Volle boel bij „paal 9 Voor het weekend „Van het dorp naar de stad" Vrijheid, blijheid... Heel gewurm out/paarbank 99 „WAT IK ZEGGEN WOU.." Zwaluwen Zangdienst Den Burg Diavertoning Artsen Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten FEUILLETON Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 juli 1976 Het is deze zomer al meerdere malen voorgekomen dat het parkeerterrein van het strand Hoornderslag volkomen was bezet. Met het gevolg dat de mensen die hier vergeefs naar een plekje zochten hun wagen ter weerszijden van de strandweg neerzetten over een lengte van meer dan 100 meter. Daardoor werd de weg zo smal dat slechts verkeer in één richting mogelijk was, hetgeen tot veel ergernis en gevaarlijke situaties aanleiding gaf. Op de uren dat zowel van komende als gaande strandbezoekers sprake was, was het een heel gewurm. Gelukkig hebben zich hier geen ongelukken (verdrinkings- gevallen) of brand voorgedaan, want dan zouden brandweer en ambulance de plaats des onheils zeker niet snel heb ben kunnen bereiken. Plannen om het parkeerterrein uit te breiden zijn er niet. Rijkswaterstaat houdt er rekening mee dat het terrein als gevolg van de duin afslag binnen enkele jaren zal moeten verdwijnen Het plan om een vervan gend terrein meer landinwaarts aan te leggen, is door Staatsbosbeheer van de hand gewezen omdat dit dan veel te dicht bij het natuurterrein van het wa terwingebied zou komen Naar andere mogelijkheden wordt nog gezocht. De grote drukte op de parkeerplaats is niet het gevolg van grotere autodruk- te op Texel (het, aantal tegelijk aanwe- zige auto's is niet hoger dan vorig jaar en ook toen hadden we lange perioden van goed strandweer) maar door de gro tere belangstelling die het naaktstrand trext. Vooral in het voorseizoen was het sommige dagen op 't naaktstrandgedeel te drukxer dan op het textielstrand. Reddingslijn Overeenkomstig het destijds door de gemeenteraad ingenomen standpunt zijn op de Texelse naakstranden geen voor zieningen (paviljoens, badhokjes, strand- bewaking) getroffen, maar de gemeente lijke strandbewaking is er gelukkig van uit gegaan dat het verdrinkingsgevaar hier minstens even groot is als op andere stranden en heeft een reddingslijn neer gezet. Af en toe maakt een badmeester vanuit de hoofdpost (die geen uitzicht biedt op dit strandgedeelte) een wande ling om te kunnen optreden tegen ba ders die zich in gevaar begeven. Mede werkers van strandexploitant P. C. Vla ming voorzagen in een duidelijke be hoefte door midden op de dag, als het in zijn paviljoen iets minder druk was, met een mobiel stalletje het strand op te gaan om ijs en drank te verkopen. De foto toont het totaal bezette par keerterrein. I BRCVEN WN LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJK HE lO VAN OE RE OAK TIE Hoewel de opmerkingen in het stukje „Vogels houden van mensen in de Texelse Courant van j.l. vrijdag geheel correct zijn, staat er toch één duidelijke fout in. De zwaluwen die met succes broedden aan „Het Witte Huis" in De Koog waren namelijk geen boerenzwa luwen maar huiszwaluwen. De huiszwaluw verschilt van zijn ,neef" de boerenzwaluw door duidelijk kortere staartpennen en een witte stuit. Boerenzwaluwen broeden doorgaans ook niet buiten tegen muren, maar in schu ren, hokken, stallen e.d. Niettemin ko men vooral op Texel toch ook nog wel eens nesten van deze soort onder een dakgoot of iets dergelijks voor. Hoewel de naam misschien anders doet vermoe den, broedt de huiszwaluw nooit bin nenshuis. Aan het nest is ook gemakkelijk te zien welke soort het betreft. De boeren zwaluw maakt een soort halve-maan- vormig nest, de huiszwaluw bouwt zijn nest geheel dicht, bolvormig met slechts een kleine in- of uitgang. Op Texel broeden iets meer dan de helft van alle paren huiszwaluwen in de dorpen Van de boerenzwaluw is dat naar schatting hoogstens 5°/o. Overigens is ook het nest aan „Het Witte Huis" niet uniek in de drukke Dorpsstraat. Op een andere plaats heb ben nog 3 paren gebroed In principe is de huiszwaluw inderdaad wel een cul