Voor het weekend GE Alle dagen hetzelfde f LAND r BOUW ELECTR0HUIS VERVOLG VAN PAG. 1 Rehabilitatie Artsen: Groene Kruis: Tandartsen Dierenartsen Noodslaehtingen Kerkdiensten Antieke zeekijker gestolen Mariniers gaan oefenen Texelaars naar Europese zeilkampioenschappen Burgerlijke stand 112 |<#sveHichtift9 aan otetad \icbtkoof onderkant Woofplank» vlo Het zal maar zelden voorgekomen zijn dat het weer zo'n lange periode hetzelfde beeld geeft als dit jaar het geval is. Het is alle dagen droog en zonnig hetgeen door de recreanten op Texel als zeer positief wordt erva ren: de agrarische bevolking van het eiland is er verre van gelukkig mee. Alom ziet men verdrogende graslan den en ook het blad van suikerbieten is vrijwel overal, totaal verdroogd en verbrand. De bieten zelf doen momen teel meer aan vijgen denken dan aan de produkten die er doorgaans van verwacht mogen worden. De zorgen voor de veehouders worden steeds groter omdat er van de kleine hoeveel heden ruwvoer die er zijn dagelijks afgaat van wat eigenlijk voor de win ter bestemd is. De zomer van 1976 blijkt ook voor Texel droger te zijn dan de zomer van 1959. In overleg met het Landbouwschap zijn door het Ministerie van Landbouw enkele maatregelen getroffen voor de door de droogte ernstig getroffen vee houders. Hierbij wordt er van uitge gaan dat de akkerbouwers bereid worden gevonden op vrijkomende bouwlanden nagewassen voor de vee houders te gaan verbouwen. Dit kan dan aan de veehouders (tegen een on derling overeen te komen prijs) gele verd worden. Maatregelen De te nemen maatregelen zijn punts gewijs: 1. Aan de akkerbouwer wordt een ga rantie gegeven. Deze houdt het volgende in: Mocht namelijk de inzaai van het na- gewas mislukken, dan wordt hem door de overheid ƒ300,per ha uitgekeerd Hierbij moet de betreffende akkerbou wer zich verbinden de opbrengst van het gewas te leveren aan één of meer veehouders. Dit dient geregistreerd te worden voor 1 september a.s. Men kan dit doen bij de Districtsbureauhouders, (de heer De Haan) telefoon (02240) 2514 of bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te Haarlem, telefoon (023) 310001. Hierbij dienen de ligging en de oppervlakte van de ingezaaide percelen opgegeven te worden. Aanspraken op een garantie bij mis lukken (en dat zit er door de droogte luidelijk in op Texel) moeten vóór 15 sep tember a.s. bij de H.I.D. voor de Be drijfsontwikkeling te Alkmaar worden ingediend. Er wordt gesproken over nagewassen, dus ook stoppelknollen en bladkool etc Van de grassen is de goedkeuring wel afgekomen maar voor de andere nage wassen is deze goedkeuring er nog niet. 2. Een bijdrage van ongeveer de helft van de genormaliseerde transportkosten van nagewassen en bietenloof bij een afstand groter dan 30 km. Veehouders die hiervoor in aanmerking willen ko men moeten dit voor 1 september a.s. kenbaar maken bij de Districtsbureau- houder of Gewestelijke Raad zoals eer der genoemd. 3. Voor Texel is verder besloten dat er 30,per ton hooi en/of stro ver goed wordt wanneer dit ruwvoer van de vaste wal is gekomen of nog komt. Een nadere uitwerking volgt nog. Er was een voorstel om deze regeling met terug werkende kracht te laten ingaan. Als datum is genoemd 15 juni j.l. De nood aan ruwvoer op Texel is ?root maar misschien dat er van de over kant nog wat bij kan komen. Mocht men van bovengenoemde eerste twee rege lingen gebruik willen maken dan dient dat nu te gebeuren. Het is immers zeer spoedig 1 september. Kale weiden Alle weiden op Texel zijn kaal tot erg kaal. We zien de laatste weken graslan den waarvan de zode meegenomen en boven op het maaiveld komt te liggen. Wanneer het zover is dat de schapen en de koeien alles uit de grond halen is de kans zeer groot dat de dieren aanmer kelijke hoeveelheden zand naar binnen krijgen. In het jaar 1959 blijken er ook zeer veel stuks jongvee en