Hoort Texel wel of niet bij de Waddenzee Scherven brengen geluk Rioolzuivering Oudeschild geeft stank- en geluidsoverlast Nog onzekerheid over gevolgen kernbeslissing Klachten op hoorzitting hinderwet Koersen vreemde valuta Schaakclub ..En Passant" Wielrijders door automobilisten verblind Smash '68 dames in nationale competitie ZDH gaat zwemmen Brandweer houdt open dag Zon, maan en hoog water Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 10 september 1976 DEN HELDER - De waddeneilanden zelf horen niet tot het gebied waarop de door de regering te nemen plano logische kernbeslissing (PKB) betrek king heeft. Hetzelfde geldt voor de aan de Waddenzee grenzende vaste landsgemeenten. Toch zal de PKB van grote betekenis zijn voor de eilanden want aktiviteiten waarvan wordt aan genomen dat ze het karakter van de Waddenzee zullen schaden zullen on mogelijk worden gemaakt. In de bestemmings- en andere plan nen van bijvoorbeeld Texel zal dus rekening gehouden moeten worden met de planologische kernbeslissing. Zaterdagmiddag werd dat meege deeld in de schouwburg van Den Hel der, tijdens de voorlichtingsbijeenkomst die was gewijd aan het beleid, dat de regering ten aanzien van de Wadden zee voor ogen heeft. Het was een ant woord op een door meerdere personen gestelde vraag, maar alle onduidelijk heid en argwaan was daarmee niet uit. de weg geruimd. De bekende partijen stonden weer tegenover elkaar, hoewel woordvoerders van milieugroeperingen de discussie het meest beheersten door herhaaldelijk en met klem aan te drin gen op nadere verduidelijking van be paalde passages in de regeringsnota. Texel was redelijk op de bijeenkomst vertegenwoordigd. Naast mensen van landschapszorg zagen we een voltallig college van b. en w, een enkel gemeen teraadslid en mensen uit de onderne mers- en watersporthoek. Bootverkeer In de nota staat onder meer dat het bootverkeer naar de eilanden niet ge ïntensiveerd mag worden. Desgevraagd werd door de regeringsvertegenwoor digers gezegd, dat het streven is gericht op handhaving van de bestaande capa citeit. Het argument dat toename van het toerisme op de eilanden onrust op het w^d zou vergroten, omdat een deel van de mensen zich bezig houdt met wadlopen en garnalen vangen, was niet erg overtuigend. Wethouder Jook Nau- ta liet dat blijken en wees erop dat slechts een fractie van de recreanten tot de wadlopers moet worden gere kend. Van hem was ook de veronder stelling dat de regering via het Wad denzeebeleid een flinke vinger in de planologische pap van Texel en de an dere eilanden wil krijgen, waarbij het beladen woord ..landschapspark" wter eens viel. Brief schrijven Tot echt inspreken kwam het zater dagmiddag niet en dat was ook niet de bedoeling. Het ging om informatie, om verduidelijking van wat in de nota is opgesomd. Herhaaldelijk kregen de vragenstellers dan ook het antwoord hun grief of opmerking per brief aan de minister van Volkshuisvesting en Westduitse marken 100 ƒ102,75 Franse francs 100 52,25 Belgische francs 100 6,46 Zweedse kronen 100 58, Zwitserse francs 100 ƒ105, Amerikaanse dollar 1 2,58 Engelse pond 1 4,55 Oostenrijkse schilling 100 14,63 Italiaanse lires 10.000 28,50 Het schaken op Texel wordt steeds populairder. Vooral het jeugdschaken, dat al op enkele lagere scholen met veel succes beoefend wordt. Enkele spelers van rond de 15 jaar heb ben al aansluiting bij de „senioren". Het grootste compliment is eigenlijk dat ze bij de training hun foutjes onmid dellijk afgestraft willen zien en niet met fluwelen handschoenen aangepakt wil len worden. Kortom, ze blijken uit hee goede schaakhout gesneden! Op dinsdag 14 september houden de schakers en de dammers om 8 uur hun jaarvergadering in hotel „De Zwaan". Er kan onder andere het verslag van de penningmeester tegemoet worden ge zien. Indien de diverse verstuurde uit nodigingen (met agenda) voor 14 sep tember niet te bestemder plaatse ge arriveerd zijn is hij of zij die dat mocht overkomen dubbel welkom. Nieuwe le den zijn driedubbel welkom. EIERLAND Op de Postweg komt het herhaaldelijk voor dat automobilis ten 's avonds en 's nachts verzuimen te dimmen voor wielrijders en bromfietsers °P het fietspad. Klachten hierover zijn legio en nemen toe nu de dagen snel horter worden. De politie wijst de auto mobilisten op de verplichting om voor alle tegemoetkomende andere wegge bruikers te