Cjroen 2rwarL-jpxels in het harL, Bijna 600 bezwaren tegen plan buitengebied 7ft Antwoord Westerterp geruststellend Denkt u aan hetopknappen van uw huis? LAWINE KWAM OP LAATSTE MOMENT Staatsbosbeheer soepel voor caravanbezitters Sportshop kindershop Mobiel brandje snel geblust Meer tijd voor andere regeling fles halfvolle melk hele liter van 92 voor f \^et. Kamervragen dijkverhoging Gestolen motor herkend /paarbank Parachutist landde op bijkeuken Donderdag Taptoe in De Waal Laveloos achter stuur geldig t/m 2aterdag 21 augustus GROTE MODE VOOR KLEINE MENSEN Dief kreeg spijt DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9101 4 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oo6t 34, Oosterend, tel. (02223) 896. COURANT Verschijnt dinsdags en visdag*. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kw 50 oent Incasso; los 40 cent. Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm excl. 4% BTW Tegen het ontwerp bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied zijn bijna 600 bezwaarschriften naar de gemeenteraad gestuurd. Het overgrote deel van deze onverwacht grote hoeveelheid kwam gedurende de laatste twee dagen van de termijn, die zaterdagavond afliep. Nooit eerder in de geschiedenis van Texel is zo massaal bezwaar gemaakt tegen een bestem- mings- of ander plan. De ambtenaren staan nu voor de gigantische taak de bezwaren te inventariseren, te rubriceren en te vermenigvuldigen. B. en W. moeten zich tijdig in de re- akties kunnen verdiepen om in de loop van de volgende maand een standpunt te kunnen innemen. Dit moet gebeuren voor de bezwarenzitting die voorlopig is bepaald op woensdag 29 september. De ze bezwarenzitting is bedoeld om indie ners van bezwaren in de gelegenheid te stellen toelichting te geven. Evenals dat bij het bestemmingsplan voor Oude- schild is gebeurd willen B. en W. tevoren hun mening kenbaar maken, zo dat de indieners van bezwaren weten in hoeverre reeds met hun wensen reke ning is gehouden. De discussie kan dan tot de resterende wrijfpunten beperkt blijven. Voor de hoorzitting moet ook de ge meenteraad in de gelegenheid worden gesteld detailkritiek te spuien. Gebrui kelijk is dat de raadsleden, ambtenaren- adviseurs en andere betrokkenen een ko pie krijgen van alle ingediende bezwaar schriften Dat betekent dat elk bezwaar schrift ongeveer vijftig keer vermenig- EIERLAND Een parachutist van het Paracentrum Texel maakte donder dagochtend per ongeluk een landing op de bijkeuken van de heer H. van Dorp aan de Muijweg, tot grote schrik van enkele vakantiegangers (de fami lie Al uit Krommeniedie hier ver blijf hielden. De parachutist verklaar de doodleuk dat hij om de koffie kwamEr moest een ladder aan tepas komen om de chute van de nok van het dak te halen. Er werd geen schade aangericht zodat iedereen er achteraf hartelijk om kon lachen. Bob D. Rienks van het Paracentrum vertelde ons dat een dergelijke landing hoogst zelden voorkomt. Het is een keer eerder gebeurd; toen kwam een parachutist terecht op het benzinesta- X tion bij het kruispunt Postweg-Muij- weg; daarbij ontstond wel aanzienlijke schade. vuldigd moet worden, waaruit uiteinde lijk zo'n 30.000 vel drukwerk voortvloeit! Het is de vraag of dat doenlijk is. Moge lijk zal men daarom kiezen voor een me thode waarbij op elkaar gelijkende be zwaarschriften worden samengevoegd, zodat slechts een rubrieks ge wij ze sa menvatting hoeft te worden vermenig vuldigd. Uiteraard liggen de originele individuele bezwaarschriften wel voor de raad ter inzage. Na de hoorzitting zal de commissie voor ruimtelijke ordening advies uit brengen aan B. en W. in een vergadering die is gepland op 21 oktober. Het college zal daarna pré-advies uitbrengen aan de gemeenteraad die over vaststelling van het bestemmingsplan moet beslissen op 9 november. Eigen wérk De „kwaliteit" van de ingediende be zwaarschriften loopt sterk uiteen. Op vallend is dat de meeste mensen geen gebruik hebben gemaakt van de moge lijkheid om een handtekening te zetten onder een bezwaarschrift van collectief model. Verreweg de meeste brieven zijn „eigen werk". In meerdere bezwaar schriften wordt geprotesteerd tegen DE WAAL Donderdagavond a.s. zal in De Waal een herhaling worden gege ven van de eerder dit seizoen in Den Burg gehouden Taptoe Texel 1976. Be gonnen wordt om 19.45- uur Deelgeno men wordt