha zal er meer grond voor deze teelt bestemd kunnen worden. Wordt er te veel grasland voor dit doel gebruikt dan is de kans groot dat voor het volgend groeiseizoen de produktie van het grasland achterblijft omdat er teveel ingezaaid moet worden in het voorjaar. Beter is het dan ook om te proberen vervangende grond bij een ak kerbouwer met een stoppelgewas in te zaaien zodat de eigen graslandproduktie voor het volgend jaar niet in gevaar komt. c. Veelal wordt er onder de granen een stoppelgroenbemester ingezaaid. Wan neer straks de granen het veld geruimd hebben kan er bij voldoende regen en voldoende kunstmest nog een redelijke opbrengst aan ruwvoer gewonnen worden. Zoals het zich nu laat aanzien zal de stoppel dit jaar vroeg geruimd zijn omdat de oogst deze week nog be gint. Mocht er onder het graan geen grasgroenbemester staan dan leent deze grond zich er voor om ingezaaid te wor den met stoppelknollen, bladkool, wes- terwolds- of Italiaans raaigras. Ook de gronden die vrijkomen na de aardappeloogst kunnen met een stoppel voedergewas ingezaaid worden. In to taal hebben we ruim 1500 ha bouwland dat er op de één of andere manier toe bij kan dragen dat een verbeterde ruw- voerpositie voor de veehouderij in de komende winter mogelijk is. Opbrengsten Bij redelijk goede gewassen zijn de volgende opbrengsten te verwachten van resp. verse massa kg, droge stof, v.r.e., zetmeelwaarde Stoppelknollen 43000 4000 600 2500 Snijrogge 20000 2800 400 1700 Bladkool 24000 2600 450 1600 Westerwolds r.gras 19000 2400 300 1400 Italiaans r.gras 18000 2400 300 1400 Uit dit overzicht blijkt dat stoppel knollen de hoogste opbrengst kunnen leveren wanneer het blad en de knol geoogst worden. De snijrogge komt van inzaai met zo- merrogge. Dit gewas kan in de maand september nog ingezaaid worden. Blad kool kan tot 10 augustus worden inge zaaid maar beter is het voor 1 augustus in te zaaien evenals de stoppelknollen en de grassen. J. Koolhof n SwJ'j dighej 1 off e) vai| Pedi i Kei ;ing ïpeertj gevicj eiken dc fai ch in popul »rd ovi HOOFDSTUK VII Politie! Toen de meneer met de bril en de ak- jitas zich aan moeder Maartje als ie- id van de kinderpolitie voorstelde vroeg of hij haar een ogenblik kon eken, leek het of de vloer onder haar fgzakte. pe kinderpolitie! 'e dacht meteen aan Marietje. Hoe- [1 het kind altijd opgewekt naar haar trekking ging en tegen haar, Maartje, iar weinig losliet, was ze er nooit he iaal gerust op, dat Marietje in den :e Polanen op haar plaats was. Ze het niet op artiesten ,Kom d'r in", zei ze en haar stem ;g bijna over. Zenuwachtig schoof ze stoel aan. Rechercheur Dirksen irp een snelle blik in 't rond. Precies irkondl kampj ïdtekel ;n ronf nooie f dagmil i vooi ioie pr| dereerl avondI afgesl de vif SF'OimCXjpHÖF weverstraat ^en burg verkeerd ging, het was eigenlijk een ge- zoals hij dacht. Keurig gezin - mensen van buiten de stad, dat zag je aan aller lei dingen. „Ik kom es praten over uw zoon Henk". Henk! Opeens werd Maartje er zich van be- wunst, dat ze de laatste tijd te weinig op Henk had gelet. Haar zorgen hadden gedraaid om Ma rietje. Haar ergernissen hadden zich gecon centreerd op de vriendschap tussen Daan en die dochter van Bremer beneden. Henk, die iedere dag gewoon naar de technische school ging en een paar avon den in de week naar een club, was haar nooit een voorwerp van zorg geweest. In een flits zag Maartje nu meteen van alles wat haar toch inderdaad aanleiding tot zorg had moeten geven. Henk die de laatste dagen zo stil was en zo bijzonder gehoorzaam, een beetje schuw haast zijn weg ging Duizelig ging ze zitten, op de punt van een stoel, haar bril besloeg. Snel veegde ze die af met een punt van haar smetteloos schort. Rechercheur Dirksen mensenkenner, begreep toen al heel veel. Voorzichtig begon hij te vragen. Of haar zoon op school ging en waar, en of hij 's avonds uitging en of ze wist waar hij dan zat. En opeens barstte Maartje uit: „Zegt u alstublief wat er is.heeft ie wat gedaan? Heeft ie. Tja, het was een pijnlijke geschiedenis. Te meer omdat hij, Dirksen, wel zag met wat voor mensen hij te maken had. De jongen was terecht gekomen in een soort club, jongens onder mekaar en die heren voorzagen zichzelf van het nodi ge snoepgoed door kleine inbraakjes in consumptietenten enzovoorts. Een paar van de jongens waren op heterdaad be trapt en die hadden doorgeslagen. De namen van al degenen die meegedaan of geprofiteerd hadden, waren bekend. En daaronder waren ook die van Henk Hofman en Wim