dimmen. ruimtelijke ordening kenbaar te maken. Dat is mogelijk tot 1 december a.s. In februari volgen openbare hoorzittingen over de PKB en in mei zal de raad van advies voor de ruimtelijke ordening zich uitspreken. In de procedure is ook mi nisterieel overleg met de gemeenten en provincies opgenomen. Iedereen kan aan de hoorzittingen deelnemen. Be staande groeperingen zijn welkom, maar men kan zich ook individueel aanmelden en aan een inspraakgroep worden toegevoegd. De bijeenkomst van zaterdag werd geleid door de heer M. von Bartheld, inspecteur van de ruimtelijke ordening in Noordholland en Utrecht. Hij heeft de taak erop toe te zien, dat gemeen ten en provincies zich houden aan de planologische regels van de regering. Hij werd terzijde gestaan door de herep Th. A. Bode, lid van de (niet uit amb tenaren bestaande) raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Dit or gaan regelt de inspraak en verwerkt in eerste instantie de aan de minister ge richte brieven. Verder zaten achter de groene tafel de heren J. P. A. v.d. Ban en J. Visser, beiden van de Rijksplano logische dienst. Veel vragen De aanwezigen kregen eerst een serie dia's over het Waddengebied te zien „om op temperatuur te komen". Het aantal vragen dat daarna schriftelijk werd ingediend, was overstelpend, waardoor men bij de beantwoording in tijdnood raakte. Op de vraag, waarom de eilanden en kustgemeenten buiten de begrenzing van het PKB-gebied waren gelaten, werd geantwoord, dat men zich had beperkt tot de niet provinciaal of ge meentelijk ingedeelde gebieden. Juist voor dit „niemandsland", waar allerlei departementen wat te zeggen hebben, is een beleidslijn nodig, waaraan ieder zich heeft te houden. Het klonk wel aardig toen de heer Von Bartheld zei, dat men zich niet direct wilde bemoeien met het beleid van de gemeenten grenzende aan het PKB-gebied. De opmerking, dat de grens van de Waddenzee wordt gevormd door de teen van de dijk, werd onduidelijk door de toevoeging dat bij verplaatsen van de dijk ook de grens opschuift. Iemand veronderstelde lachend dat men dan door inpoldering het hele PKB- gebied kan wegwerken, maar kreeg uiterst serieus te horen, dat zo'n vlie ger niet opgaat, omdat bij voorbaat vaststaat dat de regering tegen inpol dering is. Wat van de zijde van de waddenbeschermers de aanmerking op riep, dat men dan ook tegen de Friese landaanwinningswerken en het inpol deren van slechts 350 ha Balgzand zou moeten zijn. Burgemeester Sprenger zei dat in de nota wordt gewezen op de belangrijke functie, die de Waddenzee (kraam- en kinderkamer) heeft voor de visserij in de Noordzee, maar onvermeld is gelaten dat er vissers zijn die voor hun vang sten op de Waddenzee zijn aangewezen. Ook de burgemeester werd door de voorzitter naar de inspraak verwezen. Bestuurlijke chaos Het waddenbeleid, dat de regering voor ogen staat, is gekoppeld aan de gemeentelijke indeling van de Wadden zee. Van de zijde van de Waddenver eniging werd opgemerkt, dat dit nog jaren kan duren, zodat de bestuur lijke chaos, waarvan nu sprake zou zijn, nog lang voortduurt, tot schade van dit gebied. Gepleit werd daarom voor een waddenraad, te regelen in een Wad- denwet. De voorstanders van drooglegging waren ook present. Een hunner stelde voor de Waddenzee toch maar in te dij ken ten behoeve van landbouw en in dustrie. Er zou ten noorden van de eilanden een nieuw waddengebied kunstmatig kunnen worden aange legd. Het serieuze antwoord luidde onmogelijk, de regering gaat uit van niet-inpolderen. Een pierensteker klaagde over de huidige natuurbeschermende maatrege len in het waddengebied. Hij vond het onjuist, dat hij en zijn collega's geen pieren mogen steken op het wad bij de Schorren (ter vermijding van onrust voor de fouragerende vogels) maar dat Natuurmonumenten niet bussen aange voerde mensen tussen de vogels laat lo pen. Het damesteam van de volleybalver eniging Smash '68 zal met ingang van het nieuwe seizoen (eind september) evenals het Texelse Tevoko gaan spelen in de nationale Nevobo-competitie. Smash '68 dames 1 uit Oosterend zal uitkomen in de derde klasse van het dis tract Den Helder. De leden van het team zijn: Coby Bakeiaar, Jeanette Decnop, Marja van Diesen, Hennie Eelman, Nel Eelman, Bep Mechielsen, Margriet Mets, Hilly Oosterhof, Mieke Trap en Corrie van Velthuysen. „Scherven brengen geluk", zeggen ze op het