PWN wil onder Hogeberg drinkwater opslaan Je eerste baan „Wilde aardbeien" in City 1 I uw Helders orgel won concours /paarbank Brandje in keuken Toeristen boos over nachtelijke schietpartij Lampionoplochl in Oosterend msSSsm :<%xm In opdracht van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noordholland voert de firma De Ruiter uit Halfweg mo menteel een aantal proefboringen uit in het Hogeberggebied. Het gaat erom vast te stellen of dit hooggelegen ge deelte van Texel kan worden gebruikt voor het opsparen van drinkwater. Het PWN wil de overcapaciteit van de waterfabriek aldus gebruiken om de piekbehoefte in de zomerperiode te dekken. Zoals bekend dreigt 's zomers tekort aan drinkwater omdat het onttrekken van water aan de duinen bij Den Hoorn aan een maximum is gebonden en omdat de waterfabriek in deze periode al op topcapaciteit draait. Zonder maatrege len zal de situatie de komende jaren ernstig worden, want er wordt vanuit gegaan dat het waterverbruik per per soon nog blijft toenemen terwijl de vraag ook door uitbreiding van de toe ristische verblijfsakkommodatie zal groeien. Waterfabriek en duinen kunnen jaar lijks miljoen m3 drinkwater produ ceren terwijl het gebruik op jaarbasis 1,3 miljoen m3 beloopt. Er blijft dus 300.000 m3 over waarmee het tekort in de zomerperiode makkelijk kan worden weggewerkt. Opslaan van het overschot in de Mokslootvallei is onmogelijk zo dat men het nu met de Hogeberg wil proberen. Historisch Dit is een waterreservoir met histori sche betekenis want in de 16e en 17e Betekent je eerste salaris. Betekent je eerste spaargiro. Direkt e\en regelen nietje baas. l)a"s gemakkelijk. grondlagen weer uitloopt. Bij de proef boringen hoopt men daarom zandpak- ketten te vinden die door ondoorlatende keileemlagen zijn ingesloten. Dit zand moet bovendien grof zijn. De boringen gaan tot een diepte van ruim 80 meter. Het systeem doet denken aan een olieboring. Er wordt gewerkt met een draaiende boorkop en telkens worden stukken pijp van drie meter aan elkaar geschroefd. De wand van het geboorde gat wordt stevig gemaakt met een kleimengsel Per pijp worden tel kens twee grondmonsters genomen, dus om de anderhalve meter Hieruit zullen de deskundigen te zijner tijd hun con clusies moeten trekken. Op de foto de boorinstallatie in wer king aan de Leemkuil. Gisteren rond het middaguur ont stond brand in de keuken van de fami lie J. Kuip, ,,Sint Jozef" in De Westen. Een pannetje jus op het elektrisch for nuis was drooggekookt, waarna het vet had vlam gevat. Op dat moment was niemand in het vertrek. De schade, bleef beperkt tot een beschadigde af zuigkap. De buren waarschuwden de brandweer, die zeer snel ter plaatse was, maar niet hoefde in te grijpen om dat het vuurtje vanzelf al was gedoofd. KOLLEKTE BEJAARDENTOCHT Aan het eind van deze week en in de loop van volgende week zal men in Oos terend en omgeving rondgaan met een lijst ten bate van de bejaarden- tocht. De bejaarden zullen op een nog nader te bepalen datum in september een reisje gaan maken naar o.a. de Zaan- se Schans. Evenals vorig jaar, toen het draai orgelconcours voor de eerste maal ge houden werd was er ook woensdag middag grote belangstelling op de Groeneplaats. De eerste prijs viel toe aan een groep onderwijzers uit Den Helder die het orgel „De Harmonica" als hobby in beheer hebben. Zij wa ren het die onder een stralende zon en voor een duizendkoppig publiek hun pierement het beste voor de dag lie ten komen. Dat gold niet alleen voor de te beoordelen onderdelen: klank, tempo en zuiverheid van het ten ge hore gebrachte muziekstuk maar ook het uiterlijk en de totaalindruk van hun troetelkind werden hoog gejureerd. Voor de jury was het niet eenvoudig de zes deelnemende draaiorgels te be oordelen. Die orgels waren allemaal af komstig uit Noordholland en werden elk gesponsord door Texelse bedrijven: De Watergeus van T. Schenk uit Wijde- nes (sponsor „J 'Elleboog" en „Olympic"), Zwarte Dorus van Verhage uit Alkmaar (sponsor „De Karseboom"), Gouden Leeuw van Verhagen uit Alkmaar (spon sor Vakantiebureau Texel en Ned. Mid- denstandsbank), 't Molentje van Zasburg uit Wieringen (sponsor hotel De Zwaan), Harmonica van Snoerwang uit Den Hel der (sponsor 't IJsbeertje) en De Tiet van Jan Zwan (sponsor „De Oranje boom", „De Spyker" en Van Liere). Geluidskwaliteit Hoewel na het concours van