tuurvolger te noemen. Oorspronkelijk is de huiszwaluw namelijk een broedvo- gel van rotsachtige streken en geberg ten waar de nesten tegen de steile wan den gebouwd werden. Nu broeden ze bijna overal in menselijke nabijheid en dat ze daarbij geheel niet schuw zijn be wijzen o.a. de nesten in de Dorpsstraat. Hoewel de huiszwaluw zijn gebied dus, al eeuwen geleden, aanzienlijk kon uitbreiden door de mens, is het nu de vraag of de soort nog voordeel put uit onze cultuur cultuur Er zijn aanwijzingen dat de huiszwa luw, evenals andere soorten zwaluwen zoals boeren- en oeverzwaluwen, in aan tal achteruit gegaan is. Van de twee laatste soorten is dit zelfs wel zeker. Redenen die daarvoor genoemd zouden kunnen worden zijn o.a. de betere hy giënische omstandigheden (waardoor minder insekten), de sterke bestrijding van insekten met milieu-vijandige mid delen (niet alleen hier maar ook in overwinteringslanden in Afrika) en de duidelijk rationeler ingerichte en minder rommelige boerenerven waar insekten voorkomen en minder nestgelegenheid is dan vroeger. Laten we hopen dat er in het door onze cultuur in sterke mate negatief be ïnvloede milieu, toch plaats voor de zwa luwen overblijft. Adriaan Dijksen, Ruigedijk 6, De Koog Zondagavond wordt er in de Gerefor meerde kerk in Den Burg weer een zangdienst gehouden. Deze dienst vangt aan om 19.30 uur. Het jongerenkoor „The Messengers" zal ook ditmaal o l.v. dirigent Jan Beijert haar medewerking verlenen, terwijl organist Brouwer de gemeentezang zal begeleiden. Voorgan ger hoopt te zijn ds. Douwes Thema van deze zangdienst is „De hand die mij vasthoudt". Ook ditmaal zal deze dienst via „De Lichtboei" wor den uitgezonden. In de kerk zijn liede- renbladen aanwezig. Edmond Thibau uit Nuenen geeft vrijdagavond 30 juli in de Hervormde kerk van De Cocksdorp en zaterdag avond in het Gebouw voor Christelijke Belangen te Oosterend een dia-voorstel ling over de flora en fauna van de Noordzee, Middellandse Zee en Rode Zee. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. De entree bedraagt ƒ1, De heer Thibau heeft 14 jaar erva ring als diepzeeduiker. Hij heeft in die tijd ontelbare dia's gemaakt onder de waterspiegel en weet boeiend over zijn ervaringen te vertellen Uitsluitend vooi spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, tel. (02220) 2039. Dokter R. B. SIEBINGA, De Cocksdorp, tel. (02222) 234 Bij geen gehoor (02220) 2323 Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. DE JAGER, Den Hoorn, tel (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18 00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 1 augustus 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur dr. J J. Buskes, em. pred. Amsterdam, uitzen ding „De Lichtboei". Kinder oppas en kindernevendienst. De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer E. Loerakker. Kinderoppas in het gebouw. Na de dienst koffiedrinken met gasten. 19.30 uur Kerkzangdienst, sa menzang van gevraagde liede- renmet dagsluiting. Muzikale medewerking van gasten Den Hoorn 9.00 uur ds. Hoekstra met kindernevendienst De Koog 9.00 uur dhr. Stoepker met kinderkerk 10.30 uur dhr. Stoepker met kinderkerk Na afloop koffiedrinken in „De Schuilhut". 19.30 uur pastor Loos, jongeren- dienst. De Waal 10.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kindernevendienst Kinderoppas in „De Bijenkorf" 19.30 uur Zangdienst Oudeschild 11.00 uur Ds. De Gier Kollekte kerkeraadskas. EVANGELISCHE KIRCHE De Koog 11.45 u. de heer Stoepker uit Hilversum GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 9.00 uur ds. Douwes 10.30 uur ds. Douwes (Tijdens beide morgendiensten kindercrèche achter de kerk). 19 30 uur ds. Douwes Zangdienst m.m.v. jongerenkoor „Te Messengers". Thema: „De hand, die mij vasthoudt". (Uit zending De Lichtboei). Oosterend 9.45 uur Kand. De Geus uit Amsterdam. 19.30 uur Kand. De Geus. GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.15 en 16.30 uur in de Ned. Herv. kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk. Den Burg 11.00 uur ds. H Pool van Veendam 16.00 uur ds. H. Pool DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Th. van der Veer, Arnhem. Kerkbusje Den Hoorn. