Cjroen 4rwarL-Jexels in het harL, Beperkte zuivelaktiviteit in de Eendracht? Koningin bezocht Texelse boerderijen Antilliaanse parlementariërs op bezoek y Rehabilitatieplannen door raad vastgesteld Mogelijkheden in studie Belangstelling voor droogtenood /paarbank Meisje met zware hersenschudding naar ziekenhuis Bejaarde door auto aangereden Maar meeste boeren waren niet thuis..... Texelstroom-bijlage Niding Drenth tweede op 400 meter Brommer gestolen uit stalling DINSDAG 21 SEPTEMBER 1876 OPLAGE 5200 TEXELSE 90e JAARGANG No. 9111 8 PAGINA'S Uitgave: BV v/h Langeveld De RoolJ Postbus tl - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Redaktle: Harry do Graaf, Pellkaanweg 75, De Koog, tel. (02228) 266, en Wessel B. Post, Oost 34, Oosterend, tel. (02223) «96 COURANT Verschijnt dinsdag» en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ9,00 p. kw 50 cent Incasso; los 40 cent Bank: Amro bank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 38 ct. per mm e*d.4% BTW Het is niet uitgesloten dat in de toekomst De Eendracht voor bepaalde zuivelaktiviteiten in gebruik zal blijven. Het maken van Edammer kaas zal geen economisch haalbare kaart meer zijn, maar er zijn andere zuivelpro- dukten die mogelijk wel in de Texelse fabriek geproduceerd kunnen worden. Het is echter realistisch om ervan uit te gaan dat slechts een deel van de hui dige vijftig personeelsleden hier emplooy zal kunnen vinden. Het bovenstaande hoorden wij van de heer B. Konijnenberg, enig directeur van ie CV Noordholland waarvan De Een- liacht een onderdeel is. Zoals bekend ziet ie CV zich gedwongen ingrijpende reog- Tanisatie door te voeren die waarschijn lijk onder meer zal leiden tot sluiting van enkele fabrieken. Die fabriekssluiting is op dit moment echter niet aan de orde, maar behoort tot de vele opgesomde mo gelijkheden na een uitgebreide studie van de ondememingsontwikkeling. Samenwerking Wat thans wel aan de orde is, is de vraag of de CV Noordholland de samen werking met de CMC-Melkunie moet voortzetten. De ledenraad heeft een de zer dagen positieve voorstellen ontvan gen en zal in een op 13 oktober te houden vergadering beslissen. Tegen die tijd zullen ook de leden worden geïnfor meerd over de reorganisatieproblema- tiek. Het heeft wel verbazing gewekt dat de vakbonden eerder van de reorgani satieplannen van de CV Noordholland op de hoogte waren dan de ledenraads leden en de leden. „Een gevolg van de openheid die wij vanaf het prilste sta dium jegens de ondernemingsraad heb ben betracht", aldus de heer Konijnen berg. Het sluitingsvraagstuk zal direkt na de beslissing over de samenwerking met de CMC in studie worden genomen. Op dit moment, aldus de directeur, is het nog te vroeg om erover te discussieren. Dat kan pas als er een overzicht is van alle mogelijkheden die er zijn. Andere produkten? Tot dusver is steeds uitgegaan van de produktie van Noordhollandse (Edam mer) kaas. Het staat wel vast dat deze produktie op een kleine schaal zoals in De Eendracht straks niet meer mogelijk is. In de Texelse fabriek wordt jaarlijks 25 miljoen liter melk verwerkt, terwijl voor een modern Edammer kaasbedrijf zeer binnenkort een minimum van zeker 80 miljoen liter zal gelden. Heel anders komen de kaarten te liggen als zou wor den overgeschakeld op andere zuivelpro- dukten. Dat zal dan ook zeker worden bekeken. De heer Konijnenberg verzekerde ons dat sluiting van De Eendracht helemaal niet zo'n eenvoudige stap is. In tegen stelling tot de voor sluiting in aanmer king komende fabrieken op het vaste land staat men op Texel voor de taak de melk per boot naar de grote fabriek(en) in de provincie te transporteren. De CV Noordholland heeft TESO al gepolst over de mogelijkheden, maar directeur Th. Hoogerheide heeft bij die gelegenheid zijn twijfels uitgesproken. Bij de huidige capaciteit van TESO kan zeker niet worden gegarandeerd dat de melk steeds tijdig kan worden vervoerd. Dit extra vervoersaanbod wordt welis waar voor een belangrijk deel teniet ge daan door het wegvallen van de kaasaf- voer, maar vervoer van melk is meer spoedeisend. TESO voelt er niets voor om de melkauto's van de CV Noordhol land voorrang te geven, vooral in het