Cjroen ^warL-Jexels in het harL, Al 70 bezwaren tegen plan buitengebied Jonge paren weigerden. M Weer orgelconcours op Groeneplaats Termijn sluit morgen -V „WAT IK ZEGGEN WOU.." Orgeltocht over Texel Inbraak in strandhuisje Lichtmasten uitgetrapt IN DEN BURG IS HET GEZELLIG WINKELEN GESLOTEN. m Hasj Jongen en meisje wegens diefstal aangehouden Record aantal auto's weggesleept Gestolen brommer gesloopt teruggevonden Opgevoerde brommer van de weg Spijkerkleren van waslijn gestolen VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1976 Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 89e JAARGANG No. 9100 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Na een wekenlange periode van be trekkelijke rust is de stroom bezwaar schriften tegen het ontwerp bestem mingsplan voor het buitengebied nu goed op gang gekomen. Gisteren waren tegen het plan 70 bezwaren ingediend. Daar kan nog wat bijkomen, want de termijn sluit - om precies te zijn - in de nacht van zaterdag op zondag a.s. om 12 uur- Bezwaarschriften die maandagochtend, de 16e, met de post op het raadhuis aankomen, zullen nog als tijdig ingediend worden beschouwd. Zoals bekend kunnen mensen, die in tijdnood zijn geraakt, desnoods volstaan met een beknopt geformuleerd bezwaar en later (maar wel voor half september) met gedetailleerde toelichting komen. Daarvan moet echter geen misbruik BftEVEN V*N LEZERS- BUTEN VERANTWOORDELIJKHEID \AN DE REDAKTTE BEN IK NOU GEK „Veel ongelukken door alcohol, Duit ser bij botsing zwaar gewond". Aldus meldt ons de Texelse Courant van dins dag j.l., waarna een opsomming volgt hoe beschonken Texelaars en badgasten I de afgelopen paar dagen weer hebben huisgehouden. Een vertrouwd geluid, want elke krant staat er de laat ste maanden vol mee; een ernstige situa tie. Wie schetst dus mijn verbazing en er- i gernis als ik onder de kop „Samen uit", een met geestige opmerkingen door spekt verhaal te lezen krijg, waarin wordt verteld hoe een stelletje aange schoten snotneuzen in een oud volks wagenbusje over Texel zwalken. In een winkel nog meer drank inslaan, en passant nog een fles wijn jatten en na te zijn gesnapt door onze vredelievende en begrijpende hermandad met zachte drang naar Den Helder worden ge bracht? Nu vraag ik U Na lange overpeinzing destilleer ik uit het geheel 3 mogelijkheden, te we ten 1. De schrijver van het stukje heeft het, in z'n poging om zo geestig mogelijk over te komen, niet zo nauw genomen met de feiten; De deze zomer toch al zo veel ge plaagde politie heeft van vermoeid heid per ongeluk in deze operatie een fase overgeslagen te weten, „ter ont nuchtering insluiten" en de „in blij moedige dronkenschap" verkerende jongelui op het verkeer in Den Hel der losgelaten. 3. Of ik ben een zwartkijker die alles somber ziet en er helemaal niks van snapt. Zullen we het maar op het laatste houden? Han Dros, Oudeschild, Texel NASCHRIFT Het is niet zo moeilijk. Voor het in sluiten van een groep dronken jongens zijn op Texel geen cellen genoeg, zodat van Texel sturen in dit geval het beste was. De bestuurder van het busje was de enige die niet dronken was, zodat het op het verkeer in Den Helder loslaten verantwoord leek. Als u zich verbaast over de tolerantie van onze ordebe waarders, die hun hele avond aan deze operatie hebben besteed, zult u waar schijnlijk niet de enige zijn. Red. worden gemaakt. B. en W. verwachten ook in eerste instantie ,een zo volledig mogelijk bezwaarschrift, om daar op tijd commentaar op te kunnen leveren. De bezwaarschriften moeten overigens worden gestuurd aan de gemeenteraad en dus niet aan b. en w., zoals blijkbaar vaak wordt gedacht. Van de tot dusver binnengekomen bezwaren zijn er vele gericht tegen het niet bestemmen van veel woningen in het buitengebied. Het verzet hiertegen is zeer algemeen. De ambtenaren heb ben het de betrokkenen gemakkelijk ge maakt door een standaardbezwaar schrift samen te stellen. Men hoeft er alleen maar zijn handtekening onder te