ogenblik bij de Rabobank in Den Burg. De hamer ligt er als het ware op de balie om de vele mooie spaarpotjes stuk te slaan, die daar verkrijgbaar zijn. Als je die potjes ziet is het eigenlijk zonde. Ze zijn erg mooi en kunstig be werkt. De kunstenaars van Sri Lanka daar komen de potjes vandaan hebben er erg hun best op gedaan. Sri Lanka is bij ons beter bekend als Cey lon. De mensen daar zijn erg spaarzaam, wat ze misschien wel van de Hollanders geleerd hebben, die er anderhalve eeuw heer en meester zijn geweest. Ze maken veel van die spaarpotjes en UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties, kwam op het idee om ze naar Nederland te halen en te gebruiken bij een inza- melingsaktie. Nadat Martinair de eerste lading gra tis had overgevlogen, bracht de KLM de rest en nu staan ze dan bij de Rabo- banken. Het geld dat door middel van de spaarpotjes bijeengebracht wordt, gaat naar Sri Lanka, waar het wordt uitge geven aan de bouw van de drinkwater installaties in honderd dorpen. Drink water is op dit mooie zonovergoten ei land een groot probleem. Het is vaak be smet, wat tot tachtig procent van alle kinderziektes aanleiding geeft. Goed drinkwater is niet goedkoop, maar kan er wèl komen. Dankzij deze aktie. Tegelijkertijd wordt de werkgelegen heid op het eiland bevorderd, doordat zoveel pottenbakkers bezig zijn met het vervaardigen en bakken van de vele tienduizenden potjes, die bij alle Rabo- banken verkrijgbaar zijn. De potjes zijn zo mooi, dat UNICEF en de Rabobank besloten hebben diegenen die eigenlijk denken niet tot sparen te zullen komen maar wèl graag zo'n sieraad willen heb ben, tegemoet te komen. Iedereen be taalt voor het eerstepotje dat hij bij de bank haalt ƒ5, Wie dat potje echter weer volgespaard inlevert krijgt het volgende gratis mee. Wie niet spaart heeft dus voor ƒ5, een mooi potje thuis en steunt daarmee tot op zekere hoogte deze aktie. Leuker is het echter wel te sparen. Dat levert meer geld op voor het watervoorzie ningsproject in Sri Lanka en men heeft dan iedere keer een ander mooi potje in huis. Op de bezwarenzitting die maandag avond in het raadhuis werd gehouden in het kader van de hinderwetproce dure voor de rioolzuiveringsinstallatie aan het Skillepaadje te Oudeschild, waren nogal wat klachten te horen. Hoewel de omwonenden zich positief uitlieten over het nut van de zuivering („Er zwemmen weer eenden in de sloot") is o.a. in 't Buurtje de stank vaak niet te harden en bezorgt het la waai van de installatie de bewoners slapeloze nachten. Totaal verschenen elf Oudeschilders op de hoorzitting om hun grieven nader toe te lichten. Enkelen van hen hadden hun bezwaar reeds schriftelijk kenbaar gemaakt. Anderen kwamen pas nu mondeling met hun bedenkingen. Het geheel spitste zich toe op drie punten. In de eerste plaats worden de bewoners van 't Buurtje en de nabij gelegen panden bij westelijke wind „vergast" op een lucht, die doet denken aan die van een varkensmesterij. Voorts veroorzaakt de installatie door koel- mechanismen een irriterende herrie. Ten derde geeft de tussen de huizen aan het eind van het Buurtje gelegen put bij warm weer een zodanige stank, dat de ramen van deze huizen niet open kunnen staan. Afbraakproces De heer H. de Harde (bewoner van een van de huizen aan 't Buurtje) maakte zich in het bijzonder zorgen over het aantrekken van allerlei onge dierte zoals muggen en ratten e.d. bij het laten voortduren van de huidige situatie. Hij vroeg zich bovendien af of er misschien foute berekeningen zijn gemaakt bij het aanleggen van de spaarbekkens (lagunes), waar het vuil een droge vorm dient te krijgen. De heer L. J. van der Geest stelde voor (ip.v. het gebruikelijke metselkalk als toevoeging om het afbraakproces op gang te helpen) een kalksoort te ge bruiken met een kleinere fractie. Om tot een verdere afscherming tegen de stank te komen, stelde De Harde voor bij Oudeschild (evenals vroeger) tot meer beplanting over te gaan, in het bijzonder rondom de spaarbekkens. Van de zijde van het Hoogheemraad schap wees men er op, dat erg veel bo men nodig zijn om tot een effectieve af scheiding te komen. Vooralsnog wist men geen oplossing voor dit vraagstuk. Met name ing. H. van Veelen beloofde echter, dat men op zeer korte termijn iets zal doen. Het verwonderde hem wel dat men pas nu met bezwaren aan komt, want de installatie draait toch al