Cjroen ^jmrtsjpxels in het harL, Bonden sluiting in verzet tegen zuivelfabrieken Eerst zoeken naar andere oplossingen Geslaagde zwemtocht van Vlieland naar Texel Eerste prijs in Weesp QUICK MONTREAL ƒ68,95 MARGARETHA SINCLAIRBAND /paarbank DINSDAG 7 SEPTEMBER 1976 OPLAGE 5200 Uitgave: BV v/h Langeveld De Roolj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pelfkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. 89e JAARGANG No. 9107 6 PAGINA'S Verschijnt dinsdags en vr!Jdag6. Postgiro 652. Abonnementsprijs f9,80 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 38 ct. per mm exol. 4% BTW geweldige zaalvoetbalschoen SPORTSH-&R weverstraat VNgMflpfy den burg De meisjesdrumband Margaretha Sinclair heeft een uitstekend resultaat geboekt op het in Weesp gehouden concours van de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen. De band behaalde daar 199Vj punten, wat ruim voldoende was voor een eer ste prijs (afdeling jeugd). Het was bo vendien het hoogste aantal punten van het hele concours wat recht gaf op een fraaie wisseltrofé. Een persoonlijke prijs kreeg de 22-jarige Marga Witte uit Den Burg die tot beste tamboer- maitre van het concours werd uitge roepen. In de marswedstrijd bezette de band de vierde plaats. De rapporten van de drie juryleden waren uiteraard bijzonder gunstig, maar er zat ook kritiek in. De jonge tamboers kregen het advies hard te blijven studeren, omdat het trommelen nog kan worden geperfektioneerd. De band stond onder leiding van de heer Klaas Modder, die erg trots is op dit resultaat. Het was voor het eerst sinds lange tijd dat Margaretha Sinclair deelnam aan een officieel concours. Marcherend werd ten gehore gebracht ,,Syncopia" (goed voor 991/* punten) en staand „Swingmars", dat 100 punten opleverde .De jury was met name te vreden over de marsdiscipline, tempo en klankverhouding. Aan het goede resultaat werd overigens ook bijgedra gen door het feit, dat „concurrerende" bands het een beetje lieten afweten. Het succes straalt ook af op Douwe Medema en Judith Brusselaars, die bij repetitie en leiding van de nu 45 leden tellende band waren betrokken. Op de foto tamboermaïtre Marga Witte met de door haar en door haar band gewonnen prijzen. De voedingsbonden van de drie vakcentrales hebben verzet getoond te gen de mogelijke sluiting van drie tot de C.V. „Noordholland" behorende zuivelfabrieken waaronder „De Eendracht" op Texel. De bonden willen dat eerst alle andere mogelijkheden om tot betere bedrijfsresultaten uitputtend worden bestudeerd, alvorens met sluiting akkoord te zullen gaan. Ze hebben dat inmiddels per brief aan de directie van de C.V. Noordholland laten weten. Zoals bekend is de bedrijfsstructuur van de CV onderwerp van studie ge weest. Naar aanleiding van de resulta ten daarvan heeft de directie het perso neel op 23 augustus j.l. laten weten dat in de toekomst, gezien de melkaanvoer, noodzaak tot kostenbesparingen en af- zetverwachtingen de produktie gecon centreerd moet worden in drie bedrij ven Kaasfabrieken die zouden moeten afvallen zijn die van Assendelft, Heer- hugowaard en Texel. In de consumptie- melksector wordt gedacht aan sluiting van de fabriek te Amsterdam-noord. De ledenraad van de C.V. Noordholland en 'e raad van commissarissen van CMC (waarmee „Noordholland" sinds 1 janu ari 1975 nauw samenwerkt) moeten nog "ver deze zaak vergaderen: in de tweede elft van deze maand. Samenwerking Het genoemde samenwerkingsverband et CMC-Melkunie heeft tot gevolg ge- ad dat de CMC-fabriek te Assendelft erd ondergebracht in de „kaaspool" en nder directie werd geplaatst van de ~.V. Noordholland. De consumptiemelk- ednjven van de „Noordholland" wer en ondergebracht bij de consumptie- eiksector van de Melkunie De samen- erking zou voor vijf jaar gelden; bin- en drie jaar zou werden bekeken of 'erlenging gewenst is. Tot de samenwer- ing hoorde het samen bestuderen van ogelijkheden die tot verbetering van bedrijfsresultaten zouden kunnen "iden, zowel in de melk- als de kaassec- t. De C.V, Noordholland wil nu een ersnelde beslissing nemen over voort- etting van het samenwerkingsverband, k van CMC-zijde wordt het verlangd. i de besturen van beide ondernemin- en besluiten de samenwerking versneld 'oort te zetten, kunnen de reörganisatie- lannen die mogelijk tot sluiting