schapen af gemaakt te zijn omdat ze vol zand zaten en zo ongeneeslijke afwijkingen aan het spijsverteringskanaal hadden gekregen. Laat de dieren dus niet op te kaal land grazen omdat ze dan de kans lopen grote hoeveelheden zand binnen te krij gen. Voer de dieren bij met stro en wat krachtvoer. Drinkwater Steeds meer sloten op Texel raken droog. Het drinkwater voor de dieren wordt met de dag slechter als ze op de sloten aangewezen zijn. De kans op darm- en spijsverteringsstoomissen neemt toe en hierdoor zelfs vergifti gingsverschijnselen. Water (anders ge schikt om door dieren gedronken te worden) kan in deze abnormale droge zomer wel ongeschikt zijn. Laat de dieren dus geen slecht drink water opnemen. Het gaat ten koste van de conditie en de productie. Vertrouwt u de kwaliteit van het drinkwater uit de sloot of kolk niet, laat het dan kosteloos onderzoeken bij de Gezondheidsdienst voor Dieren, Landbouwhuis te Alkmaar. Goed drinkwater in een droge, hete zo mer is voor uw dieren ook van de groot ste waarde. J. Koolhof. habilitatiewerk te interesseren, dan zal' men met overkantse aannemers in zee moeten Het staat bij voorbaat vast dat deze graag naar Texel willen komen, vooral de bedrijven die zich in dit werk hebben gespecialiseerd Zuidewind: „Aannemers die inzien dat de gewone bouw op Texel binnen afzienbare tijd niet veel meer te betekenen zal hebben zullen bereid zijn om te schakelen. De rehabilitatiewerken betekenen een or derpakket van ongeveer tien jaar waar mee vele. vele miljoenen guldens zijn gemoeid". Den Burg Tot dusver is de rehabilitatie in Den Burg nog niet van de grond gekomen. Van gemeentewege worden vijf oorza ken voor deze stagnatie genoemd: 1. De toestand van de woningen bleek van zo slechte aard dat nader overleg met de provinciale directie van de volks huisvesting en bouwnijverheid te Haar lem noodzakelijk was. 2. De hoeveelheid voorbereidende werkzaamheden is dermate groot ge bleken dat deze niet met het huidige personeel uitvoerbaar was. 3. Met de Texelse aannemers werd nog geen overeenstemming bereikt over de te volgen werkwijze en gedragslijn. Dit in tegenstelling tot de architecten die wèl bereid zijn ten gunste van de Uitsluitend vooi spoedgevallen Van vrijdagavonds 8.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. COUTINTHO, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter BARNARD, Oosterend, telefoon (02223) 234, Ambulanoe (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. van vrijdagavond 8 00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Zr. BOON, Stuifweg 68, 't Noor den, tel. (02223) 354 Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 16.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Alleen voor spoedgevallen telefoon 2527. Voor noodslaehtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, tel. (02220) 2182 (slaahtplaats) of 2663 fWIÜhelïninalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 29 augustus 1976 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur ds. De Roest, Kinderoppas en kinderneven- dienst. De Cocksdorp 10 uur Berw. heer E. Loerakker. collecte algem. kerkewerk Den Hoorn 9.00 uur kand. R. J. Bakker, van Sassenheim, Collecte Algem. kerkewerk De Koog 10.00 uur dhr. Veldhuis De Waal 10.30 uur kand. R. J. Bakker, Sassenheim Oosterend 9.30 uur ds. J. Haafkens zendingspredikant met verlof uit Nigeria. Kindernevendienst. Maandcollecte Kerkvoogdij. Kinderoppas in „De Bijenkorf' Oudeschild 11 uur ds. J. Haafkens Maadcollecte Kerkvoogdij DEUTSCHE EVANGELISCHE GOTTESDIENST De Koog zaterdagavond om 19.00 uur dhr Stoepker in de Her vormde kerk van De Koog. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Douwes. Kindernevendienst voor de oudere kinderen. Tijdens de dienst is er kindercrèche achter de kerk. 19.00 uur ds. Douwes Oosterend 9.45 uur ds. Oomkes, uit Uithuizen 19.30 uur ds. Oomkes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 00 en 16.00 uur dienst in kerkgebouw School straat. Woensdag 1 september Oosterend 19.00 uur ds. J. M. Kleppe, uit Woerden GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk. Den Burg 11.00 uur ds. J. Suiten van Hauwerzijl. 16.00 uur ds. J. Suiten DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. A. L. Broer uit Hilversum. Uitzending via „De Lichtboei". Kerkbusje Den Hoorn. Kinderoppas in het zaaltje bij de kerk. Na afloop koffiedrinken. JEHOVAH'S GETUIGEN 18.15 uur Lezing 19.30 uur Wadhfctoren-atudie ROOMS-KATHOLIEKE KERK htWeekend 28 en 29 augustus '76 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 10.45 uur Kinderoppas in „Witte Burcht", Molenstraat 19, tijdens de dienst van 10.45 uur. De Koog zondag 9.00 uur Oudeschild zondag 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur De Cocksdorp: zondag 9.00 uur Oostcrend* zondag 10.15 uur Deutsche Messen Den Burg zaterdag 18.00 uur, donderdag 19.30 uur. De Koog: zondag 10.30 uur; woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zondag 19.30 uur Den Hoorn zondag 9.00 uur. rehabilitatie te gaan samenwerken. Dit zal ook in de doorberekende tarieven tot uitdrukking komen. 4. Ten aanzien van de kredietverle ning kan met de plaatselijke banken niet een gelijkvormige behandelingswijze worden overeengekomen. 5. Er kwamen aanvragen binnen van eigenaren uit andere dorpen dan Den Burg die niet gehonoreerd konden wor den. Dit onderstreept nog eens extra de rechtsongelijkheid tussen de burgers van de ene gemeente Texel. Naar aanleiding van een en ander heeft men de reeds genoemde afdeling rehabilitatie in het leven geroepen waar bij als projectontwikkelaar de huidige werkgroep rehabilitatie zijn functie be houdt. Inlichtingen Coördinator J. A. Wendrich: „Het ge beurt vaak dat men oude woningen voor een feitelijk te hoog bedrag aan koopt. Is men dan aan rehabilitatie toe blijken de totale lasten te groot te zijn. Het is daarom van belang dat de adspi- rantkopers van vooroorlogse woningen weten dat de afdeling rehabilitatie gaarne inlichtingen verstrekt over de mogelijkheden van subsidie voor het aan te kopen object". Hoorzittingen Voor de dorpen Oosterend, Den Hoorn en Oudeschild zullen op respectievelijk 1, 2 en 9 september informatieve bijeen komsten worden gehouden waar nader uiteen zal worden gezet wat de rehabi litatie aldaar in feite inhoudt. De grenzen van het betreffende gebied kunnen met de aanwezigen besproken worden en zo mogelijk kan een en ander worden aan gepast. Voor Oosterend en Den Hoorn heeft men een aparte regeling getroffen dn verband met het beschermende dorps gezicht van deze kernen. De binnen di* beschermde dorpsge zicht vallende woningen met een „beeldondersteunend" karakter wor den voor de rehabilitatie gelijk gesteld met monumenten. Voor deze percelen betekent dit dus ook een subsidie van 65%Voor Oudeschild is niet van een beschermd dorpsgezicht sprake zodat hier dezelfde regeling geldt als voor Den Burg nl. 35% voor een woning en 65% voor een monument. Het is de bedoeling de gemeenteraad op 14 september a.s. voor te stellen voor Oosterend, Den Hoorn en Oudeschild een rehabilitatiegebied aan te wijzen. Voor de woonkernen De Waal, De Cocksdorp en Oost was het nog niet mo gelijk om op zo'n korte termijn de voor bereiding tot aanwijzing van een reha bilitatiegebied rond te krijgen Voor de ze dorpen zal worden getracht zo spoe dig mogelijk een regeling te treffen. Mogelijkheden Tenslotte dient opgemerkt te worden dat het op de hoorzittingen niet moge lijk zal zijn op alle specifieke en per soonlijke gevallen in te gaan. Dat is ook niet de bedoeling. Men wil er de belang hebbenden attent maken op de grote mogelijkheden die rehabilitatie aan de huiseigenaren biedt. De afdeling rehabi litatie heeft toegezegd de belanghebben den in een later stadium