licht van het nog steeds toenemende vervoer van vrachtauto's in het alge meen. De heer Konijnenberg vertelde ons dat de reorganisatieplannen voor 1977 voor 13 november bekend zullen worden. Texel zal daarbij nog niet aan de orde worden gesteld. Als deze fabriek ver dwijnt, is dat op zijn vroegst over drie jaar. Blijkens hun reakties zijn de vakbon den van mening dat de ongunstige situa tie waarin de CV Noordholland ver keert, ook is veroorzaakt door falend be drijfsbeleid. De heer Konijnenberg wil best toegeven dat met name de produk tie van ijs een mislukking is geworden, maar als de gevolgen daarvan in de be rekeningen worden opgenomen blijkt het voor de financieel-economische positie van de onderneming nauwelijks van in vloed te zijn. Hoofdoorzaak, aldus de di recteur, is de starre prijs van Edammer kaas die in vaste relatie staat tot de no tering in Leeuwarden en waarop de CV Noordholland zelf geen invloed kan uit oefenen. Met boter en consumptiemelk ligt het makkelijker; de prijzen daarvan worden snel automatisch via de EEG- regeling bijgestuurd. Voor de kaas is geen snelle prijsaanpassing mogelijk. Feit is dat de CV Noordholland teveel op één kaart heeft gezet. De 13-jarige Renske van IJsseldijk uit Den Burg maakte vrijdag in de We verstraat met haar fiets een zo onge lukkige val dat zij een zware hersen schudding opliep en naar het ziekenhuis Parkzicht moest worden vervoerd. Het meisje viel toen zij werd geraakt door een bal, afkomstig van kinderen die speelden op het terrein waar tot voor kort het „Boeskippehuus" stond. De 70-jarige veehouder K B. uit Den Burg werd donderdagochtend vlak bij zijn woning op het Schilderend aangere den toen hij bij het oversteken verzuim de op het verkeer te letten. Hij werd ge raakt door de uit de richting van het dorpscentrum naderende auto bestuurd door mej. J. K. de B. uit De Koog. De veehouder liep inwendige kneuzingen en waarschijnlijk een gebroken rib op. Ver der had hij wat schaafwonden. De klein zoon die bij hem was, bleef ongedeerd. B. werd per ambulance naar het zieken huis Parkzicht gebracht. De gemeenteraad is zonder hoofde lijke stemming akkoord gegaan met de begrenzingen van de rehabilitatiege- bieden van Oosterend, Den Hoorn en Oudeschild, zoals deze dinsdagavond door het college van B. en W. werden voorgesteld. Alleen het Pakt-raadslid Cor Ellen toonde zich enigermate verbitterd over het feit dat het pand Oesterstraat 10 nu ineens buiten de grenslijn van hel beschermd dorpsgezicht van Oos terend bleek te liggen. Hij wees hierbij op een in 1974 vastgestelde kaart waarop het huis wel binnen deze be grenzing valt. Alle overige raadsleden toonden zich zeer ingenomen met de voorgestelde rehabilitatieplannen. Koningin Juliana heeft donderdag, informeel en incognito, een bezoek aan Texel gebracht. Zij bezichtigde hierbij o.a. de landbouwbedrijven van F. J. Bakker in Den Hoorn en B. Hoo- geveen in polder 't Noorden. De ko ningin, in gezelschap van dr. ir. M. P. M. Vos (directeur Veehouderij en Zui vel van het ministerie van landbouw) en freule Roëll, stelde zich op Texel op de hoogte van de geleden droogte- schade en de vooruitzichten om tot een oplossing van de problemen te komen d.m.v. de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen. Hare Majesteit landde ongeveer half 12 met een helicopter op het vliegveld Eierland. Ze stapte aldaar over in een zwarte BMW die haar naar polder 't Noorden bracht. Omdat het bezoek van de koningin als een totale verrassing kwam waren enkele agrariërs waar ze op bezoek zou gaan niet thuis. Van te voren was de voorlichter van de land bouw op Texel, de heer J. Koolhof, ge vraagd enkele bedrijven te willen op geven die geschikt waren om door een „hoge ambtenaar" te worden bezocht. Op het lijstje van de heer Koolhof stonden de bedrijven van L. Stroo, Gebr. Schraag, H. Smit en F. J. Bakker. Van deze vier bleek alleen de laatste op zijn bedrijf aanwezig. Koningin Juliana gebruikte het mid dagmaal ten huize van burgemeester W. H. Sprenger en bezocht de familie Bak ker tussen twee en drie uur. Erg geïnteresseerd De koningin was volgens de heer Bak ker („Nieuweland") erg belangstellend alhoewel soms niet erg vakbekwaam. Hij