door alle muziekkorpsen en drumbands van Texel, die van twee kan ten zullen opmarcheren en hun pro gramma zullen uitvoeren op het pleintje bij „Rebecca". meerdere onderdelen van het bestem mingsplan. Veelal ontbreekt motivering, maar zoals bekend mag deze later wor den ingediend. Zeer algemeen is het be zwaar uit agrarische kring tegen de land schappelijke waarde die aan grote delen van Texel is toegekend. Vele tientallen mensen hebben ook geprotesteerd tegen het niet bestemmen van hun woningen in het buitengebied. Hieronder waren zelfs eigenaars van tweede woningen. Argwaan Het is op de afdeling ruimtelijke orde ning en planning opgevallen dat nogal wat bezwaren zijn gekomen van instan ties en mensen waarvan men dacht dat hun bezwaren door toelichting uit de weg waren geruimd. Kennelijk koestert men veel argwaan of men heeft bezwaar gemaakt met de gedachte: baat het niet, het schaadt ook niet. Laveloos was Texelaar H. (27) toen hij gistermiddag in Den Burg in de auto stapte en naar zijn woonplaats De Koog reed. Op het Mienterglop kwam hij slin gerend in de berm tot stilstand. De ge tipte politie trof hem daar aan; blaas- en bloedproef volgden. Een uitgebrand aanhangwagentje van A. van der Vis, met daarin een geblakerde ketel waarmee mastiekwerkzaamheden werden verricht waren de restanten van een brandje aan de Wilhelmi 'nalaan. Op het dak van het huis van de familie P. M. Haak werd een nieuwe teerlaag aange bracht, de ketel waarin het goedje zat werd oververhit en vloog in brand. De ketel stond in een houten wagentje dat prompt ook vlam vatte. Jaap Dirksen, links op de foto, kon met een schuimblusser het grootste deel van de vlammen doven. De te hulp geroepen brandweer kon zich beperken tot nabluswerk. Schade enkele honderden guldens. Staatsbosbeheer zal de bezitters van sta-caravans op „Loodsmansduin" soepel behandelen en niet vasthouden aan de datum 1 oktober 1977, waarop zij volgens het oorspronkelijke voor nemen van de camping moeten ver dwijnen. Zoals bekend had Staatsbosbeheer van de Recreatiestichting naleving van het pachtcontract geëist, waarin is bepaald dat 's winters geen caravans op de cam ping mogen staan. De RST-directie zag zich toen genoodzaakt de caravanbezit ters te laten weten dat zij ingaand 1 ok tober 1977 elders winterstalling moesten zoeken. De caravanbezitters namen ALLEEN VOOR MELK UNIE OF HORNA PROOUKTEN De minister van verkeer en water staat heeft tamelijk geruststellende ant woorden gegeven op in juli door het ka merlid Knot van de PvdA gestelde vra gen over mogelijke vertragingen bij de uitvoering van de dijkverzwaringswerk zaamheden op Texel. De minister antwoordt bevestigend op de vraag of het nog steeds in het voor nemen ligt het hele dijkverhogingspro- jekt in 1981 gereed te hebben. Het is de bedoeling dat in 1977 het traject de Hornt-Oostkaap in uitvoering wordt ge nomen-en in 1978, 1979 en 1980 telkens een van de drie dan resterende dijkvak ken aan te besteden. Dit tijdschema zou inderdaad niet verwezenlijkt kunnen worden als de aanbesteding later dan in maart 1977 zou plaatsvinden, omdat in dat geval het buitendijks gedeelte waar aan niet in het najaar kan worden ge werkt pas in 1978 kan worden verhoogd. De minister stelt dat het programma geen ruimte voor tegenvallers heeft. Tijdige aanbesteding Wat betreft de geruchten als zou het dijkvak Hornt-Oostkaap niet eerder dan in de zomer van 1977 kunnen worden aanbesteed ten gevolge van organisato rische moeilijkheden bij de Rijkswater staat in Hoorn en/of Haarlem zegt de mi nister: „Het bestek van de verhoging van het dijkvak de Hornt-Oostkaap wordt thans voorbereid. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de aanbesteding op een zodanig tijdstip plaatsvindt dat het werk in het voorjaar van 1977 kan aanvangen. Ook de verwerving van de benodigde grond is op dat tijdschema ge richt. Organisatorisch geeft dat bij de Rijkswaterstaat geen problemen". De gevraagde verklaring dat de ver hoging van het dijkvak Hornt-Oostkaap in 1977 gereed zal zijn, kan de minister echter niet geven. De uitvoering van dit werk vergt namelijk twee jaar. Bij aan vang in het voorjaar van 1977 zal het dus pas in 1978 gereed komen. Twee jaar voor een dergelijk werk is een gebruike lijke tijdsduur, aldus de minister. Het aanvangen van de verhoging van een volgend dijkvak in 1978 wordt