„De slag om de Pacific" in City „Van het dorp naar de stad'' Gélukkig, alsu er maar éen keer per jaar aan hoeft te cfenken... Kankeibestrijding. Je kan en mager niet omheen FEUILLETON Kollekte Kankerbestrijding Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 27 augustus 1976 - - Zon, maan en hoog water ZDH-gymnastiek Koersen vreemde valuta kankerbestrijding Zaterdag tot en met dinsdag „Dc slag om de Pacific" (,,In harm's way") een oorlogsfilm van het oude stempel, met in de hoofdrollen een paar grote oude man nen (Kirk Douglas, John Wayne, Henry Fonda) en gemaakt door Otto Premin- ger, die eveneens tot de Hollywoodvete- ranen gerekend mag worden. De lange en intensieve strijd die de Amerikanen na Pearl Harbor in de uitgestrekte Pa cific moesten voeren, werd na de oorlog talloze malen stof voor succesvolle oor logsfilms. In de vijftiger jaren vele tien tallen, in de jaren zestig een dozijn en sinds „Tora, Tora, Tora" in 1970 doet men het wat rustiger aan. Momenteel trekt een zeer groot opgezette produktie („Midway") enorm veel publiek in Ame rika. Tot deze film over enkele maanden in Nederland uit gaat, zullen we het met dit uit 1965 daterende oudje moeten doen De gevechtsscènes op zee zijn voortreffelijk in beeld gebracht, mede door de toepassing van het brede Pana- visionbeeld. Evenals dat bij „De langste dag" het geval was, werkt ook hier het zwart-wit alsof het om journaalopna- men gaat. Het wel en wee van de ver lofgangers, officieren en hun ouderwets trutterige vrouwen moet men maar op de koop toe nemen. Tenslotte gaan ze toch steeds weer naar zee en daar gaat het er zeer heet toe. In de kleine rollen ook erg bekende gezichten zoals George Kennedy, Carrol (Archie Bunker) O'Con nor, Slim Pickens, Brandon de Wilde, Patricia Neal, Dana Andrews en vele anderen. Een lange film, vandaar dat de aanvangstijd een half uur eerder is dan normaal: 19.30 uur. (Toegang 14 jaar). Zondagmiddag (3 uur) Goscini en Uderzo's „Asterix en Cleopatra" een van de matinees die deze zomer van wege de hitte niet doorgingen. Grote en kleine strip-freaks zullen alsnog hun kans hebben. De laatste woensdag-western van het seizoen begint vanwege de grote lengte een half uur eerder dan gewoonlijk (19 30 uur). „Once upon a time in the west" (of „C'era una volta il West" zoals de originele titel luidt) is zonder twij fel de meest befaamde film van Sergio Leone. Het is echter pas na de toepas sing van de filmmuziek, voor allerlei andere doelen (soms slaat het helemaal nergens op want dan hoor je het bij voorbeeld bij een TROS-eetprogram- ma!) is de film her-ontdekt. De eerste uitbreng was een nogal ingekorte versie, want door de grote lengte moest de film MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel 1 gaat zaterdag op bezoek bij Geelzwart 1 in 't Zand. Vertrokken wordt met de boot van 17.05 uur. Eigen vervoer. Zondag op het terrein Wilsterstraat de volgende wedstrijden: Oosterend 2-Texel 3, 11.00 uur Texel 4-Geelzwart 5, 13 00 uur Texel 2-Geelzwart 2, 15 00 uur Voor opstellingen zie de kastjes. Texelse Boys Jeugd Zondag a.s. is er sportdag voor de jeugd. Alle pupillen en junioren wor den om 11 00 uur bij de Boys-kantine verwacht. Er wordt weer op assistentie van vaders of moeders gerekend Trek de snelste schoenen aan want het gaat weer om de grootste snelheid en behen digheid Senioren De senioren gaan met twee teams naar SDOB in Broek in Waerland voor het spelen van oefenwedstrijden. Deze beginnen om 11.00 uur. Daarna naar Haarlem om wat te leren van de wed strijd Haarlem-Ajax. Vertrek half negen van het Boysveld. Boot 9.05 uur. Junioren A De A-junioren spelen zondag om 5 uur aan