wees de koningin en de heer Vos op de moeilijkheden die zich op zijn be drijf voordoen. Vervolgens toonde hij het door de droogte versleten gras en het aangekochte hooi in de hooischelf. Koningin Juliana was erg geïnteresseerd in de reakties van de bevolking op de droogte en vroeg hoe men tegenover bijstand en steun stond. De heer Bakker deelde mee dat de koningin alleen het bedrijf had willen bekijken en niet bin nen wilde komen. Ze wenste „uitsluitend de praktijk van de boerderij" te zien. Moed Alvorens (opnieuw per helicopter) van Texel te vertrekken bracht het hoge ge zelschap nog een bezoek aan de boerde rij „Willemshoeve" van B. Hoogewo- ning in polder 't Noorden. Hier verbleef zij ongeveer een kwartier. De koningin vroeg Hoogewoning of hij al koeien had moeten verkopen en hoeveel extra voer er aangekocht was. Bij haar vertrek wenste ze de familie het allerbeste en zei te hopen dat men de moed er in zou houden. Een groep van zeven Antilliaanse statenleden bracht vrijdag in gezel schap van een aantal Nederlandse kamerleden een bezoek aan Texel, waar men voorgelicht werd over de Problematiek van recreatie en land bouw ter plaatse. Men toonde voorts grote belangstelling voor de water- fabriek (op de Benedenwindse eilan den is de watervoorziening een pro bleem) en de sportakkommodaties op "et eiland. Het gezelschap stond onder leiding van Eerste Kamer-lid P. C. Elfferich en A. F. Nita, voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen. De overige leden van de Antilliaanse delegatie waren de Arubaan O. Croes, onder voorzitter van de Antilliaanse Staten, C. L. R. Ellis (Bonaire) statenlid en ver der de statenleden F. D. Figaroa, R. Elhage en S. G. M. Rozendaal. Als griffier was de heer O. van Grieken aanwezig. Bij de ontvangst op het raadhuis door burgemeester Sprenger en een toespraak over 't hoe en waarom van de recreatie door de heer J. Dekker toonde men zich zeer geïnteresseerd in de situatie op het eiland. In een informele sfeer stelde men vragen als: „Hoe is de werking van de waterfabriek?" en „Is het waterleiding- tarief hier hoger dan in de rest van Ne derland?". Belangstelling was er ook voor de hotelakkommodatie van het ei land. Men toonde zich verrast dat het geïnvesteerd kapitaal op Texel op het gebied van de recreatie louter Neder lands is. (Dit in tegenstelling tot de An tillen waar veel Amerikaanse dollars in de hotelbranche gestoken zijn). Ook wilde men weten wat het wel standsniveau is van de gasten die hier op vakantie komen. Op deze vraag ant woordde de heer Dekker dat de klasse iets onder het gemiddelde ligt, dus niet zodanig dat men kan zeggen dat hier veel vermogende lieden op bezoek ko men. Werkgelegenheid Een ander onderwerp dat men graag uitgediept zag, betrof de werkgelegen heid op Texel. Wethouder Westdorp kon hierop meedelen dat het eiland uitslui tend 's winters met een werkeloosheids cijfer te maken heeft van rond de 200, op een totale beroepsbevolking van circa 3.800 personen. Aansluitend lunchte het gezelschap in hotel „De Lindeboom-Texel" waarna een rondrit over het eiland werd ge maakt. Men bezocht o.a. de dijkwerken bij Oudeschild waar de heer L. J. Weijdt uitleg verschafte. Vervolgens nam de heer J. Koolhof deze taak over voor het agrarische gedeelte. Men bezocht onder meer het bedrijf van de heer J. Baren- dregt („Vruchtbaaroord"). Na een be zoek aan het vliegveld Eierland en het natuurreservaat De Muy" vertrok men om 6 uur weer naar Den Haag. In een uitgebreide toelichting ging wethouder Jan Zuidewind (WD) nader op de plannen in. Hij memoreerde dat de gemeente in 1975 is begonnen met de rehabilitatie van Den Burg. Op vragen van Fried Blanken (Pakt) zei hij dat de voorbereidingen hier nogal stroef ver lopen zijn omdat de kwaliteit van de van toepassing zijnde panden veel te wensen overliet en omdat de animo gunstig was. De wethouder deelde voorts mee dat de bijdrage van de gemeente 10% be draagt met een maximum van ƒ7.000, per pand omdat anders de pot gauw leeg zou zijn. Speculaties Men is nu overgegaan tot de eis dat de eventueel uitgekeerde subsidie te ruggestort dient te worden wanneer men de opgeknapte woning binnen 5 jaar zou verkopen. Dit