zetten In het bezwaar komt naar voren, dat het vallen onder het overgangsrecht onbillijk is, mede omdat het verband houdt met de smaak van degenen, die de woningen hebben geïnventariseerd. Ook bij het opstellen van andere be zwaarschriften bieden de ambtenaren graag hulp. Ze voorzien daarmee in een behoefte, want veel mensen die graag bezwaar zouden willen maken, komen daar niet toe omdat ze niet weten hoe ze zoiets moeten aanpakken. Veel be zwaren zijn ook binnengekomen tegen het verbod om sommige gedeelten gras land in het Hogeberggebied te scheuren en algemeen is ook het verzet tegen het vrijwel onmogelijk maken van kampe ren bij particuliere woningen in het buitengebied. Met name bezitters van caravans, die daarin elke zomer familie leden laten logeren, voelen zich gedu peerd. Kleurenkaart Naast de officiële plankaart ligt op de afdeling ruimtelijke ordening ook de kaart ter inzage die is samengesteld bij het op waarde schatten van de wonin gen in het buitengebied. In kleuren en met min- en plustekens zijn diverse In het kader van de Toer-in 1976 wordt op zaterdag 14 augustus een or geltocht gehouden, die langs de volgen de orgels zal voeren De Cocksdorp, R.K. kerk; Oosterend, Doopsgezinde Ker; Oosterend, Her vormde Kerk; Den Burg, Doopsgezinde Kerk; Den Burg, Hervormde Kerk; Den Hoorn, Hervormde Kerk. Stuk voor stuk klankjuwelen, die ge woonlijk niet zo gemakkelijk toeganke lijk en beluisterbaar zijn. De organist is Kees Klein en in elke kerk wordt een toelichting en een demonstratie op het orgel geegven. Op het Scheuer-orgel van de Hervomde kerk in Den Hoorn zal een langduriger concert worden ge geven. Men vertrekt om half elf vanuit De Cocksdorp, waar een uitvoerige bro chure over route, kerken, orgels en pro gramma wordt verstrekt. Een ieder kan deze tocht met eigen vervoermiddel vol gen en van te voren opgeven is niet no dig. De kosten bedragen ƒ5,kinderen en CJP-ers ƒ2,50. In de tocht is een lunchpauze opgenomen. Dinsdag ontdekte vakantieganger Arie de B„ dat zijn huisje op het strand van De Koog was opengebroken. De in dringers namen acht badlakens, twee Sportrealtassen, een damspel en een scvrabblespel mee. Totale waarde onge veer ƒ300, In de nacht van maandag op dinsdag vermaakte een zestal jongelui zich met het trappen tegen lichtmasten in De Koog. Zo hard werd tegen drie licht masten bij hotel De Koger Hoop getrapt dat ze kapot gingen. Vanaf maandag 16 augustus zijn onze zaken 's avonds weer WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Grote drukte op de afdeling ruimtelijke ordening en planning van het gemeente huis Bewoners van het buitengebied be studeren kritisch kaarten en voorschriften. gradaties aangegeven: van zeer lelijk tot heel mooi. In de uiteindelijke plankaart zijn echter maar twee soorten: bestemd en onbestemd. Ambtenaar Jim le Roux, die de taak heeft vragen te beantwoorden, heeft het de laatste dagen bijzonder druk. Het werk is voor hem een vrij zware gees telijke belasting, want de vragenstellers zijn vaak nogal geëmotioneerd en zien in de ambtenaar de verpersoonlijking van het gewraakte beleid. Als het erg druk wordt moet Le Roux zich laten bijstaan door collega Anne Vlas, want zijn direkte chef Johan van Dijk is met vakantie. Voor mensen, die overdag niet in de gelegenheid zijn naar het raadhuis te komen, is er thans nog één gelegenheid om zich op de hoogte te stellen: vrijdag avond (heden) van 19.00-20.00 uur. DE KOOG Bij een routinecontrole in de sleep-in „Klabam" bij De Koog hield de politie een jonge toerist uit Culemborg aan, die in het bezit was van hasj en bijbehorende attributen. Hij ging de cel in en werd na het opmaken van proces verbaal de volgende dag in de gelegenheid gesteld het eiland te ver laten. Kon er vorig jaar bij het eerste draai orgelconcours op Texel van een eclatant succes gesproken worden, ook dit jaar ziet het er naar uit dat bewoordingen in dezelfde trant gebruikt gaan worden. Er zal dit jaar op 18 augustus aan dit