de Wilsterstraat tegen Texel Al. Het zal wel een hele kluif worden maar met hard werken kun je veel bereiken. Er zijn nog te veel absenties op de trai ningen. Getraind wordt op dinsdag en vrijdag. Dames Voor de dames wordt getracht om voor zaterdagavond een oefenwedstrijd te organiseren. Het toernooi in Zaandam gaat wegens de droogte niet door. Ver der zijn alle velden die wel bespeeld kunnen worden bezet. Hou het kastje bij „De Zwaan" in de gaten. A W. in de grote steden in een avondvoorstel ling worden gedraaid. Dat vond men jammer, dus de schaar er maar in. Het was immers toch maar de zoveelste spaghetti.... Sinds een jaar of twee brengt men nu de film, compleet met de veertig ooit gecoupeerde minuten. Zoals de titel aangeeft („er was er eens in het Westen") een sprookje. Een schitterend epos, zonder de hardheid van een Peckinpah-western, romantisch, maar met plotselinge uitbarstingen van ge weld. En natuurlijk met de beroemde Morriconemuziek. (14 jaar). S.V. Cocksdorp Het komende weekend speelt Cocks dorp z'n laatste oefenwedsrijd tegen Wieringerwaard. Deze oefenwedstrijden brachten alle een nogal wisselend beeld. Enkele wedstrijden werden uitstekend gespeeld, maar in andere wedstrijden was het maar matig wat er aan spel op de grasmat werd gelegd. Zondag is het de laatste oefenwed strijd om de goede vorm te pakken te krijgen. Voor het eerste spelen junioren C tegen de junioren van Wieringer waard Ze vertrekken om kwart voor tien uit De Cocksdorp. De opstelling hangt in het kastje. Voor de jeugd is er weer gewoon trai nen op de oude tijden. Inlichtingen omtrent de plaats waar ditmaal getraind wordt kunnen worden verkregen bij H. Stevens, telef. (02222) 350. J.W.B. Z.D.H. ZDH speelt op het sportterrein in Ou- deschild de volgende vriendschappelij ke oefenwedstrijden. Zaterdag, 16.30 uur, ZDH junioren C- Oosterend junioren C. 18 00 uur; ZDH junioren A-0osterend junioren A. Zondag, 14.00 uur, ZDH 3-Oosterend 3. 16.00 uur: ZDH 1-Oosterend 1 F.Z. De zon komt 29 augustus op om 5.47 uur en gaat onder om 19.34 uur; 1 sep tember op om 5.52 uur en onder om 19.27 uur. Maan: 1 sept. E.K.; 8 sept. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 27 augustus 10.14 en 22.51 Zaterdag 28 augustus 10.51 en 23.24 Zondag 29 augustus 11.25 en 23.54 Maandag 30 augustus 11.55 en Dinsdag 31 augustus 0.23 en 12.25 Woensdag 1 september 0.52 en 12.56 Donderdag 2 september 1.24 en 13.40 Vrijdag 3 september 2.31 en 15.03 Zaterdag 4 september 4 05 en 16.37 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water. Omdat de gymzaal nog niet te gebrui ken is vanwege verbouwingswerkzaam heden wordt op zaterdag geen les gege ven voor kleuters en jongens. Bij mooi weer is er evenwel dinsdag a.s. buitengymnastiek voor de jeugd. De jongens van de eerste, tweede en derde klas kunnen op dinsdag van half vier tot half vijf met de meisjesgym- nastiek meedoen. Voor dames en heren is er op dinsdag 31 augustus om kwart voor acht 's avonds trimmen bij de trimbaan in de Dennen. Op dinsdag 7 september wordt er om 8 uur 's avonds gezwommen in het zwembad Molenkoog te Den Burg. 22. Toen Daan de volgende avond thuis kwam draaide hij, als een kat om de hete brei, om z'n moeder heen die, met de verstuikte voet op een stoel voor zich vanuit haar zetel probeerde haar Koninkrijk zo goed en kwaad als 't ging te besturen. „Nou, zeg et es", zei Maartje tenslotte ongeduldig. Daan kuchte. „Zeg moeder. „Ja, wat is er dan?" „Die jurk van Marietje". I „Ja, wat maak jij je daar druk over?" „Nou, ze vond het geloof ik wel erg, dat-ie niet klaar kwam". „Nou ja, als dét nou het ergste is. maar nog es, waarom maak jij je