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. Na afloop koffiedrinken. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.15 uur Lezing 19 30 uur Wachttoren-studie ROOMS-KATHOLIEKE KERK Weekend 31 juli-1 augustus 1976 Den Burg zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 en 18.00 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur. De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur. Oosterend: zondag 10.15 uur Oudeschild zondag 9.15 uur Den Hoorn zondag 10.15 uur. Deutsche Messen Den Burg zaterdag 18.00 uur, donderdag 19.30 uur. De Koog: zondag 10.30 uur; woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zondag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.00 uur. 17. In de keuken, waar ze snel de melk warmde, werd Maartje zich bewust van de wonderlijke situatie. Zij, met haar onbesproken reputatie, kreeg een re chercheur van politie over de vloer. en maakte koffie voor hem. Zoiets, ja, dat zou je toch in Mollenbroek niet be leven. Het denkbeeld dat zij op de een of andere manier nog eens met de po litie in aanraking zou komen, zou haar dodelijk verschrikt hebben was ze niet bijna door de knieën gegaan, toen Dirksen zich voorstelde zo even? En (bedacht ze, terwijl ze het blaadje bin nenbracht) nu zat ze doodgewoon koffie te drinken met een rechercheunr, die no- tabene kwam klagen over haar zoon. Ze moest er bijna om glimlachen, maar 't bleef toch een ellendige zaak. Dirksen slurpte behaaglijk zijn koffie. „U moet hier vooral geen drama van maken", ried hij. „Uw zoon zal een ver maning krijgen dat hij op z'n benen staat te trillen, en ik vermoed dat deze eerste keer 'em grondig genezen zal. Maar de fout zit meestal niet bij de kinderen, maar bij de ouders, weet u". Hij zag Maartjes ontstelde gezicht. „O natuurlijk, ik weet wat u zeggen wilt. Uw kinderen komen niets tekort. U gaat ze in 't goede voor. Maar vooral op déze leeftijd hebben ze hun vader en moeder zo nodig. Enne. mag ik heel openhartig zijn?" Maartje knikte. Ze voelde zich aan déze man verplicht, die een zo pijnlijke kwestie zo tactvol behandelde. ..Wanneer u, mevrouw, in deze hou ding van afweer, van vijandschap zou ik haast zeggen, blijft volharden, dan verliest u het contact met de kinderen, en misschien ook met uw man. Dan pra ten ze met meer, omdat ze weten dat het moeder tóch niet interesseert. Dan gaan ze u misschien straks, als ze een paar jaar ouder zijn, zien als iemand die zó vast zit aan het verleden en aan de om geving van vroeger, dat u tóch geen be langstelling hebt voor wat hen bezig houdt. Dan gaan ze hun eigen weg en u staat er naast. Maartje sloot een ogenblik de ogen. Was het nu al niet zo? Waar waren de enthousiaste verhalen waarmee Marietje de eerste weken thuis kwam en die af stuitten op haar ingeroest wantrouwen tegen het artiestengezin waar ze werk te? Sloot Daan zich niet op als een oes ter, sinds hij gemerkt had hoe zijn moe der over dat meisje van Bremer dacht? Had Henks geslotenheid nu al niet ver schrikkelijke gevolgen? En Chris? Hij liep zoveel de deur uit de laatste tijd, zou hij er óók tabak van hebben de hele avond tegen een ontevreden en verdrie tig gezicht aan te kijken, en alleen maar te horen hoe anders alles was ge weest in Mollenbroek? Dirksen stond op. „Ik moet eens verder. Stuurt u uw Henk dus woensdagmiddag maar naar het bureau van de kinderpolitie, dan krijgt hij daar een preek. En probeert u eens uit hem te krijgen hoe hij er toe gekomen is. En verder, mevrouw, neem me met kwalijk als ik me misschien met dingen heb bemoeid die eigenlijk u alléén aangaan „O nee", zei Maartje, „maar het is al lemaal zo véél opeens. ik moet het allemaal nog verwerken". Hij knikte lachend „U zult zien", zei Dirksen, de volbloed Amsterdammer, „als u 't maar es pro beert, dan komt het nog es zover, dat u nooit meer uit Amsterdam vandaan wilt". Maartje lachte maar eens smalletjes. Dat kon