persoonlijk alle gewenste hulp te verschaffen. De hoorzittingen zijn als volgt gepland Oosterend. Op woensdag 1 september te 20.00 uur. Gebouw voor Christe lijke Belangen aan de Oranjestraat Den Hoorn. Op donderdag 2 september te 20.00 uur. Dorpshuis De Wald hoorn aan de Herenstraat Oudeschild. Op donderdag 9 september te 20.00 uur. Dorpshuis 't Skiltje. Uit de antiekhandel van G. van der Kooi in de Binnenburg werd maandag een antieke zeekijker gestolen. De ver rekijker heeft een waarde van ƒ450, De kans dat het ding wordt achterhaald wordt zeer klein geacht Op woensdag 1 september zullen mari niers een oefening houden in de omge ving van het Jan Ayeslag. De manoevres hebben plaats tussen drie en vier uur 's middags en elf en twaalf- uur 's avonds. Er zal bij worden geschoten en er zullen helicopters worden ingezet. Een drietal equipes van Texelse bo dem zal het komende weekend (bij Sche- veningen) deelnemen aan de Europese zeilkampioenschappen in de klasse Hob- by-Cat 16. De drie Texelse catamarans die hier aan meedoen worden elk be mand door twee leden van de kustzei- vereniging „Westerslag". Dit zijn Jan van Zon, Martin van der Wal en Jan Hennink met als fokkemaats resp. Wal ter Brommersma, Menno van der Wal en Willem van Staveren. Deze drie dagen durende ontmoeting begint vrijdag. Er wordt ondermeer aan deelgenomen door catamaranzeilers uit de volgende landen: Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Engeland en België. De omstreeks 100 boten zul len op vrijdag en zaterdag in groepen van 20 van start gaan voor een race over ongeveer 15 kilometer. Men moet zich dan trachten te klasseren voor de fina les die v,oor zaterdagmiddag en zondag gepland zijn. De uiteindelijke winnaar zal zondagmiddag rond vier uur bekend zijn. Uitgaande van de in het verleden getoonde kwaliteit die onder de deelne mende Texelaars schuilgaat kan men redelijke resultaten verwachten. van 11 tot en met 24 augustus 1976 Geboren: Sandra, dv. Jan Daalder en Geraldine I. S. Fetter; Björn Martin, zv. Marien de Groot en Maria T. Vermeer; Daniël Amile, zv. Hendrik P. Keyser en Hendrika W. Buursma; Marleen, dv. Hendrik J. Groen en Jannie Grisnigt; Leonie, dv. Jakob K. M. Hopman en Karin Kempenaar; Petronella Miranda Angélique, dv. Pieter A. van Leersum en Ferdinanda Grit; Jesperina Elisabeth, dv. Jan M. Vlaming en Alida M. van Groenigen; Brenda en Mariande, doch ters van Hendricus A. Mais en Bernar- dina A de Jong de Haas; Bart Adrianus, zv. Jacobus F. Kager en Johanna P. Hin; Tessa Frederiek, dv. Gerrit J. van de Meent en Marijke C. Segboer; Stephan, zv. Theodorus C. Raateland en Maaike de Vries, Iris, dv. Pieter Verkaik en Eli sabeth J M Snik; Edwin Sebastiaan, zv. Hermanus H. van der Kooij en Ivy M. Marston, Manjn Christof, zv. Pieter J. Lips en Petra J. Keijser. Ondertrouwd: Rudolf de Boer en Mar- tijntje J. C. Dodewaard; Cornelis G. Hin en Phupina T. Kooger. Overleden: Johannes Reij, oud 76 jaar, wonende te Den Burg; Tetje Kok, wv. Plaatsman, oud 87 jaar, wonende te Den Burg; Hendrik J. Thomassen, oud 86 jaar, wonende te Den Burg. c DONDERDAG 26 AUGUSTUS Omstreeks 20.00 uur begint in hotel De Toekomst in De Koog een muizenrace ZATERDAG 28 AUGUSTUS In Oosterend wordt een lampionoptocht gehouden Start om 20.00 uur bij het Gebouw voor Christelijke Belangen in de Oranjestraat- Na afloop een po pulair concert in de muzieknis dooi „Excelsior". ZONDAG 29 AUGUSTUS Van 8.00 tot 10.00 uur wordt een sport viswedstrijd gehouden bij het red- ringboothuis nabij De Cocksdorp. MAANDAG 30 AUGUSTUS In de Hervormde kerk van De Koot wordt aanvang 20.00 uur een dia avond gehouden. DINSDAG 31 AUGUSTUS De gemeenteraad vergadert aanvanj 19.30 uur in het raadhuis. De laatste dia-avond 'Mooi Texel' word gehouden in de Hervormde kerk vat De Cocksdorp. TEXELAARTJES Minimaal (3 regels) ƒ3, elke regel meer ƒ1, Texelaar