het vorig jaar men aanvankelijk had geaarzeld ook in 1976 een dergelijk evenement te organiseren was men er tenslotte toch toe overgegaan. Vooral de geluidskwali teit op het plein liet vorig jaar te wen sen over. Daarom was nu een aantal luidsprekers aangebracht waardoor ie dereen de orgels ook duidelijk kon ho ren. Er was nu een heel andere groep orgeldraaiers geengageerd dan vorig jaar, toen men het met het afwachten van zijn beurt niet zo nauw nam en de orgels soms door elkaar stonden te spe len „We gaan er, zoals het er nu uit ziet, absoluut ook volgend jaar mee door" aldus mevrouw D. van Sambeek-Schra- ma van de Stichting Texels Folklore Moeilijk karwei Zoals gezegd had de jury er een moei lijk karwei aan. Ze bestond uit mevrouw J. Craancn-Hemelrijk en de heren H. vok en P. Zegers. Op de uitslagformulic- ren waren de onderlinge verschillen tenslotte zo miniem, dat het puntento taal van nummer 1 slechts 7 punten af lag van de laagst geklasseerde. Tenslotte werd het Helders orgel „De Harmonica" een eerste plaats toegekend (met lof) met een totaal van 44 punten. Voor het ui terlijk van het orgel werd zelfs een 9*/2 gegeven! „De Harmonica" kreeg de be kcr van de gemeente. De overige orgels volgden op de voet. ,,'t Molentje" kreeg 42 punten (hiermee ook een eerste plaats) en een beker die beschikbaar gesteld was door „Amstel". De andere vier ontvingen elk een Fol- klorebeker uitgereikt door mevrouw Van Sambeek-Schrama. „De Tiet" be haalde 42 punten, (voor het uiterlijk werd ook hier een 9 Ms gegeven!), „De Waterlander" kreeg er 40, de „Zwarte Dorus" 38, en de „Watergeus" 37 pun ten. In haar slotwoord bracht mevrouw Van Sambeek dank aan TESO die vooi de overtocht van de orgels 50°/o korting gaf, aan alle sponsors die het concours mogelijk maakten en aan Jan Zwan dit ook dit jaar de orgels en de orgeldraaiers bijeen had „gegaard". eeuw maakten de oorlogs- en handels schepen er al dankbaar gebruik van. Ook in meer recente tijden voorzag het Hoge- bergwater in een behoefte. Voordat Texel waterleiding kreeg kwam menige regenbak in de zomer droog te staan en bracht het prachtig witte en zachte wa ter van de Hogeberg (opgepompt in de zuivelfabriek die ook om deze reden op deze plaats werd gebouwd) redding. De totale hoeveelheid water in de Hogeberg is echter niet groot genoeg om er zonder aanvulling betekenende hoeveelheden uit te kunnen halen Het overschot van de waterfabriek kan er gedurende de winter worden in geperst, maar dan moet men wel weten dat het er niet even snel via doorlatende Belgische en Nederlandse mariniers hielden de afgelopen nacht een geza menlijke oefening waarbij werd gescho ten met losse flodders. Het ratelende geknal van de machinegeweren veroor zaakte grote schrik onder toeristen in de buurt van de Rozcndijk. Een Duitser heeft een klacht ingediend bij de politic. De man vertelde dat hij en zijn mede- gezinsleden tegen half één wakker schrokken van het geknal en doodsbang werden omdat ze niet wisten wat er aan de hand was. Van de zijde van de marine is het schieten toegegeven maar er werd aan toegevoegd dat het niet de bedoeling is geweest dat in de buurt van woonhui zen te doen. Beloofd werd dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Voorafgegaan door de muziekvereni ging Excelsior wordt op zaterdag 28 au gustus om 8.00 uur 's avonds een lam pionoptocht gehouden. De optocht die georganiseerd is door de dorpscommis sie van Oosterend vertrekt van het Ge bouw voor Christelijke Belangen en ein digt bij de muzieknis. De jury bij het winnende draaiorgel „De Harmonica" v.l n.r. H. Kok, mevrouw J. Craanen-Hemelrljk en P. Zegers Van donderdag tot en met zondag draait in het City theater de James Bond-film „Diamonds are forever" met in de hoofdrol Sean Connery. Een raadselachtige verdwijning van diamanten uit de Zuid Afrikaanse mij nen, baart de zorg van „M", zoals u weet Bonds directe chef. „Dubbel-O-seven" wordt betrokken in een spectaculair avontuur. Zijn tegenstanders, opnieuw Blofeld en zijn misdadige aanhang, zijn erg vindingrijk in het liquideren van hen die teveel weten. Een tandarts die de gestolen diamanten uit de holle kie zen der mijnwerkers haalde, wordt ge dood door scorpioenenbeten. Een heli- copterpiloot die de buit vervoerde ex plodeert met zijn toestel in de lucht Een vrouw die de diamanten ter slijping naar Holland bracht