Cjrocn c2wartsJ~exeU in het harL, B en W tegen vergroting van zomerverblijf Texelaar schuldig aan heling Woningen mogen geen logiesbedrijf worden Vrijbanklammeren gingen naar de gewone slager I Sportshop kindershop j Steenhuizen vals voorgelicht Onderzoek door justitie Mevrouw M. Dros-Eelman Cultureel werk wil contact tussen alleenstaanden bevorderen Waarborgsom bij reklame langs wegen geeft gedichten uit Nieuwe VVV-kaart van Texel Bejaardentocht Den Hoorn B. en W, weigerden vergunning voor tussendeur KEURMEESTER VOND KWALITEIT GOED GENOEG Hoornder feest Nieuwe collectie NOORSE JACKJES EN VESTEN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1976 OPLAGE 5200 TEXELSE 89e JAARGANG No. 9108 6 PAGINA'S COURANT Uitgave: BV v/h Langeveld De RooiJ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktie: Harry de Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) 896. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,80 p. kvr 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert 38 ot per mm exof. «1% BTW De heer W. Steenhuizen uit Den Burg wil een zomerverblijf aan het Ou de Dijkje uitbreiden van 37 tot 77 m2. De gevraagde bouwvergunning werd door B. en W. geweigerd en tegen de ze weigering is de heer Steenhuizen nu in beroep gegaan bij de gemeen teraad. B. en W. hebben de raad ge adviseerd het beroep ongegrond te verklaren, omdat de gevraagde uit breiding strijdig is met de bestem mingsbepalingen. De kwestie heeft een lange voorge schiedenis. In 1971 kreeg Steenhuizen krachtens het overgangsrecht vergun ning voor de uitbreiding van zijn ge bouwtje dat ook door de vorige eige naar al jaren als zomerverblijf werd ge bruikt. Een jaar later wilde hij opnieuw uitbreiden, nu tot ongeveer 60 m2 Dit was volgens het college geen „uitbrei ding in beperkte mate" zoals het plan voorschreef en de vergunning werd ge weigerd. Weer een jaar later vroeg Steenhuizen vergunning voor uitbreiding tot 46 m2 aan. Op dezelfde gronden als. het jaar ervoor werd opnieuw afwijzend beschikt. Bij die gelegenheid werd wel bekeken in hoeverre de aanvrager te gemoet zou kunnen komen op basis van de toen bekende gegevens over de ver moedelijke inhoud van het nieuwe plan voor het buitengebied. Gezien de onze kerheid zijn echter geen toezeggingen gedaan. In februari van dit jaar vroeg de heer Steenhuizen vergunning voor uitbreiding tot 77 m2. ting is er altijd op gewezen dat het om een voorontwerp ging". De commissie die zich in eerste instantie met de be handeling van beroepschriften bezig houdt, vindt dat Steenhuizen op de hoogte gebracht had moeten worden van de wijzigingen in het beleidsvoornemen. De commissie (bestaande ut mevrouw Vlas en de heren Koorn, Beumkes, Dros en Weijdt) achtte in meerderheid de af- wijziging van de bouwaanvraag echter juist. Alleen J. C. Dros vond dat een bruikbaar zomerhuis minstens 60 m2 moet zijn. Volgens de regels van het ontwerp bestemmingsplan zoals het er nu uitziet, zou de heer Steenhuizen zijn zomerver blijf tot maximaal 45 m2 kunnen uit breiden. Op een uitbreiding met 10%> heeft hij nu zonder meer recht (maar dat levert slechts één vierkante meter extra op) doch B. en W. hebben een vrijstellingsbevoegdheid om tot 20% te gaan. „Een bundeltje mirre" Er zijn plannen voor de vorming van een contactgroep voor onvolledige ge zinnen en alleenstaanden op Texel, openstaande voor alle leeftijden. El ders blijken soortgelijke groepen in een behoefte te voorzien. Het „alleen- staan" leidt tot