tj es dienen bij vooruitbetaling te wor den voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de boek handel) en onder nummer ƒ1,50 meer. Alles Inclu sief 4°/o BTW. De Wieringer fotogra fen maken bruidsreporta ges kx kleur goedkoper dan in zwart-wit. Fa. foto Boer sen en Zonen, Hippo- lytushoef, telef. (02279) 1482— Tegelboetiek Fokko Mulder Kotterstraat 9, Oosterend Boetiek open: van maan dag t/m donderdag van 13.30 tot 18.00 uur; vrij dags van 13.30 tot 21.00 uur en 's zaterdags van 9.30 tot 12.30 uur en na afspraak, tel. (02223) 666 De Bolder, Wezenland no. 1, Den Burg, telefoon (02220) 3141. Wij kunnen voor u tegen aantrekke lijke prijzen de hieronder genoemde werkzaamhe den verzorgen: 9 het bekleden van meu belen (antiek, klassiek en modern) alsmede het op maat maken van buiten- zonwering, (Markiezen). de reparatie van uw tuinmeubelen, tenten, windschermen, zodat u in het komende voorjaar hierover direkt kunt be schikken. het opnieuw bekleden van autokussens of repa ratie hiervan, machinale houtbewer king, zagen slijpen, 0 inbinden van boeken en tijdschriften, inlijsten van platen, schilderstuk ken, borduurwerk, diplo ma's enz. Wij zijn u gaarne van dienst en doen u vrijblij vend, indien gewenst, schriftelijk prijsopgave. Heren agrariërs en doe- het-zelvers. Regelmatig in voorraad Balk-, rib- en plankhout (waaronder vloerdelen 3 cm. dik); Wandsohrootjes (is goed koper dan behangen); deuren, hardboard, spaanplaat, watervast multiplex, asbest golfpla ten en voor de tuin biel zen, diverse betoruder- tegels. Konkurrerende prijzen. Ook zaterdags morgens geopend. Fa. Barhorst, Maricoweg 2a, Den Burg, tel. (02220) 2684 - 3055 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Acou's voor auto's, motoren, landbouw en Scheepvaart. Kievit, Ko- gerstraat Alle soorten van (TOP)- LENTNGEN met en zon der onderpand. Agent schap Rijkspostspaarbank hypotheken. Jan Dekker, Assurantiën, Bernhard- laan 89, (02220) 2833 Caravancentrum Texel heeft buitenstalling voor uw caravan. Billijke prijs Tel. (02220) 3163 Elke vrijdag om 8 uur verkcersles in hotel „De Zwaan", Den Burg. Te vens verlengen wij ook rijbewijzen. Vamor rij school Wester, tel. (02230) 13906 Voor kwasten, behang en verf van Piet Hein, moet U bij Roeper's Schildersbedrijf zijn Wasserette Nowak. Be langrijk voor al onze gas ten: onze wasserette is iedere dag geopend. Bun galowpark Vredelust, Ca- liforniëweg 97a (zijweg 13). H. Nowak, tel. (02228) 381 Caravancentrum Texe kan ook voor transpor van en naar uw campinj verzorgen. Spinbaan o Kogerweg 138. Telefoo; (02220) 3163 In- en verkoop van ge bruikte meubelen en au tiek, 4 verdiepingen vol Wilhelminastraat 63-"' Den Helder. Geopend middags van 2-6 uur. Za terdags de gehele dag Tel. (02230) 25838 25832 Voor radio en TV me gunstige financieringsmc gelijkheden naar HOTE electronica, Vloedlijn 3 Den Burg 02220-3398 (Pi< Hoogerheide) Voor al uw verzekerin gen, hypotheken en fi nancieringen Theo Swaa Heemskerckstr. 18, Oi deschild, (02220) 3823 Caravancentrum Te» heeft nu div. sta-/toes caravans met showkoi ting. Spinbaan, Den Buj tel. (02220) 3163 - Po 9 - he: de Dagelijks verse eiere Fam. Van Heerwaard Gravenstr. 11, ,,'t Hoekii Ika; pel sto Muziekliefhel Voor de bersalle soorten m' ziekinstrumenten, blai muziek en grammofoo! g 1 platen; klassiek en po Fa. Van Wijngaarden Kok, Weverstraat 2695 Voor al uw tegel- mozaïekwerk naar C. vi der Maden, Lieuwstr Den Burg, telef. (0222 '60 3320 lel 1 >la ou eer 1 Lompen- en metale handel Cobus Spigt, Ei< land, telefoon (02225) T 2 -P< Volop pruimen, han appels en handperen. Huisman, De Veen, 2203 Tapijtreinigen, schoe fe steenvegen en alles v ,an schoon moet 1 Schooft maakbedrijf Harm Spi Pamassiastraat 17, 1 Koog, tel. f02228) 311 - JVbdlk WL«W S7 Ti 1- ed. it je -,sé>22 T( nd< ten

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 2