Bouwdorp draait op volle toeren Uitgebreid programma voor de jeugd in r Zon, aan en hoog water lestemingsplan inkijken op V\V-bureau Hond door wesp in keel tr U t_ U gestoken :nt Lichtmast geveld Jongerendienst De Koog Koersen vreemde valuta Scheidsrechters gevraagd Geslaagde strandloop ZDH O u 42 papi nali ithu kei) dii ekk 112 te dek Jroe lisla ig v telei Cc akk< 2. ho uu istie 1 W( yan lan 15 Skil ig 9 et B stra 8 aan toud nidc hoo maa 21 sgez 'Olg! da aat an 15 efer. hov »r nd 3roj( Rott Dpar aan er an te Mc >ouv Lwal zent en weg Ves! 'an te I Kog )OUV rstn '0, 1 n e! te I irdl fan 976 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 6 augustus 1976 Texel vergelijken met Amerika is eigenlijk niet te doen: laat staan een vergelijking treffen met een andere planeet. Toch is het dezer dagen mogelijk, wandelend langs de Beatrixlaan, plotseling een kleine bontbeschilderde .Indiaan" of een zilverpapieren „Mars mannetje" uit de struiken te zien springen. Wanneer we hen dan in tijgersluipgang door de struiken volgen, komen we na enkele ogenblikken in een andere wereld Het is het domein van een kleine zestig kinderen. Ze hebben hier „hun" Bouwdorp neergezet. Het bestaat uit een zestal blokhutten of bouwwerken die daarvoor doorgaan. Geheel waterdicht waren deze huizen dinsdagmiddag nog niet. Toen de „mode show" voortijdig afgebroken werd en ledereen wilde schuilen voor een regen bul, zaten de „Indianen" en de „Mars mannetjes" weldra op de daken. Ver woed timmerden ze planken voor de lekkende gaten. Het lukte en toen alles weer dichtgespijkerd was, hield de regen op. De „Indianen" konden hun ge zichten opnieuw gaan beschilderen. De „Marsmannetjes" konden hun zilverpa pier weer gaan vastplakken en de „mo deshow" ging verder, inder het genot van een overheerlijk glaasje limonade Jaar 2000 Het Bouwdorp staat in het teken van een onbewoonde planeet in het jaar 2000. Dat liet de modeshow al enigszins blijken. Op het podium showde naast astronauten en kosmonauten ook een planetenprinses haar creatie. De fanta sie was ook andere wegen opgegaan. Er liep een heuse kelner rond, in een veel te groot pak, maar hij deed zijn werk uitstekend. Een „heuse" zeerover schuimde over het gladgeregende po dium en werd aangekondigd door één van de meisjes (in het „lang"), die een megafoon had bemachtigd. En dan niet te vergeten de kinderen die zich voor de gelegenheid als „de Bietels" verkleed hadden. Ze hadden geen muziekinstru menten, maar het zag er erg artistiek uit, dat wel Origineel De enige dingen, die de kinderen voor het Bouwdorp mee moeten nemen zijn een hamer, een nijptang en een doos spijkers. Het overige materiaal is bij el kaar gebracht door de Stichting Cultu reel Werk Texel, die deze twee weken heeft georganiseerd en het voor het overgrote deel bekostigt. Er zijn diverse giften binnengekomen, zoals oud hout en potten verf en derge lijke. Vlaggetjes kreeg men van de Aan koopcentrale in Den Burg, en voor wei nig geld was houthandel A. v.d. Vis be reid een hoeveelheid resthout zoals b.v. boomschorsen te leveren. De eerste dagen van het evenement zijn de kinderen er al flink mee in de weer geweest. Ze timmerden naar har telust en woensdagochtend werden de verfkwasten ter hand genomen om alles nog meer op te fleuren. De Bouwdorphuisjes kregen namen. Op bordjes werden ze buiten aange bracht. Het Lachertje, de Rovershut, Flora, Spoetnie, het Vloekertje of Ca lypso staat er op. Er wacht de jeugd een uitgebreid programma met veel originele aspecten. Zo staat hen o.a. een puzzeltocht, een spelencircuit, een fancy-fair en enkele toneelstukjes en handenarbeid te wach ten. Het is allemaal over twee weken verdeeld. Na een paar dagen Bouwdorp ziet het er al ruimschoots naar uit dat de meeste kinderen (8 tot 14 jaar) die aanvankelijk alleen de eerste week zou den komen, ook de tweede week van de partij zullen zijn. Ger Praamstra (van de St. Cultureel Werk) zei er over: „We hebben plaats genoeg om de kinderen op te vangen. Voor volgende week kan men zich nog opgeven op het raadhuis. Alleen als er meer dan honderd mee willen doen, kunnen we in moeilijkheden komen met de organisatie. Zoals