Bremer. Er flitste iets in Maartjes ogen. Wim Bremer! Dat was die jongen van beneden, waar Henk samen mee naar school ging! Hij kwam wel eens bij hen boven, over huiswerk of zo, ze moedigde het nooit aan, en Henk zat daar ook wel es. Na tuurlijk! Die knul van Bremer had héar Henk meegevoerd op verkeerde paden! Henk zélf wés zo niet, zou nooit zoiets doen! „Daar moet ik straks nog naar toe", zei Dirksen, die de flits gezien had er ontging hem niet veel. Maartje klemde de lippen op elkaar. Graag was ze uitgebarsten, had deze man verteld dat haar jongen zo niet was, dat slechte vriendschap hem zo ver had gebracht. Maar ze wist eigenlijk nog niets. Wat had Henk gedaan? Was hij strafbaar? Zou hij misschien.... en in haar ontstelde geest zag ze als een strenge rechter, haar naam in de krant, haar jongen naar een tuchtschool, schan de over hun gezino, waren ze toch maar nooit uit Mollenbroek weggegaan! Dit Amsterdam, deze vreemde grote stand, was de gehaktmolen waarin haar huiselijk geluk werd fijngemalen! Rechercheur Dirksen deed „een boekje open". Enkele van de club waren de aanstokers geweest, jongens die al eens meer met de politie in danraking waren geweest. De anderen waren eigenlijk maar hijlopertjes. Maar mevrouw Hof man zag maar weer, hoe makkebjk het luk voor de jongens dat ze zo gauw ge snapt waren, vóór ze zich aan erger din gen schuldig maakten. Het zou nu alle maal nog wel met een sisser aflopen, maar zoon Henk moest woensdagmiddag op het bureau van de kinderpolitie ko men, dan zou de inspecteur eens ernstig met hem praten. Had ze al niet gemerkt dat ie in de rats zat? Ja, nu meneer 't had verteld, nu viel haar achteraf wel op dat Henk de laatste dagen zo stil was geweest. En toen kon ze zich ook niet langer inhouden, en re chercheur Dirksen, die wel wat gewend was, hoorde het verhaal van de grote stad, van kinderen die hun eigen weg gingen, een vader die weinig thuis was en een moeder die het allemaal niet de baas kon. En dan die buren! Die jongen van Bremer was geen omgang voor haar Henk, en nu was haar zoon al met de dochter bevriend, en moeder Maartje zag alleen maar ellende in 't verschiet. Diksen begreep. Hij was politieman. Hij had niet méér te doen dan zijn plicht. Maar hij was ook mens, en zijn werk bracht hem in aanraking met zovele gezinnen als dit, waar geschokte en bedroefde ouders plotseling merkten, dat ze hun kinderen niet meer in de hand hadden. Dat het bij de Bremers zo heel énders zou zijn dan bij de Hofmannen, verwachtte hij niet. Waarschijnlijk net zo'n soort ge zin als dit, maar in een andere toon aard. „Mevrouw", onderbrak hij plots ern stig de litanie van Maartje, „gelooft u dat uw man terug zou willen naar eh dat dorp waar u vandaan komt?" Moeder Maartje schudde het hoofd. „Dat is 't em juist". ,,'t Bevalt ze hier allemaal best.tè best. U ziet wat er van komt". „Als u nu uw hele verdere leven hier zou moeten slijten, en u zoudt er zó te genaan blijven kijken, steeds maar te rugverlangend naar waar u tóch nooit weer heen zult gaan, alsmaar in opstand en alles afwijzend.dat houdt u toch niet vol?" met gevlochten band X vanaf maat 92 ƒ35, I vanaf maat 122 ƒ39,95 J nu ook kindershop Haar verwerkte handen vlochten zich samen, ze staarde door het raam naar de huizen aan de overkant. In een paar woorden schetste deze man wat haar zo langzamerhand een schrikbeeld gewor den was: zó verder te moeten leven, jaar in, jaar uit, een vreemdeling in een vreemde stad, met een man en kinderen die al verder van je weg gleden. „Nee", zei ze schor en greep snel naar haar schort, want een verraderlijke traan gleed langs haar wang. „Waarom probeert u hetniet es?", pleitte Dirksen. „U moet u nu niet zo laten terneerslaan door dit.... geval. Zulke dingen gebeuren niet alleen in Amsterdam, mijn collega's van het plat teland zitten misschien nog veel méér met het jeugdprobleem dan wij. En Am sterdam is toch heus een stad waar het goed is om te leven. U sluit u zelf op. U zit hier maar, als een vogel in een kooi tje, en uw man en kinderen hebben zich aangepast en vinden het hier best, en zo raakt u nog méér alleen". Maartje werd er zich opeens van be wust, dat deze man, die de verschrik king in haar huis gebracht had, geen vijand was, maar veeleer een vriend. En schuchter vroeg ze: „Wilt u soms een kop koffie?" „Graag", zei Dirksen. Hij begreep dat de beste manier om haar over de slag heen te helpen was, haar de normale levensgang weer te doen hervatten. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5