enige tijd. Zuivelfabriek Er werd door enkele aanwezigen ook gesuggereerd dat de afvallozing vanuit de nabije zuivelfabriek op de zuiveringsinstallatie de stank zou op wekken. Immers, toen de fabriek het afval nog loosde op de sloten, was er van stankoverlast bij de toenmalige zuiveringsinstallatie geen sprake. Dit moest door de andere vertegenwoordi ger van het Hoogheemraadschap in po sitieve zin worden beantwoord. Ing. R. J. Wittebrood gaf toe dat door de uit de zuivelfabriek afkomstige vetten de afvalrestanten niet in gelijke mate wor den afgebroken. Op andere plaatsen wordt een dergelijk groot aantal stof fen als het ware geneutraliseerd door stoffen die in huishoudelijk afvalwater voorkomen. In dit geval is het riool water van Oudeschild ontoereikend. De heer H. de Harde vond het een vreemde zaak, dat men een zuivel fabriek, die misschien nog maar drie jaar kan blijven draaien, tegemoet is gekomen met een splinternieuwe zui veringsinstallatie, die bovendien de om wonenden veel overlast bezorgt. Hij vond het dan ook niet juist, dat een eventueel volledig verplaatsen van de installatie met de kwalificering „te duur" wordt afgedaan Dit vond hij ook in het b'ijzonder van toepassing op de rioolkelder die aan het eind van het Buurtje in de straat is aangebracht. Vooral bij droog weer is een lage wa terstand in de put. Hierdoor werken de stank afsluitende systemen niet meer en ontstaat er ook overlast. Volgens De Harde is de enige oplossing het ver plaatsen van de put tot in ieder geval over de aan het begin van het Skille paadje liggende sloot. Hij vond het ar gument „te duur" ook hier niet steek houdend. Lawaai Ook het lawaai van de tandwielkas ten op het terrein van de zuiverings installatie kwam ter sprake. De heer L. J. van der Geest wees er op dat dit gedeelte van Oudeschild altijd een rus tige buurt is geweest en het is dan niet erg verteerbaar voortdurend veel extra geluid te moeten aanhoren. Volgens ing Van Veelen is dit lawaai gevolg van een constructiefout buiten schuld van het hoogheemraadschap. Men zal in nabije toekomst proberen het lawaai door isolatie met b.v. tempex zo veel mogelijk weg te nemen. Volgens de heer Van Veelen kan de herrie aan het eind van deze week al afgelopen zijn als de aannemer meewerkt. Wegdek Naast de hinderlijke zuivering, bleek men in het Buurtje ook problemen te ondervinden met het wegdek, dat hier en daar grote kuilen vertoont. Hierdoor ontstaan bij regenval grote plassen. Volgens de bewoners is dit hoofdzake lijk het gevolg van het niet goed her stellen van de straat na opbreekwerk- zaamheden. Ook is volgens hen het zwa re verkeer dat enige tijd van het weg dek gebruik heeft gemaakt, debet aan de bestaande situatie. Er is ook nogal schade toegebracht aan de bermen. DEN HOORN Omdat de gymnas tiekzaal van Den Hoorn wegens verbou wing de eerste weken nog niet beschik baar is, zal inplaats van de wekelijkse gymnastiekles worden gezwommen in zwembad Molenkoog in Den Burg. Dat gebeurt op de dinsdagavonden 14, 21 en 28 september, aanvang 19.30 uur voor dames, heren en meisjes van 12 jaar en ouder. De gymlessen van zaterdag vervallen voorlopig. Op de dinsdagen zal alleen bij zeer mooi weer door de jeugd op de gebruikelijke uren buiten worden ge gymd In het kader van de landelijke brand weerdag houdt ook de Texelse brand weer zaterdag a.s. open huis. Van 14.00 tot 17.00 uur is iedereen welkom in de kazerne aan de R.P. Keijserstraat, waar al het materieel wordt tentoongesteld en voor een deel gedemonstreerd. Leden van de brandweer zorgen voor tekst en uitleg. Eerder gehouden open dagen wa ren steeds een groot succes. Vooral de jeugd was bijzonder geboeid door de de monstraties. De zon komt 12 september op om 6.10 uur en gaat onder om 19.02 uur; 15 september op om 6.15 uur en onder om 18.55 uur. Maan: 16 sept. L.K.; 23 sept. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 10 september 9.47 en 21.45 Zaterdag 11 september 10.16 en 22.14 Zondag 12 september 10.41 en 22.42 Maandag 13 september 11.07 en 23.08 Dinsdag 14 september 11 31 en 23.34 Woensdag 15 september 11.58 en Donderdag 16 september 0.03 en 12.30 Vrijdag 17 september 0.39 en 13.15 Zaterdag 18 september 1.29 en 14.22 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laag water valt gemiddeld 6.15 uur na hoog water.

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 5