het er nu uitziet, overtreft het Bouwdorp alle verwach tingen". Vrijwilligers Dat het opzetten van een project als dit geen zaak is van één avondje verga deren bleek uit een gesprek, dat we hadden met Jan Dokter uit Den Helder, waar al 16 jaar lang een zg. Jeugdstad wordt gehouden. De eerste besprekin gen over het opzetten van het Bouw dorp op Texel dateren al van eind maart. Het was al juli voordat alles helemaal rond was. In de krant van 9 juli kon tenslotte gemeld worden dat dit vakantieproject voor de Texelse jeugd definitief doorging. De zaak was finan- ciëel rond gekomen en er hadden zich voldoende mensen bereid verklaard de kinderen te begeleiden. (In totaal zijn er nu twee leiders en acht leidsters op het terrein aanwezig). De eigenlijke bedoeling van een Bouw dorp als dit (en ook van de Jeugdstad in Den Helder) is om de kinderen, die in hun schoolvakantie als het ware tussen wal-en-schip vallen, op te vangen. Voor al op Texel waar veel ouders in het zomerseizoen druk werk hebben, kan een gelegenheid als deze een uitkomst betekenen. De kinderen worden gedu rende één of twee weken de gehele dag beziggehouden door vrijwilligers die daarvoor een speciale opleiding gevolgd hebben. De vrijwilligers hebben ieder een in structiecursus van 50 uur moeten volgen die in hoofdzaak in de weekeinden viel. Er dient vermeld te worden, dat er voor hen een financiële vergoeding tegenover staat. Deze is echter erg gering, (het komt neer op nog geen gulden per uur) terwijl bij aanmelding ervaring met dit soort werk gevraagd werd. Marsmannnetjes Toen we woensdagmorgen nog even een kijkje namen in het Bouwdorp ach ter het gymnastiekgebouw aan de Bea trixlaan was iedereen er weer. Ook het jongetje dat de vorige avond boos was weggelopen, omdat een ander jongetje tijdens de onverwachte regenbui zijn Mars-helm (per ongeluk) kapot had ge maakt. Die helm bestond uit een plastic emmertje dat met zilverpapier beplakt was en daar was die ander op gaan zitten „Ik wil bij een andere groep", zei het Marsmannetje van gisteren. Hij had zich tijdig gerealiseerd dat weglopen van het Bouwdorp ook maar niks was en hij zo alles'zou verspelen. Enkele kinderen uit de buurt waren de vorige avond (toen iedereen allang naar huis was) nog even stiekum terug gekomen. „Om nog wat te timmeren. hadden ze tegen een van de leidsters ge zegd, die toevallig langs kwam. Die had evenwel het sterke vermoeden dat ze hun bouwwerken liever niet alleen wil den laten en graag nog even wilden on derzoeken of ales wel veilig was in „hun dorp". Je kunt niet weten. De zon komt 8 augustus op om 5.13 uur en gaat onder om 20.17 uur; 11 au gustus op om 5.17 uur en onder om 20.12 uur. Maan: 10 aug. V.M.; 18 aug. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 6 augustus 4.27 en 17.05 Saterdag 7 augustus 5.56 en 18.27 „i Zondag 8 augustus 7.13 en 19.32 Maandag 9 augustus 8.12 en 20.24 Dinsdag 10 augustus 9.04 en 21.08 IVoensdag 11 augustus 9.43 en 21.44 Donderdag 12 augustus 10 18 en 22.14 Vrijdag 13 augustus 10.46 en 22.41 Zaterdag 14 augustus 11 10 en 23.06 Aan het strand is het ongeveer een nir eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6 15 uur ia hoog water. Sj. Op het VVV-kantoor in Den Burg ligt ndn >en exemplaar van het ontwerp be man temmingsplan voor het buitengebied. t A{ ZW-leden wordt gelegenheid geboden Ma im tijdens de kantooruren dit plan in e zien. jaa| 1.00 enHet hondje van een Duitse toerist OoS tapte naar een wesp en werd prompt in [e keel gestoken. Als gevolg van zwel ing kwam het diep in ademnood. De •igenaar, overstuur, vroeg de politie om lulp. Dierenarts Beekman werd erbij lehaald en redde de hond het leven. Toerist U. L. uit Stuttgart botste zon- »|aS roet zijn auto tegen een lichtmast P het kruispunt Oosterweg-Konings- U ''eg bij Oosterend. De mast knapte af. 