vereenzaming en het is dan ook het voornaamste doel die ver eenzaming te lijf te gaan. Meestal organiseert men dan ook pe riodiek ontmoetings- en ontspannings avonden, ook met de bedoeling geza menlijke problemen te bespreken. Alleenstaande ouders ontmoeten pro blemen waar gehuwden vaak geen weet van hebben; het contact hierover met anderen, die dn een soortgelijke situatie verkeren, kan zeer nuttig zijn en iemand weer nieuwe mogelijkheden doen zien. Voor de start wordt gedacht aan een gezamenlijk etentje (voorafgegaan door een samen koken) en dit periodiek te doen. Wie in een dergelijke contactgroep geïnteresseerd is en hetzij weduwe of weduwnaar of gescheiden is kan zich aanmelden. Dat kan tot 25 september bij het bureau Culturele Zaken ten raad- huize, telefoon 3041 (overdag) te vragen naar mevrouw Bootsma; mevrouw Linie Retsema, Bernhardlaan 24, telefoon 3465 ('s avonds) en mevrouw Anneke de Vries, Herenstraat 50, Den Hoorn, telefoon (02226) 487 ('s avonds). Om te bevorderen dat reklame die langs de Texelse wegen voor bepaalde evenementen wordt gemaakt (Circus Boltini, Hellsdrivers, Walvis Jonas) na afloop ook weer wordt opgeruimd, werkt de gemeente met een waarborgsom. Bij het verlenen van de vergunning wordt een bedrag van ƒ1.000,geïncasseerd die wordt terugbetaald als de reklame- borden allemaal zijn opgeruimd. Wan neer niet tijdig tot opruimen wordt overgegaan doet de gemeente het op kosten van de betrokkene, aldus delen B. en W. schriftelijk aan de raad mee naar aanleiding van desbetreffende vra gen. In strijd met oud en nieuw B. en W. weigerden weer en wezen erop dat het gebouw met niet meer dan 25% mocht worden uitgebreid wat erop neerkwam dat de totale oppervlakte ten hoogste 38 m2 mocht worden. De uit- breidimgsmogelijkheid was dus praktisch nihil. Volgens het nieuwe bestemmings plan, dat uitbreiding met slechts 10% toestaat, was de uitbreidingsmogelijk heid feitelijk dus al overschreden. Het bouwplan was derhalve strijdig met zo wel het nieuwe als het oude plan. Het college vond het herhaaldelijk moeten ehandelen van steeds weer nieuwe bouw- aanvragen voor hetzelfde geval boven dien vervelend worden want Steenhui zen werd erop gewezen dat hij de kans hep dat een volgend verzoek niet ont vankelijk zou worden verklaard, tenzij de planologische voorschriften zouden veranderen (wat in principe mogelijk is omdat het buitengebied-plan nog niet is •astgesteld red.). In zijn beroepschrift verwijt de heer Steenhuizen B. en W. dat hem op de af deling bouw- en woningtoezicht is ge- tegd dat er mogelijkheden waren tot uit leiding tot 70 m2. Daarop baseerde hij iijn nieuwe aanvraag. B. en W. geven :oe dat het voor-ontwerp van het be- temmingsplan de gewenste mogelijkhe- len heeft geboden. Maar dit vooront werp is naderhand gewijzigd waardoor leze mogelijkheid verviel. De voor de hand liggende gedachte lat Steenhuizen slachtoffer is geworden an onzorgvuldige vóórlichting wordt ioor het college echter bestreden. „Zo- ang een bestemmingsplan niet ter inza- ;e ligt, hebben wij de bevoegdheid wij dingen aan te brengen. In de voorlich- Mevrouw M. Dros-Eelman (75) uit Oosterend heeft een gedichtenbundel sa mengesteld die de titel draagt „Een bun deltje mirre". Deze naam, zo schrijft mevrouw Dros in het voorwoord, is mij ingegeven door de Heer zelf. Ook elders geeft de bundel blijk van de diepgelo vige instelling van de schrijfster, haar liefde voor Texel en haar ontzag voor de krachten der natuur. De