con cours deelgenomen worden door een vijftal pierementen van „de overkant". Zij zullen het dan opnemen tegen het Texel se orgel „de Tiet" van Jan Zwan. Met uitzondering van het Texelse draaiorgel zijn alle deelnemers van de overkant nieuw op het concours. Alle orgels worden door Texelse bedrijven gesponsord. Ze zullen 's middags te zien zijn op de Groeneplaats voor het Raad huis en hier zal ook de jurering plaats vinden. De zes draaiorgels moeten hiertoe met de hand gedraaid elk twee muziekstuk ken ten gehore brengen. Er is één ver plicht stuk en een stuk naar eigen keuze dat door de uit drie personen bestaande jury zal worden beoordeeld. Gelet wordt op: klank, ritme, zuiverheid en tempo. Als eerste prijs is door de Ge meente Texel een beker beschikbaar ge steld. De door de Stichting Folklore dit maal gecontracteerde deelnemers zijn de volgende: „De Watergeus" uit Wijdenes, „De Zwarte Dorus" uit Alkmaar, „De Harmonica" uit Den Helder, „De Gou den Leeuw" uit Alkmaar en „Het Mo lentje" uit Den Helder. Het concours op 18 augustus begint om 2 uur 's middags en duurt tot onge veer 4 uur. Op verzoek van de gemeentepolitie van Sneek heeft de Texelse politie dins dag een 15-jarig meisje en een 23-jarige jongeman aangehouden. Ze worden er van verdacht in Sneek geld en sieraden te hebben gestolen. Op Texel werkten ze in een horecabedrijf in De Koog. Het is niet gelukt voor de traditionele boerenbruiloft in het woensdagse folklore- programma een ,,echt' bruidspaar te strikken, dat bereid was in het openbaar en met oud-Texelse entourage in ondertrouw te gaan. Van het eerste paartje, dat werd aangezocht door het folklorebestuur, wilde het meisje wel, maar de tongen niet en bij een tweede paartje was het andersom Maar er was in het lang tevoren aangekondigde programma nu eenmaal een boerenbruiloft aangekondigd en belofte maakt schuld. Men besloot daarom het 25-jarig (II?) huwelijksjubileum van het echt paar W. Brugmans uit Den Burg tot folkloristische happening te maken. Zodat het kon gebeuren, dat het niet meer zo prille paar per laudauer in optocht door Den Burg werd gevoerd en op het podium op de Groeneplaats middelpunt was van groot feest Er was een felicitatietoespraak, een cadeau en natuurlijk brande- vsijn met boontjes. Mevrouw Craanen-Hemelrijk zong enkele liedjes uit haar Texelse repertoire. Op de foto het echtpaar Brugmans met feestvierende aanhang. Het laten wegslepen is een steeds va ker toegepast middel tegen het euvel van foutparkeren in De Koog. Dinsdag werd een record aantal naar het politie bureau gesleept: 20 stuks. De wagens stonden geparkeerd aan Ruyslaan en Badweg. Dat een gewone bekeuring te genwoordig weinig opvoedend werkt, is vanzelfsprekend: de boete van slechts ƒ15,riskeert men graag. Het wegsle pen kost echter ƒ60,zodat de over treders uiteindelijk totaal 75,kwijt zijn, nog afgezien van de schrik en het ongerief dat het wegslepen voor hen betekent. Gezien het succes is de politie voornemens op deze weg voort te gaan. Op 4 augustus werd van het parkeer terrein „Kogerstrand" de Zündapp bromfiets gestolen van de Duitse jonge man W. Dinsdag werd de brommer te ruggevonden, maar veel was er niet meer van over: motorblok, achterwiel en uitlaat ontbraken. Het restant was zwaar beschadigd. De verkeerspatrouille van de rijks politie vond (in de nacht van maandag op dinsdag) dat A. E. uit Osoterend op vallend snel op zijn brommer reed. Bij aanhouding bleek dat de brommer was opgevoerd; het ding werd uit het ver keer genomen en zal te zijner tijd wor den geretourneerd, echter zonder de onderdelen, die de hoge snelheid moge lijk maakten. Mevrouw M. Ingelaat (Wintergroen, De Koog) miste dinsdag een spijkerjack en een spijkerbroek, die zij kort tevoren aan de waslijn had gehangen. De waar de bedraagt ongeveer ƒ125, Van de geparkeerde Volkswagen van Duitser Hermann R. werden in de nacht van maandag op dinsdag vier sierdop- pen gestolen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1