ze zich niet voorstellen. Henk was vroeg uit school, vóór een van de anderen thuis was, gelukkig Maartje had de hele middag overlegd, hoe ze hem moest aanpakken. Diep had ze nagedacht over de woorden van re chercheur Dirksen. En ze begreep: dat haar eer was aangetast, dat haar gezin met de politie in aanraking was geko men, dat waren allemaal bijzaken. Het ging om haar jongen. Die mocht ze niet verliezen. Die moest zijn thuis zien als een veilige haven, zijn ouders als de mensen waaraan hij alles vertellen kon. En Henk, die de laatste dagen in dui zend angsten was doorgegaan, die zo wanhopig graag eens bij z'n moeder had uitgehuild en alles opgebiecht, al z'n branie kwijt, was al heel gauw alleen nog maar een kleine jongen die blij was, dat hij bij moeder z'n hart kon luchten. Hij was wel flink uit de kluiten ge groeid en droeg al de lange broek, maar vijftien jaar. wat was het nog hele maal! Toen zij*zo oud was droeg ze nog vlechtjes en een schort! Zijn grote angst was: wat vader zou zeggen, maar Maartje beloofde dat zij het aan vader zou vertellen, ook dat hij er zo'n spijt van had. „En dan ga je van avond voor straf maar vroeg naar bed", zei ze gestreng, „dat houden we dan maar onder ons". Ze kon het niet helpen dat Daan en Marietje er bij waren, toen ze die avond het droeve nieuws aan Chris vertellen moest. Chris Hofman zag nadenkend voor zich uit. Ja, het was erg. Hij moest zoonlief toch eens goed onder handen nemen, en ook eens precies uitzoeken hoe dat met die club zat waar hij zogenaamd naar toe ging. Het was gebleken dat Henk meermalen gespijbeld had, samen met kameraad Wim. Ergens bleef bij tekort geschoten was, dat hij de put ging dempen nadat het kalf bijna ver dronken was. Zwijgend trok hij aan zijn PijP Ook Marietje zei niet veel. Ze voelde zich de laatste tijd tussen de wal en het schip, de sfeer in het Polanen-gezin en die thuis verschilden zo hemelsbreed, ze was genoeg dochter van haar moeder om gereserveerd te staan tegenover de artiesten-manieren, en toch trok dat le ven haar onweerstaanbaar aan. Haar moeder deelde alles meteen in in goed of slecht, maar Marietje voelde dat dit zwart-wit-schema lang niet overal op paste. Daan schrok op toen hij zijn moeder hoorde zeggen: „En dan moet het maar uit zijn met die vriendschap met die jongen van Bremer, want als je 't mij vraagt is het daér allemaal door geko men. Henk doet zoiets niet uit zichzelf" Daar had je het al. Nu kwamen de Bremers er bij te pas. Hij zag hoe zijn vader steels naar hem keek, die voelde wel waar het heen ging. „Ik geloof", zei hij droogjes, „dat Henk nog ouder is dan die Wim Bremer, 't Is natuurlijk wel makkelijk om die jongen de schuld te geven en zo de blanke on schuld van onze Henkie te redden, maar 't lijkt mij heel onbillijk". „Verdedig jij je aanstaande schoon familie maar", zei Maartje scherp Ze was opeens weer in haar oude, strijd bare houding teruggevallen Ze had zich vastgeklemd aan de gedachte dat Henk door slecht gezelschap (Wim Bremer) op het verkeerde pad was gebracht en zelfs dwaas gehoopt, dat Daan hierdoor ook nog wel eens ernstig zou nadenken, vóór hij zich verder verslingerde aan een loot van deze stam en nog wel zo'n wiMe loot! Maar het bleek anders uit te men „Als u zo begint zal ik verder m'n mond maar houden", antwoordde Daan, die voelde dat hij driftig werd. ,,'t Is altijd makkelijk als je een zondebok bij de hand hebt. En als u de Bremers de hem het besef knagen, dat hij als vader schuld geeft, bent u er af". „Nou-nou", kalmeerde Chris, „je hoeft niet zo uit te varen". „Ik kan 't niet helpen dat moeder de Bremers niet kan luchten of zien, en waarom? Ze hebben haar nooit een stro breed in de weg gelegd. Maar om, nu onze Henk een schurfie uitgehaald heeft, hun daar óók meteen maar weer de schuld van te geven. (wordt vervolgd) Ja, nog dit jaar vrij cn blij in uw nieuwe auto, uw eigen caravan, tent of boot? Niet genoeg geld? Een Persoonlijke Lening verschaft hel u. uj«/t ngdarlond spaarspeciahsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5