bundel is een selectie uit de zeer vele gedichten en versjes die mevrouw Dros in de loop der jaren heeft gemaakt en waarvan een aantal in de Texelse Courant werd gepubliceerd. De voorkant van het boekje wordt ge sierd door een foto uit het familiearchief, voorstellende haar zoon Niek als kleuter temidden van de scharrelkippen op „Pietershoeve". Het plaatje kan be schouwd worden als een illustratie bij het gedichtje „Veldkinderen": Zó zie ik ze het liefst de kinderen van het veld Met afgesleten klompjes en 't broekje leuk versteld Het afgezakte sokje bij een verwassen rokje een zongebleekte pruik ja, dat is Hollands puik. Het bundeltje kwam tot stand op ini tiatief van de kleinkinderen Jaap en Nico Dros, die samen met Femmy Witte het voorbereidende werk deden. Het so ber maar smaakvol uitgevoerde boekje werd gedrukt bij de Anker Drukkerij in Amsterdam en is te koop bij Het Open Boek in Den Burg voor ƒ6, Wie van een onbekende een artikel krijgt aangeboden tegen een prijs die ver beneden de waarde ligt, moet er re kening mee houden dat het artikel van een misdrijf afkomstig is. Als de justitie van mening is dat de koper redcrlijker- wijs kon vermoeden dat er iets niet pluis was, kan hem heling ten laste worden gelegd. Dat is mogelijk het lot van Texelaar G.R. die onlangs voor ƒ1.500, een bijna nieuwe caravan kocht die in werkelijkheid een waarde van omstreeks ƒ6.000,— had. Hij kocht de caravan van de Amers- foorter Van A. die een tijdje als disc- jockey bij Sarasani had gewerkt maar na het faillissement van deze popboer derij op Texel was gebleven en optrad in „De Oranjeboom". De caravan had hij gehuurd van een bedrijf in Utrecht en was dus niet zijn eigendom. „Borg" Het contact met R. ontstond kort na het Sarasani-faillissement. R. had een vordering van ongeveer ƒ1.500,lopen en ging naar de bekende schuur aan de Kogerweg om te zien of daar nog iets viel te halen Met toestemming van de daartoe niet bevoegde Van A. haalde hij wat artikelen weg bij wijze van borg: een gasheater, gasfornuis, enkele rollen elektriciteitsdraad en een schijnwerper. Toen Van A. hem naderhand „zijn" ca ravan voor het zachte prijsje van ƒ1.500,aanbood, ging R. daar direkt op in en had het gevoel dat de zaken ruimschoots quitte waren. Gestolen De caravan werd bij R. afgeleverd, maar nog dezelfde nacht haalde Van A. het ding weer weg en vluchtte naar het vasteland. R. schakelde de politie in. Enige tijd later werd Van A. in Amers foort aangehouden en naar Texel over gebracht, waar hij een paar dagen in de cel in De Koog werd opgesloten. Uit het verhoor en het onderzoek werd de gang van zaken duidelijk. Van A is fout. Maar mogelijk is R. ook niet brand schoon. De officier van justitie zal uit maken of hij wordt vervolgd. De VVV heeft een nieuwe kaart van Texel uitgegeven. Het formaat is wat handzamer dan de oude kaart en geeft meer informatie, niet alleen voor toeris ten maar ook voor Texelaars. Want nog lang niet iedereen weet waar hij de Fannevveg, Rommelpot, Staart, Maaike- duinweg, Lageveld, Waterweg en andere wegen moet zoeken die pas onlangs een officiële naam hebben gekregen. Op de nieuwe kaart zijn de natuurgebieden met kleur aangegeven en de voor het gebied meest karakteristieke vogelsoort staat als tekening afgebeeld. Naast de bestaande zijn ook de nog aan te leggen fietspaden (in het kader van het gemeentelijke fietspadenplan) ingetekend zodat de kaart niet al te snel zal verouderen. In meer opzichten is met de belangen