er niet door in de weg gestaan. De beslissing of in de dijk bij Oost een uitwateringssluis of een gemaal zal ko men wordt binnenkort genomen en wordt door de minister blijkbaar niet als een mogelijke oorzaak van vertra ging gezien. „Indien ook de verdere voorbereidingen volgens planning blij ven verlopen, zijn daardoor geen ver tragingen in de uitvoering van de dijk- verhogingswerken te verwachten". daarmee geen genoegen, omdat het me rendeel niet op de hoogte was van het verbod om 's winters de caravan te la ten staan. Door de Recreatiestichting was in het verleden zelfs nadrukkelijk het tegenovergestelde verklaard, wat voor menigeen aanleiding was een sta caravan aan te schaffen. Zoals eerder gemeld, kwamen de caravanbezitters in vergadering bijeen en er werd een ak- tiecomité gevormd dat zou pogen de aangekodigde maatregelen ongedaan te maken. Toch succes Op de vrijdagavond in De Waldhoorn gehouden tweede bijeenkomst (die ook werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van Staatsbosbeheer en de Recre atiestichting) zag het er aanvankelijk niet naar uit dat de caravanbezitters succes zouden boeken. Bij monde van di recteur H. van den Doel en voorzitter C. Graaf werd ruitelijk erkend dat de RST zich inderdaad niets van de betref fende bepaling in het pachtcontract had aangetrokken en de boel uit de hand had laten lopen. Dit gebeurde nadat de heer H. Goossen (namens de caravanbezitters) in een goed gedocumenteerd betoog'de voorgeschiedenis had uiteengezet en daarbij melding maakte van de „over winteringstoestemming" die de RST in het verleden had gegeven. Niettemin bleef men bij het s.tandpunt dat het in gaand herfst 1977 afgelopen moest zijn De politie heeft de 16-jarige E.v.d.M. uit Amsterdam ingesloten wegens dief stal van een lichte motorfiets. De motor verdween vorige weck van het parkeer terrein „Kogerstrand" en was eigendom van een jonge Duitser. De Amsterdammer had zijn brommer gesloopt en weer opnieuw opgebouwd met onderdelen van de gestolen Zün- dapp en van andere, waarschijnlijk ge stolen bromfietsen of lichte motoren. Ouders van de gedupeerde eigenaar zagen het maaksel op Texel rijden en herkenden het aan de opvallende wa terkoeling waarvan het motorblok was voorzien. De jonge Amsterdammer (die bij de politie van zijn woonplaats on gunstig bekend staat) liet zich niet mak kelijk grijpen en wilde ook geen beken tenis afleggen. Nadat hij door de ver- keerswagen van de gewaarschuwde po litie was klemgereden op de Pontweg trachtte hij de motor nog te verdonke remanen door hem in de bosjes te ver stoppen. De politie liet zich echter niet foppen en kon de diefstal o.a. met be hulp van de motor- en framenummers aantonen Hij wordt ervan verdacht nog meer van de vele diefstallen van moto ren en brommers van de laatste tijd op zijn geweten te hebben. Hangende het onderzoek daarnaar, wordt hij vastge houden. en ging men niet in op de wens van de caravanbezitters om tot een afvloei ingsregeling te komen. Laatste ogenblik De heer G. Schuur uit Epe, voorzitter van het aktiecomité had al teleurgesteld geconcludeerd dat de aktie in eerste in stantie geen resultaat had opgeleverd, toen houtvester E. J. G. Swellengrebel van Staatsbosbeheer uit Haarlem de hand over het hart streek. Hij zei niet star aan de datum te zullen vasthouden, maar verzocht het aktiecomité en de Recreatiestichting om de tafel te gaan zitten om een alternatieve regeling uit te werken. Bij het zoeken naar andere mogelijkheden is inmiddels ook contact gelegd met de gemeente. Het is niet on mogelijk dat de caravans te zijner tijd blijvend, dus niet alleen in de winter, op een ander terrein op Texel zullen moeten worden gezet. De caravanbezit ters achten het telkens verslepen van hun caravans desastreus. Zaterdagavond werd van de fiets van Jan Maas een sporttas gestolen. In de tas zaten voetbalschoenen, voetbalkle ding (Texelse Boys), twee handdoeken en zwemkleding. De fiets was tegen het warenhuis van zijn vader in de Graven straat gezet. Gisteren werd de tas terug gevonden: het was op de krantenbak voor het warenhuis gezet; de inhoud was nog compleet. Blijkbaar heeft de dief spijt gekregen. Een nieuwe keuken? Centrale verwarming? Geld geen bewaar. I\let een Persoonlijke Lening van de uje/t nsdarland - spaarspecialisten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1