van enoemde fabrieken leiden worden uit- ewerkt. Daarna kan de beslissing val- n. De directie heeft gezegd dat het per- neel er in ieder geval bij zal worden etrokken en dat het steeds op de hoog- zal worden gehouden. De C.V. Noordholland staat er niet unstig voor Onder andere door de ach- f 10.000,-? f20.000,-? f 100.000,-? of meer? Voorkom dat u in financiële moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw huis, uw auto enz. Een goed advies: uue/t nadcrland terblijvende kaasprijs is de inkomens positie van de Noordhollandse veehou ders ernstig verslechterd. De kosten van energie en arbeid stijgen, maar kunnen nu niet meer door rationalisatie en ho gere produktie worden opgevangen. Een en ander kwam extra hard aan door de kaasproduktiebeperking. De onderne ming heeft nu ook nog te maken met hoge kosten van rioolwaterzuivering; be drijven met een eigen zuiveringsinstal latie kunnen een lagere kostprijs aan houden. In een reaktie op de reorganisatie plannen zegt de voedingsbond van het CNV dat het achterblijven van de uitbe- talingsprijs aan de veehouders de afge lopen jaren niet alleen mag worden toe geschreven aan kostenstijgingen, maar ook aan beleidsfouten en onjuiste taxa tie van ontwikkelingen. De bond stelt dat nog niet vast staat wat de resul taten zijn van een in de toekomst door gevoerde reorganisatie en wijst erop dat de studie slechts betrekking had op een deel van het totale bedrijf; mogelijk zijn besparingen in een andere sector denk baar. Omdat ook nog niet bekend is of de samenwerking met de CMC-Melkunie doorgaat, zegt de bond niet te kunnen instemmen met de voorgestelde reorga nisatie. Niet alleen moet worden be paald of de samenwerking wordt voort gezet; ook moet worden bezien of volle dige integratie met de CMC-Melkunie verbetering van resultaten kan geven Pas als dat bekeken is, wil de CNV-bond opnieuw standpunt bepalen. Bij voorbaat wordt echter bezwaar ge maakt tegen sluiting van de fabriek op Texel. „De werkgelegenheid op Texel is uitermate beperkt. De bereidheid tot verhuizen is zeer gering. In geval van overplaatsing zal een zeer zware extra (zie vervolg pagina 2) Hel einddoel in zicht. De twee zwemmers tijdens het afleggen van de laatste honderden meters. De Eierlandse vuurtoren was een baken dat makkelijk in het oog kon worden gehouden (foto's Wim Wtering) Twee Texelaars zijn zondagmiddag van Vlieland naar Texel gezwommen, voor zover bekend voor het eerst in de Texelse zwemgeschiedenis. De tocht werd volbracht door de 15-jarige Jan Wiering uit Den Burg en de twee maal zo oude Cor Veld uit De Waal. Ze de den er precies één uur en vier minuten over. Het tweetal startte om 14.10 uur op de Vliehors op een zodanig punt dat kon worden geprofiteerd van de vloedstroom. De tocht zelf was vrij zwaar want er stond vooral bij Vlieland een sterke branding en het water was aanmerke lijk kouder dan bij de tochten Den Hel- der-Texel en Den Heider-Razende Bol waaraan Veld en Wiering onlangs ook hebben meegedaan. In die tijd ontstond het idee om (bui ten enige officiële organisatie om) ook eens van Texel naar Vlieland of omge keerd te zwemmen. Ze gaven er geen ruchtbaarheid aan en beschouwden het als experiment. De zaak moest goed wor den voorbereid en begeleid om alle risi co's in dit zeegebied met verraderlijke zandbanken te vermijden. Goede hulp Veel heeft het tweetal te danken aan Piet Postma die met zijn boot de zwem mers van zo kort mogelijke afstand volgde en die als kenner van het zeegat tussen Texel en Vlieland waardevolle adviezen kon geven. Hij bracht de zwemmers, samen met eveneens nauw betrokken vader van Jan Wiering, naar de punt van de Vliehors. Daar liepen ze een eind om goede positie te kiezen, waarna de tocht richting Texelse vuur toren kon volgen. Traditie? De twee zouden het leuk vinden als ook deze zwemtocht tot jaarlijkse tradi tie zou kunnen worden. Er zijn zwem mers genoeg die willen meedoen, maar nog belangrijker is de aanwezigheid van een groot aantal volgboten, bestuurd door mensen die de zee kennen. spaarspeciahsten sinds 1817 Enigszins verkleumd maar voldaan stappen Cor Veld (links) en fan Wiering bij de vuurtoren aan land. Rechts Piet Postma die met zijn vlet en nautische kennis het experiment hielp slagen.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1