van de fietsende en wande lende toerist rekening gehouden: als we gen van boomschutting zijn voorzien is dat met groene lijnen aangegeven. De wandelroutes van Staatsbosbeheer zijn te zien, evenals het natuurpad in de Dennen. De nieuwe kaart, gedrukt bij Carto- print in Den Haag, kost ƒ2,50. De oude kaart is inmiddels uitverkocht. Herfstvakantie Tijdens de herfstvakantie belooft het druk te worden op Texel. Op dit mo ment zijn de meeste bungalows voor de ze periode van één week al gereserveerd. Om de nog binnenkomende aanvragen te kunnen behandelen wil de VW steeds op de hoogte zijn van de nog be schikbare akkommodaties. Hetzelfde geldt voor de kerstvakantie, waarvoor de boekingen ook al binnenstromen. Ledenvergadering Donderdagavond 7 oktober zal in ho tel „De Lindeboom-Texel" een buiten gewone algemene ledenvergadering wor den gehouden. De agenda vermeldt be handeling van de eerste herziene begro ting 1976-1977, die in de loop van okto ber aan de gemeente Texel moet worden aangeboden. Omdat het niet mogelijk is gebleken voor de aanvankelijk vastgestelde datum een bus te krijgen is de bejaardentocht verschoven naar dinsdag 21 september. Op deze nieuwe datum vertrekt de bus om 1 uur n.m vanaf De Waldhoorn. Veerhaven Het Homtje BEHANDELING BEZWAARSCHRIFTEN IN RAADHUIS Vrijdag (heden) zal van provinciewege e behandeling plaatshebben van de be waarschriften die bij G.S. zijn inge vend tegen het ontwerp bestemmings an voor Het Horntje. In tegenstelling >t wat gebruikelijk is gebeurt dat niet het Provinciehuis in Haarlem maar het raadhuis te Den Burg. Dit in ver- tod met het grote aantal Texelse be- nghebbenden dat deze openbare zit- mogelijk wil bijwonen. De bijeen- omst begint om 10.00 uur. ATTENTIE In de week van 13 tot 18 september worden geen boodschappen thuis bezorgd. Centra en Reformhuis A. VAN HEERWAARDEN Gedurende ongeveer drie maanden in het begin van dit jaar zijn van de noodslachtplaats afkomstige lamme ren bij de Texelse slagers terechtgeko men, hoewel zij volgens de voorschrif ten alleen via de vrijbank aan de man gebracht hadden mogen worden.. Dat was mogelijk doordat keur meester J. C. van Staveren uit Den Burg de lammeren eigen machtig voorzag van het stempel van mening dat dit best kon omdat de lammeren van uitstekende kwaliteit waren. Bij verkoop via de vrijbank vreesde hij, gezien de grote aanvoer van lam meren, dat men met een hoeveelheid lammerenvlees zou blijven zitten en hij vond het zonde dat dit de destructor zou ingaan. De affaire is minder spectaculair dan de geruchten willen doen geloven. Geen voordeel De keurmeester, zo staat vrijwel zeker vast, is van zijn aktiviteiten geen cent beter geworden. Hij erkent overigens dat hij naar de letter van de wet fout was, maar beschouwt zijn optreden feitelijk als een interpreteren van de voorschrif ten waar niemand nadeel van gehad heeft. Financiële baat bij een en ander hadden alleen de betrokken Texelse boe ren (die meer voor hun dode lammeren kregen). Maar omdat het om slechts en kele tientallen beesten is gegaan loopt ook dat voordeel niet in de kapitalen. Het recht moet zijn loop hebben Na dat bij een inspectie bij een der slagers verdenking was gerezen, kwam een en ander aan het licht. De justitie werd in geschakeld; deze begon met een onder zoek dat op dit ogenblik nog niet rond is In afwachting van het onderzoek is de keurmeester overgeplaatst naar het slachthuis van Den Helder. Wat is vrijbankvlees? De onder het publiek levende