wordt dood uit de Am- stel gevist. Belangrijke gedeelten van de film spelen zich in Amsterdam af en zo als gewoonlijk, zeker bij de wat latere Bondfilms, veel spektakel o.a. in de vorm van auto-raggerij, uitgebreide Bibi Andersson in Bergmans Wilde aard beien" uu«/t nedcrland spaarspecialisten sinds 1817 tf. schietpartijen en daverende explosies met de daarbij behorende oranje vlam menzeeën. (14 jaar). In de nachtvoorstelling (vrijdag 23.30 uur) de terugkeer van één der beroemd ste films uit de vijftiger jaren: „Wilde aardbeien" van meesterfilmer Ingmar Bergman. „Smultronstallet" is het zich binnen één etmaal afspelend verhaal, over de oude doctor Borg Hij wordt door zijn schoondochter naar de stad Lund gere den waar hem een ere-promotie wacht. Voor en tijdens die reis, maakt hij mid dels korte dromen kennis met zichzelf. Hij ziet zijn eigen begrafenis, zijn jeugd, huwelijk, verschijnt vervolgens voor een „examencommissie".... en zakt. Deze schokkende dromen èn het onder weg gevoerde gesprek met zijn schoon dochter, zijn bepalend voor een veran dering in zijn levenshouding. Hoewel één van de oudere Bergman films (gemaakt in 1957) had de Zweedse tovenaar er toen al 17 gemaakt, waar onder de schitterende „Spullenbaas" (Gycklarnas afton), „De glimlach van een zomernacht" (Sommarnattens leen de) en „Het zevende zegel" (Det sjunde inseglet). De diepzwarte somberheid waarop hij bij de wat latere films nogal eens dooi de critici werd aangevallen ontbreekt nog in „Wilde aardbeien". De droom- sequenses zijn echter benauwend rea listisch. Het acteren van Victor Sjöström en de twee (later ze beroemd geworden) „Bergman-vrouwen" Bibi Andersson en Ingrid Thulin is weergaloos Een film die na twintig jaar nog rechtovereind staat en wellicht voor liefhebbers op nieuw een (zij het late) gang naar de bioscoop waard is. Met „Wilde aard beien" is een hele serie oudere Bergman films opnieuw voor roulatie beschik baar. Bij redelijke belangstelling kun nen er dus meer volgen, hetzij in het gewone programma, of anders wellicht in de binnenkort opnieuw te starten ,,filmganger"-voorstellingen. Zondagmiddag 3 uur Stan en Ollie in „De dikke en de dunne als eilandbewo ners". In deze slapstickfilm zien we hoe de twee komieken door een erfenis in het bezit komen van een wrakke boot en een onbewoond eiland. Ze varen er, natuurlijk niet zonder moeilijkheden, naar toe en Ollie wordt president. Dan begint de kolder pas goed. (Alle leef tij den). De woensdagwestern heet „Two mule for sister Sara" (Nederlandse titel: Ko gels voor Gringo). Het is de enige wei tern die Don Siegel ooit maakte en di is jammer. De maker van o.a „The kil Iers", „Madigan", „The Beguiled", „Dit ty Harry" en „Charley Varrick", laat h< western-genre nu geheel aan zijn vrien Clint Eastwood over. Het verhaal begint met de Ameri kaanse avonturier Hogan (gespeeld doo Eastwood, die getujge is van de aanranl ding van een vrouw, door een groe desperados. Deze worden uiteraard mee dogenloos neergeknald. De vrouw (Shn ley McLaine) is op de vlucht voor d Franse bezetters (Mexico 1865), omd: zij geld heeft ingezameld voor de Me xicaanse revolutie. Hogan heeft zie verbonden om tegen een hoge belonin het Franse gamizien in de stad Chihu2 hua te vernietigen. Omdat Sara de toe stand daar goed kent, besluiten ze same te werken. Hogan werkt graag met sti ven dynamiet en dat resulteert in ee aantal spectaculaire actiescènes. Voor het opblazen van de brug over een vijn, op het moment dat daar een Frarü munitietrein passeert. Verder is, zoa in een echte Siegelfilm, tussen alle g< weid ook de humor niet vergeten (1 jaar). TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3,- elke regel meer ƒ1,— Texelaartjes dienen vooruitbetaling te wol den voldaan. Onder adr te bevragen (niet eerd< ®a dan 11 uur in de boel wr handel) en onder numnn i ƒ1,50 meer. Alles ine! sief 4°/o BTW. Bij de RABOBAN hebben ze alle soort* woninghypotheken. Vraag die uitgebreid hypothekenbrochure. Wegens vertrek bti tenl. te koop Suzuki cin 500, '74 motorfiets. Sp ciale kleur, zeer goed 0 derh. ƒ2600,- Tel. 0222 ln 367, vragen naar H. We terdorp 'au en Sigarenbandjes we na' gooien? Joop Kram* Vij Wilsterstraat 16, telefe* liei 2464, Den Burg, komt en graag afhalen ch: tr bo 25: no (oa va Ujl gei dei bel var "at:

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2