'e Duitser kwam het keurig bij de po- IIIH tie melden. Het zwemfeest, dal zaterdag en zondag in hef zwembad Molenkoog aan de Slingerweg Ie Den Burg is gehouden, heeft ongeveer 1200 bezoekers gelrokken Aan de walerspelen namen in totaal 200 kinderen deel. Gedurende de gehele 24 uur werd in twee banen van het bad gezwommen voor een zwemmarathon. Iedere zwemmer of zwemster ging een kwartier te water en legde in die tijd gemiddeld 25 banen in het 25 meter bad af. Er zwommen 220 zwemmers en zwemsters 5246 banen, hetgeen neerkomt op ongeveer 133 km. Omdat de zwemmarathon ook in de nachtelijke uren voortduurde, hadden onge veer 30 jongelui hun tentjes opgeslagen op het grasveld nabij het bad. De foto toont de opening van het festijn: een drietal folkloristisch uitgedoste jeugdleden van de zwemclub (TX 71) ging na een optocht rond het bad te water en gaf hiermee zaterdag om 12 uur het startsein voor de zwemmarathons. Bij de opening werd muzikale begeleiding verzorgd door leden van de muziekvereniging D.E.K. Zondagavond, 8 augustus, wordt om 19.30 uur weer een interkerkelijke jon gerendienst in De Koog gehouden, dit maal in de R.K. Kerk. Voorganger hoopt te zijn ds. Hoekstra uit Den Hoorn. Deze dienst, die door jongeren is voorbereid, zal een dienst zijn met nabespreking in de „Schuilhut". Mede werking zal verlenen het jongerenkoor „The Messengers" o.l.v. Jan Beijert. Westduitse marken Franse franken Belgische franken Zweedse kronen Zwitserse francs Amerikaanse dollar Engelse ponden Oostenrijkse shilling Italiaanse lires 100 ƒ104,50 100 53,75 100 6,53 100 59,— 100 ƒ107,75 1 2,64 1 4,70 100 14,85 10.000 30,25 S.V. Texel Zondag spelen Texel 1 en 2 de eerste oefenwedstrijden en wel uit tegen Flevo 1 en 2. We gaan met eigen vervoer met de boot van half één. Aanvang wedstrij den 2.00 uur. Voor de opstellingen zie de kastjes. Maak er goede wedstrijden van, want de competitie begint alweer over vier weken: 5 september. tC. Texelse Boys-nieuws 8 augustus B en C junioren gaan naar Zeevogels. Vertrek per bus vanaf Boysveld om half negen. Oefenprogramma Tex. Boys 1-ZDH 1 om 18.30 uur; Tex. Bovs 2-ZDH 2 om 16.30 uur, Tex. Boys 3-Oosterend 3 om 14.30 uur; Terrein Wilsterstraat. 15 augustus Tex Boys 1-Zeemacht, Tex. Boys 3-SVC 2. Damesvoetbaltoernooi Deelnemende clubs zijn. WH - Haastrecht: S.C. Spint - Hoog- karspel, V.V. West-Frisia - Enkhuizen; Winkel - Winkel; RCZ - Zaandam. 22 augustus Toernooi voor Tex. Boys 1 Tegenstan ders: Zeemacht, Berkhout, ZDH Toernooi voor Tex. Boys 3; tegenstan ders: Blokkers, Berkhout, WGW 4. 29 augustus Tex. Boys 1 en 2 gaan naar SDOB te Broek in Waterland. Daar wordt om 11.00 uur gelijktijdig gespeeld. Daarna naar Amsterdam een betaalde wedstrijd kijken (Ajax of Amsterdam). Jeugdsportdag. Dit oefenprogramma is nog onder voorbehoud in verband met de droogte van de velden. AW. Er is gebrek van scheidsrechters voor de komende zaalvoetbalcompetitie. De commissie Texel van het zaalvoetbal wil het scheidsrechterscorps daarom graag uitbreiden. Sportliefhebbers, die inte resse hebben, kunnen zich opgeven bij H. L. Ploeger, Beatrixlaan 66, Den Burg, telefoon (02220) 3971. Kandidaten zullen twee lesavonden moeten bijwonen en wel op 12 en 19 augustus a.s. DEN HOORN De laatste strandloop van dit jaar wist maar liefst 98 deel nemers op de been te brengen. Evenals de voorafgaande keren waren er nu ook twee afstanden die gelopen konden worden (4 en 8 kilometer). Zij, die het eerst de 8 km. uitliepen waren bij de heren: 1. Zürr (28 min en 55 seconden), 2. Knütt. Bij de dames waren dit: 1. Els Joustra (Apeldoorn); 2. Anita Postema (Oosterhesselen). Gert Jan Dekker wist zich bij de jeugd (4 km) als eerste te kwalificeren. Harien Heijkens eindigde op deze af stand als tweede. Bij de meisjes kwam Marja Burgman als eerste binnen, hier bij op de voet gevolgd door Brigitte Fehmer. De eerste Hoornder op de 8 km was opnieuw Kees Hin. Aangezien dit de laatste strandloop was ,werd er nog een spontane attraktie ingevoerd: 100 meter hardlopen. Jaap Lap wist in een persoonlijke confronta tie met Kees van der Gaag laatstge noemde te verslaan. Hij wist zich hier door zeker te stellen van de gouden wisselpul. SCHIETOEFENINGEN Op 17 augustus wordt van 9 tot 12 uur geschoten in sector 045 - 075 graden rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheidsschip aanwezig. Op 13 augustus te Breezanddijk van 12 tot 18 uur met een 120 en 155 mm Houwitser.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5