daar zo druk over?" ,Nou, ik dacht zo. als.weet u dat Jennie, Jennie Bremer van hieron der, zo goed naaien kan?" Het was even stil, pijnlijk stil. Want Maartje, niet van gisteren, zag waar het op uit draaide, zag het tot het |eind toe. „N-nee", zei ze stijfjes, „hoe moet ik [dat weten?" „Het is haar vak, ze is naaister". „Ik dacht dat ze op een fabriek werk- :e". Daan hoorde de vijandige minach- g in de stem van zijn moeder. „Nee, op een atelier. Maar eh ze taakt al haar jurken zelf". „Hm", zei Maartje. Daarom zag dat d er altijd zo opgetoddikt uiteen legelij ke werk jurk was er niet meer bij. „En ik vind", waagde Daan dapper, |,dat ze er mieters uitziet". „Zo, vind jij dat", antwoordde Maartje roog. Daan zuchtte. Het was moeilijker dan lij dacht. „Zou eh.zou Jennie niet.be- |on hij benauwd. „Zo'n haast heeft het toch niet? En Qevrouw Bremer doet toch al zo veel", festduitse marken Vanse francs 'elgische francs Iweedse kronen [witserse francs erikaanse dollar igelse pond ;enrijkse schilling iaanse lires 100 100 100 100 100 1 1 100 10.000 ƒ104,50 52,50 6,48 59,00 ƒ106,75 2,62 4,63 14,82 29,75 het moest als lof klinken, maar Daan wist precies wat zijn moeder dacht; lie ver geen verplichtingen juist aan die mensen, en nou dat kind, die Jennie weer. „Heeft ze een naaimachine?" „Nee ze naait altijd bij een vrien din". Dacht ik wel, peinsde Maartje. Meiden hangen alles aan haar lijf, denken er niet aan te sparen voor een naaimachi ne. Ze konden er desnoods een op afbe taling kopen, zo waren de mensen hier wel, maar zelfs dat deden ze niet. 't Eer ste stuk in je huishouden, had haar me vrouw altijd gezegd: 'n naaimachine! „Ze kan er wel een op afbetaling ko pen", het leek wel of Daan haar ge dachten geraden had, schrok ze, „maar ze zegt dat dat veel duurder is en dat je er beter voor kunt sparen, en daar is ze druk mee bezig". 't Zal wel, schokschouderde moeder Maartje in gedachten, dat maakte ze de jongen natuurlijk wijs. Zo'n hippie en dan spéren. voor een naaimachine nog welf „Nou ja", zei Maartje tenslotte. Ze kon niet goed anders. Je kon moeilijk weige ren, 't was een klap in die mensen d'r gezicht. Maar als Daan dacht dat-ie op die manier z'n uitverkorene, dat opge dirkte kind van Bremer, in de familie kring kon brengen Maar Daan wist genoeg. Marietjes ogen begonnen te glanzen, toen hij haar op de nieuwe mogelijkheid attent maakte, en al Maartjes moei zaam bij een gezochte bezwaren niet achtend, daalde ze die avond, de lap stof onder de arm, af naar beneden, naar het Bremer-huis. Toen Daan, met een zeer doorzichtig smoesje, een uurtje later aanbelde en terstond door moeder Stans binnenge laten werd, riep Jennie hem al bij de deur toe: „Hier wordt gewerkt, denk je er om?" Hij zag z'n zus Marietje, stralend, toe zien hoe Jennie met ongelooflijke han digheid in de lap stof knipte. ,,'t Wordt enig", zei ze gelukkig, en Daan bemerkte met innige voldoening, dat z'n zus en Jennie blijkbaar van 't eerste ogenblik af prima met elkaar konden opschieten. Vader Bremer, die vanavond geen dienst had, maakte zijn zoon net duide lijk dat het de hoogste tijd werd voor bed, en gaf Daan een niet onduidelijke wenk, dat je voor een spelletje schaak twee mensen nodig had. Daan liet zich niet lang bidden. Druk bezig met de koffie, overzag moeder Stans haar scha re. En haar ogen waren blij. Die Daan, dat was een beste jongen. Ze hoopte toch zo van harte, dat het wat worden zou tussen Jennie en hem. Want dat Jen dol op hem was, leed geen twijfel. Met verbazing had ze een sub tiele verandering zich in haar dochter zien voltrekken: een minder uitdagende make-up, een plotselinge afkeer van