Cjrom Twartrjexeh in het harL, Mevr. M. Stark-Diemel toeristisch unicum Ringsteekwedstrijd trok 15 deelnemers Sinds 1906 vakantie op Texei Gedichtjes van in boekvorm Nelie Bakker Bibliotheek leeift bestemmingsplan uit van het raadhuis Visstroperij VRIJDAG 30 JULI 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 734, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 902. 89e JAARGANG No. 9096 8 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW „De oostkant van het eiland is niet zoveel veranderd. Als je het vergelijkt met de eerste keer dat ik hier kwam. Ach ja, er is in Oosterend wat nieuwbouw gekomen, maar de huisjes hieromheen zijn nog dezelfde als toen, in 1906". Mevr. M. M. Stark-Diemel, die dit vertelt, is geen Texelse. Ze heeft nooit op Texel gewoond en de familie van haar vaders kant, komt zelfs oorspronkelijk uit Duitsland. Toch heeft mevrouw Stark recht van spreken als ze het heeft over het Texel van vroeger. Immers, sinds ze haar 18de verjaardag vierde, is ze er vrijwel ieder jaar met vakantie geweest. Straks, in oktober, wordt ze 88 jaar. Een unicum dus waar we niet aan voorbij kunnen gaan, en dat doen we dan ook niet. Woensdag zijn we haar eens op gaan zoeken in Oosterend, waar ze nu 10 dagen op vakantie is. Het adres is 'Wierstraat 3. Hier woont mevr. Nelie Bakker en als we de kleine huiskamer binnengaan treffen we mevr. Stark aan tafel. Ze blijkt erg vitaal voor haar leeftijd en windt er geen doekjes om als we informeren hoe oud ze was toen ze in 1906 voor het eerst op Texel kwam. „Op 6 oktober word ik 88", zegt ze. „Dus reken maar uit". Na enig ge goochel met cijfers komen we tot de slotsom dat mevrouw Stark dan in 1888 geboren moet zijn. Dat klopt met de feiten. „Ik ben in 1888 geboren, in Leiden, maar de familie van mijn moeder kwam van Texel. De familie van mijn vader niet, die was uit Duitsland afkomstig. Mijn man had meer familie op Texel, hoewel hij in Haarlem geboren is". De echtgenoot van mevrouw Stark- Diemel heette Arie Jan Stark en werkte 43 jaar lang bij de Leidse Elektriciteits centrale aan de Langegracht in Leiden Hij was er bedrijfsleider De heer Stark overleed in 1956. Grote gezinnen „We komen allebei uit grote gezinnen. Bij mijzelf thuis waren we met 10 meis jes en 1 jongen. Ik was de middelste. Eigenlijk niks waard die grote gezinnen, 't Is tegenwoordig wel beter, alhoewel jc went er wel aan als je in een groot ge zin thuis hoort". Ze vertelt over vroeger toen ze voor het eerst naar Texel kwam. „Ik was toen 18 jaar en verloofd met mijn latere man. Achteraf heb ik die toestemming van onze ouders wel erg progressief gevonden Denk je eens in. Het was 1906 en een heel andere tijd natuurlijk. Maar, we mochten naar Texel en we gingen met de trein zoals we dat altijd gedaan hebben. In Den Helder na men we dan de boot naar Oudeschild en vandaar werden we door Willem Bakker met een rijtuigje naar Ooster end gebracht". De jaren gaan snel, dat is nu al weer 70 jaar geleden. Het was meestal Oos terend waar de familie Stark verbleef. Vrijwel altijd bij familieleden van de heer Stark. „In Den Burg ben ik ook wel eens een weekje geweest, maar de laatste jaren is het steeds Oosterend. Dat doet ook het meest aan vroeger denken met al die oude huisjes die hier gebleven zijn". In die 70 jaar is het maar één keer voorgekomen dat de familie Stark-Die mel verstek moest laten gaan. maar toen was er ook echt wel een geldige reden voor. Het was in 1916 en de enige zoon Jan was pas geboren. „Jan werd in het voorjaar geboren en de reis naar Texel was toen te moei lijk. Je wilt je familie trouwens ook niet met die eerste moeilijkheden van kleine kinderen opschepen". Zoon Jan Stark is nu leraar schei-, wis- en natuurkunde. Hij is inmiddels ook al grootvader, hetgeen tot konse- kwentie heeft dat mevrouw Stark over grootmoeder is. Ze diept een foto op uit haar tasje. We zien er vier generaties op; overgroot moeder, grootvader, moeder en twee peuters. „Dat zijn m'n achterkleinkinderen", zegt ze trots. Vanzelf Volgens mevrouw Stark zijn die 70 jaren niet zo veel bijzonders. „Het gaat vanzelf", vindt ze. „Je komt op een plaats waar je het fijn vindt