verden king dat de mensen door toedoen van de keurmeester ondeugdelijk schapen vlees hebben gegeten, komt omdat het verschil tussen goedgekeurd vlees en vrijbankvlees niet algemeen bekend is. Vrijbankvlees is van noodsLachtingen afkomstig vlees waaraan niets mankeert. Maar er zijn redenen om aan te nemen dat het minder lang houdbaar zou kun nen zijn. Het wordt daarom minder ge schikt geacht voor opslag en verwer king. Om dat laatste uit te sluiten, wordt het in de slachtplaats „verkocht in het klein onder toezicht". Dat betekent dat de klant een kleingemaakte portie van ten hoogste 3 kg mag meenemen. De heer J. Bruin in De Koog ver strekt beroepshalve logies met ontbijt. Om dat efficiënter te kunnen doen wil hij zijn woningen Parnassiastraat 31 en 33 door het aanbrengen van een tussen deur met elkaar verbinden. B. en W. weigeren echter de gevraagde bouwver gunning omdat zij vonden dat de woon bestemming van genoemde panden er door geweld wordt aangedaan. De hui zen mogen uitsluitend worden gebruikt voor prmanente bewoning. Dit staat ook in de koopovereenkomst met de gemeente. Tegen de weigering van de vergunning is de heer Bruin nu in beroep gegaan bij de gemeenteraad. In zijn beroepschrift stelt hij dat de be stemming van de woningen niet veran dert (wat B. en W. na het bekijken van de bouwtekening en het vernemen van de bedoelingen van de heer Bruin niet geloven) en dat de gemeente op de hoog te was van het formeel strijdige gebruik van de huizen. Hij toont dit aan door te wijzen op de drank- en horecavergun- ning die hem is verstrekt en op de toe ristenbelasting die hij int. Het college schrijft naar aanleding daarvan dat het verstrekken van logies met ontbijt op zichzelf geen bezwaren oproept, zolang het gebruik voor permanente bewoning maar gehandhaafd wordt. Toeristenbe lasting is verschuldigd bij elk nachtver blijf van niet-ingezetenen en de drank- vergunning kon niet geweigerd worden omdat nu eenmaal aan de eisen van drank- en horeca wet was voldaan. B. en W. tonen zich verstoord over de wijze van optreden van de heer Bruin in deze kwestie. Toen hem door B. en W een herinneringsbrief werd gestuurd met de mededeling dat zijn pand nog steeds leeg staat, antwoordde hij niet met als motief: op niet-aangetekende brieven geef ik geen antwoord. Het col lege is unaniem van mening (evenals de commisie voor behandeling van beroep schriften) dat de vergunning terecht is geweigerd en de raad kan formeel dan ook geen andere beslissing nemen dan het beroepschrift ongegrond verklaren. Oneens Minder eensgezind zijn B. en W. over de vraag of mogelijkheden moeten wor den geschapen (wijziging van het be stemmingsplan) om de door Bruin ge wenste verbouw door te laten gaan. De burgemeester en wethouder Westdorp achten wijziging van het bestemmings plan voor dit doel ongewenst. De wet houders Zuidewind en Nauta vinden be stemmingswijziging wel mogelijk; ook de koopaktes van de percelen Parnas siastraat 27 tot en met 33 zouden dan gewijzigd moeten worden. De spelen en spelletjes die ter gele genheid van het Hoornder feest op 11 september in Den Hoorn worden gehou den zullen plaatsvinden op het terreintje naast de VVV-caravan. Het ringsteken begint zondagmiddag (12 september) om kwart voor twee en in verband hiermee wordt autobezitters verzocht zaterdagavond 11 september en zondag de gehele dag hun voertuigen niet in de Herenstraat te parkeren. vanaf ƒ139,

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1