om speculatie te vermijden. Zuidewind zei ook dat indien de overheid zou besluiten inplaats van 35% subsidie een bijdrage te geven van 40% voor rehabilitatie, het door de ge meente beschikbaar gestelde bedrag slechts 5% zou zijn met een maximum van ƒ3.500, Het raadslid Ate Rienstra (SCF) vroeg of de gemeentelijke bijdrage waardevast kan worden gemaakt. Zuidewind beloof de dit nader te bezien maar hij voegde er aan toe dat men als geïnteresseerde er wijs aan doet er zo vlug mogelijk bij te zijn. De geldontwaarding speelt dan niet zo'n grote rol. Rienstra vroeg zich ook af of een mo nument door deze regeling behouden kan blijven als de eigenaar niet voelt voor de rehabilitatie. Het antwoord hier op was dat de gemeente hoogstens po gingen kan doen het pand te kopen. Bert Weijdt (Texels Belang) wilde dat men er alles aan doet om de opengeval len plaatsen in de dorpskernen weg te werken. Spijtig Fried Blanken vond het spijtig dat Oudeschild niet de status van beschermd dorpsgezicht heeft gekregen en drong er op aan dit alsnog bij het ministerie aan te bevelen. Blanken toonde zich ook geïntersseerd in de wijze waarop B. en W. denken gelden te vergaren wanneer de aanvraag een grote vlucht gaat nemen. Volgens wethouder Zuidewind is dat op te van gen door het gemeentelijk woninghezit gedeeltelijk af te stoten en daardoor fi nanciële ruimte te scheppen om andere huizen op te knappen. Op een vraag over de situatie in Den Burg antwoordde Zuidewind dat men van gemeentewege tracht per straat in- spraakgroepen te organiseren die dan suggesties kunnen doen over aan te leg gen speelplaatsen en het eventueel ver fraaien van straten. Er is voor verfraai ing eventueel een bedrag van ƒ2.250, per straat beschikbaar. Mr. Sprenger zegde toe dat men zal trachten in de volgende raadsvergade ring nadere informatie te geven over de financiële aspecten. Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat de N.V. Texelse Electriciteits Maatschappij, thans „Texelstroom", werd opgericht. Elders in deze krant wordt aan dit gedenkwaardige feit uitge breid aandacht besteed. In be sloten sfeer zullen bestuur en personeel van „Texelstroom" het gouden jubileum gedenken. Als attentie voor de Texelse stroom- gebruikers biedt de jubilerende onderneming een door de ge broeders Das vervaardigde te kening aan van het centralecom plex bij Oudeschild. Deze open gewerkte tekening geeft een goe de indruk van centrale en water- fabriek. De plaat loopt op de toekomst vooruit, want ook de dieseleenheid, waarvan de bouw juist is begonnen, staat erbij ge tekend. Korpskampioenschappen Rijkspolitie Bij de jaarlijkse korpskampioenschap pen van de Rijkspolitie, vrijdag te Zoe- termeer gehouden, heeft de Texelse wachtmeester Niding Drenth een sport prestatie van landelijke betekenis gele verd. In de finale 400 meter behaalde hij een tweede plaats in een tijd van 54,3 seconden en in de finale estafette 4 x 100 meter wat een derde plaats voor hem weggelegd. Niding Drenth doet aan atletiek sinds begin 1971. In datzelfde jaar werd hij op zijn favoriete afstand (400 meter) meteen al marinekampioen van Neder land. Kort hierop stapte hij over naar de Rijkspolitie waar hij ook aan atletiek bleef doen. In de periode 1972-1974 boekte hij ongeveer 45 overwinningen. Hij kwam zowel uit op de 100, 200 als de 400 meter. De laatste jaren is wachtmeester Drenth niet in staat geweest veel te trai nen omdat zijn studie hem nogal bezig heeft gehouden.. Desondanks heeft hij toch kans gezien om nu al voor de derde achtereenvolgende maal een tweede plaats op de 400 meter te behalen. Wel licht zit er voor het volgende jaar einde lijk een eerste plaats in. Drenth is vol goede moed en trainde dit jaar in 't zo- meiseizoen iedere avond ongeveer 3 uur. De 21-jarige Dick Sijtsma uit Ooster end miste donderdagmiddag zijn brom mer die hij 's morgens in de stalling op de veerhaven van Het Homtje had ge zet. De brommer, merk Kreidler, was op slot gezet. De politie doet naspeuringen. Uw salaris, pensioen of A.O.W. komt binnen op een spaargirorekening, ook te gebruiken voor al uw betalingen (kosteloos). -wart naderland- spaerspeciabsten sinds 1817

Texelsche Courant | 1976 | | pagina 1