om te zijn, en wanneer je er al wat familie hebt en er veel kennissen en vrienden krijgt blijf je vanzelf komen. Plotseling, zonder dat je er erg in hebt is het dan 70 jaar". Er zijn jaren bij geweest dat ze wel een week of vijf op Texel doorbrachten. „Als we dan een week bij de een ge weest waren, vroeg een ander of we daar dan weer kwamen voor een dag of wat. Dat deden we dan. Op die manier is het wel eens meer dan een maand ge worden". In tegenstelling tot de laatste jaren (mevrouw Stark komt nu met een taxi van het Leidse bejaardentehuis naar Texel) nam de familie Stark vroeger altijd de trein. Dit sinds de eerste keer, ook gedurende de laatste wereldoorlog. „Tijdens de oorlog hebben we wel een truc uit moeten halen, maar het ging dan toch maar We hadden een briefje dat we op ziekenbezoek moesten en zo kwamen we toch over het Marsdiep". Drente Naast al die jaren Texel is mevrouw Stark ook eens een weekje in Drente geweest waar haar zoon een huis heeft laten bouwen Ze voelt zich niet zo pret tig in het Drentse landschap omdat ze de dijken, de tuunwallen en het bos van Texel gewend is. Bovendien kent ze er buiten haar direkte familie verder nie mand zodat ze altijd weer terugkomt op het grootste Waddeneiland. „De Dennen waren er toen al, in 1906. We zijn er heel wat keren doorheen ge reden op de fiets. Het is er erg mooi, toen ook al". Dan somt ze op: „Je had er nog bijna geen auto's en het strand was een stuk breder dan nu. De meeste weggetjes wa ren nog niet verhard hier. Het was alle maal heel erg landelijk maar dat is het nu op de meeste plaatsen gelukkig ook nog". De dagen die ze hier doorbrengt wan delt ze nogal eens door het oude gedeel te van Oosterend waar ze veel (natuur lijk merendeels al wat oudere) mensen kent. Jaap Visman, die aan de Peper straat woont, is zo iemand waar ze al jaren komt. En bij Brandsen aan het Verlorenkost heeft de familie Stark vroeger ook vaak gelogeerd. Verre familie De laatste jaren komt mevrouw Stark bij Nelie Bakker aan de Wierstraat. „Verre familie. zegt ze. Ze is hier erg op haar gemak en voelt zich eigenlijk echt Texels, hoewel ze nu de meeste tijd doorbrengt in het bejaar denhuis bij de Hoge Rijndijk in Leiden. De jubilerende toeriste (links) met gastvrouw Nelie Bakker. OOSTEREND Mevrouw Nelie Bak ker, Wierstraat 3 in Oosterend, heeft een gedichtenbundeltje uitgegeven. Het boekje omvat een twintigtal gedichtjes die in de loop der jaren door haar zelf zijn gemaakt. Sommigen kregen al eer der bredere bekendheid omdat ze voor groot publiek zijn voorgedragen of als lied werden gezongen. De poezie van Nelie Bakker spreekt een breed publiek aan. De rijmpjes zullen wellicht niet be antwoorden aan het ideaal dat een echte dichter zich stelt, maar het is toch een bijzondere ervaring om ze te lezen. „Soms bellen ze me op van Texel en vragen of ik weer eens kom. Als m'n gezondheid het toelaat ga ik. Wel met de taxi, want met de trein lukt het niet zo best meer". Ondanks haar 87-jarige leeftijd heeft ze over haar gezondheid niet te klagen. alleen een beetje hardhorend, maar m'n ogen zijn nog goed, ik ben nog steeds geabonneerd op de Texelse Cou rant en die lees ik altijd, helemaal Texelaars zullen er hun gevoelens in herkennen als Nelie Bakker de lof zingt over het eiland, over het natuurgebeu ren in het algemeen en over menselijk wel en wee. De liefde voor het onder werp en een warm gevoel van betrok kenheid met de gebeurtenissen in een andermans leven komt duidelijk en in eenvoudig woordgebruik naar voren. Het uitgeven van een bundeltje was geen eigen idee. Kennissen drongen erop aan eens met wat verzen naar een uit gever te stappen Nelie Bakker deed het echter in eigen beheer, met hulp van familie. Het omslagje met een foto van Nelie Bakkers huis aan de Wierstraat is gedrukt; de rest van het boekje is ge stencild zodat het geen al te kostbare affaire is geworden. Er werden enkele honderden bundels gedrukt en ze wor den door Nelie Bakker zelf verkocht voor vijf gulden per stuk. Het bundeltje bevat een twintigtal gedichten waarvan we er graag een in dit artikeltje zouden opnemen als niet op de eerste pagina „nadruk verboden" zou