goedkope opschik, wat minder opvallen de jurken en een eenvoudiger kapsel. o, ze kende de verschijnselen. Ze begreep wel dat Daan geen type was voor een „opgeprikte griet", wat haar Jennie aar dig op weg geweest was te worden. Ze was dankbaar dat het tegelijk ook uit was met de diverse vriendjes, die ze nooit had vertrouwd en waarvan ze er nooit één als toekomstige schoonzoon had wil len zien.trouwens, het was bij Jen nooit serieus geweest, ze liet de jongens achter zich aanlopen, liet zich tracteren op ijsjes en bioscoopjes, maar verder „aan mijn lijf geen polonaise" zei ze luchtig Nu was het anders, o ja, nu was het héél anders! En die Marietje, wat een schat van een kind. Die dame daarboven met haar verstuikte enkel zou wel opkijken als ze zag, wat Jen van dat lappie wist te ma ken, zou wel heel wat anders zijn dan de mode van Mollenbroek, ha-ha! „Daar géat je paard", zei vader Bre mer tot Daan, „je moet beter op je spel letten", voegde hij er met een knipoog aan toe. Want hij zag wel, dat Daan te veel oog had voor de Dame. HOOFDSTUK X Kerend getij „Dag mevrouw", zei Jennie verlegen, en dat was op zichzelf al iets heel bij zonders, want Jennie was niet bepaald verlegen van aard. Ze had als een berg opgezien tegen dat korte eindje trap naar de hogere etage. Ze begreep, dat het er maar niet alleen om ging, even die jurk voor Ma rietje in elkaar te flansen. Dit was de vuurproef! „Zo ehJennie", zei Maartje, van uit haar invaliden-stoel, koeltjes. Vader Chris gaf haar een stevige hand, die vond dat zijn zoon nog niet zo slecht uit z'n ogen gekeken had. Niet alleen was die Jennie een verdraaid aardig kind om te zien, maar die pientere ogen, die besliste mond, dat beetje wipneus dit meisje wist wat ze wilde. En het kon wel eens zijn, dat Daan, goedhartig en soms wat makkelijk van aard, dat nét nodig had. „Hier staat de machine", wees Mariet je ijverig, haar wangen gloeiend van opwinding. Jennie had er wel heel iets anders van gemaakt, dan moeder van plan was! „Ja-ja", zei Jennie, blij met de aflei ding van meteen aan 't werk te kunnen „maar het is toch misschien wel goed dat we nog even aan je moeder laten zien.ik heb 'm nou pasklaar.als er soms iets aan veranderd moet wor den. Je wist maar nooit, 't waren boerenmensen, dacht de Amsterdamse Jennie, misschien vonden ze 't niet stijf genoeg. „Ja", zei Maartje wat afgemeten, „ik wil 't wel eerst even zien". „Kom maar mee", zei Marietje en de twee verdwenen in de andere kamer. In de huiskamer bleef het stil. Henk zat te leren. Daan las een boek, of deed of hij las. Hij zat als op spelden, maar hij durfde niets zeggen. Moeder was nog wel erg ijsbergachtig, en o wee, als de jurk die Jen geknipt had niet naar haar zin was. De rok te kort of de hals te bloot of zo.... dan konden Jennie en hij wel inpakken. (wordt vervolgd) Steun de kollekte die binnenkort wordt gehouden, of wordt lid door een jaarlijkse bijdrage van f 5,- te storten op giro 26000 ten name van KWF Amsterdam, onder vermelding "lidmaatschap'.' inlichtingen: Centraal Bureau KV/F Koninginneweg 20, AMSTERDAM Tel.020 726000. Wij vragen u maar één keer per jaar om uw koilektebijdrage voor de kankerbestnjdmg. 't Moet v/el Want er is nog altijd geld tekort Geld voor onderzoek, voorzorg, voorlichting en begeleiding. Stapje voor stapje komen we vooruit We moeten verder. Daar kunt aan meewerken. Nu. Door te geven aan de kollekte. Duizenden koliek tanten gaan weer op pad. Sportieve meehelpers. Bewogen meedenkers. Mensen die hopen dat meer mensenlevens gered zullen worden. Dat wilt u toch ook? Kortnjin WVxfcnhw rond» wor 6*

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5