hebben gestaan. Nieuwsgierigen zullen het boekje dus moeten kopen. Het ontwerp bestemmingsplan voor het buitengebied is in de bibliotheek te Den Burg niet alleen ter inzage maar ook te leen. Net als een boek kan het complete plan met kaarten door biblio theek-leden worden geleend, echter voor maximaal een week. Aldus is het moge lijk het plan (dat anders ƒ50,zou kos ten) rustig thuis te bekijken. Voor bewoners van het buitengebied is dat een zaak van duidelijk eigenbe lang, want in het plan staat nauwkeurig omschreven welke mogelijkheden en beperkingen zullen gaan gelden voor onroerend goed in de verschillende de len van Texel. Wie het niet met de voor schriften eens is, dient voor 15 augustus schriftelijk bezwaar te maken bij de ge meenteraad, per adres raadhuis. Voor het geval men in tijdnood denkt te ko men, bestaat de mogelijkheid om dit be zwaar na de 15e nader toe te lichten of te detailleren. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Bestemmingsplan buitengebied Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op het raadhuis voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-be- stemmingsplan voor het buitengebied. Behalve tijdens de normale kantoor uren kan dit ontwerp ook worden inge zien op vrijdagavond tussen 7 en 8 uur. Er is ook dan een ambtenaar aanwezig die desgewenst toelichting kan geven. Bezwaarschriften tegen het ontwerp moeten worden gericht aan de gemeen teraad van Texel en worden ingediend vóór 15 augustus. Later ontvangen be zwaren mogen volgens de wet niet in be handeling worden genomen. De afdeling ruimtelijke ordening op het raadhuis is steeds bereid, nadere in lichtingen te verstrekken. Aan dc woensdagavond op de Groe- neplaats gehouden ringsteckwedstrijd werd deelgenomen door vijftien wagens, een record. Winnaar werd het duo Jacob Lap-Maria Witte. De tweede prijs ging naar het echtpaar D. Keijser en dc derde plaats werd ingenomen door Jac. de Graaf-A. Blom-de Graaf. Het evenement, onderdeel van de fol kloristische aktiviteiten, was traditiege trouw georganiseerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard. De be langstelling van het publiek was bijzon- de groot. Via de microfoon werd toelich ting gegeven door de heer Joh. C. Roe per. Het geheel had, een vlot en geani meerd verloop. Voor de winnaars waren er prijzen en alle deelnemers kregen een fles wijn en een bos bloemen. Na de eigenlijke wedstrijd mochten dames (niet van Texel afkomstig) uit het publiek het ook een* proberen. Deze wedstrijd werd gewon nen door mevrouw Hofstee die met Jac. de Graaf reed. De tweede prijs was voor mej. Leefkens met H. Spigt en de derde was voor mevrouw Venema met A. Goe- Ook vorig jaar werd Jacob Lap uit Den Hoorn nngsteekkampioen. Hij ver telde ons dat dit niet alleen een verdien ste is van hem en de goed op de ring mikkende Maria Witte maar ook van het paard. Dit paard is de 18-jarige Suzanne die erg vast stuurt en daardoor de wa gen zonder schokken onder de ring door- tekt. Woensdag was de vierde zege waar aan Suzanne bijdroeg, want het gebeur de ook in 1974 toen Willem Bakker aan de teugels zat en in 1973 toen Jaap Lap op de speelweide ringsteekwinnaar werd. Tijdens een routinecontrole van de auto van een Texelse automobilist ont dekte de politie dinsdagavond 3 pond verse paling, afkomstig uit een sloot langs de Hoofdweg waar de Texelaar even daarvoor een clandestiene fuik had gelicht. De man had twee fuiken staan onder de waterspiegel en deze werden opgedregd en in beslag geno men. Naar aanleiding hiervan heeft de po litie ter plaatse een nader onderzoek in gesteld Men ontdekte naast de fuiken van de vergunninghouder (van S.) die gedeeltelijk boven water zichtbaar zijn, nog een groot aantal andere clandestiene fuiken. In totaal werden ongeveer 20 van deze fuiken boven water gehaald en in beslag genomen. Er wordt nog na der onderzocht of zich aldaar nog meer visstroperij voordoet De in beslag genomen fuiken kunnen eventueel opgehaald worden bij het po litiebureau in Den Burg. Bij het ter per se gaan van deze krant was nog nie mand zijn bezittingen op komen halen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1